Qt Jk was doodsbang voor de Lisse gaat kleine kernen bebouwen ier wagens otsen op A4 ADJUDANT HUIJBERS VERLAAT NOORDWIJKSE POLITIE: Opnieuw fiets vierdaagse in Lisse Voorhoutse schoolverlaters brengen swingende musical wemvierdaagse met veel recordpogingen pagiëIDEN CcidaeSotvuwt donderdag 5 iuli i984 pagina 5 Plaats woning prinses nu al niet toegankelijk (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR Het gedeelte van het ko ninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar, waar prinses Christina en haar gezin willen gaan wonen, is ook nu al niet toegankelijk voor het publiek. Het ligt aan de grens met het landgoed Duiven voorde in Voorscho ten, ver van de be staande wegen en pa den door het natuur gebied, op een plaats waar heel vroeger al eens een woning heeft gestaan. Omdat het in het natuurgebied ver boden is zich buiten de paden te begeven, is het voor het publiek onbereikbaar. De afgelopen weken is er regelmatig overleg ge weest tussen de architec ten van de prinses en wethouder A.F. Cocheret de la Morinière van Was senaar. Daarbij werd een schetsontwerp voor een villa ter tafel gelegd, dat was aangepast aan de specifieke eisen die aan een woning in het na tuurgebied worden ge steld. Dat schetsontwerp moet op enkele punten worden aangepast, zo heeft de Wassenaarse welstandscommissie, die in besloten vergaderin gen bijeenkomt, inmid dels besloteiu De gemeenteraad van Wassenaar moet uitein delijk een beslissing ne men over het bouwplan voor de villa. Voordat gebouwd kan worden, moet de raad zich name lijk uitspreken voor een wijziging van het be stemmingsplan. Volgens het huidige bestem mingsplan, waarin De Horsten officieel staan omschreven als „natuur gebied", mag er niet ge bouwd worden. Volgens de gemeentewoordvoer der van Wassenaar, de heer W. Kan, zal de ge meenteraad vermoedelijk wel meewerken aan de bestemmingsplanwijzi- ging. Een en ander hangt daarbij natuurlijk wel af van het bouwplan. 1merflora tien uur bezoeken NSBURG De zo- rbloemententoonstel- Zomerflora '84 is tot nk^'ynel zaterdag elke dag er m\ tien uur 's morgens 11 is, uur 's avonds te rit gePe^en- 1° de LC van IJ. Vieren stond in het ver- van de opening van indrukwekkende ex- itie, de foutieve mel- g als zouden de deu- om acht uur 's a- ■uim l)ós sluiten- LISSE De gemeenteraad van Lisse krijgt in zijn vergadering van woensdag 11 juli een aantal voorstellen over woningbouw te behandelen. Het betreft hier di verse kleine en kleinere lokaties, waarvan sommige al geruime tijd op afronding wachten. De bouw aan de Grachtweg bijvoorbeeld. Er ligt een plan van woningbouwver eniging Volksbelang om daar tien woningen te bouwen. De raad wordt gevraagd een kre diet beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van de diverse gronden. In dat krediet worden ook de resterende grondzaken rond het Museum voor de Bloem bollenstreek geregeld, alsmede een bushalte op de Schoolstraat ten be hoeve van onder meer de gerefor meerde basisschool „De Akker". Een ander plan is dat aan de Ka naalstraat tegenover de Heulgalerij en de Lisbloemstraat. Het laatste stuk zal dan voortaan wat die hui zen betreft Lisbloemplein heten, zoals eerder werd besloten. Aan de Lisbloemplein zullen onder auspi ciën van Volksbelang 17 woningen verrijzen. Overigens komt in het krediet ook het bedrag voor dat benodigd is voor het bouwen van 8 woningen aan de Heereweg (voor malige winkel) door Het Gezinsbe- lang. Die woningbouwvereniging gaat ook de bouw van 9 woningen aan de Kanaalstraat ter hand ne men. Met de grond- en bouwkosten van de huizen aan de Lisbloemstraat is een bedrag van 1.646.096,- ge moeid. De bouwerij aan de Heere weg gaat ruim acht ton kosten en voor het plan aan de Kanaalstraat wordt bijna een miljoen gulden uitgeteld. De gemiddelde huurprij zen van de woningen zullen varië ren tussen de 384 en 400 gulden, afhankelijk van type. Met de reali satie van deze plannen worden enige „gaten" in Lisse gevuld die daarop (met uitzondering van de Lisbloemstraat) al