itkering bijstandsmoeder er hal en op ex-man Economische groei zet toch door jitgeweken schepen uit Engeland besmet verklaard •LMLli JDING WIL KOSTEN INDAMMEN lichtpaar stopt actie tegen bank log meer subsidie -> premie A-woning Nederland even geregeerd door koningin èn koning 295.- 595.- 650.- 495.- 695.- Staatssecretaris weigert ontvangst rapport over homo's ~NENLAND EeidaeSomcuit WOENSDAG 18 JULI 1984 PAGINA 7 Lr deel losgeld lijeken boven water RDAM De afgelopen 1 dagen is opnieuw een deel •t Heineken-losgeld boven Makomen: tweehonderd biljet- i honderd gulden. Het geld Iria verschillende banken in d binnen bij de Nederland- tmnk, die het geld uit de om- feft genomen. i|t een woordvoerder van de 3amse politie gisteren mee- 1 4I zijn nu 1050 biljetten van gulden langs deze weg bin- jmen. In totaal is er onge- miljoen gulden van de lo- ^3m 35 miljoen terecht. Man gedood bij schietpartij met politie UTRECHT De 36-jarige Utrechter H.H. is gisteravond om het leven gekomen bij een schietpartij met de politie in zijn woonplaats. De man was kort daarvoor aangehouden door twee surveillerende agenten omdat één van de remlichten van zijn auto het niet deed. H. stopte. Eén van de politiemannen die hem naar zijn papieren vroeg, zag dat hij een vuurwapen tussen zijn broekriem had. De po litieman sommeerde H. daarop zijn handen tegen de voorruit van zijn auto te leggen, maar hij gaf daar geen gevolg aan en reed met zijn auto achteruit tot hij niet verder kon doordat de politiewagen in de weg stond. Daarop volgde een schietpartij, waarbij H. zwaar gewond raakte. Hij overleed later in een ziekenhuis. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. „Super-batterijen" kunnen exploderen AMSTERDAM batterijen die langer meegaan mogen dan wel voordeliger zijn, helemaal veilig zijn ze niet volgens de Stichting Consument en Veiligheid. Door grote temperatuurverschillen (ont staan door kortsluiting of verkeerd ge bruik) kunnen ze bol gaan staan of zelfs exploderen. De meeste klachten die bij de stichting zijn binnengekomen betreffen zoge naamde alkaline batterijen. De stichting waarschuwt ook voor de zogeheten knoopcelbatterijen, die door kinderen voor snoepjes kunnen worden aangezien. Als ze worden ingeslikt, kan na verloop van tijd de zeer giftige inhoud vrij ko- VEEL DUITSE TOERISTEN VERWACHT DEN HAAG Het komend weekeinde zul len de Duitse vakantiegangers voor een groot gedeelte het verkeersbeeld op de Nederlandse wegen bepalen, aldus de verkeersprognose van de politieverkeerscentrale en de ANWB. Eind deze week beginnen de schoolvakanties in Berlijn, Bremen, Niedersachsen en Saar land en de bedrijfsvakanties van de Volkswa genfabrieken. Zaterdag tussen 09.00 en 14.00 uur wordt, als gevolg van de wisseling van de bezoekers van de vakantiecentrales, de groot ste drukte verwacht. Ook op de Duitse snel wegen richting zuiden moet met druk ver keer rekening worden gehouden. In Frank rijk gaan dit weekeinde 3,2 miljoen vakantie gangers op pad. Vrijdagmiddag en -avond wordt met name veel verkeer rond de grote steden verwacht. Steeds meer ingenieurs bij overheid DEN HAAG Sinds 1970 hebben pas afgestudeerde ingenieurs in de bouw kunde steeds vaker een baan in over heidsdienst gekregen en zijn ze steeds minder bij bedrijven in dienst getreden. Dit blijkt uit een studie van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs en de Nederlandse Ingenieursvereniging. De studie geeft niet duidelijk aan waarom pas afgestudeerden steeds meer bij het Rijk of bij een gemeente in dienst