Kabinet wil zelfstandigen en imbtenaren uit ziekenfonds Schijnhuwelijk" straks minder aantrekkelijk Slechts wijzigingen in deel uitkeringen Minister sluit extra steun voor boeren en tuinders niet uit ellBINNENLAND QeidóaQowicmt DONDERDAG 5 JULI 1984 PAGINA 7 Tweede Kamer is tegen 4nkrimpen uitzendingen tadionieuwsdienst -DEN HAAG De drie grote partij* en in de Tweede Kamer PvdA, 'CDA en VVD zijn niet ingeno men met het voornemen van de NOS om de uitzendingen van de ANP-ra- dionieuwsdienst in te krimpen. In schriftelijke vragen dringen de me- diaspecialisten van de drie fracties er bij minister Brinkman van WVC op aan om de NOS te verzoeken de plannen met betrekking tot de nieuwsuitzendingen op de radio te 'heroverwegen. Zij wijzen er op dat in het Nederlandse mediabestel juist de radio de bevolking de hele dag door voorziet van de nieuwste infor matie. Mysterieuze ontvoering opgelost ZUIDERWOUDE De rijkspolitie heeft een mysterieuze „ontvoering" in de nacht van dinsdag op woensdag in het dorpje Zuiderwoude (bij Monnickendam) waar schijnlijk opgelost. Buurtonderzoek heeft gisteren uitgewezen, aldus de rijkspolitie, dat het slachtoffer de 30-jarige J.E.M. uit Amsterdam moet zijn geweest. M, die op het huis van een vriend paste, zegt daar drie inbrekers te hebben aangetroffen, die net wegreden op het moment dat hij te rugkwam. M. achtervolgde het drietal, dat plotseling stopte en M zou hebben meege sleurd. Hij werd vervolgens door twee mannen bij het Amsterdamse Beatrixpark „afgezet". Een vriend bracht M. daarna terug naar Zuiderwoude. De politie is nog bezig het verhaal na te trekken. Van de drie ontvoerders ontbreekt elk spoor. Patiëntenorganisatie klaagt over geldgebrek UTRECHT Aan patiëntenorganisaties worden wel belangrijke taken toegedacht, maar ze hebben geen geld om die waar te maken. Daar kwam, kort gezegd, het betoog op neer dat de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen (AVP), J.J. van Raalte, vandaag in Utrecht heeft gehouden op de algemenme ledenvergade ring van de AVP. In zijn nota patiëntenbe- leid zegt staatssecretaris Van der Reijden, dat patiëntenorganisaties een belangrijke functie vervullen in de democratisering en vermaatschappelijking van de gezondheids zorg. Hij wil de organisaties zien als vol waardige gesprekspartners. Maar qua huis vesting, geld en mankracht kunnen deze volgens Van Raalte niet op tegen bij voor beeld het ministerie of de artsenorganisatie KNMG. VERPLICHT FONDS VOOR BEJAARDEN (Van onze parlementaire redactie) f)EN HAAG Het kabi net is van plan per 1 janu ari 1985 de vrijwillige ver zekering en de bejaarden- Verzekering van het zie kenfonds op te heffen. Veel van de mensen, die nu nog op deze manier verzekerd zijn, zouden tnoeten worden overgehe veld naar de particuliere eiektekosten verzekeraars. Daarbij gaat het om zo'n 800.000 kleine zelfstandigen en ambtenaren, onder de loon grens van 47.850 gulden per jaar. Andere groepen dienen te worden opgenomen in het zo geheten verplichte zieken fonds. Te denken is dan aan bejaarden, die tot hun 65e al verplicht verzekerd waren en aan mensen met een bijstands uitkering (gescheiden vrou wen en AAW-gerechtigden). De particuliere verzekerings maatschappijen gaan in begin sel met deze maatregelen ak koord. Zij aanvaarden dat er een wet komt, op grond waar van zij geen mensen meer kunnen weigeren te verzeke ren. Ook zijn zij bereid lagere premies te berekenen voor diegenen, wier inkomen niet toereikend is om een kosten dekkende premie te betalen. De maatschappijen zullen in verband daarmee een mini mumpakket aan voorzienin gen samenstellen. Er moet nu nog een oplossing gevonden worden voor proble men, die dreigen te ontstaan voor sommige groepen men sen. Daarbij moet vooral