Marijke Guyt dicht bij winst op Xandra Weller TENNIS CIRCUIT Oosterbosch wint weer in Watering* Rode paprika overheerst IN EN OM DE KAS SPORT LAND EN TUINBOUW Keur aan groenboek^ voor de tuinamateursje" £cichc@ouMmt VRIJDAG 27 JULI! 984 PA( FLEUR MEIJER STERK IN JEUGDCIRCUIT LEIDEN Wanneer Ma rijke Guyt in de partij te gen Xandra Weller op een cruciale stand een bal, die volgens alle omstanders achter de lijn stuiterde, ook inderdaad uit had ge geven, had de Katwijkse goede kansen bezeten de halve finales te bereiken. Bij de stand 4-3 en 40-15 in de derde set zou dat namelijk een doorbraak naar 5-3 hebben op geleverd en had de Katwijkse een prima partij tennis met een zege bekroond. Marijke Guyt startte onbevangen („Wat heb ik te verliezen") aan de kwartfinale. Terwijl haar opponente nog aan de wind moest wennen, joeg de Unicum-speelster met haar harde forehand en opvallend vaste backhand door naar een 4-0 voorsprong. Weller kwam tot 4-3 terug, maar verloor de set toch met 6-4. De hoofdklas se-speelster raakte daarop be ter in het spel en trok de partij met moeite naar zich toe: 4-6, 6-4, 6-4. Op papier mag de uitschake ling van de als tweede geplaat ste Guyt misschien een verras sing zijn, in de praktijk is dat natuurlijk niet zo. Slechts door een reeks misverstanden - Xandra Weller was als S. Weijler aan het toernooi be gonnen - ontging de Jaagpad- speelster de beschermde posi tie boven aan de lijst. Toch kan het toernooi niet de verwachte finale tussen Hen- ny Fehling en Xandra Weller tegemoet zien. Fehling begon inspiratieloos aan het duel met Jeanine Jünger en besloot, toen het duel op een derde set uitdraaide, de pijp aan Maar ten te geven. Jeanine Jünger mag nu met Marlies van Baai en om een plaats in de eind strijd gaan spelen. Bij de heren zijn de meeste kwartfinalsten bekend. Ivar de Jong zal in de kwartbeslis sing Jan Willem Lugthart ont moeten, Bob van Overbeeke stuit op Kees Heemskerk en de Duitsers Mans en Schrec- kenberg moeten gaan uitma ken, wie in de halve eindstrijd tegen Marcel van Rijn mag spelen. De Nieuw Vennepper, die zonder enige verwachting aan het toernooi begon, raakte gedurende de week steeds meer in vorm, bereidde zich serieus op het duel met Marcel Vink voor en klopte de Hille- gommer dan ook in twee sets: 6-2, 7-6. Van Rijn: „Ik heb vanochtend geoefend op zach te returns. Daar werd Marcel gek van, hij volleerde niet lek ker en ging ook minder ser veren". In C eindigde het toernooi voor Maarten Lugthart. Vader Hans redde de familie-eer door Yvo Sypkens in drie sets terug te wijzen: 4-6, 6-3, 6-3. Anton Wil van Zoelen verloor wel de eerste set van Rainer Rasch, maar kwam in de loop van de partij beter in zijn spel: 6-7, 6-1, 6-2. Voorhout Eric de Graaf en Eithel Ho- man, de beide geplaatste Voor- houters, speelden zich in hun „thuistoernooi" in de kwartfi nale. Voor Eric de Graaf ging dat „spelen" niet echt op, want hij kwam bij de laatste acht via een walk over op Luik Tjebbes. Homan had niet echt veel moeite met Gaby Gesta Fernandez: 6-3, 6-3. Rik Hins beslechtte het verba le duel met Frank van Balen duidelijk in zijn voordeel. De tennisstrijd om de punten won Van Balen met een straatleng te. De totaalsom van beide partijen leverde een bijzonder spannend geheel op: 6-2, 6-7, 7-6. Madeion Verdegaal kwalifi ceerde zich voor de halve fina le dankzij een zege op Anne- marie van Gemund: 6-2, 6-4. In D speelde Heidi Lakeman zich bij de laatste vier. De Voorhoutse moest daartoe twee maal in actie komen. Eerst won zijn van Mimi Man- ders, vervolgens schakelde zij Danielle van der Geest uit: 6- 2, 6-3. Ook Colinda Voskuil bereikte de volgende ronde. De Sassenheimse won met 6-2, 6-3 van Marion Meijll: 6-2, 6-2. Bij de heren bereikten Mare Baan, Herman van der Swier, Dick van der Neut en Hein Peters de laatste