olympisch examen )eWit zakt voor Waterpoloploeg opgelucht Rosberg koelbloedig in heetste race lawson behoudt ruime voorsprong IDRECHT Het -olympisch toernooi Dordrecht heeft binnen ^Nederlandse waterpo- ilectie voor enige op- jiting gezorgd en reden Aeven voor wat optimis- i Na het debacle- van tdapest leverde Oranje iele goede prestaties, Ier meer tegen Spanje |9), Roemenië (9-6) en "Sovjet-Unie (6-8). De huidige tekortkomingen bleven ook niet verbor gen, maar die werden ter lering vastgelegd op de vi deoband. Met name in de fensief opzicht heeft Ne derland gewonnen. Dat maakte vooral de laatste wedstrijd tegen West-Duits- land duidelijk. Het duel werd weliswaar verloren (6-5) en daarmee werd tevens de der de plaats in de eindrang schikking verspeeld, maar Nederland kwam in het vechtpolo voor het doel van Ruud Misdorp steeds weer boven. Op de andere speel- helft daarentegen kwamen de manco's aan het licht. Technisch verkreeg een aan val zelden het predikaat uit stekend of zelfs maar drei gend. Een man-meer-situatie betekende bovendien door gaans geen echt overwicht en de schoten kwamen te vaak onder druk van de se- condenklok tot stand of mis ten gewoonweg richting. Terugkijkend op het Dordtse toernooi, dat als het aan de organisatoren ligt een jaar lijks weerkerend evenement wordt, constateerde recor dinternational Tonnie Buunk beduidende vooruitgang. „De laatste weken hebben we aan schiettraining niets kunnen doen. In Woerden oefenden we bij een temperatuur van negen graden. Dat is voor spelers die op een doel moe ten knallen geen doen en voor de keeper evenmin. Daardoor heb ik waarschijn lijk net als Noordegraaf weer last van m'n arm. Een tenni- s-elleboog, die al dertien jaar lang op gezette tijden op speelt". Topschutter Stan van Bel- kum, die met dertien doel punten overigens ver achter bleef bij de fabuleuze Span jaard Manuel Estiarte, die 22 keer succes had, begon zich eveneens in zijn element te voelen. „Het was mijn eerste grote toernooi. Gezien het resultaat ben ik niet ontevre den. Het was natuurlijk wen nen, maar dat kon niet an ders. In Nederland is de sport nu eenmaal anders op gezet dan in de Sovjet Unie. Als wij moeten trainen zoals de Russen, Westduitsers of Australiërs dan raakte ieder een gestoord. Conditioneel zijn we echter bij", vertelde de Leidenaar. Redelijke tijden bij NK zwemmen AMERSFOORT De zomerkampioenschappen zwemmen, die het afgelopen weekeinde in Amersfoort zijn gehouden, hebben bij afwezigheid van de complete nationale top toch nog redelijke tijden opgeleverd. De strijd was speciaal opgezet voor de ont goochelden, die niet naar de Olympische Spelen gaan. Het lag derhalve in de lijn der verwachtingen dat de prestaties geen hoog niveau zouden bereiken. Daarom was het des te opvallen der dat op de 100 meter vlinderslag Judith Anema naar een tijd van 1.01.89 minuut reikte, slechts een fractie boven het nationa le record dat op 1.01.37 staat. Op de 100 meter schoolslag noteerden Ron Dekker en Hans Jan sen tijden die een belofte kunnen inhouden. Dekker kwam in de series tot 1.06,61 (het nationaal record staat op 1.05.78) maar viel in de finale wat terug met 1.07.56. Hij moest daardoor het goud laten aan Hans Jansen, die op 1.06.83 werd geklokt. Dat de toe komst er overigens niet zo somber uitziet, werd aangetoond door de jongste lichtingen. Nils Ran (15) van Zian-Vitesse toonde zich op de 100 meter