Democraten sluiten rijen Metsers in Rome nogvogelvrij Duitse christen- democraten ten strijde tegen abortus TOERISME IN PROBLEMEN DOOR STAKING IN DOVER Jn hun maag met zege van ialisten in Nieuw-Zeeland Zeker 31 doden bij treinongeluk in Joegoslavië 1984PFENLAND £eidóaQowwnt m MAANDAG 16 JULI 1984 PAGINA 7 ,VADOR De Sal- ,se president, Napole- :e, is gisteren uit San vertrokken voor een een week naar West- r Duarte zal West- lver\d. Frankrijk en Brus- klaardeoeken. Belangrijkste lissie in zijn reis is vergroting ?r zo sliulp van de Westeuro- het heiden. Het is Duartes lfs hetbezoek aan Europa rond j op 1 juni president Olifant vermoordt nijpaardengezin Een olifant heeft het af gelopen weekeinde in de dierentuin van Karlsruhe een nijlpaardengezin om het leven gebracht. Het dier zette met zijn slurf een kraan open, waar door heet water in de nijl paardenvijver stroomde. De drie nijlpaarden kwa men vervolgens door ver stikking om het leven. De kolossale dieren worden op de foto uit de vijver getakeld. Extreem-links in Peru doodt twaalf boeren LIMA De Peruaanse extreem-linkse guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) heeft afgelopen vrijdag in vier dorpen in het departement Ayacucho twaalf boeren gedood. Dat is gisteren door de Peruaanse politie bekend gemaakt. De guerrillastrijders waren de vier dorpen binnengevallen en schoten de boeren dood, nadat deze waren gedwongen hun huizen te verlaten. De boeren zouden vol gens de guerrillastrijders samenwerken met de politie. Volgens niet bevestigde be richten heeft het Lichtend Pad afgelopen week in verschillende andere dorpen in het departement Ayacucho dertig man nen, vrouwen en kinderen gemarteld en gedood. In het dorp Chilac zouden 37 an dere personen zijn gedood. Bomaanslag op gebouw van Frans ministerie PARIJS Een bomaanslag op een ge bouw van het Franse ministerie van in dustrie in Parijs heeft zaterdag tegen mid dernacht twee voorbijgangers licht ge wond. Het gebouw zelf en enkele in de buurt geparkeerde auto's liepen flinke schade op. De bomaanslag werd een uur later telefonisch opgeëist door de extreem linkse terreurgroep „Action Directe". Het was de derde keer binnen 48 uur dat Parijs werd opgeschrikt door een bomex plosie. Ook de andere twee bomaanslagen, donderdagavond op het Atlantisch Insti tuut voor Internationale Zaken en vrijdag op'een gebouw van het ministerie van de fensie, werden door Action Directe opge ëist. Syrië legt bestand op in Noord-Libanon DAMASCUS De elkaar in Noord-Li banon bestrijdende milities hebben gis terochtend een akkoord bereikt over een veiligheidsplan. Het bestand is afge dwongen door de Syrische vice-presi dent Khaddam. Sinds vorige week woensdag vonden er in de buurt van de Noordlibanese havenstad Tripoli ge vechten plaats tussen het privéleger van oud-president Franjieh en de militie van de Syrisch Sociaal Nationalistische Partij (SSNP). Oorzaak van de gevech ten zou het streven van Franjieh zijn om in Noord-Libanon zijn heerschappij te vestigen. Zowel Franjieh als de SSNP zijn afhankelijk van Syrië, dat troepen heeft gelegerd in Noord-Libanon. 1 staat avragJ zakenman in ze de«t vermoord in. Slt t uit I ;d worfLEM Eén van de :end van de Joodse ge- ensen aP 'n Beiroet, de taak"* Raoul Mizrahi, is in Hoe k»nese hoofdstad ver- J besl£>jn Ljk werd afgelo- soneeldag gevonden vlakbij levei1ernationale vliegveld ie de Ibanese hoofdstad. Dit .n en rfchtend uit militaire en, omJeruzalem vernomen. winst werd al tien dagen De zaal Volgens Israëlische n te 'n Zuid-Libanon zijn Het i3n de sji'itische militie voor verantwoordelijk voor dat n>rd- Zij zouden hem salaris gedood omdat hij han- ken tcjef met Israël. Als ge- hij gen de Israëlische bezet- organkandel tussen het zui- scheid1 Libanon en de overi- zan l,jn delen van het land e min onmogelijk geworden, ïaken, SAN FRANCISCO In San Francisco maakt de Amerikaanse Democrati sche partij vandaag