rost en Raas gooien stuur om (&owia/nt FC Den Haag spant geding aan tegen KNVB m Godefroot is slechts één maand TOURPRIJSVRAAG 12e Etappe 10 JULI 111km Adres: Postcode/Woonplaats: Tel.: Slagzin: Adresseren aan: Leidse Courant Postbus 11, 2300 AA Lei den. Men mag de oplossingen ook in de bus doen: Apothe- kersdijk 34, Leiden. MAANDAG 9IULI1984 PAGINA 11 Jux Klan bedreigt npische ploeg Maleisië romite r h"Vn v 'AA%ian. 1 ,A LOEMPOER Het nationaal Olym- omité van Maleisië heeft een dreigbrief van de Amerikaanse organisatie Ku Volgens de Ku Klux Klan, een verbo- •oep van blanke racisten in het zuiden van "Tjjelenigde Staten, zetten de Maleisische atleten n de Zomerspelen van Los Angeles durven i nemen, hun leven op het spel. Het dreige- net de dood wordt door het olypipisch comi- Maleisië serieus genomen, aldus een ver- fyjt van de secretaris Thong Poh Nyen. Thong 'yen meldde zaterdag in Kuala Loempoer de ^ndertekende dreigbrief te hebben ontvan- oorzien van de aanhef „Olympische spelen lor mensen, niet voor apen". Het comité zal ef overhandigen aan de Amerikaanse am- De olympische ploeg van Maleisië bestaat hockeyselectie en drie atleten. SPORT OP TV VANDAAG 15.00 uur (Nederland 2): Tour de France. 18.15 uur (Nederland 2): samenvatting etap pe Tour de France. 15.00 uur (België 1): Tour de France. 17.20 uur (Duitsland 1): ARD-Sport extra (met Tour de France). MORGEN 16.30 uur (Nederland 2): Tour de France. 18.15 uur (Nederland 2): samenvatting etap pe Tour de France. 15.45 uur (België 1): Tour de France. Chalana tekent bij Bordeaux BORDEAUX Fernando Chalana, de ster van het Por tugese voetbalefltal tijdens het recente EK in Frankrijk, speelt de komende vijf sei zoenen bij Girondins Bor deaux, de kampioen van Frankrijk. Bordeaux en de middenvelder van Benfica werden het na een nacht van onderhandelen eens over dé" transfer. Volgens Didier Couecou, de technisch direc teur van Bordeaux, werd het vijfjarige contract 's morgens om vijf uur getekend. Chala na begint op 16 juli bij zijn nieuwe club. Recordaantal bezoekers Wimbledon LONDEN Wimbledon heeft dit jaar een absoluut recordaantal toeschouwers getrokken. Tijdens het belangrijkste tennistoernooi ter wereld passeerden 391.673 be langstellenden de kassa's, ruim dertigduizend meer dan vorig jaar. Voor het eerst in de geschie denis moest Wimbledon al in de eerste week de poorten voor drie dagen sluiten, omdat alle toe schouwersplaatsen, ook op de bij banen, bezet waren. Pagina 16: McEnroe garandeert niets. Straf De jury van de Ron de van Frankrijk had voor etappewin naar Eric Vanderaer- den nog een verras sing in petto. Omdat de Belg buiten de daarvoor aangewe zen plaats en tijd iets te drinken had aan genomen van zijn ploegleider Peter Post, werd hij ge straft met tien secon den. De Fransman Alain Bondue uit de ploeg Thevenet kreeg voor hetzelfde vergrijp eveneens tien strafseconden. Motorrijder na val nog in levensgevaar SPA-FRANCORCHAMPS De Engelse motorrijder Kevin Wretton is nog steeds in levensgevaar. Wretton kwam zaterdag tijdens de laatste training voor de Grote Prijs van België, op Francorchamps, ten val. De 28-jarige rijder werd met een gebroken wervelkolom en zwaar hoofdletsel naar het zie kenhuis vervoerd. Wret ton zal in elk geval ver lamd blijven. De Engels man zou in België zijn eer ste grote wegwedstrijd rij den. DEN HAAG FC Den Haag spant een kort geding aan tegen de KNVB om de nieuwe indeling van de tweede elftallen ongedaan te maken. De Haagse