Voodverlenging paspoort biedt erstrooide toerist uitkomst Den Uyl knokt voor nieuwe regeerperiode ERUGSTUREN DOEN WE NIET ZO SNEL" Psychiatrische iekenhuizen moeten iedden afstoten Prof. Bastiaans wil meer tijd van Deetman Japans dorp in Rotterdam oepeler premie- Joopregeling te duur HARD TEGEN HARD TEGEN EIGEN VOORZITTER SNNENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 10 lULI 1984 PAGINA 9 herpere controle e ntal vlieguren ÏIPHOL De rijkspolitie dienst ;vaart gaat scherper letten op de op- n van sportvliegers in Nederland in n jarenournaals en logboeken. Volgens ma- senconR- Schnitker, hoofd van de afdeling ïor ee^vaartonderzoeken van de rijkspolitie 8bouw<t luchtvaart, bestaat het vermoeden weergjportvliegers een onjuiste opgave van ijn deziantal werkelijk gevlogen uren geven, prettig>ehoud van hun brevet. Uit recente •ienterfproeven zijn drie gevallen naar bo le vergekomen van de opgaven van vlieg- ilsmedj die niet zijn gemaakt. Hier zou zelfs htsverke kunnen zijn van valsheid in ge- iis vooifte, aldus majoor Schnitker. Een hou- 'enlanjvan een sportbrevet moet tenminste n zijivlieguren per jaar maken om dit bre- aguarcgeldig te laten blijven. Nederland telt sterke0u>zen(l gebrevetteerde sportvliegers, is daiw— Strengere eisen bij verlenen Kemakeur ARNHEM De KEMA in Arnhem, het onder zoeksinstituut van de Nederlandse Elektrici teitsbedrijven, gaat strengere eisen stellen aan verlening van de zogenoemde „Kemakeur". Het instituut wil voortaan beoordeling van de wijze, waarop een leverancier waakt over de kwaliteit van zijn produkten zwaar mee laten wegen bij het al dan niet verlenen van de Ke makeur. Dat blijkt uit het jaarverslag van de KEMA over 1983. De invoering van kwaliteits systemen, waarmee doorlopend kan worden ge controleerd of de kwaliteit van een produkt voldoet aan de gestelde eisen, is volgens de KEMA een voorwaarde voor het goed functio neren van de Nederlandse industrie. Misbruik van het Kemakeurmerk blijft volgens het insti tuut overigens een bron van zorg. In 1983 wer den 32 gevallen van misbruik geconstateerd. Het jaar daarvoor waren dat er 39. Havenbedrijf moet loon 57-plusser aanvullen ROTTERDAM Het Rotterdamse stuwadoors- bedrijf Muller Thomsen mag de korting op de sociale uitkeringen niet doorberekenen aan de uitgetreden werknemers van 57,5 jaar en ouder. Een arbitragecommissie onder voorzitterschap van de Amsterdamse hoogleraar Mr. W. Fase heeft bepaald dat het havenbedrijf de door de regering ingevoerde korting zelf moet aanvul len tot de overeengekomen 85 procent van het laatst verdiende netto salaris. Door uit te gaan van het laatst verdiende netto loon heeft het bedrijf zijn oud-werknemers een inkomensga rantie gegeven, die moet worden nagekomen. Het feit, dat de overheid de uitkeringen heeft verlaagd ontslaat het bedrijf niet van de ver plichting aan te vullen tot 85 procent van het laatste netto-salaris. De uitspraak van de com missie is bindend en is de eerste over deze pro blematiek. Club van koks in oprichting ZOETERMEER Aan het einde van de zomer wordt in Zeist de Ne derlandse Club van Koks opgericht. Die club wordt een afgelei de van de dertig jaar bestaande Nederlandse Club voor Chefkoks. Binnen die vereniging leeft de wens om ook voor andere dan chef koks een club in het le ven te roepen. Belang rijkste doel van de nieuwe koksclub wordt de bevordering van een bredere erkenning van het beroep. „Toneelgezelschappen en orkesten voor 100 procent subsidiëren" DEN HAAG Drie toneelgroepen, zeven orkes ten en een operagezelschap zijn gedoemd te ver dwijnen indien de ministerraad geen juiste beslis sing neemt over hun financiering. Dit zei gisteren W. Sutherland, de voorzitter van de