Yoorhouters beheersen eigen toernooi De Koning geeft verantwoordelijkheid voor trendvolgers niet uit handen TENNIS CIRCUIT „Open Leidse" sterk bezet Capelse Molukkers naar hun woningen terug Friese regenboog zeilers beginnen met? zegeopHollai Dode bij overval op benzinestation 6) BINNENLAND SPORT CcicbcGourant ZATERDAG 28 JULI 1984 PAG1 O Ontsnapping q explosieven ed niet gelukt jkei AMSTERDAM Drie b| hel landse gedetineerden fen 1 Bijlmerbajes hebben ize"' beerd met gebruikmak»?8 explosieven te ontsnapp^e drie hadden in de bibli^^j een raam een stukje verr en daar vervolgens eefe>ye onbekende substantie PP15' gestopt. Met een snoer er ,c terijen brachten zij dit gens tot ontploffing. Er i wel een harde knal, ma ll raam bleef grotendeels !lr0 Ontsnappen lukte dan!n. niet. Het gerechtelijk lab1 *j\ rium in Rijswijk onderzo e stof. KOV ongerust over catechese plannen bisschop Gijsen ROERMOND De Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) heeft „met grote ver ontrusting" kennis genomen van de plannen van bisschop Gijsen van Roermond om de catechese in schoolverband in zijn bisdom ingrijpend te ver anderen. Gijsen wil met een nieuwe dienst alle bestaande stichtingen voor school- en districtscatechese buitenspel zetten. De bisschop meent dat hij alleen verantwoordelijk heid kan dragen, indien de ca techeten rechtstreeks onder zijn toezicht komen te staan. De KOV verwijst echter naar een brief van het Nederlands episcopaat, ondertekend door aartsbisschop Simonis, waarin het belang van een goed ge spreide begeleiding van de on derwijsgevenden op dit gebied wordt gememoreerd. Een goe de ondersteuning van de leer krachten in het primair onder wijs met behulp van de dis trictscatecheten blijft volgens de KOV een vereiste. Niemeyer moet shagverpakking uit handel halen HAARLEM Theodorus Nie- meyer BV moet binnen veer tien dagen de verpakking van de zware shag, welke zij onder de aanduiding Jakobs Export op de markt heeft gebracht, uit de handel nemén. Deze verpakking lijkt te veel op die van de zware shag van Van Nelle, aldus bepaalde de presi dent van de rechtbank te Haarlem, mr. H.F. van den Haak, gisteren in het kort ge ding dat Van Nelle had aange spannen tegen Niemeyer. Van Nelle had Niemeyer ervan be schuldigd dat zij tracht een plaats te veroveren in de zwa- re-shagmarkt, die min of meer het monopolie is van Van Nel le. (Vervolg van de voorpagina) In de memorie van toe lichting op de nieuwe wet op de trendvolgers wijst minister De Koning (soci ale zaken) op de verant woordelijkheid van de overheid voor collectieve sector. Hier kan volgens het kabinet niet dezelfde mate van onderhande lingsvrijheid gelden als in het bedrijfsleven, omdat een verhoging van de kos ten van deze sector gevol gen zou kunnen hebben voor de dienstverlening en de prijs die er voor moet worden betaald. Noch het een, noch het ander is voor de regering aanvaardbaar gezien de uiteindelijke verantwoor delijkheid van de over heid voor de collectieve middelen en het voorzie ningenniveau in de gesub sidieerde sector. Ondanks verzet van de bonden van trendvolgers wil het kabi net daarom de grens tot waaraan werkgevers en werknemers kunnen gaan zelf vaststellen. Daarbij speelt niet alleen de beschikbaarheid van