een holenmens Barbecue: Maaltijd voor Woontips voor ouderen IJzersterke fietstassen Kwaliteit van allesbranders soms alarmerend Opvouwbaar hotelletje Beetje achteloos bloot CONSUMENTENINFORMATIE EeidaeSou/icwit DINSDAG 10 JULI 1984 PAG» In een lange reeks van jar« hebben de Engelse tassencoi structeurs van Karrimor ee kwaliteits-imago opgebouu dat nauwelijks z'n weerj vindt. In het gebruik zijn de; tassen uitzonderlijk pretti De belijning, het pientei hang- en sluitwerk, de ve sterkingsconstructies alsmec de uitgekiende gewichtsvei delingh vormen de basis vo< dit imago en voor jarenlan fietsplezier. De tassen zij vervaardigd uit Silvaguan dat zeventig procent sterkt en tien procent lichter is da nylon. Het is bestand tege steenslag en vrijwel ongevot lig voor olie en vet. Het is bc vendien wasbaar zonder d< afbreuk wordt gedaan aan d waterdichtheid. De tasse krijgen van de fabrikant ee garantie van vijf jaar mee. KS-100, dat exclusief voor d Engelse fabriek wordt vei vaardigd, heeft zelfs zovet kwaliteiten in huis dat de fa brikant een levenslange ga rantie meegeeft. Voor dit uitgesproken vak werk moet natuurlijk de kni iets verder open. Een set ach tertassen bijvoorbeeld kom tussen de 109 en 209. Adre van een dealer is op te vragei via Intercycle Sport 05130 39123. Goed gepakt en gezakt zijn is een voorwaarde voor een prettige tietsvakantie. Barbecuen kan een feest zijn voor ie der gezinslid. „Barbecuen is geen voedsel bereiden, het is een geestesge steldheid", zegt de Engelse kwaliteitskrant de Times. „Welk zinnig mens verlaat zijn goed geoutilleerde keu ken om ergens buiten gehurkt Robinson Crusoe te gaan spe len Met als resultaat een stuk half rauw vlees op je bord, een maaltijd voor een holenmens Gek of niet, aantrekkelijk schijnt het te blijven. Wie dit soort culinai re genoegens met Pasen of Pinksteren heeft gesmaakt, en méér wil, moet komende uitverkoop eens in sportzaken kijken of er niet een simpele doch aardige barbecue voor delig is aan te schaffen. In de nazomer gaan die bij bosjes de deur uit. Er blijven genoeg maanden over voor freaks, die niet te stuiten door regen of hagel en in oktober nog leuk onder een paraplu willen staan worstelen met een kar bonade. In de hete zomer van 1975 sloeg menigeen in zo'n uitverkoop zijn slag. Grillen in de buitenlucht werd tot diep in de herfst een rage. Speciaalzaken en warenhui zen zagen hun omzet in bar becue's in '75 vertienvoudigd. Voor '84 verwacht men een vijftien maal grotere uitver koop. Overigens zullen veel vrou wen de dag gezegend hebben dat de man zich ging werpen op de grillpennen en grill tang. Drieënzeventig procent van de barbecue-freaks is op dit moment van het manne lijk geslacht; tien procent van hen zendt ook tot in hartje winter zijn rooksignalen uit. Het trotseren der elementen is olie, zalf en balsem voor het door feminisme gedeukte ego. Het leuke van barbecuen ech ter is dat iedereen het kan doen: de bouwvakker en mi nister, sociaal werkster en cassière, tiener en grijsaard. De meeste mensen beginnen met een simpele hibachi, de Japanse naam voor vuurbol. Die heeft in drie standen ver plaatsbare grill, de prijs is laag maar hij weegt loodzwaar. De volgende stap is de barbe cue met windscherm, die voorkomt dat recreanten door rookwalm meegeroosterd worden. In Amerika is de barbecue voorzien van een deksel om het vuur te doven en' de rook weg te houden. De elektrische barbecue van Odell „Redling" bereidt de maaltijd in tien minuten. Sommige barbecues in USA werken op lava; ze hebben een handig