Cash nieuwe hoop Australische tennis Jaspers slaagt als enige E Maradona in Rome 3 Evert als laatste - in halve finales sportuitslagen Bierens en Zegveld ronde verder ADO in slotfase onderuit SPORT üzidóc Gouiatit DONDERDAG 5 IULI 1984 PAGINi Ketelaar en Schilder doen hun plicht LONDEN De Nederlandse com binatie Digna Ketelaar/Simone Schilder heeft zich in het meisjes dubbelspel van Wimbledon ge plaatst voor de tweede ronde. De combinatie Moreno/Saberon (Hongkong/Philippijnen) werd verslagen met 6-0, 7-6. Aanvanke lijk was het Nederlandse duo door de plaatsingscommissie niet geac cepteerd, maar toen het tot de he ren doordrong, dat Ketelaar en Schilder het jeugdtoernooi van de open Franse kampioenschappen op hun naam hadden gebracht, werd het duo als tweede geplaatst achter de Russische meisjes Mil- vidskaja/Savsjenko. Blanchard vijfde op WBA-lijst CARACAS De Wereld Boks Associ atie (WBA) heeft voor de maand juni de Ne derlandse halfzwaar- gewicht Alex Blan chard op de vijfde plaats gezet van de uitdagerslijst van we reldkampioen Mi chael Spinks. Euro pees kampioen Blan chard wordt voorge gaan door de Ameri kanen Braxten, Ed wards, Sears en Da- Nootdorper (75) wint draverij in New York NEW YORK De 75-jarige Gerard van der Wal heeft in New York een draverij voor amateurrij ders gewonnen. Op het ogenblik verblijven enkele Nederlandse amateurrijders in Amerika. Van der Wal, afkomstig uit Nootdorp, komt in Nederland al vijf jaar niet me In i draver aan de start, land mag men na de 70e levensjaar niet draverijen deelnemen. Dagelijks is de Nootdorper nog in de weer met het trainen van zijn eigen dravers. Toen hij hoorde van de trip naar Amerika nam hij de gok en ging mee. De organisatoren van de draverijen daar hadden er geen enkel bezwaar tegen dat de vete raan op de sulky in actie zou komen. In totaal kwam hij vier keer aan de start. Hij is de enige Nederlander die het tot nu toe tot t ning heeft kunnen brengen. Sportwereld Atletiek Bij wedstrijden in Munster heeft Peter van der Heyden zowel de 100 als de 200 meter gewonnen. De Ne derlandse kampioen op de korte sprint won in respectie velijk 10.68 en 21.28. Op de 1500 meter eindigde Marti ten Kate als tweede achter de Belg Alex Hagelsteens in 3.50.53 Atletiek Sebastian Coe heeft in Harringey de mijl ge wonnen in 3 minuten en 54,6 seconden. Coe, wereldrecord houder op deze afstand met 3.47,33, liep tot 600 meter mee in het deelnemersveld. De laatste 800 meter legde hij solo af in 1 minuut en 54 seconden. Plankzeilen Bij wedstrij den ter hoogte van Montpel- lier heeft bij de dames Jolanda de Jong de eerste drie man ches gewonnen. Loes Ladage werd twee keer derde en een keer tweede. Bij de heren won Reintsema de eerste manche. Eric van den Berg werd in de tweede en derde seance twee de. Softbal Nederland is in het internationale softbaltoernooi in Los Angeles zevende en voorlaatste geworden. De laat ste wedstrijd, tegen Canada, ging met 4-3 verloren. De strijd om de eerste plaats wordt in de play-offs beslist door Taipeh, de Verenigde Staten, Japan en China. IJshockey De Noorse ijs- hockeybond is door de Inter nationale IJshockeyfederatie (IIHF) beboet met 7000 gul den. De Noren hadden ver zwegen, dat één van hun spe lers, Skaare, had