Boxberger Civano brengt Davies derde derbyzege Motocross lachwekkend modderballet VOETBALLER UIT OOSTDUITSE CEL SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 16IUU 1984 PAGINj Opper-Volta mijdt Spelen LONDEN Opper-Volta heeft besloten uit protest tegen de Engelse rugbytrip door Zuid-Afrika niet deel te ne men aan de Olympische Spe len van Los Angeles. Radio Ouagadougou meldde, dat het besluit van staatshoofd Tho mas Sankara is overgebracht aan de president van Ethiopië Mengistu Haile Mariam, de huidige voorzitter van de or ganisatie van Afrikaanse sta ten. Sankara wil Opper-Volta in Los Angeles niet samen la ten aantreden met mensen, „die het racisme ondersteu nen". Waslander twee jaar bij PEC ZWOLLE PEC Zwolle en Koos Was lander hebben een tweejarige overeen komst gesloten. De 27-jarige Waslander had zich vrijgekocht bij NAC, zijn laatste werkgever. Het afge lopen seizoen werd de Rotterdamse mid denvelder uitgeleend aan Excelsior, waar voor hij al eerder speelde. Eerste punt Eagles voor intertoto DEN HAAG Go Ahead Egles behaalde het eerste punt in de intertoto-competitie. Op eigen veld speelde de Deven ter ploeg met 1-1 gelijk tegen Odense BK. Boerbach was de doelpuntemaker voor de Eagles, ide met een verdedeld tweede team aantraden. Roda JC verloor daarentegen in Kerkrade voor slechts 500 toe schouwers ook zijn tweede wedstrijd. De Limburgers, die in hun sterkste opstelling uit kwamen, waren kansloos te gen FC luik: 1-5. Sportprijsvragen DEN HAAG - De gegevens van de sportprijsvragen van dit weekeinde Lotto 28: 2 - 4 - 6 - 15 - 19 - 25. Reser vegetal: 27. Deelnemers: 434.188, inleg: f. 2.292.515.- prijzengeld: f. 1 168 313.- Cijferspel 28: winnend getal: 771637. Spiel 77: 7 4 7 8 5 6 4 Belgische lotto winnende getallen: 2 - 8 - 15 -19 -23 -26. Bijkomend getal: 1. Supertrio 29 (vierde koers Duindigt): volgorde van aankomst: 3-6-9. 1. nummer 3 - Wortli Elsene (J.v.d.Pijl), 2. nummer 6 - Volita Fan Skarn (G.van Eykelenborg), 3. num mer 9 - Vuno W (H.Langeweg). Omzet: f. 49.199,00, uitbetaling: f. 347,20. Olympische selectie beheerst wielerkoers NEERPELT De olympi- sche wielerselectie, bijeen in een vijfdaags trainingskamp in Sittard, heeft een wieler koers in het Belgische Neer- pelt volledig beheerst. De eerste zes plaatsen in de uit slag werden ingenomen door Nederlanders. Win naar werd Jos Alberts. Maarten Ducrot werd vlak voor het einde, na een solo van 45 van de te rijden 120 kilometer, ingelopen door vijf landgenoten. Gert Ja- kobs en Jean-Paul van Pop- pel werden door pech ge troffen. KARLSRUHE De 21-jarige Westduitse beroepsvoetballer Dietmar Roth is na drie weken hechtenis vrijgelaten uit een Oostduitse gevangenis. Roth, flie bij Karlsruher SC onder contract staat, raakte op weg naar een popcon cert in West-Berlijn op Oostduits grondgebied betrokken bij een auto-onge luk met voor een tweejarige jongen dodelijke afloop. Na betaling van een borgsom van waarschijnlijk meer dan 100.000 gulden en de garantie van Roths verzekeringsmaatschappij, dat alle kosten zullen worden gedekt, werd hij op vrije voeten gesteld. Roth, die in Oost-Duitsland voor het ver oorzaken van een dodelijk ongeval tot maximaal twee jaar gevangenisstraf had kunnen worden veroordeeld, verklaarde, gisteren bij zijn thuiskomst in Karlsruhe, goed te zijn behandeld. Wel was de post, die zijn ouders stuurden, gecensureerd. Ook in de Bondsrepubliek zal Roth nog op het matje worden geroepen, Want als dienstplichtig militair was het hem niet toegestaan naar of door Oost-Duitsland te reizen. WASSENAAR Het ge zicht van Rob Milders, de direkteur v?n de Wasse- naarse renbaan Duindigt, stond vrolijk en dat is de laatste tijd niet gebruike