„Het laatste woord is aan de minister" REGIOUOURlNAAli 3 Sancta Maria heeft meer personeel LISSE BOOS OP PARTNERGEMEENTEN Nassau wijk in gewet tegen komst snackb/ Gouden trouw LEIDEN CeidócSomont DONDERDAG 12 JULI 1984 PAGlJ Overeenstemming over stoomtrein in duinen KATWIJK Staatsbosbeheer en de Neder landse Smalspoorweg Stichting (NSS) hebben overeenstemming bereikt over het trajekt waarop in de zuidduinen stoomtreinritten kun nen worden verzorgd. De impasse in het over leg tussen beide partijen is doorbroken met een compromis dat uitgaat van handhaving van een deel van het huidige trajekt en de aanslag van een nieuw gedeelte dat loopt tot aan de Wasse- naarseslag. Alleen de directie van Staatsbosbe heer moet zich nog over het plan uitspreken. Volgens burgemeester C. A. Bos, die in het con flict heeft bemiddeld, hebben beide partijen water in de wijn gedaan. Staatsbosbeheer hield niet meer onverkort vast aan het omschoffelen van de huidige rails terwijl de NSS zich met be trekking tot een eventuele wijziging van het spoor soepeler opstelde. Het oorspronkelijk al ternatief dat Staatsbosbeheer aandroeg om de huidige smal- spoorbaan in de zuidduinen te vervangen door een net van wandelpaden was voor de NSS steeds „onaantrekkelijk en on veilig" geweest. Behalve over een gewijzigd trajekt hebben beide partijen in principe ook overeenstemming bereikt over een nieuw opstappunt voor de zomerse stoomtreinritten. Mo menteel ligt dit in de zoge naamde Friese wei, maar uit het oogpunt van de toeganke lijkheid is nu besloten het naar voren te halen, in de richting van het Quick Boys terrein. Ook kan met ingang van '85 het aantal stoomtreinritten op het nieuwe trajekt worden uit gebreid. Van half juni tot half september kan er dan op de zaterdagen gereden worden. Voor dit seizoen heeft de NSS toestemming gekregen om op 21 en 28 juni ritten te verzor gen terwijl ook in augustus en kele data kunnen worden ge pland. Gereden wordt dan nog op het oude trajekt. Bromfietser breekt been KATWIJK Een 53- jarige bromfietser uit Katwijk heeft gister middag op de kruising Parklaan, Duinstraat en Duindoornlaan bij een ongeval een ge compliceerde been breuk opgelopen. De bromfietser sloeg op die kruising zonder richting aan te geven plotseling links af en botste daarbij tegen een auto. De man is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Industrieterrein aan de wandel LISSE „Het lijkt wel of ons industrieterrein aan de wandel is en zich verplaatst naar het zuiden. Het is veel voller daar dan op ons pri ma-de-luxe industrieterrein". Voorzitter W.M. Rosdorff van de progressieve PPP-fractie in de Lisser gemeenteraad leek gisteravond oprecht verbaasd. Aanleiding daarvoor was het voorstel van B en W om Digros toestemming te geven het distributiecentrum aan de 2e Poellaan uit te breiden. Het gebouw zou daardoor twee keer zo groot worden, in totaal 20.000 vierkante meter. De uitbreiding is in strijd met het bestemming plan Landelijk Gebied, maar B en W stellen dat nu toestemming niet kan worden geweigerd omdat men destijds toestemming heeft gegeven om het centrum op die plaats te vestigen. „Met pijn. maar het zij zo. Bovendien zou verplaat sing naar elders, buiten Lisse, arbeidsplaatsen kosten Alleen de PPP bleef uiteindelijk tegen de uitbreiding. Zwaailicht gestolen OEGST- GEEST Onbekenden hebben afge lopen nacht rond elf uur het zwaai licht van de auto van een ambulance- medewerker gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de Wil lem de