ichade kathedraal York heer dan vier mil joen i II II J' Nigeriaanse junta aast op Dikko Nicaragua wijst Weinig animo bij Belgen om zwart geld te witten Bangemann vrijwel zeker nieuwe leider Duitse Liberalen iien priesters uit Athené overweegt betrekkingen met VS te herzien ITENLAND Qeid&iQowuvnt dinsdag 10 juli 1984 pagina 11 JJssische regisseur Tarkovski *agt asiel aan in Westen ^^lAN De Russische filmregisseur die het afgelopen teel publiciteit kreeg met zijn laatste film „Nostalg- heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd, seft de katholieke organisatie „Movimento Popolare" )eufJv^be'weging) in Milaan bekendgemaakt. i49,8|Vski (52), die zich al enkele weken in Italië bevindt, 2i4,0(zijn besluit om in het Westen te blijven vandaag tij- i37$een persconferentie officieel aangekondigd. Hij zei - meer afstand te hebben gedaan van het Sovjet- l^burgerschap. Hij had dit besluit genomen, na de au- 46.7|ten in Moskou tevergeefs om een paspoort te hebben 6o.4(agd, dat hem de mogelijkheid zou geven zijn artistie- 57i5iiviteit in het buitenland te kunnen voortzetten. Een jvoerder van de Amerikaanse ambassade in Rome 154 o!aarcte echter niets te weten van Tarkovski's asielaan- Andrei Tarkovski. Mitterrand zoekt in Amman naar doorbraak in Midden-Oosten overleg AMMAN De Franse president Mitter rand is gisteren voor een bezoek van twee dagen aan Jordanië in Amman aangeko men. Hij wil in Jordanië de mogelijkheden onderzoeken voor een eventuele hervatting van het vredesoverleg. Mitterrand wordt vergezeld door zijn ministers van buiten landse zaken en verkeer, Claude Cheysson en Louis Mexandeau. Koning Hoessein pro beert Mitterrand ervan te overtuigen, dat het moment nu is aangebroken voor West- Europa om een initiatief te nemen in het vastgelopen vredesproces. In Jordanië ver wacht men wat dit betreft voorlopig weinig van de VS. De regering volgt een te pro- Israëlische koers, zo meent men. Nieuwe nederzettingen in bezette gebieden JERUZALEM Twee weken voor de verkie zingen in Israël die wel eens de socialisten terug aan de regering zouden kunnen brengen, heeft de zittende conservatieve coalitie besloten vrij wel gelijktijdig zestien nieuwe nederzettingen te stichten in de bezette gebieden. Het ministersco mité dat met de kolonisering is belast, heeft te vens de verandering goedgekeurd van elk kam pementen van jonge pioniers in het Israëlische leger in permanente nederzettingen voor bur gers. De Arbeiderspartij heeft op het ogenblik in de opiniepeilingen een grote voorsprong op het Likoed-blok. Met de bouw van nieuwe nederzet tingen zou de regering-Shamir alsnog een serie nieuwe feiten in de bezette gebieden willen creë ren. oc 3750,'oqonze correspondent Ro- 110 00 8er Simons) 105.00DEN De gevolgen 243;°ode brand in de goti- 95,00 kathedraal van het 5i.oódengelse York zijn op ,oojS miraculeuze wijze i49,oorkt gebleven tot zwa- ihade aan de zuidelij- io55:o$warsbeuk van deze 108ooo- Elders in het ge- 420.W is er alleen water- 93!oo3okschade. De vernie- 239 Jo die in de zuidelijke -rsbeuk werd aange- 38,ooi, is echter zo groot, 12450 ^et misschien nodig 3oo.'ooblijken de nog over- 154.00 staande buitenmuren 055,0°' te halen. In dat geval 43]9ot hij volledig her- eo.oovd worden. 