lijk. Maar hij had er een goede reden voor. In de tijd dat het de draf- en rensport niet voor de wind gaat, beleefde de Wassenaarse renbaan een geweldige derbydag met een totalisatoromzet van rond de zes ton. En dat was meer dan vorig jaar. Milders: „Voor goede paardesport komen de mensen gelukkig nog. De belangstelling was groter dan verwacht". De echte liefhebber had geen spijt van de gang naar Duin digt. Het weer mocht dan on der de maat zijn, de geboden sport was van grote klasse. De 56e derby kreeg in Boxberger Civano een verwachte en erg sterke winnaar en Wouter Raaphorst, de derbywinnaar van vorig jaar, kwam in de „schijnwerpers" door een uit stekende zege in het sprint- kampioenschap. Zowel bij Boxberger Civano als bij Wou ter Raaphorst was Kevin Da- vies de man achter de zege. Tien paarden kwamen er in de derby aan de start. Trainer John Ives en eigenaar Nuy waren bij de totalisator terecht favoriet met hun Boxberger Civano en Boxberger Romeo. Lang heeft het er naar uit ge zien dat laatste de derby zou gaan winnen. Het eerste kans- paard Boxberger Civano ver bleef lang in de achterhoede en kwam pas in de laatste 500 meter als een sneltrein naar Rechts: Een ere- ronde van Box- berger Civano en Kevin Davies met een bloemen krans met 52 ro zen, omdat het de 52e derby was. te voren en greep de zege voor Boxberger Romeo, Gerritt's Pride en Sparkos. Voor Kevin Davies was het zijn derde derbyzege na Cor ral's Bond in 1979 en Wouter Raaphorst vorig jaar. Davies: „Ik ben geen moment bang ge weest. Het is een goed paard. Aan het begin van het seizoen wist ik al dat hij het goed zou gaan doen in de derby". Aardig bedrag De eerste plaats leverde eige naar Nuy het aardige bedrag van ruim 38 duizend gulden op en met de tweede prijs erbij van Boxberger Romeo wordt er toch zo'n kleine zestigdui zend gulden bijgeschreven op de rekening van de grootste reneigenaar van Nederland. Enkele jaren achtereen wer den de volbloeds van Nuy in Engeland door Mick Ryan ge traind in Newmarket. Daar is dit jaar een eind aangekomen. Een beetje om de hoge kosten te drukken zijn ze nu in trai ning bij de Engelsman John Ives in het Limburgse Schaes- berg. Na een wat moeizaam begin op Schaesberg is Ives nu goed met de Boxbergers op dreef. Voor de derby waren speciaal uit Engeland drie jockeys overgekomen. Pat Eddery, die in vele landen grote klassie kers heeft gewonnen, Tony Ives, de lijstaanvoerder van het jockeyklassement in Enge land en de 18-jarige Tyrone Williams, een superleerling. De Laatste was twee keer eer der op Duindigt geweest en won toen uit vier starts drie keer. In de eerste ren van de middag, het Criterium der 3- jarigen, zorgde hij voor een grote verrassing door Feuer King als eerste over de finish te brengen. In de derby deed Links: Hier ligt de latere winnaar nog in tweede positie (vijfde van links). Foto's Mi lan Konvalinka. hij met Gerritt's Pride wat van hem werd verwacht en werd derde. Waardig afscheid Tony Ives werd dus met Box berger Romeo tweede, maar de Engelse topper Pat Eddery had op een betere rit gerekend en kon met Domino Raaphorst helemaal niets uitrichten, en liep de 2400 meter niet uit. Maar Eddery was feitelijk niet in de eerste plaats gekomen voor de derby. Eigenaar Weer denburg wilde 'met veteraan King waardig afscheid nemen van de renbaan. Hij had po gingen ondernomen om Lester Piggott naar Duindigt te krij gen maar deze vroeg meer dan tien mille om aan het vertrek te komen. Eddery, die niet veel voor Piggott onder doet, kwam voor minder. Hij nam in het sprintkampioenschap van Nederland snel de leiding maar werd in de eindstrijd toch zonder veel moeite ge klopt door de derbywinnaar van vorig jaar