Rale „Norway" slaat concurrenten met superlatieven om de oren ficidócSourant G 28 JUL oof Courant voert de II Tussen de honderden passa- chepen, die op hoop van vakantieze- over de golvenakkers der wereld- ploegen, is het S.S. „Norway" een per van ongenaakbare klasse, die met superlatieven zijn concurrenten om en slaat. Zolang die laatste alleen va- ellen ze stuk voor stuk nog heel wat ?n lijkt het er zelfs op, dat ze het ge in de reisfolders moeiteloos kunnen maken. Maar eenmaal verankerd in igschaduw van de „Norway" krimpen de voorwas van de nieuwe dageraad tot pieremachochels, waarmee je ook Loosdreehtse plassen een figuur van ste zou slaan. de RS 4 r~* i f| ZATERDAG 28 JULI 1984 mijn kamer op de 32e etage Omni Hotel in Miami zag onweerstaanbare Laurent van de cruisevaart voor het de diepte liggen aan een |ur, die hij moest delen met ndere schepen. Het was een tatie, die mij direct met arg- ervulde. Ik keek namelijk a serie schepen, waarvan de es onderling niet klopten, as duidelijk mee geknoeid, rstelde ik derhalve, want was het onverklaarbaar, dat >rway" daar onbeschaamd een reus, die zich Omringd t kabouters, wier puntmut- iwelijks reikten tot aan zijn llen moeten er natuurlijk iar heb ik ook geen enkele mee. Maar het mag nimmer ven worden, want dan iet gelijk verdacht en ga je eigen waarnemingsvermo- ijfelen. Een gevaarte met gte van 320 meter en een van 49 meter het water in- en daaromheen als schril een handvol weerloze groeperen, geeft geen pas. ?ngt mensen nodeloos in "[ring. En dat is nergens voor "Lego-blokjes en bakstenen "ook niet straffeloos door el- ebruiken. twee uur later, twee mier- pancakes als ontbijt rijker, ?n loopbrug de lebmaag van jf l\9rway" ben binnengewan- fyl/\ntdek ik tot mijn verbazing, zoëven geen sprake is ge- iSChe /an °Ptiscb bedrog. De onge- afmetingen, die ik vanuit lotelkamer in de verte zag leend anen, waren niet onder een *nde 'baar vergrootglas boosaar- jgeblazen, maar gaven de lijkheid nauwkeurig weer. m in een van de zes trappen- ervaar ik dan ook als het agen van een col van de eer- in de tegorie tijdens de Tour de m En eenmaal gearriveerd op nnedek krijg ik bij een bjik ellen :ling. raat iikant van een verrekijker de urddl "Mng bagatelliseer. boorsteen bijvoorbeeld van jhip verderop een joekel, waarderend vaststellen, als e moordende concurrentie e „Norway" maar niet hoefde zen zou ook door de direc- in Madurodam direct als te maats worden afgewezen. En en ed®rSen daaromheen, die met ifden achterover geklapt naar kijken in de richting van de waar ik sta, hebben die on- ftUdafcm oogopslag vol ontzag en .jj idering, waarmee door sgierige passanten een berg- omer wordt gevolgd, die zich de noordwand van de Eiger ie top heeft gewurmd. Zo'n d is te groot om hun uit te i, dat ik evenals zij toch aan jvan een schip ben en niet op ak van de wereld. Helaas in stemverheffing en ge- uw hier weinig uitkomst en 'EN e a^een n08 met anderen uniceren via een postduif of niddel van rooksignalen. merk: ""^spannen geest •e' het toe. Het klinkt allemaal «ven. Verwarde signalen n overspannen geest. En wat in. Wat overigens niet nt, dat degene, die het overdrijft, de „Norway'' zelf noet je immers denken van hip, wiens machtige buikhól- nst kan doen als winterstal- 'oor het Centraal Station in waarna er altijd nog ïnde ruimte overblijft voor indoor-tennistoernooién? En men, ij°et Je aan met een lengte, die meters omvat dan drie voet den achter elkaar? Dat zijn ngen, waarmee je op de vaste iet eens aan de haal gaat. blijf je wijselijk van af, daar net een grote boog omheen. f fin Aage Hoddevik daarente- taait er ziin hand niet voor jfkperi Presteert net om