geruime tijd wachten. Zware straffen voor vechtende jongeren DEN HAAG Vier jongens uit Bodegraven zijn door de Haagse politierechter veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot tien weken wegens hun aandeel in een vecht partij die anderhalve week geleden in het jongerencentrum Spi der in Zwammerdam plaats vond. In het jongerencentrum raakten op zaterdagavond zo'n veertig jongeren uit Bodegraven en Zwammerdam slaags. Zij gingen el kaar met wapenstokken en barkrukken te lijf. De aanwezige po litie moest assistentie vragen van de rijkspolitie in Boskoop om de knokpartij te kunnen bedwingen. De vier jongens verzetten zich daarbij tegen hun aanhouding. Een 19- en een 20-jarige jon gen kregen tien weken gevangenisstraf opgelegd waarvan zes voorwaardelijk. Eén jongen van 20 jaar kreeg acht weken ge vangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. De zwaarste straf werd uitgedeeld tegen de vierde vechtersbaas: zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Met deze uitzonder lijk hoge straffen hoopt politierechter mr. P. Koningsveld een einde te maken aan de regelmatig terugkerende vechtpartijen van jongeren in de regio. Toeristen bestolen KATWIJK Een 36- jarige Duitse toerist en zijn vriendin zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bestolen. Toen zij tussen half elf 's avonds en een uur 's nachts weg waren, werden geld en cheques uit hun hotel kamer aan de Boule vard gestolen De man mist een p riefeuille met 230 gulden, een cheque en autopapie ren en zijn vriendin haar handtas met daarin vier cheques met bijbehorend pasje en 100 Duitse Marken. is Huil 231 «fenlaan en Loosterweg OTnjdEcn waterleiding taat oigE Zeven woningen de Essenlaan en de Loos- treg-zuid zijn niet aangeslo- op het waterleidingnet. De 'oners van deze huizen be- ikken over een eigen )rgt lakwatervoorziening. Uit 1 pan onderzoek is echter geble- 1 iedei dat het met deze eigen in de haJaties opgepompt water enheiht is gesteld. Zij voldoen pel' it aan de eisen die eraan ge- poped moeten worden. Daarom het nodig dat de huizen rden aangesloten op het lerleidingnet, waarmee een Irag van bijna 35 duizend den is gemoeid. Een last die .1 te dragen is door de bewo- kindes' **et co^e8e schrijft in r dool a<^v'es aan raa^> dat doDtid1 °P ^et standpunt staat dat inwoners van Lisse anno ors etP behoren te beschikken meterr betrouwbaar drinkwater 7 - en een redelijke prijs. Der- l jve acht het college het bil- guldet 'n boge kosten, waar mees^ bewoners zich ge- onatst z'en- tegemoet te ko- t Jarin met een bedrag dat de \^jft van die kosten omvat, t college van B en W stelt raad woensdag 11 juli dan k voor het benodigde kre- !t voor de aanleg van een iterleiding in de Essenlaan de Loosterweg-zuid be- zateJlikbaar te stellen. ereni He romoj Rijksweg 4 ter hoogte van ^"Aelofarendsveen was gister middag het toneel van twee 7 ja/irijdingen waarbij een ge- d u/t^de viel- Omstreeks vier DS&X reden twee personenau- iehrv s en twee vrachtwagens peP elkaar. Een 30-jarige a/de^chtwagenchauffeur zag te at dat een auto voor hem g langzaam reed. Hij trapte jvenop de rem. Een daar- ïhter rijdende wagen, be- uurd door een 68-jarige r 20&n uit Hoofddorp reed ach- eitenrop de vrachtwagen. Een tugdbar weer achterop komende 1 eenachtwagen reed over de Aetersonenauto heen. De be- 'slui'uurder van de auto is met ibekende verwondingen aar het Heemsteedse Diaco- assenhuis overgebracht, wee uur daarvoor reden vee auto's op dezelfde snel- nke-eg op elkaar. De wagens Deerden zwaar beschadigd, vaaliQ bestuurders kwamen er vooqet lichte verwondingen van- f. NOORDWIJK „Water, de zee, het loopt als een rode draad door mijn le ven". Aan het woord is adjudant J.M. Huijbers (59) van de Noordwijkse politie die het korps ver laat. Na 36 jaar in Noord- wijk te hebben gewoond, voelt hij zich aardig inge burgerd hoewel hij zijn Rotterdamse afkomst nooit verloochent. Over de Noordwijkers zegt hij: „Het is een goed volkje, al staan de mensen af en toe erg op