vlinderslag de snelste in 1.02.24. punten bracht. Hidding verzekerde zich des tijds ook al van een Olympisch startbewijs. Haar vormbe- houud toonde zij niet alleen eerder dit jaar met zevenkam pen in Tokio en Götzis maar ook in Vught, waar zij uitein delijk de kampioene van 1983, Els Stolk, met 6038 bijna 700 punten voorbleef. De tweede Olympische zevenkampster, Marjon Wijnsma, maakte in Vught de wedstrijd niet af. De juniore uit Leeuwarden kreeg bij het hoogspringen in haar pogingen om over 1,86 meter te komen last van een lichte knieblessure, waarna zij be sloot geen enkel risco te ne men en de strijd te staken. Hidding toonde onder ideale omstandigheden aan in een goede vorm te verkeren. Door haar uitstekende hordenlopen (13,69), het normale niveau bij het hoogspringen en een per soonlijk record met de kogel (13,22 meter) legde Hidding de basis voor een nieuw nationaal record. Met haar tussenscore van 3593 punten, kwam zij 43 punten hoger uit dan het to taal, dat zij in Helsinki bij haar nationale record van 6155 pun ten bezat. Dat record was ove rigens in Vught geen doel. Hidding nam op de tweede dag wat gas terug. Haar versprin gen toonde aan dat de spron gen over de 6,25 meter er in een zevenkamp nu vast inzit ten en ook het speerwerpen, dat door een schouderblessure de laatste twee jaar een pro blematisch onderdeel was, le verde geen moeilijkheden op. Hidding deed een poging met de normale aanloop en plantte de speer daarmee 38,44 meter verder in het gras. „Het was een heerlijk idee toen ik aan de 800 meter be gon, te weten dat ik nu eens niet helemaal voluit behoefde te gaan. Als het over een maand in Los Angeles ook zo draai, dan pak ik het Neder landse record ruim en dan zit die achtste plaats, waarop ik hoop, er ook wel in". Te weinig De Nederlandse A-ploeg, die op het estafette-onderdeel 4 x 400 meter jaagt op de limiet (3.05,00) van het NOC, heeft die richttijd niet gehaald. Het viertal, bestaande uit Henk Brouwer, Wim Cools, Harry Schulting en Allen Ellsworth, kwam in Brabant, in een bij nummer bij de meerkamp-ti telstrijd, tot de tijd van 3.05,55. De A-ploeg kreeg te weinig te genstand van het B-viertal W estbroek V isser man G ijs- bers/Ooievaar) om tot een scherpe verrichting te komen. De Nederlandse estafetteploeg krijgt morgen in Lausanne een laatste kans om aan de limiet te voldoen. De pittige tegen stand wordt dan gevormd door de ploegen van Zwitserland, Frankrijk en Spanje. Els Vader heeft tijdens inter nationale wedstrijden in Lu xemburg de 100 meter gewon nen in 11,77 seconden. Onder winderige omstandigheden had Vader, vrijdag in Hengelo voor het eerst verslagen door haar binnenlandse concurren te Nellie Cooman, geen tegen stand van betekenis. Op de 100 meter horden eindigde Marjan Olijslager als derde in 13,64. Winnares werd de Westduitse Ulrike Denk, die Olijslager tij dens de FBK-Games ook te snel af was (13,39). Ook de hordenloopsters hadden te kampen met tegenwind. Horden IJsbrand Visser eindigde op de hordensprint als vierde in 14,70 seconden. De atleet van V en L-TC uit Den Haag zag de Fransman Philippe Oubert in 14,46 zegevieren. Han Kul- ker (De Bataven, Leiden) werd op de 1500 meter zeven de in 3.45,76. De Amerikaan Chuck Aragon won in 3.40,91. Karin van de Berg van De Ba DALLAS De heetste race van het jaar werd ge wonnen door de coureur met het koelste hoofd. De Formule I-race om de Grote Prijs van