Wouter Raap horst, ook onder Kevin Da vies. Met de tweede plaats van King was eigenaar Weerdenburg best tevreden: „Het was na tuurlijk leuk geweest als hij voor de vierde keer sprint kampioen van Nederland zou zijn geworden. Maar dat zat er nu niet in. Voor mij hoeft hij nu niet meer te lopen. Het is de bedoeling dat hij in Enge land de fokkerij gaat dienen. Daar mag je dan als eigenaar ook wel een beetje trots op zijn. Woensdag wordt er offi- ceel afscheid genomen van King op de Dag van het Paard. Het is de bedoeling dat de minister van loudbouw, ir. Braks, hem gaat huldigen". ARTHUR VAN RIJSWIJK Reis en diner als troost HEERLEN Bij de modderrace om de Grote Prijs van Nederland (250 cc) in Heerlen moesten de 4000 toe schouwers vaak tot de knieën in de blubber om de kos telijke strijd tussen crossers en elementen te volgen. Als troost voor het ongemak bood Heinz Kinigardner, de Oostenrijkse leider in het tussenklassement om de we reldtitel bij de kwartliters, tien vakanties in zijn land aan. Drie volledig verzorgde dagen in het Zillerthal, waar Kinigardner in een plaatselijk hotel de kokslepel zwaait, moeten de Limburgers de ellende van de Heer- lense modderpoel doen vergeten. De sportieve Kini gardner gooide er ook nog eens acht diners tegenaan. HEERLEN Twee da gen van voortdurende wolkenbreuken hebben de 250 cc-motocross om de Grote Prijs van Nederland in Heerlen kopje onder doen gaan. De bodemsoort (löss) op de Limburgse heuvels werd onder in vloed van de enorme re- (ADVERTENTIE) genval een soort groene zeep, waarop een wed strijd tussen de veertig beste motocrossers van de wereld in de kwartliter- -categorie onmogelijk werd. Op het circuit met de onheilspellende naam het Hellegat werd uitein delijk slechts één manche uitgereden. De Fransman Jacky Vimond bleek de beste prutrijder. Na uren lang beraad wegens de vele protesten, moest de jury dweed Jörgen Nils- son van de achtste naar de derde schuiven. Door de modder was hij niet her kend. De tweede reeks werd na zes ronden afgebroken. Op dat moment bleek, dat de helft van de gestarte coureurs op de steilste helling met touwen en handkracht omhoog moest worden gelierd. Van de rijders die de helling vooraf al als on neembaar hadden gekwalifi ceerd, staakten er twintig ter plekke de ongelijke strijd. De enorme verkeersopstopping, waar slechts de Belg Jacky Martens en de Oostenrijkse leider in de wereldtitelstrijd, Heinz Kinigardner, zich met succes doorheen wisten te slin geren, deed de veelgeplaagde wedstrijdleider Wim Pastoor besluiten de wedstrijd defini tief af te vlaggen. Vijftien ron den later en tot grote ergernis van de in tweede positie lig gende Kinigardner, die zijn uitzichten op de wereldtitel in de Limburgse blubber nog aanzienlijk had kunnen verbe teren. De rondetellers drongen aan op die beslissing, omdat rug-, helm-, en machinenummers door de grijze smeurie volledig onleesbaar waren geworden. Vimond werd vervolgens met veel vertraging uitgeroepen tot de winnaar van de negende motocross van dit seizoen om het wereldkampioenschap in de 250 cc-klasse. De bekendmaking van die uit slag ging met veel protesten sfBi 'i v.