„Datgedoe over de opheffing van Centrum een vorm van amateurisme In memoriam-concert voor componist Martin op muziekfestival in Luzern Fotograaf "Brassai" overleden Boeken verkocht beneden prijs dagpuzzel Directeur opera Frankfort door stuk Fassbinder ontslagen KUNST fieidaeSotvuMit DONDERDAG 12 JULI 1984 PAG^. PARIJS Jules Halasz, onder de schuilnaam "Brassai" pionier van de documentaire fotografie en gevierd fotograaf van Parijs bij nacht, is naar gisteren door de familie is meegedeeld, op 84-jarige leeftijd in Nice overleden aan een hartverlamming. Brassai was geboren in Brasov (vandaar zijn pseudoniem) in Transsylvanië nu Roeme nië. Hij woonde het grootste deel van zijn leven in Parijs en verwierf er een reputatie als fotograaf van wat hij noemde "de kleine luiden" van de Franse hoofdstad. Hij was een van de eersten in zijn branche die het potentieel van de kleinbeeldcamera uitbuitte voor het maken van spontane veeleer dan geposeerde opna men. Hij leefde daarbij volgens zijn zeggen 's nachts en sliep overdag. Voordat Brassai naar Parijs ging, studeerde hij aan de Ku- nsthochschule van Berlijn, waar hij schilders als Kandin- sky leerde kennen. In Parijs publiceerde hij in 1964 zijn ge sprekken met zijn vriend Pi casso en in 1975 een boek over een andere vriend, Henry Mil ler. In 1968 kreeg Brassai's werk de eer van een expositie in het Museum voor Moderne Kunst in New York en in 1978 kreeg hij de Franse Nationale Fotograaf, Prijs voor Fotografie. Brassai. beeldhouwer en schrijver HAARLEM De VOMAR Voordeelmarkt bv moet de Vereeniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels (VBBB) een dwangsom van 50.000 gul den betalen. Dit omdat zij het verbod van de president van de Haarlemse recht bank om boeken beneden de vastgestelde publiek sprijs aan te bieden heeft overtreden. Aldus luidde de uitspraak van de president van de Haarlemse recht bank, mr. H.F. van den Haak, gisteren naar aanlei ding van een kort geding dat de VOMAR had aange spannen om te voorkomen dat zij een dwangsom aan de VBBB moest betalen. Na een eerder kort geding was op 13 april bepaald dat de VOMAR niet langer be paalde boeken onder de vastgestelde publieksprijs mocht verkopen, behalve als zij aan kon tonen dat de boeken uit het buitenland afkomstig waren. Zou de VOMAR dit verbod naast zich neerleggen, zo werd bepaald, dan moest zij per overtreding een dwangsom van 50.000 gulden betalen. Daar de VOMAR meende de gewenste gegevens af doende te hebben verstrekt, is zij doorgegaan, zo zegt haar raadsman, mr. K. Beis huizen, met de verkoop van de boeken onder de vastge stelde prijs. De VBBB achtte de overge legde papieren onvoldoende en eiste hierop een forse dwangsom. Ook de presi dent van de rechtbank vond dat de VOMAR er niet in was geslaagd aan te tonen dat er sprake was van een „reële import". Basisopleidingen uitbreiden voor reerutering van talent dansvak DEN HAAG De basis opleidingen voor het vak dans voor tien- tot twaalf jarigen moeten worden uitgebreid in plaats van beperkt, bij voorkeur bij de muziekscholen en con servatoria. Die in Tilburg, Arnhem en Enschede die nen in elk geval te blijven bestaan. Dit heeft de Raad voor de Kunst gisteren ge steld in zijn advies aan minister Deetman van Onderwijs, die in mei een notitie over de herstructu rering van de toneeldans opleiding publiceerde. De Raad heeft er, gezien de beperkte mogelijkheden om het aanwezige talent te recru- teren, grote bezwaren tegen dat bestaande basisopleidingen verdwijnen, zoals de minister wil. De voorgestelde concen tratie van de vooropleidingen voor twaalf- tot zeventienjari gen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam acht de raad verder onvoldoende door dacht. De'Raad noemt het een illusie dat concentratie van voorop leiding en vakopleiding kan leiden tot verkorting van de opleidingsduur voor toneel danser. Die zal acht tot negen jaar in beslag blijven nemen. De Raad is er voorstander van dat de docenten en studielei ders van de opleidingen voor een bepaalde tijd, bijvoorbeeld vijf jaar, worden aangesteld met mogelijkheid van verlen ging. Zodoende kunnen onder wijsgevenden vanuit de be roepspraktijk doorstromen. Dat de docenten in Amster dam, Den Haag en Rotterdam automatisch