ledisch specialisten leveren in om mge collega's aan baan te helpen 395 KLM en SLM weer rechtstreeks naar Paramaribo Verdachte van zes aanrandingen moet straatje om EeidóeSomant Reclame goedkope kronen mag niet NCO zet subsidie aan projecten door ^erktijd bij PTT in nog niet korter Eén op de drie militairen heeft bezwaren tegen bewaken kernwapens Amsterdam stapt af van getal 300 bij heroïneverstrekking [NENLAND ml ~"^nds ^ijkt zo vertede- een stel jonge BS. Maar in wer- ieid zijn dit vijf je in totaal 35 jes die gisteren de politie in het ^se Ochten bij een Is injfe handelaar in ma-|g zijn genomen, leeft|jeren, die zes tot si tie weken oud zijn, Te,n niet te zijn inge- |n ook niet te zijn hdeld voor bij jon enden veelvuldig ;omende darm- fnissen. Mensen jerder een hond bij kandelaar hadden Icht, waren bij de e gaan klagen. VRIJDAG 13 JULI 1984 PAGINA 7 Ruim half miljoen niet-Nederlanders DEN HAAG Op 1 janu- ari 1984 woonden er in Nederland 555.000 niet- -Nederlanders tegen 546.000 op 1 januari 1983. Dit komt neer op 3,9 pro cent van de totale bevol king tegen 3,8 procent een jaar eerder, aldus het CBS gisteren. De Turken vorm den met 156.000 personen de grootste categorie niet- -Nederlanders. Daarna volgen de Marokkanen met 107.000 personen, de Westduitsers met 45.000, de Britten met 42.000, de Belgen met 24.000, de Spanjaarden met 22.000 en de Italianen met 21.000. Kruitfabriek Muiden moet gebouw afbreken MUIDEN De gemeenteraad van Muiden heeft gisteren besloten geen bouwvergunning te verlenen aan de kruitfabriek Muiden Chemie. Het gebouw dat de fabriek zonder ver gunning had laten bouwen moet worden afgebroken. Burgemeester en wethouders van Muiden hadden een en ander voorgesteld. Volgens de meerderheidvan de raad is er nog steeds sprake van een grote on zekerheid over de veiligheid van de werknemers van de fabriek en om wonenden. De fracties benadrukten hun boosheid over de door de kruit fabriek zelf als „ongehoorzaamheid- je" betitelde illegale bouw. De ge dachten liepen uiteen van een „schoffering" tot „ronduit belaze ren". AMSTERDAM „Concurrentie in tand heelkundige behandelingen is schadelijk voor de volksgezondheid. En het wegha len van patiënten van hun vaste tandarts naar een andere voor een incidentele brug- of kroonplaatsing is dat ook". Dat heeft de vice-president van de Amster damse rechtbank gisteren in een kort ge ding bepaald. Dat geding was door de groothandel in tandtechnische materialen Rehadent aangespannen tegen de KAMA (Keuringsraad Aanprijzing Medische As pecten) en een aantal media. Inzet was het verbod van de KAMA om Rehadent te la ten adverteren met kronen en bruggen te gen zeer lage tarieven. Die kronen en bruggen zijn maar via een paar tandartsen die met Rehadent werken te krijgen. UTRECHT De Nationale Commissie Ont wikkelingssamenwerking (NCO) houdt vast aan de subsidiëring van twee projecten die bij minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king in verkeerde aarde zijn gevallen. Dit heeft de NCO gisteren in Utrecht tijdens haar plenaire vergadering besloten. De overgrote meerderheid van de NCO-leden vindt dat de minister niet heeft kunnen aantonen dat de twee projecten ernstige schade zouden berok kenen aan de uitgangspunten van het buiten landse beleid van de regering. De twee pro jecten waar het om gaat zijn een film van het Amsterdams Stadsjournaal over de situatie in Turkije, waarvoor 100.000 gulden wordt uit getrokken, en een subsidie van 57.000 gulden voor voorlichtingswerk van de Filipijnen- groep Nederland. ko- ?int s£sfCHT De leden- it lowering van de Lan- 1 in [e Specialistenvereni- w "[heeft gisteravond in |ht vrijwel unaniem lemd met het ak- p dat tussen de over- en het bestuur van gaat BV is bereikt over de inkomens van de specia listen. Dat betekent, dat de specialisten tot en met 1986 in totaal 165 miljoen gulden zullen inleveren. Dat bedrag wordt ge bruikt om jonge specialis ten, naar schatting zo'n vijfhonderd, aan werk te helpen. De ombuiging van 165 miljoen moet in drie fasen van 55 mil joen worden bereikt. Voor dit jaar gebeurt dat door een ver laging van de particuliere ta rieven met vijf procent per 1 juli en het volledig invoeren van een aflopend tariefsys teem in de ziekenfondssfeer. De grens waarboven een spe