landelijke werkgroep Orkestenbestel die tevens namens de werkgroep toneelbestel sprak. De ensembles die moeten verdwijnen zijn o.m. De Voorziening in Groningen en Toneelgroep Globe in Eindhoven, het het Frysk Orkest in Leeuwarden en het Noordhollands Filharmonisch Orkest in Haarlem, alsmede operagezelschap Forum in Enschede. Vol gens de adviezen van de werkgroepen zou het Rijk 56 miljoen gulden uit het provincie- en ge meentefonds moeten gebruiken om daarmee na 1 januari 1985 de toneelgezelschappen en orkesten voor 100 procent te kunnen subsidiëren. ABP-verdachte in beroep tegen langer voorarrest MAASTRICHT Eén van de hoofdver dachten in de ABP-affaire, de zakenman ir. J. van Z., heeft hoger beroep aangete kend tegen de verlenging van zijn voor arrest. Het beroep wordt eind juli behan deld door het Hof in Den Bosch. De rechtbank in Maastricht besloot eind mei al het voorarrest van Van Z. en ex-ABP- directeur Masson met dertig dagen tt verlengen. Van Z.'s advocaat noemde het „een beetje overdreven" dat zijn cliënt vast moet blijven zitten nu in Ne derland onderzoeken zijn gedaan en ge tuigen zijn gehoord. Justitie wacht vol gens de raadsman nog op gegevens van de justitie op het Engelse kanaaleiland Jersey. Daar zijn een bv. een Engelse bank en zakenlieden bij de zaak betrok ken. tegeifT igevoe-( t is bo< IIPHOL „Er zijn op Schiphol de laatste inden heel vervelende »en gebeurd. Als we t volgens het boekje den werken, hadden heel wat mensen te- rgesteld weer naar huis ;ten gaan omdat hun niet geldig was. Het is r mij nog steeds onbe- I>elijk, maar sommige risen laten hun pas- ft meer dan een jaar lopen". Opperwacht- plpster P. Verdonk, f ïfd praktische dienst de marechaussee op liphol, heeft het vooral de zomermaanden ex tra druk met de verstrooi de vakantieganger, die wel aan zijn tandeborstel, maar niet aan zijn pas heeft gedacht. De marechaussee op Schiphol heeft sinds 27 mei de bevoegd heid een noodverlenging te ge ven op verlopen paspoorten. Sinds die dag hebben 64 men sen van deze uitzonderlijke re geling gebruik gemaakt, een aantal dat volgens cijfers van de luchthavenmarechaussee snel toeneemt. „Terugsturen doen we niet zo snel. Volgens onze instructies mogen we geen noodverlenging meer ge ven als het paspoort langer dan een jaar verlopen is. Maar wat moeten we in zo'n geval doen? De mensen rechtsom keert laten maken, daar heeft niemand wat aan. Dan bellen we even met het ministerie van buitenlandse zaken of we geen uitzondering mogen ma ken. Daar krijgen we dan meestal wel toestemming voor, maar het is zeker geen regel", zegt adjudant L.S.J. Cosman van de luchthavenmarechaus see. De marechaussee geeft alleen een noodverlenging om ie mand uit de problemen te hel pen. Zo maakt de reiziger niet zelden gebruik van een char ter, waardoor een ticket niet meer geldig is nadat het vlieg tuig zonder hem is vertrok ken. Dan is een noodverlen ging vaak een uitkomst. De kosten zijn niet gering, name lijk 85 gulden, maar dat heb ben de meeste mensen die dit overkomt er wel voor over. Bij thuiskomst moet nog wel een nieuw paspoort aangevraagd worden, dat natuurlijk ook weer geld kost. Bij een reis naar de meeste Westeuropese landen is zo'n noodverlenging overigens niet nodig; dan biedt een toeristenkaart (f 42,50) uit komst. Wie overigens naar Spanje gaat, heeft genoeg aan een paspoort dat niet meer dan vijf jaar verlopen is. De toerist die een paar dagen voordat hij op vakantie gaat merkt dat het paspoort verlo pen is, doet er goed aan bij het gemeentehuis een toeristen- kaart te halen. „Als iemand het echter op de dag van ver trek in de gaten heeft, kan het geen kwaad wat eerder naar Schiphol te komen, zodat we de kans hebben één