Noodweer overvalt Watersporters iirendvolgers ven in jjpnf liet met -se minister Burgers mogen best meer zelf doen bij bestrijding misdaad Vermindering van overheids tekort achter bij planning KLM moet onderhoud staken aan Iraanse vliegtuigen POLITIEPSYCHOLOOG Huisvrouwen niet tevreden over weekenddienst arts 14 PAG GENLAND CeidaeOotnmil DONDERDAG 12 JULI 1984 PAGINA 7 kenteken r alle caravans" AG De grootste caravan- en vouwwa- zekeraar in ons land, de Europeesche, is ?n met het plan van staatssecretaris (enhuizen van verkeer en waterstaat om e Huijg twee jaar tot een verplicht kentekenbe- tauranbov caravans met een laadvermogen van uanjer iogram en meer te komen. Een woord- wemmey van de verzekeringsmaatschappij ver- kleuree gisteren echter dat zo'n kenteken niet ben. De|Voor die groep maar voor alle caravans, ivans en vouwwagens zou moeten wor- gevoerd. De aanleiding voor dit voorstel toegenomen diefstal. Een woordvoerder 1 RAI verklaarde dat een eigen kenteken e caravans een beter inzicht zal verschaf- de samenstelling van het caravanpark. .avf huidige registratie is niet bekend wan- U e caravan van eigenaar wisselt. Minister boos over VARA-tips zwartrijden DEN HAAG De VARA kan een boze brief van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) verwachten. Dit naar aanleiding van tips, die in het VAR A-radioprogramma Schuurpapier werden gegeven aan jongeren over het zwartrijden in bus, tram en metro. De minister acht deze zaak bijzonder laak baar. In het programma werd gezegd, dat jongeren tot 12 jaar door het opge ven van een valse naam gratis met het openbaar vervoer kunnen reizen. Tot die leeftijd zijn ze namelijk niet straf baar. Kinderen boven de 12 jaar moe ten zeggen, dat ze geld voor de bus of tram besteed hebben aan snoep. Als de ouders dat ook tegen controleurs zeg gen, is vervolging uitgesloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de negen miljard gul den aan ombuigingen in de begroting van 1985, waartoe het kabinet al in april heeft besloten, zal het overheidstekort niet wor den teruggebracht tot het niveau dat in het regeerakkoord is aangegeven. In 1985 zal het tekort van rijk en lagere overhe den tesamen uitkomen op 10 procent van het nationaal inkomen. Volgens de in het regeerakkoord opgenomen planning had dit al negen procent moeten zijn. Een en ander is gebleken uit cijfers die minister Ruding (Financiën) zijn collega's in het kabinet heeft voorgelegd. De cijfers wijken op belangrijke punten af van de laatste rekensommen van het Centraal Planbureau. Het CPB hanteert een andere rekenmethode en raamt het tekort van het rijk een procent lager dan Ruding doet en het tekort van de lagere overhe den nog eens 0,6 procent lager. Volgens het CPB zou de doelstelling uit het regeer akkoord daarmee ruimschoots worden ge haald. Minister Ruding blijft echter aan de voor zichtige kant en wordt daarbij gesteund door de belangrijkste ministers uit de zo genaamde vijfhoek, die de begroting voor 1985 voorbereiden. Half miljoen voor slachtoffers oorlog Iran-Irak DEN HAAG Minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king heeft 500.000 gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de oorlog tus sen Iran en Irak. Het bedrag wordt verstrekt aan het Inter nationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat sinds het be gin van de oorlog, nu drie jaar geleden, een humanitair hulp programma uitvoert ten behoe ve van krijgsgevangenen en ge troffen burgers aan beide zij den. Vorig jaar heeft Nederland 250.000 gulden bijgedragen aan het