Democratisch „platform" verzameling vage beloften Zuidfranse boeren bang voor luizigwijnjaar buitenland Srt Fabius is jongste Franse premier sinds Wereldoorle- Europesf wijnplasf wordt e< wijnmet CeidócSommit WOENSDAG 18 JULI 1984 Pi Thatcher in beroep tegen Cheltenham-vonnis (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De hoogste rechter van Engeland heeft premier Thatcher een snelle behandeling beloofd van haar appèl tegen het vonnis, dat maandagavond geveld werd naar aanleiding van het verbod van lidmaatschap van de vakbonden voor het 7.000 man sterke personeel van het rege ringscentrum voor elektronische spionage (het zo geheten GCHQ) in Cheltenham. Het hoger ge rechtshof van Londen noemde dit verbod, date rend van afgelopen januari, verwerpelijk op grond van „het natuurlijke recht". Volgens het hof had de regering-Thatcher de bonden en het personeel geen inspraak gegeven, hetgeen ondemocratisch was. De Britse regering, die door deze uitspraak ernstig in verlegenheid werd gebracht, heeft nu het tegenoffensief ingezet. Oostduitsers door tunnel naar Westen MUNCHEN Twee Oostduit- se broers zijn via een tunnel onder de zwaar bewaakte grens met Beieren naar West- -Duitsland gevlucht. De man nen groeven zich met een klei ne spade een weg onder de hekken, die zijn voorzien van de automatische schietinstalla- ties en kwamen ongedeerd in Beieren. In Oost-Berlijn waren twee andere Oostduitsers min der succesvol. De politie in WeSt-Berlijn zag dat twee bur gers onder schot werden weg geleid van de Berlijnse Muur. Juwelier jubileert in stijl MILFORD Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van zijn zaak, Bryan Je welers. heeft Matthew Schwartz in Mil- ford in de Amerikaanse staat Connecticut een cake van een meter hoog laten bak ken, met voor meer dan vierduizend gul den aan robijnen erin verstopt. Bakker John DiMarco had de robijnen van tussen de 80 en 120 gulden per stuk in plastic doosjes gedaan, zodat men er zijn tanden niet op kon breken. Een uur nadat de deuren van de zaak waren opengegaan, was de helft van de robijnen door bezoe kers gevonden. De hoop van Schwartz was dat zij ermee zouden terugkomen om ze in ringen of hangers te laten zetten. Schwartz heeft dezelfde stunt drie jaar ge leden uitgehaald met diamanten en vol gend jaar wil hij smaragden gebruiken. Happart inzet van ruzie in Europees Parlement (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL José Happart, de omstreden burge meester van de Belgische gemeente Voeren, heeft gisteren voor de eerste problemen gezorgd binnen de socialistische fractie van het Europese Parle ment. De Vlaamse lijsttrekker van de socialisten, Karei van Miert wil onder geen beding dat Hap part opgenomen wordt in de fractie, hoewel deze via de Waalse socialistische lijst gekozen is. Van Miert meent dat Happart geen enkele relatie heeft met de socialisten heeft. Bovendien stoort Van Miert zich bijzonder aan de militante wijze waarop Happart zich als Waal gedraagt in zijn officieel Nederlandstalige gemeente. De socialisten van an deren dan Belgische nationaliteit hebben zich bui ten de discussie gehouden, omdat zij niet gemengd willen worden in de Belgische taalstrijd. WASHINGTON EN MOSKOU EBT oi OVER VERBETERING HOTLINE - WASHINGTON De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie zijn het in ge heime besprekingen eens geworden over modernisering van de al bijna 21 jaar bestaande permanente telexver binding voor crisissituaties. Via deze lijn, bekend als „hotline" of „rode tele foon", kunnen de twee landen elkaar op het hoogste niveau raadplegen wan neer zich ergens, ter wereld situaties