Zwij gerlaan. Bejaard echtpaar gewond KATWIJK Een 72-jarige automobilist uit Katwijk en diens 74-jarige echtgenote zijn gistermiddag omstreeks vier uur gewond geraakt bij een ongeval. De man is met hoofd wonden en knieletsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw is met een gebroken rib en gebroken pink overge bracht naar het verpleegtehuis Zuydwijck in Leiden. Het on geval gebeurde op hoek Zee weg en Voorstraat. De auto mobilist verleende geen voor rang aan een andere 19-jarige automobilist. Exhibitionist aangehouden LEIDERDORP De Leiderdorpse politie heeft gistermiddag een 31-jarige exhibi tionist aangehouden. De man stond met zijn lichtgekleurde stationwagen aan de Nieuwe Weg en wachtte langsfietsen de meisjes op. Bij de politie zijn tien aan giften gedaan van „schending van de openbare zeden". De Leiderdorper werd op heterdaad betrapt. Wasserij Leiderdorp hij provincie gemeld LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp heeft de chemi sche wasserij Blokhuizen als mogelijk vervuilde plaats bij de provincie opgegeven. Op het provinciehuis wordt nu be keken of het bedrijf op de lijst van schoon te maken plaatsen moet komen. De gemeente Leiderdorp laat intussen grondmonsters nemen in de tuinen rond de wasserij aan de Kastanjelaan 1. De gemeente Leiderdorp heeft van de mogelijkheid om hin- dergevende bedrijven bij de provincie aan te melden, nog geen gebruik gemaakt. Vele andere gemeenten hebben wel wasserijen bij de provincie ge meld in de hoop dat er subsi dies loskomen waarmee de overlast kan worden beperkt. Zoals gisteren al in deze krant stond, blijken veel omwonen den last te hebben van de was serij. In een tuin aan het Van Leeuwenpark werd onlangs ernstige verontreiniging aan getroffen die in de richting van wasserijafval wijst. Ook andere bewoners hebben moeite met de wasserij. Vol gens de heer P.A. Schalkers heeft de wasserij jarenlang via een uitlaat in de gevel weke lijks een zak vol afval gepro duceerd. Doordat er nogal eens kinderen mee speelden, had het weer regelmatig vrij spel met de giftige stoffen. „Geluk kig is dat een tijdje geleden verbeterd. Nu wordt het spul goed afgevoerd en heeft de buurt daar geen last meer van", aldus Schalkers. De stankoverlast is echter wel ge bleven. AZL-DIRECTEUR ONDER INDRUK VAN ACTIES VOOR BUITENKLINIEK NOORDWIJK „Ik ben onder de indruk van de hartverwarmende reacties en ik wens de Stichting Instandhouding Buitenkli niek Noordwijk ook alle succes. We blijven met el kaar praten, maar het laatste woord is aan de minister. Ik verwacht dat die rekening zal houden met de resultaten van deze actie". Dit stelde al gemeen directeur J.H. Pe ters van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gistermiddag in de Noord- wijkse Buitenkliniek tij dens de ontvangst van di verse gulle gevers in het kader van een speciale ac tieweek voor het behoud van deze Noordwijkse af deling van het AZL. Dui delijk werd gisteren dat met 1,2 miljoen gulden per jaar, en dus niet de eerder genoemde 1,5 mil joen, de kliniek behouden kan blijven. Over een al ternatief bezuinigingsplan van de ouders wordt nog steeds overlegd. De minis ter van onderwijs, onder wiens verantwoordelijk heid Academische Zieken huizen vallen, neemt ver moedelijk in augustus een beslissing over de bezuini gingsplannen van het AZL en dus ook over het voortbestaan van de Bui tenkliniek. Directeur Peters beaamde ove rigens dat overheveling van deze afdeling voor chronisch zieke kinderen naar het AZL- terrein