Miljoenen Britten zien hun gazon verdorren Gouden vingerhoed voorLanvin urgemeester niet langer :wenst in Aardenburg Zeven plaatsen geschikt voor kerncentrales JNENLAND/BUITENLAND ameüuom WINTERMODE83 84 CcidócSoiruint ZATERDAG 28IULI1984 PAGINA 5 Jioudingen _/apendiefstal De mare- heeft in ver- J' met de vorige [epleegde wapen- in de Johan Wil- ;o-kazerne in As tree 23-jarige man- Jaangehouden. De aiding van het dat op proefver- 3s uit de jeugdge- giis in Zutphen, ge- nog in het week- rin de diefstal bepleegd, maar is Steren bekend ge- Van de buit is bts terecht. Oostduitsers aangehouden na aanvragen uitreisvergunning WEST-BERLIJN Zeker 25 Oostduitsers zijn in de afgelopen maand gearresteerd, nadat ze hadden gevraagd om een uitreis- vergunning naar het Westen. Anderen had den deelgenomen aan aan kerkelijke vre- desmanifestaties of zich druk gemaakt om het milieu. Een aantal van de arrestanten is inmiddels veroordeeld tot straffen tussen 2 jaar en 34 maanden wegens „het nastreven van on wettige doeleinden", „het kritiseren van de staat" en „samenscholing in strijd met de wet". Onder de arrestanten bevinden zich alle vijftien personeelsleden van een bus station in Oost-Berlijn, die kort geleden col lectief om een uitreisvergunning hadden gevraagd. Oprichter „Gallup Polls" overleden PRINCETON George Gallup, de oprichter van het wereldvermaarde instituut voor het peilen van de open bare mening, is op 82-jarige leeftijd tijdens zijn vakantie in Zwitserland aan een hartaanval overleden. In 1935 richtte Gallup zijn eigen instituut op voor het peilen van de openbare me ning. Gallup deed voor het eerst van zich spreken in 1936, toen hij een van de weinigen was die de overwinning van Franklin D. Roosevelt in de pre sidentsverkiezingen voorspelde. In 1948 vergistte zijn instituut zich deer lijk toen het de nederlaag voorspelde van Harry Truman, die daarentegen Marcos ontbindt geheime politie MANILA President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft op dracht gegeven tot ontbinding van een pas ingesteld politiekorps, dat zich volgens de Filippijnse bisschoppen schuldig heeft gemaakt aan het dood schieten van verdachten op straat. Het 1.000 man sterke politiekorps was 19 juni geformeerd om de criminali teit op straat in de hoofdstad Manila te bestrijden. Sindsdien zijn volgens krantenberichten zeker 40 mensen, die van een misdrijf werden verdacht, op straat neergeschoten. De agenten van dit korps hadden opdracht om raak te schieten, zodat verdachten niet zouden ontkomen. VS: 50 miljoen voor verzet Afghanistan WASHINGTON Een com missie van het Huis van Afge vaardigden heeft in een niet openbare vergadering de CIA gemachtigd 50 miljoen dollar te reserveren voor ondersteu ning van de verzetsbeweging tegen de Russische bezetting van Afghanistan. Dat meldde gisteren de Wall Street Jour nal. Een verzoek van de rege ring voor 117 miljoen dollar aanvullende militaire hulp voor El Salvador werd echter afgewezen. Oppositie in Frankrijk blokkeert referendum PARIJS De oppositiepartijen in Frankrijk zullen vrijwel zeker het refe rendum blokkeren, dat president Fran cois Mitterrand wil houden over een herziening van de grondwet. De neo- -gaullisten en de liberalen besloten gis teren eensgezind dat ze het referendum- voorstel zullen verwerpen in de Senaat, waar de socialistische regeringspartij in de minderheid is. Een referendum kan alleen doorgang vinden als beide ka mers van het Franse parlement daar mee instemmen. Mitterrand wil voort aan referendums mogelijk maken over de burgerlijke vrijheden, om daarmee de oppositie de wind uit de zeilen te ne- r WATERRESERVOIRS IN ZUIDWEST-ENGELAND STAAN BUNA DROOG ïdbouw i kome: houdt s en vtNDEN Delen van spellebot-Brittannië gaan al Ti alleranden gebukt onder ie'n tlJ( erëste droogte sinds zakk#en Jaar- °P sommige jatsen heeft