en ander even in orde te maken", luidt het advies van opperwacht meester Verdonk. In 1983 werden 3572 mensen aan zo'n toeristenkaart geholpen; een document dat oficiëel mag men maar één keer per jaar mag worden verstrekt. Om de extra drukte van de zo mervakanties zonder veel tijd verlies voor de reiziger te kun nen opvangen, zet de mare chaussee op Schiphol extra mensen in en neemt ze meer balies in gebruik. Verdonk denkt dat het oponthoud bij vertrekkende reizigers daar door helemaal teruggedrongen kan worden en bij de aan komsten beperkt blijft tot niet meer dan tien minuten. Die strenge controle is volgens Verdonk nodig om ongewens te vreemdelingen buiten te houden en vooral ook mensen niet te laten vertrekken als ze bepaalde schulden aan de staat nog niet hebben afgelost. Vo rig jaar werd van ongeveer vierduizend mensen voor niet minder dan 380.000 gulden aan geldboetes van onder meer be keuringen geïnd. Ook de oogst aan valse paspoorten was niet mis. Vorig jaar nam de mare- chechausse 246 vervalste grensdocumënten in beslag. Dat aantal stijgt, want alleen al in de eerste helft van dit jaar werden 184 vervalsingen ontdekt, terwijl het hoogsei zoen nog niet eens achter de rug is. ARJEN VAN DER SAR 'in onze parlementaire redactie) -i —JjN HAAG De psychiatrische ziekenhuizen in ons ld moeten hun opnamecapaciteit in de komende ja- .1 drastisch verminderen. Zowel in 1986 als in 1987 iiden in totaal 250 bedden moeten worden afgestoten in de jaren daarna telkens 500. Staatssecretaris Van Reijden (Volksgezondheid) heeft dit de Tweede ter voorgesteld in een „Nieuwe Nota Geestelijke ksgezondheid". beperking van de opnamecapaciteit moet volgens de be- idsman ten goede komen van de zogeheten eerste lijnshulp ir mensen met psychische moeilijkheden, zoals crisiscentra, onale instellingen voor ambulante geestelijke gezondheids- en beschermde woonvormen. De hulpverlening in deze jsector moet worden verruimd. In de psychiatrische zieken- izen zijn de laatste jaren steeds meer mensen opgenomen met ite psychische aandoeningen, die vaak een sociale achter end hebben (bijvoorbeeld werkloosheid of echtscheiding). De are psychiatrische patiënten, die dringend moeten worden lenomen, zijn daardoor in de knel gekomen, zo schrijft Van f Reijden in zijn nota. Op hol Ogenschijnlijk heeft dit plaatje weinig met fietsen te maken, maar het is wel degelijk de opening van de negentiende Drentse rijwielvierdaagse. Voordat de deelnemers van start konden, moest minister Braks één van de twee op hol geslagen ooilammen in bedwang zien te houden, die hem waren aangeboden bij de door hem verrichte opening. De minister van Landbouw, nauwelijks bekomen van de schrik, schonk de twee dieren op zijn beurt aan de schaapskudde van Balloo. Of hij daarna ook nog een oorlam kreeg aangeboden, vertelt het verhaal niet. mm LEIDEN De Leidse hoogleraar prof. Bastiaans, die beroemd is geworden door de behandeling van oorlog slachtoffers en gegijzelden, moet van minister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) over tien maanden zijn functie neerleggen. De bewindsman wil namelijk niet langer een uitzondering maken op de pensioengerech tigde leeftijd van 65 jaar voor hoogleraren. Bastiaans, inmiddels 67, zegt echter nog ten minste een jaar nodig te hebben om een opvolger op te leiden. „Het is bijzonder moeilijk om psychiaters en andere psycho-the- rapeuten op te leiden voor dit uiterst moeilijke werk. Ik zou het best iets rustiger aan willen doen, maar ik wil wel ruimschoots de gelegenheid hebben om anderen hiervoor in te werken. Want er zijn praktisch geen collegae die zo systematisch en diepgaand dit werk hebben gedaan als ik", aldus Bastiaans vanochtend voor de