Voorzichtige contacten met Suriname 1 leagan i waarschuwt Jackson voor Regering-Mitterrand vervreemdt van kiezers »ezoek Moskou Levende oorbellen Britse kerncentrale loost teveel radioactief afval ^JITENLAND &id*i(2ouwnt DONDERDAG 5 JULI 1984 PAGINA 9 ^pemengd jwemmen _jerboden in a toedan 'HARTOEM Na de Jo ngste order tot vernieti- 50 ng van 170.000 dozen >o erke drank, is in Soedan J0 u ook een verbod inge- eid op gemengd zwem- en. Deze maatregel is >n onderdeel van de isla- '0 isering van het land, !{J aartoe president Nimeiri te ft besloten. Later dit |0 ar zal, aldus een Engels- lig Soedanees maand- ad, ook worden overge- \an tot de invoering van •n belastingstelsel vol- wm*ns de islamitische wet. pf stelsel houdt in dat 95 locent van alle over heidsdienaren worden 'ijgesteld van belasting, 7 'rwijl de staat het recht ■ijgt de helft van het ver- oo ogen van belastingont- oo likers in beslag te ne- Oorbellen-boetiekjes zullen, als de vinding van de Amerikaanse Joel Ellzie navolging vindt, binnenkort een terrarium nodig hebben. Joel heeft namelijk twee levende hagedissen aan haar oren hangen. Volgens haar bijten de diertjes zich vast in haar oren en blijven ze hangen totdat ze verwijderd worden. FRANSE REGERING VRAAGT VERTROUWEN INZAKE PERSWET PARIJS De Franse regering zal het ver trouwen vragen van de nationale vergadering om een einde te maken aan vertragingstactie ken, die de oppositie gebruikt tegen een wets ontwerp over beperking van krantenmonopo lies. Omdat de socialistische regeringspartij over een meerderheid beschikken in het par lement, zal een eventuele motie van wantrou wen zeker worden verworpen. Het wetsvoorstel voorziet "in een beperking van het aantal dagbladen, dat een concern mag bezitten. De rechtse krantenmagnaat, Hersdant, wordt met name door dit wetsvoor stel getroffen. Hij is eigenaar van drie lande lijke dagbladen en een aantal regionale kran ten. Diplomaten VS door KGB vastgehouden MOSKOU Twee Amerikaanse di plomaten zijn gisteren in Moskou door de KGB, de Russische staatsveilig heidsdienst, opgepakt en twee uur lang vastgehouden. Zij werden be schuldigd van „activiteiten onverenig baar met hun diplomatieke status". Volgens de Amerikaanse ambassade werd het tweetal opgepakt toen zij op straat in gesprek waren met een Sov jet-burger. Enkele KGB-functionaris- sen probeerden de Amerikanen te on dervragen. Toen zij zich op hun diplo matieke onschendbaarheid beriepen, werden zii meegenomen en na twee uur vrijgelaten. De Amerikaanse am bassade heeft bij de Sovjet-autoritei ten een formeel protest ingediend. Lijfwach t Prins Charles jong met pensioen LONDEN De persoonlijke lijfwacht van prins Charles, de 44-jarige inspecteur van politie John MacLean, gaat eind deze week na 25 dienstjaren bij de politie met pensioen. Zestien jaar daarvan heeft hij besteed aan de bescher ming van de Britse troonopvolger. MacLean. die Charles door zijn vrijgezellenjaren heen loodste, haalde de krantenkolommen toen hij in Austra lië werd gefotografeerd bij het grijpen van een schaarsgeklede mannequin, die zich in de armen van de prins wilde werpen toen hij 's ochtends vroeg een duik in zee nam. Ook op de winterva- kanties van prins Charles ging MacLean mee en beschermde hem vanaf ski's, waarop hij een ex pert werd. Als men Britse krantenspeculatie mag geloven, gaat MacLean met zijn vrouw een skischool openen in Andorra. ,Luik" viert ilveren iruiloft in oo'd Brussel 50 00 oo RUSSEL Prins Albert 0P an Luik, broer van ko- aoa