schoonmaaksys- teem, te bedienen met één vinger. De as valt in een la, en kan zo worden wegge- kiept. In Engeland zijn bij Selfridges gekleurde model len te koop voor 40 tot 50. Voor een groter model betaalt men 90 pond (circa 450). De ellende is dat er bij dit soort luxe artikelen altijd betere en grotere verkrijgbaar zijn. Maar een barbecue met voet pedalen en computerklok heeft niets meer te maken met het „natuurgebeuren": vlees braden op hete stenen. Vijfentwintig procent van de Nederlandse kampeerders bij voorbeeld past daar dan ook voor. Ze kiezen voor eenvoud, maar wel met zekere gemak ken zodat het voedsel eetbaar is. In Frankrijk maken veel mensen op de camping een vierkant van gestapelde bak stenen, waartussen een iets groter vierkant stuk kippe gaas wordt geklemd. In het stenen „bakje" gaat wat houtskool. Dit is pas leven met graspollen Voor vis- liefhebbers heeft de Bijenkorf een barbecue waarin vis kan worden gegrilld. Eén waarschuwing: nooit bar becuen op plaatsen waar vooral bij droogte brand kan ontstaan (bos, hooiberg). Idea ler zijn veld of rots, dan wel het terras thuis. T.F. Bij vijf van de vijftien geteste „allesbrander"-kachels is as best aangetroffen in de af- sluitband van de deurtjes. Die band bestaat vaak uit een wit koord van gevlochten materi aal. Is dit koord dof en korre lig, dan kan het asbest bevat ten, is het glanzend en glad, dan bevat het glasvezel en kan men gerust zijn. Is asbest in de afsluiting verwerkt, dan zijn de kachels onveilig omdat bij het openen en sluiten van de deurtjes asbestvezels kun nen vrijkomen, die bij inade ming borstvlieskanker kun nen veroorzaken. De Consumentenbond vreest dat het niet alleen bij de han del maar ook in de huiska mers sinds 1979 zijn al 150.000 hout/kolenkachels ge plaatst wemelt van de on veilige exemplaren van het type „allesbrander" dat voor zien is van deurtjes. Naast de asbest afsluitbanden van de deurtjes heeft het onderzoek ook andere veiligheidsproble men aan het daglicht ge bracht. Twee van de vijftien onderzochte kachels hadden een lek in de afvoerpijp en le verden zodoende groot gevaar voor koolmonoxidevergifti ging op. Andere problemen waren de fout opgegeven ca paciteit, een bedroevend laag stookrendement en het te heet worden van sommige ka chels. Er zijn naar schatting zo'n zeshonderd merken, typen en modellen in de handel. De Consumentenbons heeft 15 van de meest gangbare in de prijsklasse tot 3000,- onder zocht. Stoeltje aan de fiets Fietsers die genoeg krijgen van het trap pen, en welk eens even rustig willen zitten, hengelaars die naar hun stkkie fietsen om even de dobber uit te gooien, kunnen sinds kort gebruik maken van de „Sidesit", een handig klapstoeltje aan de fiets. Het stoeltje bestaat uit een eenvoudig buisfram en is vervaardigd uit verzinkte buis met een dia meter van 16 mm en een dikte van 1,2 mm. De ziting en rugleuning zijn vervaardigd uit veerkrachtige geruite kunststof. Het zi tje wordt gemonteerd aan de bagagedrager, als het is uitgeklapt dient de fiets als steun. De Sidesit is een uitvinding van de heer J. Busio uit Geleen en is in produktie geno men door de Union Fietsenfabriek in Nieuwleusen. Het zitje is leverbaar voor fietsen met 26 en met 28 inch-wielen. Bij de erkende rijwielhandel moet u er zo'n f 37,50 voor neertellen. Hengelen Zitje mee. Bijna twaalf procent van de Nederlandse bevol king bestaat uit 65-plus- sers, en dat percentage zal in de loop van de ja ren alleen nog maar toe nemen. Helaas gaat het ouder worden soms ge paard met allerlei