Het is over en uit met de bakkies .Boetes zwartrijders inoeilijk te innen Nieuw puntenstelsel voor huurwoningen iLLEEN DE ECHTE HOBBYïSTEN ZENDEN NOG METDE27MC „Arts is in bepaalde gevallen gerechtigd euthanasie toe te passen" Ministerie onderzoekt KLM-contract met Iran Twee rapporten over kostprijs kernenergie spreken elkaar tegen „Dijkverzwaring bedreigt landschap" £ekLe (Souwrvt NNENLAND CeidócSouocvnt WOENSDAG 4 JULI 1984 PAGINA 9 uiden is tegen tbreiding kruitfabriek :DEN B en W van Muiden zijn voort- tegen elke uitbreiding van de kruitfa- k in deze gemeente. Dat staat in een no- aan de gemeenteraad. De aanleiding de aanvraag van de kruitfabriek, in j met het bestemmingsplan, uit te mo- breiden. Deze aanvraag werd gewei- Achteraf blijkt de uitbreiding van 36 kante meter zonder vergunning al tuwd te zijn. Burgemeester Ferman nt deze handelwijze „hoogst onzorgvul- Over eventuele stappen wil hij zich de wethouders beraden. B en W waren /ankelijk wel bereid het bestemmings- i ter plaatse te wijzigen. Er lag al een ■stel bij de raad, maar dat werd inge- ,ken na.de ongevallen in de kruitfabriek en vorig jaar, waarbij in totaal vier knemeu om het leven kwamen Dr. Willem Drees 98 Dr. Willem Drees viert morgen in zijn woning aan de Haagse Beeklaan zijn 98e verjaardag. De hoogbejaarde oud-premier volgt ondanks zijn ge brekkige gehoor en gezichtsvermogen nog nauwgezet de ontwikkelingen op politiek en sociaal- economisch terrein, om daarop in voor komende gelegen heden zijn verhelde rend commentaar te leveren. Mannen aangehouden na verkrachting AMSTERDAM De Amster- damse politie heeft maandag en gisteren vier jongemannen aan gehouden die worden verdacht van verkrachting van een vrouw in de Bijlmermeer te Amsterdam in de nacht van donderdag op vrijdag van de afgelopen week. De vrouw werd in een plantsoen bij de flat door vier mannen urenlang misbruikt. Ze hadden de vrouw ook bedreigd door ko gels naast haar lichaam te schie ten. Het viertal wordt gezien de ernst van de zaak zeer waar schijnlijk, aldus de politie, voor geleid aan de officier van justitie. De arrestanten zijn 15, 17, 19 en 21 jaar oud. Man met ruilhart op hometrainer ROTTERDAM De Goudse ruilhartpatiënt Ger de Keij- zer heeft voor het eerst op de fiets gezeten, sinds hij ruim een week geleden een nieuw heeft ingeplant heeft gekre gen. Volgens een woordvoer ster van het Academisch Zie kenhuis in Rotterdam (AZR) betrof het een oefening op de hometrainer. De Keijzer ligt sinds mandag niet meer al leen in een kamer, maar heeft gezelschap gekregen van een andere tranplantatie-patiënt. Zijn algehele gezondheidstoe stand is volgens het zieken huis nog steeds stabiel. De Vries eerste op voordracht Rekenkamer DEN HAAG Mr. K. de Vries uit Zeist, voorzitter van de Raad van Beroep *en van het Ambtenarengerecht in Utrecht, staat als eerste op de lijst van aanbevelingen voor een vacature in de Algemene Reken kamer. De president van de Rekenkamer, H. Peschar, treedt per 1 oktober van dit jaar vervroegd uit. Op de aanbevelingslijst van de Rekenkamer aan de Tweede Ka mer staat op de tweede plaats oud-staats secretaris van Binnenlandse Zaken me vrouw drs. S.J. Stuiveling, thans coördi nator van het (voor)onderzoek voor de parlementaire enquête-commissie RSV; op de derde plaats staat drs. J.G. van der Beek uit Zwolle, hoofd financiën van Overijssel. Vierde is ir. E.R. Bosman uit Den Haag, hfding-dir. van Rijkswater staat, dienst Informatievoorzieningen. Bij pleegvergoeding geen korting op bijstandsuitkering DEN HAAG Mensen die naast hun bij standsuitkering een pleegvergoeding krij gen, zullen niet op hun uitkering worden gekort. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) en zijn collega De Graaf (Sociale Zaken) hebben dat gisteren besloten. Zij werden het erover eens, dat die vergoeding niet als inkomen kan wor den beschouwd. De bewindslieden kwa men daarmee tegemoet aan de wens van de Tweede-Kamerleden Wessel-Tuinstra (D'66), Jabaay, Haas-Berger en De Pree (allen PvdA), die dit onderwerp in een commissievergadering ter sprake hadden gebracht Intussen zijn ook de achterstan den weggewerkt die waren ontstaan in de betalingen. )EN HAAG De """""7MC'ers zijn uitgewoed. Iet is aanmerkelijk stil- geworden rond het ,mens zo populaire „bak- Lie", waarmee drie jaar n olieden nog een kwart ken. niljoen mensen kletsten, -lkaar van alles op de '■SJoogte hielden en ruzie naakten. Een vaste