Scotland Yard ondervraagt Dikko Westen minder toeschietelijk jegens Afrikaanse vluchtelingen Kairo en Moskou herstellen diplomatieke betrekkingen TREIN SCHIET OVER AUTO Luchthaven van Beiroet weer open -IITENLAND CeidóeSommit MAANDAG 9IULI1984 PAGINA 7 ;entinië vrijwel rond :\oi IMF over schuld nsen uitvoe n? K /ens kRIO Argentinië zal zeer waar- /ordeijijk in de komende dagen een een (enkomst sluiten met het Interna- en weje Monetaire Fonds (IMF) over n. W^euwe kredietverlening. Dit heeft zo hofcsident van de Argentijnse centra le kosjk, Garcia Vazquez, dit weekeinde ïkt aard. Argentinië is sinds president niet isin in december vorig jaar aan de ij af. it kwam met het IMF in onder- gesli^ling om een regeling te vinden nciënjde aflossing van de enorme bui- lijk? Ipdse schuld. Alfonsin weigert de mensjsstandaar van de Argentijnen s ik (sch te verlagen teneinde deze tionejd te kunnen aflossen. Israël gaat gevangenen ruilen met extreme Palestijnse groepering TEL AVIV Israël wil 120 gevangen ge nomen Palestijnen ruilen tegen drie Israë lische militairen, die zich in handen be vinden van een pro-Syrische Palestijnse guerrillagroep. Dit heeft de Israëlische on derhandelaar voor krijgsgevangenen, Ta- mir, gisteren op een persconferentie ge zegd. De onderhandelingen over de ge- vangenruil verlopen via Oostenrijk. De Oostenrijkse ambassadeur in Griekenland, Herbert Army, heeftr laten weten dat hij contacten heeft met het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Commando" (PFLP-GC), dat de drie Is raëlische militairen gevangen houdt. Vrachtschip tot zinken gebracht Met explosieven werd het Amerikaanse vrachtschip Ultra Freeze gisteren tot zinken gebracht voor de kust van Miami, Florida. Het gezonken schip moet nu dienen als kunstmatig rif voor sportduikers. THE OBSERVER „Syrië en Israël onderhandelen" LONDEN Syrië en Israël onder handelen via derden over de veilig heid in Libanon. Dat meldde gisteren het Britse zondagsblad The Observer. Volgens The Observer is de rust in Li banon, die nu bijna een week duurt, grotendeels te danken aan de contac ten tussen Syrië en Israël. Het blad ba seerde dit bericht op niet nader om schreven bronnen uit Washington, Londen en Beiroet. Volgens The Ob server zou de druzenleider Joemblatt, die momenteel minister van verkeer en toerisme is, een bemiddelende rol vervullen in de indirecte Syrisch-Is- raëlische onderhandelingen. Oostenrijkse politie voorkomt aanslag op Pakistaanse doelen WENEN De politie in Wenen heeft met de arrestatie van een groep van negen ter roristen afgelopen vrijdag waarschijnlijk een gijzeling van Pakistaanse functionaris sen verijdeld. Zowel de politie als een woordvoerder van het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken zeiden giste ren dat alle beschikbare gegevens in die richting wijzen. Uit de documenten, die de politie had gevonden bij de negen buiten landers, zou niet zijn gebleken dat de aan val gericht zou zijn tegen de Pakistaanse ambassade, maar tegen andere Pakistaanse instellingen zoals de luchtvaartmaatschap pij. De negen, die valse Britse paspoorten hadden, zijn waarschijnlijk Pakistanen. JNECKER: aketten weg bij stopzetting ,gAVO-stationering <i| ME De Oostduitse leider Erich Honecker zal bij de Sovjet- Jte aandringen op verwijdering van Russische middellange-af- Jjhdsraketten uit de DDR, wanneer de NAVO geen nieuwe ra- ^ten plaatst in West-Europa. Honecker zei een en ander in een •aggesprek met het Romeinse dagblad II Messagero. „Samen onze bondgenoten zullen wij, meer dan ooit, alles onderne- om een nucleaire ramp te vermijden", aldus Honecker. &sjiwege hun bijzondere situatie hebben beide Duitslanden vol- |Pl|s Honecker een grote verantwoordelijkheid om actief bij te Wgen aan vrede, ontspanning en ontwapening van Europa. hereniging van Oost- en West-Duitsland sloot hij uit. „Het ifl^iet mogelijk kapitalisme en socialisme te verenigen, aldus ftecker. §)len vragen asiel ^.NNOVER Acht Poolse tantiegangers hebben zater- javond in de Westduitse flstaat Nedersaksen van een ize langs de autosnelweg 'ruik gemaakt om politiek tl in de Bondsrepubliek te fen. De Westduitse politie t zondag meegedeeld dat acht Polen