243,00eStaUratie van wat n°g 182,'ooolijft toch mogelijk, dan 12700/it moeizame werk min- één miljoen pond kosten (ruim vier miljoen gulden). De Britse regering heeft al finan ciële steun beloofd. Er worden ook veel binnen- en buiten landse schenkingen verwacht. De kathedraal van York is En- gelands grootste en mooiste Gotische kerk. Haar rijke ver zameling middeleeuwse glas ramen in Engels-Vlaamse stijl zijn wereldberoemd. Van de tachtig mooiste oude ramen, waaronder het prachtige roos venster, dat volgens deskundi gen uniek is in Europa, werd geen enkel ernstig beschadigd. Er heerst dan ook grote vol doening, dat de kathedraal in feite een nog zwaardere ramp bespaard is gebleven. Had men de brand niet zo snel opge merkt en was de brandweer er niet in geslaagd te verhinde ren dat het vuur zich van de zuidelijke dwarsbeuk naar an dere delen van het gebouw verspreidde, dan zou de York- se kathedraal wellicht een ro kende puinhoop zijn geweest. Als het nu een beetje meezit, zal de kathedraal al eind deze week opnieuw opengesteld kunnen worden voor het pu bliek. Alleen de uitgebrande dwarsbeuk wordt afgesloten, omdat het daar voor niemand veilig is. Dat deel van het ge bouw is het oudste van de ka thedraal. Met de bouw van deze indrukwekkende kerk werd omstreeks 1220 een aan vang gemaakt. Twintig jaar la ter was de zuidelijke dwars beuk voltooid. De totale af werking van de kathedraal nam echter meer dan 250 jaar in beslag. Zij is 160 meter lang en in haar dwarsbeuken 76 meter breed. De hoogte vanaf de vloer tot de nok van het dak is 27 meter. De twee wes telijke torens zijn bijna 56 me ter hoog, terwijl de centrale to ren een hoogte van 71 meter heeft. Het houten dak van de zuidelijke dwarsbeuk is prak tisch volledig ingestort. Het had massief eiken balken van bijna 30 meter lengte en vrij wel 60 cm doorsnee. In tegen stelling tot het dak boven het priesterkoor en dat boven de middenbeuk, was het ontsnapt aan twee vroegere branden. In februari 1829 werd het koor van de kathedraal van York namelijk in brand gestoken door een zekere Jonathan Martin, die geloofde dat hij deze munsterkerk moest ver nietigen. Het koor brandde toen praktisch volledig uit. In 1840 ontstond brand in de zuidwestelijke toren, waar een onvoorzichtige arbeider een brandende kaars achtergelaten had. De klokken donderden naar beneden en de midden- beuk werd zwaar beschadigd. De zwaargeteisterde kerk van York is zowel een kathedraal (met een bisschoppelijke troon) als een Munster (cen trum voor christelijk onder richt en kerkelijk bestuur). Haar grote-schoonmaakbeurt, die tien miljoen pond gekost had, was nog maar pas vol tooid. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Alles wijst er op dat Martin Bangemann it februari volgend jaar voorzitter van de Duitse Libera len wordt. Bangemanns kandidatuur voor de opvolging van de aangeslagen Hans-Dietrich Genscher heeft gis teren de steun gekregen van het bestuur van de partij Andere gegadigden voor de functie hebben zich nog niet gemeld. Genscher die binnen zijn partij steeds meer omstreden is ge raakt, zal tijdens het congres van de FDP in februari in Saar brücken aftreden. Zijn felste tegenstanders wilden al in de herfst een buitengewoon partijcongres om de opvolging var Genscher te regelen. Zij kregen echter geen meerderheid in he bestuur. Genscher blijft wel vasthouden aan zijn ministerschap van Bui tenlandse Zaken. Met tien dienstjaren is de Duitse liberaal nt zijn Russische collega Gromyko de oudste minister van Buiten landse Zaken ter wereld in dienstjaren. Genscher wil in elk ge val tot de verkiezingen van 1987 op zijn stoel blijven zitten. Ge ruchten dat Genscher zou kiezen voor een eervolle aftocht naa Brussel om daar de vertrekkende