M Een week spelen in elektronische zandbak k finale Computervakantie „Makrelen takelen" ZATERDAG 2 HU! Uw kind verveelt zich in de vakantie? Stuur het naar een computerkamp. U loopt dan een goeie kans dat Pietje of Marietje enthousiast terugkomt. In Vierhouten op de Veluwe. in het computerkamp van de stichting Logo, stuitte verslaggever Homme Krol op een enthousiast stel tieners dat niet vanachter hetbeeldscherm weg te sléén was. Het zonnetje straalde, het zwembad lonkte, maar wat zei dat computergekke kroost: „Bah. moeten we nu alwéér buiten spelen?" ..Zo'n computer wordt niet t als je het verkeerd doet. Wa je zo'n leraar?" VIERHOUTEN Met parel tjes op het voorhoofd en greti ge ogen spelen twaalf kinde ren met de computer. Hele maal „weg" van dat ding. Bui ten schijnt de zon op het lege zwembad, binnen drukt de warmte. Er wordt hard ge werkt. De meesten zijn aan het tekenen en toveren de prachtigste figuren op de beeldschermen voor hun neus. Een paar anderen doen woordspelletjes. Jelle (12) vraagt aan het apparaat: hou jij ook zo van patat met ijs? Antwoord: ik lust het elke dag wel. De gedempt ratelende toet senborden en beeldschermen staan vierhoekig opgesteld in de voormalige salon van Hui ze Vierhouten, een nogal fors uitgevallen zomerhuisje van een Haagse familie die de res ten van haar glorieuze Indi sche verleden in de vorm van schedels en slangehuiden aan de wand geprikt heeft. „Limonade!", schalt een cursuslei der door de kamer. Met luidruchti ge instemming rent het hele blok kinderen het terras op. Maar veel tiid gunnen ze zich niet. Klok-klok- klok en weer terug achter het beeldscherm. „Nee, deze computer is geen saaie flipperkast. De kinderen hier be dienen zich van logo. Ze zijn crea tief bezig met de computer. Ze knutselen ermee. Wat ze vroeger met een blok klei of een meccano doos deden, doen ze nu op het beeldscherm", zegt Joop Ringelberg (25), de man die de computerkam pen in Vierhouten leidt. Hij is na een studie psychologie en onder wijskunde („ik studeer nu cognitie wetenschap") verzeild geraakt bij de pas twee jaar oude stichting Logo. Deze groep bevlogen vrijwil ligers, die nauwe banden onder houdt met de universiteit van Nij megen, is helemaal gek van logo, de computertaal waarmee je op het beeldscherm niet alleen kunt „pra ten" en tekenen, maar ook teken filmpjes en zelfs muziek maken. „Ooit wel eens een driestémmig „zingende" computer gehoord? Met logo kan dat stomme ding het", al dus Joop. „Als stichting willen we aan logo, dat oorspronkelijk uit Amerika af komstig is, in Nederland meer be kendheid geven. Als tegenwicht voor het ingeblikte leraarmodel, dat je aantreft in veel andere com putertalen zoals basic. Met logo leg gen we de nadruk op zelfwerk zaamheid. Het is overigens absoluut geen kindertaalje, maar een vol wassen computertaal waarmee je van alles en nog wat kunt pro grammeren". Niet alleen geschikt voor het onderwijs, wil hij maar zeggen, maar ook voor thuis. Je kunt er prima je boekhouding mee doen. Joop: „Toen wij vorig jaar met de kampen begonnen had een kwart van de kinderen wel eens achter een computer gezeten. Dit jaar bleek dat bij navraag drie kwart te zijn. Zo snel gaat de ontwikkeling. De homecomputers rukken op". De animo voor de computerkam pen is overweldigend, heeft Joop geconstateerd. „We zaten binnen twee weken vol. Dat wil zeggen: elke week vierentwintig kinderen en dat zes weken lang. Maar we hadden makkelijk tweeënhalf maal zoveel kinderen kunnen plaatsen, gelet op het aantal aanmeldingen". Het zijn lang niet allemaal compu ter gebruikende ouders die deze kinderen sturen. „Veel ouders we ten absoluut nog niks van compu ters als ze hun kinderen hier opha len. De kinderen zelf zijn er veel meer mee vertrouwd. Door spelle tjes die ze zelf hebben of hun vriendjes". Echt vakantie Hoe „geprogrammeerd" verlaten de kindertjes na een week het va kantiekamp Joop glimlacht wijs en zegt: ,,'t Is bij ons echt een vakantieweek. Ze zitten maar drie uur per dag achter het toetsenbord. Langer moet je niet doen, want het