fro jectontwikkelaar mag /oningen in Stevenshof p vrije markt verkopen flLLERLEHDS) ILUNDERS VEROORZAAKTEN OVERLAST DOOR MINERVA Gijselaarsbank terug naar Kort Rapenbrug Sjoffelaar Caicbe (Souaurit 3dën] hadelijke bacterie nog niet gevonden in Leids drinkwater /d, bDA VERSLAPT GREEP OP WONINGMARKT Meubel boulevard Leiderdorp onaan vaardbaar De Pancrat De Stichting Welzijn overweegt De Pancrat, het ge bouwtje op het Ir. Driessenplein dat onder meer door buurtorganisaties wordt gebruikt, af te stoten. Dat is één van de mogelijkheden die de stichting in onder zoek heeft als een manier om te bezuinigen. Als alter natieven voor de gebruikers worden het Mostertcom plex, het Stadsbouwhuis en het gebouw van de stich ting Welzijn aan de Breestraat genoemd. Ook de reno vatiewinkels aan de Lage Morsweg en de Verwey- straat zouden dicht kunnen. De stichting is verder van plan bij het opzetten van nieuwe renovatiewinkels an dere gebruikers als woningbouwverenigingen en archi tecten mee te laten betalen aan de kosten. De Vijf Hoven De speeltuinvereniging De Vijf Hoven heeft voor de ko mende weken een groot aantal activiteiten op het pro gramma staan. Van 6 augustus tot en met 17 augustus staan bezoeken aan onder meer het Jeugdland Rotterdam, Drie- vliet in Rijswijk, Meyendel in Wassenaar en het Ponypark Slagharen op het programma. De kosten liggen tussen de 30 en 120 gulden. Nadere informatie over het vakantiepro gramma zijn telefonisch verkrijgbaar: 764436 of 310178. Marxbrothers De Marxbrothers film „Go West" draait vrijdag 20 en zaterdag ?1 juli in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- koorsteeg 17. In deze film gaan de Marxbrothers op zoek naar goud in het wilde westen alwaar ze in een complete oorlog verwikkeld raken met een spoorweg maatschappiji Aanvang 20.00 en 22.15 uur. de gemeenteraad werd ge houden. )EN Blunders en ie gissingen, zowel van idaggemeentebestuur en len.ie als van het lus- (Comité van Minerva, ■p ien geleid tot de ge- 15 overlast vanuit het Jj 'der Werfpark waar- j| 'Leiden enkele dagen i4 I geteisterd. Dat is de lusie van de interpel- die gisteravond op oek van de PvdA in Het aandeel waarvoor de ge meente aansprakelijk dient te worden gesteld, is het uitrei ken van vergunningen waar van van te voren al vast had kunnen staan dat deze tot overlast zouden kunnen lei den. Dit waren vergunningen waarover ook de politie tevo ren mee had mogen praten. De burgemeester had een vergun ning verstrekt waarin was vastgelegd dat dagen achter een tot 2 uur 's nacht in de open lucht muziek gemaakt mocht worden en tot zes uur in de ochtend geschonken mocht worden. Goekoop had er echter niet op gerekend dat er popmuziek gemaakt zou worden, zo verontschuldigde hij zich gisteravond. Boven dien, jaarlijks worden er zo'n 600 ontheffingen uitgereikt die vrijwel nooit enig overlast tot gevolg hebben, zei de burge meester. Het merendeel van deze vergunningen wordt ech ter voor feestjes binnenshuis verstrekt, zo bleek. Desalniettemin was Goekoop van mening dat de aanwijzin gen van de politie door de or ganisatoren goed waren opge volgd. Over het aantal klach ten dat bij de politie was bin nengekomen, verschilde men van mening. Goekoop hield staande dat er in het weekend niet meer dan 10 klachten over geluidsoverlast waren ge uit, het PvdA-raadslid M. Ko ning zei van de politie te heb ben vernomen dat „er honder den klachten waren binnenge komen". „Hoeveel klachten moet de politie ontvangen voordat er aktie wordt onder nomen", vroeg de raad zich dan ook terecht af. Ook de wijze waarop de orga nisatoren blijk gaven van hun verantwoordelijkheid, liet da nig te wensen over, conclu deerde de raad. Ongeacht de vraag of de politie niet eerder op had moeten treden, hadden de leden van Minerva ook zelf het volume van de geluidsin stallatie in toom kunnen hou den. Een goede reden om „Mi nerva geen gebruik meer te la ten maken van dit soort open bare terreinen", vond PvdA- interpellante C. Snelders. Zij pleitte ervoor in de toekomst geen manifestaties toe te staan die langer dan een