moet chemisch ilfval zorgvuldiger verwerken ALLERLEI(DS) ALLERLEIfDS) Leiden moet samenwerken met Delft en Amsterdam Vopr kleine I innenstadschool u^ILIGHEIDSKUNDIGE W. ZWAARD: N CeidóeSou/icwt MAANDAG 9 JULI 1984 PAGINA 3 is het ontwerp voor de binnenstadschool aan De Vliet. De numentencommissie die zich op verzoek van de gemeente over het plan heeft gebogen heeft zich er gematigd posi- >_2j over uitgesproken. Volgens de monumentencommissie past Mi pand redelijk in zijn omgeving en is het gezien de beperk- 'financiële mogelijkheden een aanvaardbaar ontwerp te kfemen. Zoals bekend zijn de buurtbewoners niet zo verrukt van 5. jbouw van de school omdat deze het historisch aangezicht bi, Vliet geldt als beschermd stadsgezicht dreigt te verstoren, entt name het ontbreken van de kapconstructie, doet het ge- uit de toon vallen in het rijtje historische woningen maar "Mgens de architect was het niet mogelijk binnen de begroting aanvaardbare dakconstructie te ontwerpen. Zwaarwegender het advies van de monumentencommissie wordt de uit braak van de welstandcommissie geacht. Deze vergadert van- ond over het ontwerp waarna het plan in procedure gebracht worden. Tesselaar (1) „Ik wil het record van Menken breken. Die man was 25 jaar wethouder in Leiden". Aldus wethouder D. Tes selaar van Volkshuisvesting in het laatste nummer van 'Stadswerk'. Een onverwacht geluid uit een onver wachte hoek. Tesselaar is immers herstellende van de hartaanval waardoor hij eind april werd getroffen. 1 september mag hij weer aan de slag en de wethouder staat te popelen van ongeduld, zo geeft hij te kennen: „Ik vind dat eigenlijk veel te ver weg. Het liefst ging ik nu direct aan de slag". Tesselaar (2) Desgevraagd laat de wethouder aan 'Stadswerkweten dat hij niet van plan is de weg van zijn collega Waal in te slaan. Deze vertrok onlangs naar Deventer om daar burgemeester te worden. Een rustig burgemees tersbaantje vindt Tesselaar echter niks: „Daar ben ik niet evenwichtig genoeg voor. Ik wil me nog wel eens ergens onverantwoord instorten". Tesselaar (3) De wethouder van Volkshuisvesting laat tenslotte we ten de toekomst van de renovatie van na-oorlogse wo ningen somber in te zien. De nieuwe financieringsrege ling waarin de renovatie van deze woningen maximaal 30.000 gulden mag kosten, zou de woningbouwvereni gingen die twee/derde van de renovatiekosten op ta fel moeten leggen de nek om draaien. Tesselaar: „We praten nu over de fusie van de Leidse woningkor- poraties. Als je uitrekent wat ze op lange termijn zou den moeten betalen dan is het niet moeilijk om te voorspellen dat ze daar aan kapot zullen gaan". HERSTRUCTURERING STUDIE WIJSBEGEERTE LEIDEN De Leidse universiteit moet in de studie Wijsbegeer te gaan samenwerken met de universiteit van Amsterdam en de Technische Hogeschool Delft. Dat stelt een commissie van des kundigen. Deze commissie heeft de universiteiten en hogescho len geadviseerd in een aantal groepen te gaan samenwerken om zo 5,4 miljoen gulden op de studie Wijsbegeerte te bezuinigingen. Ieder samenwerkingsverband kan dan een volledig onderwij spakket in de wijsbegeerte aanbieden. Minister Deetman van Onderwijs heeft de instellingen de bezuiniging opgelegd in het kader van de TVC-operatie (taakverdeling en -concentratie in het wetenschappelijk onderwijs). De commissie, onder voorzitterschap van prof. dr H. Casimir, stelt behalve Leiden, Amsterdam en Delft de volgende combina ties voor: Erasmus Universiteit Rotterdam, Rijksuniversiteit Utrecht en Landbouwhogeschool Wageningen; Katholieke Uni versiteit Nijmegen en Katholieke Hogeschool Tilburg; Rijksuni versiteit Groningen en Technische Hogeschool Twente; en de Vrije Universiteit in Amsterdam. De Technische Hogeschool Eindhoven zou in het katholieke samenwerkingsverband kun nen worden ondergebracht dan wel kunnen samenwerken met de Rijksuniversiteit Limburg. De commissie heeft bezwaar tegen het plan van Deetman om in inhoud en opzet van elkaar verschillende soorten