voorzitter van de Europese Commissie, Gaston Thorn, op te volgen, werden door de minis ter ontkend. Voor Bangemann ziet de toekomst er plotseling heel anders uit Hij werd als voorzitter van de Liberalen in het Europese Parle ment op 17 juni in een keer werkloos toen de FDP er niet ir slaagde de vijfprocents-drempel voor de Europese verkiezingen te halen. Maar nog geen twee weken daarna loste Bangemann Otto graaf Lambsdorff af als minister van Economische Zaken Lambsdorff heeft zijn ambt neergelegd toen bekend werd dat hi, in de herfst terecht moet staan voor omkoping in de Flick-affai- re. Nu ook het voorzittersschap van de partij binnen zijn bereik is, heeft Bangemann zich in een keer ontwikkeld tot de meest prominente liberaal. Amerikaanse ingenieur wil particuliere ruimtevaart FREMONT Een gepensioneerde ingenieur van de Ame rikaanse marine besteed zijn vrije grotendeels met de bouw van raketten. Als hij nog een miljoen dollar kan krijgen, dan wordt volgens hem de eerste particuliere bemande ruimtevlucht mogelijk. De oud-luitenant-ter-zee, Robert Truax, was destijds direct betrokken bij het ontwerp van de onderzeebootraket Polaris. Sinds Truax met pensioen is gegaan, heeft hij een eigen raket ontwikkeld, die negen meter lang is. Met een combi natie van drie van zulke raketten wil hij allereerst een on bemande proefvlucht maken. Volgens Truax is er een markt voor particuliere ruimtevluchten, omdat „de Space Shuttle al helemaal is volgeboekt". o 0 i 98.80 NAGUA De regering van Nicaragua heeft giste- 91 [20 [tien buitenlandse priesters bevolen het land te ver- 93 gó li, nadat zij hadden betoogd uit protest tegen de be- g-jo deling van hun ambtgenoot Amado Pena. Deze is siioo ïhuldigd van contra-revolutionaire activiteit. Pena gg volgens de Nicaraguaanse autoriteiten in het bezit l°'6o §eweest van een koffer met explosieven. 96|40 92,70 eveer 200 gelovigen en priesters hadden gistëren gisteren ir leiding van de aartsbisschop van Managua, Mgr Miguel 90,80 ndo y Bravo, een mars in de Nicaraguaanse hoofdstad ge- 97,70 den om hun steun te betuigen aan Amado Pena. Het was de te demonstratie van de katholieke kerk sinds de Sandinisti- machtsovername in 1979. Het ministerie van immigratie zei pe priesters met hun actie hebben gehandeld tegen de rege- nJ gerichte politieke zaken. De meeste van de tien priesters aank afkomstig uit Spanje of Italië. De regering van Nicaragua 3.26ft al eerder priesters uitgewezen. ADVERTENTIE F Vi Seigneur |it| d'Orange ItaJl Vorstelijke JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM LONDEN Twee dagen na de militaire staatsgreep in Nigeria, die op 1 januari van dit jaar plaatsvond, glipte Umara Dikko, een van de rijkste en machtig ste mannen van het land heimelijk de grens met Benin over. Met hem ver dween ook de kans een antwoord te krijgen op de vraag hoe het mogelijk is geweest dat een klein groepje Nigerianen in vier jaar tijd een persoonlijk kapitaal van buitengewo ne proporties op heeft kunnen bouwen. In de dagen direct na de staatsgreep waarbij president Shagari werd gevangen geno men, zou blijken dat de be langrijkste figuren die gezocht werden door de generaals, hadden weten te ontsnappen. Hiertoe behoorde ook Isyaku Ibrahim, het financiële won derkind van President Shaga- ri's Nationale Parij van Nige ria (NPN), die het grootste ge deelte van zijn politieke loop baan had doorgebracht met het heen-en-weer vliegen in een privévliegtuig tussen zijn luxe villa's in New York, Lon den, Monrovia