collectie ve middelen een rol maar is ook het bedrag bepalend dat het kabinet voor de collectieve sector wil uittrekken. De rege ring zou volgens de wet wel als uitgangspunt moeten kie zen dat de beschikbare ruimte die de trendvolgers wordt ge laten vergelijkbaar is met die waarover de ambtenaren kun nen beschikken. Ook wordt uitvoerig overleg met werkge vers en werknemers voorge schreven en moet de regering de mening van de Tweede Ka mer horen. Jaarlijks moet dan op 1 december duidelijk zijn wat er het volgend jaar voor de trendvolgers in het vat zit. Slechts op een punt is het ka binet de bonden tegemoet ge komen. Mocht de situatie van de overheidsfinanciën of de omvang van de collectieve sec tor van dien aard worden dat een loonsverlaging nodig wordt geacht, dan moet daar voor een aparte wet door de Tweede Kamer worden aan vaard. In alle andere gevallen kan echter worden volstaan met een eenzijdige algemene maatregel van bestuur, dus ook om bijvoorbeeld de trend volgers op de nullijn te zetten. Het kabinet is het niet eens met de stelling dat de nu voor gestelde wet op een onaan vaardbare wijze de onderhan delingsvrijheid van de vak bonden zou beperken. De werknemersorganisaties heb ben dat al herhaaldelijk aan gevoerd en verwijzen daarbij naar de verdragen van de In ternationale Arbeidsorganisa tie (IAO) die ook Nederland gehouden is na te komen. Vol gens minister De Koning heb ben deze verdragen echter geen betrekking op de loonon derhandelingen, zoals de bon den menen, en kunnen ze ze ker niet op de arbeidsvoor waarden in de collectieve sec tor van toepassing worden verklaard. Afwijzing Dat de bonden de nieuwe wet ronduit blijven afwijzen moge blijken uit het commentaar van o.a. de CMHA, de centrale van hoger en middelbaar per soneel. Als eerste reageerde deze overigens gematigde or ganisatie gisteren al direct ne gatief. „Het minste wat de mi nister had kunnen doen is het uitgangspunt opnemen dat werknemers in de collectieve sector in principe net zo be handeld moeten worden als wie in het bedrijfsleven een baan heeft. Alleen in zeer bij zondere gevallen zou daarvan mogen worden afgeweken. Na een tijdelijke afwijking in on gunstige zin zou dan een in haaloperatie moeten volgen om de zaak weer recht te trek ken", oordeelt de bond. Een woordvoerder van Abva Kabo verklaarde het wetsont werp bevoogdend te vinden. Voorzitter Thomasson van de dienstenbond FNV reageerde woedend op de mededeling dat de werknemers van bedrijfs- wet tot trendvolger worden bestempeld. Hij kondigde ver- Gekantelde tankwagen In het Gelderse Voorst zijn brandweerlieden een hele dag bezig geweest een gekantelde tank wagen met benzine weer op de weg te krijgen. De wagen was bij een uitwijkmanoeuvre in een sloot langs de weg beland, waarna benzine in de sloot stroomde. De bewoners van een dichtbijzijnde boerderij moesten worden geëvacueerd. Behalve het leegpompen van de tankwagen zorgde ook een hoogspanningskabel voor de nodige problemen. Pas gisteravond stond de wagen weer op de wielen. DEN HAAG De zes Molukse gezinnen in Ca- pelle aan den IJssel die begin januari op bevel van de rechter hun huis moes ten verlaten kunnen te rugkeren. De woning bouwvereniging treft met hen een regeling inzake de huurschuld en