het sinds enschdjin dit jaar niet meer <regend. Vooral in het |at \dwesten én in het ^igbrdoosten van het land 'semt het tekort aan midd(ink)water zorgwek- vohde vormen aan. Mil- nenscknen Britten hebben <h anders zo goed on- dichtlPOudeH gazons zien op hulrdorren, omdat sproei- later t verboden is. Ver ing (•licht wordt dat eind andejgende week in het Ije^fldwesten het water op of1*0^ êaat- Dai ricfdfoogte is mede een ge goecg van een stroming in de ers lijere luchtlagen, die nu al uime tijd onveranderd is. te situatie, die onder meer •antwoordelijk wordt ge it voor het slechte weer in land, houdt boven zowel ordoost- als Zuidwest-En- and een droge luchtstroom .stand. De afgelopen dagen heeft het op verscheidene plaatsen in Zuidwest-Engeland welis waar een beetje geregend. Maar het watertekort is in middels zo groot, dat een rantsoenering vrijwel onver mijdelijk is, tenzij het nu ver scheidene dagen aanhoudend gaat regenen en het verbruik sterk wordt verminderd. In advertenties wordt de bevol king aangeraden samen in bad te gaan en het toilet al leen dan door te spoelen, als het echt noodzakelijk is. Veel waterreservoirs zijn voor minder dan de helft gevuld, in sommige staat zelfs al minder water dan in de rampzalig droge zomer van 1976. Sproeien Als eerste werd enige tijd ge leden het gebruik van gras- sproeiers verboden, omdat die bijzonder veel water ver bruiken volgens bereke ningen in één uur net zo veel als een gemiddeld persoon in één week. De directie van een stadion in Wales heeft inmiddels besloten met een eigen pomp grondwater naar boven te halen, om het veld te kunnen blijven besproeien. 5 -T' Het waterreservoir van Buïrator bij Plymouth is nog voor minder dan de helft gevuld. Het wa terpeil is inmiddels gezakt beneden de stand van 1976. De zomer van dat jaar was de droogste sinds eeuwen in het anders zo regen-rijke Groot-Brittannië. Behalve het gebruik van grassproeiers, is in sommige gebieden ook het wassen van auto's en het vullen van zwembaden verboden. De eerste overtreders van deze verordeningen zijn inmiddels voor de rechter verschenen. Zij kunnen worden veroor deeld tot een boete van maxi maal 400 pond ((2.000 gul den). In schril contrast met de dro ge reservoirs in het zuidwes- Volgens de Londese waterlei ding zijn de reservoirs van de Britse hoofdstad voor 99 pro cent gevuld. Bij een reservoir in het noorden van het land is deze week nog een tanker geladen met miljoenen liters drinkwater voor Gibraltar. Kampeerders Behalve de Britten zelf, on dervinden ook de toeristen (kampeerders) veel hinder van het watertekort. Het deel van Groot-Brittannië waar de droogte zich het ergst doet voelen (Wales, Cornwall en Devon) is het gebied dat het meest ^door toeristen bezocht wordt. Het droogteprobleem is in middels ook doorgedrongen in het Lagerhuis. Premier Thatcher wees daar een sug gestie van de oppositie van de hand om een speciale „mi nister van droogte" te benoe men, zoals de toenmalige La- bour-regering in 1976 deed. De regering werd er van be schuldigd geen maatregelen te hebben genomen die de si tuatie van dit moment had den kunnen verlichten. Daarbij werd gewezen op het ontbreken van een landelijk waterbeleid. „De huidige problemen in sommige delen van het land zijn onnodig. Elders is er meer dan genoeg water. We kunnen het alleen niet naar de droge gebieden vervoeren, omdat er onvol doende in de leidingen geïn vesteerd is", aldus de leider van de Liberalen, David Steel. Volgens een woordvoerder van de waterleidingmaat schappijen is er nooit een ge degen studie van een lande lijk waterleidingnet gemaakt, omdat bij voorbaat vast zou staan, dat zo'n net onbetaal baar is. P ENBURG De •afdeling Zeeuws- mderen heeft zich iproken tegen de inoeming van burge ster Lockefeer van ienburg. De CDA'er refeer zou volgend a| mei in aanmerking langen voor