onge makken, zodat het nodig kan worden te verhuizen naar een bejaardenhuis of verzorgingsflat. Bezuini gingen in de gezond heidssector zijn er mede oorzaak van dat deze mo gelijkheid niet voor ie dereen is weggelegd, en bovendien wil een groot aantal bejaarden graag zo lang mogelijk thuis blij ven wonen. Mischien dat dan de woning wat moet worden aangepast en dat af en toe wat hulp onont beerlijk is. De kosten die deze voorzieningen met zich meebrengen, wegen echter niet op tegen die van huisvesting en ver zorging in zo'n „bejaar- denhotel". Daarnaast biedt het thuiswo- nen veel meer mogelijkheden deel te blijven nemen aan het maatschappelijk gebeuren dan temidden van uitsluitend ou deren. Vandaar ook dat de overheid het zo lang mogelijk thuis blijven wonen stimu leert. Voor de nodige bouw- Comfort in de slaapkamer: Bed op zithoogte (links) of een verstelbare matrasbodem (rechts). Het is in de jonge mode leuk om hoogzomer 1984 stukjes bloot te laten zien. Geraffi neerd aangebrachte uitsnij dingen, afgezakte broeken, te korte hessen tonen een stuk mooi bruin zien dat olijk schuilevinkje speelt onder de stof van jurk of bloes. HIJ doet er ook aan mee, want HIJ heeft ook een brons- kleurtje opgedaan, en wil daar gerust voor uitkomen. Het wachtwoord voor dit mode verschijnsel is „achteloos heid". Het resultaat van al dit „niet van dat benauwde" is een uit monstering als die van een drenkeling op een onbewoond I" Wear, knoop een lap om ie lijl en stroop ]e broek op, geraffi-, eiland. neerd sexy. Om tijdens een toeristische trektocht plezierig aan uw trek ken te komen, zult u kritisch te werk moeten gaan en de kust van het wegstrepen machtig worden. En dan wel vooraf, bij het samenstellen van uw uitrusting. En dat is niet zo eenvou dig, want iedereen heeft wel de neiging te veel „onmisbare" spulletjes mee te nemen. U kunt er niet onderuit: trekken is wegstrepen. Door het uitbrengen van een lichte fiets-kampeerset is Bata- vus erin geslaagd om in eider geval het dubbeldaks „hotelle tje" tot een paar simpele pakjes terug te brengen. In de rond drie kilo wegende tent is niet alleen ruimte gebouwd voor overnachten, ook de kook- en bagageruimte is royaal beme ten. Beide zijden hebben een ritsbare toegang en in de „deu ren" is voldoende fijnmazig gaas verwerkt om optimaal en zelfs regelbaar frisse lucht toe te laten. En insecten hebben geen kans De tweepersoonuitsuitvoering van de uit nylon, katoen en po lyester vervaardigde tent kost 299, de driepersoons ƒ339. technische aanpassingen in de woning geeft de overheid dan ook vaak subsidie. Omdat voorwaarden en normen plaatselijk nogal wat verschil len, is het raadzaam vooraf kontakt op te nemen met de diensten Sociale Zaken en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente. Interieuraanpas singen zijn minder ingrijpend en kunnen plaatsvinden in het £ader van de noodzakelij ke vervangingsaankopen. Daarbij hoeft dan niet per se te worden gewacht tot de strammer wordende ledema ten aangepast meubilair nood zakelijk maken. Slaapkamer Juist bij het ouder worden is een gezellig ogende slaapka mer belangrijk. Immers, nu zal overdag ook wel eens be hoefte bestaan (en tijd aanwe zig zijn) om even lekker 'lan guit' te gaan. Een comfortabel zitje, sfeervolle en practische verlichting en goed afsluitba re gordijnen doen al veel. Als daar dan nog een warm aan voelend kortpolig tapijt en wat smaakvolle prenten aan de wand bij komen, wordt het slaapvertrek een plaats waar het goed toeven is. En moet er dan noodzakelijkerwijs een