Leerlingen tuinieren rond Boerhaavehuis Zegge &schri|ve. la GROTE HAPPENING ROND BUITENKLINIEK Vrijetijdscentrum Nieuwkoop voorlopig van de baan reiden Y olkstuinvereniging Elsgeest maakt bezwaar tegen aanleg fietspad CeidóeSoutrwi VRIJDAG 6 JULI 1984 PAGINA 7 ,Schat staat \ekoud?' Vegte ™]a™pORD WIJKERHO UT Schat 00 miat de ....koud?", vroegen inbrekers in 10), vpordwijkerhout zich gisteren niet af. ?erde namen, toen zij geen geld konden m pden, drie ongekoelde flessen met 1970)estrijke inhoud van het bekende m vliprk mee uit een kantoor van een bol- 170), ib bedrijf aan de Delf weg in Noordwij- stra \rhout. Bij een firma in landbouwma- iines iets verderop aan dezelfde weg vrd wel wat gevonden. Daar werden ld en cheques weggenomen met een de tale waarde van 10.000 gulden. Bij dat drijf werd een deur geforceerd en bij p j. ff bollenbedrijf een raam. Beide ge- iuwen werden grondig doorzocht. Hagenaar bekent 20 auto-inbraken RIJNSBURG Een 21-jarige man uit Den haag heeft na verhuren bekend in de maan den mei, juni en juli in Rijns burg 20 auto's te hebben open gebroken. Daarbij werd voor ongeveer 11.000 gulden aan geluidsapparatuur buit ge maakt. De man werd, naar nu bekend is gemaakt, in de nacht van maandag op dinsdag op heterdaad betrapt bij het openbreken van een gepar keerd staande auto in Rijns burg. De man kwam bij zijn buit door de achterraampjes uit de sponningen te halen. Van de buit is niets terug ge vonden. Uitslaande brand RIJNSBURG Rond ne- gen uur gisteravond brak er brand uit in een houten fustloods achter het win kelbedrijf van de Edah aan het Rapenburg/Korte Vaart. Het vuur greep snel om zich heen, maar de Rijnsburgse brandweer die snel ter plaatse was, kon het vuur gauw blussen. Omdat men het vuur veel al van bovenaf moest be strijden liep het woonhuis boven de Edah veel water schade op, evenals de ach terzijde van het winkel pand. Brand in olietank KATWIJK De brandweer moest gistermiddag in actie komen om een brand in een olietank te blussen. De tank lag op het terrein van een voormalige fabriek aan de Zandlaan in Katwijk. Werklie den waren met snijbranders bezig de olietank te slopen. Men verkeerde in de veron derstelling dat de tank leeg was, maar dat bleek niet het geval te zijn en de stookolie vatte vlam. De brand ging met een hevige rookontwikkeling Vrouw gewond na aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige Noordwijkse is gisteren na een aanrijding met een gebro ken borstbeen en diverse gebroken ribben opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De vrouw reed rond twaalf uur met haar auto op de Gooweg van Noordwijk naar Noordwijkerhout toen zij op de kruising bij Leeu wenhorst werd aangereden door een andere auto, bestuurd door een 79-jarige man uit Leiden. Deze automobilist kwam op de 's Gra- vendamseweg vanuit de richting Sassenheim en verleende de vrouw geen voorrang. De man kon ter plekke door een dokter worden behandeld. Beide auto's zijn flink beschadigd. Bromfietser zwaar gewond LEIDSCHENDAM Een 16-jarige Ha genaar is gistermor gen omstreeks tien uur met ernstig hoofdletsel naar het Diaconessenhuis in Voorburg overge bracht, nadat hij op de Westvlietweg met zijn brommer ten val was gekomen. De oorzaak van de val was mogelijk het van een tandwiel aflopen van een ketting. Werkgroep eemt Katwijkse mancipatie nderdeloep ir' ATWIJK Er zal een erkgroep in het leven wor- ïn geroepen die zich gaat tzig houden met het ge- eentelijk emancipatiebe- id. De werkgroep zal be- aan uit leden van de poli- k eke partijen en een verte- m jnwoordiging uit vrouwen- W rganisaties. De raadscom- lissie voor vorming, zorg en grsoneelzaken heeft hier stermiddag toe besloten. iet emancipatiebeleid van B gemeente is enige tijd te lg ter sprake gebracht door b vier vrouwelijke raadsle- en. Algemeen heerste bij en de mening dat de ge- leente de mogelijkheden die r op dit terrein zijn niet op- maal benut en de formule- ing van een nieuw beleid du hierin verandering moe- ►n brengen. In nauwe sa- ïenwerking hebben de rouwelijke vertegenwoordi- ers van VVD, CDA en 'vdA de afgelopen weken I ewerkt aan een voorstel raarin de