sluit desgewenst een nieuwe huurovereenkomst af. Dit is één van de resultaten van een overeenkomst die het actiecomité van de Molukse bewoners in Capelle, de wo ningbouwvereniging SVW en het gemeentebestuur hebben gesloten. Minister Rietkerk heeft in het conflict bemid deld. Aan een aantal eisen van de Molukkers is niet tegemoet gekomen. Hierover zal de Raad van State om een uit spraak worden gevraagd. Er bestaan uitzettingsvonnis- sén tegen nog eens 15 huur ders. Ook met hen zal SVW een aflossingsregeling treffen. De huurschuld moet binnen drie jaar zijn afgelost. SVW bepaalt verder de omvang van alle huurschulden. Ook met bewoners die aan hun ver plichtingen hebben voldaan wordt desgewenst een nieuwe huurovereenkomst getroffen. SVW heeft verder toegezegd gebreken aan de huizen te herstellen, zoveel mogelijk met behulp van werkloze Ca pelse Molukkers. De gemeente laat de grond in de wijk opho gen. VLISSINGEN Een overval J.J. Kloet die de kas beheerde op een benzinestation in Vlis- van het zelftankstation. De singen heeft gisteravond het overval werd omstreeks 22.15 leven' gekost aan de 28-jarige uur gepleegd. Verdere gege vens over de daders en welke wapens zijn gebruikt ontbra ken vanmorgen nog. Snelrecht vooi agressie in Zeeuwse badplaats MIDDELBURG De bank in Middelburg past dag een snelrechtproc A toe op vijf jongens ui J Noordbrabantse Rijen d van worden verdacht week twee Duitse jongt de badplaats Renesse in i te hebben getrapt en ges Een patrouillerend p team, dat de schop- en sit tij bemerkte, slaagde er r delijk in de twee zwaar takelde Duitse jongens t^J zetten en het vijftal te arP^g ren. De vijf waren vootdie eerst buiten de familie| aan het kamperen, hun daad begingen hadd j elk tussen de vijftien en tig glazen bier gedronkei ord Nederlander omgekfl i op Italiaanse gletsje derlander Hans afgelopen woensdag in liaanse Alpen tijdens een beklimming door een vj het leven gekomen. S met zijn Belgische mede mer Nico Deroo bevond landers zich op de Mon gletsjer, toen zijn veilig lijn losschoot. Deroo wis nog net te redden. De de dag werd hij door ei rist tegen de bergwane dekt en kon hij, worden eili, sr< JAN BAAN, EITHEL HOMAN EN ERIC DE GRAAF IN HALVE EINDSTRIJD CecdócSouoont LEIDEN Tijdens het toernooi van Zee en Duin heeft Bob van Overbeeke zich overtuigend voor de halve finale geplaatst. De Leidenaar, die bij vlagen zeer sterk speelde, won met de cijfers 6-1, 7-5. Vooral het netspel van Van Overbeeke was over tuigend. De harde returns van Kees Heemskerk werden vaak met groot gemak onschadelijk ge maakt. De Unicummer ziet de halve finale ontmoeting met zijn clubgenoot Ivar de Jong met gemengde gevoelens tegemoet: „Als ik zo sta te spelen als te gen Kees, zie ik het wel zitten. Vandaag had ik er ook echt zin in. Ik heb echter ook van die dagen, dat ik denk: nee, vandaag maar niet". Ivar de Jong ondervond de eerste set fel verzet van Jan Willem Lugthart. Daarna was het met de Katwijker gedaan: 6-4, 6-0. Het onderonsje tussen de Duitsers Hardy Mans en Peter Schreckenberg eindigde in een zege voor laatstgenoem de: 6-2, 6-2. De Duitser ont moet nu Marcel van Rijn. Wil den Hollander bereikte bij de C-dames de halve eind strijd. Zij won van Ligea Voor ham: 6-1, 6-1. In de andere