de Vere nigde Staten (West) over het veel gekritiseerde stratencircuit van Dallas werd een prooi voor Keke Rosberg, de vliegende Fin, die in 1982 het we reldkampioenschap vero verde. De 35-jarige cou- 'reur reed bij een tempera tuur van 43 graden Celsi us in de schaduw met een speciaal door het ruimte vaartlaboratorium van de NASA ontwikkelde koel- helm. De extra koeling zorgde dat Rosberg over eind bleef in de slopende race, die slechts door vijf rijders met rijdende boli des werd beëindigd. De Nederlander Huub Ro- thengatter hield de race slechts vijftien ronden vol, goed genoeg echter voor een „20e" plaats. Hij had zich als 23e gekwalifi ceerd. Rosberg verkeerde op de hob belige baan van Dallas in uit stekende vorm. De Fin bleef na een chaotisch aanvang van de race-dag geconcentreerd op de wedstrijd. In Dallas was de verplichte warming-up-trai- ning niet mogelijk, omdat het ijlings geasfalteerde wegdek hier en daar nog te zacht bleek. De race werd boven dien al van te voren, wegens de hitte, tot 67 ronden inge kort. Rosberg kroop op de door muren en hoge hekken afgeschutte straten en lanen keurig in het spoor van de vlot vertrekkende Brit Mansell, die in de training al de snelste was geweest. In de 36ste van 67 ronden remde Rosberg Mansell uit. De Brit raakte zo van streek, dat hij even later een muurtje raakte en voor repa ratie de pit moest opzoeken. Eerder waren Warwick en Bellof al tegen de betonnen af scheiding geknald. Rosberg werd als leider afgelost door de Fransman Alain Prost, de leider in de wereldtitelstrijd. In de slotfase kwam Prost in de problemen, toen de benzine van zijn McLaren begon op te raken. Uiteindelijk moest de Fransman zijn wagen langs de kant van de smalle baan par keren. Nigel Mansell overkwam het zelfde als Prost. Toen hij in de laatste omloop met drie ron den achterstand op de onver stoorbare Rosberg zonder ben zine kwam te staan, gaf de Brit niet op. Hij duwde zijn wagen onder hartstochtelijke aanmoedigingen richting fi nish, waar Larry Hagmann, alias J.R. Ewing, klaar stond om af te vlaggen. Na honder meter geduwd te hebben, klapte Mansell in de enorme hitte in elkaar om vervolgens toch nog als zesde te worden geklasseerd. Rosberg was in tussen de finish al gepasseerd. René Arnoux was de enige rij der, die door Rosberg niet werd gedubbeld. LE1DSETCOURANT MAANDAG 9 JULI 1984 PAGINA 13 De hitte in Texas deed het stratencircuit van Dallas geen goed. De Italiaan Elio de Angelis vloog tijdens een trainingsronde tegen een muurtje, maar zou in de race toch nog derde worden. T Tienkamper antei de Wit is bij de ie nejandse meerkamp- Dndejoenschappen in de ij gezakt voor zijn stijisch examen. De ie 3o;andse recordhou- je vorig jaar augus- ssenjde strijd om de we- Hanejnpioenschappen in ki door een twaalf- ssensjats op de lijst van slano olympische kandi- n pei kwam, slaagde er imbu; het door het NOC gde vormbehoud te iS3en^De 22-jarige Eind- aar had daarvoor dit i o.ai een totaal van non.)Unten moeten ha- en tyet zijn score van >oet unten bleef De Wit 'ai. peneden die grens. ;ens veroverde hij nationale titel, die Jj"t St echter pas in het 'mmer, de 1500 me- lopemer stelde. inaii js het slachtoffer ge- °-a- i van een rugblessure jaren geleden bij het 3n®p opliep. Na Helsinki 5e Wit geen tienkamp re junnen doen. Hij moest gelegenheden in Götzis )n_,nnheim laten schieten. srs 3Dander is twee keer een intensief behandeld op idisch centrum van de •oepp Papendal. Hoewel hij de j aan de wedstrijden be- ?eteon De Wit niet het juiste aervinden. .