gespeeld in de Amerikaanse profliga (NHL). Skaare, die voor een jaar werd uitgesloten voor het nationale Noorse team, heeft gespeeld in de kwalificatie wedstrijden tegen Nederland. Voetbal Manfred Burgs- müller, de voormalige top schutter van de Bundesliga, zal komen seizoen spelen voor Rot Weiss Oberhausen. De inmid dels 34-jarige aanvaller heeft van het gedegradeerde FC Nürnberg een vrije transfer gekregen. Basketbal Nederland heeft gisteren in de finaleronde van het toernooi om de Jones Cup in Taipeh met 58-53 (27-18) ge wonnen van Japan. Henk Pie- terse was met zestien topsco- Goede dag Arend de Wrer^fN WASSENAAR Pikeur Wim van Laag deed het gistermiddag op de Wassen uur /g baan Duindigt uitstekend als gastrijdi uur de sulky achter Ypco Oostland. Tr.,pfinn Arend de Wrede had in de draverij o. Simpelveldprijs twee paarden aan de uur (g Zelf nam hij plaats achter de moeilijktp\Ur dan B en vertrouwde Ypco Oostland to „,,r it Win» van Dalen. „J/ de Fra Al snel na de start sprong Wodan B iuur fout en werd uitgeschakeld, maar sen Oostland ging dapper door en zegevier uur (I de goede kilometertijd van 1.20.00 uur Yack Boekelte en Waterman. Het was t|edon wens toch een goede dag voor traine Wrede uit Ureterp. In de tweede afduur (I van het amatricekampioenschap brac! uur oud-Europese kampioene Janne Drag|edon Wolvega voor hem Vincent D verraiuur (I winnend over de eindstreep. uur (I LONDEN Ooit was Au stralië de meest vooraan staande tennisnatie ter wereld. De volkssport produceerde op dat conti nent vanaf de nog in zwang zijnde grasbanen de ene topspeler na de an dere, terwijl de huidige topleverancier Amerika zich voor wat betreft de massa toch vrijwel louter interesseerde voor base ball, basketball en foot ball. Weliswaar schoven de Verenigde Staten ook regelmatig een vedette naar voren, maar dat was meer een exponent van het toen nog elitaire Ame rikaanse tennisgebeuren. Pas nadat er in tennis geld viel te verdienen, begon het grote publiek zich voor de sport te interesseren, schoten tennis- parken als paddestoelen uit de elementen grond en gingen hele legioe nen jeugdigen zich erop toe leggen. Australië verloor zijn dominerende positie en de ooit tot de verbeelding sprekende prestaties van bijvoorbeeld Lew Hoad, Rod Laver, Ken Rosewall en John Newcombe verbleekten met het jaar. Sinds gisteren heeft Australië weer een speler, op wie de hoop voor de toekomst kan worden gevestigd. Pat Cash namelijk zorgde ervoor dat het land van de kangeroes weer eens een veelbelovende ten nisser bij de laatste vier op Wimbledon kan koesteren. Cash (19) staat al jaren te boek als een jongeman met aanzien lijk meer dan gemiddelde mo gelijkheden. De feitelijke doorbraak van de inwoner van Melbourne bleef echter tot dusver uit. Op Wimbledon echter stootte Cash door tot de halve finales, na onder meer zeges op Mats Wilander, Kevin Curren en gisteren Andres Gomez, de nummer zes van de wereld uit Equador. Flonkerend Om Pat Cash nu direct te ver gelijken met zijn illustere voorgangers gaat veel te ver. Qua postuur lijkt hij nog het meest op de linkshandige La- ver, maar in zijn rechtshandi- ge spel ontbreken nog te veel hem reeds ook maar in de buurt van zijn vermaarde landgenoten onder te brengen. Dat blijkt