en Lagos. Jo seph Wayas, de president van de Senaat, was naar het bui tenland gevlucht. Hij is tegen woordig directeur van een za kelijk adviesbureau in Beverly Hills en New Jersey en bezit een kapitaal herenhuis in Hampstead. Ook de voorzitter van de Nationale Partij, Au gustus Akinloye, die beschul digd wordt ^van het saboteren van Nigeria's economie be vindt zich tegenwoordig in het buitenland „wegens gezond heidsredenen." Maar de man die de autoritei ten in Nigeria het liefst te pak ken zouden willen krijgen is Umaru Dikko, minister van Vervoer, leider van de presi dentiële herverkiezingscam pagne van vorig jaar en zwa ger van president Shagari. Hij was de man die de controle had over de uitgave van Nige ria's fabuleuze olie-inkomsten en over de 500 miljoen niara (Nigeria's munteenheid) die president Shagari had bestemd voor importdoeleinden om zo doende de prijzen omlaag te krijgen en een einde te maken aan de chronische voedselte korten in Nigeria. Volgens de huidige Nigeriaan se regering is Dikko schuldig aan de verduistering van een miljard dollar. Dikko's ant woord hierop is dat „elk be drag dat een politicus bezit au tomatisch weer terug komt bij het volk, omdat hij immers de steun van het volk wil. De mi litairen spreken over geld om dat hun bankrekening het eni ge is waaraan ze denken". Bij de burgerregering en ook in de NPN had Dikko de repu tatie van een gevreesd en wei nig geliefd man. De invloed die hij had op de president riep bij velen verontwaardi ging op en voor zijn machts wellust moesten ondergeschik ten vaak in het stof kruipen. Beschuldigingen dat hij ge knoeid zou hebben met de verkiezingsuitslag schoof hij met een glimlach terzijde. Na de staatsgreep kregen de gezochte politici zeven dagen de tijd om zich te melden bij de autoriteiten, waarna ze in voorlopige hechtenis genomen werden. Meer dan vijfhonderd mensen werden vastgehouden en moeten zich nu voor een militaire rechtbank verant woorden. Deze rechtzittingen vinden achter gesloten deuren plaats en uit te delen straffen hebben een minimum van 21 jaar gevangenis. Wanneer de ontvoeringspoging in Londen een succes was geworden was een dergelijke straf waar schijnlijk ook Dikko's lot ge weest. Veel Nigerianen gelo ven echter ook dat de militai ren Dikko wilden ontvoeren om zich er van te verzekeren dat Dikko zou zwijgen over hun vroegere wanpraktijken. In de eerste weken van de mi litaire regering waren de voortvluchtige politici en hun corruptiepraktijken nog het belangrijkste onderwerp van gesprek in Lagos. Er werd ge pleit voor zware straffen, zelfs voor martelingen. Wanneer generaal-majoor Muhammadu Buhari, het nieuwe staats hoofd, op dat moment de be slissing had genomen zijn mili taire commando's de wereld rond te sturen op zoek naar de voortvluchtigen, dan zou deze beslissing zeker toegejuicht zijn door het merendeel van de bevolking. Op hun beurt nu beschuldigen Dikko en Isakyu Ibrahim de militaire leiders van staatsvij- andig gedrag en zeggen dat ze slechts hun zakken willen vul len. Dikko wil een gewapende tegenactie niet uitsluiten. De ballingen houden een nauw onderling cóntact in stand; twee maanden geleden schijnt Dikko een bijeenkomst in New York te hebben geleid. De ge neraals in Lagos zien dergelij ke bijeenkomsten wel degelijk als een bedreiging, te meer omdat de ballingen nog steeds kunnen rekenen op steun van hun volgelingen in sommige delen van Nigeria. Copyright The Guardian ATHENE Griekenland zal onvermijdelijk over gaan tot