Italianen hamsteren telefoonmuntjes Libanese milities leveren wapens in IN EN OM DE KAS M imi Extra reclame-injectie moet afzet hyacinten stimuleri \9è SPERZIEBOON IN BLIK OF POT VERDRONGEN DOOR CHAMPIGNON ii Ar' i:ta Gasprijs blijft gemoederen van tuinders bezighouden BINNENLAND BUITENLAND £eidóc.Qowiant MAANDAG 23 JULI 1984 PA<t Amerikaans leger niet bestand tegen lange oorlog WASHINGTON Het leger van de Verenigde Staten zou een gewapend conflict van langere duur niet kunnen winnen als daarbij alleen conventionale wapens gebruikt zouden worden. Dit is de conclusie van een bijna 400 bladzijden omvattend rapport van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. De commissie trekt in haar rapport met name de gevechtskracht van de marine in twijfel. Zij gelooft niet dat deze „langer dan een week weer stand zou kunnen bieden". Ook de lucht macht is volgens de commissie niet in staat in een conventionele oorlog tegen de Sovjet-Unie overeind te blijven. Bosbrand bedreigde buitenwijken Athene ATHENE Een bosbrand in de buurt van Athene heeft zaterdag enkele woningen in buitenwijken van deze stad in de as gelegd. De brand die ruim dertig kilome ter ten noorden van Athene uit brak, verplaatste zich snel door de harde noordenwind. Het verkeer op de snelweg Athe- ne-Thessaloniki werd zaterdag ge durende enkele uren stilgelegd. De brandweer slaagden er in de loop van de dag in om de brand meester te worden. De politie ver moedt dat de brand is aangesto ken. Dikko speelt geen rol bij schuldenregeling Nigeria LONDEN De Britse regering heeft vanoch tend het bericht tegengesproken, dat Nigeria weigert een regeling te treffen voor zijn inter nationale schulden totdat de voormalige Nige- riaanse minister van transport, Dikko, aan Ni geria is overgedragen om terecht te staan. Dikko werd enkele weken geleden ontvoerd en verdoofd teruggevonden in een kist op het vliegveld van Londen. Volgens de Daily Mail, dat dit bericht had gemeld, stellen de militaire leiders van Nigeria Dikko persoonlijk verant woordelijk voor de sterk opgelopen buiten landse van dat land. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het algemeen bekend is dat Ni geria Dikko's terugkeer wenst, maar dat zijn naam niet is gevallen in de besprekingen over de terugbetaling van de schuld. YN-missie onderzoekt mensenrechten Suriname PARAMARIBO Een VN-missie onder leiding van de Keniase jurist Amos Wako brengt deze week een bezoek aan Surina me. Wako is de speciale rapporteur van de VN-commissie voor de mensenrechten. De VN-missie wil een onderzoek doen naar de gebeurtenissen van 8 december 1982, toen vijftien critici van het bewind Bouterse werden doodgeschoten. Wako en zijn missie zullen in Paramaribo spreken met overheidsfunctionarissen, militairen en anderen die informatie kunnen geven over de gebeurtenissen van december. Wako heeft van de Surinaamse regering de verzekering gekregen dat geen repre saillemaatregelen zullen worden genomen tegen degenen die informatie of getuige nissen willen verstrekken. Han Wezelaar overleden AMSTERDAM De beeldhouwer Han Wezelaar is zaterdag in een ziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam op 82-jarige leeftijd overleden. Weze laar heeft voor de Tweede Wereldoorlog ongeveer vijftien jaar in Parijs gewerkt, waar hij enige tijd leerling was van Zadkine. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog keerde hij terug naar Ne derland. waar hij aanvankelijk in Laren en later in Amsterdam woonde. Bekende beelden van Wezelaar zijn Wibaut bij het gebouw van openbare werken in de Wibautstraat in Amsterdam, Rembrandt als tekenaar, aan de Amstel en een beeld van een loods in IJmuiden. Hij maakte ook een beeld voor het NVV dat is ge plaatst nabij het GAK-gebouw in Amsterdam- -West. Een van zijn laatste werken is de Turfste kers, dat in Hoogeveen staat. Han Wezelaar wordt woensdagmiddag om 12.00 uur begraven op de be graafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk in de hoofdstad. Slechte vangst in Alkemade ROELOFARENDSVEEN De viswedstrijden voor jon gens en meisjes tot en met veertien jaar afgelopen zater dag, leverde om onverklaarba re redenen vrijwel geen vis op. Niet minder dan 27 kinderen zochten zaterdagmorgen al vroeg onder leiding van me vrouw Van Scheppingen een fraaie stek aan de Zuidweg in Rijpwetering. Alleen Ivo Schoonderwoerd zag kans een veertien centimeter groot visje te vangen. Hij werd hiermee automatisch winnaar. In Roe- lofarendsveen zaten 31 deelne- mertjes aan de Voorstraat. La ter verkasten zij naar de La'n- geweg. Daar werden uiteinde lijk twee vissen, één van 21 en één van 27 centimeter, uit het water gehaald. De gelukkige hengelaars waren: Diana van Emmerik en Sjors de Koning. In Nieuwe Wetering visten dertig kinderen langs de Voor weg. Ook hier was de vangst teleurstellend. In totaal wer den twaalf vissen met een ge zamenlijke lengte van 152 cen timeter gevangen. In de groep tot zes jaar gingen de prijzen naar Johnnie en Pieter Strui- ve. In de groep tot negen jaar ving alleen Pascal van Hame ren een visje van vertien cen timeter. Met dit succers werd hij automatisch winnaar in zijn categorie. Tot veertien jaar werd Dennis Bouwmees ter eerste die drie vissen van totaal dertig centimeter ving. De tweede en derde prijs wa ren voor Koen Straathof en Ivo Doesburg. De Polderpuzzletocht trok af gelopen week maar weinig roeiers. Toch toonde iedereen zich na afloop enthousiast. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De speciale muntjes, die je in Italië nodig hebt om vanuit een publieke telefooncel op te kunnen bellen, de getto- ni, zijn na de aankondi ging van een prijsverho ging in een mum van tijd uit de circulatie verdwe nen. In Rome is drie kwart van de openbare telefoons buiten gebruik omdat er geen muntjes meer zijn. Iedereen houdt die achter, totdat morgen of overmorgen de waar- deverdubbeling (van 100 naar 200 lire) ingaat. Om van een Italiaanse publie ke telefoon gebruik te maken heb je in de meeste gevallen een gettone nodig. De Ita liaanse overheid wil het liefst van deze speciale munten af en ze vervangen door gewone munten. Maar die vernieu wing gaat in Italië erg lang zaam. De muntjes zijn voorlo pig niet weg te denken. Ze hebben zich zelfs ontwikkeld tot een wettig betaalmiddel. Afgelopen donderdag maakte de Italiaanse telefoondienst (SIP) bekend, dat de waarde van het telefoonmuntje ver dubbeld zou worden. De munt, goed voor een lokaal gesprek en een „tik" van een interlokaal of een internatio naal gesprek, zou voortaan 200 in plaats van 100 lire gaan kosten. De prijsverhoging gaat in zodra de regering daaraan haar goedkeuring heeft gehecht. Dat wordt morgen of overmorgen ver wacht. Wat iedereen had kunnen aanvoelen gebeurde. Er ont stond afgelopen vrijdag een enorme run op de muntjes, op de wisselautomaten en op de loketten van de SIP, waar de muntjes te krijgen zijn. Het voordeel van muntjes die spoedig twee keer zoveel waard worden, laat menig Italiaan niet zomaar passeren. In Rome stonden lange rijen voor de SIP-kantoren: hele families, mensen met bood schappentassen en andere vo lumineuze verpakkingsmid delen kwamen muntjes halen. Er waren erbij die zoveel muntjes kochten als ze kon den dragen. Nu wegen de Ita liaanse telefoonmuntjes nogal zwaar, 30 gram per stuk. Ie mand die er 1.000 koopt, moet zo'n 30 kilo munten naar huis dragep. Maar voor velen was dat geen bezwaar. Die 1.000 munten zijn later deze week twee -keer zoveel waard: een winst dus