wm TAFEL Begrip voor lynchen in Brazilië Bacterie chlamydia hoofdoorzaak van onvruchtbaarheid bij vrouwen CëidócSoUACM kerk wereld Noordwijk strijdt met Amsterdam en Hilvarenbeek om Cosmo Centre weer MARKTEN ACHTERGROND CcidocSowuvnt MAANDAG 9 JULI 1984 PAGE De rooms-katholieke pastorale grondcommis- sie in Brazilië heeft in een officiële nota begrip getoond voor een recent lynchgeval, waarbij een woedende menigte drie huurmoordenaars uit een politiebureau sleepte en om het leven bracht. De slachtoffers hadden kort daarvoor in opdracht van een grootgrondbezitter de vakbondsleider Bene dito Alvas Bandeira doodgeschoten. In het officiële communique van deze commissie, die wordt geleid door een bis schop en onder direct toe zicht staat van de Braziliaan se bisschoppenconferentie, werd het gewelddadige op treden van de menigte uitge legd als een reactie op de moord op meer dan honderd arbeiders en vakbondslei ders, die het afgelopen jaar plaats vond, „zonder dat één van de moordenaars is gear resteerd of wordt gezocht". Volgens de pastorale commis sie werd afgelopen dinsdag in de stad Para de voorzitter van de bond van landarbei ders in Tomé-Acu doodge schoten door drie huurmoor denaars, die daarvoor ieder ruim drieduizend gulden hadden ontvangen van een grootgrondbezitter. Kort daarop werd het drietal gear resteerd, waarna een woe dende menigte van zeshon derd personen optrok naar het politiebureau, zich mees ter maakte van de drie ge vangenen en hen een met slagen en schoppen om het leven bracht. In de kerkelijke nota, die uit voerig de details van het ge beuren beschrijft, staat geen veroordeling van het lyn chen, dat in Brazilië hand over hand toeneemt en al aan enkele tientallen misda digers of verdachten de dood heeft gekost. Willebrands eregast bij inwijding Syrisch-orthodox klooster in Twente De Syrisch-orthodoxe kerk is sinds gisteren officieel in het bezit van een religieus en wetenschappelijk centrum voor de Benelux en Midden-Europa. In Glane, vlak bij Enschede, heeft het hoofd van de Syrisch-orthodoxe Kerk, de in Damas cus zetelende patriarch Moran Mar Ignatius Zekka I, het klooster van Sint Ephrem de Syriër ingewijd. Ongeveer 15.000 gelovigen, hoofdzakelijk afkomstig uit West- -Duitsland en Nederland, vierden in de openlucht een meer dan drie uur durende heilige mis. Hierbij waren aanwezig alle Syrisch-orthodoxe bisschoppen van het Midden-Oosten en vertegenwoordigers van zusterkerken, onder wie Johan nes kardinaal Willebrands, lid van het bestuur van de Vati caanse congregatie voor de Oosterse Kerken. Het klooster is in 1981 voor één miljoen gulden aangekocht ten behoeve van de Syrisch-orthodoxe gemeente in Neder land, maar staat nu ten dienste van het aartsbisdom voor ge heel West-Europa. De Syrisch-orthodoxe kerk, die van alle orthodoxe kerken het dichtst bij de rooms-katholieke kerk staat, telt ongeveer vijf miljoen gelovigen, vooral in het Midden-Oosten en India. De Kerk heeft in Europa ongeveer 40.000 leden, van wie er vierduizend in Nederland wonen. De ruim 15.000 Syrisch-orthodoxen in West-Europa zijn voor namelijk vluchtelingen uit Turkije. In een toespraak bracht kardinaal Willebrands de speciale ze gen van paus Johannes Paulus II over. De kardinaal noemde de ontmoeting tussen de Syrisch-orthodoxe kerk en andere christelijke kerken van historisch belang en sprak de hoop uit dat „uw kerk in Europa een nieuw tehuis vindt en dat de andere christelijke kerken u mogen verwelkomen". Aan de plechtigheid werd ook deelgenomen door vertegen woordigers van oud-katholieke kerk en de Raad van Kerken. Paus bezorgd over Oost-Timor Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag tegenover de nieuwe ambassadeur van In donesië zijn bezorgdheid uit gesproken over de situatie op Oost-Timor. De paus uitte