oprichting van en speciale emancipatie- ommissie centraal stond. Iet waren met name de nannelijke leden van de ommissie voor vorming, org en personeelszaken die [isteren vonden dat de indie- »ers van het voorstel daar- nee te ver gingen. Het vor- nen van een commissie die liet aan het college maar di- |ect aan de raad zou advise- ien werd door hen niet toe- .ejuicht en de voorkeur ging lit naar de vorming van een verkgroep. Een werkgroep lie overigens wel dezelfde _jrede samenstelling zal ken- H^en als de door de vier vrou- vën bepleitte commissie. "Een commissie die het for- nuleren van het beleid niet lan het college laat houdt iet gevaar in dat er veel Iverk gedaan wordt dat uit eindelijk toch in de raad vordt weggestemd", zo legt liyethouder N. Parlevliet uit, ,en bij een werkgroep met »en adviserende rol speelt dit jevaar niet". VOORHOUT Voor de laatste keer voor het be gin van de zomervakantie, heerste er een paar dagen in de tuin van het geboor tehuis van Herman Boer- haave een gezellige druk te. Tal van kinderen wa ren daar aan het wieden, schoffelen en harken. Ie dere vrijdag nemen deze kinderen uit klas 4, 5 en 6 van de Voorhoutse Boer- haaveschool de kruiden tuin onder handen om dit historische stukje natuur te onderhouden. „We zijn daar erg blij mee", aldus de heer J. Zuilhof, voor zitter van de Stichting „Het Boerhaavehuis", waaronder ook de "beken de Boerhaavetuin ressor teert, tegen de kinderen. „Jullie helpen op deze manier mee om dit rijke gebied te behouden". In gedachten ging de heer Zuilhof drie eeuwen terug in de gechiedenis: „In die tijd liep hier in deze tuin een jongetje van jullie leeftijd, die hier in dit huis in de bedstee geboren was en later een heel beroemd man zou worden. Hij werd professor in de chemie, biolo gie en de botanie. Omdat hij botanicus was, werd de krui dentuin aangelegd; hij be schreef toendertijd 7000 krui den. Voor Voorhout is het een hele eer te mogen bechikken over het Boerhaavehuis. Het huis. én de tuin", zo ging de heer Zuilhof verder, „zijn ei gendom van de Nederlands Hervormde Kerk van Voor hout. En omdat de kosten voor het instand houden van huis en tuin voor de kerk veel te hoog zijn, is de Stichting Het Boerhaavehuis in het leven geroepen". Bestuurslid Jan Hordijk van De Boerhaave-kinderen genieten na het werk van een ijsje. de stichting legde het contact met de Boerhaaveschool en in overleg met het hoofd van de school werd besloten de kinde ren de tuin te laten bijhouden. Zodoende sneed het mes aan twee kanten; de kinderen von den het leuk en leerden bo vendien erg veel van deze praktische lessen in „Kennis der natuur" en de tuin bleef schoon en netjes. Nieuwe naambordjes Met behulp van twee vrijwil ligsters en onder deskundige leiding van „ras-tuinierster" mevrouw Gerda Waterreus is in de afgelopen periode aan de tuin een nieuw aanzien gege ven. Dit aanzien werd de afge lopen nog eens extra verbeterd door het plaatsen van keurige nieuwe weerbestendige naam bordjes voor alle ongeveer 180 kruiden die de tuin rijk is. Deze bordjes waarop tijnse én Nederlandse te vinden zijn, zijn in werking met mevrouw reus verzorgd door de Peeters. Dankzij deze bordjes kan men nu nemen van de namen tientallen keuken- en krachtige kruiden. Al de La- namen samen- Water heer J. nieuwe kennis van de leverde het plaatsen van de nieuwe bordjes een gezellig klein „tuinfeestje" op, waarbij de kinderen als dank voor hun werk een lekker ijsje kregen. Aan de begeleidende dames en heren werd een bos bloemen overhandigd. Oogst uit eigen tuin Na het officiële gedeelte mochten de kinderen nog even aan het werk in hun „ei gen" tuintje. Achter de Unieke lindenberceau liggen een aan tal kleine tuintjes die door de kinderen worden bewerkt. Voor het grootste gedeelte zijn dit groentetuinhes, en vol trots werd de oogst binnengehaald. Uien, sla, boontjes, radijsjes en worteltjes tierden welig in deze tuintjes. Gauw werden enkele piepkleine worteltjes uit de grond getrokken omdat zoals een meisje zei „Die hartstikke lekker zijn". Ook werd menige Voorhoutse moe der werd dinsdag verwend met een bosje uien uit eigen tuin. Tijdens