ing Boudewijn en vader oo an de troonopvolger Fi- oo ps. en zijn vrouw prinses oo aola, hebben gisteren un vijfentwintigjarig hu- oo elijksfeest gevierd. Hoe- rel zij prins en prinses «o an Luik zijn, vierden Al so ert en Paola het huwe- 50 jksfeest in hun woning so o hun landgoed „Belve- 1% are" in Brussel, oo rinses Paola. geboren oo rinses Ruffo di Calabria, 20 eeft lange tijd „aanpas- 00 ngsproblemen" gehad in a wat stroeve Belgische oninklijke familie. Pas adat haar oudste zoon op- olger van haar kinderlo- zwager Boudewijn was aworden, wijdde Paola 'o ch meer aan haar officië- 30 verplichtingen. rins Albert is de officiële x) andelsreiziger van België i het buitenland. NEDERLAND HERHAALT STANDPUNTEN DEN HAAG Er blijken de laatste tijd toch contac ten op regeringsniveau te zijn geweest tussen Neder land en Suriname. Minis ter Van den Broek, minis ter De Koning en staatsse cretaris Van Eekelen heb ben „in de marge van in ternationale conferenties" van gedachten gewisseld met Surinaamse collega's, aldus het ministerie van buitenlandse zaken, dat eerder had verklaard niets van dergelijke con tacten te weten. Het was, voor zover bekend, de eerste keer sinds de op schorting van de ontwik kelingshulp aan Surina me, dat bewindslieden van beide landen met el kaar hebben gesproken. Legerleider Bouterse had dins dag op een persconferentie in Paramaribo verklaard dat Ne derland en Suriname de laat ste tijd „enkele topgesprek- ken" hebben gevoerd, die bui ten de publiciteit waren ge houden om de onderhandelin gen niet te frustreren. Bouter se zei ook dat binnenkort na dere afspraken zouden worden gemaakt. Een woordvoerder van buiten landse zaken ontkende dat laatste echter met klem. Minis ter Van den Broek zou, toen hij eind april in Washington de Surinaamse premier Uden- hout ontmoette, alleen het Ne derlandse standpunt nog eens hebben toegelicht. Met nadruk zou gesteld zijn, dat de betrek kingen tussen beide landen pas genormaliseerd kunnen worden als Suriname concrete stappen zet op het vlak van de rechtszekerheid en de demo cratische verhoudingen. Zo lang dat niet is gebeurd, kan er geen sprake van zijn /lat de ontwikkelingshulp van Neder land aan Suriname wordt her vat, aldus buitenlandse zaken. In politiek Den Haag is terug houdend op de contacten gere ageerd. Het CDA vindt dat er voorzichtig mee moet worden omgesprongen. Volgens de VVD kan een eenmalig con tact op hoog politiek niveau nog net door de beugel, maar daar moet het dan wel bij blij ven. Een inwoonster van Beiroet geeft twee flessen water aan Libanese militair. Op deze wijze geeft zij uiting aan haar hoop, dat het Libanese leger erin zal slagen om orde en rust in de zo geteisterde Libanese hoofdstad te herstellen. VREDESPLAN WEKT HOOP Leger opent grens tussen Oost- en West-Beiroet BEIROET Eenheden van het Libanese leger zijn vanochtend begonnen met de openstelling van drie overgangen tussen Oost- en West-Beiroet. Gisteren hebben ongeveer 9.000 militairen in Beiroet stellingen van de elkaar bestrijdende militia inge nomen zonder dat er een schot werd gelost. In Bei roet wordt nu de hoop sterker, dat het leger erin slaagt het vredesplan van de regering-Karami ten uitvoer te brengen. Voor het eerst sinds maanden was gisteren de sfeer langs de Groen Lijn, de scheidslijn tus sen beide stadsdelen, gemoede lijk. Bewoners van de Libane se hoofdstad konden zich gis teren weer zonder angst op straat begeven. Toch kunnen velen nog niet geloven, dat het leger een einde gaat maken