opleidingen Wijsbegeerte in het leven te roepen. Aan elke universiteit moe ten volgens de commissie zodanige voorzieningen in de wijsbe geerte bestaan, dat niet alleen de belangstellenden gelegenheid krijgen zich in de fundamentele onderdelen van de wijsbegeerte te verdiepen, maar dat wijsbegeerte ook als studierichting kan worden gekozen. Minister Deetman wil daarentegen onder scheid maken tussen universiteiten waar een volledige studie mogelijk is en universiteiten waar alleen een bovenbouwstudie richting bestaat, uitsluitend toegankelijk op basis van een prope deuse (begin studie) in een ander vak dan wijsbegeerte. In het advies is het aantal leerstoelen (hoogleraarschappen) in de faculteiten Wijsbegeerte van 58 tot 40 verminderd. De com missie heeft de aantallen en de inhoud van de leerstoelen zo verdeeld respectievelijke omschreven dat elke samenwerkende groep instellingen een volledig onderwijspakket kan aanbieden. Zij komt tot de slotsom dat haar voorstellen een betere waarborg bieden voor de verbetering van de kwaliteit van het wijsgerig onderwijs in ons land dan die van minister Deetman. De Colle ges van Bestuur zullen binnenkort op basis van de commissie voorstellen een advies aan de minister uitbrengen. impje hindert ct/frij >EN De politie er zaterdag aan te omen om een conflict i het Oud Strijders en (OSL) en een sstoet te beslechten. SL had een kraampje er omz*eld biJ dc Hartebrug- rpn in de Haarlemmer- Bruid en bruidegom kt. Hetjj jjjj betreden ne wijze kerk teveel door de gehinderd worden. sprak bemiddeling van de vli^ is de kraam uitein- vlieg},®6" paar meter opge" nog zo gelei heeft g Autokrakers gepakt LEIDEN Drie mannen zijn dit weekend aangehou den, omdat ze in gebroken hadden in auto's. Het drietal ging er zaterdagnacht op het Galgewater vandoor toen ze een politieauto zagen. Er ont stond een achtervolging via de Groenhazengracht naar het universiteitsterrein aan de Witte Singel. Onderweg gooiden de mannen wat spul len weg. Uiteindelijk werden bij de universiteit een 18-jari- ge Leidenaar en een 20-jarige inwoner van Marseille aan gehouden. Zondag werd de derde dief aangehouden: het bleek om een 18-jarige Leide naar te gaan. Klachten over geluidsoverlast LEIDEN De politie heeft het afgelopen weekend enige tientallen klachten gehad over geluidsoverlast. Totaal ging het over vijftien panden, waar een dermate herrie werd ge produceerd dat een bezoekje noodzakelijk was. Uit een wo ning aan de Celebesstraat kwam zoveel lawaai dat de po litie bij een eventuele volgen de keer de geluidsapparatuur in beslag zal nemen. Krakers van een pand aan de Hooi gracht bezorgden de buurt overlast door bierflesjes naar beneden te gooien en met geo pende ramen feest te vieren. Paaltjes verplaatst LEIDEN Onbeken- den hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een paar paaltjes die bij de in gang van een volkstui nencomplex aan de Nachtegaallaan ston den, enkele tientallen meters verplaatst. Vol gens de politie is in het verleden geklaagd over de paaltjes. In het donker zouden ze slecht zichtbaar zijn en de volkstuinen zouden slecht bereikbaar zijn. CDA vraagt noodwinkel in Stevenshof LEIDEN De CDA-fractie die onlangs een werkbezoek aan de Stevenshof bracht heeft er bij het college op aan gedrongen de komst van een noodwinkel te bevorderen. Met name de oudere bewoners van de nieuwbouwwijk zou den hebben geklaagd over het ontbreken van winkels in hun wijk. De opzet van een winkelcentrum is evenwel in een vergevorderd stadium. Het CDA heeft het college ook gevraagd een speelvoorziening voor kinderen aan te leggen. Bianca Filarski, één van de jeugdige bewoners, heeft ter on dersteuning hiervoor 70 handtekeningen opgehaald. Ten slotte heeft het CDA B en W gevraagd om betere parkeer voorzieningen en het gebruik maken van de smalle vuilnis wagen voor het ophalen van het huisvuil in de wijk. Nu nog moeten de bewoners hun vuil op verzamelplaatsen depone ren omdat de straten te smal zijn voor de grote wagens van de vuilophaaldienst. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. I _ais nieuwe abonnee I Adres Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Adres_ Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken -1 naar I a Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I L2500 VD Den Haag. Indien doorioe aanleiding beslaat. kan oen verzoet S om een abonnement worden geweigerd I tZT&iixLwQouuwvt Ee feit, d; De zon presenteerde zich za terdagmorgen alsof hij nooit verstek had laten gaan. In vol le glorie keek hij neer op de veie prestatielopers die naar Endegeest waren gekomen. Voor deze hardlopers was de warmte echter een extra be lasting. De Leidse wethouder Schoute schoot om half elf 165 lopers weg. Over het landgoed was een ronde uitgezet van 2,5 ki lometer die men net zo vaak kon lopen als men wilde. Jongste deelnemer was de 2,5-jarige Paul Kor bee. Maar ook de marathonloper Jan van der Reyden was aanwezig. Karei Verschoor uit Leiden werd eerste op de tien kilome ter met een tijd van 34 minu ten. Na het wedstrijdgedeelte was er een prestatieloop die weer meer deelnemers trok dan in voorgaande jaren. Op de foto is de start vastgelegd. Op het terrein van Endegeest was ook een circus neerge streken. Dit circus Alladin trok twee keer een volle tent. Prestatieloop Endegeest o o christ Ie polDEN Nu de bouw ion hehet nieuwe stenen af- ondeepot tussen de Gor- -nigds en Huygenslaborato- ing zoran de universiteit en c. De ;weg 44 gestaag vor- leSyij wordt ook het toe- in deftig functioneren er- i ovensteeds actueler. In een lort van de werkgroep me Verwerking Che- het >'h Afval van het Gor- e voris'aboratorium wordt t taalaanfal aanbevelingen noslidan v°°r verbeterin- k een 'n het omgaan met doorheb afval. Met het eceptfed komen van het twe depot, eind dit iitv,v zou v°lgens het rap- ook een afvalstoffen- h|n |ist in het leven geroe- y moeten worden. Met lanesf dienst zou een einde om rnen hemen aan de on- rse Tzichtelijke situatie ajjen nu, waarbij allerlei „„delingen met het che- B ch afval door steeds iërende werknemers of willigere wordt gedaan iese niil voor een financiële wen.m.oetkoming. Door "e huidige onoverzich- 6eïke manier van afval- sc Werking zou de veilig- PaI'l niet altijd gediend gen het Gorlaeuslaboratorium dt veel chemisch onder- verricht. Een deel van de ^Hnische stoffen komt na de als afval in het terecht, maar ook ble- tot voor kort allerlei potjes oude chemicaliën lange .bewaard in magazijnen in 24 laboratorium zelf. Het zou 4e afgelopen jaren enkele zijn voorgekomen dat nische verbindingen in magazijn ontploften. Ten- e komt toch ook nog een klein deel van het che- avis:h afval in gootsteen of ri ool terecht. Volgens het rap port is het heel moeilijk om precies na te gaan om welke hoeveelheden het gaat. Het is echter sinds 1971 zo dat het ri ool van het Gorlaeus is aange sloten op een persleiding van het Hoogheemraadschap Rijn land, dat ter hoogte van Kat wijk in de Noordzee uitkomt. Het Hoogheemraadschap kan op deze wijze controleren hoe veel giftige stoffen er worden geloosd. Overschrijding van de normen kan leiden tot een verbod op gebruik van die lei ding. Tot nu toe werd één keer bijna die grens overschreden. Over het algemeen echter is de hoeveelheid chemische stoffen in de leiding te ver waarlozen. In het oude houten depot naast het Gorlaeuslaboratorium werd in 1983, 53.000 kilo vloei baar chemisch afval gestort. Driekwart was afkomstig van de universiteit en twintig pro cent kwam van het Acade misch Ziekenhuis. Andere ge bruikers van het depot waren onder meer de Laboratorium- school Rijnland in Leiderdorp en het Rijksinstituut voor Ge neesmiddelenonderzoek. De universiteit kan deze service verlenen omdat zij een ver gunning heeft voor het bewa ren van afvalchemicaliën. Het vervoer van dit chemisch af val naar het depot geschiedt in een speciaal aangepast ver voermiddel en valt onder de verantwoordelijkheid van het Bureau Veiligheid