TAFEL IÏÏÏÏ71 „Saneringsoperatie" gaat studenten veel geld kosten Wilde jacht op foto's skiëndepaus kerk wereld te „Gebrek aan hoop is het grootste energie-probleem Dilemma's voor Poo regering en Solidarit 10 fe ACHTERGROND CeubeSoivamt MAANDAG 23 JULI 1984 PA( „Om speculatie te voor komen" zal het Vaticaan zes foto's vrijgeven van de paus op skivakantie. Desondanks wordt in Italië de jacht op al die andere foto's die er vori ge week van de paus tij dens zijn tweedaagse uit stapje in de Alpen zijn gemaakt, hartstochtelijk voortgezet. Want dat er veel rolletjes van de skiënde paus zijn ver schoten is zeker. Franco Zani, de zoon van de beheerder van de berghut en een van de vaste begeleiders van de paus in de sneeuw, ontkent dat de al gepubli ceerde foto's door hem zijn gemaakt. „Die foto's zijn ge schoten door iemand uit het gevolg van president Pertini. niet door mij, noch door Va ticaanse functionarissen, want zij hebben geen enkele foto van de paus genomen". Wie van het gevolg van pre sident Pertini de fotograaf is geweest, is niet bekend. Deze persoon heeft direct na zijn terugkeer met Pertini in Rome al enkele foto's aan de Italiaanse tv gegeven, en de overige zes pas later aan het Vaticaan overhandigd. Franco Zani vrijdag voor de Italiaanse radio: „We hebben zelf ook foto's van de paus gemaakt en die blijven van ons. Er worden ons enorme bedragen geboden door enke le persbureaus, maar we ge ven de foto's niet af. We heb ben beloofd aan het Vaticaan dat niet te doen". Voor een speciale foto van de paus op de ski's, in het bezit van Franco Zani en zijn fa milie, wordt door een Ameri kaans weekblad al 300 mil joen lire (ruim een half mil joen gulden) geboden. Is dat niet wat al te verleidelijk voor Zani? „Dat is inderdad erg verleidelijk, maar ik heb beloofd daar niet op in te gaan. Van die twee dagen met de paus heb ik geweldig genoten, en dat is me meer waard dan wat dan ook, ook dan 300 miljoen lire". Moeder Teresa ondergaat staar-operatie De stichtster van de Orde van zusters van barmhartig heid, Moeder Teresa van Cal cutta, zal in het Sint Francis- cusziekenhuis te Pittsburgh in de Amerikaanse staat Pennsylvania aan grijze staar worden geopereerd. Moeder Teresa (74) kreeg het advies zich te laten opereren aan het linkeroog wegens haar sterk achteruit gaand gezichtsvermogen. Staar is een ziekte die de ooglens ver troebelt. De operatiekosten van 15.000 gulden komen voor rekening van het zie kenhuis. ASSEMBLEElUTHERSE WERELDFEDERATIE GEOPEND: ,,Het grootste energie probleem in de wereld van vandaag is ons ge brek aan hoop". Met deze typering gaf de pre sident van de Lutherse Wereldfederatie bisschop Josiah Kibira gistermid dag in zijn openings speech de toon aan voor de zevende Assemblee van de Lutherse Wereld Federatie die de komen de tijd in Boedapest wordt gehouden. Bisschop Kibira, afkomstig uit Tanzania, greep in zijn boodschap terug naar uit spraken van de Assemblees van 1957 en 1970 waarin ge steld werd dat door de grote, vaak technische, omwente lingen angst het belangrijkste kenmerk van die jaren werd. Kibira meende dat die woor den in 1984 zelfs actueler zijn geworden. Er is een diep in grijpende onzekerheid onder de mensen. „Wij zijn op een kosmisch keerpunt in de ge schiedenis gekomen, dat niet te vergelijken is met andere keerpunten". De zevende assemblee begon gisteren met een kerkdienst in het immense sportstadion van Boedapest, waaraan 14.000 mensen deelnamen. Onder hen de 330 gedele geerden uit 40 landen die te- samen de assemblee uitma ken. De Lutherse Wereld Federa tie bestaat sinds 1947 en is een vrije vereniging van 99 Lutherse kerken, die samen 56 miljoen Lutheranen verte genwoordigen. De LWF is daarmee de grootste protes tantse wereldorganisatie. Eens in de zeven jaar komt de Assemblee bijeen, het hoogste orgaan van de LWF. In Boedapest