f TAFEL Vaticaan richt oog op misdienaressen BTTïïTl Wie een beetje slim zijn ticket koopt, kan zeer goedkoop reizen Qeidóa Sotetojf1 S IlSüfcRS deGjAlENE HP kerk wereld PETIJP gr' ACHTERGROND CfiidócSomcwit DONDERDAG 5IULI1984 PAGIMp£ Het Vaticaan maakt mo menteel ernstig studie van de vraag of naast de misdienaars ook misdie naressen een plaats moe ten krijgen in de ere dienst. Dit heeft aartsbis schop Virgilio Noè (62), secretaris van de Vati caanse congregatie voor de eredienst, verklaard op een vergadering van liturgische commissies uit het aartsbisdom New York en de bisdommen Brooklyn en Rockville- -Centrum. Naar de aartsbisschop uiteen zette, wenst het Vaticaan de rol die de vrouw kan vervul len in de eredienst zorgvul dig te bezien. Hij vond niet dat er enig theologisch be zwaar kan worden aange voerd tegen het verrichten van diensten bij het altaar door vrouwen. Er is alleen sprake van een gevestigd ge bruik („een discipline") dat niet toe te laten, en dat vormt nu onderwerp van stu die, aldus mgr. Noè. Een tweede studieveld vormt het opnemen van dansvor men in de liturgie. Het aan vaarden van de dans zou een aanzienlijke breuk betekenen met de traditie, aldus de aartsbisschop. Zijn congrega tie is begonnen aan een gron dige studie van dit probleem. De uiteindelijke beslissing blijft voorbehouden aan de Heilige Vader. Zelf vond hij dat de dans in de westerse cultuur een heel andere plaats inneemt dan bij voor beeld in Afrika. Opneming van de dans in de liturgie zou daarom in verschillende cul turen sterke verschillen kun- De parochiepriester moet er volgens de aartsbisschop steeds op bedacht zijn, dat de eredienst de geest dient te ademen van het Tweede Va ticaans Concilie. Als de pries ter zich immer bewust is van het feit dat hij in naam van Christus handelt, zullen „on gelukkige vormen van, indi vidualisme" in de misviering achterwege blijven, vond hij. De aartsbisschop legde de na druk op het belang van het dragen van de juiste liturgi sche gewaden en het aanwe zig zijn van goede altaarkle- den en muziek, alle als on derdeel van de ontwikkeling van een goede liturgie. Als de plaats van de muziek in de li turgie op de juiste wijze wordt onderkend, kan het volgens mgr. Noè geen kwaad als bisschoppen en priesters worden aangemoe digd te zingen bij de misvie ring. HEFTIGE PROTESTEN AAN VOORAVOND BISSCHOPSWIJDING Anglicaans theoloog zou maagdelijkheid Maria betwijfelen Zo'n 12.500 belijdende leden van de Anglicaanse kerk hebben een petitie ondertekend waarin zij protesteren tegen de wij ding van de Anglicaanse theoloog prof. David Jenkins tot bis schop van Durham. De boze kerkleden menen dat de opvat tingen van prof. Jenkins over de maagdelijke geboorte van Jezus en diens opstanding niet in overeenstemming zijn met de leer van de Anglicaanse kerk. De verantwoordelijke aarts bisschop, dr. John Habgood, heeft de protesten echter naast- zich neergelegd en de voor morgen voorziene wijding zal dan ook gewoon doorgang vinden. De problemen ontstonden nadat prof. Jenkins in een door de BBC-tv uitgezonden vraaggesprek was ingegaan op vragen over de historiciteit van het leven van Jezus. In de bewuste uitzending had de theoloog de opstanding van Jezus omschre ven als „eerder een serie indrukken dan een afzonderlijk vast te stellen feit. Door die indrukken kregen Jezus' volgelingen gaandeweg de overtuiging dat hij leefde". Overigens betrof het hier volgens prof. Jenkins geen wensdroom of verbeel ding: „God maakte dat er iets gebéurde". De Engelse theoloog stelde voorts dat sommige wonderen uit het leven van Jezus uit historisch oogpunt beschouwd hoogst twijfelachtig zijn. In dit verband uitte hij ook twijfel over de maagdelijke geboorte van Jezus. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie nam aartsbis schop dr. John Habgood de theoloog in bescherming. „Prof. Jenkins zal spoedig leren", aldus Habgood, „dat de manier waarop naar een bisschop wordt geluisterd, hemelsbreed ver schilt van de wijze waarop een hoogleraar wordt aangehoord. De indruk die een uitzending via de media achterlaat is veel al meer bepalend dat wat er al of niet is gezegd". Volgens dr. Habgood beginnen veel protest-brieven met de vermelding, dat de schrijver de uitzending niet heeft gezien. Niettemin verlangen de briefschrijvers, dat prof. Jenkins on omwonden verklaart dat hij de geloofswaarheden zoals de Kerk die bij voortduring heeft onderwezen, onderschrijft. Prof. Jenkins heeft gezegd dat hij morgen, bij zijn wijding, de verlangde instemming met de leer van de Kerk zeer zeker zal betuigen. „Niets is verder bezijden de waarheid, dan dat met de wijding van prof. Jenkins de Kerk van Engeland haar ge loof in de vleeswording en opstanding van Jezus zou loo chenen", aldus aartsbisschop Habgood gisteren tijdens de persconferentie. Syrisch-orthodoxe patriarch feestelijk ingehaald Zijne Heiligheid Moran Mar Ignatius Zekka I, patriarch van de Syrisch-Orthodoxe Kerk, is gistermiddag op de luchthaven Twente aangekomen. Ter begroeting waren enkele honderden geloofsgenoten, onder wie bisschoppen, aanwezig. Nadat de patriarch door een kinderkoor was toegezongen ging hij onder politie-escorte naar het kerkelijk centrum van de Syrisch-or thodoxe kerk in Europa, dat is ondergebracht in een voorma lig rooms-katholiek klooster in Losser. Ter ere van de patri arch, de „paus" van de Syrisch-orthodoxe christenen, was er op de toegangsweg een lange rij erebogen gemaakt. Tijdens zijn verblijf van tien dagen in Nederland zal de patriarch het kerkelijk centrum in Losser inwijden en er een bisschoppensy node uit de hele wereld leiden. HERVORMDE JEUGDRAAD: „Jongeren niet benaderen met al te christelijke onderwerpen" Bij pastorale projecten voor jongeren moeten „al te christelij ke of religieuze" onderwerpen worden vermeden, want „voor veel jongeren zijn het christendom en de werkelijkheid van nu twee werelden die elkaar totaal niet raken". Dit schrijven de landelijke Hervormde Jeugdraad (HJR) en het Hervormd Evangelisatorisch Beraad (HEB) in hun rap port „Soms geloof ik er geen barst van", dat verslag doet van een proefproject van jongerenpastoraat dat beide organisaties twee jaar geleden begonnen. In dit project werd gekozen voor het „vrijplaatsmodel". Er werd een ruimte gecreëerd, waar jongeren op bepaalde avonden zonder verdere verplichtingen konden binnenlopen. Daarnaast konden zij deelnemen aan gespreksgroepen Het proefproject vloeide voort uit de nota „Gemeente met of zonder jongeren", die de Hervormde Jeugdraad in 1982 aan de Hervormde synode voorlegde. De raad constateerde, dat steeds minder jongeren zich bij de grote kerkgenootschappen aansluiten. Een van de oorzaken zou volgens de raad kunnen zijn, dat er in de kerken geen ruimte wordt geboden aan de jongeren en hun problemen. Om in deze leemte te voorzien stelden HJR en HEB voor twee jaar een jongerenwerker aan, die moest onderzoeken, of het mogelijk is het pastoraat onder jongeren op een nieuwe wijze gestalte te geven. In drie ge meenten Amsterdam-Zuid, Balk en Lelystad werd on der leiding van deze jongerenwerker met het „vrijplaatsmo del" geëxperimenteerd. Daarbij was het uitgangspunt, dat pastoraat hulp is bij geloofs- en levensvragen, maar dan niet hulp die door een beroepspastor wordt geboden aan een ge meentelid, maar wederzijdse zorg die leden van een gemeen schap voor elkaar hebben. Uit het rapport blijkt, dat het project in de drie gemeenten geen grote aantallen jongeren heeft getrokken. In Amsterdam trok het „praatcaf'e", dat gedurende zes maanden elke woensdagavond open was, acht stamgasten. Per keer waren er gemiddeeld vijftien jongeren. De bezoekers waren overwe gend alleenstaande studerende of werkende jongeren met een gemiddelde leeftijd van 