voordoen die een dergelijk contact no dig maken. President Reagan zei gisteren dat de modernisering van de hotline de inter nationale stabiliteit versterkt. Het nieuwe systeem is een supersnelle en praktisch storingsvrije satellf-30 u ding (telefax) via welke kaaf°ur grammen en teksten onmi(f-30 U beeld gebracht kunnen woïToS Ti vervangt de op 30 augustus ur: Ne jaar na de Cubaanse crisis, iise Hc genomen telexverbinding, djournai paciteit van 67 woprden pqr: BBC heeft. Hoevaak die verbin diN de dagelijkse testzendingen ij 45 t wordt strikt geheim geho\ pranc verzoek van Moskou werd hp QO 1 door Washington sober geb|pour 4 Sovjet-Unie wil er in de huic 4 van zaken niet op aangekej den, dat zij toenadering tot ring-Reagan zoeken. Excuses Jackson (Vervolg van de voorpagina) SAN FRANCISCO Jesse Jackson kon volgens waarne mers ook niet veel anders doen dan de Democratische partij trouw blijven. Hij had de keuze tussen enerzijds een van de meest invloedrijke en ge respecteerde Amerikaanse po litici te worden en anderzijds zichzelf en zwart Amerika po litiek en maatschappelijk te isoleren. In zijn toespraak oogstte hij ook daverend ap plaus met zijn verontschuldi ging aan joodse Amerikanen voor antisemitische uitdruk kingen die hij tijdens de voor verkiezingscampagne heeft ge bruikt. „Verwijt het mijn 'hoofd, niet mijn hart, waarin de liefde voor de hele mense lijke familie grenzeloos is. Ik ben niet perfect. Wees gedul dig, God heeft mij nog niet af", aldus negerpredikant Jackson. In Washington maakte het Witte Huis gisteren bekend dat er geen bezwaren meer zijn tegen de plannen van 1 Jackson om tijdens een bezoek aan de Sovjet-Unie te pleiten voor de dissident Sacharov. Eerder was verklaard dat zo'n optreden van Jackson de stille diplomatie van de VS ten aan zien van Sachrov zou door kruisen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) SAN FRANCISCO De Democratische conventie is geheel overeenkomstig de Amerikaanse traditie weer een bruisend feest, met hoedjes, vlaggetjes, toeters en balonnen. Er zijn oogverblindende avondtoiletten, honderden party's in pluchen hotel lobby's en onwaarschijn lijk lange limousines tus sen de beroemde kabel- trammetjes van San Fran cisco. De Democratische partij pro beert iedereen die in de VS niet „gemiddeld" is, te vereni gen in wat Mario Cuomo (de gouverneur van New York) in zijn bloedstollende conventies- peech een magnifiek mozaiek noemde. En niet modaal zijn in dit land leden van vakbon den, mensen uit de sociale sec tor en het onderwijs, geëeman- cipeerde vrouwen, etnische minderheden, ouderen, be zorgden om vrede en milieu, kunstenaars, homofielen en miljonairs. Democraten zijn die Amerikanen, die om welke reden dan ook hun land als één familie willen zien en niet, zoals de Republikeinen, als een jungle waarin de sterksten overleven. Men voelt zich bij de Demo craten „verantwoordelijk voor elkaar en voor de wereld", maar met die algemene instel ling houdt de gemeenschappe lijkheid vrijwel op. Dat blijkt tijdens de kleurrijke conventie in San Francisco uit de in Ne derlandse ogen verbijsterende afwezigheid van een serieus debat over het politiek pro gramma dat de Democratische partij aan de kiezers wil voor leggen. Maar wie rondloopt in de con ventiezaal in San Francisco begrijpt al gauw dat een waar achtige programdiscussie on begonnen werk zou zijn. Daar zit het „magnifiek mozaiek" van zakelijke types uit New York. eskimo's uit Alaska, blo zende boeren uit Virginia, ne gers uit Alabama, Latino's uit Texas, dwaas uitgedoste figu ren uit Californië, arbeiders uit Chicago en met bloemen omhangen parels uit