cialist voor een verrichting minder krijgt vergoed, kan per specialisme verschillen. Maar globaal komt het er op neer, dat voor declaraties bij de zie kenfondsen tussen de 200.000 en 225.000 gulden nog maar twee derde en voor declaraties boven de 225.000 gulden een derde van de geldende tarie ven wordt vergoed. Uiterlijk per 1 juli 1985 wordt ook voor nota's voor particu liere patiënten een dergelijk, degressief genoemd systeem ingevoerd. Daarvoor gelden voorlopig dezelfde degressie- grenzen als bij de ziekenfond sen. In principe kan een spe cialist dus twee keer twee ton declaren voordat hij iets van de degressie gaat merken. HAAG De bedrijfsleiding van de PTT en de enarenbonden hebben gisteren geen overeen- ning bereikt over het doorvoeren van arbeidstijd- orting. De vakorganisaties zijn van mening dat de van het ministerie van binnenlandse zaken meer te moet krijgen om volwaardig overleg te kunnen n over omvang en tijdstip van invoering van ar- itijdverkorting. ikbonden zouden het liefst zien dat per 1 januari 1985 of r bij de PTT een 36-urige werkweek van start gaat. Dit zou tn gebeuren met behoud van loon en een herbezetting van laardoor ontstane vacatures en extra arbeidsplaatsen, in nd met de grote jeugdwerkloosheid. rar ireetie van de PTT zegt zelf ook behoefte te hebben aan een tij de PTT passende vorm van arbeidstijdverkorting dan extra vrije dagen die minister Rietkerk met ambtenaren- fn is overeengekomen. Roostertechnisch kan het bedrijf nee slecht uit de voeten. had de bonden tijdens het vorige overleg al laten weten zelf een studie naar een algemene invoering van een ge werkweek zal laten verrichten. Eind van het jaar hoopt natsbedrijf een rapport daarover gereed te hebben. De PTT toruitlopend op de overlegresultaten toch starten met de l£|ng van ongeveer 250 jeugdigen met een leerarbeidsove- •omst in 1984. Andriessen kandidaat voorzitterschap Europese Commissie DEN HAAG De Nederland- se regering heeft Frans An driessen, het Nederlandse lid van de Europese Commissie, kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de nieuwe Commissie, die per 1 januari moet aantreden. Premier Lub bers heeft dit gedaan in een brief aan zijn Ierse collega. Garret Fitzgerald, die tot eind van dit jaar voorzitter is van de Europese Raad (de Europe se topconferentie). De Deense minister van financiën, Hen- ning Christophersen, was tot nu toe de enige officiële kan didaat voor de opvolging van de Luxemburg Gaston Thorn. Spelen met gif Een deel van de Dordste Merwe- depolder is gis termiddag in op dracht van de provincie Zuid- Holland met hek ken afgelosten. Bewoners had den dat geëist omdat ze bang waren dat juist in de vakantieperio de hun spelende kinderen in aan raking zouden komen met het gif. dat op die plaats zelfs aan de oppervlakte is gekomen. De kin deren die daar door weer een speelplaats zijn kwijtgeraakt, hin gen spandoeken aan het hek. „Be dankt voor het spelen met gif!", luidde één van de teksten. B oIen nog j/£kds overspoeld circulaires' [STAD Het ministerie derwijs bezorgt het on- nög steeds te veel Dat schrijven de wet- van onderwijs van de mten Zaanstad, Almelo phen aan den Rijn in een aan minister Deetman. herinneren ze de be- ian aan diens eerder dit idane belofte om te stre- iar verbetering. De wet- irs van onderwijs van "ad, Almelo en Alphen n Rijn grepen gisteren ulaires. rond het werk- iheidsbeleid aan om te dat er nog niets is Scholen zouden lie circulaires, die begin linnen kwamen, over- worden en dat, terwijl jolen in het noorden van id al met vakantie zijn leren op het punt staan zo zeggen de wethou- jdelaars uit 36 pn bij Vierdaagse lEGEN Meer dan wandelaars uit 36 ver- fcnde landen doen van 17 met 20 juli mee aan de Vierdaagse van Nijme- Het aantal lopers dat vol- week dinsdag aan de Iverschijnt, is ongeveer laan dat van vorig jaar. I haalden ruim 21.000 plaars de eindstreep. Van itaal aantal vierdaagselo- Ts tweederde deel burger Jenderde deel militair, [wat betreft het aantal pmende nationaliteiten is |jaar sprake van een re- UTRECHT Veel meer dienstplichtigen dan ver wacht hebben gewetens bezwaren tegen het bewa ken van kernwapens; on geveer één op de drie. Het merendeel van de dienst plichtigen is het boven dien oneens met de ma nier waarop tot