acht. Alleen Van der Swier had daar tegen Onno Wempe drie sets voor nodig: 5-7, 6-3, 6-3. In de mixed D eindigde het toernooi ve r het eerste geplaatste kop pel Ineke Castien/Martijn Cas- tien. Ans en Guus Stigter won nen met 6-4, 6-2. Tehado In Hazerswoude was de uit schakeling van Thomas Koe mans de grootste verrassing. Koemans leed een 6-4, 6-1 ne derlaag tegen M. Uittenbroek uit Waddinxveen. John van Overloop speelde zich in de kwarteindstrijd door van Mar cel Lolling te winnen. Lolling had eerder in het toernooi Rien Booy de voet dwars ge zet. Rob Ubink kwam een ron de verder door Wim Adrichem uit te schakelen: 6-4, 6-1. In het herendubbelspel C wonnen Koemans en Mare Nagelkerken met 6-0, 8-2 van vader en zoon Korver. Dat lijkt een rare uitslag, dat is het natuurlijk ook. Toen de wed strijd met 6-0 en 6-2 eindigde, beweerden de Heemstedena ren dat de stand pas 4-2 was. Koemans en Nagelkerken maakten daar bepaald geen groot probleem van en speel den nog twee games In het herendubbelspel D is van de vier geplaatste koppels alleen het duo Brouwers/Van Dijk nog in de strijd. Dusoswa en Kor van HTC zijn na de uitschakeling van Hans Eibers en Kees Kok grote kansheb bers voor de eindzege. Jeugdcircuit De tweede dag van het inter nationaal jeugdcircuit voor meisjes bij De Munnik in Lei derdorp stond in het teken van het troosttoernooi. Alleen bij de twaalfjarigen werd voor het hoofdtoernooi gespeeld. Heieen van der Berg bereikte daarin de kwartfinale door met 6-4, 6-1 van Amy van CeidóeSoimmt Linden te winnen. Voor een verrassing zorgde Fleur Meij er. De Leidse was via een „wild-card" en een kwalifika- tieronde in het „grote" toer nooi gekomen en versloeg daarin de nummer vijf van de circuitranglijst, Enerence van Wingen: 6-3, 2-6, 6-4. „Goed gespeeld met veel variatie en dan verdien je te winnen" was het commentaar van district strainer Peter Klein. Ook over Madelijn Damen was Klein bijzonder tevreden. De Nieuw-Vennepse verloor wel iswaar de „consolation" bij de veertienjarigen, maar leed te gen Isabelle Wilmink een ne derlaag met marginale marge: 7-5, 6-7, 7-5. Succes was er voor Madeion Verdegaal, die verrassend de Zweedse Jenny Tielman klop te: 7-5, 6-2. Ook Annemarie Jünger plaatste zich voor de tweede ronde van he.t troost toernooi; 6-3, 4-6, 6-0 winst op Maegen Olsen. Bij de jongens, die in Waterin gen acteren, bereikten Kees Jan Schuilenburg en Jan Sie- merink de kwartfinale. Freek Tanis plaatste zich bij de laat ste zestien. JRG WATERINGEN In de fina- le van de profronde van Wate ringen leek het er gisteravond even op, dat een eerstejaars- prof en nota bene ook nog een Westlander de twaalfde editie op zijn naam zou gaan bren gen. Gerrit Solleveld uit De Lier en Bert Oosterbosch wa ren met nog een ronde te gaan samen weggesprongen. Enkele honderden meters voor de fi nish had Ooste/bosch de kop positie, de Westlander deed pogingen om hem op de eind streep te kloppen maar het lukte niet. „De Sol" moest ge noegen nemen met een tweede plaats en daar was hij wel te vreden mee. Oosterbosch won trouwens ook in 1980 de enige Westlandse profronde. Gerrit Solleveld: „Even dacht ik hier te gaan winnen. Maar Bert Oosterbosch had nog wat over. Ik dacht wel dat het pu bliek een goede finale had ge kregen". De ongeveer vijfen twintig duizend toeschouwers konden gisteravond tevreden naar huis gaan. Er was immers in Wateringen hard gefietst en de toppers hebben zich veel „van voren" laten zien. Kelly kreeg de prijs van de startlus- tigste renner en Leo van Vliet de leidersprijs. Er waren veel ontspanningen, waar renners als Veldscholten, Anderson, Kuipers, Knetemann en ook nationaal kampioen Jan Raas bij waren betrokken. Met nog vier ronde te gaan was er een kopgroep van vijf m^n. Daarin zaten Lubber- ding, Kelly, Leo van Vliet, Solleveld en