tre den. Wel wordt een verband gelegd met de economische omstandigheden, die volgens de verenigingen leidden tot minder werk in de bedrijven en meer banen bij gemeenten. Door de bezuini gingen bij de laatste is de groei er daar ook wel uit. Tuijnman schreef al: Oostei scheldewerken vallen duurder uit DEN HAAG Oud-minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) heeft in 1981 bij zijn vertrek als bewindsman, zijn opvol ger Zeevalking gewaarschuwd dat de Oosterscheldewerken fors duurder zou den uitvallen. In een brief aan Zeeval king schreef hij dat er onvoldoende fi nanciële reserve was om tegenvallers op te vangen. Daarnaast schreef hij te betwijfelen of er voldoende besparingen in de werken te bereiken zouden zijn om de tegenvallers te compenseren. De brief van Tuijnman aan zijn opvolger Zeevalking is door pre mier Lubbers op verzoek van de kamer commissie voor rijksuitgaven openbaar gemaakt. onze parlementaire j redactie) IAAG Het kabinet t de gemeentelijke so- sjdiensten uitkeringen lojstandsvrouwen in- 4|0gelijk gaan verha- i de ex-echtgenoten. 2}oet ook gebeuren, in- vrouw officieel heeft 3n van alimentatie. Het 2ji ander blijkt uit een 2«van minister Ruding dciën) om de kosten van de bijstand enigszins in te dammen. De gemeenten mogen nu zelf via hun sociale diensten beslissen of zij de kosten van een uitkering aan een gescheiden vrouw willen verhalen op haar ex-echtge- noot. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) is van plan in september een wets ontwerp in te dienen, waarin de gemeenten de plicht krij gen zoiets te doen. Er is al een wetsvoorstel, waarin dë werking van het zogeheten nihil-beding wordt beperkt. Man en vrouw kunnen na melijk bij de echtscheiding overeenkomen dat er geen alimentatie zal worden be taald. Het betreffende wets voorstel is momenteel in be handeling bij de Eerste Ka mer. De bijstandsuitkering aan één-oudergezinnen, meestal moeders met kinderen, be draagt nu 1370,61 gulden per maand (inclusief vakantie geld). Daarbij komt nog een bedragje voor een ziektekos tenverzekering. Volgens mi nister Ruding is het vooral de explosieve groei van het aantal bijstandsmoeders, waardoor zich een tegenval ler van 350 miljoen gulden heeft voorgedaan op de bij standsuitgaven. Dit jaar ko men ongeveer 600.000 men sen in aanmerking voor een bijstandsuitkering. Dat kost de staat circa acht miljard gulden. De vrouwelijke ge zinshoofden, zoals ze officieel heten, vormen daarvan 14 procent (85.000). IJ. tl.00 2*[ '9.00 17 12.50 Ittn JTERDAM Het echt- De Hoon uit Noord- bant, dat begin juli een c actie voerde voor het Ükantoor van de Neder- s.oo 2pe Middenstands Bank «P* 'n Amsterdam, stopt i.'oo 2?°P'g met actievoeren, i.oo laheeft de heer De Hoon 1^'en Sezeë^ na afloop 2 de eerste behandeling mo66" k°rt geding dat door 3IMB tegen het echtpaar 60; aangespannen. Daarin ;oo de ..meedenkende .001115k" dat de .familie De Hoon' de actie stopt. Over eengekomen werd dat de bank en de actievoerders nog eens om de tafel gaan zitten om mogelijk zonder rechterlijk vonnis tot een oplossing van de problemen te komen. De familie De Hoon voelt zich door de NMB financieel geruïneerd. De Hoon had namelijk beslag laten leggen op het huis van een vrouw die bij hem voor dertigdui zend gulden in het krijt stond. Ondanks die schuld verstrekte de NMB de vrouw een derde hypotheek. Zij kon echter aan haar ver plichtingen aan de bank niet voldoen en werd door de bank failliet verklaard. De Hoon ging toen voor dertig duizend gulden het schip