Prijs aardgas gaat nog zeven ct omhoog 1952 Drie leden Raad van Bestuur Slavenburg voor de rechter BON: Turkije ontvlucht per surfplank ■4LYMPISCHE KNOOP an haalt Iraakse Super Etendard neer eiderdorp int meubelrace Minder hypotheken in eerste kwartaal iCcidóe Qomant Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. I^P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Loge, Vrijdag 27 juli 1984, 75e jaargang no. 2. Perioden met zon en droog. Minmima rond 13, middag- temp. rond 18 graden op de Wadden tot 23 in het zuiden. Matige, in het Waddengebied tijdelijk krachtige westelijke wind. Geleidelijk meer zon. Morgen zon op 05.56, onder 21.37 uur. Scheveningen hoog water 03.29 en 16.07 uur, laag- water 11.44 en 00.10 uur. gering vindt stroshock is toelaatbaar !HT De regering deelt het standpunt van •cretaris Van der Reijden van Volksgezond st in de psychiatrie de zogenaamde „elek- k" in een beperkt aantal gevallen kan wor- ïgestaan. Voor deze behandelmethode komt is de staatssecretaris een kleine groep patiën- blauw..! aanmerking, die lijdt aan zeer ernstige de- auw :s' Toepassing van de shock, een stroomstoot e hersenen, is alleen geoorloofd als de patiënt uwelijks nog te dragen lijden heeft en als er bestaat voor zelfmoord en zelfverminking. lien moet van een behandeling met medicij- psychotherapie geen baat wordt verwacht, landeling mag niet worden toegepast, als de of diens familie geen toestemming geeft. ir ipg... ATHENE Twee Turken (19 en 26 jaar oud) zijn gisteren met een surfplank vanuit Turkije naar het Griekse eiland Mytilene gevlucht en hebben daar politiek asiel gevraagd. Eergisteren zwommen twee andere Turken, die in hun land gezocht zouden worden, de grensri vier de Evros over en vluchtte een Turkse sol daat over de grens, alle drie om eveneens in Griekenland asiel te vragen. Ook aan de ande re kant van het land kwamen politieke vluch telingen Griekenland binnen. Twee Albanezen van Griekse komaf slaagden er in ongemerkt uit hun land te vertrekken. De mannen (19 en 20 jaar oud) bereikten na 24 kilometer zwem men de Griekse vrijheid. Duiker uit Hazerswoude omgekomen CORSICA De 40-jarige H. Stoz uit Hazerswoude en de 41-jarige A. Kuyper uit Am- merstol zijn gisteren omgeko men toen zij aan het duiken waren bij het eiland Corsica. De twee waren bezig van een diepte van 37 meter op te stij gen. Op zo'n negen meter on der water hing het duikers- platform. Dat bereikten ze bij na, toen een sterke stroom hen meesleurde in de richting van de rotsen. De duikers versnel den daarom het opstijgen en dat werd hen fataal. Bloedbank verloot kaartjes voor concert Michael Jackson MORRISTOWN Fans van de popu laire Amerikaanse zanger Michael Jackson in Morristown (New Jersey) maken door het afstaan van een halve liter bloed kans op twee vrijkaartjes voor het komende concert van Michael Jackson in deze stad. Het aanbod werd gedaan door de bloedbank van het plaatselijke ziekenhuis, dat in de zomer te weinig bloed krijgt. De kaartjes, die 30 dollar per stuk kosten, zullen onder de bloeddonoren worden verloot. Ove rigens mag worden aangenomen dat Michael Jackson zijn twijfels heeft over deze verloting, omdat hij Jehova's ge tuige is. Met brandkast van drie ton aan de haal VUREN Brandkastkrakers zijn deze week in Vuren (Gld) met een drie ton wegende brandkast aan de haal gegaan. De daders hebben daar bij gebruik gemaakt van voertuigen en gereedschappen die bij het bena deelde bedrijf, Kleyntrucks, voor handen waren. Om te beginnen heb ben de daders met een heftruck de pui uit het pand geramd. Vervolgens hebben ze de brandkast naar het hek gereden en met een kraanwagen over het hek getild. Zowel de hef truck als de kraan wagen stonden op het bedrijfsterrein. De brandkast, ge vuld met