dag duren en de ontheffingen aan te pas sen aan de reguliere sluitings tijden. VVD-fractievoorzitter F. Kuijers riep zijn collega- raadsleden op zich in alle emo tionaliteit niet tot overhaaste daden te laten verleiden. „Er moet een beleid komen dat de overlast zoveel mogelijk be perkt zonder dat in Leiden niets meer mogelijk is", aldus Kuijers. Dat beleid zal dan in het najaar gemaakt gaan wor den wanneer de lustrumfees ten aan een grondige evaluatie onderworpen worden. Tot dan zullen in het Van der Werf park geen aktiviteiten georga niseerd worden waarvan de buurtbewoners enige overlast te dulden zullen hebben. De enige manifestatie die voorlo pig op het programma staat is een gratis popconcert op 1 sep tember. Dat wordt echter door de gemeente zelf georgani seerd die inmiddels haar lesje heeft geleerd. DINSDAG 10 JULI 1984 PAGINA 3 de woningzoekenden heb ben gekozen. Waarne mend wethouder R. Ei kerbout (volkshuisvesting) stelde hier tegenover dat het slechts om een inci dentele beslissing zou gaan. Volgens de Leidse woonruim teverordening deze werd een jaar geleden vastgesteld komen voor nieuwbouwwo ningen tot een bedrag van 211.000 gulden uitsluitend Leidse ingezetenen dan wel economisch gebondenen in aanmerking. Met deze regeling wil men voorkomen dat er in Leiden „goedkoop" gebouwd zou gaan worden voor inwo ners uit de regio. Dit beleid is voor het bouwplan van Wilma echter losgelaten omdat, zo be toogde Eikerbout: „Ervaringen in het afgelopen jaar elders in de stad hebben uitgewezen dat het beleid aan heroverweging toe is". Op een vraag van PSP- raadslid H. de la Mar op welke ervaringen hij doelde, wist Ei kerbout geen antwoord te ge ven en verwees hij naar een nota die in het najaar wordt uitgebracht. Dan namelijk wil het college de beleidswijziging in de verordening vastleggen. Eikerbout gaf de linkse oppo sitie ruiterlijk toe dat hij in een jaar tijd volledig van standpunt is gewijzigd. Als raadslid betoogde Eikerbout vorig jaar namens de PvdA dat de greep van het gemeen tebestuur op de woningmarkt juist steviger zou moeten zijn. Een verzoek van projectont wikkelaar Westland-Utrecht, om zijn woningen aan het Gal gewater op de vrije markt te mogen verkopen, werd enkele jaren geleden door het ge meentebestuur van de hand gewezen. Concurrentie Maar, zo zei Eikerbout, Leiden moet aan zijn concurrentiepo sitie denken. In omliggende gemeenten tilt men niet zo zwaar aan een stringent huis vestingsbeleid. Bovendien is het mechanisme op de wo ningmarkt het laatste jaar zo gewijzigd dat het voor de ge meente niet meer dan verstan dig is de greep te verslappen, vond Eikerbout. De wethouder wist de raad te verrassen met een beschikking van de regering dat binnen af zienbare tijd de woonruimtere- gels voor woningen die vijf maanden vruchteloos aan in gezetenen dan wel economisch gebondenen zijn aangeboden, als vervallen moeten worden beschouwd. „Maar het is toch niet nodig vooruit te lopen op beslissingen van dit CDA/VVD kabinet", aldus De la Mar. Pittig Eikerbout was echter niet ge voelig voor de kritiek van lin kerzijde. Hij wil er alles aan doen om de woningen in de Stevenshof kwijt te raken, want mocht de projectontwik kelaar onverhoopt van zijn plannen afzien, dan dreigt een stevig exploitatieverlies op deze nieuwe wijk. Daarom heeft het college de projectont wikkelaar de toezegging ge daan dat, mocht de gemeente raad dwars gaan liggen, het college de zaak buiten de raad om zou willen regelen. Sjoffels heten ze en je kan er mee over het water lopen. Twee gro te gele drijvers voor aan de voeten en twee „skistokken" om af te zetten zijn de ingre diënten voor wat een nieuwe rage beloofd te gaan worden. De 15- jarige Winko Erades trok gisteren als eerste sjoffelaar in de Leidse grachten veel bekijks. OR KAN BIJWERKINGEN VEROORZAKEN EN/KATWIJK De Leidsche Duin- maatschappij (LDM) en de Inspectie je Volksgezondheid zijn er tot op he en, vog niet in geslaagd de schadelijke bac- ie wjAeromonas Hydrophila in het Leidse viswater aan te tonen. Tot nu toe is de ^vie alleen gevonden in