Export groente naar Engeland stilgelegd 1 'roces tegen lOR-leden erdaagd VAKANTIE? 1 VS in opgewonden stemming over Geraldine Ferraro Ministerraad akkoord met welzijns- en zorgwet UW REISVERZEKERING LIGT BIJ ONS KLAAR BUDAPEST 695.- Ski. ^AfUli tfNENLAND/BUITENLAND Ceid&iQoivuvnt ZATERDAG 14 JULI 1984 PAGINA 5 inklijk [In met HAAG Ko- Beatrix en I Claus zijn gis- met hun drie met vakantie Italië gegaan, imilie vertrok Vliegtuig vanaf ïilitair vlieg- Ypenburg. Tegemoetkoming kosten kinderopvang DEN HAAG Het kabinet wil volgend jaar 150 miljoen extra ter beschikking stellen om de kosten van kinderopvang voor werkende ouders te druk ken. Werkende ouders met kinderen beneden de twaalf jaar krijgen belastingverlaging, als zij voor de opvang van hun kinderen gebruik maken van een crèche of een ander opvangcentrum. Dit geldt zowel voor tweeverdieners als voor alleenstaande werkende ouders met jonge kinderen. Overigens heeft het kabinet de Tweede Kamer laten weten, dat het ook bereid is, het aantal kinderopvangcen tra in ons land uit te breiden. Een dergelijke maatregel zal dan echter in mindering komen op de 150 miljoen die is uitgetrokken voor extra be lastingaftrek voor werkende ouders. De Tweede Kamer zal hierover in het najaar een besluit moe ten nemen. Dikko moet eind dit jaar Engeland verlaten LONDEN De voormalige Nigeriaanse minister van transport, Umaru Dikko, moet voor 20 december Groot-Brittannië hebben verlaten. Het ministerie van bin nenlandse zaken verklaarde dat de ver blijfsvergunning van Dikko op die datum afloopt. Dikko leeft sinds de staatsgreep in Nigeria van verleden jaar december in ballingschap in Londen. De huidige Nige- riaanse regering beschuldigt hem van cor ruptie op grote schaal en heeft hem eind vorige week heimelijk willen ontvoeren. Nigeria heeft Groot-Brittannië gisteren gevraagd de Britse Hoge Commissaris on middellijk tc-rug te roepen voor overlog. Het verzoek houdt waarschijnlijk verband met de uitzetting van Nigeriaanse diplo maten uit Groot-Brittannië. Zuidafrikaanse priester bij Van den Broek Pater Smangaliso Mkhatswha (42), se cretaris-generaal van de Zuidafrikaanse ka tholieke bisschoppen conferentie, sluit van daag een bezoek van twee dagen aan ons land af waarin hij heeft gesproken met verte genwoordigers van de katholieke ontwikke lingsorganisatie Cebe- mo en met minister Van den Broek. Van wege zijn vriendschap met de in 1977 ver moorde zwarte voor man Steve Biko en zijn uitgesproken kritiek op het apartheidssysteem is Mkhatshwa al diver se malen in de gevan genis beland. In okto ber vorig jaar werd hij opnieuw opgepakt, na dat hij had gesproken op een bijeenkomst in het thuisland Ciskei. De Zuidafrikaanse au toriteiten beschuldig den hem van „oprui ing", maar hij werd in maart van dit jaar mede onder op aan drang van Nederland vrijgelaten. „Zolang apartheid bestaat, dreigt het gevaar van geweld", aldus de zich voorzichtig uitlatende pater Mkhatswha. 'en Z\ Kuron. voorzitter van het KOR (links) en Adam Michnik ankriln onder politiebewaking de openingszitting van hun proces schau b'i- Ter indart e treï RSCHAU Het proces tegen vier leiders van het KOR, het jse comité ter verdediging van de arbeiders, dat de basis leg- N Vjoor de later verboden vakbond Solidariteit, is gistermiddag "jen maandenlange, voorbereiding verdaagd. De vier zijn be- :sherllldigd van een complot tegen de staat, zoals de officiële aan- 9evarht luidt. De vier beklaagden, Jacek Kuron, Adam Michnik, e wilj-yk Wujec en Zbigniew Romanszewski willen tijd hebben het be stukken te bestuderen. Zij zeiden niet de tijd gehad te Den de akte van beschuldiging te lezen en geen normaal con- met hun advocaten te hebben gehad. Het proces wordt ge- den in een klein zaaltje met nóg geen dertig zitplaatsen, be- Öoor enkele familieleden van de beklaagden en verder par- nctionarissen. Lech