-oede start tionkbalploeg Frustraties bij hockeyteam YUNIS WINT OOK DERDE EDITIE |reen verrassingen in Davis Cupstrijd Softbalcoach Nol Houtkamp naar Spanje Regen teistert toernooi ütsje Eernwoude on'dert Sneek LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JULI 1984 PAGINA 13 Ron Steens scoort 1-0 in het duel met Australië in een situa tie waarin de Australische doelman wordt omgeven door louter Nederlanders. AMSTELVEEN De na tionale herenhockeyploeg heeft een nogal frustre rend weekeinde achter de rug, met een nederlaag te gen West-Duitsland en een gelijkspel tegen Au stralië. Resultaten, die ge zien sterke periodes aan zienlijk beter hadden kunnen en moeten uitval len. Zaterdag kwam Nederland in Velbert tegen West-Duitsland pas na rust op toeren. Gezien het aantal kansen had de ach terstand van 3-0 gemakkelijk overbrugd kunnen worden. Het bleef echter bij één tegen treffer uit een strafbal van Ewout van Asbeck (3-1). Gis teren, toen in Amstelveen het tweede duel met Australië op het programma stond, speelde Oranje in de eerste helft gran dioos en zag het er naar uit dat er eindelijk sinds de Europese titelstrijd van vorig jaar augus tus in het Wagenerstadion weer eens een overwinning bejubeld kon worden. De terugkeer van Ties Kruize hij stond sinds het vierlan- dentoernooi in West-Berlijn eind april wegens een blessure en een operatie buitenspel inspireerde Nederland gisteren aanvankelijk tot grootse da den. De zichtbaar afgetrainde Hagenaar deelde voor de rust kwistig fraaie passes en hoge ballen uit en doelman Berce zag voor de rust voortdurend Oranjehemden op zich afko men. De logische voorsprong van 3-1 veranderde echter een paar seconden voor tijd toch nog in een gelijkspel (3-3). Morgenvond krijgt Nederland in Amstelveen de laatste kans de Australiërs kort voor het begin van de Olympische Spe len op een nederlaag te trakte ren. Knelpunten Coach Wim van Heumen zag enkele positieve ontwikkelin gen in de ploeg, maar kreeg hij tevens een indruk van de knelpunten. ,,Het is duidelijk dat we een hoog niveau kun nen bereiken", zei hij. „maar dat kunnen we alleen nog geen hele wedstrijd volhou den. Toen wij tegen Australië na de rust onder druk kwa men te staan, verloren we alle controle. Maar vergeet niet dat Australië het beste team van de wereld heeft. Die jongens beheersen de korte combinatie tot in de perfectie. Zelfs met één centimeter ruimte weten ze nog te combineren". Bovendien bleken zowel de Westduitsers als de Australiërs veel inventiever bij het nemen van strafcorners. Zaterdag in Velbert, waarheen werd uitge weken omdat het veld in het zeventien kilometer verderop gelegen Metmann onbespeel baar was, mocht Roderik Bouwman zich toch ook een keer of tien uitleven met di recte schoten en varianten. Doelman Bassemir stond ech ter pal totdat hij de bal kei hard tegen de borst kreeg en vervangen moest worden. De Westduitsers hadden voor de rust tweemaal succes met kor te hoekslagen, waarbij één „af- schuiver" (Slawyk en Fischer). Languit Pierre Hermans ging gisteren bij de tien Australische straf corners steevast een paar me ter voor zijn doel languit lig gen en vormde zo lange tijd een onneembaar struikelblok. Steeds vonden de als een ca- roussel draaiende Australiërs echter andere varianten en enkele seconden voor het ein de stond Batch klaar om het beslissende tikje te geven, waaruit het 3-3 werd. Van Heumen zei ook nog wel wat varianten achter de hand te hebben. „We hadden ze wil len laten zien, maar kregen er geen gelegenheid voor". Ne derland kreeg slechts één strafcorner, waaruit in de achtste minuut zelfs een doel punt viel toen Ron Steens aan de rand van de cirkel attent afwerkte. „Toch 2ie ik Nederland in Los Derde wedstrijd Nederland- Australië bijna geannuleerd AMSTELVEEN Het heeft bijzonder weinig gescheeld of de derde wedstrijd tussen de heren- hockeyteams van Neder land en Australië had dinsdag in Amstelveen niet gespeeld kunnen wor den. De Australiërs kwa men namelijk zaterdag