fieidae ©oma/nt Geen duidelijke winnaar in Israël ndustrie veert op 1949 tuinders wijken iet voor •eigementen isbedrijven BON: LIEVER CHAUFFEUR DAN INGENIEUR Verbruikscijfers van auto's liggen veel ongunstiger BEIDERSPARTIJ EN LIKOED VRIJWEL GELIJK OP Mogelijk nieuwe serie herdenkingsmunten Willem van Oranje Waar blijft vader... Pentagon laakt rapport over zwakke defensie «S*£ekloe(Botumvt Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijlholf Pers. Apolhekersdi)k34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur.M.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240.46. Dinsdag 24 juli 1984,75e jaargang no. 22945 Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. HET WEER Zonnige perioden, wienig kans op regen. Temperatuur van 18 graden op de wadden tot 24 fjraden in het zuiden van het and. Weinig wind, in hoofd zaak uit noordelijke richtin gen. Zon op: 6.51, onder 22.41; hoog water Schev.: 13.27; laag w.: 8.39 en 21.19. em doodt ;n meisjes iid-Afrika jNESBURG In Irika zijn dertien meisjes gedood en Itwintig gewond, 1 bliksem insloeg in waarin zij zaten, lertig meisjes kon hut ongedeerd ver let ongeluk gebeur- let weekeinde in de wan het stadje Pil- Jlest op 360 kilome- oosten van Johan- De hut stortte de blikseminslag hd in elkaar. MOSKOU Het Sovjetblad Pravda heeft giste ren felle kritiek geleverd op een ingenieur, die zijn baan heeft opgegeven om meer te gaan ver dienen als vrachtwagenchauffeur. De aanval was een reactie op een brief van de man, die schreef dat hij zich als ingenieur nooit nieuwe kleren voor hemzelf of zijn gezin had kunnen veroorloven. Maar als vrachtwagenchauffeur, met de kans om wat extra's te verdienen via de zwarte markt, leeft hij nu in luxe, aldus de brief. De niet geïdentificeerde ingenieur werd door de Pravda „iemand zonder ruggegraat en oneerlijk" genoemd. Volgens de krant kunnen materiële goederen nooit opwegen tegen de „vreugde en trots van creatieve bevrediging die door alle goed opgeleide mensen in hun profes- siele werk zou moeten worden gevoeld". Amerikaanse met huurschuld was schatrijk T. LOUIS Een Amerikaanse vrouw van 71, die omdat zij al vier maanden de huur niet meer betaalde uit haar huis in St. Louis in Missouri werd gezet, bleek bij het doorzoeken van de woning op allerlei plaatsen en in allerlei tassen 40.000 dollar in baar geld en voor 140.000 dollar aan waar depapieren te bezitten. De huur schuld van de vrouw bedroeg 700 dollar. Ze had geweten, zei ze la ter, dat ze „ergens nog een paar waardepapieren had liggen Maar het baar geld was ze verge- DEN HAAG Autofabri kanten geven veel gunsti ger verbruikscijfers van hun auto's op dan de reali teit. De cijfers van de fa brikanten worden ook op genomen in de door de overheid en de RAI uitge geven brochure „Brand- stofverbruikcijfers van personenauto's", hetgeen door de Consumentengids van augustus een blamage wordt genoemd. De Con sumentenbond pleit daar om voor een controle. Van tien als zuinig aange prezen auto's heeft de Consumentenbond het werkelijke benzinever bruik gemeten. Gemiddeld over de drie standaardver bruikscijfers (90 km/uur, 120 km/uur en stadsrit) komt de bond tot 6 tot 14 procent hogere gemiddel den dan de fabrikant. De bond zou graag als vierde cijfer een gemiddelde van deze drie cijfers ingevoerd willen zien. Alleen de cijfers van Fiat Uno en Nissan Micra ko men redelijk overeen. Van de Daihatsu Charade TG, de Renault 5 TL, de Talbot Samba 1,0 LS, de Peugeot 205 en de Opel Corsa 1,0 S is het verbruik gemiddeld zes tot tien procent hoger. Meer dan 12 procent hoger dan opgegeven is het ver bruik bij Austin Metro 1000, Citroën Visa SE en Ford Fiësta 1,0 L. Colonne bosmieren ontregelt verkeer HOLTEN Een colonne rode bosmieren is er gis teravond in geslaagd de spoorbomen op de Rijssen- seweg in Holten (Ov.) zo'n tweeënhalf uur gesloten te houden. De mieren waren in hun ijver een schakel kast binnen gewandeld, waar ze kortsluiting maak ten en tegelijkertijd door de stroom werden geroos terd. De politie heeft het verkeer bij de overgang geregeld; de treinen pas seerden met beperkte snelheid. Prins Charles naar Arnhem ARNHEM Prins Char- les zal naar alle waar schijnlijkheid het Britse vorstenhuis vertegenwoor digen tijdens de herden king van de Slag om Arn hem. De Britse kroonprins zal op 23 september