eer- ste-divisieclub had dit eerder van de bond geëist, maar die werd niet ingewilligd. Daarom probeert FC Den Haag via de rechter gedaan te krijgen, dat in het nieuwe voetbalseizoen opnieuw zal worden gespeeld volgens de in de laatste jaren gebruikelijke indeling. FC Den Haag heeft de behartiging van zijn belangen in handen gegeven mr. Eric Vilé, oud-voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Verwacht wordt, dat de zaak deze week in Utrecht zal worden behandeld. Volgens de nieuwe indeling voor tweede elftallen komen de promotie- en degradatieregeling te vervallen, omdat een „spie gelbeeldcompetitie" wordt ingevoerd. De tweede elftallen van de eredivisieclubs worden dan automatisch in de reserve-eredi visie ingedeeld en de "tweede teams van de eerste divisie in de reserve-eerste divisie. FC Den Haag is daarvan geen voorstander, omdat ook jeugdige talenten in hun eigen belang moeten leren competitie te leveren. Daarbij komt nog, dat FC Den Haag 2 het afgelopen seizoen met groot machtsvertoon kampioen van de reserve eerste divisie A is geworden en volgens de in het officiële orgaan van de KNVB gepubliceerde promotieregeling dient te worden bevorderd naar de reserve-eredivisie. Voorts vecht FC Den Haag de wijze aan waarop de verandering van de competitieregeling door de KNVB is doorgevoerd. Politie Los Angeles weigert beveiligingswerk LOS ANGELES Een week voor de aankomst van de eer ste atleten in Los Angeles is een controverse aan het licht gekomen tussen de politie van de stad en de organisatoren van de Olympische Spelen. In zet van het geschil is de door de politie geëiste extra vergoe ding van vijf miljoen dollar, ongeveer vijftien miljoen gul den, voor de uitvoering van de vele (extra) werkzaamheden. Het conflict leidde er zaterdag toe, dat de politie geen enkel werk deed in verband met de Spelen. Contractueel was vast gesteld dat de politie zich van af die dag zou belasten met de bewaking van de drie olympi sche dorpen. Volgens het orga nisatiecomité vraagt de politie extra geld om de manschappen twee of drie keer meer te kun nen betalen dan het normale salaris. Politiechef Gates zegt evenwel dat hij dat geld nodig heeft om meer manschappen in te kunnen zetten. Gates heeft namelijk niet zo'n hoge pet op van de 17.000 vrijwilli gers die voor de duur van de spelen als privé-bewakers zijn ingehuurd. Het organisatieco mité heeft inmiddels de ge meenteraad gevraagd om te bemiddelen. [vRAAG'iè"" J Hoeveel Nederlandse renners starten voor de dertiende i etappe in de Tour de France? Uw antwoord moet uiterlijk donderdag 12 juli in ons bezit zijn. Bij een juist antwoord heeft u een punt verdiend voor het algemeen klassement. Antwoord: ,,'s-Avonds in Bordeaux, waar de klamme hitte «i de stad hing, sprak Peter Pöst zijn mannen toe. sten wat bedrukt aan tafel, want het was nog pas [e uren geleden dat de grote rivaal Jan Raas een overwinning had behaald in de stad aan de •s van de Gironde. De stemming aan tafel kon het fils latent kritiek omschreven worden. Totdat Post nd en het woord nam. „Mannen", sprak hij, „we m het roer om. We gaan het helemaal anders Doe elke dag mee! Godefroot ten slotte: „Post heeft pech gehad, zijn ploeg is gewoon sterker dan de onze, je moet zo eerlijk zijn om dat toe te geven. Als Oosterbosch niet valt, wordt Post de winnaar van de vlakke etappes. Win nen en verliezen liggen dicht bij elkaar. Post heeft nu nog verschillende mannen over voor het algemeen klassement en wij hebben