McEnroe garandeert niets Zuurkool er jus voor Navratilova £cid6c Somant Geen revanche voor Cash Hockeydames onmachtig De Jong wint surfregatta „IK WIL ER NAAR STREVEN OM ME VOORTAAN GOED TE GEDRAGEN" Ton Rueck tweede in Kijkduin MAANDAG 9 JULI 1984 PAGINA 16 LONDEN John McEn roe en Peter Fleming ver overden zaterdagmiddag hun vierde titel in het dubbelspel op Wimble don. Het Amerikaanse duo versloeg de Austra liërs Pat Cash en Paul McNamee in vijf sets: 6-2, 5-7, 6-2, 3-6, 6-3. Daardoor slaagde Cash er niet in revanche te nemen voor de nederlaag, die McEnroe hem in de halve finales van het en kelspel had toegebracht, maar dat zal zijn voldoening over zijn totale prestatie in dit toer nooi nauwelijks hebben ver minderd. Martina Navratilova verover de zaterdag ook de titel in het damesdubbelspel met Pam Shriver. Met 6-3, 6-4 werden Kathy Jordan en Anne Smith verslagen, waar door het duo Navratilova- Shriver verzekerd was van de vierde opeenvolgende titel in deze discipline. De titel in de mixed ging uiteindelijk naar John Lloyd en Wendy Turn- bull, die hun kampioenschap met succes verdedigden tegen Steve Denton en Kathy Jor dan: 6-3, 6-3. De Australiër Mark Krat- zmann, als tweede geplaatst, is winnaar geworden van het tennistoernooi van Wimbledon bij de jongens. Hij versloeg de ongeplaatste Zuidafrikaan Ste fan Kruger in drie sets: 6-4, 4-6, 6-3. Bij de meisjes won de Britse Annabel Croft met 6-3, 3-6, 6-2 van de ongeplaatste Elna Reinach uit Zuid-Afrika. Bij de veteranen versloeg oud- Wimbledonkampioen Stan Smith (Vst) de Australische medefinalist Colin Dibley met 7-6, 6-3 Peter Fleming en John McEnroe. LA GRANDE MOTTE De Nederlandse Jolanda de Jong heeft in La Grand Motte het zevende interna tionale surffestival van die Zuidfranse badplaats op haar naam geschreven. Bij de heren ging de overwin ning in de regatta naar de Fransman Olivier Marc. De Nederlander Marcel Reintse- ma werd derde. LONDEN John McEn roe is het er met zichzelf nog steeds niet over eens of hij nu zijn beste partij speelt als hij zijn bekende fratsen uithaalt, of wan neer hij zich zoals tij dens dit Wimbledon als een gentleman gedraagt. Zelfs niet na zijn vernieti gende expeditie van giste ren tegen Jimmy Connors in de finale, die slechts 80 minuten vergde en een zelden eerder vertoond krachtsverschil aan het licht bracht. ,,Ik heb ook wel goede partijen gespeeld als ik me ergens over opwond", reageerde de Ameri kaan op een suggestie in die richting. Om er onmiddellijk aan toe te voegen, dat zijn duel met Connors (6-1, 6-1, 6-2) waarschijnlijk wel één van zijn allerbeste optredens was geweest. Hetgeen de verslagen opponent, zelf tweevoudig oud-kampioen, zonder aarze ling beaamde, maar geksche rend vervolgde met: „Maar mij Zul je niet horen zeggen, dat hij beter is dan ik". John McEnroe zelf, de eerste Amerikaan die sinds Don Bud ge in 1938 de Wimbledontitel prolongeerde, hulde zich in een slecht passende mantel van bescheidenheid, waar het ging over zijn plaats in de gal- lerij der groten. „Het is niet aan mij om me te vergelijken met andere grote spelers", merkte hij quasi-terughoudend op. „Maar dat|s wel het, leuke van sport. Er worden toch ver gelijkingen gemaakt met vroe gere spelers". In welk verband de naam van McEnroe in de wandelgangen van Wimbledon in relatie werd gebracht met een andere linkshandige vedette, de Au straliër Rod Laver, die de titel viërmaal ('61-'62 en '68-'69) op zijn naam bracht, maar waar schijnlijk vaker had gezege vierd als in de jaren zestig de profs niet van Wimbledon wa ren geweerd. Ontluisterend Connors, die één van de meest ontluisterende nederlagen in Op deze perfecte opslag baseert John McEnroe zijn spel. een finale van een Grand Slam-toernooi leed uit zijn car rière, zal gisteren ongetwijfeld hebben teruggedacht