£eidóe (Bowicvnt Britse havenstaking loopt spoedig af Spreiding PTT duurder dan 250 miljoen gulden Forse stijging collegegelden ran Kempen en Begeer ioor personeel bezet erheid wil deskundigen >t toeslag vasthouden (kt Binnenhof Vrijdag 20 juli 1984,75e jaargang no. 2üï, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.Q71-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f' 21.02 (uitsl.aut.betahng).kwartaal 163,07, jaar 1 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur te!.071-122248. Af en toe zon en vrijwel over al droog. Minimumtempera tuur ongeveer 12 graden, mid- dagtemperatuur circa 19 gra den. Matige noordwestelijke wind. Zon op: 05.46; onder: 21.46; hoog water Schev.: 09.17 en 21.50, laag water: 04.58 en 17.20. Lorter werken niet zo in trek frit IN HAAG Werktijd- rkorting levert volgens overgrote deel van de 'rknemers maar een be- *kte bijdrage aan de be- ijding van de werkloos- Korter werken met ïoud van loon is ook |n staking waard. Dat Jkt uit een onderzoek dat j|c f Nipo vorige maand on- r 968 mensen van 18 jaar en ouder heeft uitgevoerd. Slechts 15 procent vindt korter werken een staking waard, 68 procent moet daar niets van hebben. Zelfs een meerderheid van de kiezers van PvdA en de kleine linkse partijen is niet bereid voor het afdwingen van een kortere werkweek te gaan staken. IHAAG De rijksoverheid maakt zich op voor een con- Titieslag met het bedrijfsleven om hoog gekwalificeerde hemers aan te trekken, dan wel te behouden. De laatste ja- I er sprake van een gestage overloop naar het bedrijfsleven, ■veel hogere salarissen worden geboden. Het kabinet heeft pen ambtelijke commissie het advies gekregen bepaalde liemers een „arbeidsmarkttoeslag" te geven van gemiddeld ■rocent. pslag zal gelden voor computerdeskundigen, specialisten op febied van de telecommunicatie, belastinginspecteurs, ac- lants, beleggingsdeskundigen voor het ABP en sommige be- militairen. De salaristoeslag zal niet automatisch in deze irieën worden toegekend, zij draagt een individueel karak- [eling wordt bijvoorbeeld toegepast als op een bepaalde af- een specialist, die als onmisbaar wordt beschouwd, naar idrijfsleven dreigt over te stappen of als op een bepaalde moeilijk iemand te krijgen is. Het kabinet zal eind augustus ;in september hierover een definitief besluit nemen. De zullen wellicht worden bestreden door bezuiniging op de en van andere groepen specialistisch overheidspersoneel, Iwèl voldoende aanbod van is. (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST I AUTO HEEMSKERK rEen vol jaar garantie mogelijk. "jsmnm Keuze uil 100 stuks. s°p t I Mktmnlalun 1* RMlsftrandntM ToUloon 01713-2866-2073. Akkoord tussen werkgevers en vakbondsleiders (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De staking in de Britse havens is zo goed als voorbij. Na ruim zestien uur over leg is de verzoenings- en arbitragedienst ACAS er vannacht in geslaagd om de stand punten van werkgevers en vakbondsleiders na der tot elkaar te bren gen. In Londen verklaarde 'sta kingsleider Jim Connolly zich vanochtend in principe bereid om het werk in de havens weer te hervatten. Het akkoord zal morgen ochtend worden voorgelegd aan het nationale vakbonds comité van de dokkenen waterwegen, TGWU. Het is vrijwel zeker, dat dan beslo ten zal worden tot beëindi ging van de elf dagen oude staking. Nadat gisteravond in Dover was besloten tot opheffing van de staking, twijfelde ei genlijk niemand meer aan een snelle beëindiging van de havenstaking. De haven arbeiders in Dover, die hun actie vier dagen hebben volgehouden, waren gister avond na dreigementen van woedende vrachtwagen chauffeurs weer aan het werk gegaan. Zij dreigden met geweld en brandstich ting, als zij niet op korte termijn met hun vrachtwa gens uit Dover zouden kun nen vertrekken. Als gevolg van de ontwikkelingen in Dover was een scheur ont staan in stakingsfront. Jim Connolly ontkende vanochtend echter, dat de werkhervatting in Dover de doorslag gegeven had bij de oplossing van het haven conflict. „Ik wist niet eens wat er in Dover aan de gang Was", zo verklaarde hij. Het pricipe-akkoord, dat voorziet in beëindiging van de staking in alle Britse havens, is door de vakbond safgevaardigden genomen zonder vooroverleg met hun stakingsleiders. De vertegenwoordigers van de havendirecties verklaar den vanochtend, dat nie mand iets had gewonnen bij de havenstaking. Het Ne derlands bedrijfsleven heeft door deze staking een ver lies geleden van 12 miljoen gulden. Pag.9: Overheid ziet wei nig in rampenfonds Een delegatie van