TAFEL Dr. Philip Potter bij afscheid: oecumene groeit, zij het langzaam fteidóe. Soman ETÏÏ71 Willem van Oranje vocht voor vrijheid van geweten kerk wereld Het straatje van de Pvd weer ACHTERGROND CaidóaQowuvnt DINSDAG 10 JULI 1984 PAGIN Hoewel de kerken op het ter rein van de oecumene „pas aan het begin van een lange weg staan, die lijden en dood inhoudt", is er sinds de op richting van de Wereldraad van Kerken in 1948 toch op verschillende gebieden voor uitgang geboekt. Dit constateerde dr. Philip Potter gisteren in Genève in een toelichting op zijn laatste jaarverslag als secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken. Na twaalf jaar in deze functie gewerkt te hebben, zet hij er donderdag een punt achter. Hij keert te rug naar West-Indië om het werk te hervatten waarmee hij 32 jaar geleden als predi kant ook begonnen is: werk met studenten en jongeren. Op de openingsdag van de tien dagen durende vergade ring van het Centraal Comité (bestuur), maakte Philip Pot ter gisteren de balans op van 36 jaar oecumenische bewe ging. Met uitzondering van slechts enkele jaren heeft hij de gehele tijd in verschillen de functies bij de Wereldraad gewerkt. „We staan aan het Dr. Philip Potter: op de bres staan voor de men senrechten zal ons niet populair maken. eind van een periode", zo zei hij, „maar ik verlaat de We reldraad zeker niet teleurge steld". Door zich op de bijbel te con centreren zijn de kerken in deze jaren dichter bij elkaar gekomen, aldus Potter. Ge zien de eeuwenlange ver deeldheid kan hier volgens hem van een wonder worden gesproken. De overeenstem ming over doop, avondmaal (eucharistie) en ambt noemde hij in dit verband een door braak. De scheidende secretaris-ge neraal stelde dat de Kerken ook in hun getuigenis tegen over de machten van deze wereld meer gemeenschappe lijk behoren te doen. Hij ver wees naar de „Bekennende Kirche'N die zich in de jaren '30 tegen de Hitler-tirannie verzette. In deze dagen komt dit getuigenis naar voren in groepen die zich teweer stel len tegen de schending van mensenrechten op vele plaat sen van de wereld, zo zei Potter. „Dit zal ons niet po pulair maken. We zullen aangevallen, vals weergege ven en belasterd worden". Hij constateerde voorts een groter wederzijds vertrouwen en respect tussen de kerken. „Het recente bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Wereldraad is hiervan een zichtbaar teken, vooral als we bedenken dat bij de op richting van de Wereldraad in 1948 de toenmalige paus rooms-katholieken verbood die vergadering bij te wo nen". De Wereldraad heeft veel aandacht besteed aan de dis criminatie op basis van ras en geslacht, zowel in de kerk als in de maatschappij. Potter noemde het overwinnen van deze vooroordelen in eigen gelederen („een uiterst pijn lijke zaak") een toetssteen voor de kerken. De scheidende secretaris-ge neraal weigerde categorisch iets te zeggen over zijn opvol ging. Gevraagd of de nieuwe functionaris bij voorkeur uit een bepaald werelddeel zou moeten komen, zei hij: „Ik hoop niet dat de Wereldraad tot dat niveau afdaalt. Zelf ben ik ook niet gekozen om dat ik zwart ben of uit het Caribisch gebied kom, maar omdat het Centraal Comité mij indertijd geschikt voor de baan achtte. Over mijn voor gangers W.A. Visser 't Hooft (uit Nederland) en Eugene Carson Blake werd nooit ge zegd dat zij uit de eerste we reld kwamen. Bij mij wordt elke keer erbij gezegd dat ik uit de derde wereld kom. Wij zijn een Wéreldraad van ker ken". Het Centraal Comité zal Pot ters opvolger donderdag kie zen. Goed geïnformeerde bronnen spreken van een ne- k-aan-nek-race tussen de ad- juct-secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Arie Brouwer uit de Verenigde Staten, en Emilio Castro uit Uruguay, die kort geleden af trad als directeur van de We reldraadafdeling voor Zen ding en Wereldevangelisatie. Zij