hun baan houden en die in Tilburg, Arnhem en Enschede de hunne even auto matisch verliezen, komt de Raad als onjuist voor. Voor tot werkelijke herstruc turering van het dansvakon- derwijs wordt overgegaan, moeten nog heel wat zaken worden opgehelderd, vindt de Raad. Hij stelt voor twee nieu we werkgroepen in te stellen: de ene voor de moderne-to- neeldansopleiding en de ande re voor de opleiding van dans- docenten. Ze moeten voor 1 ja nuari 1985 een visie ontwikke len ten aanzien van de scho ling, de aansluiting op de be roepspraktijk en de bij- en na scholing. Minister Deetman schreef de dansopleidingen in Tilburg, Arnhem en Enschede al dat de bekostiging met ingang van 1 augustus 1985 zal worden stop gezet. Hij gaat er kennelijk vanuit, dat op zijn beleidsvoor nemens niets meer van in vloed is, geen adviesorganen en ook het parlement niet. Deze gang van zaken acht de Raad voor de Kunst onaan vaardbaar. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 het verzamelen van postzegels als liefhebberij; 2 vaartuig dat d.m.v. schepraderen in beweging gebracht wordt; 3 verscholen; 4 lengtemaat. OPLOSSING Zakelijk leider Menso Carpentier Alting (I) en regisseur Peter Oosthoek van Centrum zijn nog niet uitgestre- AMSTERDAM Als het aan de Raad voor de Kunst en de Commissie- De Boer ligt, moet toneel groep Centrum met in gang van het seizoen 1985- 1986 het veld ruimen voor nieuwe gezelschappen in Amsterdam. Minister Brinkman van WVC houdt deze adviezen tot uiterlijk begin september in beraad. Hij vreest dat, als Centrum wordt opge heven, dit een groot ver lies zal zijn voor het Ne derlandstalige toneel. Het stimuleren van heden daagse en eigentaalse stukken is primair het uit gangspunt van dit Am sterdamse gezelschap. Het Amsterdamse college van B en W vindt dat toneelgroep Centrum, zij het in afgeslankte vorm moet blijven bestaan. Dit heeft een woordvoerder giste ren meegedeeld. B en W van Amsterdam zullen hun stand punt meedelen aan het minis terie van WVC. Ook zullen zij een voordracht aan de ge meenteraad doen voor behoud van een afgeslankt Centrum. Het is een publiek geheim, dat Centrum eerder om politieke dan artistieke redenen moet hangen. Er moet geld gevon den worden om het nieuwe to- neelbestel volgens plan te kunnen invoeren. In een ge sprek met regisseur Peter Oosthoek en zakelijk leider Menso Carpentier Alting wordt deze kwestie nog eens op een rijtje gezet. Peter Oosthoek: „Er moet een gezelschap verdwijnen, omdat er geld op tafel moet komen. Er zijn mensen met ideeën en projecten, die veelbelovend zijn en die moeten gehono reerd worden. Daar zijn we niet op tegen. We zijn zelf voor vernieuwing en doorstro ming". Menso Carpentier Alting: „Dan krijg je de vraag: waar om moet Centrum ophouden en niet een ander? Ik denk, dat dit te maken heeft met het feit, dat we een gewillig slachtoffer zijn, omdat we al jarenlang subsidie-perikelen hebben. Daardoor is er een klimaat ontstaan van: daar deugt iets niet, want als je sub sidie wordt ingehouden, dan ben je slecht. Terwijl het lou ter om organisatorische rede nen en terwille van bezuini gingen ging". Vijand „Aan de andere kant: als je Nederlands toneel speelt en je wijst een Nederlandse schrij ver af, dan heb je er een vij and bij. Als we waren doorge gaan met het alleen maar spe len van buitenlands toneel, zo als in de gouden jaren met Pinter, Edward Bond, dan hadden we dit probleem abso luut niet gehad. We zijn min of meer het slachtoffer van een beleid dat moet worden gevoerd, maar dat nog zo in zijn kinderschoenen staat, dat mensen daar niet professioneel op reageren. In dat kader krijg je: pak Centrum maar". Peter Oosthoek: „Toen we bij de Raad voor de Kunst waren, zijn er bepaalde zaken bespro ken, waarop in positieve zin werd gereageerd. Bij de Com missie-De Boer, die op last van WVC in het leven werd geroe pen omdat het advies van de Raad voor de Kunst unaniem is veroordeeld, hebben we het later ook nog eens een keer verteld, omdat het bij ons geen politieke, maar oprecht ge meende overwegingen zijn. Zo vinden we, dat als een gezel schap niet goed functioneert, er gekeken moet worden naar de leiding, want die is er ver antwoordelijk voor. We heb ben dah ook het voorstel ge daan om niet