in eens tot de ontdekking dat zij volgens hun tickets dinsdag in plaats van woensdag van Amsterdam naar Vancouver zouden vliegen om daar nog twee oefenwedstrijden tegen Canada te spelen. Haastige "informatie bij de Australi sche luchtvaartmaatschap pij Qantas leerde dat een omzetting niet mogelijk was. Totdat men zaterdag bij de training in Amstel veen in het eveneens aan wezige cricketgezelschap van VRA een functionaris van Qantas trof, die zich het lot van de hockeyers aantrok en de zaak alsnog zo regelde dat de spelers zoals ook in de bedoeling lag pas woensdag hoeven te vertrekken. Angeles wel de halve finales halen", zei de Australische coach Aggiss niet louter uit be leefdheidsoverwegingen. „Ne derland en Pakistan zijn nor maal gesproken het sterkst in de ene groep. Onze groep is bepaald zwaarder en wij zul len heel wat meer moeite ie hebben ons te plaatsen". DEVENTER Francisco Yunis heeft ook het derde satelliettoernooi op zijn naam gebracht. In de fi nale versloeg de 19-jarige Argentijnse tennisser de even oude Nederlander Tom Nijssen in drie sets: 3-6, 6-4, 6-0. In de eerste set verrastte de voor het eerst in de eindstrijd staande Nijssen zijn opponent met gedurfd en goed uitge voerd aanvallend spel. Yunis wist daar in eerste instantie geen raad mee Pas na een korte onderbreking vanwege de regen in het begin van de tweede set, kreeg de Argentijn vat op het spel van Nijssen. De stander nog bij tot 5-4, maar verloor toen de tweede set als nog met 6-4. In de derde set was kwam de jonge Limbur ger er niet meer aan te pas en verloor met 6-0. Yunis won in de halve finales in twee sets van de Nederlan der Frits Don. Nijssen versloeg Marc Albert met 6-3, 7-5. Het herendubbelspel werd ge wonnen door de Nederlandse combinatie Marc Albert/Johan Vekemans. Het tweetal ver sloeg in de finale het Zweeds- Franse duo Sandberg/Picen- tile met 7-5, 6-2. Vijay Amritraj won verras send het „Hall of Fame" Grand-Prix-toernooi in New port in de Amerikaanse staat Rhode Island. Hij versloeg Tim Mayotte met 3-6, 6-4, 6-4. Mayotte won in de halve eind strijd van John Sadri (7-6, 7-6) en Amritraj schakelde met 6-2, 6-3 Leif Shiras uit. De Zweed Joakim Nyström werd gisteren internationaal tenniskampioen van Zwitser land. Nyström versloeg in de finale van het met bijna 325.000 gulden gedoteerde eve nement in Gstaad de Ameri kaan Brian Teacher met groot gemak: 6-4, 6-2. In de voor laatste ronde had de Zweed zich ontdaan van de onge plaatste Australiër Trevor Al lan, terwijl Teacher de Span jaard Jose Higueras de door- gane had versperd HAARLEM Nol Houtkamp, de oud-bondscoach van de Nederlandse softbalploeg is in dienst getreden van de Spaanse bond. Houtkamp (55) tekende een contract voor drie jaar en gaat ieder jaar een maand in Spanje de soft- balsters onder zijn hoede nemen. Houtkamp was 17 jaar in dienst van de KNBSB; twee jaar bij Jong Oranje en 15 jaar bij de A-selectie. Hij leidde Nederland drie maal naar een Europese titel en maakte tevens drie toernooi en om de wereldtitel mee. In 1982, na het laatste we reldkampioenschap, kwamen er moeilijkheden met en kele speelsters hetgeen tot gevolg had dat Els Koks en Fredy van Offeren bedankten. Met twee nieuwe werp sters Carolien Fris en Karin Victoor won Houtkamp echter in 1983 voor de derde maal de Europese titel. Hij liet daarna de KNBSB weten zijn contract niet meer te willen verlengen en werd opgevolgd door Teus Morren. Jeugdrecord Marco Meulink AMSTERDAM Tijdens atletiekwed strijden in Amster dam heeft Marco Meulink gisteren het Nederlands jeugdre cord polsstokhoog springen op 4,83 me ter gebracht. De at leet van het Haagse V&LTC verbeterde de topprestatie van Maurice Penders (1982) met twee cen timeter. Russin springt 7,21 meter ver MOSKOU De Russin Galina Tsjistja- kova heeft bij atletiekwedstrijden in Moskou het Russische record versprin gen voor dames gebracht op 7,21 meter. Het oude record stond sedert de Europe se kampioenschappen in Praag (1978) met 7,09 meter op