Oosterbosch. De laatste deed een poging om al leen weg te komen met kreeg de talentvolle Gerrit Solleveld mee aan zijn wiel. Ook Leo van Vliet deed nog een poging 4AAC a's mc lijven. Bert Oosterbosch de winnaar van Wateringen tussen de Westlanders Gerrit Solleveld (ioord. Leo van Vliet. Ook de Ronde Miss ontbreekt niet. genoegen nemen met een der de plaats voor Kelly en Lub- berding. Anders winnen Leo van Vliet die in Waterin gen in 1979 en 1982 won over zijn derde plaats: „Ik had hier bij dat tweetal te komen graag voor de derde keer wil- Winnen in het ei- Voor de start maakt Joop Zoetemelk even een praatje met de moeder van zijn ploeggenoot Leo van Vliet. gen Westland is natuurlijk al tijd net iets anders dan elders winnen. Maar het ging niet, volgende keer beter". Van Vliet moest in de finale duide lijk tol betalen voor het vele werk dat hij verzet had. Bij elke ontsnapping was de oud- Westlander er bij. Zoiets kost natuurlijk veel kracht. Maar Leo van Vliet is in goede vorm zodat hij in de komende crite riums nog wel het nodige van zich zal laten horen. De Westlanders deden het toch goed in Wateringen. Be halve de tweede plaats van Gerrit Solleveld, de derde van Leo van Vliet, werd de eerste jaars-prof Teun van Vliet uit Maasland zesde en was er een negende plaats voor René Koppert uit Poeldijk. René Koppert won de Ronde van Wateringen in 1981 bij de amateurs, in 1978 bij de junio ren en in 1977 bij de nieuwe lingen. Hij was ook nu bij de profs actief en enkele keren betrokken bij een ontsnapping. Zijn broer Chris Koppert won in de middag uren bij de ama teurs. tin a eerst Voor de vijftigjarige ti ke favoriet en „zwartej jn I Wout van der Berg ,j Ve zijn laatste Ronde vacatie ringen. Toen hij, de oihjen roepsrenner van Neig Co helemaal kapot zat w^ ert een vette premie aan^ d door een begravenis<jn; ming. Met zijn han<kr he lucht nam Wout van W£ afscheid van zijn publtpoch Oly Missen Nu rezen Bestuurslid Getard vale d sen van het wielerconh dit teringen: We zullen mi van der Berg natuuigevo volgend jaar missen. Ijn he de toch voor een apaieuw tje". Over de sfeer eif. komst van het publplym voorzitter Jan KLeylPS fc tevreden: „Het is nature fi! tijd moeilijk te zegger 19.51 mensen er waren. Er (Ned minder publiek dan vierm hel Maar dat wist je varr Sp van Frankrijk niet v. teerden. Toch was de' goed. Wij denken nu. aan volgena jaar". d€ Motto Rijnburgs corso: bloemen., ja natuurlijk Voor de 38e keer zullen volgende week zaterdag (4 augustus) in Rijnsburg de grote versierde wagens van het Rijnburgse bloemencorso de straat opgaan. Tientallen muziekkorpsen en majorettenpelotons doen in deze stoet mee. Dat hoort er nu eenmaal bij, want een corso is niet alleen om te zien, maar ook om te horen. De route van het Rijnburgse rijdende bloe- menfestijn gaat door de gemeenten Rijnsburg, Leiden en Noordwijk aan Zee. Daar gaan de grote versierde wagens een weekend lang de boulevard opvrolijken. Er is een soort span nende afwachting hoe het corso er dit jaar uitziet. Er zijn in Rijnsburg twee geheel nieuwe ontwerpers bezig geweest, die het corso een nieuw en inspirerend aanzicht hebben willen geven. Het zijn de ietwat romantisch lokale kunstschilder Joop van Egmond en de abstract werkende Katwijkse grafi cus Jaap van der Plas. Er is dus een opzet van herkenbare dingen en dieren uit de natuur met hier en daar wat abstracte uitstralingen. Zelfs de kleuren van wagens en bloemen moes ten daaraan worden aangepast. We hoorden al van zeer be faamde bloembinders, die toch eens achter hun oor krabden, toen ze alle wensen van de ontwerpers hadden gehoord. Maar er is leven in de brouwerij en zelfs een bloemencorso kan zich voor zijn veertigste verjaardag al vernieuwen. Alle insi ders zijn nieuwsgierig naar dit experiment. Een geheel ander aspect is dat van