in Leiden bepaald een verslechtering van de situatie zal zijn, „maar zeker niet on verantwoord. Er zullen maat regelen getroffen worden dat het toch een soort afgesloten eenheid wordt met een tuintje erbij". Veel giften zijn er inmiddels binnen voor de actie en ook is er veel toegezegd. Met vooral grote geldschieters, het gaat Leerlingen van de Noordwijkerhoutse Regenboogschool brachten duizend gulden mee. om bedragen van 10.000 gul den en meer, zijn afspraken gemaakt voor het geval de ac tie niet slaagt. Dan zal het geld in overleg met hen voor een ander kinder-doel worden ge bruikt. Omdat het veelal om toezeggingen gaat, wilde de stichting gisteren niet bekend maken hoeveel er nu binnen is. „We zijn er nog niet, we willen voorkomen dat deze kinderen het kind van de re kening worden en over een paar jaar de sluitpost gaan vor men van de kinderafdeling van het AZL", aldus voorzitter dr. H.A. Kogels van de stich ting. Het alternatieve bezuinigings plan houdt onder meer in dat het aantal bedden van 30 wordt terug gebracht naar 15 of 16. „Liever 16 bedden hier dan verhuizen naar het AZL- terrein. Hier wordt niet alleen de medische, maar ook de soci ale kant van chronisch zieke kinderen bekeken in een zo normaal mogelijke situatie. Het is moeilijk je gezond of normaal te voelen als je tien-- hoog in een ziekenhuis, om ringd wordt door alleen artsen' en verplegend personeel", stel de drs. Wijnands, chef de clini- que van de Buitenkliniek. Met het alternatieve plan is 800.000 gulden bezuiniging ge moeid. Dat afgetrokken van de 1.2 miljoen, blijft er vier ton per jaar over. Dat hoopt de stichting jaarlijks met acties bijeen te brengen. Overigens stelt de stichting dat dat be drag nog lager moet kunnen. Zo wordt onder meer gesteld dat de AZL-directie bij de be zuinigingsplannen totaal geen rekening houdt met de kosten die het geschikt maken van een onderkomen op het zie kenhuisterrein en de verhui zing. AZL-directeur Peters werd gisteren geconfronteerd met de meest uiteenlopend groepe ringen die geld kwamen geven voor de Buitenkliniek. Zo is er 140 gulden binnengekomen van twaalf kinderen in Bent huizen die hun communie hebben gedaan, een fancy-fair van schoolkinderen in Oude water bracht bijna 3500 gulden op, de Hervormde Gemeente in Spijkenisse heeft 3000 gul den gevoteerd en kinderen van de Regenboogschool in Noordwijkerhout bestemden de opbrengst van een fancy- fair dinsdag op hun school, groot duizend gulden, voor'het kinderziekenhuis. De 2500 werknemers van Gist Broca des uit Delft leggen jaarlijks drie keer drie cent per week opzij voor drie goede doelen. Daarvan gaat dit jaar 4000 gul den naar de Buitenkliniek. De grootste gift komt van de werknemers van het ruimte vaartcentrum ESTEC in Noordwijk en de European Space Agency-partners in Ita lië en Duistland en het hoofd kantoor in Parijs: 25.000 gul den. Tot slot worden voor de actie etsen van de Buitenkli niek van de Noordwijkse me vrouw Verdoes verkocht. Bur gemeester mr. J.M. Bonnike van Noordwijk en chef de cli- nique Wijnands van het kin derziekenhuis kregen daarvan gistermiddag de eerste exem plaren. Etsen je Etsen van Arnold Jan Quanjer en Hennie Huijg 1 zijn tot eind augustus te zien in hotel-restaurant „Nachtegaal Van Lisse". De werken van Quanjer ic droge-naald etsen met als onderwerp zwemmer mensen. Het werk van Huijgens bestaat uit kleuree sen die als onderwerp scheepsrompenhebben. Dev positie aan de Heerweg 10 is elke dag open. y Vahantieboehje E De VVV in