helft van het speelschema is de finaliste al bekend. De Duitse Judith Rollka schakel de in drie sets Jeanine Jünger uit: 6-4, 5-7, 6-2. Bij de heren is één halve fina list bekend. Anton Will van Zoelen rekende even overtui gend als vlot af met Philip Nagtegeller: 6-1, 6-0. In de C2 klasse kwalificeerden Jan Mens, Martin Hoekstra en Ar- noud van Dam zich voor de voorlaatste ronde. In D zijn Herman Harteveld en Jan de Mooy tot dat stadium gevor derd. Annemarie Jagerman van MVKV plaatste zich al voor de finale dankzij een overwinning op M. van der Plas: 7-5, 6-4. Voorhout In Voorhout wordt het toer nooi in de C-klasse beheerst door spelers van de thuisclub. Eithel Homan, Jan Baan en Eric de Graaf bereikten ge drieën de halve eindstrijd. Van het drietal had Homan daar de minste problemen mee. Hij stond Bart Kralt maar drie games af: 6-1, 6-2. Baan- en De Graaf vertoefden aanmerkelijk langer op het gravel. Eerstgenoemde onder vond felle tegenstand van Je rome Pauwels (6-4, 3-6, 6-3), terwijl De Graaf zijn opponent Koen Heringa pas in de tiebre ak van de derde set af de knieën kreeg: 6-4, 5-7, 7-6 (8- Evelien Krul kwam bij de laatste vier door José de Groot met 7-5, 6-2 te kloppen. De OLTC-speelster ontmoet in de halve finale Marga Kuipers, die Jane Eymaal kansloos liet: 6-3, 6-4. Harry van der Meer, vorige week D-winnaar in Hillegom, lijkt dat succes te prolongeren. De Lisserbroeker elimineerde daartoe de als eerste geplaatste Mare Baan: 1-6, 7-5, 0-6. Ook Jeroen Koppert kwam bij de laatste vier. De speler van TV Sikkens zette Har Walenkamp aan de kant: 6-1, 6-0. Dick van der Neut kwam een ronde verder door winst op Ed Zim- mermann: 2-6, 6-4, 6-4. Wim de Klerk-Wolters had niet al te veel moeite met Henk Pee tere: 6-4, 6-3. Tehado Peter van Paridon zorgde voor in verrassing in Hazerswoude door de als vierde geplaatste finalist van vorig jaar, Kees Schouten, uit te schakelen. Nadat donderdag al de eerste set was gespeeld - 6-1 voor van Paridon - ging de Leidenaar gisteren op de ingeslagen weg voort: 6-2. Jóhn van Overloop moest zich uit het toernooi te rugtrekken wegens een enkel breuk. In D leverde Marcel Verhoef een goede prestatie door Ge rard Otto met overtuigende cijfers achter zich te laten: 6-3, 6-0. Ook Arno Vonk rang schikte zich bij de laatste acht. Hij wees R. Visser met 6-0, 6-1 terug. Eelco Cremer boekte een overwinning op Chevalier: 6-2, 7-6. Carla Ruskamp kwali ficeerde zich bij de dames bij de laatste vier. Zij liet een zege op Marijke Vleesdrager note ren: 7-5, 6-3. Jeugdcircuit Tijdens het internationale jeugdcircuit op De Munnik is Margot van Overloop in de halve finale gestrand. De Lei- derdorpse verloor van Henny Slotboom: 6-1, 6-3. Omdat de concurrente van Van Over loop, de Nieuwzeelandse An- gelique Lodewijks, ook werd uitgeschakeld, is de De Mun- nik-speelster wel zeker van de totaaloverwinning van het cir cuit. Bij de twaalfjarige meisje slaagden zowel Heieen van der Berg als Fleur Meijer er niet in de halve eindstrijd te berei ken. Heieen van der Berg kwam wel met 7-5, 3-5 voor tegen Esther Markenstein, maar gaf de winst toch nog uit handen. Fleur Meijer leed een nederlaag tegen Eva Hasling- haus: 6-2, 6-3. In het troosttoernooi was er geen succes voor de Leidse