naam van Wilma Bar- dauskiene, die op 18 augustus 1978 in Kisjinjow als eerste vrouw ter wereld met een sprong van 7,07 meter de grens van zeven meter passeerde. Het wereld record staat sedert 4 juni 1983 (Boeka rest) met 7,43 meter op naam van de Roemeense Anisoara Cusmir. Verder dan Tsjistjakova sprongen dit sei zoen alleen de Oostduitse Heike Daute (7,34 m) en Cusmir (7,27 m). De Zuidwesthoek ramt de Sneekerpan tijdens de befaamde skutsjesil- wedstrijden bij Stavoren. De botsing bleef zonder ernstige gevolgen. Blacquiere gaat vallend de Taiwanees Chang uittikken in het duel dat Nederland verras- t Knol scoort het derde en naar later bleek winnende punt voor Nederland HAARLEM Het Neder landse honkbalnegental is uitstekend van start ge gaan in de dertiende edi tie van de Haarlemse honkbalweek, die gisteren overigens werd geteisterd door regen waardoor het middagduel Nederland- Canada moest worden ge staakt en er 's avonds he lemaal niet meer werd ge speeld. De ploeg van Tai wan werd zaterdagmiddag in de openingswedstrijd met 3-2 door oranje ver slagen. De Taiwanezen maakten vooral aanval lend geen imponerende indruk, getuige de slechts vier honkslagen, allemaal op de startende werper Haitze de Vries. De Vries begon bijzonder sterk met een koele drieslag, waarna het velld de twee andere Tai wanezen bekwaam aan de kant zette. De flitsende start van Nederland verontrustte Taiwan niet. De eerste slag man in de tweede inning, ach tervanger Tsu nam de eerste bal van de Nicolswerper de Vries vol op het hout voor een homerun: 1-0. De ovaties van de goed gevulde tribunes wer den door de Taiwanees diep buigend in ontvangst geno men. Het leek een begin van een Chinese maaltijd, die wel eens erg heet op de Nederlandse magen zou kunnen liggen. Maar het pakte geheel anders uit. Oranje, dat in de eerste slagbeurt via knap dubbelspel van scoren was afgehouden, nam in de tweede slagbeurt hiervoor wraak. Paul Smit ontrukte werper Ming een vrije loop, die gevolgd werd door e-en honkslag van eerste honkmnn Bill Groot. Links- velder Frank Bos stootte daar op beide mannen een honk verder, waarna^de aangewezen slagman Robert Knol meer dan zij:n „plicht" deed en met een striemende tweehonkslag zowel Smit als Groot over de thuisplaat joeg. Nederland was terug in de strijd, hoewel van domineren geen sprake was. Weliswaar was Ming machteloos tegen Charles Urbanus (500) en Mar cel Joost in de volgende slag- beurt, maar resultaat leverden deze tikken niet op. Ming werd vervangen door Yang, die erin slaagde de Nederland se aanval volkomen in be dwang te houden. Taiwan, dat in de vierde slag beurt meer grip kreeg op de ballen van De Vries wat nog eens een run opleverde zag daarop Ron Giroldi op de heuvel verschijnen. De relie ver van de Nicols mocht ruim drie innings de defensie van Oranje leiden. Hij speelde de gelijk, zonder extase te ver wekken. Taiwan slaagde er echter slechts eenmaal in op het kussen te verschijnen toen Giroldi een vrije loop weggaf. Het duel dat zo sprankelend begon, eindigde daardoor ta melijk bloedeloos omdat de slagploegen niet in staat ble ken vuurwerk af te geven. De winnende werper werd Ron Giroldi met 4-1-0-1, maar niet eerder dan nadat Bart Volke rijk in zijn nieuwe rol als re- liever de Taiwanezen in de laatste slagbeurt op afstand had gehouden. De tweede wedstrijd van Ne derland, tegen Canada, werd gistermiddag afgelast wegens de enorme regenbuien en ver schoven naar donderdagmid dag 14.00 uur. Canada had za terdagavond overigens allesbe halve uitgeblonken tegen de universtiteitsploeg van Iowa. De „studenten" lieten een vijf tal dubbelspelen zien, waarin achtervanger Gurtcheff een geweldig aandeel had. Canada had daarop geen antwoord en zag ook geen kans werper Mark Murphy (2-1-4-0) in moeilijkheden te brengen. Op de dubbelspelen en een twee tal spectaculaire momenten in de tweede en zesde slagbeurt na, was het echter een vlak duel dat door Iowa met 4-0 werd gewonnen. De gedetailleerde scores zijn: Haitze