Lisse brengt zaterdag weer een nieuw vaAj1 tieboekje uit. Het is vanaf die dag verkrijgbaar bij het AL toor aan de Grachtweg. Het boekje bevat niet alleen a/F lei Lissese evenementen gedurende de zomer, maar t- evenementen, en adressen van poppentheaters, mui markten, kastelen, zwembaden enzovoorts buiten de meente, veel informatie dus voor dagjes uit. k Margie Ball De uit het Indonesische Bandung afkomstige Mar] Ball treedt zondagavond op in de Blues Brothers a het Dunantplein in Hillegom. Deze jazz-zange maakt in 1965 haar eerste plaat, „goodbye to love", een hit en trad veel op met verschillende bands. Ini dels is zij uitgegroeid van tienerster tot volwassen geres en zondag wordt zij begeleid door James Ma (drums), Rob Agerbeek (piano) en Henk Haven, (bas). De zaal gaat om negen uur open, de entree gratis. Lisse-Hoek van Holland t( r De Ren- en Toervereniging De Bollenstreek heeft v(] zondag een fietstocht georganiseerd van Lisse naar van Holland. De tocht is 135 kilometer lang en voert c/<, de duinen naar Hoek van Holland en terug via het Sta. duinse Bos, Maassluis, Nootdorp, Stompwijk, Zoeterwour Leiden, Voorhout naar Lisse. De start is bij het clubh aan de Spekkelaan in Lisse vanaf half acht 's morgéC Deelname kost vijf gulden, inclusief medaille en twee ga\ den zonder. n Gezinsverzorging De afdeling gezinsen bejaardenverzorging in Afool wijkerhout en De Zilk heeft de spreekuren ge wij zij - De spreekuren zijn van maandag tot en met vrijd van half negen tot half tien 's morgens en van één |J half twee 's middags. In noodgevallen is de dienstv, lening de hele week bereikbaar van half negen tot tien en van zeven tot acht uur 's avonds. VOORSCHOTEN Omwo nenden van het kleine winkel centrum aan de Prins Bern- hardlaan in de Nassauwijk hebben zich sterk gemaakt te gen de komst van een snack bar in een voormalige super markt. Hoewel de aanvraag voor de vestiging niet geheel voldoet aan het bestemmings plan van 1957, is het college van burgemeester en wethou ders van plan om de vestiging mogelijk te maken. Gistermiddag om vier uur stroomde de raadzaal vol met belanghebbenden, die allemaal „iets" tegen de snackbar, die door de exploitant „koffies hop" genoemd wordt, wilden inbrengen. Wethouder J. van Leeuwen verzocht dringend om de hinderwet te willen scheiden van de eventuele vestigingsvoorbereidingen. De hinderwet regelt het voorko men van overlast. Vele spre kers en spreeksters brachten vrijwel steeds dezelfe punten onder de aandacht van de wet houder en zijn vier asistenten, zoals vervelende luchtjes, hin der, slecht voor de kinderen, past niet in een woonwijk. Wethouder Van Leeuwen hoorde alle klachten aan> weerwoord en had een et loos geduld. Hij wees ero^ vele buurtbewoners helaa: gaan van de bepaalde vt derstellingen, als zou hf iedere snackbar een in* en herrie zijn. Daar is nt J de hinderwet voor. Alsii woord op de opmerking buurt wil het niet", zett>s uiteen dat een goed be^ alle belangen dient af gen en dat het lang niet is dat de buurt die sna<0) niet wil. Tijdens de hoorzlv bleek dat burgers, die vrn altijd gezagsgetrouw ziji waarschijnlijk nimmer z deelnemen aan de een og dere protestdemonstratie,j één voelen zodra kan worden dat hun huis^a rust en woongenot in g$rj komt. Zeer ontevreden o;e de wethouder ook aan he herhaalde dat burgemeestie wethouders doorgaan mf wijziging van het be^, mingsplan, waardoor ookjj horeca-achtig bedrijf zich vestigen, kreeg de wetho alvast te horen dat de vee' ruste buurtbewoners doorfe