niet al leen uit zijn resultaten tot dus ver, maar eveneens uit zijn niet zo flonkerende optreden van gisteren tegen Gomez, die overigens enigszins werd ge hinderd door een dijbeenbles sure. Eerder in het toernooi had Cash al het voordeel, dat hij de eveneens geblesseerde Wilander trof, waarna Curren niet optimaal tegen hem op de baan verscheen na het overlij den van diens vader. Dit jaar waren een halve fina leplaats in Houston en een kwartfinale in Aix-en-Proven- ce, beide op trage banen, Cash' beste resultaten. Op Queens, de generale voor Wimbledon, werd hij in de derde ronde uit geschakeld door de zeker niet vermaarde Zuidafrikaan Da- nie Visser, zodat Cash bepaald niet met hoge verwachtingen aan dit toernooi was begon nen. Ondanks het feit, dat hij vorig jaar bij zijn debuut op Wimbledon, waar hij in 1981 het jeugdtoernooi op zijn naam schreef, de laatste zestien be reikte, en pas door Lendl werd uitgeschakeld. Dat Cash op gras dus goed uit de voeten kon, was geen ver rassing - zijn enige twee toer nooizeges boekte hij op dat soort banen, in 1983 in Brisba ne, en twee jaar geleden in zijn woonplaats Melbourne. Dat hij doordrong tot de laatste vier op Wimbledon was daarom een feit, waarmee eerder reke ning werd gehouden dan de zelfde prestatie van Rod Fraw- ley in 1981 en Mark Edmond- son in 1982. Toch moest de jon ge Cash, die op Wimbledon ook in het dubbeltoernooi erg ver reikte, zijn echte door braak zoals gezegd nog realise ren. En als zodanig kan zijn plaats in de halve finales, waarin hij morgen uitkomt te gen de in bijna ongenaakbare vorm verkerende John McEn roe, wel degelijk worden be schouwd. Geen enkel probleem McEnroe kende evenals Jim my Connors gisteren geen en kel probleem om zich bij de laatste vier te scharen. De ti telhouder rekende in drie snelle sets af met zijn landge noot John Sadri, die overigens een opmerkelijke come-back beleefde. Sadri, finalist in 1979 in Australië en ooit zestiende op de wereldranglijst, ver dween vervolgens vrijwel uit beeld door af te zakken naar de 120e plaats eind vorig jaar. Zijn hobbies, snelle automobie len en - hoe vreemd het ook klinkt - archeologisch onder zoek in grotten in North Caro lina, vergden te veel zijn aan dacht, maar inmiddels is hij te rug. Evenwel niet goed genoeg om het McEnroe erg moeilijk te maken. Dat kon ook Paul Annacone niet ten opzichte van Jimmy Connors. De revalatie van Wimbledon '84 kon Connors in het begin van hun partij even bijhouden, maar ging vervolgens ten onder tegen de ontketende Amerikaan. In de wetenschap evenwel, dat hij aan zijn eerste proftoernooi 55 mille had overgehouden. Van de kook Tomas Smid kon Evan Lendl slechts aan het einde van de tweede set even in de proble men brengen. Lendl raakte in die fase zelfs zo van de kook, dat hij een beslissing van een vrouwelijke lijnrechter zoda nig aanvocht, dat het hem een waarschuwing kostte. „De bal waar het om ging", verklaarde Lendl later, „was zeker 35 cm uit. Ik vroeg toen aan die vrouw of ze misschien blind was", vervolgde hij met een zeker gevoel voor humor. ,,Ze reageerde niet, dus ze was wellicht nog doof ook. Maar ze rapporteerde het wel bij de scheidsrechter, dus ze kon waarschijnlijk liplezen". Om serieus te besluiten met: „Maar