met behulp ïdar en echolood zijn omge- e wolkenkrabber elke week iw over Gods wateren naar filige haven te manoeuvreren Ir de vele duizenden vierkan- ters staal op de voorgeschre- fek te dumpen. Een wonder, D. niet te licht over gedacht mag vangn, maar dat hij toch blijft be ven als een fluitje van een jPap vitte tropenpakken met veel i dag en nacht de balboekjes en van computers, die in hun lans der getallen de koers be- 906 legt Hoddevik in zijn ruim <an jen werkkamer met het ge- een Viking eigen, omstandig vaarom het uitgerekend de i wel lukt met verbluffend f te opereren op de internatio- B^ruisemarkt. ■^^aas, de stug ogende Knut Ut- Grootste cruiseschip ter wereld speelt hoofdrol in successtory van Noorse reder Knut Kloster stein Kloster, die de derde genera tie vertegenwoordigt in een impe rium van Noorse scheepsmagnaten, stuurde vijftien jaar geleden zijn eerste passagiersschip de zee op, nadat hij uit betrouwbare bron ver nomen had, dat steeds meer Ameri kanen hun vakantiedromen in de pekel wilden leggen. Dat klopte wonderwel en om die reden mag hij zich nu de eigenaar noemen van vijf luxueuze cruiseschepen, waar op per jaar 250.000 vakantiegangers zich gedurende één of twee weken met wisselend succes in de rol van pikbroek proberen in te leven. In deze vloot van de Norwegian Ca ribbean Lines is de „Norway" zijn laatste aanwinst, die hij in 1979 voor 18 miljoen dollar kocht van de Franse eigenaar, de Compagnie Générale Transatlantique. Het schip, op dat moment nog ger tooid met de naam „France", lag al vijf jaar verstijfd onder motteballen opgebaard aan de Quai de l'Oubli in Le Havre en wachtte in die openlucht-rouwkamer op een slo- Cer uit Hongkong of Taiwan, die ereid zou zijn een redelijke prijs voor het nutteloze karkas te beta len. Voorgoed voorbij leken de glo rieuze tijden, waarin de „France", het schitterend opgetuigde parade paard van pre^dent De Gaulle, 400 maal rechte voren had getrokken tussen Frankrijk en Amerika en daarna de rijken der aarde tijdens 93 cruises in een superbe ambiance over de zeeën had gewiegd. Toen Yvonne de Gaulle de „Fran ce", die^75 miljoen dollar had ge kost, op 11 mei 1960 om kwart over vier 's middags ten doop hield met een magnum champagne, die als een brok vuurwerk tegen de scheepswand uiteenspatte, leek het er nog op, dat deze zeewaardige ambassadeur van de Vierde Repu bliek een stralende toekomst voor de boeg had. Geniale ingénieurs en bevlogen binnenhuisarchitecten hadden veertien jaar aan het ont werp gesleuteld. En toen het schip in februari 1962 voor zijn maiden trip naar New York van wal stak, was het Franse volk er heilig van overtuigd, dat geen enkel ander land tot in lengte van jaren over een schip zou beschikken, dat de vergelijking kon doorstaan met deze varende lusthof van Marian ne. Zelfs de „Queen Elizabeth 2", de buitengaatse trots der Britten, legde het volgens objectieve waar nemers in schoonheid en voor naamheid royaal af tegen de „France", dat ongehoorde luilek kerland voor kapitaalkrachtige fijnproevers, die hun twijfelaar ge spreid vonden in luxueuze suites en van het morgenkrieken tot diep in de nacht door chefkok Henri le Huéde in de watten werden gelegd. Droog brood Het was een euforie, die slechts twaalf jaar mocht duren. Want in- middels hadden vliegtuigen steeds meer taken van de internationaal opererende rederijen overgenomen, wat met name gold voor het passa giersvervoer tussen Europa en Amerika. Voor de Holland Ameri ka Lijn, de Engelse Cunard en de Franse Compagnie Générale Transatlantique was er in het mid den van de jaren zestig op dat tra ject geen droog brood meer te ver dienen en één voor één werden