een begin met de nationale conventie. Tijdens deze grote partijbijeenkomst zal de kandidaat worden aan gewezen, die het bij de presidentsverkiezingen van november moet opne men tegen de Republi keinse kandidaat, zittend president Ronald Reagan. Hoewel nog niet alle te genstand is geweken, staat vrijwel vast dat de Demo craten zich aan het eind van de conventie eensge zind zullen scharen achter kandidaat Walter Monda- le en zijn running-mate Geraldine Ferraro. Tijdens de openingsceremo nie van de conventie (van nacht Nederlandse tijd) zal het woord worden gevoerd door ex-president Jimmy Carter en de goeverneur van New York, Mario Cuomo, van wie verwacht wordt dat hij zich in 1988 kandidaat voor het presidenstschap wil stellen. De belangrijkste tegenstan der van Mondale, senator Gary Hart, weigert zich nog steeds tëïj zijn nederlaag neer te leggen. Maar algemeen wordt verwacht dat hij zich komende woensdag terug trekt en campagne voor Mondale-Ferraro zal gaan voeren. Twee dagen voor het begin van de conventie moest Mondale overigens nog een ruzie in de partij sussen. Hij moest terugkomen van zijn besluit om Bert Lance, de omstreden ex-directeur Be grotingen van oud-president Jimmy Carter, te benomen tot voorzitter van de Demo cratische Partij. Met de aan stelling van Lance wilde Mondale Democraten in het Amerikaanse Zuiden tevre den stellen, die het niet eens zijn met de keuze van de progressieve Geraldine Fer raro tot kandidate voor het vice-presidentschap. Maar de kritiek op de voorgenomen benoeming van Lance tot partijvoorzitter werd zó sterk, dat Mondale er alsnog van afzag. De twee jaar oude Kate Hig- gins en haar broertje Sam waren in het geheel niet on der de indruk van Walter Mondale en Geraldine Ferra ro, die deze week vrijwel ze ker zullen worden aangewe zen als presidentskandidaten voor de Democratische partij. Het Democratische duo voert, in afwachting van hun komst naar de conventie in San Francisco, campagne in Californië. i rii ociale^INGTON De Amerikaanse regering zit in :nabbtaaag met de uitslag van de zaterdag in Nieuw- uden 6e^ouden parlementsverkiezingen. Die ver- dslie<fSen werden met grote overmacht gewonnen door hoo'ialistische partij van de 41-jarige David Lange. In niet impagne heeft Lange verklaard dat hij bezoeken nfieuw-Zeeland van Amerikaanse schepen die op Sezierlkracht varen of atoomwapens aan boord hebben Le!Brkiec*en- Verc*er wil hij rond de eilanden een ner fvrije zone afkondigen. Doe i laputé na z'jn overwinning heeft Lange, die over een kleine -trou^eken als premier wordt geïnstalleerd, al een gesprek ge- A ft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor- Vo'o»ltz- Deze neemt vandaag en morgen deel aan een verga- van de Raad van ANZUS, de Australisch-Nieuwzeeland- Vikaanse Alliantie, die in de hoofdstad van Nieuw-Zee- Wellington, gehouden wordt. In het gesprek bleven de me- ^:!ti overigens lijnrecht tegenover elkaar staan. e verkiezingswinst van de 110 kilo zware Lange is er een fekomen aan een periode van negen jaar, waarin Nieuw- ld werd geregeerd door de conservatieve Nationale Partij ïu nog premier) Muldoon, die verklaarde dat hij bij de vol ley .verkiezingen in 1987 hard zal terugslaan. De verkiezingen vier maanden eerder plaats dan voorgeschreven, omdat - jering onlangs haar meerderheid van één zetel verloor .Ie uittreding van een afgevaardigde. *%e waarnemers schrijven de nederlaag van de premier toe aan de algemene ontevredenheid bij de kiezers over «nomisch beleid, de hoge werkloosheid en de nationale die ruim 35 miljard gulden bedraagt. De Nieuwzeelandse ie heeft zich nog steeds niet hersteld van de oliecrises jaren zeventig en van het verlies aan afzetmogelijkheden iaar agrarische produkten, als gevolg van het toetreden •oot-Brittannië tot de EG. Bovendien was er veel kritiek iutoritaire regeerstijl van premier Muldoon. DDR-LEIDER IN HERFST OP BEZOEK BIJ STRAUSS BONN De Oostduitse