ik heb wel tegen de scheids rechter gezegd, dat hij bij mijn partijen maar beter niet meer op de stoel kan gaan zitten. Daar is hij niet goed genoeg Lendl, die inmiddels een dus danige vorm etaleert, dat hij als een serieuze opponent van McEnroe in de finale moet worden beschouwd - hoewel hij dan eerst dient af te reke nen met Connors -, had zich overigens nog over meer din gen opgewonden. Hij klaagde over het feit, dat bepaalde spe lers (Connors en McEnroe vooral) nooit op de buitenba nen behoeven te spelen. „Laat reageerden Connors en McEnroe afzon derlijk, maar wel eenstemmig op die door hen als wat kin derachtig beschouwde kritiek. Waarna Lendl zijn klaagzang besloot met: „Wat me ook erg irriteert is het feit, dat de kranten hier elke dag weer schrijven, dat McEnroe nie mand op zijn hoofd heeft ge slagen. Dat wordt over ande ren toch ook niet gemeld?" Het heeft er alle schijn van, dat Evan Lendl na zijn eerste grand slamtitel onlangs in Pa rijs, een beetje een klager is geworden over naar zijn smaak wat te geringe publici teit. Maar daarmee dwingt hij bij zijn collega's nauwelijks respect af. Dat zal hij met zijn racket moeten doen. Eerst te gen Connors, en vervolgens naar verwachting tegen McEnroe. Pas daarna kan Lendl echt iets te klagen heb ben. FRANK WERKMAN. LONDEN Als la|_\ ste deelneemst heeft Chris Eve zich gisteren g plaatst voor de halv»^ finales van het cr mesenkelspel. drievoudige winnar van Wimbledon r,ENC kende af met de onntois dekking van het toës vo< nooi bij de vrouwe1 d de twintigjarig Zweedse Car%i00i Karlsson: 6-2, 6-2. km: Karlsson, die voor ze ai (12 Wimbledon begon, ePlanc kleine 4000 gulden a km: prijzengeld had verdieignan maar daar in dit toern^naur bijna vijftig mille aQe R toevoegde, vertelde km. afloop van de partij <vry ze nog veel moet ler%; 2. „Ik ga terug naar hbbert met het idee, dat ik nkm: behoorlijk moet gaan Ctussi fenen op de lengte vgarte mijn slagen. Ik vond 1) krr voor het eerst op het cetussi tre court een hele leujlt; 2 ervaring. Ik kom hier j ker terug". kir Of Karlsson met dat la0jx <j ste bedoelde „als winr od, res" liet ze in het mijU; 3 den, maar zeker is dat 5 km tenniswereld van m goedlachse Zweedse v^,s er het nodige zal horen. kn -tuss 7°;2 kr Lel HELSINKI Stijn Jas pers heeft gisteravond in Helsinki zijn startbewijs op de Olympische Spelen in Los Angeles veilig ge steld. De in de Verenigde Staten studerende atleet voldeed in de Finse hoofdstad op de 5000 me ter met zijn tijd van der tien minuten en 32,46 se conden aan de zogenaam de B-limiet (IOC-norm) van 13.35.0. Op 1 juni had hij in Leuven al aan de zwaardere eis (A-limiet) van het NOC (13.26.0) ge hoor gegeven met 13.24,46. Jaspers was in Helsinki de enige van vijf op limieten jagende Nederlandse atle ten, wiens missie slaagde. De overigen kwamen wel in de buurt van de eisen van het NOC, maar haal den ze niet. 11.33 seconden van het NOC aan. Tijdens de nationale kam pioenschappen in Sittard liet ze weliswaar 11.26 klokken, maar de te sterke rugwind bood een helpende hand. In Helsinki had ze in de Finse Marjamaa een trekster van ni veau, maar ook deze loodste Cooman niet over de Grote Oceaan naar Los Angeles. Marjamaa finishte in 11.33, de tijd die Cooman moest maken. De