24 jaar. Behalve de gewone avonden werden vier gespreksavonden rond een bepaald thema ge houden, die echter weinig belangstellenden trokken. Meer succes hadden de gespreksgroepen die regelmatig bij elkaar kwamen. In Balk en Lelystad waren er geen gespreksgroepen. Wel werden regelmatig programma's aangeboden over verschil lende onderwerpen. In Balk lag het aantal bezoekers tussen drie en twaalf. De gemiddelde leeftijd was nog geen twintig jaar. In Lelystad waren er ongeveer evenveel bezoekers. De gemiddelde leeftijd was iets hoger. De waardering van de jon geren voor het project was over het algemeen groot. De vrij willigers die het project begeleidden, toonden zich er teleur gesteld over, dat zij zo weinig jongeren uit randgroepen had den weten te bereiken. Italiaanse kabeljauw met wortelsalade en macaroni karamelvla Nodig voor twee personen: 250 g kabeljauwfilet, zout, ui, 50 g wortel, 1 lepel olie, 2,5 dl water, 2 lepels ket jap, laurierblad, basilicum, tomatenpuree, peterselie; 200 g worteltjes, 1 lepel ro zijnen, paar bolletjes gem ber, 1 of 2 schijven ananas met sap, zout, azijn, bies look; 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie, 25 g maragrine, 50 g geraspte kaas; 75 g suiker, 1 lepel water, 0,5 liter melk, 25 g maize- na, half pakje vanillesui ker. Spoel de vis af met koud wa ter, laat hem uitlekken en strooi er zout over. Bak dun ne uisnippers met plakjes wortel een paar minuten in de olie. Doe daar water bij met ketjap, laurierblad, basi licum, tomatenpuree en zout naar smaak, maak in dit (zachtkokende) mengsel de vis gaar in ongeveer tien mi nuten. Doe de vis in de tomaten bouillon, strooi er fijngeknip te peterselie over. Meng tamelijk grofgeraspte worteltjes met zacht gekook te rozijnen, stukjes gember en ananas, zout ananassap en iets azijn, garneer de salade met fijnknipte bieslook. Schep de margarine en ge raspte kaas door de gaar ge kookte macaroni. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en bruin worden. Wacht tot de helft van de bruin geworden sui ker bruist, doe er het water en direct daarna de melk bij en laat de karamel op een kleine pit oplossen. Meng de maizena aan met iets koud water en bind er de karamel- melk mee. Roer van het vuur de vanillesuiker door de vla. Garneer de afgekoel de vla met schuimpjes. JEANNE de avond nabezorgd. H '|H om politieke moelijkheden te MMMMMMMM handelaren in de dood, natie-"1" J 1 Uitzichtloos plan WE mtrent De voorzitter van de Algemene Ambtenarenbond, Vai^n he Scheur, heeft aangekondigd dat zijn bond opnieuw doenrdaga' ambtenarenacties voor te bereiden tegen de voorgen<jn aar nieuwe maatregelen van de overheid rond de ambtenar<eenN£ larissen. We gebruiken met nadruk het woord „maatregf pien* en spreken niet van voorgenomen nieuwe kortingen, tijd h in het overleg dat op dit moment gaande is schijnt het K net niet aan te sturen op kortingen zonder meer. jns m( fficier WAT het Kabinet wel voor ogen staat en dat was ajjjkhJ kend vanaf het moment dat het Kabinet aantrad is gend jaar opnieuw 2,7 miljard te bezuinigen op de ambt rensalarissen. Dit keer echter zal die bezuiniging waarsck CT lijk door een aantal specifieke maatregelen bereikt kur" worden en niet hoeven te worden gegoten in de vorm algemene kortingen. AFGELOPEN herfst hebben de ambtenaren acties gevo die niet alleen bij allerlei instanties en bedrijven, bij menige gewone burger diep.ingrijpende gevolgen hel gehad. Zij hebben daarmee het publiek behoorlijk tegen in het harnas gejaagd. Die acties hebben geen enkel nl effect gehad, want het Kabinet hield voet bij stuk. De ai" waren bovendien niet alleen gericht tegen de voorgenoi bezuinigingen voor dit jaar, maar op de. totale verminde van het budget voor de ambtenaren met 7 miljard, die Kabinet voor de hele regeerperiode tot en met 1986 ha« pland. De 2,7 miljard voor volgend jaar maken deel uit