staan op de voordracht van de benoemingscommissie die uit 12 kandidaten moest kiezen. Brouwer, wiens ou ders uit Nederland naar de Verenigde Staten zijn geëmi greerd, was tot voor kort se cretaris van de Hervormde Kerk in Amerika, die is op gericht door Nederlandse emigranten. Bisschop Biir vergezelt pelgrims naar Beauraing Het Nederlands Comité Pro Maria organi seert van 21 tot en met 24 au gustus een bedevaart naar Beauraing (in België), waar aan ook bisschop R. Ph. B&r van Rotterdam zal deelne men. De pelgrimage is be doeld voor valide gelovigen. De eerste twee dagen vallen samen met de jaarlijkse in ternationale viering in Beau raing. Van 15 tot en met 18 septem ber staat er een reis naar de bedevaartplaats op het pro gramma waaraan ook zieken en gehandicapten kunnen deelnemen. De eveneens voor zieken bedoelde bede vaart die op 28 juli vertrekt, is inmiddels volgeboekt. Het secretariaat van het Beau raing Comité is gevestigd aan de Mozartlaan »456, 2555 KW Den Haag. Tel. 070—976100. Wereldraad gevraagd politieke uitspraken steviger te funderen Er is binnen de Wereldraad van Kerken grote behoefte aan een diepgaande studie naar het begrip gerechtig heid. Het is dit begrip im mers waarop de Wereldraad zijn ethische, sociale en poli tieke activiteit baseert. Steeds vaker moet de Wereldraad de vraag beantwoorden, waarom de oecumenische be weging zich in de politieke, economische en culturele conflicten van deze wereld mengt. Een studiedocument, dat in overleg met de lidker ken wordt opgesteld, zou .hierover,, duidelijkheid kun nen verschaffen. Dit heeft de Westduitser dr. Heinz-Joachim Held, voorzit ter van het 145 leden tellen de Centrale Comité (bestuur) van de Wereldraad, gisteren gezegd bij de opening van de bestuursvergadering, die tot volgende week woensdag duurt. Held, die vorig jaar tot veler verrassing werd geko zen, liet er geen twijfel over bestaan dat de oecumenische beweging zich het lot van de armen en onderdrukten moet aantrekken. De vrcag is ech ter op grond waarvan en met welk doel de Wereldraad zich met internationale pro blemen bezighoudt. Zowel binnen de Kerken als daarbuiten hebben de ver klaringen over de politieke problemen, waarmee de alge mene vergadering van de Wereldraad vorig jaar in Vancouver heeft ingestemd, de nodige aandacht getrok ken, maar ook veel weer stand opgeroepen, aldus Held. Ook op de bijeenkomst in Vancouver was er verschil van mening. Sommigen von den de aandacht voor kerke lijke eenheid verspilling van tijd gezien de gigantische problemen in de wereld. An deren meenden dat de grote aandacht voor politieke za ken de oecumenische bewe ging afhoudt van haar voor naamste opdracht: de een wording der kerken. „Als christenen willen we verkla ren, dat zo'n onderscheid niet mag worden gemaakt, niet in de kerken en ook niet in het werk van de Wereldraad," zo verklaarde Held. „Sinds de oprichting in 1948 werkt de Wereldraad vanuit de over tuiging dat de verdeelheid der kerken niet overwonnen kan worden zonder oog te hebben voor de politieke en sociale conflicten". Het Centrale Comité moet beslissingen nemen over de richting waarin het werk van de Wereldraad zich de ko mendejaren zal ontwikkelen. De algemene vergadering heeft vorig jaar richtlijnen vastgesteld, die deze week in programma's moeten worden gegoten. Held noemde drie documen ten die hierbij behulpzaam kunnen zijn. In de eerste plaats de theologische verkla ring over doop, avondmaal (eucharistie) en ambt, waaro ver de kerken vóór eind 1985 hun oordeel moeten geven. Vervolgens de oecumenische verklaring over zending en wereldevangelisatie en ten slotte het document van Van couver, waarin grote nadruk wordt gelegd op de samen hang tussen vrede en gerech tigheid. Vaticaanse blik op de hemel is verduisterd Vierhonderd jaar lang heeft de oudste sterrenwacht ter wereld, die van