Walesa werd niet toegestaan de ope- jszitting bij te wonen. vier kunnen minstens tien jaar gevangenstraf krijgen. Het ces komt de autoriteiten vanwege de negatieve publiciteit iwelijks gelegen. Ze hebben erg hun best gedaan het proces af :open. De vier mochten naar het buitenland vertrekken. Ook den ze straffeloos in Polen blijven op voorwaarde dat ze zich >t zouden houden. „Maar ze zijn blij dat het proces is begon- omdat ze gaandeweg van aangeklaagden kunnen worden lanklagers", aldus de zoon van Kuron. ïrzetspensioen teruggevorderd ERLEN De Buitengewone Pensioenraad in Heerlen heeft oten om het door de 64-jarige Nederlander Albert Talens Is 1975 genoten verzetspensioen terug te vorderen. Het gaat 'bij om een bedrag van naar schatting 2,5 ton. Dit heeft de etaris van de pensioenraad, mr. J. Egas gisteren meegedeeld. rmee heeft de pensioenraad zijn besluit van 1975 herzien. gens Egas is inmiddels gebleken dat Talens niet aan alle rwaarden voor een verzetspensioen heeft voldaan. Daarvoor vamelijk vereist dat de betrokkene zich niet onwaardig heeft ragen tijdens de Tweede Wereldoorlog, aldus Egas. Verder ft hij bij het aanvragen van verzetspensioen op zijn minst on- ïi edige inlichtingen verstrekt. Talens, die in Oostenrijk woont, d vorig jaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van ogsmisdaden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een aan tal Nederlandse groente en fruitexporteurs heeft gisteren besloten de ex port op Engeland tijdelijk stil te leggen in verband met de havenstaking. Zij vinden het risico dat de wagens met groente en fruit in Engelse havens niet worden afgehandeld te groot. Door de staking hebben de exporteurs al enkele tonnen schade ge leden. Ook de export van bloemen wordt door de staking onmogelijk ge maakt. Secretaris J. van der Vorm van de Nederlandse Bond van Groente- en Fruitexporteurs, deelde desgevraagd mee, dat er sprake is van een ernstige situatie. Engeland is na West- -Duitsland en Frankrijk onze grootste afnemer. Exporteurs die deze week op de veilingen vooruit tomaten hadden gekocht om mee te kunnen sturen met de avond boot vanuit Hoek van Holland dreigen volgens Van der Vorm voor tonnen het schip in te gaan. De prijs liep donderdag namelijk op tot ruim dertig gulden per bakje van zes kilo. Voor deze tijd van het jaar een uitzonderlijke prijs. Gisteren is de prijs echter teruggelopen tot dertien a vijftien gulden per bakje. Veel exporteurs zit ten nu nog met dure tomaten die zij alleen tegen de lagere prijs kupnen afzetten. Gisteren werd bekend dat, in navolging van de veerdiensten Vlissingen-Sheernes (Olau) en Scheveningen-Norfolk (Nor folk Line), ook op de belang rijkste veerverbinding met Engeland, Hoek van Holland- -Harwich met ingang van van daag door de Engelse veerboot geen vracht meer wordt mee genomen. Eerder deze week moest een exporteur enkele opleggers die waren geladen met sla naar Nederland terug laten keren omdat in Norfolk geen afhandeling plaatsvond. Vervoer van groente per vliegtuig is uitgesloten omdat dit de prijs van de produkten te veel zou opdrijven. De ex port van bloemen per vliegtuig biedt meer mogelijkheden. Verwacht wordt dat, als de staking aanhoudt, steeds meer bloemenexporteurs daar naar uitwijken. Rpsrhuttinn Als beschuttin9 tegen de neergutsende regen kiest Bernhardine, het bijna een maand oude olifantje dat in ljvsOUI luuii iy (je Rotterdamse diergaarde Blijdorp werd geboren, een plaatsje onder de buik van haar moeder. Gisteren mocht zij vooir het eerst naar buiten. Uitgaande van de weersverwachting voor de komende dagen zou dit wel eens een vertrouwd plekje voor haar kunnen worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten en provincies krijgen meer taken toegeschoven op de terreinen van gezondheidszorg, maatschap pelijke dienstverlening en het welzijnsbeleid. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een tweetal wetsontwerpen de Wet Volksgezondheid en Maatschappelijke Dienstverlening en de Welzijnswet die aangeven welke taken op den duur naar gemeenten en provincies kunnen worden overgeheveld. De twee wettelijke regelingen komen in de plaats van de Kaderwet Specifiek Welzijn, die beoogde een brug te slaan tussen de ver schillende welzijnsvoorzieningen. Voor het terrein van de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening geldt dat het kabinet de provincies om advies zal vragen over de verdeling van de taken tussen gemeenten en provincies. Het wetsontwerp laat ruimte voor verschillen in taakverdeling. Zo zal het mogelijk zijn dat de bevoegdheid voor bijvoorbeeld verpleegtehuizen in de ene streek aan de provinci ale overheid, en in een andere provincie aan de gemeenten wordt gegeven. Voor de welzijnsvoorzieningen streeft het kabinet een zo groot mogelijke decentralisatie na, waarin plaats moet zijn voor over heidsinstellingen en particuliere initiatieven. De toekomstige welzijnswet omvat onder meer het openbaar bibliotheekwerk, kinderopvang, sport en maatschappelijke hulpverlening. De be doeling is dat de rijksbijdragen hiervoor uiteindelijk worden overgeheveld naar Provinciefonds en Gemeentefonds. Ziekenfondsen: overheveling verzekerden verwerpelijk (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen is uiterst teleurgesteld over de voorgenomen opheffing van het vrijwillige ziekenfonds. Zo wordt de weg naar een volksverze kering volgens haar onnodig bemoeilijkt. De overheveling van de kleine zelfstandigen en ambtenaren met een laag salaris, naar de „particuliere markt" noemt ze sociaal verwerpelijk. Deze verzekerden zullen, aldus de VNZ, voortaan zelf de reke ning van de hulpverleners moeten voorschieten. Bovendien krij gen ze te maken met een beperkter pakket, eigen risico's en kin derpremies. De VNZ herinnert eraan, dat twee weken geleden van de kant van de regering in de Tweede Kamer nog is ver klaard, dat zeer grote betekenis moet worden gehecht aan het sociale karakter van de vrijwillige verzekering (acceptatie onge acht de gezondheidstoestand, een volledig pakket en een premie die onafhankelijk is van het risico). De VNZ constateert verder dat door het niet opheffen maar al leen „bevriezen" van de bejaardenverzekering er twee soorten bejaarde ziekenfondsverzekerden komen, die bij een gelijk inko men verschillende premies moeten betalen. Bovendien betekent dit nog steeds geen behoorlijke oplossing voor degenen die in de bejaardenverzekering moeten blijven en die hun kleine pensi oentje naast de aow bijna of helemaal kwijt zijn aan de zieken fondspremie en de belasting. De VNZ waarschuwt ook, dat 'de regeringsplannen belangrijke gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij de ziekenfondsen. Volgens een globale raming kunnen er 1.000 arbeidsplaatsen door in gevaar komen. Ontruiming vredeskamp niet onrechtmatig BREDA De gemeente Woensdrecht heeft op 27 juni het kamp van de vredesactivisten in die plaats niet onrechtmatig door de ME laten ontruimen. Dit heeft president B. Pronk van de recht bank te Breda gisteren beslist. De vredesactivisten hadden vori ge week in een kort geding tegen de gemeente gevraagd die ont ruiming onrechtmatig te verklaren en aan de gemeente te ver bieden terugkeer op het kamp te verhinderen. Deze eis is afge wezen. De president is tot de conclusie gekomen dat de vrede sactivisten wel een vereniging vormen, maar met de gemeente geen overeenkomst hadden in de zin der wet inzake het verblijf op het kamp. De gemeente heeft de aanwezigheid van de £Cti- visten gedoogd, en kon naar eigen inzicht op ieder moment het verblijf eenzijdig beëindigen, aldus de president. De activisten moeten de kosten van het geding, vijftienhonderd gulden, beta len. VROOMS DREESMANN (ADVERTENTIE) CLUSIEVE