aan het jaar, dat hij op Wimbledon zijn eerste titel veroverde. In 1974 gunde hij de toen 39-jarige Ken Rosewall slechts twee ga mes meer dan hij gisteren zelf tegen McEnroe verzamelde. Toen echter kwam het krachtsverschil tussen de win nende en verliezende finalist wat minder pijnlijk aan het licht. Want toen was er im mers sprake van een op zijn retour zijnde Rosewall, die als laatste opflakkering van zijn talent de eindstrijd had ge haald. En niemand zal Con nors nu als een speler willen betitelen, die één stap is ver wijderd van zijn pensioen. Dat had zijn partij tegen Lendl twee dagen eerder wel bewe zen. „Er was vandaag tegen de op slag van McEnroe niets te be ginnen", voerde Connors als verklaring aan voor de supe rioriteit van zijn landgenoot, die illustratief daarvoor tien aces had geproduceerd. „In het hele toernooi zag ik de bal uit de service van een tegenstan der zo groot als een basketbal, zo goed kon ik ze retourne ren", vervolgde hij. „Maar vandaag zag ik ze helemaal niet". Waarop de verslagen fi nalist slechts kon concluderen dat McEnroe zijn spel baseert op zijn opslag. Zelfs tegen de man die bekend staat als de beste retourneerder in het me tier. Waarmee de klasse van McEnroe gisteren overtuigend werd onderstreept. De korte duur van de finale, zelfs nog vijf minuten minder dan de eenzijdige eindstrijd van vorig jaar, toen McEnroe outsider Chris Lewis van de baan mepte, deed menigeen in de boeken duiken in de veron derstelling, dat er mogelijk sprake was van een record. Die „schande" bleef Connors echter bespaard. In 1881 bleek een zekere William Renshaw de titel in slechts 37 minuten te hebben zeker gesteld, maar dat gebeurde in een tijd dat er nog geen rustperioden werden ingelast. Toekomst John McEnroe zal zich over dat detail niet het hoofd heb ben gebroken. De 25-jarige Amerikaan, die bij het begin van de derde set nog wel even had moeten denken aan de fi nale van Roland Garros van vorige maand, toen Lendl hem in een identieke situatie alsnog naar verlies leidde, wordt geïntrigeerd door de toekomst. „Het fascinerende van sport is, dat de prestaties steeds beter worden. Als je het basketbal en foótball van vroeger verge lijkt met nu, is er een wereld van verschil. Zo zal tennis ook steeds beter worden. En ik hoop daar mijn bijdrage aan te leveren:' Dank zij mij is de ar bitrage al aanzienlijk verbe terd maar ook het spel zal nog verder vooruitgaan. Waar bij ik hoop dat ik het nog de nodige jaren tegen aankomen de jongeren zal volhouden. Misschien dat over een jaar of twintig iemand weer beter speelt dan ik", besloot McEn roe, niet zonder de nodige iro nie. Die laatste opmerking zal door menigeen overigens als serieus worden beschouwd. Niet ech ter door Connors, dië, ge vraagd naar de vermeende on overwinnelijkheid van McEn roe, verklaarde: „Kijk maar naar Parijs". Op gras echter zal de positie van de titelhou der voorlopig nauwelijks kun nen worden aangetast, maar de concurrentie heeft de troost, dat het aantal grastoer- nooien beperkt is. En hoe het McEnroe verder vergaat, zal binnenkort tijdens Flushing Meadow blijken, waar hij vo rig jaar nog door de beperkte Bill Scanion voortijdig werd uitgeschakeld. Over één ding wenste de drie voudige titelhouder evenwel geen onduidelijkheid te laten bestaan. „Ik heb me tijdens dit toernooi, waarin ik me dus zeer heb beheerst, niet beter vermaakt dan voorgaande ja ren. Ik wil er naar streven om me voortaan goed te gedragen. Misschien dat ik dan toch nóg beter tennis ga spelen. Maar ik kan niets garanderen". FRANK WERKMAN DEN, HAAG /AMSTELVEEN Een onmachtig en amechtig Nederlands dameshockeyteam heeft dit weekeinde een geheel nieuwe ervaring opgedaan. De wereldkampioen verloor beide oefenwedstrijden tegen West-Duitsland, zaterdag in Den Haag met 