wor den gedacht aan bejaarden, die alleen van een aow-uitkering moeten rondkomen en aan grote gezinnen. Van beide groepen zouden de kosten aan zienlijk omhoog kunnen gaan. De regeringsfracties in de Tweede Kamer zouden mee zo'n verhoging niet akkoord gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Braks (Landbouw en Visserij) sluit een algemene inkomens steun voor boeren en tuinders niet op 'voorhand uit. Dit heeft hij een delegatie van het Landbouwschap gisteren laten we ten. De delegatie vroeg de bewindsman om alle boeren en tuinders een tegemoetko ming te geven die neerkomt op 0,7 procent !van hun omzet. Dit zou de overheid 400 (miljoen gulden kosten. Iet Landbouwschap vroeg de inkomenssteun >or boeren en tuinders om het wegvallen van ;portsubsidies binnen de EG, waartoe de EG-mi- listerraad eerder belsoot, te compenseren. Het wegvallen van de exportsubsidies (MCB's) tikt or de Nederlandse boeren en tuinders extra 'aar aan nu de Duitse regering heeft besloten de eigen boeren en tuinders voor het wegvallen van 'e MCB's drie miljard gulden steun te geven. De lederlandse land- en tuinbouw exporteert de ?lft van de produktie jaarlijks naar de Bondsre- ïbliek. linnen het schap bestaat algemeen de indruk dat Ie minister te weinig gevoel heeft voor hetgeen er iu in de agrarische sector aan de hand is. Het :hap heeft de minister wel gewaarschuwd dat de evraagde maatregelen extra moeten zijn en niet :n koste mogen gaan van al de eerder beloofde itenverlichting voor land- en tuinbouw in 1985. Miljoenste voor Neeltje Jans De miljoenste bezoeker van het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde is gistermiddag „in het zonnetje" gezet, zij het onder een zwaar bewolkte he mel. De miljoenste was een van vijftig passagiers van een ZWN-bus, die allen werden onthaald op een uitgebreide rondrit en rondvaart en die ook allen het boek „Werken in de Oosterschelde" kregen aangeboden". Voorstel Rietkerk (vervolg van de voorpagina) De ambtenarenbonden zijn gisteren door deze mededeling van minister Rietkerk overvallen. Met name de christelijk bond CCOP en de algemene bond ACOP ver zetten zich om principiële redenen tegen de komende wet op de collectieve acties. De bonden vinden dat de burgerlijke rechter mans genoeg is uitspraken over het al dan niet gerechtvaardigd zijn van ambtenarenacties, zoals vorig jaar duide lijk is gebleken. Bovendien vinden de bonden dat zij genoeg verantwoordelijk heidsbesef hebben om niet lichtvaardig tot stakingen te besluiten. In het bijzonder het „knevelartikel", waarin bepaalde categorieën overheids personeel geheel van acties worden uitge sloten ligt de ambtenarencentrales zwaar op de maag. Werkweek van omroep- werknemers naar 36 uur HILVERSUM De omroepwerkgevers en de vakbonden van omroeppersoneel hebben gisteren in beginsel overeenstemming bereikt over een tweejarige collectieve arbeidsovereenkomst (cao), waarin is vastgelegd dat per 1 juli 1985 een 36-uri- ge werkweek wordt ingevoerd voor de ongeveer zesduizend omroepwerknemers bij een gelijkblij vende bedrijfstijd. Bij de omroep wordt sinds sep tember 1983 al gemiddeld 38 uur per week ge werkt. De werknemers zullen dit en volgend jaar vijf procent prijscompensatie inleveren om de ver dere arbeidstijdverkorting te betalen. De arbeids tijdverkorting zal in roostervrije dagen of als edu catief verlof worden opgenomen, zo is in principe overeengekomen. Uitgangspunt van het akkoord is het voorkomen van gedwongen ontslagen. De principe-overeenkomst moet nog worden voorge legd aan de besturen van NOS en Wereldomroep en aan de leden van de omroepbonden. Vervoers- diploma Lachende gezichten in Venlo waar gisteren de eerste twintig afge studeerden van de Vervoersacademie hun diploma kregen