partij leider Erich Honecker zal eind september voor het eerst naar de Bondsrepubliek reizen. Ho necker zal bezoeken brengen aan de deelstaten Noordrijn- land-Westfalen en Beieren en aan zijn geboortestad Saar- brucken. De regerende chris ten-democraten hebben de af gelopen maanden de betrek kingen met de DDR zorgvul dig gekoesterd om het geplan de bezoek niet in gevaar te brengen. Zo werd er een voor beide partijen acceptabele op lossing bereikt toen enkele weken geleden 55 DDR-bur- gers een toevlucht zochten in de permanente vertegenwoor diging van Bonn in Oost-Ber- lijn. Ook het verlenen van een nieuw miljardenkrediet, waar over vorige week overeen stemming is bereikt, moet in dat licht gezien worden. Zoals zo vaak moet Bonn in de kassa grijpen om de welwillendheid van het krapzittende regime in Oost-Berlijn te kopen. ^weedl elft heeft dan n van de kli Zagen en snijbranders moesten er aan te pas komen om reizi gers uit de trein te bevrijden. BELGRADO Bij een treinongeluk in Joegoslavië zijn zater dag z^ker 31 mensen om het leven gekomen. Vierentwintig mensen moesten met zware verwondingen naar ziekenhuizen in de omgeving worden vervoerd. Volgens het officiële Joegoslavi sche persbureau Tanjug bevonden zich onder de slachtoffers geen buitenlanders. Het ongeluk vond 's ochtends plaats op het station van Divaca op het schiereiland Istrië. Daar boorde zich een goederentrein met een snelheid van 60 kilometer in een overwegend met vakantiegangers gevulde trein, die op weg was van Belgrado naar Pula. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Jarenlang kwa men vrouwen uit Duits land in grote getalen naar Nederland om zich te la ten aborteren. Maar sinds de socialisten en liberalen in 1976 de mogelijkheden voor zwangerschapsonder breking in de Bondsrepu bliek sterk uitbreidden, is het met het abortustoeris me afgelopen. Nu echter maken de regerende christen-democraten zich op stap voor stap een ein de te maken aan de libe ralere abortuspraktijken in West-Duitsland. Ondanks verbitterde tegen stand van de kerken en de christen-democraten besloot de sociaal-liberale regering van bondskanselier Helmut Schmidt in 1976 artikel 218 van het Wetboek van Straf- recht zo te wijzigen, dat vrou wen niet langer naar het bui tenland hoefden te reizen voor een abortus of hun toevlucht moesten nemen tot kwakzal vers. Toen de christen-demo craten eind 1982 in Bonn het roer overnamen, hadden ze echter geen mogelijkheden de klok terug te draaien. De klei ne liberale coalitiepartner FDP verzette zich met hand en tand tegen elke verande ring van artikel 218. Ook nu blijft de FDP weigeren op nieuw over de abortus te dis cussiëren. Omdat de christen-democraten op het wetgevende vlak niet aan de bak komen, proberen ze de abortus in de praktijk te bemoeilijken. De Bondsdag- -fractie van CDU-CSU wil dat abortus op sociale indicatie dat is de overgrote meerder heid van de gevallen niet langer door het ziekenfonds betaald wordt. Opvallend is dat de dertig vrouwelijke CDU-CSU-parlementariërs zich op dit punt van hun man nelijke collega's gedistancieerd hebben. De christen-democratische mi nister van volksgezondheid, Rainer Geissler, heeft nu „tot de totale aanval op de abortus geblazen", zo meent de socia listische oppositie. De minister, die als een man van de harde lijn geldt, heeft de deelstaten opgeroepen de Bureaus voor Gezinsvraagstukken van Pro Familia niet langer te erken nen. Daarmee lopen deze bu reaus, die vergelijkbaar zijn met die van de Nederlandse Rutger Stichting, gevaar hur. subsidie kwijt te raken. Vol gens Geissler wijst Pro Fami lia zwangere vrouwen te wei nig op de Stichting „Moeder en Kind", die hij in het leven heeft geroepen. „Moeder en Kind" is opgericht om te voor komen dat vrouwen zich om financiële reden laten aborte ren Door de vrouwen twee- a drieduizend mark toe te stop pen en vaak langdurig op hen in te praten wil „Moeder