een nieuwe van zes jaar. ositie van de Aardenburg - irgervader is al enige tijd reden. Lockefeer treedt als voorzitter van het college van B en W nogal eigenzinnig op. De commissaris van de ko ningin in Zeeland, de hoofdof ficier van justitie in Middel burg en de minister van Bin nenlandse Zaken hebben in de afgelopen vier jaar geregeld klachten' over Lockefeer van Aardenburgse raadsleden en wethouders in ontvangst mo gen nemen. De laatste affaire,, tevens de druppel die de em mer heeft doen overlopen, be treft een partij drank ter waarde van 780 gulden. De partij is onlangs op het stad huis in Aardenburg afgeleverd en is sindsdien spoorloos. Het ging hier om een betaling van een boer die het gras had mo gen maaien van een veld waarvan de gemeente eigena resse is. CDA-voorzitter Jacobs: „Wij vinden dit een heel moeilijke zaak, want de heer Lockefeer heeft ook veel goeds in Aar denburg verricht. Maar we moeten ook het belang van de gemeente in het oog houden en in die situatie past de heer Lockefeer niet langer". VS verbieden verkoop Fokkers aan Libië SCHIPHOL Het embar- go dat de VS hebben afge kondigd op de levering van goederen aan Libië, heeft Fokker een order voor de levering van vijf F-28-Fellowship-vliegtui gen aan de Libyan Arab Airlines gekost. In de cockpit van de F-28 vlieg tuigen zitten instrumenten van Amerikaanse her komst. Ondanks het em bargo heeft Fokker dit voorjaar wel drie F-28's aan de LAA geleverd. Fokker heeft aan die or der geen ruchtbaarheid willen geven gezien de grote problemen die deze in de Verenigde Staten zou oproepen. DEN HAAG Tegen de bouw van meer kerncen trales in ons land bestaan geen overwegende plano logische bezwaren, zo stelt een rapport van de Rijks Planologische Dienst (RPD). De RPD heeft de indertijd in de energieno ta genoemde locaties on derzocht op hun ruimtelij ke aspecten. In september of oktober maakt de rege ring haar standpunt over energie bekend. Die locaties zijn Hoedekens- kerke, Borssele, Westelijke Noordoostpolderdijk, Flevo Noord, Ketelmeer en Wierin- germeer. Ook de afgevallen lo catie Eemshaven heeft de RPD bij het onderzoek betrok ken. De Zeeuwse plaatsen zijn, vol gens de RPD, wat betreft hun bevolkingsdichtheid en de aanwezigheid van koelwater geschikt als vestigingsplaats voor een kerncentrale. Maar bij een mogelijke ramp geeft de evacuatie van de omringen de bevolking problemen. Die moet via de trechter Zuid-Be veland het vasteland zien te bereiken. Borssele acht de RPD niet zo geschikt wegens de hoge bevolkingsconcentra ties in de nabije steden Mid delburg en Vlissingen. Wat betreft de locaties rondom het IJsselmeer bestaat in geval van een ramp kans op ver gaande aantasting van het IJs selmeer als drinkwaterreser voir. Voor de Eemshaven geldt dat bij een ramp de gevolgen voor de Waddenzee niet zijn te overzien. Kauwgumtabak verzacht leed van ex-rokers LONDON Als alles meezit zullen veel ex-rokers die snak ken naar tabak binnenkort pruimend door het leven kun nen gaan. Een optimistische Amerikaanse firma is name lijk gestart met een reclame campagne die het (in eerste in stantie Britse) publiek moet overhalen kleine, met tabak gevulde theezakjes te kopen. Deze zakjes moeten in de mond, tussen de onderlip en het tandvlees, gestoken wor den. Maar er op kauwen mag ook. Verwacht wordt dat het pro- dukt vooral aan zal slaan on der de mijnwerkers, niet in de laatste plaats omdat roken in de mijnen verboden is. Boven dien wordt er door mijnwer kers traditioneel veel ge pruimd, om te voorkomen dat ze onder het werk last krijgen van een droge mond. De met tabak gevulde zakjes kosten ongeveer negen gulden per twintig stuks en zijn voor lopig alleen in Noordwest-En- geland te koop. Een anti-ro kers groep heeft al gewaar schuwd dat het sabbelen en kauwen op de zakjes gevaar lijk kan zijn voor de gezond