met hun protest eventuefl" hogere bestuursorganen. ONDANKS MINDER FINANCIËN: NOORDWIJK Ondanks de tijden van minder financiën zijn er in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria meer mensen komen werken. Telde de Sancta in 1981 nog 614 personen, bere kend op full-time basis, in dienst, in 1982 was dat aantal al opge lopen tot 640 en in 1983 tot 646. Dat is in drie jaar tijd een stij ging met 32, ofwel vijf procent. De uitbreiding is vooral ten goe de gekomen aan de sectoren verplegend en verzorgend perso neel. Deze personeelssector nam, mede door vervanging van leerlingen en niet-gediplomeerde hulpkrachten, toe in deze ja ren van 155 naar 196 medewerkers. Dat vermeldt de directie van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria trots in het jaar verslag over 1983. De oorzaken van de verheugende ontwikkeling is niet alleen het vervangen van leerlingen en niet-gediplomeerde hulpkrachten, maar ook de hoge bezettingsgraad van de „bedden" en de kosten die onder het niveau bleven. Dankzij die ontwikkelingen kon 1983 ook met een exploitatie-overschot van ruim vier ton wor den afgesloten. Samen met de reserves van de twee voorgaande jaren, beschikt de Sancta daardoor over een appeltje voor de dorst ter grote van een miljoen gulden. Overigens voor wie denkt dat er winst wordt gemaakt in de psychiatrie: er bestaat al jaren een aanzienlijk financieringstekort op het ziekenhuis, mede veroorzaakt door zaken als de verbouwing van het pavil joen St. Anna, waarvoor midden 1983 toestemming werd gege ven en die ruim twee miljoen gulden koste, en de bouw van het sociaal-cultureel centrum De Golfslag dat in november werd op geleverd en ruim 3,5 miljoen gulden kostte. De patiëntengegevens uit het jaarverslag leveren het vetrouwde beeld op. Meer dan de helft van de patiënten komt uit Noord- Holland, iets wat zou moeten worden tegengegaan door regiona lisatie van de zwakzinnigenzorg. Het aantal opnames stijgt met de jaren (67 in 1979 en al 108 in 1983). Uit Noord-Holland wor den twee keer zoveel mensen opgenomen dan uit Zuid-Holland. De stad Amsterdam levert het meeste aantal opnames: 36 pro cent van het totaal, waarmee het aantal patiënten uit die stad op 166 komt. Uit Haarlem komen 86 personen en ter vergelijking: uit Noordwijk komen 30 patiënten, dat is het meest van alle Zuid-Hollandse gemeenten. In de Sancta verblijven in totaal 184 mannen en 272 vrouwen. Sinds 1973 worden er mannen opgeno men en in 1978 resulteerde dat in 10 opgenomen mannen en in 1983 bleken er al 31 langer dan twee jaar in het psychiatrisch ziekenhuis te bivakeren. Samen met korter opgenomen mannen schommelt het aantal mannen in de Sancta rond de 100. Het was compleet feest gisteren in Noordwijk. Wat 50 jaar geleden op de trouwdag niet mogelijk was voor het echtpaar Van Nobelen, kon gisteren wel. Het gouden paar Van No belen uit de Van Leeuwen straat werd in een witte trouwauto, compleet met volgwagens tijdens de feestelijke dag van huis naar de St. Jeroenskerk, van de kerk naar de Poort van Kleef voor de receptie en vervolgens weer naar huis gereden, 's /Wonds was er bovendien nog een aubade door de muziek vereniging Excelsior. Het echtpaar Van Leeuwen vierde de 50ste trouwdag met de drie zoons, een dochter en een schoon dochter. De heer Van No belen is een echte Noord- wijker hetgeen blijkt uit het werk dat hij altijd deed: in de visserij en later ook in de bollen. Daaraan heeft hij zijn grote hobby, tuinie ren, over gehouden. Men zegt wel dat