van 100.000 lire (185 gulden). Het record dat aan de SIP-loketten in Rome is gere gistreerd is een verzoek om 30.000 munten. Maar er zijn ook mensen geweest die de ingekochte voorraad munten buiten naar hun auto brach ten en later met lege zakken opnieuw in de rij voor het lo ket plaatsnamen. Deze muntengeschiedenis is een kopie van die van vijf jaar geleden, toen de waarde van de telefoonmunt ook werd verdubbeld. Toen van 50 lire naar 100 lire. Handige speculanten en hamsteraars hebben bij die gelegenheid ook duizenden guldens (belas tingvrij) kunnen verdienen, alleen door een paar keer in de rij te gaan staan en wat met munten te sjouwen. Men zou verwachten dat de Italiaanse overheid uit die er varing enige wijsheid had ge put, en de fouten van het ver leden nu zou vermijden. Maar ook dit keer is het tijdsver schil tussen de aankondiging van de waardevermeerdering en de waardevermeerdering zelf gewoon gebleven. In het totaal zijn er in Italië een half miljard van die tele foonmuntjes in omloop. Deze zijn na de stormloop van de afgelopen dagen vrijwel alle maal in bezit van het publiek. De verzamelaars en de specu lanten hebben na de waarde- verdubbeling dus een winst van 50 miljard lire (een kleine 100 miljoen gulden) te verde len. Deze winst had de over heid voor een groot deel in ei gen zak kunnen houden, sim pelweg door de waardeverho- ging van de gettone aan te kondigen op het moment waarop die zou ingaan. BEIROET De rivalise rende christelijke en isla mitische strijdgroepen in Beiroet zijn gisteren be gonnen met de inzameling van hun wapens. Dit heb ben de Libanese radio- en televisiestations gemeld. De inzameling van deze wapens vormt een onder deel van het vredesplan, dat voorziet in het herstel van orde en rust in.de Li banese hoofdstad. Het vredesplan, dat onder druk van Syrië tot stand is gekomen, wordt zeer be hoedzaam door de regering- Karami ten uitvoer gebracht. Het Libanese leger is daar mee nu al bijna twee weken bezig en heeft onder andere de stellingen van de elkaar bestrijdende groeperingen langs de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet over genomen. Het leger, zo meld de de Libanese radio giste ren, zal spoedig de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus gaan beveiligen. Ondanks de geleidelijke toe passing van het vredesplan zijn er afgelopen weekeinde weer schoten gevallen tussen christelijke en druzische mi lities ten zuidoosten van Bei roet. Daarbij zijn geen doden gevallen. In het centrum van de stad was het rustig geble ven. Hoewel de schietpartij het vredesplan onder druk zette, zijn er toch tekenen die erop wijzen dat uiteindelijk orde en rust hersteld zullen wor den. Walid Joumblatt, leider van de druzen en minister van toerisme en openbare werken, heeft zich gisteren in principe akkoord ver klaard met de terugkeer van christenen, die vorig jaar tij dens de burgeroorlog het Shoef-gebergte waren ont vlucht. Joumblatt noemde de terugkeer van de christenen een „noodzaak" om een defi nitieve opdeling van Liba non te voorkomen. Op heterdaad betrapt NOORDWIJK Een Hage- naar en twee mannen uit Maassluis, van 24. 27 en 21 jaar oud, zijn gisteren in Noordwijk op heterdaad betrapt bij dief stal van bouwmaterialen in de nieuwbouwwijk Vinkenveld. Het drietal had in Den Haag een busje gehuurd en was daarmee naar Noordwijk gere den. Ze zitten vast op het bu reau. d eVJ- er ',CL^ üil ité ifsi rd. es ■ol en Sassenheimer Wijntjes overlei SASSENHEIM D Gep Wijntjes overleed- avond op 63-jarige lei zijn woning aan de heimse Parklaan. Na I dagelijkse werk als d van een embalagebed hij dertig iaar lang pl zeer actief bij enkele gingen. Zo was hij n richter en gedurende twintig jaar voorzitter supportersvereniging Geel van