REISAANBIEDING VAN UW KRANT: /DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR 'ertrek zaterdag 18 augustus a.s. "bdapest, met 2.1 miljoen inwoners is één van steden met de mooiste ligging ter wereld. Donau met 8 bruggen vormt de natuurlijke ïidingslijn tussen de twee delen van de fad. Buda ligt in een berg- en bosachtig ter- jin, terwijl het twee keer zo grote Pest vlak is. fij zijn in staat om tegen een aantrekkelijke 'ijs onze lezers een 8-daagse luxe touringcar lis met een vierdaags verblijf in deze stad in te bieden. Gedurende het verblijf aldaar is 5n Nederlands sprekende reisleiding be- ihikbaar. Behalve talrijke excursies is in het rogramma een folklore-avond opgenomen, aartoe bezoeken we een Hongaars ecsarda, aar we van een voortreffelijke maaltijd opge- 695.- luisterd door een zigeunerorkest hopen te kunnen genieten. Het volledige reisprogramma zenden wij u op aanvraag gaarne toe. De kosten voor deze mooie reis bedragen slechts op basis van een tweepersoons kamer en half- pension 7 x logies, ontbijt en diner) inclusief drie lunches in Hongarije en het afscheidsdiner op de terugreis in Nederland. Toeslag één persoons kamer 100.-. Visumkosten 25.- per persoon. Geldig paspoort véreist. Gecom bineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- kosten. lichtingen en boekingen telefo- sch onder nummer 070-190882 jaandagt/m vrijdag van 9-16 uur), T Hpersoonlijk in onze vestiging 'A*# de Spuistraat 71 /hoek Spui te Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 IIEMELS trom» wwMoeiuaen ,ceuEve: HJER vWKJ"nrHIUD«£W en nier HAftOee. oW NKieNTló KILOMETER p« uua tc rijden'. Conflict ziekenfonds Sliedrecht opgelost SLIEDRECHT Het arbeids- conflict tussen de werknemers en de directie van het Zieken fonds Sliedrecht en omstreken is opgelost. Beide partijen zijn gisteren overeengekomen, dat tegenover de ingeleverde zes percent loon een evenredige aanpassing van de arbeidstijd in de vorm van twaalf rooster- vrije dagen zal staan. De aan vankelijke eis van de directie en het ziekenfondsbestuur dat in de komende jaren de ar beidstijd niet beneden de 36 uur per week mocht komen, is ingetrokken. Voor de bonden is dit het voornaamste strui kelblok geweest. Ondernemers: drooglegging Markerwaard maakt goede kans ALMERE De kans dat de regering in augustus het be sluit neemt om het Marker meer droog te leggen is min stens 75 procent. Dat heeft ing. P.W. Van Veen gisteren ver klaard na afloop van de pre sentatie van de plannen van de Initiatiefgroep Marker waard b.v. VVD-minister Smit van Verkeer en Waterstaat heeft tot nu toe als enig lid van de redering in het open baar verklaard voor inpolde ring van het Markermeer te zijn als hot bedrijfsleven de drooglegging wil betalen. De Initiatiefgroep, die vier onder nemers uit de Flevopolders in januari hebben opgericht, zegt het Markermeer voor 1,5 mil jard gulden te kunnen inpol deren. Als in 1986 met het karwei wordt begonnen, kan de nieuwe jpolder in 1992 ge reed zijn. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ame rika verkeert in opge wonden stemming over de benoeming door Wal ter Mondale van Geral dine Ferraro tot zijn „running mate" (kandi daat vice-president). Binnen de Democratische Partij heeft de „opwindende keuze" van een vrouw de sombere verkiezingsver wachtingen doen omslaan in een geestdriftig optimisme. De Republikeinen van presi dent Reagan zijn daarentegen duidelijk uit hun evenwicht gebracht door de aantrek kingskracht voor de verkie zingen in november van het Mondale-Ferraro-duo op met name vrouwelijke kiezers, die 53 procent van alle stem gerechtigden in de VS uitma ken. Door zijn keuze voor Ferraro al deze week bekend te ma ken, heeft Mondale zich er tevens van verzekerd dat zijn eigen definitieve aanwijzing tot Democratisch presidents kandidaat volgende week tijdens de landelijke partij conventie in