finale BRUSSEL Wie zijn vakan tiedagen nog niet heeft opge soupeerd, geen vaste plannen heeft en niet al te ver van huis verpozing zoekt, kan te recht in de hoofdstad van onze zuiderburen. Brussel is en blijft een unieke stad en tot eind augustus is er te genieten van een unieke gebeurtenis: de Brusselse kermis, waar schijnlijk de grootste in zijn soort in Europa. Deze kermis, waarnaar dat met suiker be strooide koekje is vernoemd, wordt dit jaar voor de hon derdste keer gehouden. Zij strekt zich uit van de Halle poort tot de Ninoofse Poort, een lint van ruim drie kilome ter vol kakofonie van gelui den, aroma van frites, ham burgers en schaaldieren, een door 'n computer voorspelde toekomst, maar ook waarzeg sters, die uit de lijnen van de hand of het leggen van de kaarten geluk of ongeluk kunnen proeven. Afgezien van de elf oliebollen- en friteskramen zijn er honderdveer tig attracties, waarvan het reuzen rad van 45 meter hoogte de show steelt. Een dame zwemt er in een aquarium temidden van haaien, er zijn het hoofd van een terechtge stelde crimineel, een Siamese twee ling op sterk water en weerwolven in spookhuizen te zien; alles wat op een echte kermis van die omvang en die respectabele leeftijd thuis hoort. De kermis is verre van goedkoop. De haaiendame vraagt ruim vier gulden voor haar optreden en de griezeltenten mogen slechts betre den worden na het betalen van ten minste drie gulden. Maar wie, al was het maar uit nostalgie, een echte kermis wil bezoeken, moet naar de omgeving van het Brussel se Zuidstation gaan, waar zelfs de verwende Brusselaars, tussen be zoek aan reuzenrad en vliegend ta pijt, in zich te goed doen aan oes ters, mosselen, krabben, sardines en schuimend bier op tientallen terrassen die de kermis omzomen. Voor de toerist, die zich in Brussel op onbekend terrein bevindt, is de kermis niet gemakkelijk per auto te bereiken, afgezien nog van het feit of er parkeerplaats is. Het is beter de auto te stallen in de buurt van het eerste het beste metrosta tion, gemarkeerd door een witte M in een blauw veld, om vandaaruit per ondergrondse naar het Zuidsta tion te reizen. Niet alleen het Manneke Brussel is een unieke stad, wellicht ondergewaardeerd door de Neder landse toerist, die aan Antwerpen met zijn Zoo en zijn vrolijke terras sen aan de Groenmarkt de voor keur geeft. Maar Brussel biedt meer. Brussel heeft een schat aan musea, een rijkdom aan gebouwen, een keur aan restaurants, een zee van winkels, brede boulevards, schitterende parken en een nog le vendige geschiedenis. En Brussel heeft Manneke Pis. Het wereldbe roemde beeldje, mascotte van de stad, is slechts zestig centimeter hoog en doet zijn voortdurende be hoefte in een achterafhoekje tussen de Stoofstraat en de Eikstraat, een paar honderd meter van de Grote Markt. Het beeldje werd in 1619 door Jérome Duquesnoy vervaar digd als symbool van de Brusselse onverzettelijkheid, maar de hou ding van het manneke verraadt meer een air van: ik heb overal lak aan. Dat hebben zeker de duizen den namaak-mannetjes in de tien tallen, het echte Manneke omrin gende souvenirwinkels, die te koop zijn als asbak, sierkruk of kurke- trekker. Het Manneke is een must, natuurlijk, maar de ontmoeting is voor de meesten negatief verras send. Het Stedelijk Museum, waar in op een etage normaal de 341 aan het Manneke geschonken unifor men en kostuums worden ver toond, is deze zomer wegens ver^ bouwing gesloten. Hart van de stad Wie op de Grote Markt de blik kan afhouden van de vaak prachtige dames en/of schuimende glazen bier op de terrassen en dus ander schoons zoekt, ontkomt niet aan de gedachte dat zich op de Grote Markt de belangrijkste gebeurtenis sen afgespeeld hebben uit de ge schiedenis van Brussel. In de tien de eeuw al namen de erfgenamen van Karei de Grote hun intrek in de citadel van Brussel en was de Grote Markt (toen Neder Merckt geheten) aan de benedenloop van De Brusselse kermis, twee kilometer lang en 45 meter hoog. de toen nog zichtbare rivier De Zenne het hart van dc stad. Zoals blijkt uit de namen van de omrin gende straten Beenhouwer straat, Vlees- en Broodstraat, Pe perstraat, Haringstraat, Grasmarkt, Boterstraat