zijn zorg bij het aanvaarden van de geloofsbrieven van ambassadeur Hardiman Sa- strapoespita. „De Heilige Stoel blijft de si tuatie op Oost-Timor nauw lettend volgen en hoopt dat in alle gevallen bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan de etnische, re ligieuze en culturele identi teit van het volk", zo zei Jo hannes Paulus II. Indonesië wordt veelvuldig beschuldigd van volkeren moord in de voormalige Por tugese kolonie. Schattingen van het aantal slachtoffers variëren en lopen op tot 200.000. Afgelopen vrijdag ontving de paus het bestuur van het uit voerend comité van de Inter nationale Raad van Christe nen en Joden (ICCJ). Hij be nadrukte dat er een broeder lijke dialoog dient te worden Paus Johannes Paulus II: droeve en compromitteren de gemeenschappelijke geschiedenis van joden en christenen gevoerd tussen christenen en joden, waarbij wederzijds be staande vooroordelen uit de weg kunnen worden ge ruimd. Naar de paus meent, kan aan beide zijden het godsdienst onderwijs bijdragen tot res pect voor eikaars eigenheid, zodat de mensen worden voorbereid op een ontmoe ting „in geest en hart". Ook de „droeve en compromitte rende gemeenschappelijke geschiedenis van joden en christenen" moet op correcte wijze worden onderwezen, vond de paus. Honderdduizenden bezoeken Duitse Katholiekendag Met een grote manifestatie in het afgeladen stadion van München is daar zondag de 88ste Duitse Katholiekendag besloten. De beide laatste dagen heb ben tegen de 150.000 mensen aan de programma's deelge nomen. In een bijzondere boodschap vroeg paus Johan nes Paulus II de deelnemers om steeds op te treden als verdedigers van het leven, ook van dat der ongebore nen. Als bijzondere onder werpen waarop aller aan dacht moet worden gericht noemde de paus in zijn bood schap het gezinsleven, de werkloosheid en de te beto nen solidariteit met buiten landse medeburgers en de Derde Wereld. Gesprek Vaticaan met Praag voortgezet Het Vaticaan heeft de vorige week gevoerde besprekingen met een delegatie uit Tsje- choslowakije als "constructief en openhartig" gekarakteri seerd. Overeengekomen is de gesprekken in de naaste toe komst voort te zetten. Bij de besprekingen ging het over de benoeming van nieu we bisschoppen in Tsjecho- slowakije, alsmede over de door het Vaticaan voor gees telijken verboden vereniging „Pacem in terris", die juist warme steun van de Tsjecho- slowaakse overheid geniet. De betrekkingen tussen Praag en de rooms-katholie ke kerk belandden onlangs op een dieptepunt toen over heidsvertegenwoordigers hun katholieke landgenoten voor stelden. Rome te verlaten en zich aan te sluiten bij de Rus- sisch-orthodoxe kerk. orthodoxie: „schande, schande!" Rellen rond wijding Anglicaanse bisschop In Groot-Brfttannië blijven felle protesten opklinken te gen de wijding van de Angli caanse theoloog prof. David Jenkins tot bisschop van Durham. De wijdingsplechtigheid werd afgelopen vrijdag in een rellerige sfeer voltrok ken in de kathedraal van het aartsbisdom York. Een van de aanwezige geestelijken on derbrak de ritus en begon op luide toon een protestverkla ring voor te lezen. Dit bracht andere geestelijken tot het roepen van "schande, schan de!". De ordeverstoorder werd uiteindelijk uit de kerk verwijderd. Hij noemde zijn actie later "een protest ten gunste van de waarheid". Zoals gemeld is de nieuwe bisschop van Durham sinds enkele weken middelpunt van een openbaar debat over uitlatingen van zijn kant over o.a. de maagdelijke ge boorte en de opstanding uit de dood van Jezus. David Jenkins wordt ervan beticht de historiciteit van deze ge beurtenissen in twijfel te hebben getrokken. Eergisteren, op de eerste dag van de synode van de Kerk van Engeland, probeerde ds. David Holloway uit Newcast le de synode te bewegen tot twee