uitgereikt. In vier jaar werden zij opgeleid tot managers die in staat moeten worden geacht de goederen stroom in goede ba nen te leiden. In het midden op de voor grond de enige vrouw onder de eindexami- nandi. NA RUZIE OVER ONDERHOUD IRAANSE VLIEGTUIGEN Voorzitter ondernemingsraad KLM neemt ontslag DEN HAAG De voor zitter van de onderne mingsraad van de KLM, A. Korringa, heeft giste ren zijn functie neerge legd. Het ontslag houdt verband met zijn recente uitlatingen inzake het on derhoud van vliegtuigen van de Iraanse luchtvaart maatschappij Iran Air door de KLM. Hierbij zou het gaan om vliegtuigen die voor militaire doelein den ingezet kunnen wor den. Korringa heeft tot zijn ontslag besloten omdat „een kritische houding binnen de or-gelede- ren, met name binnen de frac tie van de FNV, niet wordt ge duld". Naast de voorzitter, zouden nog vier leden de on dernemingsraad verlaten. Gisteren werd ook bekend dat de directie van de KLM de minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw Smit-Kroes, al in een vroeg stadium heeft gepolst over het onderhoud, aldus is van gezaghebbende zijde in Den Haag meegedeeld. Ook is contact opgenomen met het ministerie van buitenland se zaken. Mevrouw Smit- -Kroes verklaarde gisteravond echter niet door de KLM te zijn benaderd over het onder houd van vliegtuigen van Iran Air, „niet formeel en niet in formeel". De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken deelde al eerder mee dat wordt onderzocht of het con tract dat de KLM met Iran Air heeft gesloten, militaire com ponenten heeft. Voor civiele contracten hoeft geen advies van Buitenlandse Zaken te worden gevraagd, voor mili taire wel. Zesvoudige aanrander moet nader onderzocht worden AMSTERDAM De 28-jarige Amsterdammer J.E.R- tegen wie maandag anderhalf jaar cel en tbr werd ge ëist wegens het plegen van zes aanrandingen, moet na der worden onderzocht door psychiaters. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren be sloten. Na de eerste zitting stelde de rechtbank op basis van de uitge brachte rapporten toch nog niet genoeg inzicht te hebben in de persoonlijkheid van R. Vooral over de kans op herhaling, die volgens de rapporten zeker aanwezig was, wilde de rechtbank meer informatie. R. werd gevraagd of hij vrijwillig aan een der gelijk onderzoek wil meewerken. Gisteren deelde de verdachte mee inmiddels wel genoeg te hebben van alle psychiatrische onderzoeken". Een opname in het Pieter Baancentrum in Utrecht zag hij niet zitten, maar de rechtbank verplichtte hem daar gisteren toe. Pas wanneer dat onderzoek is afgelopen, wordt de zaak voortgezet. Vermoedelijk is dit pas in de herfst van dit jaar. Tot zijn opname in Utrecht, half augustus, blijft R. op vrije voeten. Hij mag evenwel geen contact meer opnemen met zijn slachtoffers en zich ook niet in hun buurt ophouden. ÏDERLANDERSCHAP NIET MEER AUTOMATISCH TE VERWERVEN (Van onze parlementaire redactie) HAAG Via een ;hijn)huwelijk automa- >ch het Nederlander- ;hap verkrijgen is bin nenkort onmogelijk. Ver- toedeliik op 1 januari reedt de nieuwe wet op ït Nederlanderschap in rerking. Een belangrijk iderdeel daarvan is dat rouwen, die met een Ne derlander trouwen, drie moeten wachten eer genaturaliseerd kun- »n worden. Het wetsont- is al door de Tweede Lamer aanvaard en ligt bij de Eerste Kamer, ie het in het najaar zal fhandelen. Gevallen als die van de 25-ja- rige Marokkaanse Chadia Moussadiq, die via een huwe lijk met de Amsterdammer Arie Visser vrijwel automa tisch Nederlandse wordt, zul len zich dan veel minder voor doen. Die verwachting heeft althans het ministerie van Jus titie. Een woordvoerder van dit departement is ervan over tuigd dat het Chadia alleen om de Nederlandse nationaliteit te doen was. Hij