San Francisco in triomfantelijke stijl zal verlopen. Niemand praat er meer over Mondales rivaal Gary Hart, wiens belofte om alsnog te proberen op de con ventie de presidentsnomina tie van Mondale af te nemen, nu bijna zielig klinkt. En zelfs de meer radicale uitda ger van Mondale, negerleider Jesse Jackson, kon gisteren als voorvechter van minder- hedenemancipatie niet an ders dan lof hebben voor de aanwijzing van Ferraro. Geestdriftig waren de reac ties van alle Amerikaanse fe ministische groeperingen. Al dat enthousiasme stelt de Re publikeinse Partij voor het probleem om in kritische re acties op de Ferraro-benoe- ming niet al te verdedigend, te conservatief of zelfs rond uit discriminerend jegens de vrouw te klinken. Vrouwelij ke Republikeinse congresle den hadden het duidelijk moeilijk met hun verklarin gen dat Geraldine Ferraro in ervaring en deskundigheid lang niet op kan tegen Rea- gans running mate George Bush en dat het daarom on verantwoord is om Ferraro op één hartslag afstand van het Amerikaanse president schap en daarmee het leider schap van de Westerse we reld te brengen. Het Amerikaanse publiek werd daarnaast op radio en tv vergast op aartsconserva tieve meningen uit de bevol king in het zuiden van het land. Zoals van de vrouw die vond dat „een vrouw nooit geschikt kan zijn voor het presidentschap omdat er zelfs mannen zijn die er niet ge schikt voor zijn". President Reagans reactie dat Mondales keuze voor Ferraro net zoiets is als zijn (Reagans) benoeming van Sandra vJ Connor tot een van Ameri ka s negen opperrechters, kwamop veel Amerikanen als schamel over. Reagans publiciteitsadviseur Bill Nof- ziger gaf toe dat „de Republi keinse Partij waarschijnlijk twee maanden nodig zou hebben om weer moed te vatten". Maar dan zou het publiek gewend zijn aan de intrede van een vrouw in de presidentsverkiezingen en zou Ferraro door de kiezers nuchter op haar opvattingen en vaardigheden worden be oordeeld en zouden Reagans prestaties met name inza ke het economisch herstel toch de doorslag geven. Politieke commentatoren in de VS zijn het erover eens dat de altijd zo voorzichtig opererende Mondale nu de eerste grote politieke gok in zijn loopbaan heeft genomen. Tot dusverre hebben enquê tes aangegeven dat Mondale, door een vrouw als vice-pre sident te nemen, net zoveel stemmen zou verliezen als erbij winnen. De grote onze kerheid is hoe de conserva tieve blanke democratische achterban in de zuidelijke staten op Ferraro zullen rea geren. Mondale moet daar veel van de in 1980 naar Reagan overgelopen kiezers terug zien te krijgen, wil hij aan een landelijke meerder heid en daarmee in het Witte Huis komen. Zeker is dat er een onwaar schijnlijk zware last ligt op Geraldine Ferraro om zich waar te maken. Ze zal zich onder meer als volksverte genwoordiger met maar zes jaar ervaring, in zenuwslo pende tv-debatten moeten De moeder van Geraldine Fer raro kon niet achterblijven in het feestgewoel rond haar dochter, nu deze kandidaat is voor het vice-presidentschap van de VS. Uit eerbewijs voor haar moeder die haar vanaf haar achtste onder moeilijke omstandigheden groot bracht, hield Geraldine vast aan de naam Ferraro. Moeder Ferraro (77) meent dat Geraldine en Walter Mondale „een fantas tisch stel vormen" om de ver kiezingen in november te kun nen winnen. meten met George Bush, een oude rot in het politieke vak en een wandelende encyclo pedie. „Die debatten zullen voor Ferraro vernietigend verlopen", aldus een aanhan ger van Reagan. Maar een tv-commentator meende: „Vorige week zagen Reagan en Bush er nog uit als een kranig duo. Nu ineens staan ze erbij als twee hopeloos ou derwetse heren, met tegen over zich een dynamisch koppel, waarin de naam Mondale de kracht heeft van een locomotief en Ferraro de snelheid van een sportwa gen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5