heid. Sportvissers' gepakt na grote baarsvangst ENKHUIZEN De rijkspoli tie te water in Enkhuizen heeft de afgelopen week vijf „sportvissers" een proces-ver baal gegeven omdat zij in het bezit bleken van veel meer baars dan wettelijk is toege staan. De beroepsvissers op en rond het IJsselmeer vragen al jaren om een strengere contro le, omdat zij van de sportvis sers oneerlijke concurrentie ondervinden. Wettelijk mag een sportvisser maximaal 30 baarzen bij zich hebben, die bovendien de mi- nimummaat van 22 centimeter moeten hebben. De vijf sport vissers die een proces-verbaal hebben gekregen bleken onge veer 1.600 van deze vissen bij zich te hebben, waarvan er zo'n 500 onder de minimum- maat waren. De vissen zijn in beslag genomen. Uit de intensieve controle op en nabij het IJsselmeer is vol gens de rijkspolitie te water eens te meer gebleken dat bij rustig weer een groot aantal mensen zich bezig houdt met de vangst van baars, waarbij een aantal „het niet te nauw neemt met de voorschriften". De beroepsvisserij klaagt al zeer lang, onder andere bij staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij, dat de vermeende sportvissers veel vis wegvangen die zij dan aan enkele handelaren verkopen. Behalve baars wordt op die manier ook veel snoekbaars verhandeld. I uw krant naar OSKOU en LENINGRAD ïaagse vliegreis ^rek zaterdag 13 oktober a.s. 1450.- j Kremlin is wel het bekendste centrum van de |eldpolitiek, waar men bijna dagelijks in krant en op lee wordt geconfronteerd. Moskou, een stad met 8 miljoen inwoners, heeft echter nog talrijke an- bezienswaardigheden van uiteenlopende aard Is het Rode Plein, het Bolsjoi Theater, het Rossia He lgrootste van de USSR met 6000 bedden) de tv-to- n Ostinako en de Lomonosov Universiteit. inwerking met Holland Travel Service hebben wij l 8-daagse vliegreis naar deze exclusieve bestem ig georganiseerd, vertrek zaterdag 13 oktober a.a.. |gaan per luxe touringcar naar Luxemburg, vanwaar r Leningrad wordt gevlogen. Stadsbezichtlglng al- r van o.a. Isaack-kathedraal, winterpaleis. Smolny- er. Newski Prospekt. „Marsveld". Peter- en Paul- ■ing, het Newski Prospekt. en „Hermitage". Fakulta- I Poeskin (Catharina-paleis) en eventueel Pawlowski. nachttrein van Leningrad naar Moskou. In Moskou V'den de voornaamste bezienswaardigheden bezocht, ironder Tretjakov Gallery. Goem warenhuis en ulter- d Kremlin en tv-toren. één van de avonden staat een theater- of balletult- iring op het programma (event. Bolsjoi-theater) dan ""I een circus of folkloristische dans- erdagmorgen vroeg wordt uit Moskou vertrokken en htstreeks naar Schiphol gevlogen, waar om 11.05 "dt aangekomen. Programmawijzigingen worden irbehouden. gehele reis wordt begeleid door een Nederlandse. ssisch sprekende en deskundige gids. welke wordt ngevuld met plaatselijke tolken en gidsen. •-■;/> prijs voor deze exclusieve reis bedraagt 1450. t ■0 persoon op basis van een 2-persoonskamer en vol- Inbegrepen zijn de kosten van beide vliegreizen, het touringcarvervoer naar Luxemburg, de nachttrein Lenin grad-Moskou. fooien, toegangsbewijzen en alle ex cursies met uitzondering van die naar Poeskin 45.-) en. Zagorsk 80.-). waaraan de deelname vrij staat. De toe slag voor een 1-persoonskamer bedraagt 225.-. De vi- sumkosten (geldig paspoort vereist) 35.- per persoon. Reisverzekering 20.- per persoon 5.- kosten. Annu leringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6.- kos ten. Vóór vertrek wordt een voorlichtingsmiddag geor ganiseerd voor kennismaking met de overige deelne mers en de gids en uitgebreide reisinformatie. 