en Kind" ze van de ingreep af houden. Volgens Geissler staat Pro Familia uiterst negatief te genover zijn stichting en wordt de financiële hulp van „Moeder en Kind" afgedaan als een „geboortepremie". Het Bureau voor Gezinsvraag- stukken is zeer verbolgen over het optreden van de minister. Het bureau zegt wel degelijk te wijzen op de financiële hulp van de stichting „Moeder en Kind", maar niet over het ap paraat te beschikken om de gelden van de stichting te ver delen, zoals Geissler wil. Pro Familia vindt dat de vrouw uiteindelijk in volledige vrij heid haar beslissing moet kun nen nemen. Volgens Pro Fa milia wordt het in de deelsta ten die door de christen-demo craten geregeerd worden voor de vrouwen nu al steeds moei lijker om een abortus te krij gen. Als gevolg daarvan is er een omvangrijk abortustoeris me op gang gekomen vanuit deze deelstaten naar Hessen, waar de socialisten de scepter zwaaien. i basi: t de alen. beni je d; nt di1 onze correspondent mers Cees Manders) lichtJS Rome per fiets jen. gt zo onmogelijk als r het eerste gezicht dezöGoed, er zijn nogal mtzJieuvels te nemen en weigemotoriseerde ver is er hels. Maar zijn nach handicaps eenmaal ™5n^onnen, dan is er aangenamere manier deze unieke stad te dan vanaf het zadel 2"!" ten tweewieler of bi- -'Mtta. En het gekko is ,a Je laatste jaren steeds iar J Romeinen tot deze aen ïkking komen. Het gemeentebestuur heeft in elk geval het plan opgevat om het fietsen in deze stad wat te vergemakkelijken. Rome heeft zeven heuvels, maar de hoogteverschillen moeten niet overdreven wor den. Nee, het ergste voor de fietser in Rome is het gemoto riseerde verkeer,.dat hardnek kig weigert rekening te hou den met mede-weggebruikers. Romeinen hebben hun auto innig lief, soms nog meer dan hun „mamma", en dat wil wat zeggen in deze haast matriar chale cultuur. Het recht op een auto is een elementair grondrecht, even als het daaruit voortvloeiend recht op parkeergelegenheid. De fiets wordt voortdurend door de auto gemangeld. De fietser is rechteloos en vogel vrij. Fietsen doe je in Rome dus als de automobilisten nog niet ontwaakt zijn of massaal na?r het strand of het buitenhuisje zijn vertrokken. Of in het weekend, al is het dan nog steeds voorzichtig manoeuvre ren. Alleen op zondagochtend lijkt Rome het rijk van de fiets. Op dat tijdstip heeft het gemeentebestuur het dan ook gewaagd enkele delen van de stad geheel tot voor auto's ver boden gebied te verklaren. Rond de beroemde Terme di Caracalla is een fietspad uitge EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM zet, het eerste in zijn soort in Rome. Heuse verkeersagenten zullen posten om wegen en la nen autovrij te houden. Maar het is doodzonde om je fiets op zondagochtend slechts rond de Caracalla te sturen. Op dat unieke moment is na melijk de hele stad te berijden en te bezien. Rome is een enorme stad, maar voor een fietser lijkt de stad in te krim pen. Van de wijk Trieste in het noorden naar de wijk Eur in het zuiden, een afstand van zo'n twintig kilometer, is het (op zondagochtend) maar drie kwartier fiétsen. De rit van de Caracalla naar het Colosseum vergt vijf minuten, en de af stand Vaticaan-Piazza di Spag- na slechts vijftien minuten. Per fiets liggen alle monumen ten, kerken, musea, paleizen en pleinen van deze stad bin nen handbereik. Het probleem is echter dat je alles alleen aan de buitenkant kunt zien. De fiets mag niet mee het mu seum in en als je na een kort gebed in de Baseliek van St.Jan weer buiten komt. dan is ook in Rome de kans groot dat je fiets is verdwenen. Dit verhaal over het Romeinse fietsgenot heeft alleen theore tische waarde, tenzij het enige nuttige aanwijzingen bevat voor toeristen, voor Nederlan ders bijvoorbeeld, die de waar de van veel buitenland afme ten naar de mate waarin er ge fietst kan worden. Juist voor toeristen zijn in Rome fietsen te huur, op alle dagen van de week, bij Nino