wees erop dat de Marokkaanse een half jaar ge leden ook al werd opgepakt wegens illegaal verblijf in ons land. Ook toen kondigde zij aan dat ze met een Nederlan der zou gaan trouwen, „maar dat was wel een ander," aldus de woordvoerder. Ondanks die huwelijksaan kondiging werd Chadia die eerste keer zonder pardon de grens over gezet. Maar korte tijd daarna was ze alweer te rug, vermoedelijk via de open grens met België. De vreemde lingendienst van de Amster damse politie kwam Chadia op het spoor en arresteerde haar, terwijl ze op het punt stond met Visser te trouwen. De vrouw had haar bruidsjurk al aan. De bedoeling was dat zij opnieuw uitgezet zou worden, maar de rechtbank in Amster dam schortte die maatregel op en sprak vervolgens uit dat ie dere man of vrouw van huw bare leeftijd het recht heeft een huwelijk aan te gaan. De motieven daarvoor doen niet ter zake en vormen dus ook geen argument voor de over heid om een huwelijk onmoge lijk te maken, aldus de recht bank. Daarmee lijkt dan de weg open voor nog meer „schijnhu welijken". Op Justitie spreekt men overigens van een huwe lijk, „gesloten op een moment dat de betrokken vreemdelin ge) wist dat hij of zij niet op andere gronden een verblijfs vergunning zou krijgen". Cij fers over de frequentie van dit soort trouwerijen zijn er niet zo veel. Maar Justitie ver moedt dat het er enkele hon derden per jaar zijn. Er gaat daarbij vaak geld over de ta fel, veel geld soms. Volgens de Rotterdamse politie moet ge dacht worden aan bedragen tussen de zeven- en tiendui zend gulden. Een formulier De nieuwe wet op het Neder landerschap maakt dat alles een stuk minder gemakkelijk en aantrekkelijk. Nu is het zo een buitenlandse na een hu welijk met een Nederlander alleen een formulier behoeft in te vullen om de nationaliteit van haar echtgenoot te ver krijgen. Na 1 januari moet zij eerst drie jaar getrouwd zijn eer zij (bij het departement) een verzoek kan indienen tot naturalisatie. Die regeling geldt nu al voor buitenlandse mannen, die met Nederlandse vrouwen huwen, zij het dat de wachttermijn nu nog vijf jaar is. Die termijn wordt dus inge kort tot drie jaar. Het naturali- satieverzoek wordt bovendien niet automatisch ingewilligd. De betrokkene zal moeten kunnen aantonen, dat hij of zij „ingeburgerd" is in Nederland, bijvoorbeeld door een goede beheersing van de taal. Voor bonafide huwelijkspart ners verandert de situatie niet wezenlijk, omdat een verzoek om bij echtgenoot of echtgeno te in Nederland te mogen wo nen vrijwel altijd zal worden ingewilligd. Ook een Chadia Moussadiq zou op die gronden een verblijfsvergunning krij gen, aldus de woordvoerder van Justitie, „tenzij zij een ge vaar zou vormen voor de staatsveiligheid of voor de openbare orde". Maar „even" trouwen met een Nederlander om een maand of zo later weer te scheiden, meestal zonder dat men hetzelfde "adres heeft gehad, heeft straks dus geen zin meer. De buitenlandse vrouw is dan immers nog (lang) geen Nederlandse en komt dus automatisch weer in aanmerking voor uitzetting. Bankemployé licht familie en kennis op EINDHOVEN Een 29-jarige bankemployé uit Nuenen heeft zijn ouders, een broer en een kennis voor 106.000 gul den opgelicht. Hij adviseerde zijn familie en kennis rekenin gen te openen op zijn kantoor. Met vervalste handtekeningen benadeelde hij zijn kennis voor 3.000 gulden, zijn broer voor 13.000 gulden en zijn ou ders voor 90.000 gulden. De ouders willen daarvan geen aangifte doen. De broer en de kennis hebben dat wel gedaan. CDA wil discriminatie van homo's strafbaar stellen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Discrimi natie van homosexuelen moet wettelijk strafbaar worden gesteld. Dat is een van de belangrijkste pun ten in een ontwerp-reso- lutie