hulpprogramma. Tarieven kadaster vijf procent omhoog DEN HAAG De dienst van het kadaster en de openbare registers blijkt per 1 juni haar tarieven met vijf procent te hebben verhoogd. Dat heeft een medewerker van het ministerie van Volkshuisvesting. Ruim telijke Ordening en Milieubeheer gisteren bevestigd naar aanleiding van het verschij nen van het jaarverslag van het kadaster. De tariefstijging is nodig geweest om het fi nanciële tekort van het kadaster te kunnen verminderen. Zo is onder meer het inschrij ven van een hyptheekactie in het kadaster, na aankoop van een woning, duurder ge worden. Ook de tarieven van de andere diensten van het kadaster zijn met vijf pro cent gestegen. Een van die diensten is bij voorbeeld de verstrekking van informatie over onroerend goed. je Mar] a entree HAAG De on- toring met windsto- jt windkracht 11 die eeft ven over het land aar Hqeeft voor paniek ge- cfjonder de waterspor- erv*We harc*e wind en de clubh slagregens richtten morgef schade aan op twee gngs en veroorzaak- h tal van plaatsen |Dverlast. Op vele len in het land vielen bomen tegen woningen en op auto's. Volgens woordvoerder J.G. Straver van de rijkspolitie te water in Lelystad sloegen op het Gooimeer diverse boten om. Een toevallig in de buurt varende boot van de rijkspoli tie kon vier watersporters uit het water redden. Voor zover bekend zijn er geen slachtof fers of vermisten. Veel watersporters spuiden hun ongenoegen over het uit- dat losbarstte. Tussen Utrecht blijven van een stormwaar- schuwing. Volgens KNMI- en Houten en tussen Gelder- malsen en Culemborg moest -woordvoerder F. Kurvers be- het treinverkeer ruim een half stond er echter geen enkele uur worden stilgelegd omdat aanleiding voor een uitdruk- er door de stormachtige wind kelijke stormwaarschuwing grote takken op de bovenlei- „omdat in alle weerberichten op woensdag is gewaarschuwd voor zware windstoten in bui en en daar valt ook wind kracht 11 onder". Ook de spoorwegen hebben last gehad van het noodweer ding waren beland. Tussen Harderwijk en 't Harde kwam een boom op de spoorlijn te recht, en tussen Driebergen en Veenendaal legde een wissel storing als gevolg van het noodweer het treinverkeer stil. Pure ellende op een camping in Amsterdam nadat een hevige regenbui langs trok. Bakkies mogen in buitenland worden gebruikt DEN HAAG De Neder- landse en Westduitse PTT hebben overeenstemming bereikt over het gebruik van 27 MHz-MARC-appa- ratuur, de zogeheten bak kies, door Nederlanders in W est-Duitsland. Vanaf 1 augustus staat er op de dan te verlengen MARC- -machtigingen de bepaling dat de bakkies niet alleen mogen worden meenomen, maar ook gebruikt. Het communiceren via bakkies in West-Duitsland was tot nu toe verboden. Met de Deense PTT is ook een overeenkomst gesloten, die echter pas op 1 januari 1985 van kracht wordt. ienstvi C7 n ivj. (Van onze parlementaire redactie) is ni HAAG Als minister De Koning (Sociale Za- Als inderdaad over enkele weken een wet bij het par- rkingnt indient die het arbeidsvoorwaardenbeleid in de ^z^j)sidieerde sector regelt, dan zullen de organisaties af trendvolgers daarover opnieuw een oordeel vragen nietfle ILO, de internationale arbeidsorganisatie. De snaipn van trendvolgers (verpleging, welzijn, open- blijven de voorstellen van minister De vrng onaanvaardbaar vinden. zijr ier gisteren gehouden overleg met minister De Koning wer- e". °e aanpassingen besproken die de bewindsman heeft voor- 'd na eerdere kritiek van de ILO en de Raad van State. ePfel de macht van de overheid op het terrein van de arbeids- Ul^aarden van de trendvolgers daardoor beperkt is, vinden 'n ®>rknemersorganisaties haar nog steeds veel te groot. In de en, °;e wet bepaalt het kabinet elk jaar opnieuw de ruimte die de arbeidsvoorwaarden en mogen werkgevers en mers die vastgestelde ruimte samen invullen. Volgens de betekent dit een onaanvaardbare beknotting van hun handelingsvrijheid. In dat standpunt worden zij gesteund °.