de Vries (4 2/3 Ir Ron Giroldi (3 1/3 Inn) Bart Volkerijk (1 Inn) werpcljlers: Rod Heisier (7 2/3 Inn+2 spelers) 5-0-9-1 Mark Wooden (1 lnn+3 spelers) 2-0-1-2 low* Ed Murphy 2-4-4-0 Homerun: Jeff Gurtcheff In de tweede In- V HAAG De kwart- les in de tennisstrijd de Davis Cup hebben verrassingen opgele- Bekerhouder Au- lië, verliezend finalist iden, de Verenigde en en Tsjecho-Slowa- plaatsten zich voor de0 'e finales. Van de vier rlevenden balanceerde Tsjecho-Slowakije de drempel van uit- ikeling. De overige hadden weinig moei- jgthun tegenstanders op nutteloze van hun po- 1C [en te attenderen. Hradec Kralove opende ri Leconte de strijd tegen 'sjechen met een daveren- errassing. De linkshandige v}isman stond in de eerste ij tegen Ivan Lendl, die rentree maakte in het Da- "'upteam na een jaren du- meningverschil met de geen set toe. Met p-8,4-6 versloeg hij de imer twee van de wereld wijst en gaf Frankrijk te- alle verwachting in de lei- 0-1. Het lot van de Tsje- tva lowaken lag daarna in 1 "Wen van Tomas Smid, die hoi^n Guy Forget, de vervan- eu van de geblesseerde Yan- 0' t Noah, de partij in even- ;tai ht moest brengen. Smid du deed aan die opdracht, h >r niet zonder moeite. For- «hield hem de volle vijf ga- rt« op de baan, alvorens hij gewonnen gaf. In het •belspel stonden Smid en Th Slozil eveneens de volle partij- duur op de baan om in vijf ga mes Tsjecho-Slowakije op voorsprong (2-1) te brengen. Op de derde dag stelde Lendl definitief de winst veilig. Na een moeizame opening (11-9) gaf hij Forget weinig kansen meer: 11-9,6-4,6-2! In de laatste partij behield Leconte zijn on geslagen status door Smid met tweemaal 6-3 terug te wijzen, waardoor de. eindstand 3-2 voor Tsjecho-Slowakije werd. Ontsnapten de Tsjechoslowa- kenn min of meer aan de ne derlaag, de Amerikanen, Au straliërs en Zweden gaven de tegenstanders die kansen niet. McEnroe en Connors gaven in Atlanta (16.000 toeschouwers) de Argentijnen Clerc en Taite tennisles en in de dubbel be wees McEnroe met Fleming, dat zij inderdaad het sterkste koppel ter wereld zijn. Australië, dat in de halve fina le eind september in Portland in de staat Oregon moet op boksen tegen de Verenigde Staten, had in Fitzgerald en Cash twee enkelspelers, tegen wie de Italianen Ocleppo en Panatta weinig hadden in te brengen. Ook het dubbel McNamee/Edmonson functio neerde naar behoren, zodat na drie partijen het duel al was beslist. Zonder de geblesseerde Mats Wilander, die zich gisteren af meldde voor de vandaag be gonnen open Zweedse kampi oenschappen, zag Zweden op tegen de ontmoeting tegen Pa raguay. Sundström en Jarryd maakten op de eerste dag aan alle onzekerheid een einde door Pecci en Gonzalez te ver- John McEnroe was opnieuw ongenaakbaar en dat leverde de Verenigde Staten mede een plaats in de halve finales op van het Davis Cuptoernooi. slaan en een voorsprong van plaats bij de laatste vier een nooi Nederland in Amsterdam 2-0 te nemen. Het Para- definitief karakter gaf. had uitgeschakeld, bereikte de guyaanse dubbel bracht de Spanje, dat in de vorige ronde halve finales Europese zone. achterstand terug, waarna van de serie wedstrijden voor De Spanjaarden versloegen in Sundström tegen Gonzalez de de nieuwe editie van het toer- Oviedo Ierland BAll zone IqreN Het skütsje van Eernewoude ote ïhipper Jeen Zwaga heeft zaterdag het ale (Ljjen op het IJsselmeer bij Stavoren ge- licks^n en is daardoor algeheel leider Sneek bleef|r genadert. Het was de zesde wedstrijd Forët seizoen, waarin een protest van schip- ok irtfeindert de Groot van Stavoren tegen was|ten door de protestcommissie werd afge- secol. Onenigheid over een stuurboord-bak- Tansijovestie tussen Leeuwarden en Langweer 'Stduiïe Latste 14 strafpunten op. Met nog i de^slr'j^en voor k°eÉ> 's spanning in lev#ssement te dijden. Sneek leidt met 18,9 ji, voor Eernwoude (23,9) en Heerenveen Vandaag is de zevende wedstrijd op het mieer bii Woudsend. [i en[ snel*

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13