paar dagen het bed gehouden worden, schrikt zo'n prettige omgeving de eventuele bezoe kers niet af. Bed Het bed dient zo hoog en ste vig te zijn dat men gemakke lijk op de rand kan gaan zit ten, zonder gevaar achterover te tuimelen. Een goede hoogte is 50 52 centimeter. Een ma trasdrager met verstelbaar hoofd- en voeteneinde, ver hoogt het comfort. Soms kan een verhoogd voeteneinde zelfs medisch noodzakelijk zijn. Plaats het bed zodanig dat de twee lange zijden en het voe teneind goed bereikbaar blij ven. Aan die kanten moet een loopruimte van minstens een meter breed zijn, en ook moe ten de doorgang naar badka mer en slaapkamerdeur vrij blijven. Zorg dat de zon niet op het hoofdkussen kan schij nen en dat niet altijd in het felle daglicht hoeft te worden gekeken. Dmdat ouderen vaak licht sla pen, is het van belang dat de gordijnen geen licht doorla ten, dat werkt vooral in de morgen erg storend. Eeen bed- of leeslampje hoort eigenlijk in iedere slkaapka- mer thuis. Naast het bed moet op voldoende hoogte wegle- gruimte zijn, bijvoorbeeld een wat hoger nachtkastje, waar van de gemakkelijk te openen laadjes voorzien zijn van een „glij-stop", zodat ze er niet uit getrokken kunnen worden. Oudere echtparen zullen veel plezier hebben van twee een persoons bedden. Die hebben als voordeel dat men elkaar niet stoort als de ene helft van het echtpaar onrustig slaapt. En ze kunnen bovendien ge- mnakkelijk worden aangepast aan de persoonlijke wensen. Woonkamer Losse kleden geven in de woonkamer vaak aanleiding tot vallen, en schuiven bij het verplaatsen van meubels dik wijls op. Kies bij het kopen meubels die houvast geven, zodat ze bij het lopen door de kamer zo nodig als steuntje gebruikt kunnen worden. De zitmeubelen moeten zó com fortabel zijn dat ze voldoende steun geven in de lendenen en de nek, en dat de voeten naast elkaar op de grond kun nen staat. Er zijn voldoende stoelen en bankstellen voor ouderen ontworpen met een met een ideale, tamelijk hoge, ondiepe zit en stevige armleg- gers. De daarbij behorende lage tafels zijn ook wat hoger dan normaal. Gaat het om een bergmeubel, kies dan een mo del dat niet voortdurend dwingt tot bukken, maar een combinatie met een bergruim te op tafelhoogte voor de din gen die dagelijks nodig zijn. Wanden Omdat bij het lopen nogal eens steun gezocht zal worden aan de wanden, kunnen deze het best bekleed worden met een goed afwasbaar materiaal, zoals bijvoorbeeld geschuims vinyl. Dat kan met een sopje worden afgenomen en is goed bestanmd tegen stoten. Gemak dient de mens Zonwering en gordijnen kun nen vanaf één punt worden .bediend, zelfs elektrisch, zo dat een drukje op de knop voldoende is. Om niet bij ie dere belletje naar de deur te hoeven lopen, is er een inter com, waardoor vanuit de stoel in de kamer of vanuit bed ge sproken kan worden met de gene die voor de deur staat. En ook de deuropener kan elektrisch worden bediend. Tv met afstandbediening be staat ook al enige jaren en er zijn zelfs tv-meubels waarvan de deuren op afstand geopend en geslolten kunnen worden. Een brievenkastje aan de bin nenkant van de brievenbus voorkomt onnodig bukken bij het ophalen van de post. Gemak dient de mens, en daar mag hij, zeker bij het ou der worden, best gebruik van maken. Een paar vodden, secuur gewrocht tot een strandpak (In Wear). Opgerolde shorts, door een linnen ceintuur be hoed voor over je kuiten zakken; de onder broek steekt eruit (Martinique, graffiti-druk), lnl.tel.077-44440.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8