-tus *neg Hidding, reeds lang ze- in haar uitzending naar /an ]eni Werd kampioene op kernkamp. De Nederland- oefVdhoudster beschouwde "Optreden in Vught als 10t»tste test voor Los Ange- dding had na de eerste Mg('n riant uitzicht op ver- ,i ïg van haar nationale dat zij in Helsinki bij staereldtitelstrijd op 6155 Tienkamper Robert de Wit. KARSMAKERS VERGROOT VOORSPRONG LICHTENVOORDE Toon Karsmakers heeft zijn kansen op prolongatie van zijn Neder lands kampioenschap moto- cross in de 500cc-klasse kracht bijgezet door in Lichtenvoorde beide manches te winnen. Karsmakers vergrootte zijn voorsprong op concurrent Frans Sigmans behoorlijk. De veteraan uit Bakel werd op circuit De Schans zesde en vierde. In de strijd om het na tionaal kampioenschap scho ven Seppenwoolde en Herlings door het ontbreken van Van der Ven en Van Zoggel door naar de top-vier. De landen- wedstrijd in de viertakt-klasse werd gewonnen door het Ne derlands zevental. Het septet onder aanvoering van Bert van Duimen nam de kopposi tie in de Europese titelstrijd over van West-Duitsland. Kees van der Ven zal de laat ste vier GP-wedstrijden van dit seizoen nog alle mogelijke moeite moeten doen om het wereldkampioenschap in de 125cc-klasse binnen te halen. De Brabander, die aanvanke lijk zonder enige tegenstand naar die wereldtitel leek te rij den, heeft ëen dikke maand voor het eind van het seizoen achttien punten achterstand op de Italiaan Corrado Maddii. Maddii reed gisteren, bij de Grote Prijs van Frankrijk, in het spoor van zijn oppermach tige landgenoot Rinaldi, naar twee tweede plaatsen, goed voor 34 WK-punten. Van der Ven, weer redelijk hersteld van de handfractuur begin juni opgelopen in Zwitserland, kwam in Lavaur tot de score van 23 punten. Maddii leidt met 214 WK-punten, voor Van der Ven (196). De 16-jarige Davy Strijbos bezet de vijfde positie, met 140 punten. Rijn van Gastel en Erik Hurk- mans blijven een goede kans houden op het heroveren van het Nederlands kampioen schap zijspancross. Gisteren in Nistelrode won Van Gastel op circuit De Heidebloem de vijf de cross, terwijl zijn voor naamste belager, Ton van Heugten, door pech in de tweede manche nog meer ach terstand opliep. je o taven uit Leiden heeft een da meswedstrijd over 10 Engelse mijlen in Gorinchem gewon nen. Zij noteerde een tijd van 1.00,57. Cor Lambregts heeft in Ober- gelafingen in Zwitserland op fraaie wijze een wedstrijd over 25 kilometer op zijn naam ge bracht. De 26-jarige atleet uit Roermond trotseerde de hitte en liep de afstand in 1.16.12,76. Bij de dames werd Carla Beurskens, eveneens zeker van deelname aan de Spelen, tweede in een tijd van 1.28.05,30. De Westduitse Charlotte Teske ging 12 secon den eerder over de eindstreep. De Noorse Grete Waitz en In- grid Kristiansen gingen na een halve marathon in Birming ham hand in hand over de eindstreep. Het tweetal noteer de een tijd van 1 uur 16 minu ten en 5 seconden. Beiden zijn favoriet voor Olympisch goud op de marathon. Bij de heren zegevierde de Brit Allister Hutton in 1.05.17. Sergej Rodin heeft een ver maard record van de Sovjet- Unie verbeterd. Tijdens wed strijden in het stadion van Di- namo Moskou sprong de 21-ja rige Rodin zaterdag 8,37 meter ver. Die prestatie levert hem de derde plaats op de