geld en waardepapieren, is daarna met een vrachtwagen afge voerd. BTW OP FOOI VAN DE BAAN DEN HAAG De fiscus zal bij werkge vers niet langer btw heffen over fooien (overtips) die werknemers van klanten hebben gekregen. Staatssecretaris Koning van financiën heeft zich bij dit besluit laten leiden door de bezwaren uit de horeca. De staatssecretaris maakt echter een uitzonde ring voor de gevallen waarin de overtip het karakter van een geringe beloning voor persoonlijk dienstbetoon te boven gaat en als bedienend personeel voor een niet onbe langrijk deel is aangewezen op fooien. Bij de belastingrechter lopen nog processen te gen bij een aantal grote horeca-onderne- mers nageheven btw-aanslagen. In deze be drijven schatte de fiscus de overtip op twee procent van de jaaromzet. ■fe Libiërs ;en VS niet K>or Spelen ANGELES Het Ame- ministerie van bui- dse zaken heeft drie Li- -jdie zich als journalist bij lympische Spelen in Los es hadden geaccredi- jde toegang tot de Vere- I Staten geweigerd. In ngton verklaarde een Ivoerder van het minis- Jat dit was gedaan om iieidsredenen. Angeles wordt serieus Sng gehouden met de pjkheid dat Libië zich als mer terug trekt. Een lig, dat de paarden van pische afvaardiging naar rmpische stad zou ver- i, is niet uit Tripoli ver- ;n. De Libische ploeglei- Diashir Attar-Bulsi, ver- Je gisteren voorzitter JU ÖAntonio Samaranch van ■pC te zullen vragen om 1 zaak te bemiddelen. !t. Oreten, dat het IOC niet lan is tussenbeide te ko- KABINET HOUDTVAST AAN GELIJKE PRUSVOOR GAS EN OLIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG On danks het doorvoeren van prijsverlagingen voor de buitenlandse af nemers zal Nederlandse consument de komende jaren meer voor het aardgas moeten gaan be talen. Het kabinet houdt vast aan het al in 1983 aangekondigde plan de prijs van aardgas voor gezinnen en andere kleinverbruikers gelijk te maken met die van huisbrandolie. Dat bete kent dat op 1 januari aanstaande de prijs van een kubieke meter gas opnieuw met drie cent (3,6 cent incl. btw) zal worden verhoogd. Het jaar daarop zal een soortgelijke maatregel moeten worden geno men. Alleen dan kan er in 1986 sprake zijn van een gelijke prijs voor huisbrandolie en gas. De consument zal dus met een prijsverhoging van in totaal zo'n zeven cent reke ning moeten houden. Uitein delijk zal een kubieke meter gas rond 65 cent gaan kos ten. Voor wie dacht dat bij een onder druk staande olie prijs ook de kosten van het aardgas op z'n minst stabiel zouden blijven, is dit een te genvaller. De concurrentie strijd die op de buitenlandse markt wordt gevoerd met het goedkope Russische gas, en die voor België al tot een tijdelijke prijsverlaging heeft geleid, blijkt evenmin voor delig voor de binnenlandse consument. De enige die bij deze maatregelen wel vaart, is de overheid zelf. Elke cent prijsverhoging levert de Staat globaal 200 miljoen gulden extra op. Pag. 7: Gasbedrijven wer ken aan „menselijker ge zicht"; De Zweedse bokser Styefan Sjostrand, in Los Angeles gefoto grafeerd. Niet na het gevecht, maar vóór het gevecht. Tijdens de training namelijk. bsiA De Iraanse tmacht heeft gisteren ns een luchtgevecht »n de Golf een Iraakse «htsvliegtuig van het Super Etendard [geschoten. Dit meld- iet Iraanse persbureau IRNA. Irak heeft nog niet gereageerd op het Iraanse bericht. Het Iraanse persbureau zei niet op welke plaats het Iraak se toestel is neergeschoten. Het zou de eerste keer zijn, dat de Iraanse luchtmacht een Super Etendard neerhaalt. Irak kocht eind vorig jaar een aan tal van deze uiterst moderne toestellen van Frankrijk, het geen de spanning in de Golf oorlog verhoogde. Intussen is vanuit Koeweit gemeld, dat de Koeweitse minister van defen sie de opdracht zal geven het vuur te openen op elk toestel, dat het luchtruim van Koeweit schendt. De afgelopen weken is het Koeweitse luchtruim herhaaldelijk door'Iraanse ge vechtsvliegtuigen geschonden en zijn diverse Koeweitse olie tankers beschoten. SN/DEN HAAG De bouw van de meubelboulevard in rdorp kan van start gaan. De Raad van State heeft het ver wit 'om de afgegeven bouwvergunning te schorsen vanmorgen lin Ie hand gewezen. De bedoeling is dat de eerste paal kort na ud 'luwvak de grond in gaat. 