van het CDA-partij- bestuur, die de komende maanden aan de leden wordt voorgelegd. Op 15 december moet de CDA- partijraad hierover een besluit nemen. De resolu tie spreekt zich uit voor een vrijwel volledige ge lijke behandeling van he- terofielen en homofielen. Als uitvloeisel daarvan moeten homofiele samen levingsvormen dezelfde wettelijke rechten en plichten krijgen als bin nen het huwelijk bestaan, zo vindt het CDA. De uitbreiding van het wet boek van Strafrecht met een strafbaarstelling van discrimi natie van homosexuelen bete kent dat het maken van on derscheid tussen homo's en he tero's op de arbeidsmarkt strafbaar zou worden. Daarbij maakt het CDA op een enkel punt na geen onderscheid tus sen homofiele geaardheid en dienovereenkomstige leefwij- Volgens de resolutie mag de overheid bij haar benoemings- en ontslagbeleid geen acht slaan op de homofiele geaard heid en overeenkomstige leef wijze van de betrokkenen. Ook bij het benoemings- en ontslagbeleid van particuliere organisaties behoort de homo fiele geaardheid van de be trokkene als zodanig geen en kele rol te spelen. De CDA-re- solutie maakt op dit punt ech ter toch een voorbehoud als het om de homosexuele leef wijze gaat: de partij acht het niet de bevoegdheid van de overheid particuliere organisa ties te dwingen homosexuelen gelijk te behandelen, voorzo ver daarbij een beroep wordt gedaan op de levensbeschou welijke grondslag van deze or ganisaties. Met name dit punt is belang rijk voor instellingen van christelijk onderwijs. Blijkens de CDA-resolutie houden zij de vrijheid om met een beroep op hun levensbeschouwelijke grondslag de homosexuele leefwijze af te keuren en op grond hiervan onderscheid te maken bij het benoemingen en ontslagbeleid. Hoewel het CDA vindt dat een homosexu ele leefwijze geen beletsel mag zijn voor het werken in het christelijk onderwijs, wil de partij niet zover gaan het non- discriminatiebeginsel ook voor levensbeschouwelijke organi saties wettelijk afdwingbaar te maken. ADVERTENTIE HET NEDERLANDS ZIWELBUREAU TE RJJSWRK Het lekkerste lekker dat er bestaat is een warme krentenbol die je niet helemaal opensnijdt, vliegensvlug een klontje echte boter ertussen en lang zaam, zelfs behoedzaam oppeuzelen. Lekkerder kan niet Echte Boter Is méér dan lekker: het is ook lichter verteerbaar en er zitten natuurli|ke vitamine Méér dan lekker INU&H. hetisjamher mis NIKS {^JlUJËN UfeJÈWT/AN Ml |C6E"VAM0E/V 'ATAflfÖDiSCO Op 2AIEBXKMtfiiï/ l/ïlfti DEN HAAG De aow en de aww en de bijstands uitkeringen veranderen per 1 juli niet. Ook de kinderbijslag blijft onge wijzigd. Ww'ers en wao'ers met een (van het laatstverdiende loon afge leide) uitkering boven het minimum gaan er als ge volg van de korting van de daglonen (herziening sociaal-zekerheidsstelsel) netto wel op achteruit. Zieke werknemers krijgen in het vervolg nooit meer dan honderd procent van tijdens het netto-loon werk. Dat staat in het overzicht van de Sociale Verzekeringen en van de Bijstandsuitkeringen per 1 juli 1984, dat vandaag door het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid is bekendgemaakt. De aow- en aaw-uitkeringen, die via de netto-netto-koppeling zijn af geleid van het minimumloon, blijven ongewijzigd. Het be sluit het minimumloon ook per 1 juli te bevriezen, is reeds eind vorig jaar genomen. Aan gezien loonbelasting en pre mies eveneens geen wijziging ondergaan, zijn de netto-be dragen na 1 juli ongewijzigd. De wao- en ww-uitkeringen boven het minimum gaan er netto op achteruit doordat de de korting op de daglonen (waarover de uitkeringen wor den berekend) met zes pro cent. Deze dagloonkortingen vervangen de verlagingen van de uitkeringspercentages.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7