minuten „stilte, gebed en bezinning" in verband met de kwestie-Jenkins. De aartsbisschop van York dr. John Habgood wees het ver zoek echter af omdat deze twee minuten een „totaal on juist gebruik van het gebed" zouden betekenen. William Ledwich, de 38-jari- ge ongehuwde Anglicaanse priester die meer dan 12.000 handtekeningen heeft verza meld tegen de wijding van prof. Jenkins tot bisschop, heeft uit protest besloten de Kerk van Engeland te verla ten. Hij stelt zich voor toe te treden tot de orthodoxe kerk. Hij wenst niet „op de deur van Rome te kloppen", om dat zijns inziens ook de rooms-katholieke kerk niet vrij is gebleven van vrijzinni ge invloeden. Gegrilleerde lever met italiaanse slabonen en aardappeltjes met kaas vruchtengruwel Voor twee personen hebt u nodig': 2 lepels olie, 1 theel epel citroensap, tijm, mar jolein, peper, 150 g lever, zout; 400 g slabonen, zout, uitje, 1 lepel olie, 1 papri ka, basilicum; 0,5 1 kg kleine nieuwe aardappelen, zout, 50 g ge raspte (pittige) kaas, pe per, 0,5 dl koffie- of slag room; 2,5 dl water, 25 g gerste- vlokken (reform), 200 g vruchten (ten minste 2 soorten: aardbeien, bessen, frambozen, perziken), sui ker naar smaak. Meng olie, citroensap, tijm, marjolein en peper. Strijk dit mengseltje over de in dunne plakken gesneden lever. Rooster dit vlees in ten hoog ste vijf minuten gaar onder een hete grill of in een pan met anti-aanbaklaag. Strooi na het roosteren zout over het vlees. Kook de slabonen gaar in weinig water met zout, in circa twintig minuten. Fruit (tien minuten na het opzet ten van de bonen) fijngesnip perde ui goudgeel in de olie. Bak vervolgens al omschep pende de klein gesneden pa prika en basilicum mee. Schep de gare, afgegoten bo nen door het uimengsel en verwarm de groenten nog heel even. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af en doe ze in een schaal. Houd deze schaal warm op kokend wa ter of een warmhoudplaatje, strooi kaas en peper over de aardappelen en doe er de room bij. Laat de aardappe len nog vijf minuten met een deksel op de schaal staan. Strooi de gerstevlokken in het kokende water en laat ze een kwartier koken. Warm dan nog even de schoonge maakte en eventueel kleiner gesneden vruchten mee. Voeg van het vuur citroen sap en suiker toe en laat de gruwel koud worden. JEANNE NIEUWE" GESLACHTSZIEKTE WINT LANGZAAM TERREIN LEIDEN ROTTER DAM Jaarlijks wor den in ons land enkele honderden vrouwen on vruchtbaar door de nog vrij onbekende, maar zich alom sterk uitbrei dende geslachtsziekte chlamydia. De gelijkna mige bacterie, die onder meer de eileiders aantast, is de belangrijkste ver oorzaakster van on vruchtbaarheid bij vrou wen. Dat is de overtui ging van dr. J.B.M.Z. Trimbos, wetenschappe lijk hoofdmedewerker gynaecologie van het academisch ziekenhuis in Leiden, en van dr. K.H. Tjam, dermatoloog van het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Chlamydia is een sexueel overdraagba re aandoening, en komt vooral voor bij sterk wis selende contacten. Hoewel de situatie in ons land nog niet zo zorg wekkend is als in andere landen in b.v. Zwe den worden jaarlijks tienduizenden vrouwen onvruchtbaar door chla mydia verwachten beide specialisten ook in Nederland een verdere toename. Juist omdat het gaat om aantasting van interne geslachtsorganen, is het stellen van een diagnose over het algemeen erg moeilijk. Naar schatting krijgt één op de honderd vrouwen eens in haar le ven een eileiderontste king. Vermoedelijk wordt die in ongeveer de helft van de gevallen veroorzaakt door de bac terie chlamydia, zo kan worden afgeleid uit re sultaten van buitenland se onderzoekingen. Af hankelijk van het mo ment van ontdekking van de aandoening, en dus de mogelijkheid vroegtijdig tot behande ling over te gaan, treedt uiteindelijk