Rotterdamse deed er een paar passen langer over: 11.43, wel onder de B-li- miet dook. Afhaken Hans Koeleman bokst op de 3000 meter hindernisloop op tegen 8.24.0. Het deelnemers veld in Helsinki was bereid Koeleman op sleeptouw te ne men, maar de in Amerika stu derende atleet moest te vroeg afhaken om aan de wens van het NOC te voldoen. Met 8.26,5 eindigde hij als vijfde achter de sterke Britse winnaar Graeme Fell (8.20,43), waar mee hij voor de tweede keer voor het examen voor het IOC slaagde, maar voor het NOC minstens een herexamen moet Hans Koeleman (links) in tweede positie achter de Brit Greame Feil op weg naar een tijd, die niet zou voldoen aan de door het NOC gestelde limiet. doen. Allen Ellsworth, de tot Nederlander genaturaliseerde Brit, kwam op de 400 meter tot de aanvaardbare tijd van 46,17 seconden (NOC-limiet: 45.85) en werd daarmee vierde. De Amerikaan Franks won in 45,45 seconden. Klaas Lok ten slotte fungeerde op de 5000 meter als lokvogel voor Jas pers. Zijn vriendendienst ein digde na ruim veertien minu ten (14.05.85), waarmee hij op de twaalfde plaats eindigde. Internationaal werd de beste prestatie verricht door Klaus Tafelmeier. De Westduitser wierp de speer naar 90 meter en 10 centimeter en overvleu gelde daarmee de Amerikaan se wereldrecordhouder Tom Petranoff (85.30 m) duidelijk. EERSTE KOERS (2040 meter): 1. Ydra P (F. van Klaveren) 1.22.4 2. Wicky de Vlieger, 3. Yvonne's Lady. Yuca Eberhof (G.A. Kolman) 1.22.3 2. Yvette S. 3. Willem Wilkes. Toto: winnend f. 3.10; plaats 1.60,f. 1.60, f. 2.30; koppel f. 17.50; trio 247.30. DERDE KOERS (2040 meter): 1. Wil gen du Bois (W.C.M. Duivenvoorden) 1.50; koppel f. 12.10; trio f. 80.50. Niet gestart: Winner Princess en Wln- ton a'Aster. VIERDE KOERS (2040 meter): 1. Ypco Oostland (W.J. van Dalen) VIJFDE KOERS (1800 meter): 1. Do mino Raaphorst (Mej. T.M. Robinson) 1.56.8; 2. Topcat. 3. Family Raap horst. Toto: winnend f. 3.20; plaats f. 1.40, f. 1.30, f. 2.50; koppel f. 4.40; trio f. 83.90. Niet gestart: Mark, Mon Anjolo en Primeur. ZESDE KOERS, 2100 meter: 1. Yoly Yoly (C.D. Immlng) 1.22.3; 2. Valco 2. Udeta Buitenzorg; 3. Walter Neyen- rode. Toto: winnend f. 9.50; plaats f. 1.70, 1.80, f. 1.70; koppel f. 32.40; trio f. 563.40. TIENDE KOERS. 2040 meter: 1. Schiewago (Me). M.S. Poort) 1.18.5; 2. Udet Westlandia; 3. Titana. Toto: winnend f. 1.90; plaats f. 1.00, f. 3.30; koppel f. 2.60; trio f. 9.20. Niet ge- t Robby Performer. Urica Marijke; 3. Urioca S. Toto: win- koppel f. 3.20; trio f. 26.10. ZEVENDE KOERS. 2040 meter: i. Woraz Fez (A.J. Mollema) 1.20.9; 2. Vita Top; 3. Windo Pride. Toto: win- start Tadira Loo. Totalisatoromzet f. 300.151.00. SOFTBAL Eerste klasse A: Frogs-PIrates 5-4 (tiebreak); EDO-ADO 3-2. Ulrica Wilkes; 3. Upsala Thelma. finales): McEnroe (VSt)-Sadri (VSt) Toto: winnend f. 2.10; plaats f. 1.20, f. 2.40; koppel f. 5.90; trio f. 37.00. Niet gestart Spencer K en Rodln. NEGENDE KOERS. 2100 meter: 1. Verawood du Bois (L. Dooper) 1.20.7; (Tsj) 6-1, 7-6, 6-4; Connors (VSt)-Paul Annacone (VSt) 6-2. 6-4, 6-2. Herendubbel (kwartfinales): S. May- er/Taygan (VSt)-Curren/Denton (VSt) 6-3, 3-6, 4-6. 