Herziening van de betrekkingen met de Ver enigde Staten als Was hington zich blijven men gen in de Griekse binnen landse aangelegenheden en het machtsevenwicht in de Egeïsche zee ver stoort. Dit heeft de woord voerder van de Griekse regering, Maroedas, giste ren gezegd. Maroedas repte echter met geen woord op berichten in de Amerikaanse pers, dat de VS de verkoop door Noorwegen van Amerikaanse F-5 ge vechtsvliegtuigen aan Grie kenland zouden willen verbie den. Volgens deze Amerikaan se persberichten zouden wel F-5 toestellen aan Turkije mo gen worden verkocht. Dit zou volgens Athene het Turks- Griekse machtsevenwicht in de Egeïsche Zee verstoren. De regeringswoordvoerder merkte wel op, dat "er geen sprake van is dat de Griekse regering toegeeft aan directe of indirecte druk van een land dat Turkije overbewapent en daarmee de bedreiging van Griekenland en Cyprus ver groot". Doden bij gevechten met stakers in Manilla De Filipijnse rel- lenpolitie heeft gis teren bij een fa briek in een voor stad van Manilla met automatische geweren en pisto len geschoten op stakende arbei ders die gooiden met darts-pijltjes, stenen en vochten met knuppels. Daarbij zijn twee arbeiders omgeko men en werden tallozen gewond. De arbeiders eisen betaling van de onlangs uitgevaar digde minimumlo- (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Hoewel een een voudige rekensom het Belgi sche ministerie van Financiën geleerd heeft dat er miljarden guldens in het zwarte geldcir cuit zitten, blijkt er geen enke le interesse voor het legaal maken van zwart geld, een mogelijkheid, die de Belgische regering geschapen heeft. Volgens de maatregel die in februari van kracht werd, krijgt men in België fiscale amnestie, indien men zijn zwart geld gedurende de pe riode 1984-1985 besteedt aan investeringen in de bouwsec tor of industrie, waarbij een kleine tien procent van de to taalsom aangewend moet wor den voor renteloze schatkist- -1( ningen. Bij geen van de gro te banken in België heeft men tot dusverre het idee dat zwart geldbezitters staan te popelen om de regeringsmaatregel eni ge kans van slagen te geven. Het ministerie van Financiën denkt dat de socialistische op positie daar mede schuldig aan is, omdat zij gedreigd heeft de maatregel direct ongedaan te maken als zij in de regering komt DDR wil burgers ruilen voor krediet BONN Oost-Duitsland is bereid nieuwe concessies te doen ten aanzien van de men senrechten, mits er met Bonn overeenstemming ontstaat over een kredietverlening van een miljard gulden. Dit meldt het Westduitse weekblad Der Spiegel. Volgens Der Spiegel wil do DDR dit jaar nog eens vijfdui zend Oostduitse burgers tos- temming geven naar West- Duitsland te emigreren. In Bonn is bevestigd, dat er on derhandelingen gaande zijn over een krediet aan Oost- Duitsland. Britse rechter verbiedt verkoop Guevara's dagboeken LONDEN Een rechtbank in Londen heeft gisteren voorlo pig de veiling verboden van do laatste geschriften van Cho Guevara. De veiling had maandag aanstaande in Lon den zullen plaatsvinden. De Boliviaanse regering be schouwt Guevara's dagboeken als haar eigendom en heft zich tegen een eventuele verkoop ervan verzet. De dagboeken van Ché Gue vara zouden naar verwachting minstens 500.000 pond sterling hebben opgebracht. De dag boeken gaan over Guevara's guerrilla in Bolivia tot 7 okto ber 1967, dat is twee dagen voor hij door het Boliviaanse leger werd opgespoord en ge dood

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11