in, want zijn beslag verviel met het faillissement. Op 25 juli wordt zonodig de behande ling van het kort geding voortgezet. De president van de rechtbank, mr B.J. As- scher, doet dan in augustus uitspraak. Sic (Van onze parlementaire redactie) tjHAAG Kopers van een premie A-woning krijgen nog subsidie van de regering. Als zij vorig jaar een belastbaar |jén hadden van ten hoogste 32.500 gulden, komen zij dit 96 aanmerking voor een eenmalige extra bijdrage van 2000 t Bovendien delen zij mee in een algemene verhoging van mies op dit soort woningen, waardoor de totale subsidie 9$un op ruim 52.000 gulden komt (inclusief rente). I^jkt uit een besluit, dat staatssecretaris Brokx van volks- 96isting genomen heeft naar aanleiding van een in de Twee- |^mer aangenomen motie van de PvdA. De bewindsman 95-'st deze motie boven een van de VVD. waarin wordt ge- |*i alle inkomensgrenzen met 10.000 gulden op te trekken. 94 wijst erop dat dit geen soelaas biedt aan de mensen met 9Agste inkomens. Bovendien zou deze methode op langere |*n meer dan 100 miljoen gulden per jaar kosten. Al eerder 93»rokx besloten de maximale inkomensgrens, waarboven ®3jeen premie-A-woning meer mag kopen, te verhogen van 95} tot 50.000 gulden (belastbaar inkomen) per jaar. 95. fueling ziet er nu als volgt uit: 95aaar inkomen 1983 subsidie eenmalig |®jienlijk) (excl. renté) 9i) met 32.500 gld 50.000 gld 2000 gld m'i t-m 37.500 gld 42.000 gld 90. t-m 42.500 gld 36.000 gld Uj t-m 50.000 gld 30.000 gld 93.osidie wordt betaald in jaarlijkse premies van 5.500 .gulden. |P zoekt nieuwe beleggings-directeur 9l|i |®HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) 'koek naar een nieuwe directeur beleggingen, die de plaats van de eind augustus vorig jaar geschorste drs. n" Orante-advertenties worden kandidaten opgeroepen :h aan te melden voor de vacature. Daarmee komt formeel staan dat Masson, die sinds 10 mei 1984 in voorarrest zit ardenking van fraude, niet zal terugkeren bij het ABP. Charge in Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren een charge uitgevoerd tegen enkele tientallen krakers die voor het gebouw van het openbaar ministerie in de Ruysdaelstraat een protestactie hielden tegen de ontruiming van het kraakpand Singel 114. Nadat bierflesjes naar de politiemensen waren ge gooid en de krakers het bevel weg te gaan niet hadden opgevolgd, werden enkele rake klappen uitgedeeld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Na een aarzeling in de eerste maanden van dit jaar trekt de economie in ons land weer aan. De indus triële produktie was in april en mei 7,5 procent hoger dan in dezelfde pe riode van vorig jaar. Het herstel doet zich vooral in de chemische- en in de metaalsector voor, met een groei van tien en elf procent. De totale industriële produk tie is nu uitgestegen boven het peil van 1980. In 1983 was dat nog niet zo; als 1980 op 100 wordt gesteld, scoorde het vorige jaar 98 punten. Het bedrijfsleven investeerde in 1983 evenveel als het ver diende (36 miljard) en daar uit blijkt ook hoe zwak de economie in dat jaar was. De bedrijven hoefden dus per saldo geen geld te lenen. wat in geen tientallen jaren gebeurd was. Die ontwikke ling komt overigens ook om dat het rijk forse investe ringspremies geeft. In 1983 bedroegen die premies vijf miljard gulden. Opmerkelijk is verder dat er minder gespaard wordt. De .vrije gezinsbesparingen", die tot stand komen buiten levensverzekeraars en pensi oenfondsen om, daalden in 1983 zeer fors: van tien. naar vier miljard gulden. Daaruit