de traditionele diensten dan ook opge doekt en de zeekastelen haastig omgebouwd tot cruiseschepen waarmee de reders in zonzékere wateren hun jaarlijkse dividend veilig hoopten te stellen. Dat lot trof tenslotte ook de „Fran ce", die echter te groot leek om er succesvol mee te kunnen opereren op die nieuwe markt. Het schip was ook te duur in onderhoud. Alleen de machines slurpten al per afge legde zeemijl een ton peperdure stookolie op. Het gevolg was, dat de verliezen bleven oplopen en de re derij voor een sluitende begroting steeds vaker een beroep moest doen op de Franse staatskas. In 1974 vond president Valérie Gis- card d'Estaing het welletjes. Hij draaide de subsidiekraan resoluut dicht. In de zomer van dat jaar maakte de „France" zijn laatste oversteek van New York naar Frankrijk, waar hij voor de kust door de verontwaardigde beman ning gekraakt werd. De passagiers mochten na enkele dagen van boord en daarna duurde het nog twee volle weken, voordat er na koortsachtige onderhandelingen een einde kwam aan de rebellie en het schip alsnog kon opstomen naar Le Havre, waar het in een verge ten hoek van de haven ontluisterd op de definitieve doodklap wachtte. Luxe hotel In 1977 meldde zich echter alsnog een redder in de persoon van olie sjeik Akkram Ojjeh, die ambitieuze plannen had met de „France". Na dat hij voor 24 miljoen dollar de niëuwe eigenaar van het schip was geworden, wilde hij het naar zijn vaderland Saoedi-Arabië laten sle pen, waar het voor de kust als lu xueus hotel dienst zou gaan doen. In de Galerie Wildenstein in New York had hij inmiddels duizenden antieke kunstvoorwerpen gekocht, die hij in vrachtvliegtuigen naar het Midden-Oosten liet transporte ren. Eenmaal zover gevorderd be gon hij echter hevig te twijfelen aan het succes van zijn onderne ming en kreeg hij danig spijt van zijn onbesuisde aankoop. Gretig ging hij daarom in op het aanbod van de Noorse reder Kloster, die na een grondige inspectie van het schip door zestig experts handje- contantje 18 miljoen dollar betaalde voor de „France". Intens betreurd door het rouwende Franse volk werd het schip korte tijd later achter twee Nederlandse zeeslepers naar Bremerhaven ge trokken, waar het op de werf van Hapag Lloyd raison van 100 mil joen dollar een ingrijpende facelift onderging. Nieuwe en aanzienlijk grotere zonnedekken werden op de romp gelast en de 974 hutten, de 12 lounges, de bars en de twee im mense eetzalen werden volgens de ontwerpen van twee befaamde bin nenhuisarchitecten, Tage Wand- borg uit Kopenhagen en Angelo Donghia uit New York, opnieuw gedecoreerd. Aldus verjongd en verfraaid maakte het op 3 mei 1980, geëscorteerd door ontelbare sche pen, zijn opwachting in de haven van Oslo, waar koning Olav de Links: De tweeduizend passagiers van de „Norway" hebben voor een verfrissende duik de keuze uit drie zwembaden, waarvan er één overdekt is. Onder: De volgende droom van Knut Klos ter heeft een king-size formaat. Anderhalf miljard dollar heeft hij uitgetrokken voor een supercruiser, waar straks 4000 passagiers op mogen spelevaren. Een Bijlmermeer op volle zee, met flatge bouwen op een drij vend zandstrand, zal straks geen fata-mor- gana meer zijn. Vijfde als ontroerde peetvader op de kade klaar stond om het glas te heffen op de toekomst van de nieu we keizerin der oceanen. Successtory Sindsdien speelt de „Norway" in de successtory van Knut Klosters een hoofdrol, die een handvol Oscars ten volle waard is. Het schip is in derdaad onvergelijkbaar en biedt tussen zijn zes overtreffende trap pen een keuzemogelijkheid, die je constant de adem beneemt. Elke ochtend schuift je eigen hut steward discreet een