7-5 (afgebroken wegens invallende duisternis). Damesenkelspel (kwartfinale): Lloy- (VSt)-Kohde/Mandli- kova (WDI/Tsj) 6-7, 6-4, 6-2; Jor dan/Smith (VSt)-Blount/Wright (VSt) 6-0, 6-1; Durie (GBr)/Kiyomura (VSt)-Cherneva/Savchenko (Sov) 6-2, 2-6. 6-4; Potter/Walsh (VSt)-Fairbank (ZAf)/Reynolds (VSt) 3-6. 7-6. 6-4. Gemengd dubbel (eerste ronde): Denton/Jardan (VSt)-Bourne/Moulton (VSt) 6-2, 6-7 (3-7), 6-4. Tweede ronde: Curren/Temesvari (ZAf/Hon)-Bradman/Brown (GBr) 7-6, 7-5, 6-0; Denton/Jordan (VSt)-Corx- /White (VSt) 7-5. 6-2. Derde ronde: Warder/Minter (Aus)- Purcell/Smith (VSt) 7-5. 7-6 (7-3); Es- tep/Navratilova (VSt)-Homes/Bassett (VSt/Can) 3-6. 7-5. 6-3; Riessen- /Hobbs (VSt/GBr)-Doohan/Leipus (Aus) 6-3, 6-2. SCHEVENINGEN Het internationale tenniskam pioenschap van Scheve- ningen heeft na de kwali ficatieronden ook in de eerste hoofdronde een lichte slachting beleefd onder de Nederlandse deelnemers. Drie van de resterende zeven bleven gisteren zuchtend in het koude gravel achter. Jam mer was ook het afzeggen van de bekende Austra liërs Charly en Michael Fancutt. Michael heeft zich op Wimbledon in de halve slotfase van het he rendubbelspel gemanoeu vreerd en Charly wil zijn succesvollere broer nu niet in de steek laten. Organisator De Metselaars zag zijn eigen spelers Robert-Jan Bierens en Michiel Zegveld winnen van respectievelijk Yonezawa (6-3, 6-2) en Tre- gonning (6-0, 6-1). Tom Nijssen rekende met tweemaal 6-4 af met Mare van Eekeren. Zoals verwacht was Frits Don giste ren op de Metsbanen kansloos tegen de als nummer één ge plaatste Yunis. De Argentijn gunde de Rijswijker alleen in de tweede set twee games: 6-0, 6-2. Mark Koevermans verloor met 6-1, 6-7, 6-1 van ene >ppe linger. ?de I Verrassend blijft het optry v van Christiaan Feefhed Feenstra won drie voorro'ugg en bracht gisteren ook laa eerste hoofdpartij op eeg naam. Mocht het laatste kafse tet Nederlanders zich ook>rde daag van hun tegenstaijem kunnen ontdoen, dan onworh er twee pikante kwartfirtale Feenstra-Bierens en Nijf str Zegveld. ge rde P1 DEN HAAG De soft- baldames van ADO zijn gisteravond in de slotfase van de uitwedstrijd tegen EDO met 3-2 ten onder gegaan. Daarvoor leek er voor de Haagse eerste klasser in Haarlem geen vuiltje aan de lucht. ADO koesterde een voorsprong van 2-0 en leek het duel winnend af te gaan slui ten. In de tweede inning was de Haagse formatie door Wilma van Rijswijk, die thuis kwam via een gestolen honk, aan de leiding gekomen. De voor sprong werd verdubbeld door Maijolijn Paul, die haar succes had te danken aan een twee- honkslag van Wilma van Rijs wijk. Twee fouten in de ze vende inning kostte ADO de zege. Via een homerun kwam EDO zelfs aan de zege van 3-2. Doordat koploper Pirates in de tiebreak met 5-4 verloor bij Frogs blijft de situatie in de eerste klasse A tamelijk span nend. Pirates blijft eerste met Shell, dat vier punten minder bezit als tweede en ADO op zes punten van de leider als derde. 3 avond nabezorgd. Zelfs bij een tussenlanding op het vliegveld van Rome moest Diego Maradona wo? geëscorteerd door veiligheidsmensen zich een weg banen door de in groten gb opgekomen enthousiaste menigte voetballiefhebbers. De Argentijn was op weg w het massaal naar hem uitkijkende Napels, waar hij in het komende seizoen zal jg spelen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10