de voetbalcj, Leede. Verder was hij voorzitter van het cl jeugdkoor De Lente waarvan hij bij zijn afsj '75 erevoorzitter werd, hij ook nog een aant voorzitter was van de lijke VVV. Bij dit alles' de de heer Wijntjes energiek en nuchter tor, die met enthousia: verschillende functie: fende en zijn meder wist te bezielen. De te bestelling vindt woensd gen plaats, na een dien|Uk gereformeerde kerk. i vo( Drie gewonde!o-n in Noordwijk Tm£ NOORDWIJK Drier nen zijn vrijdagavond om gewond geraakt bij eenhj op de Kapelleboslaan. E. torrijder werd daar gepil^re door een andere mot! ne' stuurd door een 20-iarigslui ser. Deze botste ironfc-oe{ een motor uit de andei p ting waarop een 25-jariu^, sterdammer en een i mëisje uit Oegstgeest1-u; Deze zijn met inwendij kri opgenomen in het St. ill bethziekenhuis in Leiden De Duitser is ook erni bc wond geraakt. Bij hem ten enkele tenen wor(fj amputeerd. De motor s' stel botste tegen de achj van een auto en rondvlj vei brokstukken van de md Ma schadigden ook nog ee»°.me re auto. 'r^9' l uit Autodief daaj er b NOORDWIJK Een1 S* ge Katwijker werd za nacht op de Rembrand; Noordwijk in een auto aangetroffen. De' zag de auto zonder licht De auto is gestolen op <La(jj brandtweg, de Katwijr,,.,, vals' betrapt Jn <i aanvankelijk op. 'oof LAND EN TUINBOUW De gasprijzen voor de glastuinbouw zijn in de laatste ,drie a vier jaar vaak aanleiding tot discussies. Het zag er allemaal zo mooi uit, toen er in Nederland gas werd gevonden en de tuin ders werd geadviseerd over te schakelen van steenkool op aardgas. Niet alleen vanwege het milieu, maar vooral vanwe ge de prijs. Toen de economie achteruit ging moest er een bipdmiddel gevonden worden om deze te redden. Het bind middel werd gevonden bij de glastuinbouw, indertijd een zeer gezonde bedrijfstak. De overheid besloot de gasprijzen te ver hogen. Dit gebeurde in een bijzonder rap tempo. Bedroeg de gasprijs per kubieke meter in 1981 nog 22 cent, in 1984 betaal de men 108 procent meer, namelijk 45 cent per kubieke me ter. Deze vrij sterke prijsstijgingen gingen schijnbaar geruisloos en onder vaak valse voorwendselen, zoals het gelijktrekken van de aardgasprijs met onze overige EG-partners. Onder de oppervlakte ging het echter danig tekeer en zocht men naar mogelijkheden om de overheid duidelijk te maken dat dit zo niet langer kon doorgaan. Er moet per 1 oktober een nieuw gascontract komen dat voor alle partijen aanvaardbaar kan zijn. Om de stem van de tuin ders kracht bij te zetten en lagere gasprijzen (of stabilisatie van de huidige prijs) af te dwingen, besloot men tot een mas sale actie. De drie Hollandse landbouworganisaties in het Westland en De Kring adviseerden haar leden (96 procent van de tuinders is lid van één van hen) tien procent van de gasrekening in te houden, te beginnen met de maand april 1984. De actie sloeg in bij de tuinders en bracht enorm veel publiciteit met zich mee, waardoor de tuinders aan de goede afloop vaak niet meer twijfelden. Vooral werd de deelname geschat op zo'n 50 procent van de in totaal 4000 tuinders in de regio Westland en De Kring. Toen de betalingstermijn op 20 juni 1984 verstreken was, bleek dat in het Westland 700 van de 1500 tuinders hetzelfde deden. De actie sloeg aan bij wie ze georganiseerd hadden, maar er waren ook negatieve geluiden te horen. De Vegin kan geen begrip tonen voor de tuindersac tie en piekerde er dan ook niet over om bij niet-betaling voor de vastgestelde uiterste datum over te gaan tot afsluiting. De landelijke overheid vond dat alvorens actie te voeren men be ter de onderhandelingen kon afwachten over een nieuw con tract van de aardgasprijs in de tuinbouw. De gasprijs steeg in middels naar een ongekende hoogte van 46,4 cent per kubie