het Vaticaan, de hemel afgespeurd om de geheimen van het heelal te doorvorsen. Helaas moest nu, zo bericht het dagblad van het Vaticaan „Osservatore Romano", het pijnlijke be sluit worden genomen de waarnemingen naar de Vere nigde Staten te verplaatsen. De hemel boven het Vaticaan is door de uitbreidingen, die de stad Rome in de loop der eeuwen heeft ondergaan, in de nachtelijke uren zo kunst matig verlicht, dat de astro nomen niet meer uit de Voe ten kunnen. Eigenlijk was dat voor de Tweede Wereldoorlog ook al het geval. Toen kon echter nog een tussenoplossing wor den gevonden, door in 1936 het eigenlijke observatorium van het Vaticaan te verplaat sen naar de pauselijke zomer- residente, Castel Gandolfo in de Albaanse Heuvels, en nieuw in te richten. Tot 1951 heeft de Nederlandse Jezuïe tenpater W. Stein daar de scepter gezwaaid. Maar daar kan men nu ook geen helder zicht op de hemel meer krij gen. Daarom zal de sterren wacht worden verplaatst naar Tucson in de Ameri kaanse staat Arizona. De directeur van de Vati caanse sterrenwacht, de Amerikaanse Jezuïetenpater George Coune, vond dat de minst slechte oplossing, om dat zijn geestelijke orde daar al een astronomisch centrum exploiteert. Maar de admini stratieve staf en bibliotheek met gegevensbestanden blij ven in Castel Gandolfo. DEN Uyl is begonnen het straatje schoon te vegen, y langs hij de PvdA naar de volgende kabinetsformatie wi den. Politicus-pur-sang als hij is, doet hij dat voorzichtig] alleen kijkend naar zijn politieke tegenstanders, maar] met een zorgelijke blik over zijn schouder, naar zijn achterban. Het probleem voor de PvdA is dat zij plaa| van kruisraketten in ons land afwijst, maar straks afg de op de huidige prognosecijfers wellicht deel zou kui nemen aan een volgend kabinet. Zo'n kabinet zal uiter weer bestaan uit meer partijen en de standpunten van I en VVD verschillen wat de kernwapens betreft hemelsb met die van de socialisten. BlJ de komende kabinetsformatie die niemand vervj vóór 1986, want het kabinet-Lubbers zit stevig in het zadj behoeft de rakettenkwestie in het geheel niet in een re| akkoord te worden vastgelegd, zo meent Den Uyl. Zijn s me redenering is dat het plaatsingsmoment pas in 1988 breekt en als er dan al een verdrag hierover met de afgesloten, dan kan daar best opnieuw over worden on handeld. Nu mag in de politiek weliswaar méér mogelijk zijn da de goochelarij, maar het lijkt toch twijfelachtig of deze g heltoer van Den Uyl op voldoende applaus kan reke IKV-secretaris Mient-Jan Faber heeft zich vandaag w waar lovend uitgelaten over de suggestie van Den Uyl, i dat zal weinig zoden aan de dijk zetten. Van de fracties zitters van CDA en VVD heeft hij een reactie gekregen niet kan worden misverstaan. Bert de Vries liet nuchter ten, dat je je houdt aan een eenmaal gesloten verdrag eil hij dat ook van de PvdA verwacht. Ed Nijpels vergelee opmerkingen van Den Uyl met „ketelmuziek" en „lucht serij". Terecht constateerde hij, dat de uitlating van Den; louter voortvloeit uit angst, dat de PvdA door het stand] inzake de raketten tot 1990 in de oppositie zal blijven zij MOEILIJKER voor Den Uyl is echter dat hij wordt acl, volgd door uitlatingen, die zijn partijvoorzitter Max vanj Berg indertijd heeft gedaan, toen de Kamer het kabii voorstel over de kruisraketten net had aanvaard. De Pj zou zich niets aantrekken van een overeenkomst met de aldus Van den Berg, en „verdrag of geen verdrag, mej PvdA in het kabinet komen de raketten er niet in". Dat) elk geval duidelijker taal dan de vage opmerkingen van, fractievoorzitter 'Den Uyl, die hoopt dat de rakettenkwj in een regeerakkoord voor een volgende periode een „c einde" kan worden. Den Uyl wordt bij zijn pogingen r, gehinderd door Van den Berg, dan door De Vries en Ni^ samen. Doordat de meningsverschillen binnen de PvdA{ ondertussen onverminderd