zal een nieuw uitvoerend comité worden gekozen en ook een nieuwe president. Verder zullen de gedelegeerden zich bezig houden met dertien discus siethema's die alle betrek king hebben op het hoofdthe ma „In Christus, hoop voor de wereld". Een onderwerp dat erg veel aandacht zal krijgen is de apartheid in Zuid-Afrika. Zwarte Zuidafrikaanse Lu therse kerken willen dat de drie blanke lidkerken in Zuid-Afrika worden ge schorst als lid omdat deze de apartheid nog immer hand haven. Tijdens de laatst gehouden assemblee in Dar Es Salaam stelde de LWF vast dat apartheid in strijd is met de belijdenis van de kerk. De blanke kerken kregen tot de volgende assemblee de tijd om orde op zaken te stellen. Bisschop Kibira, die zelf ziek was en wiens redevoering werd voorgelezen door de Hongaarse bisschop dr. Zol- tan Kaldy, vroeg zich bij monde van de Hongaar af of de assemblee bereid zal zijn na de uitspraak van Dar Es Salaam een volgende moedi ge stap te zetten in de vorm van een schorsing van de blanke kerken. Hij wees er op dat volgens Afrikaanse begrippen een schorsing van een lid als minder drama tisch wordt ervaren als bij voorbeeld in Europa: „Voor ons betekent het dat wij een lid van de familie voorlopig het recht ontnemen om aan alle aspecten van het familie leven deel te nemen. Daar mee wordt verduidelijkt dat een familielid zijn leven op een bepaald punt drastisch moet veranderen". Het uitvoerend comité van de LWF heeft in de weken voor de assemblee al de nodi ge aandacht aan Zuid-Afrika besteed. Twee voorstellen werden besproken die er op neerkomen de blanke kerken nu nog niet te schorsen, maar ze de tijd te geven tot eind 1986. Achtergrond van dit eventuele uitstel is het ge sprek dat enige tijd geleden op gang is gekomen tussen de zwarte en blanke kerken. In de komende Assemblee-we ken komt dit punt aan de orde. Het uitvoerend comité zal na gesprekken met de Afrikaanse kerken met een voorstel komen. Bisschop Kibira stelde in zijn openingsrede dat het kruis, dat centraal staat in het as- Beeld van de openingsceremonie in Boedapest. Bis schop Kibira: „Wij zijn op een kosmisch keerpunt in de geschiedenis gekomen, dat niet te vergelijken is met andere keerpunten". semblee-embleem, een nieu we waardering moet krijgen in die zin dat het de navol gers van Christus ook op roept met Hem mee te lijden. Bisschop Kibira citeerde in dit verband Thomas a Kern- pis: „Velen willen met Jezus eten en drinken, weinigen zijn bereid met hem te vas ten. Allen willen de vreugde met hem delen, slechts wei nigen zijn bereid voor hem te lijden". De bisschop riep de gedelegeerden op om tijdens het verblijf en het werk in Boedapest krachtige en moe dige stappen te doen „ook wanneer deze pijnlijk zullen zijn". In de loop van de Lutherse Wereldfederatie, die duurt tot 5 augustus, zal namens de rooms-katholieke kerk kar dinaal Willebrands, president van het Vaticaanse secretari aat voor de eenheid der christenen het woord voeren. JIBBO POPPEN „R.K. Kerk hielp Sandinisten aan de macht" De Sandinisten zouden in Ni caragua nooit aan de macht zijn gekomen als de rooms- katholieke kerk en andere maatschappelijke krachten hen niet hadden gesteund. Dit heeft de Osservatore Ro mano, de krant van het Vati caan, zaterdag geschreven. In een scherpe reactie op een verklaring van de Nicara guaanse ambassade bij de He iige Stoel eiste de krant de terugkeer naar Nicaragua van de tien buitenlandse priesters die werden uitgewe zen nadat zij hadden deelge nomen aan een demonstratie. Ook beschuldigde de Osser vatore Romano de Sandinis- tische regering van het schenden van religieuze rechten. „De Sandinisten to nen aan dat zij vergeten zijn dat zij zonder steun en actie ve deelneming van het volk, van de kerk op alle niveaus en van andere maatschappe lijke krachten, nog steeds in de bergen en bossen zouden zitten in