aan de negen jaar oude bur geroorlog. „Wij hopen dat het vredesplan werkt, maar wij kunnen niet meer in dergelij ke plannen geloven. Hoe kun nen 9.000 soldaten een miljoen mensen beschermen", zo zei een inwoner ven Beiroet. Als de vredesoperatie ook vandaag naar wens verloopt, dan zal morgen het internationale vliegveld weer worden open gesteld. Oproep tot algemene staking in Bolivia LA PAZ De Boliviaanse vakcentrale COB heeft met in gang van vanmorgen een alge mene staking voor onbeperkte tijd afgekondigd, omdat de re gering onvoldoende tegemoet is gekomen aan de eisen van de bonden met betrekking tot het economisch beleid. Eerder op de dag had de regering nog een dertigtal decreten uitge vaardigd, die gedeeltelijk tege moet kwamen aan de eisen van de vakcentrale. De rege ring, die het afgelopen week einde maar ternauwernood een poging tot staatsgreep overleefde, stelde de stakings- oproep gelijk aan oproer. Vijf ministers verschenen op de te levisie om de Bolivianen op te roepen vandaag toch vooral aan het werk te gaan. Shell gaat olie winnen in zuiden Argentinië BUENOS AIRES De Ar gentijnse regering en de Ko ninklijke/Shell Groep hebben definitief overeenstemming bereikt over de ontginning van een oliereserve die het concern heeft ontdekt in de zeet>odem bij Straat Magelhaes in het zuiden van Argentinië. De Argentijnse dochtermaat schappij van Shell en Argen tijnse belangen investeren de komende drie iaar maximaal 290 miljoen dollar in het pro ject. Het betreft de eerste be langrijke buitenlandse investe ring in Argentinië sinds het einde van de militaire dicta tuur. )0 Fakkel van vrijheids beeld SOCIALISTEN IN PROBLEMEN DOOR BEZUINIGINGSBELEID ge bewind in twijfel te trek ken, terwijl RPR-voorman Pons sprak van een „revolu tionaire ontwikkeling in de Franse politiek'. Beiden von den dat president Mitterrand het parlement maar beter kon ontbinden omdat nog slechts een op de drie Fransen het re geringsbeleid steunde. Lastig parket De Franse socialisten zitten in een lastig parket. Ze zijn de gevangenen van hun eigen po litiek, want in tegenstelling tot wat met name de linkse vleu gel binnen de partij voorzich tig had gehoopt, begint de be- zuinigingspolitiek van de mi nister van financiën, Delors, wel degelijk zijn vruchten af te werpen. Zo loopt de inflatie dit jaar vermoedelijk terug tot 6,5 procent en het tekort op de handelsbalans naar 25 miljard frank (was twee jaar geleden nog 390 miljard frank). De investeringen in de Franse industrie nemen langzaam toe en steeds meer ondernemers menen dat, als de modernise ringen op deze voet doorgaan, het Franse product over enke le jaren goed kan concurreren op de wereldmarkt. Vervelend voor de socialisten iS echter dat de prijs van dat economi sche succes tot nu toe is be taald, zoals Lionel Jospin aan duidde, door „degenen die links altijd goed gezind zijn ge weest", ofwel door de mensen met de lage inkomens. Hun koopkracht liep behoorlijk te rug en het aantal werklozen groeit maandelijks met 25.000 naar een verwacht totaal van 2,7 miljoen aan het einde van 1984. „Wat Frankrijk op den duur tot een economisch sterk land kan maken is op korte termijn fataal voor de PS", zo omschreef partijleider Jospin het probleem. De socialistische premier Pier re Mauroy zei onlangs, dat de toenemende werkloosheid de prijs was die moest worden be taald van „de economie van het land". Een op het oog erg hoge prijs, zo meende hij, maar wel een prijs die zijn waarde had. Een nieuwe koerswijzi ging