4-2 en een dag later in Amstelveen met 1-0. Coach Gijs van Heu- men moest morrend twee negatieve records accepte ren. Onder zijn leiding, sinds oktober 1980, was het in 55 wedstrijden nog nooit gebeurd dat Oranje twee keer achtereen verloor en het aantal tegentreffers in één duel was tot nu toe ook tot maximaal drie beperkt ge bleven. Tegen West-Duitsland was na de door strafballen verloren gega- ne finale in het toernooi om de wereldbeker van 1981 in Buenos Aires geen nederlaag meer geleden. „Ik geloof dat de ploeg nog nooit zo slecht heeft gespeeld", moest ook Van Heumen, die Carina Benniga eerst in de spits en giste ren toch weer in de verdediging posteerde, erkennen. „West- -Duitsland was zowel sticktechnisch als fysiek superieur. Wij konden het tempo ook absoluut niet bijbenen". Een conclusie, die op zijn minst merkwaardig mag worden genoemd na een ui terst gedegen voorbereiding, die begin januari startte met de eerste trainingen en langzaam werd opgevoerd tot vrijwel dage lijkse arbeid. Van 28 april werden in totaal achttien interlands afgewerkt, daar tussendoor moest de competitie nog worden af gerond en waren de vele internationals van HGC en Amster dam nog actief in de strijd om de Europa Cup. Zo op het oog genoeg gelegenheid dus om een topconditie op te bpuwen. Het zou echter best kunnen zijn dat de maandenlange hockeybe- sognes averechts hebben gewerkt. De meeste speelsters maken een uitgebluste indruk. De wil is er wel, maar de echte gang zit er niet in. „Het is het allemaal net niet", concludeerde Marieke van Doorn na de tweede nederlaag. „Het leek alsof we telkens iets te laat reageerden". Het Westduitse spel maakte daarente gen eèn veel frissere indruk, al werden de doelpunten zaterdag op het springerige, onbespoten superturfveld van HDM - verge lijkbaar met het Olympische terrein - op een presenteerblaadje aangeboden. Coach Wolfgang Strödter wist wel hoe dat kwam: „Ik heb de speelsters in juni gedurende drie weken bevolen stick en bal niet aan te raken. Had je ze daarna op de eerste gezamenlijke training moeten zien. Gretig als jonge hondjes wa ren ze". Nederland - West-Duitsland 2-4 (0-2): 12. Andrea Weiermann 0-1, 24. Christina Mofjer (strafcorner) 0-2, 40. Birgit Hagen 0-3, 43. Martina Koch 0-4, 47. Sandra lê Poole 1-4, 56. Sandra le Poole 2-4. Scheidsrechters: Margot Barr (Schot) en Angela Lario (Spa). Toeschouwers: 400. Nederland - West-Duitsland 0-1 (0-1): 12. Birgit Hahn 0-1 Scheidsrechters: Margot Barr (Schot) en Angela Lario (Spa). Toeschouwers: 500. De hitte, de stranddrukte en de internationale 12 uur van Kijkduin voor rolskiërs zitten elkaar hevig dwars. Deze rolskiër, lid van het Britse biathlon-team, draagt dan ook niets meer dan de Union Jack. KIJKDUIN De hitte, de stranddrukte en de interna tionale 12 uur van Kijkduin voor rolskiërs zaten elkaar afgelopen zaterdag hevig dwars. Toch logen de sportie ve prestaties er niet om. Ton Rueck uit Wassenaar rolde naar een fraaie tweede plaats in de klasse heren indivi dueel. De omni-inspanner legde in een halve etmaal 174,900 kilometer af. Win naar werd net als vorig jaar Andries Schotanus. De Amersfoorter overschreed met 195,305 kilometer ruim schoots de behaalde afstand van 1983. Bij de vierman-teams (esta fette) zegevierde de Italiaan se kampioenen met een af stand van liefst 291,499 km. Keiski (Amersfoort) werd tweede met 283,745 en orga nisator Rotterdam-Westland derde met 276,636 km. In deze ploeg zat de Hagenaar Allard Kappetein. Bij de da mesteams was de eerste plaats voor het Stichts Lan- glaufteam met 233,200 km. Keiski (213,129) en Rotter dam-Westland (186,560) volg den op gepaste afstand. Volgens deelneemster en or ganisatrice Hester Visser wordt voor volgend jaar ge dacht aan een Kijkduins par cours dat minder bochten en stijgingen