hun ponte- neur". Huijbers wordt binnenkort 60 jaar en gaat daarom met functio neel leeftijdsontslag, om plaats te maken voor jon geren. Morgen is er een afscheidsreceptie vanaf drie uur in de Rank aan het Wantveld. De volgen de dag gaat hij genieten van zijn vakantie (uiter aard per boot) en daarom wordt iedereen verzocht geen bloemen mee te ne men maar het geld daar voor te deponeren in een bus die in de Rank wordt klaargezet. De inhoud van die bus is bestemd voor het gereedschaps fonds van de Koninklijk Noord- Zuid-Hollandse Reddings Maatschappij (KNZHRM), waarvan Huijbers secretaris-pen ningmeester is. De heer Huijbers is adjudant F, zoals dat heet, de oudste adjudant dus en de derde man in het korps. Na een jaar Ko ninklijke Marechaussee en twee jaar rijkspolitie streek hij neer in Noordwijk. „Het is altijd mijn droom geweest bij de politie te gaan. Een vriend van mijn ouders was politie man met een helm en zo'n grote snor (met de hand duidt de adjudant een formidabele Keizer Wilhelmsnor uit). Die vertelde veel verhalen en daar zat ik als kleine jongen met rode oren naar te luiste ren. Later heb ik gesollici teerd bij de douane in Rotter dam, een douanier is ook een opsporingsambtenaar, maar dat werd niets en in 1944 sloot ik me vanuit mijn onderduik periode in Harmeien aan bij de Marechaussee. Toen werd het korps rijkspolitie op poten gezet en de Marechaussee werd daardoor min of meer overgenomen",vertelt Huij bers. Na twee jaar in Oude Wetering („de plaats trok vanwege het water, het va ren"), werd het hem daar ech ter te saai en hij kon in Noordwijk aan de bak bij de gemeentepolitie. Overigens kwam hij daar bijna bij de motorbrigade terecht. „Korps chef Basten zei tegen mij: Jij lijkt me geschikt voor de mo tor. En dan had je maar te ge hoorzamen, maar ik was bang voor dat ding. Toen zag ik op het laatst maar één mogelijk heid om er vanaf te komen: ik 'ging tijdens een rijles gewoon met motor en al onderuit en dat was toen dat. Ik mocht naar het strand, naar de Hoogtepun ten In Noordwijk klom hij van as pirant-agent op tot zijn huidi ge rang met als belangrijkste tussenstations de opzet en op leiding tien jaar van het korps reservepolitie en tien jaar stranddienst („alweer dat va ren"). „Ik heb ook altijd ge boft met de burgemeesters (Van Berckel en Bonnike) en korpschefs (Merckelbach, Basten en nu Van den Bout), die ik heb gehad. Die hebben de belangrijkste fase-wisselin gen in mijn carière mogelijk gemaakt. Daardoor kon ik in 1955 hoofdagent worden en in 1971 brigadier. Ik was ook al vroeg groepscommandant van de Mobiele Eenheid, een taak die niet voor een hoofdagent, wat ik toen nog was, maar voor een brigadier was. Te vens kreeg ik het beheer over de wapenkamer. Ook de schietinstructie van het perso- Adjudant Huijbers in een voor de laatste jaren karakteristieke pose: bezig bij het dienstrooster bord met het bespreken van vrije dagen van strandpolitieman Langeveld. neel en het strandcommando kwamen daarbij, net als wer ving en voorlichting op scho len". De laatste drie jaar is Huijbers belast geweest met „organisa tie en planning". Dat wil zeg gen dat hij onder meer de dienstroosters en vrije dagen voor het korps regelt, zorgt dat er steeds voldoende men sen in dienst zijn en dergelij ke. Eén van de hoogtepunten in zijn bijna 40-jarige carière bij de Hermandad is de ko ninklijke onderscheiding, de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau, die hij vorig jaar kreeg. Deze was voor hem aangevraagd als eerbetoon door allerlei instan ties waarin de adjudant actief is en was het Rode Kruis, de Reserve-politie, de strandpoli- tie (van 1963 tot 1977), het co mité voor minder-validen en bejaarden en het vlaggenco- mité dat altijd voor de versie ring van het dorp zorgde. Veranderd Er is veel veranderd in de 35 jaar sinds Huijbers zich, ver gezeld van een echtgenote en later ook een dochter en zoon in Noordwijk vestigde. Veel zaken, zoals opleiding, reser- vepolitie-training, schietinr- tucties en dergelijke