dat totale bedrag van 7 miljard. In feite is dus al gest^ tegen die vermindering voor volgend jaar. Dl e e, Het dreigement van Van der Scheur dat er weer nie\ ambtenarenacties op stapel staan hij moet het ons ni niet kwalijk nemen komt door die hele voorgeschiedP^*^ niet erg indrukwekkend over. Hij zou er beter aan doen, dat ker in dit vroege stadium, de weg van effectief overle/se zoeken, om daarlangs voor de ambtenaren nog te redden er te redden valt. ruilii rbij aut< Perioden met zon: DE BILT (KNMI) Geleide lijk zal de middagtemperatuur in ons land omhoog gaan. Dit is te danken aan een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Engeland naar ons land verplaatst. Hierdoor komt een eind aan de noordwestelijke stroming waarbij wolkenvel den van de Noordzee naar ons land worden gevoerd. Vrijdag mag dan ook op perioden met zon gerekend worden waarbij de temperatuur tot ongeveer eenentwintig graden kan stij gen. Aan het strand echter zal in de middag een wind van r G flsco: v ord zee staan, zodat daar de Jp dagtemperatuur enkele grab' v lager zal zijn. Dit hogedrulr bied brengt in vrijwel gel* P; West-Europa droog weer rtvis vooral in de westelijke hwel In het weekeinde kunt" E Vel Zuid-Scandinavië: 'fchï Droog weer met langs oncj Noorse westkust wolkenLra; den maar elders vrij zonyeis Middagtemperatuur van -'7, <$e In Vrij Nederland wordt deze week ingegaan op de vraag hoe het mogelijk is dat prijzen van vliegreizen soms maar de helft bedragen van de officiële tarieven. Amster dam wordt een paradijs voor de reizigers genoemd. Wie een beetje slim zijn ticket koopt kan zeer goedkoop vliegen. Ook Ad Latjes, sinds een paar maanden weer te rug op de discountmarkt, profiteert mee van de nieuwe mogelijkheden. Een herha ling van het debacle in '81 acht hij uitgesloten. „Als hij iemand bij mij boekt, krijgt hij direct de ticket mee". Verder een verslag over de mogelijke combines in de Tour de France. Vastgesteld wordt, dat hoe je het ook wendt of keert en hoe zeker de winnaar per definitie een fantastische renner is, steun en combines onontbeerlijk zijn. Een onzekere factor zijn de Columbianen, Australiërs en Amerikanen die hun ei gen sportcultuur meebrach ten. Knetemann daarover: „door de aanwezigheid van deze wielrenners wordt er meer gereden als bij de ama teurs. Voor de toeschouwers is dat prachtig, voor de ren ners is dat niet zo leuk". In de bijlage aandacht voor de geruchten over bankfaillissementen i politieke moelijkheden te voorkomen. „Bij hem hebben andere motieven een rol ge speeld, inhoudelijke". Verder aandacht voor de vervanging van de taboes door de zogenoemde tegenta- boes. De roep hierom wordt volgens EM in deze tijd van restauratie steeds sterker. De vraag is waar begint de golf terug naar het oorspronkelij ke taboe? En wanneer geeft de anti-autoritair opgevoede ouder zijn kind de eerste lel? Ook de belangstelling voor de bedevaart komt weer op. In een sociologische beschou wing concludeert drs. G. van Tillo dat „angst de mensen de straat opdrijft". Als voor beeld wordt het Limburgse plaatsje Wittem aangehaald. Een tiental jaren geleden leek dit bedevaartsoord van de H. Gerardus ten dode op geschreven, nu verwerkt het in het hoogseizoen meer dan 6000 pelgrims per weekeinde. reldcrisis. Er wordt gewezen op het verschil met vroeger: toen had het westen de kolo niën in de greep, nu hebben ontwikkelingslanden ook het Westen in hun greep. „Het lot van de ABN is recht streeks verbonden aan de twijfelachtige kredietwaar digheid van Brazilië". In Elseviers Magazine een interview met de vertrek kende secretaris-generaal van defensie G. Peijnenburg. Er wordt onder meer inge gaan op de overwegingen van minister De Ruiter bij het rakettenbesluit van het kabinet. Volgens Peijnenburg is het niet juist dat De Ruiter veel liever „nee" had gezegd, maar ten slotte toch „ja" zei Hella Haasse