zeven vol- ssenen en een kind niet verder met de bus mee wilden, die op weg was naar Frank rijk. Zij vroegen asiel op de pauzeplaats Bad Eilsen bij Hannover. De asielzoekers, wier naam de politie niet heeft vrijgegeven, vertelden de poli tie dat een Pools stel tijdens een onderbeking van de reis in Hannover de bus heeft ver laten, met het doel in de Bondsrepulbiek te blijven. Dit echtpaar is spoorloos. GENEVE Vandaag is in Genève de tweede internatio nale conferentie over hulp aan de vluchtelingen in Afrika be gonnen. Veertien landen die door droogte, hongersnood en overstromingen met een golf van naar schatting 2,6 miljoen vluchtelingen zijn overspoeld, vragen om een bedrag van 517 miljoen dollar om de vluchte lingen hulp te kunnen bieden. De conferentie, Icara II gehe ten, zal echter duidelijk hinder ondervinden van de interna tionale economische toestand. Hoewel de industrielanden langzaam uit de economische recessie beginnen te raken, heeft de zorg voor de Derde Wereld in maar weinig landen voorrang. „We kunnen niet al te optimis tisch zijn dat we het geld zul len krijgen dat nodig is, maar we mogen ook niet al te pessi mistisch zijn", aldus iemand in de wandelgangen van de con ferentie. „Het is alsof je tegen een storm in schreeuwt. Het is zaak dat je hard genoeg schreeuwt", zegt Michel Bar ton, redacteur van het maand blad van het Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen van de VN. De huidige Commissaris voor de vluchtelingen, Poul Hart- ling, heeft de situatie in Afrika de „ergste uit de geschiedenis" genoemd. De eerste Icara-conferentie vond plaats in april 1981. Voor een periode van twee jaar werd toen een bedrag van 570 miljoen dollar uitgetrokken voor vluchtelingenhulp. Deze keer zullen de deelnemers ministers en vertegenwoordi gers van internationale hulp organisaties worden ge vraagd vluchtelingenhulp en ontwikkeling op praktische wijze aan elkaar te koppelen. Het vluchtelingenprobleem speelt zich vooral af in de grensgebieden, terwijl ontwik keling meer een zaak is die zich afspeelt in de steden, al dus Barton. Veertien landen Angola, Botswana, Boeroendi, Ethio pië, Kenia, Lesotho, Rwanda, Somalië, Soedan, Swaziland, Oeganda, Tanzania, Zaïre en Zambia hebben 128 projec ten voorgesteld ter waarde van ongeveer 362 miljoen dol lar over een periode van drie tot vijf jaar naast een bedrag van 155 miljoen dollar voor bestaande en nieuwe projecten ten behoeve van vluchtelingen en repatrianten. Men ver wacht echter gezien de econo mische recessie dat Icara II minder vrijgevig tegenover ontwikkelingsprojecten zal staan dan Icara I om te waken tegen buitensporige en onrea listische voorstellen. Technische commissies hebben de projecten ter plaatse geïn specteerd voor zij aan de con ferentie werden voorgelegd, zodat een deel van de nonsens is verdwenen. Bij Icara I leken sommige projecten op bodem loze putten", aldus Barton. De Amerikaanse VN-ambassa- drice Jeane Kirkpatrick heeft de ontwikkelingsorganisatie van de VN voorgehouden dat de tijd van „onbeperkte" fi nanciering van projecten „op basis van hoop alleen" voorbij is. Diezelfde dag liet Japan weten dat niet-geïndustriali- seerde landen, olieproducen ten en het Sovjketblok ook maar eens over de brug moes ten komen. De Oostbloklanden schitteren bij Icara II door afwezigheid. Deze landen hebben weinig voeling met het vluchtelingen- commisdsariaat, waarvan som mige programma's hun eigen burgers betreffen. Het niet meebetalen aan de projecten van de Icara kan een twist punt worden wanneer de hulp aan Ethiopië en Ethiopische vluchtelingen aan de orde komt. Dit land in het noord oosten van Afrika dat een marxistische regering heeft en een van de belangrijkste bond genoten van de Sovjet-Unie is in dit werelddeel, heeft het grootste vluchtelingenpro bleem van Afrika. Volgens de VN zijn 699.700 mensen uit Ethiopië naar Soedan gevlucht terwijl nog eens 700.00 mensen naar Somalië zijn uitgeweken. Deze landen hebben respectie velijk voor 92,6 miljoen en 79,9 miljoen dollar aangevraagd voor verbetering van de infra- structruur. De Verenigde Staten zullen vraagtekens zetten bij het ver streken van hulp aan een land waarvan de bondgenoten