onvrucht baarheid op. Trachoom Het bestaan van de bacterie chlamydia is al vele jaren bekend. Vooral in de tropen komt ze veel voor als ver oorzaker van trachoom, een besmettelijke ziekte die blindheid tot gevolg kan hebben. De ontdekking van chla mydia als veroorzaakster van geslachtsziekte is ech ter van recenter datum: „Allerlei geslachtsziekten kunnen aan de buitenkant van het lichaam worden herkend of zijn althans vrij gemakkelijk aan te tonen, omdat je zonder enig pro bleem het geïnfecteerde ge bied kunt bereiken. Het di- agnostiseren van een ont stoken eileider door chla mydia is bijzonder moei lijk", zegt dr. Trimbos. „Tot voor kort werd over het al gemeen alleen de baarmoe- dermond onderzocht, in de veronderstelling dat een be smetting door chlamydia op die manier kon worden aangetoond. Maar dat is in lang niet alle gevallen zo. De enige juiste en doeltref fende manier is'laparosco pic (met een dun buisje in de buikholte kijken). Maar dat is* natuurlijk nogal wat voor de betrokken vrouw", aldus dr. Trimbos. Terwijl de meeste geslachts ziekten en allerlei andere bacteriologische besmettin gen bovendien kunnen worden aangetoond door middel van het zetten van een eenvoudige kweek, is dat bij chlamydia tamelijk ingewikkeld, tijdrovend en arbeidsintensief, ook al hebben nieuwe laborato rium-methoden grote ver beteringen gebracht. Daar komt bij dat het ver loop van een besmetting door de chlamydia-bacterie ogenschijnlijk veel weg heeft van een gonorrhoe, maar milder en dus „genie piger" verloopt, om dr. Tjam te citeren. De besmet ting wordt daardoor veelal pas in een vrij ver gevor derd stadium ontdekt. „De vrouw blijft er te lang mee doorlopen". Zweden In Zweden worden na'ar schatting jaarlijks 70.000 vrouwen onvruchtbaar als gevolg van chlamydia. In de Verenigde Staten gaat het zelfs om naar schatting 3 tot 5 miljoen vrouwen. Enorme hoge aantallen, waarbij zonder meer ge sproken kan worden van een epidemie. „In Zweden", aldus dr. Tjam, „is het heel gewoon op een laparoscopic te doen. Daar gebeurt het zelfs bij de minste of ge ringste twijfel; men neemt het zekere voor het onzeke re. In Nederland is dat be duidend anders. Hier rust er nog een taboe op een dergelijke ingreep". Tóch is een laparoscopic onontbeer lijk om vast te stellen of een vrouw een ontstoken eileider heeft, om vervol gens na te kunnen gaan of chlamydia de verwekker daarvan is. Mannen en baby's Deze „nieuwe" geslachts ziekten komt overigens niet alleen bij vrouwen voor, maar ook bij mannen en zelfs bij baby's. In Nederland zijn er helaas weinig exacte cijfers over bekend, maar wanneer dr. Tjam afgaat op zijn bevin dingen in het academisch Dijkzigt-ziekenhuis in Rot terdam, komt hij tot de con clusie dat jaarlijks zo'n 4000 vrouwen en evenveel man nen door deze bacterie wor den besmet. Onderzoek aan de polikliniek van het Dijk- zigt heeft bovendien uitge wezen, dat naar schatting vijf procent van de baby's er tijdens de geboorte mee wordt geïnfecteerd, omdat hun moeder is besmet. De baby's krijgen dan last van een kinkhoestachtig ziekte beeld, dat zichzelf overi gens binnen de perken houdt en van voorbijgaande aard is. „Ik ben ervan overtuigd dat het aantal gevallen van chlamydia de komende ja ren ook in ons land nog een stijgende lijn te zien zal ge ven. Daarbij verwacht ik evenwel niet dat de situatie alarmerend wordt", aldus dr. Tjam, die daarbij ge steund wordt door zijn Leidse collega Trimbos. „Toch is het zaak erg goed op te passen en door middel van een snelle diagnostiek van de huisarts de ziekte in te dammen". HENDRI BELTMAN (vervolg van de voorpagina) NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk heeft zich bij Amsterdam (voormalig Floria- de-terrein) en Hilvarenbeek (Beekse Bergen) geschaard in de race om een Cosmo