°$ER en de ILO. zich /etho e ve^it dat minister De Koning gisteren toezegde dat een ver- dooiferin£ van de arbeidsvoorwaarden van de trendvolgers al- ituetPog v'a een aparte wet kan worden afgekondigd, doet vol- en. de bonden daaraan niets af. „De minister blijft eenzijdig de rhandelingsruimtye vaststellen", oordelen zij. ,oning liet verder gisteren doorschemeren het aandeel (1,1 I'd) dat de trendvolgers volgens minister Rietkerk (Binnen- e Zaken) volgend jaar moeten leveren in de bezuinigingen |,7 miljard op de collectieve sector, te hoog te vinden. - Iisterdam krijgt 72 cellen extra HAAG Amsterdam krijgt er naast de al toegezegde uit ing van de celcapaciteit nog eens 72 cellen in de Bijlmerba- tctra bij voor het vasthouden van mensen in voorlopige asisjenis. Van die cellen zullen er 48 op korte termijn ter be- ivenking komen, en de overige 24 zullen in de eerste helft van coin gebruik genomen kunnen worden. Dit is het resultaat overleg tussen de regering en de gemeente Amsterdam ende problemen rond de harddrugs in de hoofdstad, dat giste- duS voortgezet, mei bil e®OV: Fietsen veiliger dan vroeger jSCHENDAM Fietsen is veiliger geworden. Per afgeleg- ftend is de kans op een verkeersongeluk voor wielrijders in mujriode tussen 1978 en 1982 met 20 procent afgenomen. Dat i uit een onderzoek dat de Stichting Wetenschappelijk On- irkt^k Verkeersveiligheid (SWOV) verricht heeft. VI[naal is weliswaar het aantal ongevallen gestegen (van in 1978 tot 13.000 in 1982), maar dat komt doordat er meer J gefietst dan vroeger. Met name in de groep 25- tot 45-jari- eei£ het fietsgebruik in de periode 1978 tot 1982 met 60 procent bomen. De stichting schrijft de verbeterde veiligheid onder r ij. toe aan de aanleg van fietspaden en de verdubbeling van atife8ennet sinds 1970. Ook de invoering van een verplichte en reflecterende pedalen hebben volgens de (V een rol gespeeld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fietsen Tussen de buien door trappen de deelnemers aan de Drentse rijwielvierdaagse er lustig op los. De stemming wordt er niet minder om nu donderbuienen windstoten de 25.000 fiets- enthousiasten soms parten spelen. De meesten kwamen gisteren, op de tweede dag, echter bijtijdsin Assen aan voordat er een enorme bui losbarstte. Illllllllllllllllllilllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllliilllllllilllllllllllllllilllllllli SCHIPHOL De KLM mag van de Nederlandse regering in de huidige omstandigheden geen on derhoud meer verrichten aan Iraanse Boeing 747-vliegtuigen met een militair karakter. Dit is kortgeleden wel het geval geweest, zoals blijkt uit antwoorden van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Uit het antwoord, dat is opge steld in overleg met de minis teries van economische en bui tenlandse zaken, blijkt dat vo rige maand een Iraanse Boeing 747 op Schiphol is aangeko men voor een grote onder houdsbeurt bij de KLM, waar aan „het merendeel van de voorzieningen aangebracht bleek om andere vliegtuigen in de lucht van brandstof te kunnen voorzien". Volgens het antwoord geven deze voor zieningen het vliegtuig een militaire betekenis, hoewel