vooral hulp bieden in de vorm van wapens, aldus een wester se diplomaat. De VS nemen ongeveer dertig procent van het budget van de vluchtelin genorganisatie van de VN voor hun rekeneing. Reddingwerkers dragen een gewonde uit een ont spoorde Armtrak-trein in de Amerikaanse staat Vermont, nadat de trein over een personenauto was geschoten. Vijf men sen kwamen bij het onge luk om het leven. Echtgenote Sacharov moet terecht staan LONDEN Jelena Bonner, de vrouw van de Russische dissi dent Andrei Sacharov, zal terecht moeten staan op beschuldi ging van „anti-Sovjet gedrag". Dit meldde het Britse blad Sun day Express, dat zich beriep op „welingelichte kringen in Mos kou". Volgens de Sunday Express luidt de voornaamste aan klacht, dat mevrouw Bonner voortdurend in contact heeft ge staan met westerse journalisten om „de zaak van Andrei Sacha rov onder de aandacht te houden". DEN HAAG Egypte en de Sovjet-Unie gaan de di plomatieke betrekkingen weer herstellen. Afgelo pen zaterdag kwamen bei de landen overeen om ambassadeurs uit te wisse len. De Egyptische rege ring heeft echter al met een laten weten, dat de verbeterde betrekkingen met Moskou niet ten koste zullen gaan van de ver houding met de Verenig de Staten. Toch werd eerder dit jaar in Washington met gefronste wenkbrauwen geluisterd naar de Egyptische verkla ring, dat de Sovjet-Unie een belangrijke rol moet spelen bij het zoeken naar een op lossing voor het Midden-Oos tenconflict. Sinds de Okto- ber-oorlog van 1973 hebben de VS zich opgeworpen als vredesstichter in het Mid den-Oosten en weigerden zij elke Russische betrokken heid bij een regeling. Het vastgelopen vredesproces en het Amerikaanse debacle in Libanon hebben in Kairo echter de nodige twijfels op geroepen over de bemidde lende rol, die alleen de VS in het Midden-Oosten nog kun nen spelen. De Sovjetunie was Egyptes belangrijkste bondgenoot tot 1972. In dat jaar zette presi dent Sadat ongeveer 15.000 Sovjetdeskundigen en mili taire adviseurs het land uit. De Russisch-Egyptische be trekkingen, die onder Sadat gespannen bleven, bereikten in 1981 een dieptepunt toen Egypte de Sovjetambassa deur Poljakov uitwees. g< nde f ondi etten en hi olgei opin kerk. arvai® straten de n duufanse stadje n H^plona cht. d zaterdag H. Rir de N Hlljkse renloop louden. —igeren ïhtten voor stieren uit. naderhand loodje den leggen Ie renarena het stadje. voortvluchtige politicus. Dikko verkeerde zo lang in een toestand van zware verdo ving dat hij zelfs niet wist waar hij was. Toen hij in een Engels ziekenhuis weer bij zijn positieven kwam, dacht Dikko dat hij zich in Nigeria in de klauwen van zijn politieke te genstanders bevond. Er waren twee dokters nodig om hem in bedwang te houden. Volgens Britse specialisten hadden de kidnappers multi miljonair Dikko verdoofd met pentothal, een produkt dat door dierenartsen gebruikt wordt om pijnloos te doden. Het werkt op de ademhaling en verlaagt de bloeddruk. De Britse artsen zeggen dat Dikko op het nippertje aan de dood ontsnapt is. De gewezen Nige- riaanse minister van Verkeer, een van de meest gehate ex- politici van zijn vaderland, werd donderdagavond door zijn ontvoerders zwaar ver doofd in een diplomatieke kist gestopt. Een Israëlische huur ling (volgens sommige bron nen een voormalig lid van de Mossad, de Israëlische geheime dienst) kroop bij Dikko in de kist. Deze man had medische ervaring. Hij was gewapend met spuitjes en nog meer pen tothal. Aan Dikko's hals was een buisje bevestigd om zijn ademhaling te vergemakkelij ken. De pentothal werd via een ander buisje direct in zijn bloedsomloop gebracht. voor Saoedi-arabische hulp in te winnen, maar die werd hem geweigerd. Toen hij in Nigeria minister van Verkeer was, zou Dikko voor zichzelf ruim één miljard pond sterling op buitenlandse banken in het zout gelegd heb ben. Gisteravond stuurde Ni geria de regering van Groot- Brittannië het verwijt toe, dat zij Nigerianen, die het op de veiligheid van hun vaderland gemunt hebben, onderdak en bescherming geeft. Naast Dik ko verblijven in Londen nog vier andere Nigeriaanse poli tieke bannelingen. Tot zover onze correspondent. Na het vertrek van het Nigeri aanse