de „koude zomer" die momenteel Nederland overheerst. Dat betekent dat alle bloemen wat later zijn en dat de bloemenprijzen vrij hoog blijven. Dat betekent ook een duur corso voor de organisatoren, maar voor bloemenreclame wordt in het bloemendorp Rijnsburg alles gedaan. Hoe duur der het corso, het beter voor de kweker, zegt men daar. Vei ling Flora is één van de sponsors en daarom is iedereen ervan overtuigd dat het een zeer fraai corso wordt. Het gehele corso is vrijdagavond 3 augustus in de gekoelde Florahal te bezich tigen van zes tot elf uur. Zaterdag 4 augustus kan men er van 's morgens negen tot twaalf uur terecht, om een uur begin nen de trommels te roffelen en de wagens te rijden. Het is leuk om het corso in Rijnsburg te bekijken, want behalve dat het dorp temidden van velden met zomerbloemen ligt, is ook het centrum van het oude dorp, compleet met een middel eeuws grachtje, een museum en het beroemde Spinoza-huisje waar 300 jaar gelden de wijsgeer Spinoza woonde, een aardig decor voor het 38e bloemencorso en het bekijken ten vplle waard. Overigens is Rijnsburg vanaf het station Leiden met drie buslijnen in tien minuten te bereiken. Van heinde en verre komen de mensen naar het bloe mencorso kijken. Er is dit seizoen een duidelijk verdere verschuiving opge treden in het telen van rode paprika's. Dit blijkt ook uit het marktoverzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit. Tot half juli werd er dit seizoen tien procent meer rood aangevoerd dan vorig jaar. Het totaalaanbod van paprika's is dit seizoen verder toegenomen en be droeg tot half juli ruim 17.000 ton. De afzet heeft van deze groei niet te lijden gehad, want over het seizoen beke ken verloopt de prijsvorming goed. Er zit dus nog steeds groei in de afzetmogelijkhe den voor dit gewas. Het vroe ger poten bij de vroege stook- teelten heeft er niet toe ge leid dat de aanvoer vroeg in het seizoen groter werd. Dit uitblijven van vervroeging zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat de plantdatum het komende seizoen weer zal opschuiven. Want extra gas verstoken, betekent bij de huidige prijzen een extra kostenpost die men kan mis sen als kiespijn. De rode pa prika wordt meer geëxpor teerd dan de groene. De be langrijkste afnemer is West- Duitsland, met 3700 ton. Op deze markt neemt Holland slechts een bescheiden plaats in, omdat wat het de hoe veelheden aangaat geheel overspoeld wordt door de Zuideuropese landen. Op de tweede plaats komt Engeland met 3200 ton. Andere belang rijke afnemers zijn de Scan dinavische landen. Het meest opvallend is dit seizoen de groeiende export naar de Verenigde Staten en Canada. In het eerste half jaar van dit seizoen namen deze landen 900 ton af. Opvallend op de paprikamarkt is ook de snel groeiende export van Spanje en de Canarische Eilanden. In de concurrentiestrijd gooit de Hollandse paprika hoge ogen, vooral door de goede kwaliteit. De korte transport- duur naar de belangrijkste afnemers draagt hier ook nog een steentje toe bij. Dat kwa liteit betaald wordt blijkt bij voorbeeld uit de prijzen op de Westduitse groothandels markten. Op 23 juli werd er voor een kilo rood uit Hol land gemiddeld 6,6 DM be taald (1 DM 1,12). Voor de rode Italiaanse was dit 3,6 DM en het Spaanse produkt kwam niet verder dan 1,5 DM. Voor de groene sorterin gen is er ook sprake van Groenten en fruit onder de consument. prijsverschillen, maar deze zijn lang zo spectaculair niet als bij rood. Het is en blijft gevaarlijk om nu met de borst vooruit te lopen en te denken dat alles op rolletjes blijft lopen. Bij de rode sorte ringen kampen de telers dit seizoen vooral met het ver schijnsel van de krimp scheurtjes. Het is erg belang rijk om dit probleem op te lossen, omdat het ten koste van de kwaliteit gaat. In de afgelopen week nam de aan voer