heldhaftige maar uitzichtloze strijd verwikkeld met de Nationale Garde van Somoza". aldus de krant. De ambassade van Nicaragua bij het Vaticaan had de uitzet ting verdedigd met een ver wijzing naar de noodtoestand die in het land van kracht is en die buitenlanders nadruk kelijk verbiedt zich met poli tiek bezig te houden. Gebakken lever, slabonen met spek en ui en aardappelen gele vla met bessenvla Voor twee personen hebt u nodig: 150 g lever, 30 g bo ter, zout, peper, tijm,, basi licum, mespunt bloem, pa prikapoeder, ketjap; 500 g slabonen, zout, paar plakjes ontbijtspek, 5 g bo ter, uitje, selderij; 0,5 1 kg aardappelen; 2,5 dl gele vla, 250 g rode bessen, 0,5 dl water, 40 g suiker, circa 1 theelepel aardappelmeel. Snijd de lever in plakken van een centimeter en bak die in warme boter in onge veer vier minuten net gaar. Doe er tijdens het bakken zout, peper, tijm en basilicum bij. Leg de gare lever op een warm bord en houd dat warm op de pan met koken de aardappelen. Bak in het overgebleven vet de bloem lichtbruin, voeg vervolgens weinig water toe met papri kapoeder en ketjap. Zeef de kruiden uit de jus. Kook de slabonen gaar in weinig water met zout, in circa twintig minuten. Zet kort na de bonen het wat kleiner gesneden spek op met de boter eri laat het op een kleine pit zacht bakken. Voeg na ruim vijf minuten de in dunne snippers gesne den ui toe, bak ze mee tot ze lichtbruin zijn en schep het spek-ui-mengsel, samen met fijngeknipte selderij, door de gare en afgegoten bonen. Was de bessen, ris de rode of snijd van kruisbessen de steeltjes en kroontjes af. Kook de rode bessen even in het water met de suiker. Meng het aardappelmeel aan met iets koud water en bind met dit mengsel de bessen- moes. Laat de bessenvla koud worden en leg haar op de eveneens koude gele vla. JEANNE HET PROFIJTBEGINSEL ALS OMBUIGINGSMIDDEL DEN HAAG De libe rale minister Pais haalde zich tijdens het eerste ka binet-Van Agt het onge noegen van velen op de hals door het onderwijs met een (voor deze sec tor) nieuw fenomeen te confronteren: het profijt beginsel, al vele jaren een stokpaardje van de VVD. Een toverwoord ook, dat ervoor moest zorgen dat fors gesneden kon worden in de ruim 20 miljard omvattende onderwijsbegroting. Pais introduceerde het profijt beginsel, in de weten schap dat ook hij voor de taak gesteld zou worden om fors te bezuinigen op de kosten van het onder wijs. Een en ander mis lukte destijds, omdat de politieke weerstand te groot bleek. Bovendien lukte het deze mi nister niet een deugelijk stu diefinancieringsstelsel te ont wikkelen; een voorwaarde die steeds aan invoering van een eigen bijdragestelsel werd verbonden. De gedachte achter het pro fijtbeginsel is even eenvoudig als effectief: burgers moeten bijdragen in de kosten, waar bij de hoogte van die bijdrage afhangt van het profijt dat zij van die voorzieningen onder vinden. Naar het onderwijs vertaald betekent het dat ho gere opleidingen de burger meer geld gaan kosten dan lagere. Een universitaire of hbo-opleiding biedt immers meer kansen op een hogere baan of een hoger salaris, dan bijvoorbeeld een mavo cursus. Deetman heeft nu de draad, die minister Pais noodge dwongen moest laten vallen, weer opgenomen. De be windsman van CDA-huize is nu wél zo slim geweest éérst met een nieuw stelsel voor studietoelagen te komen, al vorens het profijtbeginsel (de eigen bijdragen) zelf bij de horens te vatten. Politiek ge zien verstandig, want de Tweede Kamer heeft de mi nister meermalen op het hart gedrukt dat een stelsel van eigen bijdragen alleen be spreekbaar is, als dat gepaard gaat met een passende rege ling van de studietoelagen en regeling voor de tegemoetko ming in de studiekosten. En kele weken geleden presen teerde Deetman zijn plannen voor dat nieuwe stelsel: een basisbeurs voor iedereen, on afhankelijk van het. ouderlijk