zal bevatten. Dan kan namelijk een aanval op het wereldrecord worden ge daan. Winnares Martina Navratilova kust de belangrijkste tennistrt ter wereld vol overgave. Dank zij Chris Evert werd het vrouw toernooi van Wimbledon voor de ex-Praagse niet helemaal pad over de rode loper naar de dóór de hertogin van Kent uil reikte schaal. (Van onze verslaggever) LONDEN Martina Navratilova heeft zich zaterd; avond in de geest zeer dicht bij Sjef van Oekel al Dolf Brouwers kunnen voelen. Waar deze lang iï kende Haagse entertainer ooit eens het vermaarde 1: over zuurkool en vette jus in de zwarte groeven persen, heeft de winnares van de Wimbledontitel zi eergisteren uitgebreid te goed gedaan aan het d< Van Oekel luidkeels bezongen voedsel. Een paar k< per jaar springt Navratilova op deze wat ongebruike ke manier uit de band, als ze weer een belangrijke ti aan haar zo langzamerhand onoverzichtelijke re< successen heeft toegevoegd. Zaterdagmiddag was het weer eens zover en mocht eindelijk strakke regime waaraan de Amerikaanse zich nu al bijna c jaar vrijwillig heeft onderworpen, even worden doorbrok Dank zij Chris Evert werd het vrouwentoernooi van Wimblet voor de ex-Praagse niet helemaal een pad over de rode lo; naar de door de hertogin van Kent uitgereikte schaal. Dat ook de winnares toe. „Dit was mijn beste finale ooit hier Wimbledon", vertelde zij. „Maar ik moest dit keer ook wel, w Chris speelde goed". Zelfs zo goed, dat de laatste uit haar optreden de inspiratie pi om haar toch al gelauwerde carrière nog van een voortzettin| voorzien. „Naar deze vorm ben ik een jaar op zoek gewee: verklaarde Evert, die Navratilova in aanzienlijk groter prol men had gebracht dan de setstanden van 7-6 en 6-2 deden v moeden. „Parijs was voor mij een ramp, maar nadien ben ik weer in goede doen gaan voelen. En hier was ik eindelijk w optimaal". Chris Evert gaf te kennen waarom ze er nog lang niets v voelde de handdoek in de ring te gooien. „Ik heb het idee, Martina niet veel beter meer kan spelen dan ze nu doet. Ik 1 daarentegen nog een paar onderdelen van mijn spel verbeter En zolang ik dat gevoel nog heb, en dat heb ik vandaag ster! gekregen dan in lange tijd het geval was, ga ik door". Waardi het aantal confrontaties tussen de beide Amerikaanse speelsti die zaterdag hun zestigste onderlinge duel afwerkten met 30 nu als tussenscore, in de nabije toekomst nog wel stevig zal w den uitgebreid. Stoppen „Eigenlijk zouden we nu allebei moeten stoppen", sprak Nav tilova gekscherend, nadat ze met verbazing had kennis genoir van het inderdaad gigantische aantal duels tussen beide rival „Ik hoop in elk geval dat we uiteindelijk op hetzelfde aan winstpartijen zullen uitkomen". Dat laatste mag gezien haar suprematie worden betwijfeld. M tina Navratilova leverde daarvan zaterdag opnieuw het overt gende bewijs in een van begin tot eind boeiende en op hoog p staande ontmoeting. Nadat ze tegen de opmerkelijk sterk beg< nen Evert met 3-0 in de eerste set, van het voor het eerst in geschiedenis geheel door vrouwen geleide treffen, was achter] komen, kwam haar herstel snel. Het liep uiteindelijk zelfs uit een tie-break, waarvan beide speelsters in al die jaren acht teg elkaar afwerkten en waarvan de balans ook precies in ev< wicht was. De negende werd een prooi voor Navratilova, i daarmee de basis legde voor haar uiteindelijke triomf in 1 100e jaar, dat de vrouwen op Wimbledon in actie kwamen. Die zege leverde haar ruim 400.000 gulden op, waardoor hi verdiende prijzengeld inmiddels op het niet mis te verstane drag van ongeveer 25 miljoen is gekomen. De concurred hoopt in stilte dat Navratilova zeer spoedig haar laatste doel I hebben bereikt en het damestennis weer echt een sport voorl gewone vrouw wordt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16