van rood verder toe. De gemiddelde prijs daalde sterk en kwam op 3,50 per kilo uit. Het aanbod kan nog ver der toenemen en lagere prij zen zijn daarom niet uitgeslo ten. De aanvoer van groen neemt af, de-prijzen trokken aan. Voor een kilo groen bleef de klok op 2,25 staan. De aanvoer van groen wordt nog wat kleiner maar dit heeft waarschijnlijk weinig invloed op de prijs. Overige gewassen Op de tomatenmarkt verliep alles voorspoedig, althans voor de exportkwaliteit. Er is nogal wat aanvoer van bin nenlandse kwaliteit en hier van vindt dan ook doordraai plaats. De A-export liep de afgelopen week in prijs op en bracht 2,58 per kilo op. Voor de vleestomaten werd 2,82 per kilo betaald. Beide parasol, wachtend op de prijzen steken gunstig af bij die van vorig seizoen. Het to tale aanbod van tomaten neemt verder af, er wordt daarom op gelijke of hogere prijzen gerekend. De aanvoer van komkommers wordt om deze tijd van het jaar kleiner. Dit is nu ook het geval. Hier door werd een prijsherstel mogelijk. Voor de sorterin gen van 36 tot en met 76 va rieerde de prijs van 39 tot 62 cent per stuk. De sortering 51/61 scoorde het hoogst. Het aanbod neemt verder af, maar het is de vraag of dit hogere prijzen tot gevolg zal hebben. Een wat afgenomen vraag en een groeiend aan bod zijn er de oorzaken van dat de prijs van aubergines verder daalde. De gemiddel de prijs lag op 2,75 per kilo. Door een groeiend aanbod zal de prijsdruk verder toene men. De vraag naar radijs zwakte af en de gemiddelde prijs daalde naar 40 cent per bos. Een kleiner wordend aanbod zorgt ervoor dat de prijzen niet verder dalen. Er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. Rettich daalde met de radijsprijs mee. Er werd 36 cent betaald. Ook voor dit gewas lijkt de daling tot staan te zijn gekomen. Snijbonen en sperziebonen zijn schreeuwend duur. Van beiden is de aanvoer aanmer kelijk kleiner dan vorig sei zoen. Vooral het op gang ko men van de vollegronds bo nen laat op zich wachten. Waarschijnlijk duurt dit nog tot begin augustus. Voor snij bonen lag de prijs op 5,80 per kilo (vorig jaar 2,45) en voor sperziebonen werd vijf gulden per kilo betaald (vo rig jaar 1,73). Ook in de ko mende week worden nog hoge prijzen verwacht. Vollegrondsgroenten De aanvoer van tuinbonen mindert nu snel, de prijs liep op naar 57 cent per kilo. Ho gere prijzen lijken onwaar schijnlijk, omdat de belang stelling voor dit gewas net zo snel afneemt als het aanbod. Met de vollegrondssla ging het wat beter, de prijs liep op naar 26 cent per krop. Van de glassla kan dit niet gezegd worden, want de prijs hangt al weken op 14 cent per krop en dat was ook in de afgelo pen week het geval. Het to taalaanbod van sla wordt kleiner, er wordt daarom op gelijke of wat hogere prijzen gerekend. De belangstelling voor ijsbergsla werd opmer kelijk groter. De aanvoer werd kleiner en de gemiddel de prijs liep met vier dubbel tjes per stuk op naar 69 cent. Deze ontwikkeling zet de ko mende week door. Andijvie wist het in de afgelopen week weer niet verder te brengen dan een kwartje per kilo. De aanvoer wordt klei ner en dit kan wat herstel tot gevolg hebben. Spinazie kon zich ook in de afgelopen week weer verheugen op een grote belangstelling. De ge middelde prijs van 1,33 per kilo was uitstekend. Of dit de komende week weer het ge val zal zijn is de vraag. De prijsdaling bij prei kwam tot stilstand, de prijs liep weer op naar 1,58 per kilo. Er wordt een gelijke of lagere prijs verwacht. Chinese kool liep in prijs op naar 97 cent per kilo. Spitskool is door de ruime aanvoer goedkoop, na melijk 19 cent per kilo. Hier komt nog geen verandering in. Bloemkool werd nog iets duurder, de „achten" brach ten 1,55 per stuk op. De markt lijkt vrij vast en er worden geen veranderingen verwacht. Een klein gewas, waarvan de