samen met koningin Beatrix een krans leggen op de Britse oorlogsbegraafplaats in Oosterbeek. De organisato ren van de herdenkings plechtigheid rekenen op de aanwezigheid van on geveer 1500 oud-strijders uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Polen. JERUZALEM De gis teren in Israël gehouden parlementsverkiezingen hebben geen duidelijke overwinnaar opgele verd. De Arbeiderspartij staat, nadat vrijwel alle stemmen waren geteld, op 45 parlementszetels en is daarmee de groot ste partij geworden. Het regerende Likoed-blok kwam met 42 van 120 zetels echter veel beter uit de stembus, dan al gemeen werd verwacht. Voor geen van beide grote partijen is het daarom een gemakkelij ke opgave om een nieu we regering te vormen. In Jeruzalem wordt dan ook rekening gehouden met een lange formatie periode, omdat de overi ge 33 zetels over maar liefst dertien kleine par tijen zijn verdeeld. Opmerkelijk is de winst van de religieuze partijen, die ge zamenlijk over 12 zetels be schikken. Van deze partijen kregen de Nationaal Reli gieuze Partij (NRP) en de Shas Sefardi beiden 4 zetels. De Agoedat Israël en de Mo- rasha hebben elk 2 zetels. De religieuze partijen zijn voor een coalitie-regering met het Likoed-blok, dat eveneens wordt gesteund door de ul tra-rechtse Tehia (4) en Kach-beweging (1). Ter linker zijde behaalde de Beweging voor Burgerrech ten en de Shinui elk 3, de Progressieve Lijst voor de Vrede 2 en de Communisti sche Partij 4 zetels. Van groot belang voor de vor ming van een nieuwe rege ring zal de nieuwe Yahad (Samen)-partij van oud-mi nister Ezer Weizman zijn. Hoewel deze partij slechts 2 zetels behaalde, neemt zij als gematigde partij een sleutel positie in. Weizman heeft in de verkiezingscampagne al wel laten doorschemeren coalitiepartner van de Ar beiderspartij te willen wor den. Premier Shamir riep zich' vannacht uit tot overwin naar en maakte al meteen een afspraak met de NRP om nog vandaag te gaan pra ten over deelneming aan een nieuwe regering. Tegelijker tijd riep de Likoed-leider op tot de vorming van een re gering van nationale een heid. Hij noemde dat de eni ge manier om de ernstige problemen van het land op te lossen. Shimon Peres, die zich eveneens uitriep tot overwinnaar, heeft de vor- pen. Pagina 9: Israëlische ver kiezingen lossen geen pro bleem op Nieuwe regering houdt waarschijnlijk niet lang stand n uu n de dan 3e nan onze parlementaire Vlaai redactie) eg ei HAAG Het industrieel unnel gaat nog sneller dan tot Nog kort werd verwacht. Vol- ïdunde laatste berekeningen dat de bedrijfsinvesteringen iteraar met liefst 29 procent t onmen tot 10,8 miljard gul- eisEind 1983 werd nog een )g van de investeringen ik f4 procent voorspeld, i de Jeekproeven van het Cen- loriÜureau voor de Statistiek nietl overigens dat volgend let herstel van de econo- jets zal afzwakken, ver dijk onder invloed van logere rente en teruglo- bestedingen. De inves teringen in de industriële sec tor zullen volgend jaar naar verwachting nog met 25 pro cent stijgen. De relatief hoge investeringen zorgen ervoor dat de werkge legenheid in de industrie min der snel afkalft dan aanvanke lijk werd verwacht. Tot het eind van dit jaar rekent het CBS met een daling van het aantal arbeidsplaatsen in deze sector met 0,6 procent. Eind vorig jaar werd die daling voor de tweede helft van dit jaar nog op 2,4 procent ge raamd. Uit het CBS-onderzoek blijkt voorts dat de bezettingsgraad in de industrie het hoogste peil in tien jaar heeft bereikt. Van de produktiecapaciteit wordt thans 83 procent benut, tegen 79 procent in 1983. De order portefeuilles van industriële bedrijven zijn volgens het CBS ten opzichte van 1982 met ge middeld 10 procent gegroeid. Ons land houdt de inflatie overigens goed in de hand, zo blijkt uit cijfers van het bu reau voor de statistiek van de EG, Eurostat. Samen met West-Duitsland heeft Neder land de laagste inflatie in de EG. Over het eerste halfjaar van 1984 bedroeg de geldont waarding slechts 1,6 procent (v.j. 1,0 pet). Pag.8: Investeringen aardo liesector verdubbelen JAVENZANDE tuinders in de glas- bouw die tien procent Jhun gasrekening niet ^ilen, om daarmee de Nt>m een lagere gasprijs ht bij te zetten, gaan on door met hun ac- ^Dit ondanks de druk hmet name de gasbe ken op hen uitoefenen tie tien procent toch te en. oordvoerder