af vaardiging weggelegd. Mar guerite Patiwael, Annemarie Jünger en Madeion Verdegaal werden uitgeschakeld. Bij de jongens, die in Waterin gen acteren, leed Jan Sieme- rink een verrassende neder laag tegen Alphenaar Richard Oskam, die nu in de halve fi nale zit. Kees Jan Schuilen- burg kwam bij de laatste vier. Freek Tanis slaagde er niet in die ronde te bereiken. Rapiditas Frans Grimbergen heeft tij dens het „B-toernooi met A- invitatie" van het Nijmeegse Rapiditas één set mogen hopen op een verrassing tegen Mar tin Koek. De Lissenaar hield de nationale topper bij tot 6-6, maar moest in de tiebreak af haken: 7-6, 6-2. In hetzelfde toernooi heeft Jacqueline van Wijk inmiddels de halve finale bereikt. LEIDEN Op tennispark Roomburg gaan morgen de „Open Leidse Kampioen schappen" van start. In A zul len bij de mannen bekende spelers als Michiel Schapers, Rolf Thung, Frits Don, Rob Hak en René Boers aan de start verschijnen; bij de vrou wen verdedigt Nanette Schut te haar vorig jaar op Marcella Mesker veroverde titel. Niet alleen in de A-categorie maar ook in B is het toernooi sterk bezet. Niet alleen de spelers, die de regionale toernooien plegen te frequenteren, maar ook B-toppere van buiten het district verschijnen aan de start. Bij de heren in B is Marco Winter aan het hoofd van het deelnemersveld geplaatst. Van de „Leidse" spelers mag alleen Freek van der Capellen op een beschermde positie rekenen. De Leiderdorper is als tweede genoteerd. Van de andere re gionale B-spelers mag vooral van Frans Grimbergen wat verwacht worden. De Lisse naar is niet geplaatst, maar stuit in de kwartfinale op René Oskam en dat lijkt geen onoplosbaar probleem. Xandra Weller voert de dames B-lijst aan. Zij wordt gevolgd door Brigitte Pardoel en Jacqueline van Wijk. De C-klasse herbergt de enige Roomburg-kanshebber op een ereplaats. Rob van Marwijk wordt in die categorie als eer ste getipt voor Mare Kalkman, Guido Roth en Hans van Bij- sterveldt. Vooral Thomas Koe mans, zevende geplaats, had een betere positie verdiend, maar hij hoeft zijn kwartfina leontmoeting met Mare Kalk man beslist niet pessimistisch tegemoet te zien. Marion Post moet volgens de plaatsing het toernooi bij de dames in C winnen. Eveline Krul, Nelleke Weijermans en Karin Berg zijn kansrijke outsiders. Ronald Blommendaal en Mari an Liefbroer beginnen bij de veteranen bovenaan de lijst. De eventuele finale tussen Blommendaal en Joost Roden burg belooft een interessante ontmoeting te worden. Plaatsing HEB: 1. Marco Winter; 2. Freek van der Capellen; 3. Jan Willem Kool; 4. Frank Bitter; 5. Rob Gomersbach; 6. Peter van Dommelen; 7. René Os kam; 8. Hans van der Brande. DEB: 1. Xandra Weller, 2. Brigitte Pardoel; 3. Jacqueline van Wijk; 4. Evelien Buermann. HDB: 1. Bitter/Kool; 2. Van Domme len/Winter. GDB: 1. Weller/Winter, 2. Pardoel- /Ron Steede. DDB: 1. Liane Ang/Weller; 2. Carole de Bruijn/Jacqueline van Wijk. HEC: 1. Rob van Marwijk; 2. Mare Kalkman; 3. Guido Roth; 4. Hans van Bijsterveldt; 5. Harold van Offeren; 6. Rien Booy; 7. Thomas Koemans; 8. Martijn Krans. DEC: 1. Marion Post; 2. Eveliene Krul; 3. Nelleke Weijermans; 4. Ka rin Berg. HDC: 1. Bierling/Peter Brebde; 2. M. Kalkman/Schenk; 3. H. van Bijster- veldt/M. van Hage; 4. Ton