aanvoer op het ogenblik beperkt is bracht een recordprijs op. Het gaat om broccoli, waarvan de prijs op 9,40 per kilo lag. is t Een echte tuinamateur is een nieuwsgierig mens. Hij wil& hoogte blijven van de nieuwste ontwikkelingen op. tuiif^oe omdat er elk jaar weer andere varianten van bepaalde verschijnen. De beroepskwekers zoeken steeds naar me duktieve rassen en naar soorten die ongevoelig zijn voor 1 a' de ziekten en plagen. v. Die nieuwsgierigheid van de vrije-tijds-tuinder is ook i'l z* zaak van de schier oneindige hoeveelheid boeken die er'- gebied van tuinieren bestaan. Die hoeveelheid wordt 2 groter en vaak zijn in de nieuwe uitgaven waardevolle ij he zingen te vinden om meer plezier van de tuin te beleveDf voor de tuinman of -vrouw die al jarenlang bezig is m. i groen om het huis. W r, Nieuw is bij voorbeeld het boekje Planten vermeerder^) h Susanne Mitchel en Barbara Haynes. Eén van de aardigst/ derdelen van het tuinieren is het opkweken van planten f va zelf hebben verkregen uit zaad of van een stek. Er zijn n0|g f( methoden van vermeerdering. De meeste technieken die voor nodig zijn, zijn eenvoudig. Er is maar weinig geree.^ voor nodig en de kans van slagen is in de meeste gevalf groot. I In Planten vermeerderen worden alle mogelijkheden L zaad of op een andere manier planten te kweken, hel^ overzichtelijk uiteengezet. Stap voor stap, zodat ook de kan volgen wat er gedaan moet worden. Aardig voorbee^ een tamelijk onbekende techniek is het enten van cac*1 Hoewel dat weinig gedaan wordt is het de moeite van hetrT ren waard omdat de resultaten vaak heel aardig zijn. ien )mi Beginneling L' Een ander nieuw boekje is Groenteteelt in eigen tuin van Fritzsche. Evenals het voorgaande boekje uitgegeven vooste me. Groenteteelt is vooral geschreven voor de beginnelii| he toont aan dat het zelf kweken van groenten niet moeilijk Si totaal worden 48 verschillende soorten groenten uitvoe Ni woord en beeld behandeld. Van de eenvoudige kropsla iDo wat minder bekende knoflookplantje. Bij elke soort wol in vendien vermeld welke speciale eisen ze stellen aan plaats en warmte. En wat de toepassingsmogelijkheden ztur Verder geeft het boekje nuttige aanwijzingen op het gebi< bemesting en ziektebestrijding. Ook het oogsten en de i waarop de verschillende soorten het best bewaard kunnej*g den, komen aan bod. Iedereen cjie een tuin beheert, weet dat planten onderlger planten en dieren daarnaast elkaar beïnvloeden. De fcf/i waarop de plantenwereld en de dierenwereld zichzelf en^ t in de vrije natuur in stand houden heet een ecosystedj v mens vormt vaak een bedreiging voor zo'n ecosysteem) (e hij, zeker in het verleden, te veel aan zijn eigen belangen en te weinig oog had voor de natuurlijke samenhang der Gelukkig is daar in de loop der tijden verandering in ge Er wordt nu bij het maken van uitbreidingsplannen in en steden en bij de aanleg van wegen terdege rekening den met de belangen van de natuur. y'" Voor wie belangstelling heeft voor dit soort zaken is ni' viers Veldgids verschenen. Daarin worden voor het e^f landschappen van Nederland beschreven als ecosysteem.'/ k ten- en dierenwereld zijn afhankelijk van elkaar en vanrjj' genschappen van water, bodem en lucht. Deze wisselvficl. wordt duidelijk gemaakt door de processen te volgen die Brz het landschap voltrekken. De rol van de mens is daari nc groot belang. Er is bijna geen plek meer in Nederland te t vi waar de mens niet een düidelijk stempel heeft achtergelat Vi de Veldgids worden negen landschapsvormen als ecosyfat, beschreven: bossen; slikken, schorren, stranden en d hoogveen, heiden, schrale graslanden op zand en stuifzan<Vu/ vieroevers; wegbermen; graslanden; akkers; voedselrijke rassen en oevers en sloten, laagveenplassen en vennen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10