81 ,ichtmgen en boekingen telefo- «h onder nummer 070-190882 Y^enoonlijk in onze vestiging 4^ de Spuistraat 71 /hoek Spui te r-^n Haag. t|;aandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 HEMELS '6BN je Efj/rpfft IteOTlEH' PARIJS De favoriet heeft gewonnen. Jules Frangois Crahay van het huis Lanvin kreeg deze week in Parijs (voor de derde maal) van de mode-journalisten de Gouden Vingerhoed voor de mooiste collectie. Hij ontving de onderschei ding formaat vaas voor drie dozijn rozen uit handen van de echt genote van de Parijse burgemeester Chirac. „Heel Japan" verdrong zich in de salons van het Plaza Ho tel waar Hanae Mori ons, ge zien het vroege uur, zelfs een ontbijt aanbiedt (zoiets ge beurt alleen maar als we pas ontbeten hebben). Wel een hoogtepunt, maar Hanae Mori, de Japanse couture-ko- ningin, waarvan we de ooster se pracht en subtiliteit plach ten te bewonderen, is na een paar jaartjes Parijs uitgegroeid tot een schoolvoorbeeld van „BCBG", met andere woorden „madame bonne chique bonne genre", deftig, onderkoeld vooral nooit uitdagend of ori gineel. Gedrapeerde jurken van satijn (mooi, maar je ziet zo overal), zwart fluweel met tafzijden strikken, een wollen jurk met (Brussels kanten kraagje. Alleen de halflange tunieken van dunne bedrukte wol, een enkele cashmire jurk met vlindertjes geborduurd herinneren aan het feit, dat we hier het werk aanschou wen van een fantastische ont werpster die circa 1979 dra ken en chrysanten borduurde om U tegen te zeggen. Triest De Noor Per Spook gooide op de laatste dag van de grote Parijse shows hoge ogen met ondermeer dit ensemble. Per Spook Maarals u het mij vraagt, echt modern is hier alleen maar P.S. Geen post scriptum, maar Per Spook. De Per- Spook. Zijn mode is niet tol elke prijs nieuw. Niet kramp achtig origineel maar spran kelend jong, fris, eenvoudig, kortom een mode van deze tijd. En hij verloochent zijn afkomst nooit. Enfin, tot nog toe. Per Spook is op z'n best wan neer hij sportieve, functionele lijnen vertaalt in kostbare stoffen. Zoals hetklassieke, mantelpakje, dat in soepele crêpe een heel ander gezicht krijgt. Een Noorse trui van zijde met gouddraad en lover tjes geborduurd, rood-groen- donkerblauw, reine-zwart, dennengroen, dieppaars, kha ki van onbestemde kleur tus sen beige, grijze en khaki. Leverkleur, veulenkleur? Een knalrood drie maten te wijd overhemd met strassknopen van matte zijde op een heel' smalle avondjurk met diepe onderjurk van rood satijn. Trenches van rood satijn, een stof waarvan men vroeger ka merjassen voor rijke heren knipte. Prachtige „golfjes" van koffiebruine zijde met zil ver borduursel. Al dit weer in die Noorse jacquard-motieven op lange rokken van dunne zijde met korte plooien. Het zelfde idee in flessengroen of turquoise. Ton-sur-ton of zil ver-goud. Met mouwen, zon der mouwen. Met V-hals of schouwkraag. Voor overdag kuitlang, voor 'savonds zie je nog een klein stukje enkel. En de bruid draagt een Russi sche parka, bonthoed met oor- flappen, van wit teddybeer op een met teddy gevoerde re genjas van wit vinyl. Zoek zelf maar uit wat je het beste staat. Over het alge meen is wijd en klokkend lang, smal en recht kort. Maar op deze regel bestaan veel uit zonderingen. Voor de broeken ook: zij het of smal, recht of onderaan versmallend, en kei- lang of over de schoenen slob berend. Als je maar een trui bezit: liefst in een origineel stofje. Overgordijn, bedsprei, oude bontjas of overjarige avondjurk, borduurlapje. Zo iets AGNES ADRIAANSEN Saint Laurent Maar eerst is er Yves Saint Laurent. Wat kunnen wij over YSL vertellen dat we niet al tienmalen hebben ge schreven. Het is er weer alle maal. Toreador-bolero dit maal op een korte smalle rok de enorme avondjur ken, de perfect geknipte man telpakken die uit alle naden couture ademen. Het is alle ja ren hetzelfde en toch is het nieuw. De gouden vingerhoed werd dit jaar door de modepers toegekend aan ontwerper Jean-Franpois Crahay van het huis Lanvin. Rechts de jonge Noorse couturier Per Spook, die op de tweede plaats ein digde.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5