de vakantie zal mevrouw Waterreus zal met een aantal vrijwilligers probe ren het werk in de tuin voort te zetten. VOORHOUT Volkstuinvereniging Elsgeest maakt bezwaar tegen het aanleggen van een fietspad vanaf de Churchilllaan via de Elsgeesterlaan naar de Leidse- vaart. Een van de redenen is dat de Elsgeesterlaan, waaraan het volkstuincomplex ligt, voor autoverkeer zal worden afgesloten. Het bestuur van de volkstuinvereniging is met name boos omdat de vergadering van de raadscommissie onderwijs op 26 juni, waarin over het fietspad werd gesproken, niet openbaar was aangekondigd, zodat de vereniging niet van zich heeft kunnen laten horen. Wethouder B. Joon heeft tijdens die vergadering volgens het bestuur van de volkstuinvereniging een zeer onvol ledige uiteenzetting gegeven van de voorgeschiedenis. De vere niging protesteert nu alsnog tegen de gang van zaken, zoals ook al direct na 2 januari van dit jaar werd gedaan toen wethouder IJdo tijdens een commissievergadering te kennen gaf dat de ge meente van plan was de Elsgeesterweg af te sluiten voor auto verkeer en er een recreatieve fietsroute van te maken. Voor het fietspad zou men een belangrijke rijkssubsidie kunnen krijgen. Volgens mevrouw J. Kelder-Tober. secretaresse van de volks tuinvereniging, zijn de bezwaren de volgende: „De Elsgeester weg is voor de auto de enige toegangsweg tot het volkstuincom plex. De vuilstortplaats aan de Elsgeesterweg is in overleg met gemeentewerken in het najaar van 1983 geheel door de vereni ging vernieuwd en nabij die dam is, met een bouwvergunning, een garage gebouwd waarin onder meer de aanhanger voor de aanvoer van planten is ondergebracht. Bovendien vreest de ver eniging dat de rust op het complex en in de polder geheel verlo ren gaat als ook bromfietsers van het recreatieve fietspad ge bruik gaan maken". Alternatief „Wij verzochten de heer IJdo de mogelijkheid tot de aanleg van een alternatieve route via het Kievitspark en de Sportlaan te willen onderzoeken. Tijdens de commissievergadering van 31 ja nuari '84 gaf wethouder Joon te kennen dat het natuurlijk zijn bedoeling was om langs de Elsgeesterweg straatverlichting aan te brengen en dat in de toekomst zeker ontheffing zal worden aangevraagd waardoor bromfietsverkeer mogelijk wordt", ver telt mevrouw Kelder. De volkstuinvereniging maakte dus als nog bezwaar en wees het gemeentebestuur erop dat op de Els geesterweg agrarisch verkeer en autoverkeer naar de volkstui nen toegelaten zou moeten worden, waaronder vee- en mest- transportwagens en dat de brug over de Dinsdagsewetering bij slecht weer zeer glad is en in verband met de doorvaarhoogte niet verlaagd mag worden. „Wethouder Joon zegde toen toe de alternatieve route via de Sportlaan alsnog te bestuderen, maar tijdens de afgelopen commissievergadering deelde hij mee dat de volkstuinders voor het betreden van het complex maar gebruik moeten maken van het fietspad". Volgens mevrouw Kelder is juist op dit complex het kweken van groente, fruit en aardappe len niet de voornaamste recreatieve bezigheid, iets waarvoor vervoer van oogst en mest noodzakelijk is. „De dichtsbijzijnde tuin ligt 200 meter en de verste 900 meter lopen van de Chur chilllaan af", aldus mevrouw Kelder. Zij vreest vooral proble men voor de oudere en minder-valide tuinders. „Het kan toch niet de bedoeling van het gemeentebestuur zijn dat ze de ene hobby (fietsen) bevorderen ten koste van de andere?". De gemeente heeft de alternatieve route via het Kievitspark als onmogelijk, te duur, gevaarlijk en weinig elegant ten opzichte van de bewoners van Park Overbosch van de hand gewezen. De volkstuiners vragen zich af of de andere oplossing wel elegant ten opzichte van henzelf is en stellen dat de wethouder en de dienst gemeentewerken er zich ten aanzien van deze alternatie ve route met een Jantje van Leiden van afmaken. Volgens de vereniging hoeft het allemaal niet zo duur. Het bestuur doet daarom een beroep op de gemeenteraad, die komende donder dag over het fietspad beslist, om een veloverwogen beslissing te nemen, „en zich niet te laten pressen tot slecht onderbouwde be sluitvorming". Scholenverbouwing