inkomen, plus een deel aan vullende studiebeurs en ren tedragende lening. Het voor stel is in onderwijskringen niet bepaald met gejuich ont vangen. Vooral de koppeling van de basisbeurs aan de leeftijd van de student (hoe jonger, hoe lager) en het feit dat de beurs te laag is om zelfstandig te kunnen stude ren, hebben veel kritiek los gemaakt. Sanering De tweeae stap heeft Deet man vrijdag gezet: een „sane ring" van de grote hoeveel heid regels voor eigen bijdra gen in net onderwijs, zo heet het. Een ietwat misleidende aanduiding. „Saneren" sug gereert immers dat de zaken worden vereenvoudigd en verbeterd. En dat is slechts ten dele het geval. Eenvoudi ger wordt het allemaal zeker, maar of het ook béter wordt is zeer de vraag. Feit is dat studeren, op welk opleidingsniveau dan ook, in vrijwel alle gevallen méér geld gaat kosten. Dat levert uiteindelijk, als de regeling in '86 zijn beslag zou krijgen, een structurele bezuiniging van 160 miljoen gulden op. Deetman, die door Financiën voordurend onder druk wordt gezet om opnieuw in te leveren, lijkt met deze plan nen een noodsprong te ma- ken. Op de onderwijssalaris- sen, die 80 procent van zijn begroting opslokken, valt im mers niet meer te korten en de invoering van schoolgeld voor 12- tot 16-jarigen (ge schatte opbrengst: 140 mil joen) werd tot nu toe door het parlement geblokkeerd. Overigens betekent dit niet, zo zal nog duidelijk worden, dat Deetman deze laatste be zuinigingsmogelijkheid defi nitief heeft laten schieten. Kostbaar Studeren wordt een kostbare zaak, zo mag uit de nota blij ken. Vooral studenten aan universiteiten en hbo-instel- lingen worden geconfron teerd met prijsverhogingen, die bepaald niet misselijk zijn. Zo staat het wetenschap pelijk onderwijs een college geldverhoging van zo'n vijf tig procent te wachten. Maar ook de eigen bijdragen voor deeltijdcursussen (bijvoor beeld het onderwijs aan vol wassenen) zullen in veel ge vallen omhoog gaan. De basis van het nieuwe stel sel van eigen bijdragen wordt gevormd door het uitgangs punt dat de burgers 15 pro cent van de exploitatiekosten per leerling of student zelf moeten gaan betalen. Dat houdt automatisch in, dat op leidingen die het meeste kos ten, ook de hoogste eigen bij dragen zullen kennen. En omdat voor hogere opleidin gen in het algemeen ook ho gere exploitatiekosten gel den, houdt de hoogte van de opleiding gelijke tred met de hoogte van de eigen bijdrage (het cursus- of collegegeld) die ervoor moet worden be taald. Het zou logisch zijn om te veronderstellen dat het nieu we stelsel van studiefinancie ring erop gericht is deze pro gressieve lijn in de eigen bij dragen te ondervangen. Het tegendeel lijkt evenwel het geval: een universitaire stu dent krijgt in verhouding de laagste beurs en moet de grootste portie in de vorm van een rentedragende le ning opnemen. Ja, zegt Deet man, maar die hebben ook meer kansen op een goede baan en een goed salaris en kunnen dus ook meer terug betalen. In tijden van geringe werkloosheid en economi sche welvaart gaat die stelre gel op, maar is dat ook vol te houden met ruim 800.000 werklozen? Toch schoolgeld? Als minuscule pleister op de wonde laat Deetman de Tweede Kamer weten dat het voortgezet onderwijs voorlopig niet zal worden op geschrikt met een verhoging van het schoolgeld. Maar ook deze onderwijssector staat, als het aan hem ligt, nog het een en ander te wachten. In de nota staat weliswaar te lezen dat „vooralsnog" wordt afge zien van een schoolgeldhef fing voor leerplichtigen, maar daarna volgt een com pleet hoofdstuk met argu menten die moeten aantonen dat de onderscheidene kabi netten nooit een principiële koppeling hebben gelegd tus sen schoolgeldvrijdom en leerplicht. Uit al de vele ar gumenten kan worden ge proefd dat Deetman dit be zuinigingsplan niet heeft la ten vallen. „Op grond van