vrachtvliegtuig zaterdag van het Londense vliegveld Stansted met behulp waarvan Dikko moest worden overge bracht naar Nigeria, kon ook een lijntoestel van Britisch Ca ledonian van de luchthaven van Lagos opstijgen. Het vlieg tuig was aan de grond gehou den uit proest tegen het opont houd van het vliegtuig in Stansted. De Britse politie heeft acht van de veertien mensen die waren aangehou den weer op vrije voeten ge steld. Een van degenen die ge vangen wordt gehouden is een Nigeriaanse geheime agent die in nauw contact zou staan met de Nigeriaanse leider, generaal Buhari. De Israëlische regering heeft ontkend dat ze iets met de af faire Dikko te maken heeft. akeli onze correspondent Ro ger Simons) an VfDEN De onder- j6 jHng door Scotland ee Jl van dr. Maru Dikko eüjke de Nigeriaanse gewe- leolog minister wiens ont- in dating uit de Britse de tjtdstad donderdag- UJ id op het nippertje ,en jdeld werd, is pas gis- jk reltiddag kunnen begin- geza, Scotland Yard is er it te fógens volgens de Sun- hij d Times nu volstrekt ridder van ^at Nigeri- dat d*® regering de hand uwbaït gehad in de verijdel- n de ontvoering van de eiden. Het is best mogelijk dat de am bassadeur van Nigeria, gene- raal-majoor Haldu Hananija, helemaal niets afwist van de geplande kidnapping. Hij is namelijk nog maar elf dagen in Londen op post. Britse poli tiefunctionarissen hebben ge zegd dat de kist waarin Dikko werd gevonden was geadres seerd aan het ministerie van buitenlandse zaken in Lagos en als afzender de Nigeriaanse ambassade in Londen ver meldde. bNaar verluidt wil het Nigeriaanse militaire regime Dikko graag te pakken krij gen, omdat hij onlangs een mislukte poging gedaan zou hebben om in Nigeria een nieuwe staatsgreep op touw te zetten. Dikko probeerde hier- Opgewekte stemming in Libanese hoofdstad BEIROET Het internationale vliegveld van Beiroet is van ochtend vroeg weer geopend. Het vliegveld is sinds 6 februari, de dag waarop Libanese oppositie-partijen de macht overnamen in West-Beiroet, gesloten geweest. Volgens het vredesplan, dat door de regering van nationale een heid is opgesteld, zou vandaag ook de haven van Beiroet weer geopend moeten worden. Maar de blokkade-acties van familiele den van enkele duizenden vermisten langs de scheidslijn tussen Oost- en West-Beirut maken die heropening onzeker. De de monstranten, voor het merendeel vrouwen uit West-Beiroet, hebben opgeroepen tot een algemene staking. De vrouwen eisen dat hun ontvoerde mannen en zonen weer worden vrijgelaten. In Beiroet gaat echter het gerucht dat de meesten van hen zijn vermoord. De regering-Karami probeert vandaag in een kabi netszitting het probleem van de naar schatting 4.000 vermisten bespreken. Ondanks de protestacties langs de Groene Lijn, de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet, heerste er gisteren in de Libanese hoofdstad een opgewekte stemming. Als gevolg van het recente optreden van het Libanese leger is de hoop in Beiroet op een beëindiging van de burgeroorlog sterker geworden. Duizenden burgers zijn het afgelopen weekeinde naar het strand of restau rant geweest in de overtuiging, dat het staakt-het-vuren in de negen jaar oude burgeroorlog nu stand zal houden. 7Viv*i Een oude Libanese vrouw vraagt openlijk genade voor haar ont voerde zoon. Familieleden van ontvoerde Libanezen eisen de vrijlating van hun echtgenoten en zonen en blokkeerden het af gelopen weekeinde de grensovergangen tussen Oost- en West- Beiroet. Regering Bolivia doet concessies aan stakers LA PAZ Het Boliviaanse vakverbond (COB) heeft giste ren een algemene staking op geschort, nadat de regering enkele concessies had gedaan. Het COB is onder meer toege zegd, dat de regering voorlopig geen terugbetalingen zal doen aan particuliere buitenlandse banken. Het overwegend communisti sche vakverbond besloot una niem de staking op te schor ten. Het COB riep afgelopen donderdag een algemene sta king uit om te protesteren te gen de bijzonder slechte eco nomische toestand in het land. De inflatie in Bolivia, dat geldt als het armste land van Zuid- -Amerika, bedroeg het afgelo pen jaar ruim duizend procent. <JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7