het toestel een civiele registratie „De regering geeft er de voor keur aan iedere twijfel uit te sluiten over zijn standpunt dat aan vliegtuigen met een mili tair karakter in de gegeven omstandigheden in Nederland geen onderhoud zal worden verricht. De regering wenst aan de stellingname van vol strekte onpartijdigheid in de De KLM heeft steeds ver klaard dat het ging om vlieg tuigen met een civiele regis tratie. Of deze vliegtuigen uit sluitend van Iran Air waren, of ook van de Iraanse lucht macht afkomstig zouden kun nen zijn, heeft de KLM nooit willen zeggen. Eind vorige maand werd door de inmid dels uit deze functie terugge treden voorzitter van de on dernemingsraad van de KLM, Arie Korringa, bekendge maakt dat op Schiphol-Oost een vliegtuig was aangekomen dat, gezien de voorzieningen die aangebracht waren, ge bruikt zou kunnen worden voor militaire doeleinden. AMSTERDAM Bur gers moeten meer zelf doen bij het bestrijden en voorkomen van crimina liteit. Weliswaar gaat het te ver als De Bijenkorf cellen erop na houdt om winkeldieven vast te houden, maar het idee achter de particuliere initiatieven om meer za ken zelf op te knappen is in dit verband heel aan trekkelijk. De gedachte komt van dr. F. Denkers, de Amsterdamse politiepsycholoog. „Er zou meer aandacht besteed moe ten worden aan mogelijkhe den om op dit gebied eens wat meer aan de burgers over te laten", vindt hij. „Een soort positieve eigen richting op beperkte schaal" (op een goede manier eigen rechter spelen), dat is wat Denkers wil. Onlangs ont stond over dit onderwerp een discussie, toen bekend werd dat Freddie Heineken zich zelf laat bewaken door inge huurde politie-agenten en dat ex-commissaris Toorenaar zich aan het bedrijfsleven aanbiedt om eigenhandig, zonder tussenkomst van de politie, de fraude te bestrij den. Hoewel Denkers deze vormen van aanvulling van het politiewerk wat overdre ven vindt, sluit het wel aan bij zijn ideeën. „We zijn er ten onrechte aan gewend ge raakt de bestrijding van cri minaliteit en de afhandeling van strafbare feiten helemaal te delegeren aan politie en justitie. In de primitieve sa menleving zoals de Germa nen die rond het jaar nul hadden, werden de proble men eigenhandig opgelost. Een persoonlijke afstraffing van de Germanen werkte veel direkter dan de werk wijze van een anonieme in stantie als de politie, die geen emoties mag tonen". Mensen worden vooral beïnvloed door mensen, vindt Denkers, niet door anonieme instan ties. „Er is maar één man die een inbreker bij mij thuis op emotionele, indringende wij ze kan vertellen dat dat in breken niet kan, en dat ben ikzelf! Dat kunnen politie en justitie niet". Denkers' zienswijze dat de burger meer zelf de handen uit de mouwen zou moeten steken, is, erkent hij, vrij li beraal. „Maar niet utopisch, dat in geen geval. Het moet mogelijk zijn op kleine schaal te beginnen met wat experi menten op dit gebied. Neem nou het voorbeeld van de winkel. Tot op zekere hoogte moet een winkelier, als hij daarvoor voelt, een winkel diefstal zelf in der minne kunnen schikken. De politie moet er dan vanzelfsprekend voor zorgen dat de winkelier het netjes houdt. Die moet dus afspraken maken met de man dat hij het ene wel mag doen, maar het andere niet. Met andere woorden, zo komt het initiatief bij de win kelier te liggen, voor zover dat mogelijk is". Denkers vindt wel dat er een aantal duidelijke beperkin gen zouden moeten gelden voor de doe-het-zelver: geen gebruik van vuurwapens en geen „eigenrichting" tussen verschillende groepen, omdat dan snel