gezelschappen op te heffen, maar om de artistie ke leiding om de zoveel jaar zonodig te vervangen. Dit voorstel is nu min of meer overgenomen. In onze brieven en rapporten kun je lezen dat we redelijk hebben vooruitge lopen op beleidsplannen die nu aan de orde worden ge steld". Lunchvoorstellingen Menso Carpentier Alting: „We zijn er altijd van uitgegaan dat de voorstellingen voor zichzelf moeten spreken. Het staat als een paal boven water, dat de manier waarop onze voorstel lingen de laatste drie jaar door het publiek en de pers zijn ontvangen, gemiddeld dermate hoog waren, dat er maar wei nig gezelschappen zijn, die dit halen. Dan heb je het onge looflijke succes van de lunch voorstellingen. We kunnen alle aanvragen van schouw burgdirecteuren niet eens ho noreren. En zo'n voorstelling als „Jubileum", wat echt een hoogtepunt is. Wat we mis schien hebben onderschat is dat er geen rekening wordt gehouden met wat'je produ ceert. En dat het zo verpoliti- seerd is. Het zou in geen ander land voorkomen, dat een ge zelschap dat op zoveel gebie den historie heeft gemaakt: het Nederlands toneel, het En gels toneel, het werken met een eigen theater wat toen in Nederland een volstrekt on ontgonnen gebied was, dat zo'n instituut maar even aan de dijk wordt gezet. Wat ik echt onaanvaardbaar vind, is dat er in het rapport van De Boer niet wordt ge sproken over sociale gevolgen en een afvloeiingsregeling. Het ministerie hoopt, dat ze daar onderuit kunnen komen, maar inmiddels is er een precedent geschapen met Proloog, die wel een afvloeiingsregeling heeft. De kosten daarvan zul len bij elkaar genomen derma te hoog zijn, dat het maar de vraag is, of deze manoeuvre wel goedkoper is. Als je een nieuw toneelbestel wilt maken, waarbij iedereen weet, dat je nooit langer een mandaat krijgt dan voor drie jaar, dan teken je voor dat sy steem. Hier betreft het men sen, die al meer dan dertig jaar bij Centrum zitten. Die kun je niet zomaar op straat zetten. Het is niet netjes, dat daarover in het rapport niets staat. Het is meer een administratief rap port en geen artistiek rapport. Op het moment dat het over toneelmaken gaat, haken ze af. En dat is voor een commissie waar gezelschapsdirecteuren en schouwburgdirecteuren in zitten onbegrijpelijk". Nooit professioneel Menso Carpentier Alting: „Het Nederlands toneel wordt nooit professioneel. Dat is iets waar ik gek van word. Als je ziet, hoe dit gedoe in zijn werk gaat, dat is ook een vorm van amateurisme. Als je ziet hoe schrijvers reageren, als iets van hen wordt afgewezen. Ik geloof dat men het nog steeds niet weet, wat het betekent als een gezelschap een eigen thea ter heeft, wat voor invloed dat heeft op de werkwijze. Er ko men dingen van de grond, zo als vorig jaar „Blessuretijd", naar een idee van Maria Goos. En al die andere initiatieven. Dat heeft allemaal te maken met het feit dat je mensen een kans wilt geven in het ge bouw, dat je tot je beschikking hebt. Ook over de manier waarop er nog steeds over de positie van Peter Oosthoek wordt gespro ken. Het is hier allang niet meer een instituut waar Peter de grote man is, maar meer de stimulator. Het gaat er om een klimaat te scheppen, waarin een Ton Vorstenbosch, een Guus Vleugel, maar ook een Maria Goos aan de gang kun nen gaan met eigen stukken". MAX SMITH FRANKFURT Twee jaar na de dood van de Westduitse regisseur Rai- ner Werner Fassbinder heeft een stuk van zijn hand de algemeen-direc teur van de opera van Frankfurt de kop gekost. De uit zeven leden bestaande Raad van Beheer van de "Alte Oper" besloot dinsdagavond eenstemmig Ulrich Schwab op staande voet te ontslaan, om dat hij het stuk van Fassbinder dat als antisemitisch was ver oordeeld, wilde laten opvoe- Schwab, die de opera bestuur de sinds zij in 1981 ten koste van 200 miljoen mark uit de as verrees, heeft zijn ontslag ge kregen nadat hij de gemeente had beschuldigd van het uitoe fenen van censuur door zich te verzetten tegen de eerste uit voering van Fassbinders "Het afval, de stad en de dood". Het spel werd in 1975 geschre ven maar nooit opgevoerd vanwege zijn inhoud. De schurk in het stuk is een wel lustige, rijke, op wraak beluste joodse speculant die de armen van een stad -- gemakkelijk te herkennen