en Kolenstraat werd er volop handel gedreven. Nu is er op de Grote Markt nog dagelijks een bloemenmarkt, die voor de verwende Nederlander wat armza lig aandoet, en een zondagse vogel markt, waarvoor in Nederland de Dierenbescherming in het geweer zou komen. Veel beter is het te genieten van de schitterende gebouwen, die als door een wonder alle rampen door de eeuwen heen getrotseerd hebben. Een van die rampen had het ver woestende bombardement in 1695 van de Franse troepen van Lode- wijk XIV kunnen betekenen voor het stadhuis. Het Franse geschut had het gemunt op de toren van het stadhuis, maar raakte 'm niet. De 96 meter höge ranke toren werd in de vijftiende eeuw door Jan van Ruysbroeck ontworpen en ziet er uit als een kantwerk van steen. Op de spits staat het vijf meter hoge koperen beeld van St. Michiel, de schutspatroon van de stad die de draak velt. Het stadhuis mag dan het pronk stuk van de Grote Markt zijn, alle andere panden zijn ook meer dan het aanzien waard. Het stadhuis is behalve op maandag en zaterdag dagelijks te bezichtigen tegen een toegangsprijs van twintig frank. Zeer de moeite waard is ook het museum van de stad Brussel op de Grote Markt in het Broodhuis met een overzicht van de archeologi sche en historische evolutie van de stad. Elke dag geopend van 's mor gens tien tot twaalf en 's middags van één tot vijf uur; entree 50 frank. De Brusselaars zelf vinden de eet huizen in de buurt van de Grote Markt te toeristisch, maar voor de bezoeker van een of twee dagen aan de Belgische hoofdstad bieden de tientallen restaurants, vaak met terras, in de Beenhouwerstraat een keur aan maaltijden tegen een gro te variatie aan prijzen. Het opwel lend water in de mond, afgewogen tegen prijzen van de menu's, moet de keus bepalen, want de Beenhou wer-buurt kent geen sterrenrestau rants, maar ook geen eetholen, hoe wel frietenkotten in opmars zijn. Halverwege de Kleine Beenhou werstraat is het poppentheater van Toone, meer gericht op volwasse nen dan op kinderen met op de eerste verdieping in het theatertje in een van de smalste straatjes van Brussel een mooi museum met een rijke verzameling oude poppen, schilderijen en affiches, tezamen een beeld gevend van het folkloris tisch leven van Brussel. Vlak bij de Beenhouwerstraat is het paradijs voor de winkelliefheb bers. Brussel was de eerste stad ter wereld, die een net van winkelga lerijen aanlegde, zelfs nog voor de beroemde Tretjakov-galerij in Mos kou. In 1836 werden de zogeheten Koninklijke St. Hubertus-galerijen geopend, de artistieke verbinding tussen de Grasmarkt en de War- moesberg, op loopafstand van het Centraal Station. De winkels onder de gewelfde gla zen daken, met soms marmeren puien, zijn over het algemeen duur, maar ook met een smalle porte- monnaie kan men zich vergapen aan de exclusieve kleding en de prachtige etalages. De Hubertus-ga- lerij is de oudste van de achttien overdekte winkelcentra in Brussel. De belangrijkste concentratie daar van bevindt zich tussen Centraal Station en Beurs; de grote mode huizen bevinden zich in de buurt van het Louisaplein, een lustoord voor de liefhebster. Zeer'de moeite waard zijn in Brus sel de Kleine en Grote Zavel, tus sen het Koninklijk Paleis (te be zichtigen van 14.00-17.00 uur, be halve op zondag en maandag) en het bombastische Paleis van Justi tie. Op de Grote Zavel staan schit terend gerestaureerde 17e en 18e eeuwse huizen, waar antiquairs en eethuizen zijn gevestigd. Tijdens de weekeinden is er een antiekmarkt, die de moeite waard is. Aan de zuidzijde ligt de Kleine Za vel, een leuk parkje in Renaissan- ce-stijl met rondom 19e eeuwse bronzen beeldjes, die de ambachts lieden van Brussel voorstellen. In het midden staan beelden van de (onthoofde) graven Egmont en Hoorne, beelden waarvan velen vinden dat ze op de Grote Markt thuishoren, waar de 'executie plaatsvond en waar nu alleen een plaquette van getuigt. Het Egmont Paleis aan de kop van de Kleine Zavel is de plaats, waar verscheide ne Belgische regeringen belangrij ke beslissingen hebben genomen en waarin de toetreding van Engeland tot de EEG bekrachtigd werd. Op de hoek tegenover het paleis is een restaurant, waar