de controle zoek raakt. Bovendien moet het gebruik van geweld worden voorkomen. Ziet men bij de Amsterdamse politie iets in de zienswijze van Denkers? Na enige aar zeling zegt hij: „Ik hoor bijna alleen maar bezwaren en ge varen. Men zegt tegen me: wat jij wil, daar zijn mensen veel te bang voor. Als ik het woord „eigenrichting" noem, dan gaan de haren recht overeind. Dan ziet men een hele reeks lynchpartijen voor zich. Er zitten natuurlijk wel gevaren aan. Maar één van die voorbeelden waar het echt zou kunnen werken is zoals gezegd de winkeldief stal. Als mijn zoontje bijvoor beeld in een supermarkt zou hebben gestolen, dan heb ik veel liever dat hij ogenblik kelijk op z'n lazer krijgt van de winkelbediende die hem betrapt, dan dat hij in han den komt van een politie ambtenaar, die geen emoties zal tonen. Daar koop ik niets voor en dat kind leert er niets van". Blauw oog „Ik voer ook geen pleidooi voor „laissez faire". Ik zegi helemaal niet dat de politie moet verdwijnen, want als mensen het helemaal zelf „Tot op zekere hoogte moet een winkelier, als hij daarvoor voelt, een winkeldiefstal zelf in der minne kunnen schikken". moeten opknappen, dan zal het uit de hand lopen. Het slachtoffer die het recht in eigen' hand neemt, zal ie mand niet één blauw oog slaan, nee, die slaat iemand meteen twee blauwe ogen. Dat pikt die ander niet; die haalt z'n familie erbij en voor je het weet wordt het geweld alleen maar erger. Daarom is ooit de politie in het leven geroepen. Gaandeweg is de burger uit het beeld verdwe nen, die mag niets meer. Ik vind echter dat we op zoek moeten naar situaties waarin ie het wél aan de burger zelf cunt overlaten om eigen pro blemen op te lossen. Dan heb je de politie nog steeds nodig om aan te geven waar de normen liggen en om de „ei genrichting" te controleren. Maar algemeen gesproken: misschien zou het gezond zijn als onze maatschappij een beetje terug zou gaan in de richting van de Germanen. Wat meer de eigen klusjes opknappen". ARJEN VAN DER SAR N'ET K/AAR CE.TANDARTS EN 1 Deer pi]0. MAAR DIE WOftPrfiUiMSi cook ve wertNa* -UZlPU'T Cf. _2£f_ DEN HAAG Nogal wat huisvrouwen zijn matig tot slecht te spreken over de wijze waarop de avond en weekeinddiensten van huisarts, tandarts en apo theker zijn geregeld. Uit een enquête over de be reikbaarheid van de me dische en gezinshulp door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen blijkt dat de arts met avond- of weekeinddienst ertoe neigt een patiënt slechts telefonisch te woord te staan. Vaak is het moeilijk te achterha len tot welke tandarts een patiënt zich moet wenden voor directe hulp, het komt bovendien voor dat een huis- of tandarts die dienst heeft, onbereikbaar Andere klachten betreffen de gezinshulp. Deze betreffen niet de kwaliteit, maar het in veel gevallen ontbreken van hulp voor mensen die eigenlijk wegens ziekte, invaliditeit en dergelijke de gehele dag ge zinshulp nodig zouden hebben. Vier van de ruim vijfduizend ondervraagde vrouwen vulden in dat hun huisarts nooit een patiënt bezoekt. Ongeveer 125 mensen noteerden dat de arts bezwaren maakt tegen visites. Bijna driekwart van de onder vaagden meldde, dat hun huis arts meestal wel komt als men erom vraagt. Meestal vindt men de voor lichting door de arts voldoen de, afgezien van de voorlich ting over alternatieve moge lijkheden van behandeling. Een kwart beoordeelt de voor lichting over de bijwerkingen van medicijnen als ontoerei kend, evenals die over de kos ten van een behandeling.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7