zijn nu regionaal geregeld. Maar ook het dienst doen is veel moei lijker geworden. Die jongens van nu krijgen te maken met veel agressiviteit tegen de po litie. Ze staan veel dichter bij de criminaliteit. Ze hebben het niet makkelijk. Daarom moeten overheid en publiek achter de politie blijven staan, voor het evenwicht. De groot ste zorg is het voorkomen van een verlies aan motivatie. Daarom ook ben ik blij dat de opleiding verlengd is van één naar twee jaar. Ze krijgen er een stukje psychologie, maat schappijleer bij en know-how om beter in de maatschappij te kunnen functioneren". Overigens is de adjudant niet zo bang voor de jeugd. „De jeugd wordt nu zoveel verwe ten, maar neem nu een wille keurige zaterdag. Dan zijn er honderden bezig met sporten op de velden op het water, aan het trimmen en dan zijn er maar twintig in totaal die vernielingen aanrichten. Het valt dus wel mee: het zijn er misschien gemiddeld maar twee op de duizend die over last veroorzaken". Moeder zoek Om het vertellen van een anecdote uit zijn periode bij de strandpolitie kan Huijbers natuurlijk niet heen. Hij zit er vol mee en vertelt ze graag. „Je maakt veel gekke dingen mee. Zo was er een keer een 17-jarig Duits meisje dat niet alleen naar die wulpse bad plaats Noordwijk met vakan tie mocht en dus ging haar moeder mee. Op een gegeven moment is het meisje gaan zwemmen en toen ze terug kwam, bleek moeder te zijn verdwenen. Haar kleren la gen wel op het strand en de dochter waarschuwde de poli tie. Wij vreesden dat moeder was verdronken, hebben de dochter naar het pension ge stuurd en zijn op zoek gegaan. Pas 's avonds om acht uur werd de zaak opgelost toen er een telefoontje kwam van de Zandvoortse collega's met de mededeling: „Er zit hier een vrouw in haar nakie met een laken om zich heen". Wat bleek: moeder was een eindje gaan lopen en kwam voor Zandvoort op het naaktstrand terecht. Om niet op te vallen, ontkleedde moeder zich. Ze ging even zwemmen en raak te door de stroming ver uit de koers van haar bikini op het strand. De vrouw is in zee ge bleven tot het publiek van het strand verdwenen was. Je kan je natuurlijk voorstellen hoe de confrontatie was na af loop tussen de moeder en de dochter die niet alleen op stap had gemogen". In zijn vrije tijd zal de adju dant zich niet vervelen. Aller eerst gaat hij zich natuurlijk veel bezighouden met zijn grote liefde, het varen. „Ver der ben ik betrokken bij de oprichting van een close-har monie-groep, wil ik veel mu sea bezoeken, want daar ben ik een liefhebber van en ver der alles doen waarvoor nooit tijd was. Ik ben geen type om achter de geraniums te gaan zitten. Trouwens mijn vrouw is ook niet gewend dat ik veel thuis ben". ASTRID SCHOORDIJK LISSE De Ren- en Tour vereniging De Bollenstreek heeft gedacht tweemaal is scheepsrecht en gaat voor de tweede keer dit seizoen een avond fietsvierdaagse organi seren. De vorige vierdaagse is nog maar net achter de rug, maar en heeft alle redenen om nog eens zoiets op poten te zet ten. Niet in de eerste plaats omdat het de tiende fietsvier daagse is.Een andere reden is dat veel mensen aan het on langs gehouden fiets-evene- ment niet deel hebben kunnen nemen omdat er talrijke ande re sportieve zaken in Lisse te gelijkertijd plaatsvonden. Als men had gekozen voor bij voorbeeld de wandelvierdaag se, moest men de fietsvier daagse laten schieten. Uiteindelijk blijken zoveel mensen het te betreuren dat zé ook niet aan dit fiets-evene- ment hebben deel kunnen ne men, dat de RTV-organisatie heeft besloten om alsnog een tweede aflevering voor dit sei zoen op poten te zetten. Die tweede Fietsvierdaagse van 1984 vindt plaats van 9 tot en met 12 juli aanstaande en on getwijfeld zal men weer fraaie routes te fietsen krijgen. De start is elke avond om half ze ven vanuit het clubgebouw van de RTV aan de Spekke- laan. De eerste avond kan men dan dus ook daar inschrijven, voor vijf gulden per deelne mer voor de gehele vierdaag se. Natuurlijk ontvangt men na het volbrengen