ontving vorige week de P C. Hooftprijs, de hoogste literaire prijs van Nederland. Hervormd Ne derland heeft een verhaal over haar. Hanneke van Buuren, die bezig is nfët een proefschrift over de schrijf ster: „Hella Haasse is de grand old lady in de Neder landse literatuur. Iedereen kent haar. Haar boeken wor den veelverkocht". „Maar toch heb je vaak het gevoel haar niet genoeg recht te doen als lezer. Ze schrijft ook niet erg toegankelijk. Maar zij vindt het leven ook niet overzichtelijk. En zo be schrijft ze het: Iets dat funda menteel niet overzichtelijk en nooit helemaal begrijpe lijk is. Een mens is volgens haar steeds op zoek naar zichzelf, maar kent zichzelf Mr.R. Gonsalves, hoofdoffi cier van justitie in Almelo Van der Hek in de De Tijd over RSV: „We wisten dat het erg was daar, maar zó erg? praat met HN over de gren zen van een toleranter beleid ten opzichte van soft-drugs. Gonsalves denkt niet dat de handel in soft-drugs de ko mende jaren wordt vrijgege ven: „Wetenschappelijk on derzoek wijst er steeds meer op, dat het langdurig gebruik van hasj veel ernstiger scha de bij de mens veroorzaakt dan men tot nu toe aannam. Lichamelijke en geestelijke schade". Wim Bartels, internationaal secretaris van het IKV heeft in Moskou ervaren dat het Nederlandse rakettenbesluit daar merkwaardigerwijs wordt uitgelegd als een be wijs van kracht van de vre desbeweging. Hij vertelt in HN over zijn Moskou-reis. „Het zal nog wel enige tijd hink-stap-sprong blijven met onze contacten in Oost-Euro pa, maar „terug naar af" hoe ven we nu ook weer niet". Na een stijging die meer dan tien jaar heeft geduurd zijn de wapenverkopen in 1983 voor het eerst weer gedaald. Ongetwijfeld een teleurstel lende ontwikkeling voor de handelaren in de dood, schrijft De Groene Amster dammer. „Maar zal de nieu we trend zich doorzetten?" Auteur Michael Klare con cludeert dat de verbetering van de wereldeconomie en een aantrekkende vraag naar wapens in 1984 tot een scher pe stijging van het aantal or ders zullen leiden. „Maar het is wel uiterst onwaarschijn lijk dat de nieuwe „wapen boom" de proporties van de jaren 1972-'82 zal kunnen De Groene praat met ex- staatssecretaris Jeltien Kraaijeveld, die nu weer Tweede-Kamerlid voor het CDA is. Voornaamste onder werp: Vrouwenemancipatie. Het blad valt het CDA aan, volgens het blad bij uitstek de partij die de emancipatie van de vrouw tegenhoudt. Kraaijeveld stelt dat heus niet alleen bij het CDA ge dacht wordt: „Moeten vrou wen nu, bij de huidige werk loosheid, wel zo nodig op de arbeidsmarkt?" Kraaijeveld geeft toe dat het onderscheid tussen abortus in het ziekenhuis wel, en in kli nieken niet in het zieken fondspakket, maar onzin is. „Dat onderscheid mag eigen lijk niet". Het CDA-Kamer- lid is vóór abortus in het pak ket. „Alleen in mijn fractie zijn er ook mensen die zeg gen: „Ik ben daar helemaal tegen. Dus daar krijgen we nog een lekker pittige discus- Nog meer CDA in De Groe ne. Nu gaat het over arbeids tijdverkorting. En de onder nemers die maar niet mee willen werken. Minister De Koning (CDA, Sociale Za ken) roept „32 uur, daar moe ten we heen", maar zo mak kelijk is het niet", aldus het Tweede-Kamerlid Gerritse (ook CDA). „De meeste on dernemers zien er als een berg tegenop". „Als de kater komt, is dat niet onze schuld". De RSV- op weg naar de nationale desillusie", schrijft De Tijd. „Wat op Watergate lijkt, zal snel vaderlandse proporties aannemen. Niks veroordelingen, niks schuldi gen; moties zal het opleveren, en misschien zelfs wel amen dementen". De Tijd relati veert het succes van commis sievoorzitter Cees van Dijk en de zijnen. „RSV: Schuld zonder boete" is de kop van het verhaal, een variant op het boek „Schuld en Boete" van Dostoievsky. Arie van der Hek, PvdA-Ka- merlid: „We wisten natuur lijk dat het erg was daar, maar zó erg? Het is schok kend. Dat ze het niet