Centre, een soort permanente ruimte en wetenschapstentoonstelling la Evoluon, binnen haar grenzen te slepen. De grote promotors voor Noordwijk zijn burgemeester mr. J.M. Bonni- ke en de ESTEC, het Europees ruimtevaartstation dat in Noordwijk is gevestigd. Overi gens beslissen de bevoegde in stanties pas in november over de vestigingsplaats van het Cosmo Centre. Het Cosmo Centre moet een moderne opvolger worden van het Epcot Centre in Florida. Het centrum zou ongeveer 20 hectare moeten beslaan en per jaar één tot anderhalf miljoen bezoekers moeten trekken. Het centrum gaat ongeveer 100 miljoen gulden kosten, hetgeen geheel door sponsors wordt opgebracht. De techno logie daarvan is verouderd en daarom is men op zoek naar iets nieuws. In Nederland worden de mogelijkheden van realisatie van het centrum on- derzocht door een stichting waarvan ruimtevaartdeskun dige drs. Chriet Titulaer direc teur is. Na eerste berichten vanuit Hilvarenbeek is burgemeester Bonnike net als Amsterdam op het idee ingesprongen vanuit zijn portefeuille toerisme. „Het seizoen is te kort en we moe ten ook iets hebben in de win ter en het najaar, buiten het zomer- en bollenseizoen. Denk eens aan de toeloop naar ho tels, horeca en middenstand en vooral de werkgelegenheid". Noordwijk is nu officieel als kandidaat geaccepteerd en de gemeenteraad moet in augus tus zijn mening over de vesti ging van een dergelijk cen trum in de badplaats geven. Hoop in Beiroet HET Libanese leger is nu al bijna een week zeer omzf?' maar met succes bezig een vredesplan uit te voeren, da de regering van nationale eenheid is uitgewerkt. Hetjj ringsleger heeft in Beiroet allereerst op vreedzame wijze lingen van dé elkaar bestrijdende milities overgenomo hoewel het nog wgl enige tijd zal duren eer er sprak' zijn van regelmatig luchtverkeer van en naar het vlire van Beiroet, zijn vandaag in ieder geval de eerste vlieg^n geland op het vliegveld, waar korte tijd geleden nog zo om werd gevochten. Het openbare leven wordt geler- aan hervat. De burgers van Beiroet kunnen jju enigen koesteren, dat er een einde zal komen aan de burgerojj die de bevolking en de stad sinds 1975 zo zwaar heeft g terd en zo diep heeft verdeeld. Het lijkt een paradoxaal gegeven, dat een herstel vj vrede in Libanon moet worden afgedwongen door het nese leger. Dit léger heeft in het verleden immers herhs lijk bewezen een machteloos apparaat te zijn bij grote ningen tussen de diverse gewapende minderheden. Ee" recte oorzaak voor die machteloosheid lag in het feit, d; commando werd gevoerd door een christen, hetgeen vo moslims onaanvaardbaar was. Aan de commandostru van het leger is nu een Defensieraad toegevoegd, w vertegenwoordigers uit de meeste Libanese 'minderhedi ting hebben en zij hebben een belangrijke stem bij h< men van beslissingen. De spreiding van de macht in het leger tussen christ en moslims is een direct gevolg van de gewijzigde polD verhoudingen, die zich het afgelopen jaar in Libanon heh voltrokken. De vorming van een sterke regering ondee] ding van de Falange-partij, zoals Israël en de Verenigde ten wilden, is een fictie gebleken. Een vredesregeling zots Surië en de moslimgroeperingen was «iet mogelijk. De lw sche militaire hulp aan de Libanese oppositie en de Syr< steun aan Palestijnse dissidenten, die resulteerde in deisl drijving van de PLO uit Libanon, heeft Damascus overist geen windeieren gelegd. >o n SYRIË heeft zijn toegenomen militaire invloed in het jaar op politiek niveau tot uitdrukking gebracht. De vorjsl van een regering van nationale eenheid kreeg tot taal3 verstoorde machtsevenwicht tussen christenen en moslii*3 herstellen. Mede onder Syrische druk is uiteindelijk een desplan opgesteld, dat na veel wikken en wegen door11 vooraanstaande politieke lfiders in Libanon is