Collalti, aan de Via del Pellegrino, no. 182, een straatje aan de Campo dei Fio- ri. Hij vraagt 2000 lire 3,60) per uur. Nino Collalti kan na tuurlijk geen hele bus toeris ten aan een fiets helpen, maar wel tien tot vijftien man, zo verzekert hij. Er is nog een fietsenverhuurder, op het Na- vona-plein, maar zijn arbeids tijden zijn ongeregeld, evenals zijn tarieven. Meer mogelijkheden zijn er in Rome niet. Maar dat zal an ders worden als de stad zich wat meer pro fiets gaat opstel len. Deze ontwikkeling is vol gens sommigen in de toekomst ook in autostad Rome niet te stuiten, want de auto's rijden zich nu al vast in hun eigen verkeer. In Florence is een fietsexperi- ment gestart waarbij automo bilisten die bereid zijn hun wagen buiten het centrum te laten, gratis gedurende enkele uren een fiets tot hun beschik king krijgen. Volgens de kran ten waren de eerste klanten die zich deze week meldden Nederlanders. En in Bologna is een referendum gehouden over de verbanning van de auto uit de binnenstad ten gunste van openbaar vervoer en fiets. Uitslag: 75 procent was voor. Waarom volgt Rome niet het voorbeeld van Florence en Bo logna, zo vragen de Romeinse kranten zich af. Al maanden lang voeren de dagbladen hier actie voor de definitieve ver wijdering van de auto uit de oude binnenstad. Maar de lo kale politici, die maar al te goed beseffen hoe zeer hun kiezers gesteld zijn op de auto, reageren angstig en bevreesd. Voorlopig mogen de auto's van Rome op zondagmorgen niet meer in de onmiddellijke om geving van de Caracalla ko men. Dat vinden ze op het ge meentehuis al een hele presta tie. Maar de Groene Pedaal, een Romeinse actiegroep van bekeerde automobilisten, gaat door met de strijd voor meer fietsgelegenheid in de stad. De auto is nog sterk in Rome, maar het rijk van de fiets kome. In de haven van Dover stond het gisteren vol met vrachtwagens, die in verband met de op handen zijnde staking in deze haven zo snel mogelijk overgebracht moesten worden naar het Europese vasteland. (Vervolg van de voorpagi na) LONDEN Automobilis ten en vrachtwagenchauf feurs aan beide zijden van het Kanaal hadden giste ren al de raad gekregen hun reis van of naar En-1 geland uit te stellen in verband met de ophaden zijnde staking in Dover. De machtige Transportar beidersbond had er bij haar leden in Dover drin gend op aangedrongen om uit solidariteit met de sta kende dokwerkers in de overige Britse havens eveneens tot staking over te gaan. Nu het werk in Dover inder daad is neergelegd kunnen de veerboten weliswaar nog wel aanleggen of vertrekken. Maar het passagiers en voertuigen kunnen niet van of aan boord gaan. De stakende havenarbei ders weigeren loopplanken uit te leggen of hijskranen in wer king te stellen. Intussen heeft de staking van de dokwerkers in overige havens eveneens tot ernstige moeilijkheden geleid. Onder andere landbouwpro- dukten liggen te rotten, omdat zij niet vervoerd kunnen wor den. Het feit dat de Britse regering overweegt de noodtoestand af te kondigen, duidt erop dat premier Thatcher weigert ook maar een duimbreed toe te ge ven aan de stakers. Of dit uit eindelijk een punt zal zetten achter haar politieke carrière is een vraag, die in Londen momenteel uiterst actueel is. Vanuit Thatchers' Conserva tieve Partij worden steeds meer kritische geluiden ge hoord over haar onbuigzame houding. Bovendien verwijten sommige partijgenoten van Thatcher, dat zij teveel allees alleen wil regelen en dat haar ministers te volgzaam haar op drachten uitvoeren. Het is heel wel mogelijk dat de stakingen vergaande politieke gevolgen zal hebben. Als ge volg van de mijnwerkerssta king van 1973 kondigde de toenmalige conservatieve pre mier Heath ook de noodtoe stand af. Dit resulteerde toen in vervroegde verkiezingen, die door de Conservatieve Partij werd verloren, waar door Heath als politicus had afgedaan

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7