dagprogram- mé onder je deur door waarop een overzicht wordt gegeven van de ac tiviteiten, theateruitjes en braspar tijen, waarvoor de kapitein je hoogst persoonlijk inviteert. Ij)at begint al gelijk om zes uur 's mor gens met koffie en een snack op het achterdek en wordt om negen uür vervolgd met de ochtendgym nastiek onder leiding van een der hostessen. Wie daar geen opgehe ven been in ziet kan op datzelfde uur uitwijken naar de Club Inter nationale, waar achtereenvolgens een dominee en een pater in rap tempo tussen een drumstel en een synthesizer Gods zegen afsmeken voor de nieuwe dag, die weer als vanouds tot in de kleine uurtjes ge vuld zal worden met aerobic-dan sen, marathons over de eindeloze dekken, danscursussen, dekspelen, kleiduiven schieten, zwemlessen, bridgedrives, paardenraces met houten knollen en lezingen over de meest uiteenlopende onderwerpen, die variëren van astrologie tot de geschiedenis der Inca's. Er zijn ook voortdurend parties voor jonggehuwden, grootouders, alleenstaanden en wat je verder nog aan menselijke relatievormen kunt bedenken. Casino En er is meer. Veel meer. Drie zwembaden bijvoorbeeld, waarvan één overdekt en bovendien uitge rust met een fitness-centrum en een sauna. Er is ook een casino met Las-Vegasallure en het Saga Thea ter met 500 zitplaatsen, waar Broadway-artiesten een perfecte opvoering verzorgen van de musi cal „My Fair Lady" en later in de week met hun revue „Sea Legs '84" opnieuw top-entertainment bren- Uniek aan boord van de „Norway" zijn de twee zeewaardige winkel straten: aan stuurboord de Champs Elysées en aan bakboord Fifth Avenue. Geen goedbedoelde toko's dus met een assortiment, dat uit sluitend bestaat uit verdrietige pet jes en T-shirts, waarin je gegaran deerd voor aap loopt, maar brede overdekte allèeën van honderden meters lang, waar je op de drie kwartsmaat der golven flaneert langs terrasjes, bars met levende muziek, de Ibsen-bibliotheek, een Italiaanse ijssalon, drugstores, boe tieks en specialiteiten-winkels. Wie dag in dag uit geconfronteerd wordt met zo'n indrukwekkende waslijst en aan boord is gestapt met het vaste voornemen toch vooral niks te missen, raakt het spoor al gauw bijster en maakt van zijn reis een chaotische aflevering van „Ren je rot". In de optiek van Nederlan ders overigens heel verklaarbaar, want die zijn als de dood, dat hun iets door de neus wordt geboord, waar ze dubbel en dwars voor be taald hebben. En dat moet uiter aard voorkomen worden. Daarom staan ze voor dag en dauw op één bros been te hippen in het Checkers Cabaret en spoeden ze zich vandaar in hun mallotige trai ningspakken naar de Club Interna tionale voor hun dagelijkse portie geestelijke bijvoeding. Een deur verder wacht de eerste Hamburger van de dag met rijkelijk veel uitjes en ketchup. Zodra die achter de wangzak is gepropt begint het ge vecht om een dekstoel. Want als ze straks niet met mahoniehouten koppen thuis komen, zal geen mens willen geloven dat ze met volle teugen genoten hebben van hun cruise. Het parool is derhalve: inge vet en gestrekt op het zonnedek. Niet voor lang overigens, want over een kwartier begint de cursus Japans bloemschikken en aanslui tend vertelt een heer van stand over de bekoorlijkheden van het Maagdeneiland Sint-Thomas, dat bij leven en welzijn het volgende *V" iirïni'III''lil ""nu* mm III j'l'H BiHteminEEKmiamiïiEiiEnEHninaiBniaEinEi igXEïïliiïïl^iFI^^ OTTnUlMi^i.Ma^i.i-t^PI^I5I^^PTCTLJU.iLij.CIj:ij..nKffin Wat moet je nóu in vre desnaam denken van een schip, wiens mach tige buikholte moeite loos dienst kan doen als winterstalling voor het Centraal Station in Am sterdam? Als dat geen grootheidswaanzin