is te verklaren dat de con sumptie vorig jaar op peil bleef, ondanks een vermin dering van het totale inko men met 1,5%. Per hoofd van de bevolking daalde het inkomen voor het vierde achtereenvolgende jaar en kwam daarmee onder het niveau van 1976. De werkgelegenheid daalde voor het derde achtereenvol gende jaar, voor het eerst ook bij de overheid en in de dienstensector, en is nu op het peil beland van het mid den van de jaren zestig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland wordt volgende maand drie dagen geregeerd door een ko ningin èn een koning. Jan de Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is op 3,4 en 5 augustus de enige aanwezige minister en vervangt dan al zijn dertien vakantie vierende collega's. Dat komt er op neer dat hij niet alleen handteke ningen zet onder de stukken van zijn eigen ministerie, maar ook onder die van alle andere departementen. Elke zomer is er wel een pe riode dat er veel bewindslie den met vakantie zijn. Dit jaar is er zelfs één dag (2 augustus) dat alle veertien ministers te gelijk uit Den Haag weg zijn. Alleen (gevolmachtigd) minis ter De Castro van de Neder landse Antillen is dan op zijn post, maar hij mag alleen teke nen als het om Koninkrijksza ken gaat en niet als het puur Nederlandse aangelegenheden betreft. Dat wil overigens niet zeggen dat het land één dag stuurloos ronddobbert. Eén van de ministers, die in eigen land vakantie vieren, neemt het regeerwerk dan op zich. Een groot konvooi van Citroëns Traction Avant" is vandaag in Nederland gearriveerd op weg van Parijs naar Moskou. Gisteren zijn de vijftig jaar oude wagens ruim honderd in getal vanaf het kasteel Chantilly bij Parijs vertrokken om vanmorgen bij Zundertde Nederlandse grens te passeren. Vanuit Amsterdam gaat het richting Moskou, vanwaar de wagens de eerste die voorzien waren van voorwiel aandrijving via Warschau, Karl-Marx- Stadt en Verdun weer naaf de Franse hoofdstad terugkeren. JTERDAM De Ver inbond FNV heeft de J in de Nederlandse 5Jis opgeroepen geen 3g te behandelen van die als gevolg van aking in de Engelse havens naar Nederlandse havens uitwijken. De bond doet deze oproep op verzoek van de Engelse bond die de staking orga niseert. Gebruik is dat de vakbond in het land waar de staking plaatsvindt een lijst opstelt van ke lijst, schepen die uitwijken met het verzoek aan collegabonden in het buitenland deze besmette schepen niet af te handelen. De Vervoersbond FNV be schikt volgens de woordvoer- dat voor Nederland bestemd is strande opleggers terug te ha- der nog niet over een dergelij- geen vertraging zal kunnen len. De politieke situatie oplopen. De Vervoersbond wil met de De werkgevers in de trans- werkgevers afspreken dat bij portsector hebben gisteren af- gemengd Nederlands-Engelse gezien van het plan om een lading dat deel van de lading deel van de in Engeland ge- Engeland is zo gespannen dat een dergelijke actie tot grote problemen zou leiden. Volgens het ministerie van verkeer is een repatriëring op grote schaal niet uitvoerbaar. Eerste Nederlandse knoflook BARENDRECHT Op de veiling Zuid-Holland Zuid in Barendrecht is gisteren de eer ste in Nederland geteelde knoflook geveild. De firma Bakker, die het eerste kistje met drie kilogram kocht, be taalde per kilogram 126 gul den. In tegenstelling tot de knoflook die doorgaans in ge droogde vorm in Nederlandse winkels verkrijgbaar is, gaat het bij de Nederlandse teelt om verse knoflook. De Stich ting Nederlandse Uien-Fede ratie (SNUIF) voerde in totaal zeventien