in 1981 probeerden de socialisten het aanvankelijk met een stimuleringspolitiek is volgens de premier uitge- c' -n Alle knj#uM-aj ujt de PS, behalve dan de altijd re calcitrante ex-minister van in dustrie, Chévènement, zijn het daarover eens. Nu terugkrab belen zou bovendien een ca deau zijn aan de oppositie, die geen moment zal aarzelen al les wat links tot nu toe heeft bereikt als een grote flop van tafel te vegen. Sterven Maar betekent het langzame herstel van de patiënt Frank rijk nu automatisch een vroeg- tijd sterven van de behandeld arts, de socialistische partij? Chévènement denkt van wel en vindt dat niemand vreemd moet opkijken als de PS tot het jaar 2000 tot de oppositie- banken veroordeeld wordt. Partijleider Jospin heeft daar entegen meer hoop voor de toekomst. Als de socialisten er in zouden slagen, net als in 1981, de kiezers massaal te mo biliseren, is alles nog niet ver loren. Daartoe dient volgens hem allereerst „de taal" van de PS te veranderen. Men moet de Fransen beter uitleg gen hoe de zaken er voorstaan, wat de verwachtingen zijn en vooral duidelijk maken wat de regering nu precies doet in de strijd tegen de werkloosheid. Dat laatste zal overigens niet meevallen in verband met de op handen zijnde massa-onts lagen bij de machinefabriek Creusot-Loire. Verder vindt Jospin dat de politieke thema's tot nu toe niet altijd even ge lukkig zijn gekozen. „Door af schaffing van de doodstraf, ook al is dat nog zo'n vooruit gang, breng je de mensen niet in beweging. Een van onze problemen met de publieke opinie is dat onze hervormin gen duizenden mensen raken en niet miljoenen", aldus Jos pin. Met het oog op de verkiezin gen van 1986 wil de PS daar om redden wat er te redden valt door een „populairder" beleid te voeren. „De salaris sen, het woningbeleid, de school, het sociale stelsel en de veiligheid in de steden. Dat zijn zaken die de Fransen be zighouden en daar moeten we dus wat aan gaan doen", meent partijleider Jospin. De socialisten hebben twee jaar de tijd het tij e keren. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Na de verplet terende nederlaag van de linkse regeringscoalitie in Frankrijk bij de verkie zingen voor het Europese Parlement, is voor de So cialistische Partij (PS) en de Communistische Partij (PC) de tijd gekomen zich te bezinnen over te volgen strategie voor de parle mentsverkiezingen, die hier in 1986 zullen wor den gehouden. Zowel de PS als de PC hielden de afgelopen dagen interne debatten om lering te trekken uit het échec van 17 juni. Terwijl partijgenoten van Georges Marchais een min of meer revolutionaire struc tuurswijziging van de Franse Communistische Partij ter sprake hebben gebracht, lijken de rijen van de socialisten ge sloten. Desalniettemin staat de partij van Lionel Jospin voor een groot dilemma: Kan de PS het huidige, „economisch ge rechtvaardigde' bezuinigings beleid doorzetten zonder het risico te lopen massaal in de steek te worden gelaten door de eigen achterban? Of moeten de socialisten een meer popu laire politiek voeren, die wel licht electoraal succes zal heb ben, maar die Frankrijk aan de rand van de afgrond zal brengen. De afgang van links bij de Eu ro-verkiezingen is hard aange komen voor de regeringspar tijen. Dat men, na drie jaar re geren, een nederlaag zou lij den was voorspeld. Onder pre sident Mitterrand werden de Fransen voor de eerste keer echt met een crisispolitiek ge confronteerd. Maar dat de PS en de PC zo'n klap zouden krijgen, dat ze terugvielen