'er 1 iw 1W van Leiderdorp gaven vorige maand een bouwvergun- af voor de bouw van een meubelboulevard in het Elisa- of, nadat Gedeputeerde Staten besloten hadden dat zowel derdorp als in Den Haag een meubelcentrum gebouwd zou n worden. De gemeenten Leiden en Zoeterwoude, de be- :n Leski en Casba en het KNOV vochten het afgeven van uwvergunning deze week bij de Raad van State aan. De van State volgt in zijn besluit de argumentatie van GS, dat irdorp een geschikte locatie is. Bovendien zou spoedige rea- ng van het meubelcentrum nodig zijn om een definitieve kking te voorkomen. üt besluit van de Raad van State is de kans dat de meubel- vard alsnog aan Leiderdorp voorbij gaat nihil. Weliswaar is estemmingsplan nog niet onherroepelijk maar het wordt ■loten geacht, dat nu de bouwvergunning niet is geschorst, roon het Leiderdorp via die weg nog moeilijk zal maken, et moment dat de Kroon een besluit neemt over het be- IS.yningsplan zal de meubelboulevard er bovendien al staan, ijl Leiderdorp feest viert, zegt de Leidse wethouder R. El- put in een reactie „zeer teleurgesteld" te zijn: „De Raad van zegt dat de bezwaren die wij naar voren hebben gebracht overwegend van planologische aard zijn. Ik zou dan wel willen weten, wanneer dat wel het geval is". Stichting verkeersveiligheid kan blijven bestaan DEN HAAG De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg kan blijven be staan. Staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Wa terstaat) heef namelijk beslo ten de stichting jaarlijks 1,9 miljoen te geven voor het doen van onderzoek. Door deze bijdrage en bespa ringen bij de SWOV zelf kan de stichting het wegvallen van de jaarlijkse subsidie van het ministerie van WVC (f 2,8 miljoen) opvangen. In ruil voor de bijdrage van het mi nisterie moet de SWOV voor 1990 tien werknemers laten afvloeien zonder gedwongen ontslagen, moeten de salaris sen voor 1986 worden verlaagd tot het salarisniveau van amb tenaren en moet er meer werk worden uitbesteed bij derden. Door de toegezegde hulp kan de SWOV het Nationaal Plan Verkeersveiligheid financie- DEN HAAG De ople ving op de hypotheken- markt, die zich in 1983 heeft voorgèdaan, is om geslagen in een daling in het eerste kwartaal van 1984. Het ingeschreven bedrag aan hypotheken bedroeg dit kwartaal 7,4 miljard gulden, tegen 8,5 miljard gulden in de eer ste drie maanden van 1983; een daling met 13,4 procent. Ook het aantal ingeschreven hypotheken nam af en wel van 55.800 tot 44.100, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door ontwikkelin gen in de privésector. Het aan tal hypotheken op woningen en combinaties woning/be drijfspanden daalde hier met 25 procent tot 36.600, en het totaal ingeschreven bedrag met 25,3 procent tot 4 miljard gulden. Ook bij de hypotheken op an dere onroerende goederen daalde het ingeschreven be drag, en wel van 2,5 miljard gulden in het eerste kwartaal van 1983 tot 2,2 miljard gulden in 1984, een vermindering van 13,2 procent. Het aantal in schrijvingen daarentegen steeg. Het aandeel van de hypo theekbanken en bouwfondsen in het totale ingeschreven be drag steeg van 19,8 tot 20,8 procent, van de verzekering- maatschappijen en pensioen fondsen daalde het van 11,4 tot 8,ö procent. Ook het aandeel van de spaarbanken nam af, dat van de