hij de mooiste tuin uit de buurt heeft. Me vrouw Van Nobelen is af komstig uit Voorhout en volgde haar man eerst naar de Zeestraat en later naar de Van Leeuwen straat in Noordwijk. Streekmuziekschool dreigt onbetaalbaar te worden LISSE Kritiek op Noordwijk, Noordwijker hout en Sassenheim werd gisteravond onomwonden geuit door de Lisser ge meenteraad. Aanleiding daarvoor vormen de be richten dat deze gemeen ten overwegen uit de ge meenschappelijke regeling van de Muziekschool Bloembollenstreek te stappen, iets waardoor het voortbestaan van deze school op losse schroeven komt te staan. Met de helft van de zes deelne mers zou het muziekon derwijs op deze manier onbetaalbaar worden. Woordvoerder F. Prins van de progressieve PPP- fractie zwengelde de dis cussie aan met zijn opmer king: „Het is een vorm van chantage om te drei gen met uittreding. Wel wordt het tijd bij het alge meen bestuur van de mu ziekschool aan te dringen op een bijstelling van het beleid in de richting van de verlangens van de deelnemende gemeenten". Overigens is zijn fractie steeds voorstander ge weest van bezuinigingen bij de muziekschool. De PPP-fractie zou het betreu ren als de streekmuziekschool zou moeten verdwijnen als al leen Voorhout, Warmond en Lisse nog overblijven voor de kosten. „Het dagelijks bestuur kan kennelijk niet bezuinigin gen. Het lijkt wel of het denkt dat de deelnemende gemeen ten alles wel zullen blijven be talen. Er zou een commissie moeten worden ingesteld die de zaak moet redden, anders worden de kinderen de dupe", stelde CDA-fractievoorzitter H.A. Smith op die waarschuw de ervoor te waken dat de streekmuziekschool geen „tweede conservatorium" gaat worden. Volgens wethouder mevrouw drs. J. Meulemans, tevens voorzitter van het bestuur van de streekmuziekschool, wil het bestuur nu een werkgroep in stellen die plannen gaat opstel len om zoveel uren vrij te ma ken zodat er een vakonderwij zer kan komen voor algemeen muzikale vorming (AMV) op lagere scholen, iets waar met name de drie rebellerende ge meenten voorstander van zijn. Overigens snapt de wethouder niet dat die gemeenten zo rea geren op de begroting voor 1985 van de muziekschool. „Sinds de nieuwe directeur be zig is, wordt er gewerkt aan onderwijs-hervorming, waar bij de lesgroepen op de streek muziekschool groter moeten worden en er algemene muzi- ir kt kale vorming op de basisje len kan worden gegevenk hebben we alleen een cflir lente voor de hele regiöe geen vakonderwijzers endi hervormingen kosten dusS Desondanks verwacht mei ineens dat die AMV biP een tot twee jaar is ingev^ op alle 90 scholen in de su" Bovendien wil men zelf P geld uittrekken voor die p leerkrachten. Als de muln school die moet leveren, l kent dat dat er een leerki' 26 uur moet worden vi maakt, en dat betekent dat er kindertjes bij de ziekschool zijn die geerf1 meer kunnen krijgen". n' Volgens de wethouder iU school trouwens in relati^£ andere scholen in het landjF! schrikbarend duur. „Je 'v natuurlijk ondanks de b6_ gen zeggen: het is mij te d maar hier betalen we eei|| drag van tien gulden en cent per inwoner, terwijl™ landelijk gemiddelde ligt twaalf gulden en er zijn uitschieters van 35 gulden' voegde daaraan toe dat de' ziekschool wel degelijk beert te bezuinigen en alle gelijke moeite doet om f leerlingen aan te trek „maar dat vergt veel pr ganda en kost ook tijd. Bo dien doen al die negatievi— richten over de financiL van de school daar geen£f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6