de schilders van de zogenaamde Cobra-groep, arm als ze indertijd waren, gelaafd werden door de waard. Wie op zijn tenen staande door de ramen kijkt, ziet hoe de waard daarvoor beloond werd: er hangen onder meer schit terende Appels. De Zavelkerk is een bezoek waard al was het alleen om de 17e eeuwse barokke preek stoel met een overvloed aan enge len, cherubijnen en uit hout gesne den heiligen. Vlak bij de Zavels, in westelijke richting, ligt het hart van Brussel, De Kleine Beenhouwerstraat, taurant naast restaurant. pek lie i de volksbuurt De Marollen. Iiih P2 Hoogstraat 132 vindt men het, kui van Pieter Breughel (bezoek |mid tis), waar vaak werk van de schilder tentoongesteld wordlï mooi weer kan men op de terrl! in de Marollen-buurt ook goef goedkoop eten. Op zondagoelf is er een eigenlijk niet noem waardige rommelmarkt. Terug in de richting van de Paleis en dan aan de linkerr ligt het Museum voor ScFr^{ Kunsten met altijd boeiende'ren: toonstellingen. Wie na een betf ko aan het Museum een frisse neu*eidi halen kan, aan de overkant,!* j, Park van Brussel inlopen, L. spronkelijk toebehorend aanf hertogen van Brabant. In 1830 f den daar de eerste gevechten ppbei tussen de Belgische patriotten de .Hollandse troepen. Nu ruster ve tussen de beelden en de fontei[mc' in de lunchpauze de ambteni aai uit van hun ochtendtaak in dej1 w lementsgebouwen in de aan^g»3"® zende Wetstraat. Waterloo IV TV} botbre Wie na al het fraais dat Brus^®et^. bieden heeft eens wat meer r'^s om zich heen wil zien, doet er1^e. aan het Ter Kameren Bos r! zoeken. Het bos met een oE,a vlakte van 124 hectare maaktr®xej uit van het Zoniënwoud en I dé plek voor liefhebbers vanfn boswandeling. Het Zoniënwoif? en een prachtig beukenbos dat in nog 12.000 hectare groot was, waarvan nu nog een derde o«« Wie het Zoniënwoud per autP zuidelijke richting (Mons) r 6e komt in Waterloo, de plaats voc geschiedenisliefhebber. Op 18^^ 1815 vond hier de voor NapoP® vernietigende slag plaats. Na jt ze halve dag strijd bleven er vaifieni 188.000 Fransen, Engelsen, Pruj Hollanders en Belgen 15.000 do en 56.000 gewonden op het slag' over, Het Wellington Museunjkri Waterloo bevindt zich in het Jtal waar de Britse bevelhebber aaibar vooravond van de grote slag y hoofdkwartier had. Het geeftk?; goed overzicht van de gebeurtéerd sen van die historische dag. De pijlen „Le Lion" volgend men bij de Leeuweheuvel, het, nument dat ter ere van de van Oranje, die daar gewond te, werd opgericht. Bovenoj heuvel, na 226 traptreden, sta! leeuw, waarvan men de toerisi doen geloven dat hij gegoten ii de kanonnen en kogels die opl slagveld achterbleven, maar da een fabel. Aan de voet van de vel ligt het gebouw met een dagachtig panorama, een fas< rend cirkelvormig overzicht het gevecht, halverwege de v< eeuw geschilderd door de Pai naar Louis du Moulin. Toegan) frank voor volwassenen en frank voor kinderen. AAD JONGBL( is f Ciclosporine tegen diabetes: een tussenstand Goed, u bent gewaarschuwd. Het diabetes-nieuwtje waar ik het over wil hebben loopt op twee wankele poten. Pootje een: er zijn aanwijzin gen dat diabetes ontstaat doordat het afweerapparaat van het li chaam de kluts kwijt raakt. Dat maakt zich normaal nuttig met het afmaken van vreemde binnendrin gers als bacteriën en virussen. Maar bij sommige mensen zou het ook in zijn enthousiasme de bloed eigen pancreas aanvallen. Die Medisch nieuws waar de burger wat aan heeft, bestaat niet. Vinden ze vandaag het wondermiddel tegen een ongeneeslijke ziekte als diabetes, dan is dat natuurlijk nieuws, maar de diabeet heeft daar voorlopig weinig aan. Het zal dan nog jaren duren voordat is uitgezocht of het nieuwe middel echt helpt en nog veilig is ook. Tegen die tijd is het middel al lang geen nieuws meer. maakt dan prompt te weinig insuli ne met diabetes tot gevolg. Als dat waar is heeft pootje twee misschien toekomst. Een opsteken de diabetes zou je dan in de kiem kunnen smoren door het overijver ige afweerapparaat af te remmen. De Canadees Stiller behandelde 41 patiënten met ciclosporine, het laatste snufje op dit gebied. Die pa tiënten konden daardoor met min der insuline toe of zelfs zonder. Doorbraak? Voorlopig