voortduren, zal Den Uyl iij komende tijd ongetwijfeld nog heel wat rommel van ej huize aantreffen op zijn straatje, dat voert naar de volgt] kabinetsformatie. Daarom is het zeer de vraag of hij dal, dig voldoende schoon zal krijgen. I Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Spaghetti met gehaktsaus en sla ehokosvla Voor twee personen hebt u nodig: 250 g spaghetti, zout, 1 lepel olie; 1 ui, 25 g margarine, 100 g gehakt, 2,5 dl water, circa 1 klein blikje tomatenpu ree, 1 bouillonblokje, 1 le pel maizena, paprikapoe der, zout, selderij, lavas; sla, 1 teentje knoflook, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, 1 lepel olie, 1 hard gekookt ei; 0,5 1 chocoladevla (0,5 1 melk, 20 g cacao, 45 g sui ker, 25 g maizena), 2 lepels gemalen kokos. Breng een ruime pan halfvol water, met zout naar smaak en olie, aan de kook. Zet er de spaghetti rechtop in, laat de stokjes er vanzelf in zak ken en roer daarna de slier ten los van elkaar. Kook de spaghetti gaar in de tijd die op het pak staat of als er geen gebruiksaanwijzing is in,ongeveer tien minuten. Giet de pan met gare spa ghetti leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat, schud het water er uit en doe de spaghetti in een warme schaal. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine, bak vervolgens al omschep pende het gehakt even mee. doe er water, tomatenpuree en bouillonblokje bij en Iaat de saus vijf minuten trekken. Bind de saus met de met wa ter aangemengde maizena en maak haar op smaak af met paprikapoeder, zout en fijn geknipte selderij en lavas. Snijd het teentje knoflook door en wrijf er de slakom mee in (gebruik wat over blijft van de knoflook even tueel in de saus). Maak een sausje van azijn, zout. peper, suiker, mosterd en olie. Gar neer de sla met plakken of parten ei. Meng de afgekoelde chocola devla met de helft van de ge malen kokos. Gebruik de rest van de kokos om de vla mee te garneren. JEANNE GRONDLEGGER VAN EENHEID 400 JAAR GELEDEN VERMOORD: DELFT 10 Juli 1584. Willem, prins van Oran je, had in zijn residentie het vroegere Sint Agathaklooster in Delft met zijn gezin en met de burgemeester van Leeuwarden het middag maal gebruikt. Hij was bij de trap, op weg naar zijn werkkamer, toen hij werd neergeschoten door Balthasar Gerards, die onder de naam Frangois Guyon enkele dagen zijn gastvrijheid genoten had. In de Nieuwe Kerk in Delft vond vanmiddag, precies vierhonderd jaar na de dood van Willem, een bijeenkomst plaats om deze moordaanslag op de Vader des Vaderlands, zoals hij pas later werd ge noemd, te gedenken. Behalve veel hoogwaardigheidsbekle ders in Nederland waren on der de circa duizend gasten, (koninklijke) vertegenwoor digers uit België en Luxem burg. Met deze internationale bijeenkomst wil het Comité Willem de Zwijgerherden king 1984 aangeven welk een belangrijke rol deze Oranje heeft gespeeld in de geschie denis van de lage landen. Menig lezer zal zich nog de woorden herinneren uit de geschiedenisboekjes „God er barm u over mij en over dit arme volk", die de prins even voor zijn sterven, in het Frans, zou hebben uitge bracht. Overigens wordt van diverse kanten betwijfeld of Willem dit inderdaad gezegd heeft. Toen Gerards van zeer nabij drie kogels door de borst van de prins joeg, moet deze vrijwel op slag dood zijn geweest. En mocht hij een aantal stervenswoorden heb ben gebrabbeld, dan ligt het voor de hand dat hij dat in zijn moederstaai (Duits) heeft gedaan. Geloofshelden Deze verdraaiing van de waarheid zou in de wereld zijn gebracht door de calvi nistische hofpredikant Pieter Loizeleur (De Villiers), die er alle belang bij had zogeheten geloofshelden te creëren. Im mers de (vrijheids) oorlog met het katholieke Spanje was in volle gang. En de prins werd toentertijd bezien als de door God gedreven lei der, die de calvinisten moest verlossen van de katholieke