wereld- seizoenranglijst op. Alleen de Amerikanen Lewis en My- ricks sprongen verder. Rodin verbeterde het zeventien jaar oude record van Igor Ter Ova- nesjan, de huidige trainer van de nationale atletiekploeg. Eamonn Coghlan zal niet deel nemen aan de Spelen. De we reldkampioen op de 5000 me ter haalde gisteren tijdens de nationale titelstijd in Dublin de eindstreep niet. De training van 32-jarige Ier is de laatste maanden keer op keer onder broken door beenblessures. Coghlan stapte halverwege de wedstrijd de baan uit. Het Ier se kampioenschap ging naar John Treacy in een bescheiden tijd: 13.33,59. De race in België werd gedo mineerd door de driecilin der-machines van Honda. Freddie Spencer liet de ex perimentele viercilinder in de garage en reed op zijn winnende machine van vorig seizoen naar de zege. Zijn knechten Mamola en Roche, die vorige week in Assen na Spencers pech vrij spel had den, hielden Eddie Lawson weg van het erepodium. In de kwartliters-komen Ne derlandse coureurs niet meer in de voorSte gelederen. Pe ter Looijesteijn en Mar Schouten vielen in de door de Westduitser Herweh ge wonnen 250cc-race uit. In de 80cc kwam de Zwitser Dörflinger op de drempel van een hernieuwde wereld titel in de lichtste race-cate gorie. In België boekte Dör flinger zijn vierde Grand- -Prixzege van dit seizoen, voor de Spanjaard Martinez, de winnaar van de TT. Hans Spaan onderstreepte zijn po sitie in de top van de wereld door op een minder goede machine merkgenoot Bianchi voorbij te streven op weg naar het erepodium. Zijspan versnellingsbak verhinderde Streuer de verdedigende tak- tiek toe te passen, die hem in de laatste drie Grote Prijzen van dit jaar in een fauteuil naar het wereldkampioen schap moest brengen. Na Francorchamps, waar concurrent Michel de schade van Assen (de Fransman viel in Drente uit) door een over winning weer wegwerkte, zullen Streuer en Schnieders keihard moeten werken om de wereldtitel voor driewie lers van Rolf Biland over te nemen. Streuer leidt, met de races in Engeland en Zwe den op het programma, nog met twee punten voorsprong op de Westduitser Schwörzel, die in België tweede werd. De Fransman Michel kent nog vijf punten achterstand en wordt door Streuer als zijn voornaamste bedreiger beschouwd. Freddie Spencer wint de Grote Prijs van Francor champs. ia^CORCHAMPS 'aer; Lawson blijft met tie-e voorsprong (20 pun- i; beider in de wereldti- ,torijd 500 cc-motoren. pgI- al na zijn triomf van •en op Francor- ersps de laatste drie tie_trijden van het sei- 2. voornamelijk afstem- op heelhouden. Bij e c,alve-liters liet Boet ln duimen overigens op- v verstek gaan. Tij- s c de trainingen was »ken, dat zijn rechter- e 0 nog te gekwetst was <2 racen. Vorige week i fiVan Duimen daar bij eiT van Assen nog niet t overtuigd en beschul- hij de keuringsarts de KNMV van weinig lenUndigheid. Het binnenhalen van het we reldkampioenschap wordt voor het Nederlandse zij- spanduo Streuer/Schnieders nog een heel karwei. In de vijfde race van dit jaar sloeg voor de Drenten voor het eerst de pech toe. Na over winningen in Oostenrijk en West-Duitsland, de tweede plaats in Assen en de vierde positie in Frankrijk beëin digde Streuer de wedstrijd op het fraaie parkoers in de Ar dennen puntloos. De Neder landse leiders in de wereldti telstrijd maakten niet eens één ronde vol. Een kapotte

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13