ke meter. De dreiging van de energiebedrijven om tot massa le afsluiting over te gaan deden de HLO's besluiten haar le den te adviseren de april-rekening alsnog te voldoen. Wel moet men dan voor de maand mei weer tien procent van de gasrekening inhouden. De besprekingen over een nieuw tuin- bouwaardgasprijscontract zijn inmiddels begonnen. De deel nemers (Landbouwschap. Vegin en enkele waarnemers van de overheid) bevinden zich echter nog in een te prematuur stadium van de besprekingen om al te kunnen spreken van resultaten. Het Landbouwschap stuurt aan op verlagingen of op een eventuele stabilisatie van de huidige prijs, maar of de overheid hieraan wil is een groot vraagteken, vooral gezien het feit dat de aardgasopbrengsten de schatkist nog enigszins vullen. De ontwikkelingen van en de onderhandelingen over de gasprijs bevinden zich op het ogenblik in een impasse van wege de ministervakanties. De tuinders blijven desondanks de actie voortzetten, daarbij gesteund door de HLO's in zowel het Westland als De Kring. Tot resultaat heeft het tot dusver re allemaal nog niet geleid en het is nog maar de vraag of 1 oktober daadwerkelijk een dag wordt voor de tuinders om nooit te vergeten. En wel in positieve zin dan. Met de afzet van hyacinten loopt het niet volgens plan. Vele jaren achtereen was er geen kou aan de lucht, maar nu is er wel degelijk reden voor zorgelijke prognoses. Wat is namelijk het geval? Terwijl de afzet duidelijk stagneert, hebben de kwekers gemeend het areaal te moeten uitbreiden. Vooral in de droog verkoopsector wordt men geconfronteerd met een afnemende vraag. En dat is weer een gevolg van de snelle opmars van de centrale ver warming in de particuliere huizen. Om met succes hya cinten op glas of in potjes in huis in bloei te kunnen trek ken, moeten de bollen wel eerst een koude-periode door maken. Voorheen was er op een onverwarmde zolder al tijd wel een gaatje in een don kere kast te vinden, maar kom daar in de moderne be huizingen maar eens om. Er valt wel een mouw aan te passen, maar dan moet er op grote schaal informatie wor den gegeven. Daarom heeft men bij de af deling Afzetbevordering van de Bloembollen raad in Hille- gom de knoop doorgehakt: er komt geld op tafel voor een extra reclame-injectie. Niet alleen in Nederland, maar ook in West-Duitsland, Groot- Brittannië en Frankrijk gaan speciale acties van start. Snuifje lente Onder meer zullen straks bij de verkooppunten van bollen in tuincentra, zaadwinkels, grootwinkelbedrijven e.d. naast de bollen ook bloeiende hyacinten in kokers van hel der kunststof te pronk wor den gezet. En daarbij de uit nodiging om even de neus bo ven die koker te houden om zo een brokje lente op te snui ven. Voor dit doel zullen zwa re bollen van hyacinten in september en oktober in bloei worden getrokken. Bovendien wordt er gezorgd voor extra voorlichtings- en promotie materiaal. Op deze manier hoopt men de afzet van hya cinten weer wat te kunnen opkrikken. Een soortgelijke actie is er in de herfst van 1979 gehouden voor tulpen. Dat resulteerde toen in een forse stijging van de verkoop. Een droge bol is nu eenmaal niet aantrekkelijk om te zien. Het uiterlijk zegt de consument geen sikkepit en men kan alleen een belofte voor de nabije toekomst ver kopen. In dit opzicht is de bloembol dus een artikel met ingebouwde tegenwind. Laat men naast de bollen ook bloeiende exemplaren zien, dan blijkt dat de portemonnee veel gemakkelijker opengaat. Bloembollendag Er gaat dit najaar meer ge beuren om de bollen wereld wijd „in the picture" te krij gen. Op 20 september a.s. wordt in tal van landen een Wereldbloembollendag ge houden. Zo'n dag organiseren is geen fluitje van een cent en vraagt een volwassen kapi taal. Het