laatste half uur zie je de aandacht bij een aantal verslappen. Voor de rest doen we van alles met ze: trefbal, smokke- laarsspel op de hei, vlotten bouwen in het zwembad hier achter het huis, noem maar op. Nee, de kinde ren gaan hier echt niet vandaan met een diploma of zo. Als ze het doen is het mooi meegenomen, maar ze hoeven hier niet per se de programmeerbeginselen te leren. Dus wij zeggen niet, zoals op som mige commerciële computerkam pen gedaan wordt: stuur uw kinde ren hierheen, dan leren ze iets wat belangrijk is voor hun toekomst, 't Is vakantie. Wèl vinden we het be langrijk, dat ze aan deze materie ruiken en ermee spelen. Zie het als een week spelen in een elektroni sche zandbak". Joop wordt terzijde gestaan door zeven vrijwilligers, merendeels pas gediplomeerde onderwijskrachten die niet aan de slag kunnen komen. Ze zijn stuk voor stuk net zo vaar dig met logo als met de afwas- kwast. Ze krijgen er geen cent voor betaald. „Daardoor houden we de kosten laag", legt Joop uit. Voor dat vakantieweekje rekent de stichting Logo 335 gulden per kind (van 9 tot 16 jaar), alles inbegrepen. De meeste commerciële computer kampen in ons land inmiddels al een stuk of zes rekenen het dub bele. Niettemii], 335 gulden is voor veel ouders onoverkomelijk. „Dat vinden wij ook", stemt Joop Ringelberg in, „en daarom zijn we ook bezig in buurthuizen. Voorlo pig alleen in Zwolle, maar we wil len ook naar andere plaatsen. Er is erg veel belangstelling voor. Niet alleen bij kinderen, ook bij volwas senen. We hebben al het verzoek gehad van acht moeders van buurt huiskinderen, die vroegen: doen jullie ook zoiets voor ons? Ik denk, dat we het gaan doen. Het lijkt me erg leuk. En waarom niet? Logo is niet moeilijk. Wie kan lezen kan ook met een computer omgaan". Drie meisjes Het is elf uur woensdagmorgen, de derde kampdag. De kinderen zitten nu twee uur achter de computer. Vinden ze het nog leuk? Pauline (12), die met twee broers Kresent is, zegt beslist: „Ik begin et steeds leuker te vinden. Ik ben nu spiraalfiguren aan het tekenen. Morgen krijgen wfe muziek, dat lijkt me het einde". Ze is één van de drie meisjes in het 24 kinderen sterke gezelschap, dat in twee groe pen opereert (Joop: „Meisjes doen het zeker niet minder dan iongens, ze zijn veel systematischer' Enkele toetsenborden verderop zit Alexander (12). Hij voert op het scherm een gefingeerd tweege sprek met Pauline die hij kennelijk zeer bewondert. Heel zelfbewust zegt hij: „Computers heb je later nodig. Ik wil fysiotherapeut wor den en met zo'n ding kun je nagaan hoeveel patiënten je hebt". Zijn moeder blijkt fysiotherapeute te zijn. „En de administratie klopt nooit bij m'n moeder". Alexander vindt drie uur achter de computer „veel te weinig". Wie vindt dat ook?, roep ik rond. Op twee na steekt het stel geest driftig de armen in de lucht. „Ik zou hier de hele dag wel willen spelen", roept er eentje, „maar we moeten vanmiddag buiten spelen, bah!". Hij wordt bijgevallen door de 14-ja- rige Ivan (derde klas elektrotech niek op de lts): „Je komt voor de computers, maar je zit méér buiten. Nee, ik wil niet de hele dag, maar twee uur erbij zou leuk zijn. Er moet wel tijd blijven om te zwem men". Nog achterlijk Femke, thuis in het gezegende be zit van vijf computerspelletjes, zegt misprijzend, op m'n bloknoot wij zend: „U werkt ook nog achterlijk zeg. In het jaar 2000 lopen de jour nalisten hun verhaal allemaal in te tikken". Ze vindt een „echte" com puter, zoals ze de Commodore 64 voor haar neus aanduidt, veel leu ker dan al die spelletjes. „Wij doen thuis juist heel veel spelletjes op de Commodore 64. En ook op de VIC 20 die we hebben", snoeft Jannie. „Vooral m'n vader en m'n broer zijn er gek van. M'n moeder moet er niks van hebben". „Nou, mijn moeder juist wèl. Die is volledig verslaafd", overtroeft Ivan haar. Even later schiet hij me aan: „Weet u wat eigenlijk het leuke is van zo'n computer?" Hij voert de span ning op door nadrukkelijk het ant woord te laten wachten. „Hij wordt niet kwaad als je 't verkeerd doet. Waar