konden dat wist ik wel. Maar dat die incompetentie zo ver ging..." De Raad van Bestuur had schuld, dat is maar al te dui delijk, maar betaalde (en be taalt) geen boete, aldus De Tijd. Over drie jaar worden er in Nederland, verspreid over twee of drie centra, zo'n 50 harttransplantaties per jaar verricht. En dan is ook de fi nanciering geregeld, aldus de cardioloog dr. Bruschke. De hart-longchirurg dr. Huysmans, die op 23 juni de eerste harttransplantatie in Nederland verrichtte, blijkt een paar maanden geleden nog gezegd te hebben dat het volkomen onjuist zou zijn om dat te doen zolang de over heid daarvoor nog geen toe stemming heeft verleend... Behalve veel cultuur (boe ken, Johnny Kraaykamp) in dit nummer ook een alleraar digst interview met een oude rot in het sportverslaggevers vak: Herman Kuiphof (64) is aan z'n laatste Wimbledon toe. Kuiphof over de historische anekdote waarin Barend Ba- rendse de hoofdrol vervulde. „In de jaren '50, op de dag dat er een bergetappe in de Tour wordt verreden, valt het kabinet-Mendès-France. Als dat Barendse wordt toe geschreeuwd roept hij: Aan namen heb ik niks, ik moet rugnummers hebben". Bukman in de Post; „Geen discussie, geen vragen, geen ap plaus. Zo hoort het". De traditie getrouw veel poli tiek in de Haagse Post. De voorzitter van het CDA, Piet Bukman siert de omslag. De kop boven het zes pagina's lange artikel, waarin Hans Verstraaten een profiel schetst van deze voorzitter „die de eenheid er desnoods met de hamer inslaat" liegt er ook niet om. Bukman: „Geen discussie, geen" vragen, geen applaus. Zo hoort het". Hij wordt beschreven als een gedegen leverancier van de eenheid. „Fractieleider De Vries is wat minder gedegen op dat gebied". Voorts in HP een verhaal over de richtin genstrijd binnen de PvdA: het partijbestuur (lees Max van den Berg) contra Jo Rit- zen, Jos van Kemenade en fi nancieel expert Thijs Wölt- gens, het drietal dat eind au gustus komt met een rapport over een sociaal-economische koers voor de middellange termijn, „dat van beslissende betekenis belooft te worden voor de koers van de Partij van de Arbeid". Filmkenner Fred van Doorn analyseert het merkwaardige verschijnsel dat tien jaar ge leden het aanbod Franse films in de Nederlandse bio scopen groot en gavarieerd was en dat nu sporadisch een Franse rolprent wordt ver toond. Brugsma bezocht Hon garije, dat hij het andere Po len noemt. „Het enige Oost blokland waar de fysieke en psychische grauwsluier vrij wel geheel ontbreekt. De al tijd lezenswaardige rubriek „Taal" van Kwetal neemt het spraakgebruik van televisie nieuwslezer onder de loep en neemt en passant ook nog een stukje RSV-verhoren mee, die overigens ook in „Fatsoen" ter sprake komen. aan ae westKust tot co. het binnenland. ^e Denemarken: Droog en geleidelijk meer Middagtemperatuur rond hou Britse Eilanden: der, Vrij zonnig maar van het veer ten uit geleidelijk bewolk pla en later mogelijk een bui. ftjaar dagtemperatuur van 17 grJse Schotland tot 25 in Zuidofl" ve Engeland. lts i erin Benelux: ;nd Droog en geleidelijk meer z, hé Temperatuur oplopend van gr. op vrijdag tot ca. 25 gr. zaterdag. Duitsland: Overwegend droog en geleif lijk meer zon. Temperatif van 20 gr. in het noorden 23 gr. in het zuiden. Zaterqj hogere temperaturen. Frankrijk: Zonnig maar zaterdag zuidwesten ook kans op regen- of onweersbui. Middi temperaturen van 22 in Bretagne tot 30 graden I het zuiden. Alpengebied: Droog, overwegend zonnig, terdag in het zuiden kans een regen- of onweersb Middagtemperaturen in h noorden 20 tot 25 graden, het zuiden 25 tot 30 graden. Spanje en Portugal: Overwegend droog en zonn||| in Portugal later kans op ef|| bui. Middagtemperaturen ti| I sen 25 en 33 graden. |T- Italië en Joegoslavië: s - Droog en zonnig. Middagtef peraturen 25 tot 30 graden, f o mrJ'

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2