kost bijna 8 ton VOORSCHOTEN De integratieverbouwing (samenvoeging kleuter- en lagere school) van de R.K. Willibrordschool in de wijk Boschgeest waardoor er een basisschool voor 7 klassen ont staat vergt een bedrag van 790.000,-. Na aftrek van alle onder wijs vergoedingen blijft er voor de gemeente Voorschoten ruim 250.000,- over waarvoor nog geen financieringsmogelijkheden zijn. De raadscommissie voor openbare werken meent dat gestreefd moet worden naar een kostendekkende verbouwing en de com missie wil een splitsing van de verplichte kosten en de extra kosten. Om verzwaarde taak wethouders te verlichten Brul benoemd tot tijdelijk wethouder ÏIJNSBURG Unaniem waren de fracties in de gemeenteraad iet er gisteravond over eens, dat er een derde wethouder moet tomen. Dit om de taken van de twee wethouders te verlichten, iu burgemeester W.K. de Roos ziek is. In eerste instantie stelde Ie PvdA/Open Lijst-fractie voor de heer J. K. de Mooij te be- ïoemen, vooral omdat het college op het gebied van financiën verlichting zoekt. Van VVD-zijde stelde de heer A. C. Renooij voor de heer K. Brul te benoemen. In een eerder stadium heeft le VVD er al op aangedrongen een derde wethouder te benoe men. Dit overigens al voordat burgemeester de Roos langdurig tiek werd. RPF-er D. Oudshoorn zei in een eerder stadium te- jen een derde wethouder te zijn, evenals GPV-er W. van Eg- nond. Beiden achtten het nu noodzakelijk dat de beide wethou- iers verlicht worden door een derde wethouder in te zetten. Na stemming werd de heer Brul benoemd tot tijdelijk wethouder. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam Adres I Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: i I Adres_ Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon 11 Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: 11 Leidse CourantAntwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NOORDWIJK De acties voor het behoud van de Noordwijkse Buitenkliniek voor langdurig en chronisch zieke kinderen bereiken een hoogtepunt in de week van 9 tot en met 14 juli. De directie van het Academisch Zieken huis Leiden, waarvan de Bui tenkliniek onderdeel is, zal tij dens een bijzondere happening woensdag 11 juli worden ge confronteerd met de opbrengst van diverse acties en een com pleet alternatief plan waarmee de noodzakelijk geachte bezui nigingen worden bereikt. Dat alternatief behelst de beper king van het aantal bedden in Noordwijk en een herziening van de structuur van de kli niek. Die middag-bijeenkomst begint om vier uur in de Bui- tenkliniëk aan het Linden- plein. In de week zal ook een huis-aan-huis-collecte in Noordwijk van start gaan voor de Buitenkliniek. De hele week staat het Lin- denplein in het teken van de activiteiten rond de Buitenkli niek. Maandagmiddag en dins dagmiddag om vier komt Mis ter Dixie naar de Buitenkli niek met een goochelnummer en maandagavond om half acht begint een speciaal voor deze gelegenheid aangepaste rondwandeling langs de histo rische gebouwen van Noord wijk onder leiding van een gids. Dinsdagavond trekt van af half acht de harmonie Cres cendo door het dorp met er achter alle kinderen en be trokkenen van de Buitenkli niek die met spandoeken aan dacht voor hun actie vragen. Een uur later treedt een ama teur-volksdansgroep op in de tuin van de kliniek. Midden in de feestweek wordt op woensdagmiddag een actie middag gehouden. Vanaf- een uur zal het Lindenplein het gevuld zijn met een rommel markt, kraampjes met allerlei artikelen, een Rad van Avon tuur, een bioscoop, een restau rant, een grabbelton, een fan cy-fair en een volksdansde- monstratie door leerlingen van de derde klas van de Vrije School in Alphen aan den Rijn, die in Noordwijk met schoolreis zijn. Oud-mark tmeester de heer Steenvoor den uit Noordwijk zorgt voor het nodige afslagwerk. Verder is er een balonnenwedsrtijd en een clown met goochelnum- mers in de tuin van de kliniek. Het hoogtepunt van de actie dag is om vier uur. Dan over handigen diverse gulle gevers geld aan de Stichting Instand houding Buitenkliniek, waarin de actievoerende ouders zich hebben verenigd. Zo komt'het personeel