KRO-radio. „We moeten bovendien niet vergeten, dat nu een generatie is die als kind in de concentratiekampen heeft gezeten. En het vraagt nog zeker dertig jaar om die effectief te kunnen helpen". Bastiaans weet zich in zijn streven gesteund door een grote groep patiënten en ex-patiënten. ROTTERDAM Met veel feestelijk vertoon is vanochtend in Rotterdam de „Edomachi" (Japan in Rotterdam) geopend. De plechtigheid die werd verricht door o.a. burgemeester Peper van de Maasstad, de Japanse ambassadeur in Nederland, N. Nakahis- ma en Anton Geesink als vertegenwoordiger van het comité van aanbeveling, werd via een satelliet uitgezonden naar Japan. Edomachi (Edo-straat) is een klein Japans dorp in Rotterdam, neergezet op het terrein tussen De Doelen en het Centraal Sta tion. Het is een unieke straat met authentieke huizen uit het oude Japan, „het tijdperk van Samuarai en Shogun". Vanaf vandaag tot en met 26 augustus kan iedereen daar nader kennis maken met de gewoonten, gebruiken en ambachten uit het Land van de Rijzende Zon. De manifestatie is opgezet in het ka der van Japan '84. Dit jaar is het namelijk 375 jaar geleden dat Japan en Nederland handelsbetrekkingen aanknoopten. Tekort leraren economie en muziek DEN HAAG Van de 56.469 lesuren economische vakken die er dit schooljaar elke week worden gegeven op de dagscholen voor vwo, havo en mavo, kan twaalf procent niet door bevoegde leraren worden verzorgd. Voor muziek met 18.282 lessen per week is het tien procent. Alleen lichamelijke oefening wordt in de 78.180 lessen per week nergens onbevoegd gedoceerd. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. Het relatieve tekort aan bevoegde docenten beloopt voorts acht procent voor maatschappijleer en vijf procent voor klassieke ta len, Spaans en alle creatieve en expressievakken samen. Per week worden in het algemeen voortgezet onderwijs meer dan dertigduizend lessen onbevoegd gegeven. Ze vormen drie pro cent van het totaal van 1.024.818. Een jaar eerder was dit per centage vier. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Het kabinet wil deze week een besluit nen over de vraag wat gedaan moet worden met ?e moties op het gebied van de Volkshuisvesting, die Tweede Kamer eind juni heeft aangenomen. De Ka- ir eiste een soepeler regeling voor mensen die een ?miekoopwoning aanschaffen. Minister Winsemius staatssecretaris Brokx van VROM zitten hiermee da- in hun maag, omdat die moties hen dwingen vol- id jaar nog meer op hun begroting te bezuinigen dan 200 miljoen gulden die al in het kabinet was afge- oken. de bedoelde moties wordt gevraagd om een verhoging met 100,- van het maximale premiebedrag dat de lagere inko- nsgroepen voor een premiekoopwoning kunnen krijgen (de ximum premie is nu 48.000,-) en om een verhoging met ).000,- van alle inkomensgrenzen die gelden bij de premie- >pregeling. Volgens een woordvoerder van het ministerie van OM veroorzaken die moties, als ze zouden worden uitge- ird, een „ongewenste extra uitgaaf" op de begroting en wer- i ze ook naar volgende jaren door. Het extraatje zou daarom mindering moeten worden gebracht op andere begrotingspos- maar de vraag is: waar? Buurman pakt inbreker LEIDEN Een 32-jarige be woner van de Stille Rijn heeft gistermiddag een inbreker ge pakt. Het bleek om een 24-jari- ge Leidenaar te gaan die al tientallen inbraken heeft ge pleegd. De man zag de Leide naar uit het huis van zijn buurman komen met de han den vol sieraden en girobetaal kaarten. Hij greep hem, maar terwijl de 32-jarige Leidenaar de politie belde, ging de inbre ker er in een auto vandoor. Op de Agaathlaan kon de politie hem even later toch aanhou den. Bokken gestolen LEIDEN Van de kinder boerderij aan de