slavernij. Pas in 1933, zijn 400e geboortedag, zouden ook katholieken willen deelne men aan de herdenking van de vermoorde. Willem van Oranje was een Duitser, die als kind behalve een Franse prinsentitel ook een groot aantal rijke bezit tingen in Zuid-Frankrijk (het landgoed Orange), Bourgon- dië en de Nederlanden erfde. Hij dreigde daardoor zo in vloedrijk te worden dat Ka- rel V hem als elfjarige jongen naar zijn hof in Brussel haal de. Want de ouders van Wil lem hadden begrip en zelfs sympathie voor de opvattin gen van doctor Maarten Lu ther. En de jongen moest aan deze invloeden worden ont trokken, omdat dit in de ogen van de keizer de enige waarborg was dat de macht van Oranje in dienst zou staan van het katholieke ge loof. Achteraf bleek het alle maal niet te baten. In het keizerlijke Brussel leidde Willem een onbezorgd leventje van weelde en ple zier, hoewel hij al op zijn achttiende als commandant van een afdeling ruiterij en infanteristen aan de oorlog in Frankrijk deelnam. De luxe van het hofleven had de jon ge Willem gemakkelijk kun nen verwijderen van zijn volk. Maar het was waar schijnlijk de opvoeding, die de jongeman sterk genoeg had gemaakt om de verlei ding te weerstaan. Verdraagzaamheid Willem van Oranje werd door koning Filips II, de eveneens katholieke opvol ger van Karei V, benoemd tot Ridder in de Orde van het Gulden Vlies. Een eer, die alleen de meest toegewij- den van 's konings dienaren te beurt viel. Oranje werd zelfs Filips' stadhouder in Holland, Zeeland en Utrecht onder de algemene landvoog des Margaretha van Parma en lid van de Raad van State. De jonge Oranje stond be kend als een man van uiter lijke charme en zwier, maar ook als iemand die door zijn innerlijke beschaving en ver draagzaamheid, rechtvaar digheid en vrijheid van ge weten boven alles stelde. De tegenstellingen tussen het karakter van de prins en dat van de sombere koning Filips versterkten een periode van onbegrip, die zou uitgroeien tot een tachtigjarige vrij heidsoorlog en tot een stille, maar niet minder verschrik kelijke tweestrijd voor Wil lem van Oranje. Maar de be tekenis, die Willem zou krij gen voor de Nederlanden, ligt toch verankerd in de voorgeschiedenis van die oorlog. Die oorlog werd ten slotte toegeschreven als een botsing tussen godsdiensten, maar zoals in zovele oorlo gen, was er een belangrijke economische en sociale ach tergrond. Langdurige oorlogen in het Europa van Karei V hadden de zeventien gewesten be hoorlijk uitgemergeld. Het was een tijd van bittere ar moede, van honger, (epide mische) ziektes en van mi soogsten. De Nederlanden voelden steeds meer de zwa re duim van Spanje dat een central belastingsysteem wil de invoeren. In 1559 leek er een tijd van vrede aan te breken, maar juist deze omstandigheid bracht Filips tot het besluit alle ketters de wereld uit de Prins Willem van Oranje werd vierhonderd jaar gele den in Delft vermoord. De aanslag door Balthasar Gerards op prins Willem van Oranje op 10 juli 1584. Tekening door J.H. Isings jr. helpen, te beginnen die in de Nederlanden. Filips liet zijn plakkaten tegen ketters uit vaardigen en dat verscherpte weer de onrust onder de be volking. Beeldenstorm Tijdens een vergadering van de Raad van State in decem ber 1564 durfde de Willem te verklaren: „Ik kan niet gedo gen dat vorsten wensen te heersen over het geweten van hun onderdanen". Maar de prins drong er ook op voorzichtig te zijn met felle reacties, om Filips daarmee geen voorwendsel te geven om gewapend in te grijpen. Filips matigde daarop zelf zijn toon in de plakkaten, maar het lutherse en calvi nistische deel van de bevol king was het beu. De geuzen (Frans voor bede laars) begonnen hun opmars en in 1566 brak de beelden storm uit, de vernieling van vele katholieke kerken. Het volk kwam in steeds groter getale bijeen om in de open lucht psalmen