van ESTEC met een bedrag van 25.000 gulden, de „3X3 cts-actie" van het perso neel van Gist Brocades lever de ruim 3.000 gulden op, en een fancy-fair op een school in Oudewater onder meer 3.500 gulden. De VAR A-televisie zal van dit gebeuren waarschijn lijk opnamen maken. De actie voerende ouders zullen tijdens deze happening ook opéning van zaken geven over hun plannen en de stand van za ken op dat moment. De direc tie van het AZL is uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. John Metgod Donderdag gaat het feest ver der met tussen half vier en zes uur een mini-kermis. Om kwart over acht 's avonds start De Noordwijkse buitenkliniek aan het Lindenplein. op het Lindenplein een optre- wordt van zes tot acht uur 's den van een dixieland band avonds gehouden op de Gat uit Michigan in de Verenigde van Palace aan de Koningin Staten. Een kinderfilm en een Wilhelminaboulevard en ere- straatvoetbaltoernooi vullen gast is de voetballen John de vrijdag. Het toernooi, waar- Metgod, die speelt bij Real Ma- aan 48 jongensmeedoen, drid in Spanje. Zaterdag tot slot geeft tussen elf en vijf uur de Leidse Modelboten "Club een demonstratie in een groot bassin van zeven bij tien meter in de zijtuin van de Buitenkli niek en 's middags is er disco met Multi Wave. NIEUWKOOP Het plan voor een vrijetijdscentrum in Nieuwkoop gaat voorlopig de ijskast in. Voorlopig, want de deur blijft op een kier. Dit liet burgemeester Seinstra gister avond tijdens de raadsverga dering blijken. Burgemeester en wethouders zullen zich de komende maanden over de zaak beraden. De fracties van het CDA en de VVD gaven er duidelijk blijk van, dat de ge meente toch moet blijven stre ven naar de totstandkoming van dit centrum. Burgemeester en wethouders deelden de gemeenteraad gis teravond mee, dat de budget taire neutraliteit van het vrije tijdscentrum (dit centrum mag de gemeente jaarlijks niet meer kosten dan de huidige sportaccommodaties) in de on derhandelingen met initiatief nemer W. de Rooy niet kon worden gerealiseerd. Aange zien dit een van de uitgangs punten was van het door de gemeenteraad opgestelde pro gramma van eisen voor het vrijetijdscenturm, stelden bur gemeester en wethouders voor «.m dit programma van eisen in te trekken. De Rooy heeft in een brief aan de gemeenteraad gesteld dat hij de sporthal, het restaurant en de discotheek eventueel in een(eerste fase ook voor eigen risico wil bouwen, en dat dan later het zwembad en biblio theek aangebouwd kunnen worden. Fractievoorzitter Herman Bos van het CDA zag hier toch wel mogelijkheden. Ook zijn mede-fractielid Boonstra wees er op, dat de gemeente dit par ticulier initiatief niet zomaar kan laten liggen. „Als er nu niets gebeurt dan kunnen we het helemaal wel vergeten", aldus Boonstra. Ook VVD- fractieleider Niezen beklem toonde, dat een dergelijk parti culier initiatief toch onder- Steuning van de gemeente ver dient. Burgemeester Seinstra wees de CDA-fractievoorzitter gedeci deerd terug. „U moet zich rea liseren, dat voor de gemeente juist het zwembad en de bi bliotheek de krenten in de pap ztjn", aldus vertolkte hij de op vattingen binnen het college. Hij drong erop aan om de briet van De Rooy buiten discussie te houden. In een commentaar vertelde De Rooy, die de beraadslaging van de gemeenteraad volgde, dat de onderhandelingen met de gemeente waren gestaakt op een „bod" van de gemeente van 225.000,- per jaar, terwijl hij voor de exploitatie van het centrum een gemeentelijke bijdrage van 400.000,- nodig heeft. Voor dat bedrag dient De Rooy dan tevens twee per soneelsleden van de gemeente over te nemen. „Enkele we ken terug vertelde de burge meester mij nog, dat we het bijna eens waren", aldus de Rooy, die het allemaal maar een onzakelijk gedoe vindt. Hij stelt het verhaal van de budgettaire neutraliteit niet te begrijpen. „Het huidige open luchtzwembad heeft al een groter tekort dan de geboden 225.000,- en daar moet ik dan ook nog een sporthal en een openbare bibliotheek voor in het centrum opnemen. Men wil er gewoon aan verdirnen, maar zegt dat niet", ald/s de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7