budgettaire motieven kan een dergelijke heffing toch onvermijdelijk blijken", zo laat hij weten. Met andere woorden: er moet worden be zuinigd en dus kan de Kamer opnieuw een dergelijk voor stel verwachten. Het is niet uitgesloten dat Deetman al in de begroting voor '85, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, het plan van de schoolgeldhef fing voor leerplichtigen op nieuw van de plank zal ha len. Dat is dan wel tégen de wens van de Tweede Kamer, die in grote meerderheid heeft uitgesproken dat schoolgeld voor leerplichti gen niet kan; nu niet en ook later niet. Doordrammen Het heeft er alle schijn van dat deze minister wat dit be treft gewoon blijft doordram men. Vervolgens mag de Tweede Kamer, bij de behan deling van de onderwijsbe groting, naar alternatieve be zuinigingen zoeken. Eén al ternatief geeft Deetman zelf aan in zijn nota: een nóg ver dere verhoging van de eigen bijdragen in de rest van het onderwijs. En met dat laatste is tegelij kertijd ook de zwakte aange geven van het nieuwe stelsel van eigen bijdragen, zoals Deetman zich dat voorstelt. In de mondelinge toelichting op de nota gaf hij immers toe dat de keuze van het percen tage van 15 procent (als grondslag voor het vaststel len van de nieuwe eigen bij dragen) een willekeurige is, en niet op enig principe is ge stoeld. Verdere bezuinigin gen kunnen daarom voortaan in één klap over de gehele li nie van het onderwijs wor den doorgevoerd, door een verhoging van dat percenta ge. Dus als het parlement in voering van het schoolgeld voor leerplichtigen blijft af- wiizen, zullen die 140 miljoen gulden door de niet-leer- plichtige studerenden moeten worden opgebracht. Het onderwijs krijgt de ko mende jaren een steeds duur der prijskaartje omgehangen. Valt dit nog te rijmen met Deetmans standpunt, dat de toegankelijkheid van het on derwijs op geen enkele wijze mag worden belemmerd? FRANS WEERTS rrr De Poolse premier en partijleider Jaruzelski tijderen' rede tot het parlement. „V k (i 7i-i: J16) ERV 10 l\ WARSCHAU De afgelopen zaterdag aangekondigde"DVy ting in Polen van 652 politieke gevangenen door de rou6®' tholieke kerk en het Westen als voorwaarde gesteld vogf 1 soepeling van de economische sancties heeft dilemm sc schapen voor zowel de Poolse autoriteiten als voor het vei. vakverbond Solidariteit. 'ERV D: 1( Onder de 652 politieke gevangenen bevinden zich elf bel" ke leiders van Solidariteit, van wie de meesten werden WIJN houden en opgesloten bij de afkondiging van de staat vaFra£ in december 1981. Sindsdien is de politieke en economisclfnan atie in Polen gewijzigd, met alle gevolgen voor Solidarit£TEf dien. j De oppositie, die het grootste deel van de intellectuelelemi kracht heeft verloren, wordt nu geconfronteerd met eeiMEf ring die de controle in het land weer stevig in handenK-. Solidariteit, dat voor het bestaansverbod tien miljoen led^van kan nu slechts rekenen op enkele duizenden actieve a$. gers, ondanks de stilzwijgende massale steun voor haar i»ÉR> Volgens familieleden van de elf leiders van Solidariteit 7 verzwakt door maanden opsluiting, angst en hongerstalf ^al' niet op zoek naar martelaarschap. Maar uit berichten uitjRSc vangenis blijkt tevens, dat mensen als Kuron en Michni^TE van hun strijdlust hebben verloren. Lech Walesa heeft I7-4: dat hij spoedig na hun vrijlating een ontmoeting zal hebbf de elf. „Er zijn belangrijke zaken te bespreken en ze zijn J van rekening mijn vrienden", aldus Walesa. ;sei Gijzelaar at 3ï De Poolse machthebbers hebben verklaard dat nieuw anlmd< munistisch gedrag van de vrijgelaten politieke gevangen kop zal worden ingedrukt. De activiteiten van de elf, door ringswoordvoerder Jerzy Urban omschreven als „Polen'i verdorven opponenten", zullen nauwgezet worden gevolg de autoriteiten, aldus diplomaten in Warschau. Maar als <DTH gelaten gevangenen zich de komende maanden politiek ptfhtdi rend opstellen, zal de Poolse regering toch voor een rn£j® keus komen te staan. 