te zingen en te luisteren naar de bezielende woorden van hun predikers. Het volk was tenslotte ver bitterd over hun verpauper de positie en over de Kerk, die mede oorzaak was van de armoede. In 1568 zette de koning van Spanje een prijs op het hoofd van Oranje. Sindsdien is er zes keer een aanslag op hem gepleegd, maar de prins laat zich niet door het gevaar af leiden. Hij bleef werken aan de staatkundige eenheid van de Verenigde Nederlanden, die voor hem belangrijker was dan welk geloof dan ook. De latere wapenspreuk van de Republiek der Verenigde Nederlanden was dan ook: „Concordia res parvae cres- cunt"; eendracht maakt de kleine dingen sterk. Willem van Oranje bleef bo vendien de gastvrijheid zel ve. Dat wordt hem op 10 juli 1584 noodlotting als ene zich noemende „Frangois Guyon" zich via de hofpredikant het hof binnen huichelt. Hij krijgt zelfs geld voor nieuwe schoenen, maar dat brengt hem niet af van zijn plan de prins te vermoorden. Baltha sar Gerards krijgt een eerlij ke berechting, maar sterft uiteindelijk een gruwelijke dood. Eenheid De strijd laait onmiddellijk op wanneer de opvolger van Willem, prins Maurits zich al te zeer met godsdienstige aangelegenheden gaat be moeien, in plaats van zich meer met staatszaken bezig te houden. De Zeven Provin cies blijven zoveel mogelijk hun eigen zaken bedisselen. Verschillende Oranjes zijn stadhouder van verschillende gewesten. Pas wanneer ruim twee eeuwen later de mens lievende koning Lodewijk Napoleon het bewind voert, komen de gewesten noodge dwongen tot eenheid. Ook aan het rijk van Napole on komt een einde en Willem I, die gedurende de Franse tijd de toegang tot de Neder landen was ontzegd, keert te rug uit Engeland en wordt koning. Pas sinds die tijd wordt intensief de aandacht gevestigd op de verdiensten van Willem van Oranje, die wegens zijn voortreffelijke gaven van hoofd en hart de titel „Vader des Vaderlands" kreeg. Nog weer later koos koningin Wilhelmina bij haar inhuldi ging in 1898 het Wilhelmus tot volkslied. Maar pas in 1932 aan de vooravond van de 400e geboortedag van Willem van Oranje kreeg het die status ook grondwet telijk. Nederland en Oranje hebben daarmee een „onver- breekb're band" gesmeed. Enkele buien: DE BILT (KNMI) Aai warme weer komt geleid een einde. Een depressie westen van Ierland zorj West-Europa voor een zuil ke tot zuidwestelijke lucht ming waarmee lucht va oceaan wordt aangevoerc aangevoerde lucht is aan kelijk minder warm, zodi middagtemperatuur woer niet hoger komt dan 22 graden. Bovendien wore bewolking aangevoerd wa enkele buien kunnen v; Hierdoor krijgt het weer meer wisselvallig karaktt temperaturen die ong< overeen komen met de van het jaar. Weersvooruitzichten voor ropese vakantielanden: Zuid-Scandinavië: Veranderlijke bewolking mogelijjk een regen-of weersbui. Middagtemper. ongeveer 24 graden, doi dag enkele graden lager. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolk plaatselijk regen. Middag peratuur ongeveer 20 gra< België en Luxemburg: Veranderlijk bewolkt en selijk een regen of onweer. Middagtemperatuur woen ongeveer 24 graden, doa dag circa 20 graden. Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en e le regen of onweersbi Middagtemperatuur vanp graden in Bretagne tot 30), den in het zuiden en oostl] Duitsland en AlpengebieS Zonnig en warm, maar derdag kans op een regél onweersbui. Middagtemj tuur woensdag rond 30 gr^ donderdag afkoeling. Spanje: Zonnig en warm. Middag peratuur ongeveer 30 gra^ Portugal: In het noordwesten moa' een bui. Middagtempers ongeveer 21 graden. Inl zuiden zonnig en warm;' een middagtemperatuur ongeveer 28 graden. j|i Italië en Joegoslavische Ir Zonnig en warm. Middag! peratuur circa 28 graden.lt Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven w.bew. 27 13 Z.-Llmburg l.bew.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2