nu toe mi litairen worden gestraft, die kernwapen-opslag plaatsen weigeren te be waken. Daarom moet met spoed een nieuwe wettelij ke regeling komen die het dienstplichtigen met der gelijke bezwaren toch mo gelijk maakt hun dienst plicht als militair in de krijgsmacht te vervullen. Dit concludeert Algemene Vereniging Nederlandse Mili tairen (AVNM) uit een onder zoek dat zij heeft gehouden onder 1148 militairen. De re sultaten van het onderzoek zijn vanmiddag bekend ge maakt tijdens de jaarvergade ring van de vereniging in Utrecht. Jaarlijks worden enige duizen den dienstplichtigen ingezet voor de bewaking van plaat sen, waar mogelijk kernwa pens zijn opgeslagen. Van hen hebben tot nog toe ruim zestig deze site-wacht geweigerd. Uit het onderzoek blijkt dat 15 van de ondervraagden onover komelijke gewetensbezwaren heeft tegen het bewaken van kernwapens. Nog eens 13 is het „overwegend" met deze bezwaren eens. Een grote meerderheid van de ondervraagden (71 is het oneens met de straffen (door gaans drie weken Nieuwer- sluis) die sitewacht-weigeraars krijgen. Om aan deze bezwa ren tegemoet te komen en om een aanzet te geven tot wijzi ging van de wetgeving heeft de AVNM een eigen wetsvoor stel opgesteld, dat aansluit op de precedures volgens de hui dige wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst. Dit voorstel voorziet in het blijven functio neren van deel-gewetensbe- zwaarden in de krijgsmacht. IEMELS rMS\E IÊ73, HEBT tWT EEN 8eET)E\...EW- rtiNPes <jewce>N is, zon.s uw BLOOT AAN SfXTEN HOOtJ. NiW MAW ZIMJT VE HELE OK "filS 06 KOOK OM JE HOOFD IS VERDWENEN (ADVERTENTIE) Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman,dc ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). SCHIPHOL De KLM en de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM zullen komend weekeinde hun rechtstreekse diensten tussen Amsterdam en Paramari bo hervatten. Voor de vluchten hebben de overheden van beide landen gisteren vergunning verleend. Het aantal vluchten zal voorlopig vier per week per rich ting bedragen. Op deze diensten zullen de beide maat schappijen vliegtuigen van het type DC-8 inzetten. Bin nen enkele weken zullen onderhandelingen beginnen over het voornemen om in 1985 de DC-8 te vervangen door de grotere DC-10. Vooralsnog zullen de twee maatschappijen de tarieven bereke nen die momenteel door de SLM worden gevraagd. Het Apex- -retour (vroegtijdig de data van de reis vastleggen) kost 2294 gulden. Voordat aan de rechtstreekse vluchten van KLM en SLM tussen Amsterdam en Paramaribo een einde kwam, op 15 oktober van het vorig jaar, was dat 2197 gulden. Een woordvoer der van de KLM verklaarde dat de hernieuwde samenwerking tussen zijn maatschappij en de SLM op de route Amsterdam-Pa ramaribo „vrijwel op dezelfde basis plaatsvindt" als vóór de be ëindiging van deze rechtstreekse diensten. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher (2e van links), bepaalde gisteren dat de Amsterdammer R. die van zes aanrandingen verdacht wordt, zich niet meer in de buurt van zijn slachtoffers mag ophouden. Naast de president mr. Bril, links de advocate van het slachtoffer, mr. Van Driem, rechts mr. Kist, advocaat van R. AMSTERDAM De 28-jarige Amsterdammer J.E.R. die ervan wordt verdacht zes vrouwen te hebben aangerand, mag zich de komende twee jaar niet in de directe om geving van een van zijn slachtoffers begeven. Verder moet hij een voorschot van 1500 gulden betalen op een geëiste totale schadever goeding van vijf ton. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. As scher, gisteren gesteld in het kort geding dat door een slachtoffer tegen de man was aangespannen. De vrouw eiste dat de ver dachte zich niet meer bij haar in de buurt zou ophouden en ook dat hij niet meer in het Oosterpark in de hoofdstad met zijn hond zou gaan wan delen omdat zij daar ook loopt met haar viervoeter. De rechter verbood de man ook zich tussen 09.00 en 11.00 uur en tussen 16.00 en 18.00 in het park te begeven. Wanneer R. zich toch op de bewuste tij den in het park begeeft of zich ophoudt in de buurt van het huis van de vrouw moet hij ie dere keer een dwangsom van 500 gulden betalen. R. is de man die begin dit jaar werd vrijgelaten uit voorlopige hechtenis omdat er niet ge noeg celruimte was. Hij