Crépin/R. Fung; 2. Marin Rutten/Jan Pieter Bierling; 3. Nelleke Weijermans/Pe ter van Paridon; 4. S. van der Bergh/G. Roth DDC: 1. Thea de Gunst/Els Kales; 2. Babette Kraaijenvanger/Eveline de Smit. HEV: 1. R. Blommendaal; 2. Joost Rodenburg; 3. C. Winter; 4. Jan de Groot. DEV: 1. Marian Liefbroer; 2. Sietske Huiskamp; 3. Stans Kwaaitaal; 4. Do- ris Knott. HDV: 1. P. Van Paridon/C. Winter, 2. T. Grimbergen/F. Tibboel. GDV: 1. E. Pufkus/R. Bruininga; 2. T. Tönjann/R. Blommendaal. DDV: 1. J. Marang/M. Sikkes; 2. M. Liefbroer/T. Ubbink. Michiel Schapers verdedigt komende week zijn titel tijdens de „Open Leidse Kampioenschappen". K - 'ra; WARMOND De Friese regenboogzeilers hebbel de eerste dag van de 64ste Kaagwéek een goede ti< geslagen in de traditionele teamwedstrijd tegen m land. De Friezen bleken opperbest op dreef. Tean der Harry Amsterdam zeilde onbedreigd naar een ste plek, werd gevolgd door twee Hollanders, i (1 plaats vier tot en met zeven waren weer in Friese 0. den. Een goed uitgevoerde manoeuvre van Jappie tinga en een aanvaring tussen Kempeneers en Baör die opgeven van de eerste tot gevolg had, vormdeln grondslag voor de Friese zege. De zeilers uit het n den namen direkt ruim de leiding: 22 3/4 om 33 ten. d; d Met de terugkeer van Harry Amsterdam, Puck de Vries en tus ter Beek lijken de Friezen een team bij elkaar te hebbe li het de Hollanders deze Kaagweek erg lastig kan gaan mi Daar komt nog bij dat de thuiszeilers het dit jaar zonder I d van Wijk en Peter Frech moeten stellen. De eerste vanig wedstrijden werd dan ook overduidelijk in Fries voordee 1 slecht. Harry Amsterdam nam van meet af aan de leiding en stoma: niet meer af. Bij het ronden van de eerste boei had de teaft der al een ruime voorsprong. Het Hollandse team leek d e danks toch stevig in het zadel te zitten met een tweede, den a vierde plaats. u In de tweede ronde barstte de strijd goed los. In het von windse rak Dieperpoel nam Jappie Hettinga de 'Jantje van V den' van Peter Kempeneers de wind uit de zeilen, waa e Hessel Donker kon oprukken naar een vierde plaats. v In het achterveld was het gevecht inmiddels ook ontbrand, i voor het ronden van de laatste boei kreeg die strijd z'n b Betting Bakker lag in een windstilte, maar kwam plotselir b de luwte. Peter Kempeneers had in het gedrang meer oog Puck de Vries en Bertus ter Beek en raakte de giek van kers 'Elizabeth'. De Vries hees prompt z'n protestvlag, w Kempeneers besloot om niet te finishen. Toekenning var protest zou namelijk een score van 14 punten betekenen. Ni zijn opgeven goed voor 11 punten. j Uitslag Regenboog teamwedstrijden: 1. Harry Amstei (Friesland); 2. Martin Heineke (Holland); 3. Luut de Groot) 4. Hessel Donker (Fr); 5. Hettinga (Fr); 6. De Vries (Fr); 7. tus ter Beek (Fr); 8. Betting Bakker (Hol); 9. Peter Hoger (Hol); Peter Kempeneers (Hol) opgegeven. Tussenstand: f land 22 3/4 en Holland 33. Winnaars overige klasseh: Cadetten: Erik Kampschreur; I misten: W. Scharredijk; Europe's: Daan Schutte; Pampii André van Galen; Randmeer: H. Prohn; Schakel: Aad Mar) m2: W. Hagoort; Solo's: R. Homburger; Valken: Karei S Ynglings: Albert van Vianen; Laser A: Cees Clemens; Reg< gen: Peter Hoogendam.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8