het verbindings- naar lussen de Haagse en Leidse waterlei- jijn qn Voorschoten. Afgelopen zaterdag is plaapen met het toevoegen van chloor aan - afgeidse drinkwater. Ir. D. Mus van de u kur waarschuwt voor de schadelijke bij- uiteiing'en van ch*00r- van L_ De bacterie werd gesignaleerd door de In spectie voor de Volksgezondheid en daarop werd de LDM de opdracht gegeven om chloor aan het drinkwater toe te voegen. Chloor maakt bacterieën onschadelijk. In Den Haag wordt al sinds mei chloor toege voegd vanwege de aanwezigheid van de bac terie Aeromonas Hydrophila. Deze bacterie kan buikpijn en ontsteking van de slijm vliezen tot gevolg hebben. „Van de kant van de Inspectie gezien is het verstandig ge weest om ons de opdracht te geven om te chloren", zegt ir. D. Mus. Hij zegt dat de LDM hiertoe niet was over gegaan omdat de bacterie niet in hét Leidse drinkwaternet is gevonden. Ir. Mus vraagt zich af wat de gevolgen zijn van het chloor in het water. „Zijn die wel onderkend?", al dus de heer Mus. Hij zegt dat door het chloor schadelijke bijwerkingen, zoals maagklachten, kunnen optreden. „Met chloor introduceer je ook schadelijke pro- dukten", zegt ir. Mus. Hij vindt de opdracht van de Inspectie om te chloren echter geen voorbarige maatregel. Het publiek heeft zeer rustig gereageerd op het toevoegen van chloor aan het drinkwa ter. Bij de Leidsche Duinwatermaatschappij kwamen slechts twee telefoontjes binnen van mensen die om informatie vroegen. Ge klaagd is er niet. In Leiden is niet merkbaar dat er chloor aan het drinkwater is toege voegd. Volgens ir Mus is dat logisch. Het chloor wordt in Katwijk, daar staat het pompstation van de. LDM, bij het drinkwa ter gedaan en eenmaal in Leiden is het chloor erg verdund. In het water in Katwijk zit meer chloor. Sijn jn d; jeleei lucht Projectont- 7iHaar Wilma koop- ig bv mag 136 nog te en vrije sector-wo- 11 ac*n in de Stevenshof van! vrije markt aan de kabii brengen, wanneer ■)e p>innen drie maanden ~t de Leidse kopers heb- meiangediend. Het col- ^at/an B en W heeft de van:tontwikkelaar laten nkwi, dat zij „er niet ?n ..«voor is, dat geen en- !en jbndernemer voor de n N'land wii bouwen >vdAel dat zijn huizen ge- y1 irjt worden". Het is an ename de PvdA die volgde het roer heeft 'jdaigocud de VVD e al eerder voor ver ding van de verorde- en dat leverde de jSsenfisten gisteravond in iifde fmeenteraad het ver ban de linkse partijen t zij voor de project- kkelaar en niet voor De gemeenteraad lag echter niet dwars want VVD en CDA juichten de ommezwaai van de socialisten alleen maar toe. Namens de PvdA-fractie wist W. van der Pluijm te melden dat het collegevoorstel binnen zijn partij „tot pittige discussies had geleid". Uiteindelijk zou slechts de socialiste A. Boot sa men met alle kleine partijen tegen het voorstel stemmen. Saillant detail bij dit 'nieuwe' collegebeleid is dat zonder de toezegging aan Wilma, de aan koop van het pand Stations weg 25 niet door zou gaan. Dit pand is eigendom van Noord- wijk Passage bv een zuste ronderneming van makelaar dij Mens die er een kan toorgebouw wilde neerzetten. De gemeente heeft er alles aan gedaan om dit te verhinderen en wist uiteindelijk gedaan te krijgen dat ze het pand voor zes ton van Passage Noord wijk mocht kopen. Om de pijn voor Mens makelaardij een beetje te verminderen, is afgesproken dat Mens makelaardij de door Wilma te bouwen woningen in de Stevenshof mag gaan ver kopen. 3 bekneld ""ferversbrug Meisje rijd met brommer en e 58-jarige Leidenaar ersbi gistermiddag korte vanp de Verversbrug met 'f 30ieen bekneld gezeten. oosHan raakte door een ,biejp de brug met zijn aar [vast. Met hulp van de reghveer heeft men het temj van de Leidenaar, 3 srfcder invloed verkeer- reer los gekregen. De Iweer rukte met groot ida^ieel uit, maar dat gra< achteraf niet nodig. tegen muur LEIDEN Een 14-jarige meisje is gistermiddag met zwaar letsel aan een been naar het AZL overgebracht, nadat zij in de Van der Duynstraat met een brommer tegen een muur was gereden. Het meisje kwam uit de Amaliastraat en op de