Hawaï. Hun land strekt zich, op Euro pa gelegd, uit van Amsterdam tot Siberië en de Sahel. Het verkiezingsprogramma heet niet zonder bedoeling het „platform" en moet groot ge noeg zijn om plaats te bieden aan al die verschillende De mocratische familieleden. Dat kan door de tekst zoals ook nu weer is gebeurd zo vaag mogelijk,te houden en te laten samenstellen door een „plat formcommissie" die ditmaal liefst 260 man sterk was. I11 het Democratische platform dat 100 bladzijden telt zijn het sociaal-economische en het buitenlands-politieke hoofd stuk de belangrijkste. De De mocraten beloven een geringe re groei van de militaire uitga ven. Ten aanzien van de wa penbeheersing lijkt het Demo cratisch alternatief duidelijker dan het is. Men zegt te streven naar een gelijktijdige nucleaire bevriezing in Oost en West. Maar de tekst waarschuwt zelf al dat het bereiken daarvan een moeizaam onderhande lingsproces zal vergen. Demo cratische kopstukken laten er ook geen twijfel over bestaan, dat bijvoorbeeld de plaatsing van kruisraketten in West-Eu ropa gewoon door moet gaan. Bovendien werd een voorstel van dominee Jackson om het. beginsel „nooit als eerste kern wapens te gebruiken" op te nemen in het verkiezingspro gramma, door een ruime meerderheid afgewezen. Wel wijzen de Democraten een paar ultra-kostbare Ameri kaanse kernwapenprojecten, zoals de intercontinentale MX-raket en de B-l bommen werper, resoluut van de hand. Verder willen ze een jaarlijkse Duitse regering moet informatie over Flick- schandaal vrijgeven (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De speciale onder zoekscommissie uit het Duitse parlement, die zich met het Flick-omkoopschandaal bezig- houdt, heeft een belangrijke overwinning behaald. De hoogste rechtbank van het land. het Constitutionele Hof in Karlsruhe, heeft bepaald dat de onderzoekscommissie inzage moet krijgen in alle do cumenten en actes over Flick die de regering heeft. Zich beroepend op het belas tinggeheim, hadden de centra le regering in Bonn en de deelstaatregering van Noord- rijnland-Westfalen geweigerd de parlementscommissie alle stukken te overleggen. Dat ar gument is door het Constitu tionele Hof van tafel geveegd. De klacht bij het Hof was in gediend door de oppositiepar tijen. de sociaal-democratische SPD en de Groenen. De Flick- -commissie onderzoekt hoe het er aan toe is gegaan bij de gi gantische vrijstelling van be lasting van DM 450 miljoen die Flick in de jaren zeventig kreeg. Gebleken is dat Flick in de tijd dat de regering in Bonn over de vrijstelling moest be slissen individuele politici gro te geldbedragen in enveloppe toestopte. Het geld kwam uit een zwarte kas. topontmoeting tussen de Ame rikaanse president en de Rus sische leider. „Leeg" is ook het Democra tisch programma over de so ciaal-economische politiek. Men valt Reagan's belasting verlaging aan. maar durft al leen belastingverhoging voor inkomens boven 60.000 dollar te bepleiten. Over Reagan's af braak van de sociale voorzie ningen zeggen de Democraten dat die verder mag gaan. Over herstel ervan wordt niet ge sproken. Toch zal een eventuele Demo cratische president ten behoe ve van de zwaksten de over heidsuitgaven moeten verho gen. Hoe dat kan zonder belas tingstijging en hoe dan het reusachtige Amerikaanse be grotingstekort moet worden bestreden, is ook de Democra ten een raadsel. En dat is iets waar president Reagan ko mend najaar in de verkie zingscampagne dankbaar ge bruik zal maken. Kern-container kantegen een stootje Kan een container met radioactief af val tegen een stootje Om op deze vraag een be vestigend antwoord te kunnen geven