kistjes van drie kilo gram aan. Het merendeel van de aangevoerde partij haalde een prijs van negen gulden per kilo. Behalve de primeur van de eerste Nederlandse knof look had Zuid-Holland Zuid gisteren ook de seizoenpri meurs voor pompoenen en spruiten. Amsterdamse politie: vervolg aanbieders afluisterapparatuur AMSTERDAM De Amsterdam se politie wil in samenwerking met het openbaar ministerie maat regelen nemen tot strafrechtelijke vervolging van mensen die via ad vertenties en folders afluisterappa- raten aanbieden. Het gaat vooral om richtmicrofoons die op grote afstand werken en microfoons die werken op de trilling van ruiten of dwars door beton heen geluiden kunnen registreren. Volgens de Amsterdamse politie is het straf baar dergelijke zaken aan te prij zen. De politie zal daarbij vooral letten op advertenties en folders van Watergate Electronics in Den Haag en Personal Security in Am sterdam. ADVERTENTIE 3 DAGEN LONDEN Vertrek 10 augustus a.s. incl. excursies en musical 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 13 en 57 augustus a.s. incl. excursies 3-passen - tocht. Bodensee en Liech tenstein. MAM 6 DAGEN WALES Vertrek 27 augustus a.s. incl. excursies geb. huis Sha kespeare. Watervallen De- vil 's, Bridge Powys Castle en Wales dinner". 8 DAGEN WENEN. WIENERWALD Vertrek 24 en 31 augustus a.s. incl. excursies Kaïserappar- tementen. Prater. Donau- turm, Schönbrunn. Grin- zing, event, operettebezoek etc. 8 DAGEN BUDAPEST Vertrek 18 augustus a.s. •incl. excursies Wenen, fok- lore-avond etc. Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vnjdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stadsves- tiging Spuistraat 71/hoek Spui. Den Haag. «^SIJTHOFF PERS 'HEMELS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Kappeijne van de Coppello (Emancipatiebe leid) heeft geweigerd gis teren de resultaten van twee onderzoeksrapporten naar discriminatie van ho- mosexuelen in ontvangst te nemen. Het onderzoek is uitgevoerd door de in terfacultaire werkgroep Homostudies van de Rijksuniversiteit van Utrecht met 135.000 gul den subsidie van het mi nisterie van Sociale Za ken. De rapporten zijn vervaardigd in het kader vah de voorberei ding van de Wet Gelijke Be handeling, die de discriminatie homosexuelen in Nederland moet tegengaan. Het kabinet houdt zich daar nog dit jaar mee bezig. De onderzoekers hadden staatssecretaris Kappeijne uit genodigd de eerste exemplaren van de rapporten zelf op een persbijeenkomst in ontvangst te komen nemen. Zij weigerde echter op dat verzoek in te gaan. Via haar woordvoerder liet zij desgevraagd weten het „minder gewenst te vinden een rapport in ontvangst te ne men waar het kabinet r.og geen commentaar op heet.' kunnen formuleren". Ze voeg de daar echter aan toe „de rap porten zeker te zullen bestude ren om te zien of er aankno pingspunten zijn met het emancipatiebeleid". In de twee rapporten komt naar voren dat de discrimina tie van homosexuelen in Ne derland een diep gewortelde sturcturele zaak is. De grotere verdraagzaamheid die in opi nieonderzoeken naar de hou ding jegens homosexualiteit naar voren komt. is volgens de onderzoekers niets meer dan een „tolerantie op afstand" De 800 gevallen van discrimi natie van homo's die werden onderzocht en varieerden van doodslag tot ontslag worden „slechts het topje van een ijs berg" genoemd. Daarom plei ten de onderzoekers voor een drastische aanscherping van de eerste voorstellen tot een Wet Gelijke Behandeling.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7