geacceptfe IV De grote vraag is nu of het Libanese leger bij de uitvo< van het vredesplan inderdaad de steun zal blijven genf van de Libanese leiders, die in het verleden hebben r zien niet voor grof geweld terug te schrikken om poli^ doelen te bereiken. Het groeiend besef onder de Libanesf litici dat dit plan waarschijnlijk de laatste kans is om I non niet definitief uiteen te laten vallen in diverse n staatjes, is de zeer wankele basis, waarop de vrede, allen, in Beiroet en in een later stadium in geheel .Libanon, ger J seerd zal moeten worden. w GEZIEN de precaire situatie waarbinnen het Libanese lu nu moet opereren en afgaande op h©t grote wantrouwen ;ri sen de diverse minderheden, mag er niet van wordér* gaan dat zo'n algemene vrede spoedig zal wordeh geim seerd. Maar het huidige optreden van het Libanese wekt in elk geval de verwachting, dat de strijdende par-j in Beiroet de lange weg naar normalisering ter\ langen i zijn ingeslagen. Het blijft warm DE Bilt Ook morgen kun nen we volgens het KNMI op warm weer rekenen. De mid- dagtemperatuur loopt in de middag op tot circa 27 graden. Later op de dag kan een enke le regen-of onweersbui tot ont wikkeling komen. De wind waait uit het zuiden en is in het algemeen matig. Ten westen van de Britse ei landen blijft de luchtdruk laag. Hierdoor handhaaft zich boven het West-Europese vas teland een zuidelijke stroming, die warme lucht uit Frankrijk naar onze omgeving voert. De lucht wordt geleidelijk wat vochtiger zodat de kans op on weer toeneemt. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Zuid-Scandinavie: Eerst zonnig en warm, woens dag in Noorwegen veel bewol king en mogelijk regen. Mid- dagtemp. ongeveer 25 gfaden. Britse Eilanden: Half tot zwaarbewolkt en af en toe een bui. Middagtemp. van 18 tot 24 graden. Benelux: Aanhoudend warm. Toene mende kans op een regen of onweersbui. Middagtemp. on geveer 27 graden. Frankrijk: Enkele regen of onweersbuien, vooral in het westen. Middag temp. van 20 graden in Bre- tagne tot 30 aan de Rivièra en in het oosten. Duitsland en de Alpen: Zonnig en warm met middag temp. ongeveer 30 graden. Portugal en Spanje: Perioden met zon maar enkele regen- of onweersL en. Middagtemp. van 24 j. •den in Portugal tot 32 gra^r op de Spaanse hoogvlakte": aan de Costa del Sol. Zonnig en warm, middagtei_ 30 graden. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 t Weer Max Min N temp temp al Amsterdam onbew. 28 15 Den Helder Lh. R'dam Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Dublin Frankfort Genève onbew. 26 14 zw.bew. 27 17 O onbew. 25 13 O Locarno 24 15 O2 27 15 O 30 14 O J 28 13 O w.bew. 25 18 O •r.bew. 32 15 O *ibew. 35 15 O >nbew. 32 18 O .bew. 35 17 O >nbew. 28 20 O >nbew. 24 10 O onbew. 32 17 O onbew. 27 19 Oi 23 10 0 i Casablanca h.b Las Palmas onbew. 26 23 28 21 - t, VEEMARKT LEIDEN (9-7) - Prijzen: extra kwaliteit dikbilten 9,00-13,60. stieren (resp. 1e en 2e kw) 8,20-9,15 7,45-8,20. vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 7,40-8,65 6,30-7,35. koelen (resp. 1e, 2e en 3e kw.) 7,25-8,30 6,25-7,20 5,80-6,20. worstkoeien 5,10-6,10. schapen 185-225, per kg 5,00-7,00. lammeren 195-250, per kg 10,00-11,50. Aanvoer: slachtvee 900. stieren 76. slachtschapen en lamme ren 329. totaal 1305. Stemming (resp. handel en prijzen): slachtvee matig - lager, stieren matig - gelijk, slacht schapen en lammeren vlug - gelijk. LEIDEN Noteringen groente- 28-29; rode kool 55-61; spitskool 28; postelein 46-63; prei 135-195; i, barber 47-82; spinazie 51-72; ijsbei sla 20-26; broccoli 250-270; ventt 125; bloemkool 6 per bak 105-1!u bloemkool 8 per bak 120; bloemkt0 10 per bak 100; sla 17-37; bosper 52-122; peterselie 11-21; selderij T 30; bos uien 38; paprika st 20-87.n

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2