van de drie ndse Landbouworganisa- iet vanmorgen weten dat tie net zo lang wordt -gezet tot de gasprijs daad- Hijkelijk wordt aangepast. Hij eerde daarmee op de aan- iling van de vereniging van gasbedrijven, de Vegin, om de gaskraan bij de actie voerende tuinders dicht te draaien. De Vegin heeft ge zegd geen enkel begrip te kun nen opbrengen voor de actie, omdat de gasbedrijven daar van de dupe worden. Zij zijn contractueel verplicht maan delijks de rekening van het in gekochte gas te betalen aan de Gasunie. De woordvoerder van de landbouworganisaties zei de opwinding van de Vegin niet te begrijpen. „De tuinders zijn bereid, als de actie ten ein de is, een rentevergoeding van 12,5 procent over het niet be taalde gedeelte te betalen. De Vegin weet dat. Die angst voor schade van de gasbedrijven is dus niet reëel. Onze eisen zijn dat wel. We gaan daarom ge woon door". DEN HAAG De kans bestaat dat er een nieuwe serie her denkingsmunten van Willem van Oranje wordt geslagen. Deze munt van vijftig gulden, die op 29 juni werd uitge bracht, was binnen de kortste keren uitverkocht. De post kantoren hadden na één dag geen munten meer, de banken waren binnen twee dagen door de voorraad heen. De instel lingen moeten nog dagelijks mensen teleurstellen, hoewel er in totaal een miljoen exemplaren zijn geslagen. Momenteel worden bij de Rijksmunt in Utrecht exemplaren voor verza melaars gemaakt. Het is een serie van 125.000 stuks, die 65 gulden moeten opbrengen en een serie van 65.000 exempla ren, die 95 gulden per stuk gaan kosten. Deze munten zijn duurder omdat ze een speciale behandeling krijgen. De twee zoontjes van Bogdan Bujak, een van de gevangen leiders van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, za ten gistermorgen voor de poort van de Rakowlecka-gevan- genis in Warschau, in afwachting van de vrijlating van hun vader. Bujak behoort tot de groep van 652 politieke gevan genen, aan wie zaterdag amnestie werd verleend. Gisteren werden de eerste gevangenen vrijgelaten. Maar tot verdriet van de 4-jarige Michael (links) en zijn zes jaar oudere broer Pawel (rechts) was hun vader daar nog niet bij. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Bij een frontale botsing van twee passagierstreinen in New York is een dode gevallen en zijn meer dan honderd mensen gewond geraakt, van wie som migen ernstig. De dode was een 53-jarige Spaanse diplomaat die op pri- vé-bezoek in de Verenige Sta ten was. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. De botsing gebeurde op een spoorbrug in de wijk Queens, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. De brand weer kon de plaats van het on geval alleen met hoogwerkers bereiken (foto links). WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) heeft gisteren een studie van de hand gewezen, waarin staat dat de Amerikaanse strijd krachten niet in staat zijn langdurig oorlog te voeren tegen de Sovjet-Unie. De studie, het werk van een commissie uit het Huis van Afgevaardigden, werd gisteren gepubliceerd tijdens een hoor zitting van het Huis over het defensiebudget voor 1985. De studie concludeert dat het Amerikaanse leger de strijd niet lang kan volhouden, be twijfelt of de marine langer dan een week lucht- en opper vlakteoperaties kan uitvoeren en zegt voorts dat de lucht macht niet in staat is voortdu rende conventionele operaties uit te voeren tegen de Russen. Een woordvoerder van het Pentagon zei desgevraagd dat de studie „niet nieuw" is. Mi nister Weinberger verklaarde dat het rapport gebaseerd is op gegevens tot 1982. Na dat jaar zou de defensiepolitiek van president Reagan echter vruchten zijn gaan afwerpen, waardoor de gevechtsparaat heid is verbeterd. Uit de Leidse Courant van 25 juli 1949 (24 juli was het zondag): „Prinses Beatrix is gisteren peettante geworden van een Engelse baby, die in de parochiekerk van Warfield, Berkshire werd gedoopt Het was baby Robin Edward Furber. Bij de plechtigheid waren koningin luliana, prins Bernhard en ook Irene aanwezig. De ouders van de kleine Robin raakten met de koninklijke familie bevriend in de oorlog". De kleine Robin, het petekind van de huidige Koningin zou dus nu 35 jaar oud moeten zijn. En al zou hij willen, hij zou nog steeds de Leidse Courant niet kunnen lezen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1