naar het niveau van respectie velijk twintig en zestig jaar ge leden, daarop had zelfs de grootste opponenent, de neo- -gaullistische RPR, niet dur ven hopen. De gezamenlijke score van links van 32 procent (tegen 54 procent voor rechts, inclusief Le Pen) was voor de leider van de liberale opposi tiepartij UDF, Lecanuet, reden de ..leeitimiteit" van het huidi ASHINGTON President Reagan heeft de Demo- itische presidentskandidaat Jesse Jackson ervoor ge- iarschuwd dat zijn bemoeienis met de zaak van Sov- dissident Andrei Sacharov de stille diplomatie van VS in deze kwestie kan bemoeilijken. Reagans op- ?rkingen waren een reactie op de verklaring van ckson, dat hij overweegt naar Moskou te gaan in een ging Sacharov vrij te krijgen. een vraaggesprek suggereerde Reagan ook, dat Jackson met recente missie naar Cuba dicht in de buurt kwam van het ïrtreden van de wet, die burgers verbiedt buitenlandse poli- Ie te bedrijven. Zoals bekend slaagde Jackson er tijdens een :oek aan Cuba in, 22 Amerikaanse en 26 politieke gevangenen j te krijgen. Reagan zei overigens dat hij geen stappen tegen :kson overweegt. Jacksón zelf sprak tegen dat hij mogelijk vettig heeft gehandeld. Volgens hem had hij de volledige me- verking van het ministerie van buitenlandse zaken, ïsident Reagan gebruikte de viering van de Amerikaanse on- lankelijkheidsdag (gisteren) voor een lofzang op het dynami- ie Amerika, baken van de vrijheid, in contrast met de ver- eide wereld van het totalitaire communisme. De laatste anden had de president zijn retorische kruistocht tegen het nmunisme en de Sovjet-Unie wat afgezwakt, in een poging de I rekkingen met Moskou te verbeteren. Maar zijn uitspraken een patriottisch getinte onafhankelijkheidsviering in het zui- ijke Alabama duiden erop, dat hij aanvallen op de Sovjet- ie tijdens zijn campagne voor herverkiezing niet zal schuwen. JSKE EN W1SKE DE LIEVE LILLEHAM 25 ons. m het rijk Fdntdsid g irld iedereen. Lillehdm wds vroeger so schilöknddp m redder Erik ^1 Izelson Het Vrijheids beeld in New York onder gaat momen teel een grote opknapbeurt. Onderdeel daarvan is de vervanging van de fakkel, die gisteren van het ge heel in de steigers staande beeld werd getild (foto). Over twee jaar zal de dan 100 Jaar oude Lady Liberty een nieuwe fakkel in haar hand gedrukt krijgen. LONDEN Het staatsbedrijf voor de opwerking van gebruikte splijtstof in het Britse Sellafield loost nog steeds onnodig veel radioactief afval in de Ierse Zee. Dit heeft een adviesorgaan van de Britse regering vastgesteld. Sellafield, voorheen bekend on der de naam Windscale, is verreweg de grootste Europese bevui- ler van de zee met radioactief afval, zo staat in het rapport van het adviesorgaan. Er is al lange tijd kritiek op de veiligheidsnormen, die iri Sella field worden gehanteerd. Milieu-organisaties hebben al herhaal delijk aangedrongen op de beëindiging van de lozing van radio actief afval in zee. In november van het vorige jaar moest de regering stranden in de buurt van het bedrijf sluiten, omdat er te hoge doses straling werden gemeten. Het aantal kankerpa tiënten, waarvan vele zijn overleden, is in de omgeving van Sel lafield schrikbarend gestegen. Hiernaar wordt nu een onderzoek ingesteld. De hoge dosis straling was, volgens het adviesbureau, het gevolg van een ongeval dat aan beoordelingsfouten van de bedrijfslei ding moet worden toegeschreven. Het is mogelijk dat de zaak voor de rechter wordt gebracht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9