Cruquiuslaan zijn de afgelopen dagen drie bokken gestolen. Ook werden twee bokken met gebroken voorpoten aangetroffen en lag er een dood schaap in de sloot. Politie en beheerder van de kinderboerderij hebben geen idee wat de dieren overkomen huwen oude kan onn en ti binnenstad CIDEN Binnen een paar weken worden kanonnen uit de 17e eeuw op verschillende itatsen in de binnenstad geplaatst. De kanon- |ln zijn bij baggerwerkzaamheden in een ka- iial op Oost-Voorne met tientallen tegelijk liar boven gehaald en enkele dienden daarna als meerpaal. De gemeente Leiden heeft zes van die kanonnen „voor een habbekrats1' opge kocht. Momenteel worden ze opgeknapt en worden er zogenaamde „rolpaarden" (onder stellen) voor gemaakt. De kanonnen zijn twee meter lang en hebben een doorsnede van 25 30 centimeter. Twee komen op het bolwerk bij het Ankerpark, twee komen op een pleintje tussen het Arsenaal en de Witte Singel, één komt naast de Morspoort en één kanon komt naast de Zijlpoort. RIEMELS DEN HAAG Terwijl het merendeel van de Haagse politici is afgereisd naar verre oorden, heeft PvdA-leider Den Uyl zijn vakantie afgelast. „Joop heeft het te druk om er een paar weken tussenuit te kunnen", laat een woordvoerster weten. Uit die mededeling, toevallig gedaan naar aanleiding van een verzoek om een interview, blijkt misschien wel het duidelijkst hoe moeilijk de positie van de kleine PvdA-generaal op het ogenblik is. Hij vecht op maar liefst drie fronten tegelijk. Het eerste front, het voeren van oppositie tegen het rege ringsbeleid, levert hem ver moedelijk nog de minste pro blemen op. Routinier als hij is, zal hij niet zo veel tijd nodig hebben om te bedenken wat hij straks in de Tweede Kamer gaat zeggen over de op Prins jesdag te publiceren plannen van het kabinet-Lubbers. Een voordeel is dat de regerings voornemens dit jaar uitzonder lijk vroeg bekend zijn, dat wil zeggen de grote lijnen daar van. Dat komt, doordat werk nemers en werkgevers in spraak hebben gekregen in het te voeren sociaal-economische beleid. Het tweede front, het bedrij ven van partijpolitiek, is al een stuk problematischer. Nu het kabinet de hobbel van de kruisraketten ongeschonden over gekomen is, twijfelt nie mand er nog aan dat Lubbers, Van Aardenne en de hunnen de rit zullen uitzitten. Dus zijn de partijen nu al de posities aan het verkennen, van waar uit ze de verkiezingen van be gin 1986 in zullen gaan. Het CDA is daarbij aanzienlijk minder vaag dan in vorige ja ren; als het enigszins mogelijk is wil het doorregeren met de VVD. De liberalen, die heel goed weten wat hun achterban voor ogen staat, hebben de handreiking van premier Lub bers en partijvoorzitter Buk man met graagte aanvaard. De prolongatie van de coalitie te kent zich dus duidelijk af. Actie Wilde zijn partij niet bij voor baat buiten spel komen te staan, dan moest Den Uyl nu echt wel in actie komen. Van daar zijn uitspraak in Het Vrije Volk dat de kwestie van de kruisraketten geen breek punt behoeft te zijn bij de ka binetsformatie. Met andere woorden: de PvdA houdt vast aan haar absolute „neen" te gen de kruisraketten, maar sluit niet op voorhand samen werking uit met partijen, die (misschien) wel willen plaat sen. Den Uyl verklaarde deze „draai" door te wijzen op het feit dat de daadwerkelijke plaatsing is uitgesteld tot eind 1988. Tot die tijd kan de PvdA, aldus Den Uyl, gerust in de re gering gaan zitten, onder het motto „wie dan leeft, die dan zorgt". Dat zijn uitspraak alleen be doeld was om te voorkomen dat CDA en VVD de formatie van 1986 nu al zouden dicht timmeren, bleek uit het ant woord van Den Uyl op de vraag, wat die eventuele PvdA-ministers zouden doen, als het ogenblik van plaatsing is