niet. De be handeling helpt alleen bij een on dersoort van diabetes. Bovendien duurt de genezing net zo lang als de behandeling en weet men niet of het middel erger is dan de kw^al. Dat behoeft enige uitleg. Diabetes is een energiecrisis van het lichaam. Al onze cellen lopen op glucose. De glucose-brandstof gaat vanuit het voedsel in de dar men de bloedbaan in en wordt dan rondgestuurd naar elke lichaams cel. Maar voor de overstap van bloed naar cel is insuline nodig. Zonder insuline krijgen de li chaamscellen geen glucose en zon der glucose dreigt ons hele rader werk stil te staan. Het lichaam reageert daar heel lo gisch op, het gaat omzien naar an dere vormen van energie. Vetvoor- raad ën spiereiwitten worden aan gesproken zodat het lichaam gaat lijken op iemand die zijn huis sloopt alleen maar om de kachel aan te houden. Gevolg: vermage ring waar niet tegen op te eten valt. Ondertussen wordt het in het bloed opgehoopte glucose door de nieren met veel water doorge draaid. Dus veel plassen, daardoor hevige dorst en daardoor veel drin ken. Onderwijl wordt de patiënt geplaagd door jeuk op de meest on handige plaatsen, almaar terugke rende infecties en een overweldi gend gevoel van moeheid. Als dat alles te lang duurt loopt de energie huishouding van het lichaam dode lijk in het honderd. Wat daar tegen te doen? Een meer derheid van diabetespatiënten is vaak al gebaat met een streng dieet, al dan niet met pillen. Een kleine minderheid nog altijd 80.000 mensen, diabetes is een volksziekte komt daar niet mee uit. Die moeten elke dag insuline bijspuiten. Deze veel ernstiger vorm heette tot voor kort jeugddia- betes, maar omdat het ook op oude re leeftijd kan ontstaan is men van die naam afgestapt. Tegenwoordig heet het diabetes type I of insuline afhankelijke diabetes. Type I is een bezit voor het leven en een manier van leven boven dien. Elke dag insuline spuiten om de energiecrisis te keren is niet ge noeg. Je moet je ook onderwerpen aan een streng dieet en aan de ter reur van „een verstandige manier van leven". Een keertje uit de band springen is er niet bij en wordt on middellijk afgestraft. Daarbij drei gen complicaties op langere ter mijn. Na een jaar of vijftien kun nen aantastingen van de heel klei ne bloedvaatjes het gezichtsvermo gen of de werking van de nieren doen verminderen. De behandeling van dit soort dia betes is de laatste tien jaar enorm verbeterd. Tegelijkertijd is men druk in de weer om het diabetes kwaad in de kiem te smoren. Tot voor kort leverde de pancrea stransplantatie het enige matige re sultaat op. Bij de huidige stand van zaken komen daar hooguit tien mensen per jaar voor in aanmer king. Dan is er nog het inspuiten met insuline producerende pancre ascellen, en dat werkt uitstekend in theorie, behalve dan in de praktijk. Blijft over het diabetesnieuwtje van het begin van dit stukje. Antistoffen Al jaar en dag vermoedt men dat insuline afhankelijke diabetes door een op hol geslagen afweerapparaat wordt veroorzaakt. Men kwam ojS dat idee omdat men in het bloed van diabetes-patiënten vaak antis toffen tegen eigen pancreascellen aantreft. Toch bleef men twijfelen. Het zou ook kunnen zijn dat die antistoffen geen oorzaak zijn diabetes, maar gevolg. Die tv werd nog aangewakkerd oi alle pogingen om een opkomt diabetes met afweerremmi stoffen te onderdrukken jami lijk faalden. Tot voor kort dan Canadees Stiller lukte dat met vrij nieuwe ciclosporine wel. De wetenschappelijke wereld geerde zeer geïnteresseerd, i terughoudend. Wat kun je van ciclosporine-behandeling verw ten? Óp zijn gunstigst dus als ook werkt zoals het volgens St zou moeten werken kun j een opkomende diabetes mee g zen. Spuiten is dan niet nodig, niet het strenge regime van i en verstandig leven, en comp ties op langere termijn zouden worden voorkomen. De keerzijde van de medaille is je je leven lang ciclosporine moeten gebruiken. Niemand hoe dat op de lange duur uitf Wel weet men dat het middel negatief effect heeft op de nie een schoonheidsfoutje dat na ken van de behandeling gelül weer ongedaan wordt gemaakt vol) de it eva jen,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16