als het huidige Frankfurt uitbuit. Walter Wallmann, de chris tendemocratische burgemees ter van de stad had, samen met de sociaal-democraten en de plaatselijke joodse gemeen te het argument aangevoerd dat het stuk neo-nazistische gevoelens kon aanwakkeren. In een korte verklaring bij het ontslag van Schwab zei Wall mann dat het gemeentebestuur geen vertrouwen meer in hem had. De afdeling Frankfurt van de Groenen beschuligde het stadsbestuur van politieke in menging in de zaken van de opera en de vereniging van Duitse schrijvers protesteerde tegen "een nieuwe poging om de produktie van een provoce rend en polemisch toneelstuk tegen te houden". Burgemeester Wallmann haal de ter verdediging van zijn standpunt Joachim Fest aan, de auteur van een befaamde biografie van Hitier en mede- -uitgever van de hoog aange schreven Frankfurter Allge- meine Zeitung, die het stuk van Fassbinder noemt: „Een voorbeeld van links fascisme en radicale chic". Tegenstanders van het spel halen dialogen als de navol gende aan: „Hij verslindt ons, de jood. Hij drinkt ons bloed en doet ons er naast grijpen. Want hij een jood en wij zijn schuldig. Ik word 's nachts wakker met de dood letterlijk voor ogen, een brok in mijn keel... De jood is verantwoor delijk, want hij doet mij mij zelf schuldig voelen, want hij is daar. Als hij was gebleven waar hij vandaan kwam, als zij hem vergast hadden, zou ik beter kunnen slapen". Rainer Werner Fassbinder, die een veertigtal films maakte, stierf in 1982 op 36-jarige leef tijd aan een fatale dosis slaap pillen en drugs. LUZERN Grote namen van orkesten, dirigenten en solisten komen als ge woonlijk ook dit jaar weer voor in het programma van het bekende muziek festival in de Zwitserse stad Luzern. het festijn wordt van 15 augustus tot en met 8 september ge houden. Traditiegetrouw wordt het Festival geo pend door het Zwitserse Festivalorkest, samenge steld uit musici van de Zwitserse symfonie-orkes ten, dit keer o.l.v. Rafael Kubelik. Op 22 augustus geeft dit en semble, dan onder Jean Four- net, een speciaal in-memori- am-concert voor de Zwitserse componist Frank Martin, die vele jaren van zijn leven in Nederland woonde en werkte en in Naarden in 1974 over leed. Het programma van Lu zern bestaat dit jaar in hoofd zaak uit werken van vijf com ponisten: Frank Martin, die steeds meer in de belangstel ling komt en de Tsjechen Sme- tana, Dvorsjak, Janacek en Martinu. Het Concertgebouworkest, dat in het Kunsthaus verleden jaar onder Bernard Haitinks leiding in twee concerten triomfeerde, is deze keer wel iswaar niet van de partij, maar wel twee ensembles, die het komend seizoen ook in Am sterdam te beluisteren zullen zijn: het Boston Symfonie Or kest o.l.v. Seiji Ozawa en de Berliner Philharmoniker on der Herbert von Karajan. Voorts o.a. de Londense Aca demy of St.Martin-in-the- fields, het Weens Philharmo- nisch Orkest, de Tsjechische Philharmonie uit Praag en het Symfonie Orkest van de Beie- re Omroep. Dirigenten resp. Neville Marriner, Claudio Ab- bado, Vaclav Neumann en Sir Colin Davis. Als solist werken o.m. mee Martha Argerich, Bruno Leonardo Gelber en Rudolf Firkusny, piano, Wolf gang Schneiderhan en Josef Suk, viool, de cellist Robert Cohen en verder Edith Mathis, sopraan en de baritons Roland Hermann en Kurt Widmer. Op het festival zijn o.a. veer tien symfonie- en vier kamer- concerten, een kerk- en een koorconcert en voorts solisten concerten te beluisteren. Spe ciale avonden worden gewijd aan Musica antiqua, Musica nova, jeugd- en ouderencon- certen en harmoniemuziek. Ook zijn er Meestercursussen in het conservatorium onder leiding van musici als Malcolm Frager en Wolfgang Schnei derhan. Een bijzonder evene ment wordt de realisatie in de Jezuïtenkerk van Frank Mar tins kerkopera „Le Mystère de la Nativité", voor 9 solisten, een groot en een klein ge mengd koor, klein mannen koor en orkest o.l.v. Roderick Brydon. Het werk dateert uit de jaren 1957-59. De traditionele begeleidende tentoonstelling in het Raad huis te Luzern is gewijd aan de eerder genoemde componis ten. Uitvoerige inlichtingen en kaartverkoop: Internationale Musikfestwochen, Postfach 424. CH-6002 Luzern. FRED HOOGEZAND

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10