de vakbonden overhandigt PTT-topman Ir. Wit (tweede van rechts) 1700 protest briefkaarten van PTT'ers die tegen de spreiding zijn. ONAFHANKELIJK BUREAU IN VOORLOPIGE BEREKENING: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De sprei ding van de Centrale Di rectie der PTT zal meer kosten dan 250 miljoen gulden, zo blijkt uit een voorlopige berekening van het bureau Beren schot. Dit bureau bere kent in opdracht van het kabinet de kosten van de verhuizing naar Gronin gen. Directeur R. Kottman van Be renschot liet desgevraagd we ten dat de eerste berekeningen van zijn bureau op bezwaren zijn gestuit van Groninger zij de. Hij gaf toe, dat die bezwa ren er niet zouden zijn als de spreiding volgens de berekeiri- gen wél voor 250 miljoen gul den voltooid kan worden. Daaruit kan eenvoudig wor den geconcludeerd, dat zijn bureau op een bedrag is uitge komen dat hoger ligt dan de 250 miljoen die de regering als maximum heeft gestejd waar voor de verhuizing mag door gaan. PTT-topman ir. Wit liet giste ren doorschemeren te willen opstappen als door het politie ke besluit om de spreiding door te zetten, het bedrijfsbe lang van de PTT te veel in de knel komt. Hij zij dat tegen óver een delegatie van de vak bonden, die hem ruim 1700 protest-briefkaarten aanbood van PTT'ers die tegen de spreiding zijn. Pag. 7: Sociale problemen moeten meetellen Pyromaan in Warmond WARMOND De rijkspolitie te Warmond vermoedt dat er een pyromaan aan het werk is in de watersportplaats. Gister avond ging een hooiberg aan de Baan in vlammen op. Van morgen om acht uur viel het dak van een hooiberg aan de Jan Steenlaan ten prooi aan het vuur. Op beide plaatsen vond de politie sporen die er op duiden dat de brand is aan- Eenden vermoord NOORDWIJK De Noord- wijkse politie heeft de .jacht" geopend op dierenmishande- laars. Aanleiding daarvoor is de brute moord op drie eenden in de nacht van woensdag op donderdag. De eenden uit het water langs het Gruenepad bij het Rederijkersplein werden, vermoedelijk levend, op tak ken gespiest en daarna opge hangen aan verkeersborden. De eendenmoord wekt des te meer walging bij de politie, omdat de dieren in het vijver tje gewend zijn gevoerd te worden waardoor ze dus altijd vol verwachting naar mensen toelopen. CURSUSGELD VOOR 16-JARIGEN DUURDER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De collegegelden voor het wetenschap pelijk en het hoger beroepsonderwijs zullen in 1986 flink omhoog gaan. Ook voor andere leerlingen en stu denten vanaf 16 jaar zal in de nabije toekomst aanmer kelijk meer moeten worden betaald aan cursus- en col legegeld. Het inschrijvings- en collegegeld voor het universitair onderwijs wordt opgetrokken van 1.048 naar 1.604 gulden; voor het hoger onderwijs van 778 naar bijna 1.300 gulden. De nieuwe tarieven gaan in zo dra het nieuwe stelsel van studiefinanciering (een ba sisbeurs voor iedereen in plaats van kinderbijslag) naar verwachting in '86 wordt ingevoerd. Dit zijn de belangrijkste elementen uit de voorstellen die minis ter Deetman vandaag heeft gepresenteerd. De bewindsman wil daarmee in één grote saneringsoperatie de grote hoeveelheid re gels voor eigen bijdragen onderbrengen in een eenvoudiger stel sel, gebaseerd op de kosten van het te volgen onderwijs. Het schoolgeld voor leerlingen boven de 16 in het voortgezet on derwijs blijft volgend jaar nagenoeg gelijk. Nieuw is dat de hoog te van het schoolgeld wordt gekoppeld aan het belastbaar inko men, en niet langer aan het betaalde bedrag aan loon- en in komstenbelasting. Het minimum tarief van 150 gulden gaat in bij de „schoolgeldgrens" van 23.200 gulden. Bij een belastbaar inkomen van 40.000 bedraagt het schoolgeld 440 gulden. Het maximumbedrag van 772 gulden zal vanaf een belastbaar inko men van 55.000 gulden gelden. Pag. 7: Schoolgeld voor leerplichtigen niet van de baan De Leidse Courant van 20 juli 1946 meldt, dat „nu steeds meer artikelen vrij van bon en van prijsregeling komen" onder alle omstandigheden de plicht tot prijsaanduiding blijft bestaan. Artikelen die „van de openbare weg af zichtbaar zijn moeten worden geprijsd". De Leidse Courant zelf was ook heel duidelijk geprijsd: dertig cent per week, drie gulden vijfenzeventig per kwartaal of vijftien gulden per jaar. Zo voordelig kunnen we het nu niet meer doen, maar de Leidse Courant blijft zijn geld dubbel en dwars waard. Hel Binnenhof wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop ronder postzegel opsturen naar Binnenhol, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Protestantse orthodoxie verdrietig