3r jj, De autoriteiten zullen spoedig het krediet in het Westen ei len en beëindiging van de economische sancties in gevaaigstg gen, indien ze de opponenten opnieuw arresteren. DipjJ®|] in Warschau zeggen dat de vrees voor het niet-opheffen sancties door het Westen de Poolse autoriteiten ertoe kan gen betrekkelijk tolerant te zijn tegenover de politieke di .00 ten. Er zijn daarom speculaties dat premier en partijleideijiacoi zeiski besloot Bogdan Lis, die van verraad is beschuld ®ab daarom van de amnestie is uitgesloten, als gijzelaar vast i ZOe den in ruil voor goed gedrag van de vrijgelaten gevange oia jelij Gebaar va" Volgens westerse bronnen maken de beperkingen op pofa20 activiteit van degenen die van de amnestie profiteren, hjoei waarschijnlijk dat het Westen zijn standpunt over sanctiefcab dig zal herzien, ofschoon een beperkt gebaar van de VS nven is. Het Westen en de kerk hebben erop aangedrongen en y vrije vakbondsactiviteit in Polen moet worden hersteld. Een kerkelijke woordvoerder zei dat kardinaal Jozef Gle|oo amnestiemaatregel met „grote voldoening" heeft ontvang») v, schoon hij privé tegenover het parlement uitdrukking hen geven van gereserveerdheid. 0'ak De rechtbanken zijn vandaag de eerste procedures voor dien lating begonnen. Maar het is nog niet bekend wanneer ve leiders van Solidariteit worden vrijgelaten. Volgens justitifl30 toriteiten zullen vrouwen en kinderen voorrang krijgen. F1" de gevangen die amnestie krijgen zijn er 51 al veroordeel^®! gen de overige 601 was een onderzoek gaande. «fee Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Dinsdag is het overheersend zonnig. Het centrum van een hoge- drukgebied ligt dan dicht bij ons land. De temperatuur loopt 's middags tot ongeveer 21 graden op, wat vrijwel nor maal is voor deze tijd van het jaar. Er is maar weinig wind, en dan vooral uit het noord westen. Ook overmorgen kan de zon nog een groot deel van de dag schijnen, maar in de tweede helft van de week is er opnieuw een overgang naar koeler weer met een grotere kans op buien. Warm weer komt momenteel voor ten zui den van de lijn Parijs-Mün- chen. In Zuid-Frankrijk werd het zondag hier en daar 35 graden, evenals in Spanje. De warmte kan zich in de landen rond de Middellandse Zee handhaven, maar wordt in Frankrijk later deze week minder. Weersvooruitzichten voor de Europese vakantielanden: Zuid-Scandinavië: wisselend bewolkt en woens dag kans op een enkele bui. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden. Britse eilanden: zonnige perioden en in Enge land en Ierland woensdag re gen. Middagtemperatuur 17 graden in Schotland tot 23 gra den in Zuid-Engeland. Beneluxlanden: enkele zonnige perioden en in het zuiden kans op een bui. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. Noord-Duitsland wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend Kj Middagtemperatuur va^i graden aan zee tot 25 gve in het binnenland. 1 a .00 Zuid-Duitsland, Franje Alpengebied: ,|Ur zonnige perioden, kans 030 kele onweersbuien. M?0É temperatuur 25 tot 30 g£j"' later in West-Frankrijk |jn afkoeling. rstr Spanje, Portugal: n zonnig, in het noorden k^Q enkele onweersbuien. M^e temperatuur 30 tot 36 grs - aan de Atlantische kus*ei koeler. J1 Italië, Joegoslavische tyw zonnig en droog, behoi30 een kleine kans op orfra Middagtemperatuur ron£° graden. K, Weerrapporlen van vanmorgen 07 L Weer Max Min P-i temp tomfipc Lh. R'dam Vllsslngen onbew. 17 onbew. 32 21 V Bordeaux Dublin Frankfort Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München 15 3' ie K 17 F» 14 eg onbew. 31 20 f zw.bew. 24 11 t Zürlcl Casablanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis h.bew. 28 14 )l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2