is, weet ik het niet meer. reisdoel zal zijn. Daarna is het al weer de hoogste tijd voor de lunch; Voorgerecht, soepje, visje, toetje, koffie met daarbij een cognacje. Als ze tussendoor nog gauw-gauw de film over het leven van Ghandi hebben bekeken in hun hut de eerste dagen konden ze hem niet eens terugvinden en doolden ze uren in paniek over de dekken reppen ze zich amechtig naar het Saga Theater voor de musical. En vandaar in galop naar de Windjam mer Bar voor een party. En van daar voor een barbecue in Zuida- merikaanse stijl naar het Lido-dek. En vandaar weer naar het Interna tionale dek voor het optreden van een goochelaar. En vandaar op de tast naar Dazzies Disco voor een dansje. Vandaar ook, dat ze na zeven da gen hologig en de uitputting nabij over de loopplank van de „Nor way" wankelen en nodig aan va kantie toe zijn. Ze hebben inder daad niks gemist. Maar wel een droom verloren. Zwelgend in over daad waren ze al verdronken voor dat ze water hadden gevoeld. Goed gegokt In Oslo hoort reder Knut Utstein Kloster die verhalen over schrok kende hollebollegijzen glimlachend aan. Voor hem vormen ze het be wijs, dat hij voor de zoveelste maal in zijn leven goed gegokt heeft. Zo lang er nog voldoende stervelingen zijn, die koortsachtig blijven ver langen naar een love-boat, waarop hun gekste wensen prompt in ver vulling gaan, zit hij met zijn „Nor way" op fluweel. De feiten geven hem trouwens ge lijk: week in week uit dwaalt over de twaalf dekken een nieuwe lich ting van tweeduizend vakantiegan gers, die jacht maken op avonturen, waar ze thuis nooit aan toe zijn ge komen. Met de 800 bemanningsle den zijn ze even talrijk als de be volking van Broek in Waterland, die zich echter moet behelpen met café „De drie noten", een panne- koekenhuisje, een bistro, een Ne derlands-hervormde kerk uit 1726 en een beschermd dorpsgezicht. Wat vertier betreft biedt Kloster in zijn dorp op drift dus duidelijk meer keus. En dat blijkt als een magneet te werken. Zonder enig protest heeft hij daar om de rekeningen gefiatteerd, die op zijn bureau werden geschoven. Voor onder meer 2800 dekstoelen, 12.000 badhanddoeken, 2000 bedde- spreien, 32.880 stuks glaswerk, 52.000 stuks zilverwerk, 7000 meter gordijn, 18.000 servetten, 1800 kunstwerken en 92.500 stuks Chi- neés porselein. Hij heeft al die aan kopen graag betaald. Zoals hij ook zonder blikken of blozen opdraait voor de 65.880 eieren, 25.000 liter ijs, 1650 pond spek, 1500 pond gar nalen, 60.000 hamburgers, 40.000 hot dogs, 2550 pond bananen, 9000 kreeften en 3000 kroppen sla, die wekelijks aan boord van de „Nor way" geconsumeerd worden. Graag gedaan. Want die investering be taalt zichzelf dubbel en dwars te rug. Bijlmermeer Ondertussen droomt Kloster al weer hardop verder. In New York heeft hij zojuist de plannen ont vouwd voor de bouw van een su per-cruiseschip met een lengte van 390 meter, een breedte van 100 me ter en een hoogte van 65 meter. In vier woontorens worden straks 4000 passagiers ondergebracht in riante appartementen met zeezicht. Tussen die flatgebouwen wordt, van steven tot achterplecht, een zandstrand opgespoten, waar zwemvijvers en palmen broodnodi ge verkoeling zullen bieden. De tientallen lounges, eetzalen en bars zullen op één dek gegroepeerd worden. En daar komt ook het theater, dat plaats zal bieden aan 2000 bezoekers en dat een recht streekse satellietverbinding krijgt met alle delen van de wereld. Voor deze Bijlmermeer op volle zee heeft Kloster anderhalf miljard dollar uitgetrokken. Aangenomen mag dus worden, dat Noren toch beter zijn dan Friese doorlopers. LEO THURING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13