van deze vierdaagse ook een herinne ring aan dat gebeuren en dat kleinood zal ongetwijfeld in menige prijzenkast belanden. VOORHOUT De zesdeklas- sers van de Voorhoutse Anto- niusschool hebben ook dit jaar weer een daverende musical op de planken gebracht. De 35 schoolverlaters voerden „Pa leis op Stelten" op, een spel in drie bedrijven en ook dit keer weer geschreven door hun schoolhoofd, de heer B. Went. Het verhaal ging over een ei genzinnige koning, kostelijk gespeeld door Jan Piet van Kesteren, die veel te hard werkt. Als hij instort krijgt hij een prima verzorging van een nogal haai-baaierige zelfbe wuste verpleegster. Dit typetje werd neergezet met een prima rolvastheid door Suzan Verde- gaal. De lijfarts van de koning, „stijlvol" gebracht door Guido Geerts, probeert van alles om de koning wat op te fleuren en laat een aantal artiesten op draven. Hierbij bleek dat er in deze klas nogal wat talent huisde, zoals een alleraardigst gitaarduo, een klarinettiste, een playbackgroep en het no dige acteertalent. Een openbaring was Lisette Engelen, die in haar rol van de Russische danseres Ludmil- la, het hart van de koning ver overt. Het aanwezige publiek, dat zichbaar genoot, beloonde de jeugdige balletdanseres met een daverend applaus voor haar prachtige balletsolo. Dat Lisette talent heeft, blijkt wel uit het feit dat zij na een stren ge selectie is toegelaten voor een balletopleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De heer Went heeft de rollen als het ware „op het lijf" ge schreven. „Ik heb gepoogd om voor ieder een passende rol te schrijven, iedereen moet aan bod komen want het gaat om een hele zesde klas die af scheid neemt. Ik moet echt zeggen: dit was een eindeloos stel, die ook een jaar lang als een klit aan elkaar hebben ge hangen. Aan deze musical hebben ze kei- en keihard ge werkt en hebben voor hun in zet dan ook veel aandacht ver diend", vertelt het trotse schoolhoofd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. toORDWIJK De 'n 'Joordwijkse zwemvier- pjaagse, van maandag 9 tot n met vrijdag 13 juli, la' rordt dit jaar weer om- ^ij'ingd door veel evene- jenten. Een popgroep is :n git jaar achterwege gela- an in, maar wel zijn er vol- nn^> recordwedstrijden, de- °T ftonstraties door de 'tat loordwijkse brandweer, lerj?aterpolo-wedstrijden tussen diverse instellingen en verenigingen en er is een groot springkussen. De Nationale Zwemvierdaag- se, één van de vijf dagen kan men gebruiken als spijbel- of inhaaldag, houdt in dat men vier keer 500 meter moet zwemmen. Gezinnen en kin deren mogen 250 meter per avond afleggen. De starttijd is voor die laatste groep tussen vier en vijf uur en voor de Wassenaarse politie vervangt auto's WASSENAAR Het Wassenaarse politiekorps gaat de komende maanden haar wagenpark vervangen. De gewone benzinewagens zullen allen, vanwege de besparingen die dat oplevert, vervangen worden door diesels. Het gaat om drie surveillancewagens en twee personenau to's, die minder opvallend hun werk gaan doen. Met de aanschaf van de nieuwe auto's is een in vestering gemoeid van ongeveer 100.000 gul den. overige deelnemers tussen zes uur en half negen. Delname kost zesenhalve gulden per persoon. Wat betreft de recordpogin gen, dat is eën nieuwe activi teit van de KNZB. Het is de bedoeling landelijke ranglij sten van alle pogingen aan te leggen (de resultaten worden door het zwembad doorgege ven) en de beste drie kandid- faten van elk onderdeel moe ten op een landelijke finale te gen elkaar uitkomen. Onder delen zijn bijvoorbeeld plank- hangen (met de handen aan een plank boven het water), achteruit-zwemmen, voor paal staan (een variant op watert rappen: men moet een gym- stok boven water houden), over water lopen (alle uitvin dingen en hulpmiddelen be halve gemotoriseerde zijn toe gestaan), hoogspringen van de duikplank naar een bal aan het plafond en snelzwemmen: 25 of 50 meter met zwemvlie zen binnen een bepaalde tijd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5