alleen Joop Zoetemelk, van wie ik denk dat hij niet meer kan dan zijn verlies in de bergen beperkt houden". In onze traditionele Tourprijsvraag zijn weer fraaie prijzen te winnen. Aan het einde van de rit drie luxe uit gevoerde race- en sportfietsen, een twin tigtal reizen naar Parijs op zaterdag 21 en zon dag 22 juli naar de fi nish op de Champs Elysêes en dagelijks als stimulans drie roy aal uitgevoerde bad handdoeken met het embleem van onze krant. echter ingelopen, waarna Ge rard Veldscholten wegsprong. Hij „opende" in feite voor de beslissende vlucht van Eric Vanderaerden, die door Post de avond tevoren zo geprik keld werd. „Ik zal hem laten zien dat ik kan afzien", zei Vanderaerden later. „Ik zal hem bewijzen dat ik geen angsthaas ben". Op het plaat selijk circuit in Pau gaf de Bel gische kampioen zijn vlucht- makker Marc Dierickx in de sprint geen schijn van kans. Eindelijk had Peter Post zijn eerste etappe gewonnen en aan tafel in Pau was de stem ming vrolijk en werd een kelkje champagne aangedra gen' Gezonde verstand Het tweede weekeinde in de ronde heeft twee ontwikkelin gen gebracht: de ploeg van Guimard die volgens de ande re grote formaties al veel te veel gewonnen heeft, wordt duchtig aan de tand gevoeld èn de renners van de beide Nederlandse ploegen laten meer het gezonde verstand werken dan hun gevoel. Za terdag reed geen Panasonic achter de ontsnapte Raas aan, gisteren kwam er geen uitval van een Kwantum naar de ontsnapte Vanderaerden. Dat wil niet zeggen dat de vrede getekend is, maar het scherp van de enorme naijver is er voor even af. En dus konden meteen twee etappezeges ge boekt warden, zaterdag door Raas en gisteren door Vande raerden. Hoe warm het was en hoe ver. De renners moesten dit keer niet alleen de bijna pre historische afstand afleggen van 338 kilometer tussen Nantes en Bordeaux, maar hadden daarbij ook nog te kampen met de warmte. Zo als altijd waren ook nu toe schouwers bereid met de tuinslang voor enige verkoe ling te zorgen. Maar ook de renners onderling gaven el kaar af en toe een verfrissen de douche, zoals op de foto boven Pascal Poisson gele truidrager Vincent Barteau te hulp komt. dagen had de ploeg van iard gewerkt en niets ge en en iedereen was tot rertuiging gekomen dat I niet langer kon. „Vanaf an we zelf in de aanval", Post zijn renners voor. erlaat niemand meer het >n of er is iemand van )j. Wij spelen niet langer sprinters uit, want ik heb rkt dat deze Tour er zich meryoor leent. We maken de en we maken het Tier! af". De ploegleider richt- ïciaal het woord tot Eric eraerden. „Jij bent sterk jg om te winnen, maar je veel te angstig. Kijk naar ■^^nd meer en je zult zien iet lukt". Ide renners de woorden ■Post in hun oren hadden Ipopt, bleek gisteren al na I jlometer van de rit door rmagnac-streek en de uit- b van de Pyreneeën. Op Jtief van de Zwitser Niki limann ging een groepje Lier op avontuur. Adrie ^er Poel was mee, de Belg Dahnens én Theo de Ruim drie uur reed het voorop, met een maxi- winst van zes minuten Is wintig seconden. Totdat ^-tle Guimard zijn ploeg voren riep en de zeer fel- cht begon, waardoor op ïenhalf uur rijden voor Pau orcf alles samenliep. Op dat '9 ent probeerde Theo de het nog alleen, hij werd tg r uan il- I. Ruin it al vooi Aan de voet van de Pyrene eën, die vandaag beklommen worden, is er weinig in het klassement veranderd. In het weekeinde pakten Hinault in de sprints een halve minuut en Kelly zestien seconden te rug op Fignon. Vandaag