aangebroken? Stappen ze Den Uyl dan op? Daarover had de PvdA-voorman kennelijk nog niet nagedacht: „Dat zou wel het meest voor de hand liggen, maar daar wil ik nu nog geen uitspraken over doen", redde hij zich eruit. Daarmee komen we bij het derde front van Den Uyl, het bevechten van zijn eigen par tijvoorzitter. Want het lijkt erop of Max van den Berg nog feller dan CDA en VVD de so cialisten buiten de regering wil houden. Hoe is het anders te verklaren dat hij steeds pre cies dat zegt of doet, waarmee hij christen-democraten en li beralen hoog in de gordijnen krijgt? Voorbeelden daarvan zijn de raketten en het sociaal- economische terrein. Wat het eerste betreft was Van den Berg twee dagen na het ka merdebat over het kabinetsbe sluit er als de kippen bij om voor de VARA-microfoon te zeggen dat de PvdA zich van een verdrag met de Verenigde Staten tot plaatsing niets aan zou trekken! Verdrag of geen verdrag, met de PvdA in de regering kwamen de raketten er niet in, aldus Van den Berg. Hij voegde eraan toe zich niet te kunnen voorstellen dat de Amerikanen „een stoomboot de Rijnmond op zouden stu ren" om plaatsing af te dwin gen. Guerilla Op sociaal-economisch gebied is er sprake van een soort gue rilla tussen Van den Berg en de kamerfractie. Dat heeft te maken met een opdracht van de fractie aan een drieman schap onder leiding van Jos van Kemenade voor het ma ken van een schets voor een sociaal-economisch beleid tot 1990. Volgens ingewijden ver trouwde Max van den Berg dit zaakje van het begin af aan niet, maar werd hij echt pa nisch, toen prof. Jo Ritzen, medewerker van Den Uyl tij dens diens ministerschap op Sociale Zaken, enige uitspra ken deed in de Haagse Post. Ritzen pleitte bijvoorbeeld voor het afschaffen van de wwv, omdat deze uitkering uit de schatkist wordt betaald. „Toen sloegen bij Max echt alle stoppen door," zegt een in timus. Hij verklaart het daaruit dat het partijbestuur onlangs een eigen sociaal-economisch plan publiceerde, zonder dat de fractie daar enige invloed op had- kunnen uitoefenen. Op een vergadering over dit stuk weigerde Van den Berg wijzi gingsvoorstellen van Den Uvl in behandeling te nemen, om dat de termijn voor indiening was verstreken. Dat de fractie leider net terug was uit het buitenland, werd niet als ex cuus aanvaard. Limiet is li miet. Toen Den Uyl na veel praten het merendeel van de bestuursleden zo ver had dat zij nog wel wilden discussië ren, onthulde Van den Berg dat het stuk in kwestie al naar de pers was. Er kon dus niets meer aan veranderd worden. Zo ligt er nu een officieel plan. waarin bezuinigen bepaald niet prioriteit nummer één is en dat straks een belangrijke rol gaat spelen bij de discussie over het nieuwe verkiezings program van de PvdA. Niet zo verwonderlijk dat de „FC Den Haag" (fractie) stie kempjes hoopt op een trainers wisseling bij de „FC Basis" (partijbestuur). Volgend jaar moet het congres zich uitspre ken over de persoon van de nieuwe voorzitter en gretig wordt nu uitgezien naar de man of vrouw, die het straks tegen de bij de basis zo popu laire „ayatollah uit het Noor den" durft op te nemen. Maar tot dusver heeft zich nog nie mand gemeld en Joop den Uyl rekent maar liever nergens op. Hij concentreert zich op het zogeheten fractieweekeinde, dat tegen het einde van het zo merreces wordt gehouden. Bij die gelegenheid bepalen frac tie en partijbestuur gezamen lijk de koers van de PvdA in het nieuwe parlementaire jaar. Wil Den Uyl (of De Opvolger) de PvdA naar een nieuwe re geerperiode kunnen leiden, dan moet hij nu allereerst in tern orde op zaken stellen. Een schip met twee kapiteins op de brug, is gedoemd te ver gaan. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9