vind je zo'n leraar?" HOMME KROL Computervakantijteh, raken snel „in^no De computervakantie raaktp^Jj Nederland volgt ook hierin /.erije ka, waar al verscheidene ci keu ters rond het luxe vakantie^aa bad staan opgesteld om kindertjes bezig te houden. derland is het vorig jaar melerM computerkampen begonnen6êei Vierhouten beet de Zwolse 2ren ting Logo het spits af en dem sterdamse stichting Educatie[e^ municatie begon met twee ka^ in Beek en Staphorst. Hel storm. Zo hard zelfs dat commerciële organisaties in li gedoken zijn. Nieuwkomers z. V[ firma Bytes in Baarn en dl ninklijke PBNA in Arnhenëv laatste biedt dit jaar in sa met king met het VNO-studiecei in Noordwijk zelfs een comi.J. vakantie voor het hele gezin, r het motto: computer aan zee. Ook Sport hu is Centrum zii brood in, als eerste van de £rcf creatie-ondernemingen in ons^ Men is er van plan komenden- ter in het Belgische Peer com neer te zetten. Als voorpi Men verwacht dat de overig kantieparken van Sporthuis trum snel zullen volgen. Elke visdag kan verrassingen ople veren. Zeker voor lieden die graag experimenteren, die eens wat ande re methoden dan de geijkte willen toepassen of een paar uurtjes willen klungelen met wat ander materiaal dan het gebruikelijke. Ik schreef een paar weken geleden over het „makrelen takelen" op de Noordzee en daar gaan we het nog maar een keer over hebben, want ten eerste kan nog tot een heel eind in september leuk makreel gevan gen worden van die grote henge- laarsboten af, die uit een aantal plaatsen langs onze kust vertrek ken en ten tweede kan zelfs zo'n dag, die voor velen niets anders is dan „almaar een lijntje met veren op en neer halen totdat je in een school makreel terechtkomt en dan is er verder geen kunst maar aan", vele verrassingen opleveren. Ten eerste omdat de zee een onuitputte lijke bron van verrassingen is en ten tweede omdat zelfs aan boord van een groot hengelaarsschip met enige tientallen vissende passagiers een handig persoon, bekwaam in het hengelen, nog wel ïijn eigen methoden kan toepassen, zonder dat hij zijn medevissers hindert. Om met die verrassingen te begin nen: iedereen die wel eens mee is geweest „op de makreel" weet, dat makreel op verschillende diepten jaagt en van tevoren is echt niet te zeggen op welke diepte u de vis- scholen kunt aantreffen. Kapiteins van hengelaarsboten houden voort durend de zee om het schip heen tot zover ze kijken kunnen in de gaten; hangt er een wolk meeuwen boven de zee, dan is het raak. want dan trekken er scholen zeebliek onder de oppervlakte; die worden van onder op belaagd door scholen Dolf Boddeke was er stikblij mee makreel en als ze in hun benauwe nis naar de oppervlakte vluchten, vallen de meeuwen op zee. Inder daad, een beroerd bestaan. Maar als de kapitein de meeuwen ziet, weet hij zeker dat er makreel is. Goed, u is niet een van die mensen die de dag mislukt vindt als u geen hon derd of meer makrelen hebt. Zeg: dertig of veertig vindt u mooi, of vijftig voor mijn part. Loopt de ma kreel dat wil zeggen jaapt zp achter de bliek en vindt de kapitein al snel zo'n school, dan hebt u die vijftig stuks al vroeg in de dag. En vermoedelijk hebt u ze op diverse hoogten gepakt. Hoe nu verder? Op die makreel blijven jagen als je er al genoeg hebt? Of gaan zitten wachten tot er huiswaarts gevaren wordt? Nergens voor nodig. Ik raad u an dere mogelijkheden aan. Ten eerste onk als rlc makreel hoog zwemt, blijft u verder conse quent heel diep vissen. Dat wil dus zeggen dat u de verenlijn laat zak ken totdat u het lood tegen de bo dem voelt tikken - en dan draait u de molen één slaagje, op zijn best twee, op. En vervolgens gaat u heel traag die pompende bewegingen maken, die het geheim van het vis sen met veren uitmaken (maar dat heb ik de vorige keer beschreven). Waarom doen we dat? Omdat u dan kans hebt op andere vissoor ten, te weten rode poon, wijting, zelfs nog steeds (als u een eind uit de kust vist) gul. Onlangs was ik aan boord van de Andromeda, ka pitein H. P. van 't Slot, die van Sophiahaven op Noord-Beveland