van de uni versiteit. Het chemisch afval van het depot wordt periodiek opge haald en voor een deel ver brand door de Afvalverwer king Rijnmond (AVR). Het vaste afval, moet op speciale wijze worden ingepakt en wordt opgeslagen in de zout mijnen in Duitsland. Het afval, waar bij verbranding giftige stoffen vrijkomen, wordt op zee vernietigd. Het nieuwe stenen depot, dat ongeveer 900.000 gulden gaat kosten, was noodzakelijk om dat voor het oude geen hinder- De bouw van het nieuwe chemisch afvaldepot vordert gestaag. wetvergunning meer werd verstrekt. Dit in verband met de geplande nieuwbouw in de Leeuwenhoek en ook omdat het niet meer aan de wettelij ke eisen voldeed. Vragen Tijdens een universiteitsraads vergadering enige tijd geleden, vroeg het P.P.-lid mevrouw E.J. van der Poort-De Jong aandacht voor de aanbevelin gen in het rapport van de werkgroep van het Gorleusla- boratorium. Uit de antwoor den van het College van Be stuur blijkt, dat het positief staat tegenover het instellen van zo'n speciale afvalstoffen- dienst, maar een beslissing hierover is nog niet genomen. Voorlopig is wel besloten om het probleem van het „verbor gen" chemisch afval, (dat van de potjes, die jarenlang werden bewaard in magazijnen) aan te pakken. Sinds enige tijd is een chemicus aangesteld, die na" moet gaan welke van deze chemicaliën echt dringend moeten worden bewaard en welke stoffen beter kunnen worden verwijderd. Deze che micus, die wat dit probleem betreft schoon schip moet ma ken in het Gorlaeuslaboratori um, is voorlopig voor een pe riode van één jaar in dienst genomen. Veiligheidskundige in het Gorlaeuslaboratorium en des tijds voorzitter van de werk groep Interne Verwerking Chemisch Afval, dr. W. Zwaard hoopt dat ook snel de andere aanbeveling in het rap port, namelijk de instelling van een universitaire afval stof fend ienst, zal worden ge honoreerd. „Afval is voor nie mand interessant. Men doet proeven en het resultaat is bruikbaar of niet. Wat er met het afval gebeurt is bijzaak voor vele wetenschappers", al dus Zwaard. Hij verwacht dat het gereedkomen van het nieuwe stenen afvaldepot een goede aanleiding is om een dienst in te stellen, die zich uitsluitend met met afvalpro bleem bezig gaat houden. Dit zou tevens mooi aansluiten op het advies van de regering om het huidige afvalverwerkings bedrijf AVR uit te breiden tot een bedrijf waar al het che misch afval uit Nederland kan worden verwerkt. Op die ma nier wordt ook op landelijk ni veau een einde gemaakt aan de thans bestaande onover zichtelijkheid op dit gebied. Dr. W. Zwaard: „Bij de T.H. in Delft bestaat zo'n Dienst Af valstoffen en dat zou hier als voorbeeld kunnen dienen. In het nieuwe depot zou in een apart kantoortje iemand aan wezig kunnen zijn, die regis treert wat er zoal binnenkomt en toezicht houdt. In Delft is dat ook en het ziet er daar echt keurig uit. Bovendien: hoe netter er gewerkt wordt, hoe minder kans op ongeluk ken. Het indelen en rubrice ren van het niet-vloeibare af val zou door deze dienst ge daan kunnen worden, evenals het voorbewerken van sommi ge chemicaliën, zodat het vei lig afgevoerd kan worden. Te vens kan het de verantwoor delijkheid voor het vervoer naar het depot vanuit verschil lende instellingen op zich ne men. Zo'n dienst zou een tech nisch adviserende rol kunnen spelen voor afvalproducenten binnen de universiteit, maar ook daarbuiten. Uiteraard moet die dienst een chemische deskundigheid bezitten". Het van kracht worden van de Arbeidsomstandighedenwet, die de oude veiligheidswet uit 1934 zal vervangen en die al wel voor het bedrijfsleven geldt, maar nog niet voor de universiteit, maakt zo'n uni versitaire afvalstoffen dienst waarschijnlijk noodzakelijk. „Vooruitlopend op die wet, het gereedkomen van het stenen depot en gezien de vergroting van de veiligheid zal een be slissing over zo'n afvalstoffen- dienst op korte termijn te ver wachten zijn" aldus W. Zwaard. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3