Internationaal Bloembollencentrum in Hille- gom werkt voor de organisa tie van deze dag dan ook nauw samen met de ministe ries van landbouw en econo mische zaken. Nu al wordt door middel van een serie briefkaarten aandacht voor dit evenement gevraagd. Deze kaarten worden in een oplage van 30.000 stuks in zes talen naar geselecteerde adressen gezonden. De dag wordt ge houden in Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, de USA, Canada, de Scandinavische landen en Groot-Brittannië. Rond negentig procent] het afzetgebied wordt manier bereikt. Haak| bloembollenexport op d< te wijze op dit evenerm en wordt de bloemboll een succes, dan wordi vermoedelijk een jaarlijlf"e rugkerende stunt. Tijdens deze dag worde^e alle ambassades in genohtf landen ontvangsten gej/ m den, waarvoor vele VIP'&/pfr uit de groene sector eenren' nodiging zullen ontvangejy irsh KLM steunt ia z De KLM ondersteunt dei) Rj tie. Niet alleen wordt iifich vliegtuigen op de grote 1^ een aantrekkelijke bloei^/0 lenfilm gedraaid deze/jer zal via Holland Satellite^ tweemaal op de AmerikqSp< tv-schermen komen iyrf de vaderlandse luchtvi maatschappij plaatst op dé september bij alle incheclj lies een rotan mandje L* pwr voorgetrokken bloeiende pen. bld Ie 2 Er is een grote hoeveel'® promotiemateriaal in maak, zoals posters, ê*er mers, stickers, vlaggP® sluitzegels, persmappen el®w Hoewel het dit jaar dus[JL om een experiment gaat,' de verwachtingen hoog® spannen. De kosten van r Wereldbloembollendag zi een half miljoen bedr£ Behalve het Internati^ Bloembollencentrum ook het ministerie van bouw en de Exportbev» rings- en Voorlichtingsdi (de EVD) van het minis) van economische zaken i| kosten bijdragen. Zo gaat men aandacht vi voor hyacinten. '100 Voor het eerst sinds jaren was vorig jaar de sperzieboon niet meer de meest ingeblikte of anderszins verwerkte groente van Nederland. Die eer ging nu naar de champignon, van welk produkt net als trou wens van de ui, niet te ver warren met de zilverui er ook nog grotere hoeveelheden werden verwerkt. De indus trie had vooral minder be langstelling voor de doperwt, rodekool en augurken. De be reiding van appelmoes is ver uit de belangrijkste activiteit in de sector fruit. Gestimuleerd door een grote appeloogst beleefde deze be drijfstak ook een lichte ople ving. Aan de lage prijzen voor appelmoes lijkt nu een einde te komen, want het prijsin dexcijfer voor dit produkt is vorig jaar aanzienlijk geste gen. Bij de groenteconserven, in welke sector in het afgelo pen jaar niet zoveel bedrijvig heid is geweest, is deze trend (nog) niet waar te nemen. Steriliseren blijft overigens de voornaamste wijze van ver duurzamen. Daarna volgt het invriezen. Het drogen van groenten wordt als verwer kingswijze steeds populairder. Groenten uit eigen land heb ben de voorkeur bij de ver werkingsindustrie. Maar ze ven procent wordt ingevoerd. Binnenlandse aankopen bui ten de veiling om (voorna- meljk door middel van con tracten) zijn het belangrijkst. Vorig jaar werd driekwart van de benodigde hoeveelheid op deze manier verkregen. De rest werd via de veilng ge kocht. Bij het fruit speelt de import een veel grotere rol. Bijna een derde deel komt uit het buitenland. Als de appe len en peren buiten beschou wing worden gehouden zelfs driekwart. Van ons land afkomstige hoe heid fruit werd bijna de via de veilingen betrol een kwart op andere wij De post verwerkte groi draagt ook een (klein) stc bij aan het grote oversch onze handelsbalans. Ii teerden we vorig jaar ruim een miljard gulder verwerkte produkten, d( port overtrof deze w: met bijna een kwart mi gulden. En dat is dan te ken aan onze export van werkte groenteproduktei -h® r>'<

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6