de eerste meeting van de klim mers, al zullen de verschillen misschien niet zo groot wor den omdat de cols in vergelij king met de Alpen niet zo las tig zijh. Gespaard „Belangrijk is, dat ik Fignon en zijn ploeg vlak voor de ber gen echt pijn heb gedaan", zei Bernard Hinault. Dat gebeur de zaterdag in de rit naar Bor deaux toen de Breton met vier ploegmakkers op de vlucht sloeg. Gisteren moest Guimard van zijn renners opnieuw een zware inspanning vragen om Theo de Rooy en Adrie van der Poel tot de orde te roepen. Op 1480 meter hoogte in Gu- zet-Neige worden vandaag de "Columbianen verwacht. „Let vooral op Martin Ramirez", voorspelde Hennie Kuiper. „Ik heb gezien dat hij elke dag netjes midden in de groep rijdt en dat hij zich op die manier gespaard heeft. „Knecht" Gerard Veldschol ten gaat als de beste Nederlan der de cols op. „Ik hoop dat het niet zal regenen", zei hij. „De beklimmingen vrees ik niet. Natuurlijk kan ik niet mee met de Columbianen, die wegen vijftien kilo minder en dat verschil in gewicht gaat doordrukken. Ik houd het dus op de tweede groep die naar boven gaat. Vaak is het zo dat ik in de afdaling veel terrein verlies. Ik ben doodsbang als het regent, dan spoor ik in de bochten niet meer en dan kan ik het wel vergeten. Als het echter droog blijft, en ik ben goed over de toppen gekomen, dan ga ik dit keer ook risico's nemen". Warm en ver PAU Peter Post wei gerde gisteren voor de ca mera's van de NOS te ver schijnen voor een tweege sprek met Walter Gode froot, de Belgische ploeg leider van Jan Raas. „Die man heeft mij in de kran ten twee jaar geleden zo beledigd, dat kan ik niet vergeten", zei Post. Gode froot was wel bereid het „duel" aan te gaan. „Post is zijn hele leven lang een knokker geweest", zei hij. „Ik begrijp niet dat hij zich voor deze krachtme ting terugtrekt". „Ik ga absoluut niet naast die man staan", hield Post vol, „voor nog geen mil joen. Ik ben niet iemand, die met alle winden mee draait". Geconfronteerd met het feit dat zelfs belangrijke politici, zoals de kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap voor de camera's van de tele visie woordelijk op de vuist gaan, zei Post: „Dat kan wel zijn, maar Godefroot is slechts éen maand president". Daar mee bedoelde de Amstelvener dat zijn Belgische tegenstander waarschijnlijk alleen v voor de Tour is ingehuurd als eerste ploegleider. Het gevolg was dat Godefroot en Post afzonderlijk werden geïnterviewd voor de camera. „Als wij tegen elkaar rijden, is het kennelijk niet goed", vond Godefroot, „maar als wij zou den samenwerken, zou er met een over een verderfelijke combine worden gesproken. Dus wij doen het toch nooit goed". Peter Post, in een wat mildere stemming na de etappezege van zijn pupil Eric Vanderaer den, deed zijn best de tegen stelling niet verder aan te wakkeren. „Ik vind het voor de wielersport in Nederland een goede zaak dat Jan Raas in Bordeaux gewonnen heeft", zei hij. „Mijn ploeg heeft fou ten gemaakt, maar we rijden wel onze eigen wedstrijd, en dat is onze verdienste". Nog altijd heeft Post zijn hoop gevestigd op Peter Winnen, zijn kopman voor de bergen. „Hij rijdt goed, ik verwacht dat Peter in de komende da gen de bewijzen levert dat hij het vertrouwen van de ploeg waard is". De uitstekend ge klasseerde Veldscholten blijft dus gewoon in de rol van hel per. Post: „Ja, dat kan niet an ders, ik kan slechts met vier kopmannen de cols ingaan".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11