over pausbezoek WOERDEN In kringen van de protestantse orthodoxie in ons land is ontstemd gereageerd op de voorgenomen ontmoeting tus sen Paus Johannes Paulus II en koningin Beatrix op maandag 13 mei van het volgend jaar. Volgens leiders van de orthodoxe stro mingen is de ontmoeting niet in overeenstemming te brengen met het respect dat verschuldigd is aan de ontstaansgeschiedenis van ons land en de traditie van Oranje. Voorzitter ds. L. J. Geluk van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk over weegt de „bonders" voor te stellen de verontrusting kenbaar te maken in een brief aan de koningin. „Wij zijn verdrietig dat onze vorstin zich deze ontmoeting laat welgevallen", aldus ds. Geluk, aan wiens bond zich enkele honderduizenden Nederlanders ver want voelen. „De Nederlandse staat is niet los te denken van de strijd tegen de Spanjaarden, maar ook niet van de strijd tegen de Roomse tirannie. Voor een rechtgeaard protestant is de ontmoe ting van de paus met de koningin een hoogst ongelukkige zaak". Pag 2: „Programma pausbezoek vrijwel definitief". 160 Schapen afgemaakt na verwaarlozing ZUIDLAREN In Zuidlaren is gisteren een kudde van 160 schapen geslacht. Het merendeel van de die ren bleek in ernstige' mate te lijden aan de besmettelijke veeziekte rotkreupel. Tegen de eigenaar van de dieren is proces-verbaal opge maakt wegens dieren mishandeling en ver waarlozing. De eige naar had ook tien dode schapen in zijn schuur begraven. Amsterdam in Los Angeles Chris Wijthoff (links) van de Amsterdamse gemeentelijke dienst ruimtelijke ordening, wijst in het Biltmore Hotel in Los Angeles op een onderdeel van de presentatiestand waarmee Amsterdam een gooi wildoen naar de Zomerspelen van 1992. Rechts René Rems van het Bloemenbureau Holland. ht dagen worden in geles de Olympische 1984 geopend, een heid die voor de Ne- e tv-kijkers in de an zaterdag op zondag eeks is te volgen. Veel jden vinden plaats op Nederland nachtelijke aar 's avonds zijn er samenvattingen zoals blijkt uit het programma-overzicht dat onderdeel uitmaakt van de speciale Olympische bijlage die u vandaag bij de krant aan treft. In die bijlage bijzondere, aandacht voor de Nederlandse sporters die meedingen naar de medailles. erknemers laten zich niet onbetuigd in hun strijd voor behoud van hun baan bij de zilverfa- Van Kempen en Begeer in Voorschoten. RSCHOTEN De jeken van gouden en en werken Konink- Van Kempen en Be- aan de Leidseweg in rschoten zijn gister- jag om half een door personeel bezet. Industrie- en Voedings- CNV en de Industrie- FNV staan achter de ac- !et overleg tussen de bon- •n de Raad van Bestuur is vannacht zonder resultaat ge bleven, hoewel er volgens een woordvoerder „enige lichtpun tjes" zijn. Tot de bezetting is overgegaan, nadat de Raad van Bestuur had geweigerd de verantwoor- delijheid te nemen voor de so ciale gevolgen van de eergiste ren aangevraagde surséance van betaling. Dat betekent dat Van Kempen en Begeer bijvoorbeeld geen afvloeiingsregeling wil instel len voor de 130 met ontslag bedreigde werknemers. De bonden vinden dat onaan vaardbaar. Bij de vier maatschappijen van Van Kempen en Begeer wer ken, sinds de reorganisatie van twee jaar geleden, nog 215 mensen. De bonden zijn het overigens ook niet eens met de surséance, aangezien investe ringen van enkele miljoenen guldens juist dit jaar hun vruchten moesten gaan afwer pen. Pag. 5: Niet bepaald een leu ke manier om je vakantie te beginnen. Weer zwaar gif aangespoeld VLIELAND De uiterst gif tige stof aluminiumfosfide, die woensdag op het strand van Vlieland werd gevonden, is in middels ook op andere plaat sen langs de kust aangespoeld. Zowel op Terschelling als bij Zurich aan de Friese kust zijn pakketjes aangetroffen. De aluminiumfosfide, die bij blootstelling aan lucht of wa terdamp) een gas vormt dat uiterst schadelijk is voor de ogen, de huid en de ademha lingsorganen, is verpakt in kunststof linten, die uit aan el kaar gelaste segmenten be staan. LEIDEN Morgenochtend vertrekken de winnaars van de Parijsreizen naar Versailles om zondag in Parijs de aankomst van de Tour op de Champs Elysee mee te maken. Het ant woord op vraag 20 („Hoe veel keer reed Peter Post mee in de Tour als ren ner") was eenmaal (in 1965 en Peter reed die Tour niet uit). De badhanddoeken gaan naar Edwin v. Noort uit Leiden; John Klein uit Roelofarendsveen en Ge rard v.d. Hoeven uit Zoe- terwoude. Geen antwoor den meer inzenden: de Tourprijsvraag is gedaan. Parijswinnaars morgen op weg

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1