had toen al wel zes aanrandingen bekend. Zijn strafzaak diende kort geleden. De officier van justitie eiste toen tegen hem 18 maanden cel en terbeschik kingstelling van de regering. Omdat R. eerst nader psychia trisch onderzocht moet wor den dit gebeurt in augustus werd de zaak aangehouden. Tot die tijd blijft R. op vrije voeten. De strafzaak tegen R. wordt in oktober voortgezet wanneer het psychiatrisch on derzoek is afgelopen. AMSTERDAM B en W van Amsterdam houden niet langer vast aan het getal van 300 verslaafden die in aanmerking komen voor een proef met heroïnever strekking. Een woordvoerder van de gemeente Am sterdam zei dat uit gesprekken met artsen van de GG en GD naar voren is gekomen dat het „niet gaat om getallen, maar om gevallen". De GG en GD-artsen vinden volgens de woordvoerder de bena dering waarin uitgegaan wordt van een bepaald aantal gegadig den voor de proef onbegrijpelijk. Zij gaan uit van de individuele relatie met de patiënt en van de vraag of in diens behandeling verstrekking van heroïne past. De GG en GD heeft de achtergronden en omstandigheden on derzocht waaronder veertig verslaafden in Amsterdam zijn ge storven. De artsen zijn tot de conclusie gekomen dat ongeveer de helft van de veertig slachtoffers door heroïneverstrekking in le ven gehouden had kunnen worden. Uitzendkrachten als gevangenbewaarder DEN HAAG Vakantiehul pen, aangeworven via uitzend- bureau's, vervullen momenteel in sommige strafinrichtingen taken van gewone gevangen bewaarders. Dat is onder meer het geval in de huizen van be waring in Utrecht en Arnhem. Het ministerie van Justitie heeft hiervoor toestemming gegeven vanwege het grote te kort aan personeel in de be treffende inrichtingen, vooral nu de vakanties begonnen zijn. Volgens een woordvoerster van het departement wordt de kwaliteit van de bewaking niet aangetast. De uitzend krachten werken alleen op minder belangrijke posten zo als bibliotheek, magazijn en recreatieruimten. Gisteren werd overigens bekend dat de gewone gevangenbewaarders, die al tijden klagen over een te grote werkdruk als gevolg van onderbezetting, salarisverho ging krijgen. ADVERTENTIE Met uw krant naar het Sauerland: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar WINTERBERG Vertrek maandag 20 augustus a.s, Voor een aantrekkelijk 5-daags arrangement van maan dag 20 augustus t/m vrijdag 24 augustus a.s. hebben we niet zo erg ver van huis gezocht: SAUERLAND, het tasci- bar rr nerende land van de duizend bergen. Een populaire va- wense kantiebestemming en een bekend kuuroord dat zich door veerd de met uitgestrekte bossen bedekte hellingen en diep in gesneden dalen uitstekend leent voor tijne wandelingen. Onze standplaats is WINTERBERG, met in het centrum nog een aantal sfeervolle straatjes met karakteristieke vakwerkhuizen en gezellige terrasjes. De ligging is uiterst gunstig voor het maken van een aantal interessante ex cursies. Ons verblljfshotel Is AMBASSADOR, een schitterend hotel van de eerste kategorle: uiterst smaakvol Ingericht. Het Is rustig gelegen op wandelafstand van het centrum van Winterberg. De ruime, fraai gemeubileerde kamers zijn alle voorzien van douche, toilet, telefoon, radio, kleuren-tv en mini-bar. Voorts is het hotel voorzien van lift naar alle etages, kegelbanen, overdekt en verwarmd zwembad. sauna en solarium. Benevens het schitterend gemeubi leerd restaurant vindt u ook gezellige zithoekjes en een bar met open haard. Ook de maaltijden laten niets te wensen over. Er wordt een uitgebreid ontbijtbuffet geser avonds een drie-gangen menu. Het programma voor dit arrangement bevat een drietal in teressante middagtochten o.a. naar de Kahler Asten, een ertsmijn in Ramsbeck. stuwmeer Edersee. slot Waldeck - Pyrmont. Korbach en de bekende druipsteengrotten In Attendorn. Hiervan zijn de kosten in de reissom begrepen. De prijs voor deze aantrekkelijke Sauerland-tocht bedraagt slechts per persoon op basis van VOLPENSION ftanaf de lunch op de heenweg t/m het afscheidsdiner) en een 2-persoons kamer met douche en tollet. De toeslag voor een eenpersoonskamer bedraagt 30.-. Reisverzekering 12.50 per persoon 5 - kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de retssom 6 - k oaten. 395.- Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7