- Beeld van de bemodderde en bevuilde coureurs in de race in Heerlen. gepaard. In de eerste manche, waarin slechts Kervella, Drechsel en Kinigardner in dezelfde ronde als winnaar Vi mond eindigden, was voortdu rend gezondigd tegen de regel, dat een combinatie op eigen kracht het parkoers dient af te leggen. Maar zonder duwende en trekkende baancommissa rissen was waarschijnlijk niet één rijder aan de finish geko men. Met name Kinigardner kreeg bijzondere hulp bij het bereiken van de vierde plaats. De Oostenrijkse modderspecia- list kende een wel zeer voor delige dag, doordat zijn voor naamste achtervolgers in de wereldtitelstrijd, de Brit What- ley, de Belg Velkeneers en de Nederlander Van Doorn, geen wk-punten veroverden. What- ley viel uit, Velkeneers liet zijn motor halverwege een helling achter en Van Doorn eindigde op twee ronden ach terstand slechts als zeventien de Liz Edgar de beste amazon^e HICKSTEAD/LA BAI] De Britse amazone (qrj; Edgar heeft de Grote K^p] bij het internationale c^silei cours hippique in Hickstfen ei gewonnen. Edgar bleef,r ge het paard Everest Forejt se: na beide omlopen ook infteinc barrage foutloos en wasjten vendien bijna een secol Or sneller dan de Fransijkwc- Eric Navet. De WestduiJe dt Peter Luther werd deFdstl Het jachtspringen lev^ss®' een overwinning op voor)1:/' Ier Paul Darragh, die! Britten David Bowen en jn chael Whitaker te snel) Het hoofdnummer van CSI in het Westfranse plaaL_ La Baule werd gewonnen dl Luis Alvarez Cervera. Spanjaard, die eind vorig jj het Nederlandse toppa Feinschnitt Z overnam, op Jexico du Pare in manches foutloos. De am nes Heidi Robbiani (Zwi) Caroline Marquet (Fra) li< eveneens alle hindernissen tact, maar kregen beiden kwart strafpunt wegens ti verschrijding. In de bijni mers waren John Ledingh Bruno Candrian en Wa Gabathuler succesvol. Jeugd blijft gevestigde orde voor in Geesteren GEESTEREN De geve; de orde heeft het moeten 1 leggen tegen de jeugd tijd^ de strijd om de Grote Prijs Twente, het hoofdnumnj van het tiende internationf concours hippique van Get ren. De Westduitser Ralf Ri| ge was met de elfjarige Lady de beste van tien deelif mers die erin slaagden in 1 de manches foutloos te blijvi De Nederlander Jan van Tup reed evenals Runge foutloosi de barrage. Zijn rit op Red F* ver 2 duurde echter iets )wor1 lang voor de hoofdprijs. Act ter de Brit Ian Morgan Dunn Topper) moesten ruitJ van naam genoegen nem met de klasseringen vanaf vierde plaats. Oud-wereld-1 -Europees kampioen Gt Wiltfang bleef met Gord zijn landgenoot Fritz Lig£ die Ramzes zadelde, juist vot; Zesde werd Hugo Simon, j Van der Ham weer toppaard kwijt I GEESTEREN 30-jarige springruitc Willy van der Ham z het voorlopig weer zoi der toppaard moetei doen. Eigenaar Leoi Melchior van stal Zanj gersheide verkocht on langs Largo naar de Ver enigde Staten, waar hi de viervoeter eind vorip jaar kocht als opvolgei van de succesvolle Feinschnitt, waarmee Van der Ham vorig jaar zesde werd in de Europe-^ se titelstrijd in Hickstead. Van der Ham was mei Largo nog even kandi daat voor uit zending naar de Olympische Spe len in Los Angeles, maar tot echt sprekende resul- taten kwam het niet. In Geesteren kwam Van der Ham gisteren in de ring met de 7-jarige Lo tus. Dat de combinatie nog ervaring mist, bleek na vier foutloos gespron gen hindernissen. Op de vijfde, een oxer, kwamen Van der Ham en Lotus ten val, waarna de ruiter wijselijk de strijd staakte. Velstra weer bestf» r vierspan-menne BREDA Vierspan-menn Hr; Tjeerd Velstra is gisteren Breda gehuldigd als Nede s3®' lands kampioen. De ove macht van Velstra, die vo? gende maand de wereldtit 'j! verdedigt in Hongarije, w echter minder dan voorgaai j de jaren. De beslissing vi j pas in zijn voordeel bij h j.' laatste onderdeel, de vaai digheidsproef. >ijjs all. Leo Kraayenbrink en Thf Weusthof waren na de zwafl. marathon, die zaterdag in stromende regen werd gehoi n den, met Velstra nog serieu gegadigden voor de titel. Ou danks de slechte weersomstai ht digheden waren enkele dudee. zenden toeschouwers naar hfr r Bredase parcours gekomen, zagen elf combinaties star» i voor het Nederlands kamp i oenschap vierspan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12