uit vaart (prima schip, prima schip per) en door het toepassen van die methode vingen we, nadat we de 40 makrelen die we thuis wilden brengen, om 12 uur al gevangen hadden, inderdaad alle drie de ge noemde vissoorten en een van de makkers had er zelfs een gul van over de tvyee kilo bij, hetgeen voor de zomerdag een zeer deftige ge noemd mag worden. Ten tweede: als u helemaal voorop het schip, dan wel helemaal op het „kontje' een plek hebt kunnen vinden, kunt u in de plaats van het gebruikelijke stuk lood aan de on derzijde van de verenlijn ook eens een pilker monteren. Maar dan wel een die niet lichter is dan het lood waarmee de anderen aan boord vissen. De zwaarste ervan hangt ui teraard van de stroom af, maar mi nimaal 200 gram is nodig, meestal 250. Probeer dan eens, als het schip over een zanderige bodem loopt, een Noorse bananenpilker van 250 gram, een heel mooi, blinkend ding. Grote makreel pakt ze. maar 7anH^initipc nok en in Nnrtrwpapn is de gul er gek op dus waarom hier niet? Heel veel plezier had ik de laatste keer op zee ook van een an dere Noorse pilker die in de meeste goede hengelsportzaken in ons land ook wel te koop is: de spierwitte Yann. Zo op het oog een al te sim pel stuk wit geverfd lood, maar ik moet zeggen dat met name zeebaars er gek op is. En zeebaars, dat is wel de fraaiste vis die een mens op de zomerse Noordzee aan de schubben kan komen. Enkele kapiteins van hengelaars schepen durven wel eens een torn over een wrak te maken; daar vooral zijn zeebaarzen (jongelui die meer dan een meter lang en meer dan acht kilo zwaar kunnen wor den; het Nederlands record staat sinds 28 oktober 1978 op naam van I. A. Riteco uit Roosendaal met een zeebaars van 6400 gram, 90 cm lang), te vangen en dan hebt u zeer veel wil van die witte Yann. Trou wens: als er kans is op zeebaars doet u er beter aan een paternoster van witte veren op te zetten, hoe grotere veren hoe mooier. Ze trek ken de zeebaars sterker aan dan de veelkleurige veren waarmee ge woonlijk de makreel wordt bevist. Tenslotte: dat verrassingen altijd mogelijk blijven demonstreer ik aan een vangst, onlangs aan boord van dat schip Andromeda dat ik noemde. Er kwam zo'n 20 km uit de kust een fraaie vis omhoog, met tegelijk een gewone makreel, aan de verenlijn. Het was een kleurige vis, het was alsof ie onder water zacht groen fluorescerend licht uit straalde. Een vis met geduchte ste kels op de rug en vele. vele donke re zijstrepen. verticaal langs de flanken. Een juweeltje en we wis ten de naam niet. Dus nptips in«pnnkt thuis in <-in middag per post gestuurd dr. R. Boddeke van het Rijksj mi tuut voor Visserij-onderzoek muiden. Ik vind dat iedereeugi iets bijzonders vangt de buit dr.Boddeke moet zenden. Be® dien is hij secretaris van de N| aj landse Commissie Record Ze di sen. Vandaar dat ik het adreslig Haringkade 1, Postbus 68. 197oe IJmuiden, telefoon 02550-fxe Dolf Boddeke was er stikblij want het was een Grote Pieteif1 een vis die al vele jaren in dil6r< van de Noordzee niet meertht waargenomen. Overigens: ja. fel u, geluk gehad, want de vq6^( stekel van die vis is zeer giftil Ik wou maar zeggen. Ook zr, wat smalend praten over ,1™ makreel takelen" kunnen best", proberen er een in hun ogen Je te" visdag van te maken. En I zien daarvan: ik vind dat sm| praten over deze vorm van v zj. onzin; zo'n dagje op zee is zaljer^ het vissen boeiend en spant zj enneeen leuk maal makr^n ook nooit weg. u:: A. C. W. VAN DER^33 De handzame boekjes met hèf^. tips (200 vliegvistips, 200 tips, 200 tips voor bootvissers,lan enz.) die Elsevier in de loopL]sr toch wel een jaar of zeven heel^ gegeven, hebben terecht veelj Zl ces gehad. De redacteur van <L rie, Nico de Boer, heeft nu uit I er boekjes de naar zijn oordeel Ajuj waardevolle tips bijeengesprof ra) en kwam op 600 stuks. Van dit co heeft hij een kloek boek gen\ is ,,600 vistips", goed geïllustreei^ v heel instructief, ledereen vinj. wel wat van zijn gading in, del u dJitaave Elsevier, f 29.50)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14