kruising met de Van der Duynstraat bleek ze de brom mer onvoldoende te beheer sen. Volgens de politie kon ze vermoedelijk de rem niet tijdig vinden en reed tegen de muur. Burgemeester C. Goekoop voelde zich door de discussie zo geïnspireerd, dat hij de raad in een persoonlijk ad vies van zijn voorkeur voor herplaatsing op de hoogte wilde stellen. Uiteindelijk wonnen de mo- numentalisten het van de funktionelen. De bank wordt na de bouwvak op zijn oude stek opgebouwd. Dat kost de gémeente 230.000 gulden en dat is 30.000 gulden minder dan de verplaatsing zou kos ten. LEIDEN Het vestigen van een meubelboulevard in Lei derdorp „brengt een oneven redig nadeel aan de Leidse binnenstad toe". Dat schrijft het Leidse college van Ben W aan de Raad van State. De ge meente heeft de Raad van Sta te verzocht het besluit van Ge deputeerde Staten (GS) om Leiderdorp toestemming te ge ven voor de meubelboulevard te schorsen. De gemeente stelt in het schorsingsverzoek on der meer dat vestiging in Lei derdorp in strijd is met eerder beleid van provincie. B en W wijzen erop dat GS ook^ een aantal adviezen over de lceuze tussen Leiderdorp en Leiden naast zich heeft neergelegd. LEIDEN De Gijselaars bank wordt teruggeplaatst naar zijn oude plek aan het Kort Rapenbrug. Hiertoe werd gisteravond met 20 tegen 11 in de ge meenteraad besloten, na dat de discussie hierover zes maanden was uitge steld. De voltallige D'66- fractie, een meerderheid, van de PvdA en een min derheid in de VVD sprak zich voor verplaatsing uit. De discussie over de her- danwel ver-plaatsing van de Gijselaarsbank had de spek- takulaire afsluiting van het politieke seizoen in Leiden moeten zijn. Al maanden lang deden binnen de drie grote partijen allerlei varian ten de ronde en tot op het laatste moment was niet dui delijk hoe de stemming uit zou vallen. Door de afwezig heid van CDA-fractievoor- zitter J. Walenkamp en PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen bleef een aar dig politiek nummertje gis teravond uit, ook al omdat niet iedereen het nut van lange discussie over een der gelijk onbelangrijk besluit inzag. VVD-fractievoorzitter F. Kuijers had het keer op keer uitstellen van een be slissing benut voor historisch onderzoek. Op grond daar van was hij tot de conclusie gekomen dat het geschenk van de Leidse bevolking aan burgemeester De Gijselaar „meer bedoeld was als mo nument dan als bank om op te zitten". Hij toverde de raad een aantal varianten voor waaronder de Rapen- brug-variant (de bank een halve slag draaien), de ver plaatsingsvariant en de gra vel-variant: de bank tot meerder glorie van de direc tie sport vermalen tot gruis. Als mogelijkheden om de bank elders neer te zetten noemde Kuijers een plaats aan de Witte Singel en het Van der Werfpark. Kuijers verdedigde hiermee de drie stromen in zijn eigen fractie, zijn persoonlijke voorkeur ging uit naar herplaatsing van de bank. „De bank be schermt het Rapenburg te gen de verkeersoverlast op het Kort Rapenbrug", meen de Kuijers. De verplaatsingsvariant van Kuijers zou door andere ge meenteraadsleden aangevuld worden met diverse locaties waaronder het Rembrandt- park, de Garenmarkt en de noordzijde van het Kort Ra penbrug. W. Bleijie (CDA) had uit persoonlijk onder zoek mogen constateren dat het niet herplaatsen het zicht op het Rapenbrug nauwelijks zou doen toenemen. „Nauwe lijks 50 meter tot de bocht", aldus Bleijie hetgeen volgens wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) juist een aan moediging zou zijn om „om de bocht te gaan kijken". Pe ters had ook enig onderzoek verricht en constateerde dat er doorgaans nauwelijks op de bank werd gezeten. In het kader van het 'funktioneel monumentalisme' pleitte hij er voor het zitelement van de bank elders in de stad be ter te doen uitkomen. Peters wist de raad overigens te vertellen dat debank als 'roerend goed' op de monu mentenlijst was opgenomen. De lege plek aan het Kort Rapenbrug zal na de bouwvak ingevuld worden met de vertrouwde Gijselaarsbank

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3