algemene en coöpe ratief georganiseerde banken daarentegen groeide naar 45,1 procent. ZOETERMEER De Zoeter- meerse politie heeft gistermid dag om kwart voor vier twee Haagse mannen van 20 en 25 jaar aangehouden, nadat zij een doos met 48 pakken koffie en een doos met 37 pakjes shag uit een supermarkt aan de Van Leeuwenhoeklaan had den gestolen. Kort daarvoor haalden zij uit een sportzaak aan de Wattlaan een doos met afgekeurde spullen weg. De Hagenaars zijn vrijgelaten na Koffie- en shagdieven aangehouden ROTTERDAM Drie le den van de Raad van Be stuur van Slavenburg's Bank (nu Credit Lyon- nais) worden vervolgd voor de bij de bank ge pleegde zwartgeld-praktij- ken. Het zijn de 68-jarige ex-voorzitter van de Raad van Bestuur, mr. Piet S., de 61-jarige Ruud S., ex- -iid van de Raad, en de 55-jarige drs. H.S.G., die was belast met de buiten landse vestigingen van de bank. De laatste is nog lid van de Raad van Bestuur van Credit Lyonnais Bank Nederland. Ook de 63-jarige M.C.V., voormalig directeur en hoofd van de afdeling binnenland se kredieten, wacht een strafvervolging. Volgens de Rotterdamse offi cier van justitie mr. J. Schoonaard, die dit gisteren heeft meegedeeld, worden de vier ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan vals heid in geschrifte, gepleegd door employées van de bank. De strafzaken tegen twee an dere leden van de Raad van Bestuur, de 63-jarige G.H.H. en J.W.C., worden gesepo neerd. Vijf directeuren van Slaven burg's bank, die werkzaam waren op kantoren in Rot terdam, Den Haag en Dor drecht, krijgen van justitie een schikking aangeboden. Door het betalen van een af koopsom kunnen zij een strafvervolging voorkomen. Op 18 februari vorig jaar nam justitie bij een inval in het hoofdkantoor van Sla venburg's bank in Rotterdam de hele administratie in be slag. Justitie had sterke aan wijzingen, dat de bank zwart geld in onderpand nam en cliënten in staat stelde bank rekeningen te openen waar op zij zwart geld konden storten. Tijdens het onder zoek bleek ook dat zwart geld via de Zwitserse doch teronderneming van Slaven burg, Slavo Schweitz, werd „wit" gemaakt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREAT1E.EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Apen zetten Duits dorp op stelten De politie van het Duitse dorpje Schweigern is gisteren be dolven onder telefoontjes van dorpelingen, die werden be laagd door acht uit een privè-dierentuin ontsnapte mannetje schimpansees. De apen hielden huis in openstaande gara ges, timmerden op deuren, slingerden door bomen en beten een persfotograaf die het gebeuren van dichtbij wilde vast leggen. De politie kon de invasie van de apen niet op de conventio nele manier de baas. Uiteindelijk werd een helikopter inge schakeld. Op de aanwijzingen vanuit de lucht konden de apen worden opgespoord. Een van de dieren werd door de politie doodgeschoten. De overige konden op afstand wor den verdoofd (foto boven), waarna de eigenaar van de apen zijn dieren mee naar huis kon nemen (foto onder). De Leidse Courant van 28 juli 1952 (27 juli was een zondag) meldde: „Puck Brouwer, de jeugdige athlete uit Leidschendam, heeft de naam van athlehek- Nederland in Helsinki nog hooggehouden door een zilveren medaille te veroveren op de 200 m dames. Het enige stukje metaal dat onze toch niet zo kleine athletiekafvaardiging te pakken heeft kunnen krijgen". Olympisch nieuws uit 1952 op de dag dat de Leidse Courant ook berichtte dat koning Faroek van Egypte afstand deed van de troon en dat de Argentijnse Eva Peron was overleden. Ook toen gebeurde alles tegelijk en net als nu leest u dat weer allemaal in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'fieidóc Soutcmt r i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1