hebben technici in Engeland een on geval in scene ge zet, waarbij een treinlocomotief met een snelheid van 160 kilometer per uur op zo'n contai ner botst. Deze ge weldige klap werd gisteren recht streeks op de Brit se televisie uitge zonden. Nadat de stofwolken waren opgetrokken bleek de container inder daad vrijwel onbe schadigd. Van de locomotief was daarentegen niet veel meer over. Diplomatieke truc(k) De Russische vrachtauto, die sinds vorige week verzegeld stond op het terrein van de missie van de Sovjet-Unie in Genève (foto) keert met zijn la ding naar Moskou terug. Vol gens een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken is toestem ming gegeven om de vrachtau to ongeïnspecteerd te laten vertrekken. Toen de vrachtau- 1 dam to vorige week bij dele kli grens arriveerde, zei eet pi leidende Sovjetdiploje bei deze zeven ton „dipte h> bagage" bevatte. Om Mai den weigerde de dippen Zwitserse douane. e& jjn de auto te werpen. Ln Zwitsers vonden zeve^'^ niet toe te laten. Bri _t tem >rspr Vmut èlotoi ans d (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Laurent Fabius is met zijn 37 jaar d4 premier, die Frankrijk sinds de Tweede WerelJ heeft gehad. Hij werd op 20 augustus 1946 te Parijs geboren als zoor£ bekend antiquair en bezocht twee scholen die een groot» de hedendaagse Franse elite hebben opgeleid, de L'Eccl nale d'Administration en de L'Ecole Normale Superieil rent Fabius begon zijn loopbaan bij de Raad van Statej" Tegelijkertijd met deze carrière in het staatsbestuur 1 zich politiek te ontplooien. Nadat hij in 1974 lid was i van de Socialistische Partij (PS), werd hij reeds in 19lJ| misch adviseur van de eerste-secretaris van de PS, Franj terrand. g|| De deskundige ontwikkelde zich snel tot een bekwaam yè Toen hij in 1978 het woord voerde tijdens het debat ov0§§ tionale begroting, stonden zijn collega's in de Nationale ring versteld van de helderheid van het betoog van j,L spreker. M In -1979 is hij woordvoerder van de PS en in 1981 leidf presidentiële campagne van Francois Mitterrand. Een f; werd hij minister van industrie en wetenschappelijk ort-:''; De stijl van Laurent Fabius, die zich van bourgeois bekr socialistische technocraat, heeft menig .socialistisch ac| schokt. Maar hij geniet sinds hij lid werd van de PS| strekte vertrouwen van Francois Mitterrand. Moskou herhaalt voorstel Tuimtewapens MOSKOU Aleksej Leonov en Valeri Koebasov, de Russi sche bemanningsleden van de legendarische Amerikaans- Russische ruimtevlucht van 1975, hebben hun drie Ameri kaanse collega's van toen een open brief gestuurd, waarin zij de Russische bereidheid om over ruimtewapens te onder handelen herhalen. In de brief wordt ook nader aangegeven hoe eventuele onderhandelin gen over ruimtewpaerns zou den moeten verlopen. In de open brief schrijven de Russische kosmonauten ver der, dat de Sovjet-Unie de VS oproept onderhandelingen te beginnen om een militarise ring van de ruimte te voorko men. SUSKE EN WISKE—DE LIEVE LILLEHAM NARBONNE Het vooruitzicht van een mo gelijke terugkeer van de gevreesde phylloxera de druifluis, die onge veer een eeuw geleden bijna alle wijngaarden in Frankrijk verwoestte heeft voor de nodige angst gezorgd onder de wijnboeren in het gebied rond de rivier de Aude (Zuid-Frankrijk). Enkele jaren geleden kregen bepaalde wijngaarden in deze streek in de buurt van Narbonne te maken met een geheimzinnige ziekte, die de wijnstokken aantastte en vernietigde. Inmiddels zijn al tientallen hectaren door deze „nieuwe", zich snel verspreidende ziekte getrof fen. Verwacht wordt dat er in het gebied rond Narbon ne dit jaar weinig of geen druivenoogst zal zijn en dat weinig wijngaarden de plaag zullen overleven. Maar hoe wel het ziektebeeld een groot aantal parallelen ver toont met dat van een druif- luis-plaag zijn er tot op he den nog nergens druifluizen gevonden. Een terugkeer van de druif- luis zou dramatische gevol gen hebben. De ramp van 100 jaar gelden is nog niet vergeten. De ellende begon in 1865, toen in twee ver schillende wijngaarden in het Garde-district de wijn stokken op mysterieuze wij ze en schijnbaar zonder re den ziek werden en afstier ven. Met een sneltreinvaart breidde de dodelijke ziekte zich uit. Het duurde tot 1868 voordat een zekere Planchon er ach ter kwam, dat de sterfte van de wijnstokken veroorzaakt werd door een miniscuul luisje dat hij phylloxera vas- tatrix noemde. Deze druif- luis was Frankrijk binnen gekomen via wilde Ameri kaanse wijnstokken, die een ondernemende Franse wijn boer ingevoerd had omdat hij eens wilde kijken hoe de Amerikaanse druif het in Frankrijk zou doen. Plan chon ontdekte dat de druif- luis zich de hele zomer op de bladeren voortplant. Wan neer de herfst valt kruipt de overgebleven generatie druifluizen langs de wijn stok naar beneden en nestelt zich tussen de wortels. Deze wortelluizen zorgen ervoor dat de aangetaste wortels spoedig sterven en versprei den zich ondergronds naar andere wortels. Een afdoend middel tegen de druifluizenplaag werd pas in 1873 ontdekt, toen bleek dat Franse wijnstok ken die geënt \Varen op Amerikaanse wijnstoksoor ten immuun waren voor de druifluis. Aangenomen werd dat dit de enige effectieve maatregel was die er tegen de luizenplaag genomen kom worden. Voor de wijn boeren kwam dit als een grote schok, aangezien het betekende dat bijna alle wijngaarden in Frankrijk opnieuw beplant moesten worden met geënte wijn stokken. Dat was een dure en tijdrovende onderne ming, die pas in 1914 vol tooid kon worden, 50 jaar nadat de phylloxera voor het eerst de kop opstak. Sinds die tijd zijn bijna alle Europese wijnstokken geënt op Amerikaanse onderstam men. Er waren echter twee gebie den waar de Franse wijn stokken de phylloxera op ei gen kracht konden overle ven. In de Camargue en Aude, waar voldoende wa ter aanwezig is, worden de wijngaarden kort na de druivenpluk onder water gezet en blijven zo tot laat in de winter. Op deze manier krijgt de druifluis geen lucht en sterft. De wijngaarden die op dit moment mogelijk last heb ben van de phylloxera lig gen allemaal in het gebied rond Narbonne, waar de wijngaarden iedere herfst onder water worden gezet. Deze wijnstokken zijn niet geënt op Amerikaanse on derstammen. Dit betekent vermoedelijk dat er geen re den is te vrezen dat de ziek te wanneer er inderdaad van druifluis sprake is zich zal verspreiden over de BRUSSEL wijnpias dreigt langzaii te veranderen wijnmeer. De kosten! EG moet maken als$ van het teveel aan 1 de kosten die gemaakt^, voor de overige landbf dukten naar de kroon De overproduktie bed[ dit moment al 15,5 8 hectoliter en het ziet p uit dat die enorme pla! niet al te lange tijd t|| zo groot zal zijn. De minder misoogsten all van ziektes, een gro brengst per hectare 1 en een afnemende coii van de eenvoudigere U M Van de wijnpias van tWi joen hectoliter wijn miljoen hectoliter alcf maakt worden. Dat kofciL' zo'n 1.5 miljard gulder*1* alleen dat er dan een! plas komt, waarvoor tf doende afnemers besi situatie op de wijnmarK) nog zorgelijker als, L planning, op 1 januö^ Spanje zijn intrede dot EG. Het edele vocht IJ heet bezorgt het it delijk zijn de Eurct 1 meenschap in meer I f opzicht de nodige kopf

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10