kern Ïrtj'an echte hobbyisten ■5J»aat rustig door met zen- len, maar meer dan de I Kielft van de oorspronke- ïjke „bakkinisten" heeft J nmiddels afgehaakt. JUR MaHat de 27MC-zender in .980 was gelegaliseerd, ont- tond er een ware cultus id het bakkie (ook Marc- ider genoemd). In 1981 idden al 250.000 mensen oor 35 gulden een machti- 'ing om te zenden gehaald, anuit vrachtwagens, perso- ienwagens en huiskamers erd „getokkeld" dat het een ieve lust was en op de !7MC-band heerste bij tijd en ijle chaos. Nog maar nau- elijks had een zich Doorn isje noemende dame haar ,breakie break" laten horen f het betreffende kanaal itroomde vol met figuren als ~.lein Duimpje, Lady Opel en le Rose Panter. !r werd vooral gezellig ge- ibbeld, maar in de hoogtij- lagen gebeurde het niet zei len dat de 27MC-band werd jebruikt voor burenruzies en lamilievetes. Ook kon een lakkinist, die zich al te :hreeuwerig gedroeg en van ie de identiteit bekend was, r soms op rekenen dat hij 's morgens zijn auto danig ver- iield op de stoep vond. Het liep kortom een beetje uit de hand en voor de wat beschei dener 27MC'ers was de rage alleen maar hinderlijk. Terugloop Nu zijn er nog honderddui zend bakkinisten met een machtiging over. PTT-voor- lichter G. Veth weet niet precies waaraan de terugloop te wijten is, maar hij ver moedt wel dat voor velen het plezier er snel af was. „Er waren er bij die de band zo danig gebruikten, dat een an der er niets meer aanhad. Ze zaten elkaar te veel in de weg", aldus Veth. Met de opkomst van het bak kie schoten ook de verenigin gen van 27MC'ers als padde stoelen uit de grond. Die ver enigingen hadden zo hun wensen op het gebied van de toegestane antennes en het zendvermorgen. Om te voor komen dat de geluiden van uit de verenigingen tot net zo'n kakafonie zouden wor den als het getokkel op de 27MC-band, werd een over koepelend orgaan in het le ven geroepen, het Centraal Overleg Mare, kortweg COM. Voorzitter M. Boers uit Den Helder is bijzonder trots op zijn COM. „Want", zegt hij, „Nederland is het enige land in Europa waar de 27MC-ers een echt overlegorgaan heb ben voor de contacten met de Radiocontroledienst en der gelijke". Volgens Boers hoefde geen enkele vereniging zichzelf op te heffen door die terugloop van het aantal bakkinisten. Wel hebben ze allemaal min der leden, maar het aantal echte hobbyisten is nog groot genoeg om ze serieus te ne men. De COM gaat dan ook Noodkanaal De belangrijkste wens van het COM is dat kanaal 9 wet telijk een noodkanaal wordt. Als zodanig staat het nu al bekend, maar aangezien het geen officieel noodkanaal is, sturen sommige 27MC'ers hun gewone praatjes via ka naal 9 de lucht in. Volgens Boers kan zo'n officieel nood kanaal niet alleen hulp bie den aan iemand die langs de weg in nood raakt, maar ook bijvoorbeeld aan mensen die op zee problemen krijgen. Op dit moment heeft de rijkspo litie geen 27MC-apparatuur. Volgens Boers is de redene ring van het ministerie van Verkeer en Waterstaat als volgt: Er is geen geld voor 27MC-apparatuur en aange zien er toch geen echt nood kanaal bestaat, is die appara tuur ook niet nodig. „En het gekke is", aldus Boers, „dat in de rampenplannen die Den Haag maakt, kanaal 9 wèl als noodkanaal genoemd wordt". Een andere wens van de COM is dat het toegestaan wordt om richtantennes te gebruiken, wat het zendple- zier aanzienlijk zou verho gen. „Dan haal je Amerika of Indonesië op je sloffen", zegt Boers. „En nu kom ik, hier vanuit Den Helder, amper in Julianadorp". Ook een hoger zendvermo- gen zou de vanouds wat aan ruis onderhevige 27MC-band goed doen, vindt de COM. Voor het ministerie is de last die het vliegverkeer van een sterkere zender zou onder vinden, altijd een zwaarwe gend argument geweest. Boers gelooft helemaal niet De meeste „bakkies" blijven, goedgekeurd of niet, tegenwoordig in de doos. dat een 27MC-zender van pakweg 10 watt problemen zou geven. „Bij de marine en op de vliegbases ben ik dat nagegaan en daar zegt men nog nooit iets gemerkt te hebben van storing. Een ko lonel- vlieger van de basis Leeuwarden heeft eens ge zegd: elk vermogen hoger dan 0,5 watt is levensgevaar lijk. Maar in 1981 werd 2 watt toegestaan en de kans bestaat dat het straks 4 watt wordt", aldus een verbaasde Boers. Praatjes Dat het aantal 27MC'ers nu nog minder dan de helft is van wat het in 1981 was, deert Boers niet in het minst. Integendeel: de „echten" blij ven over, zegt hij. Ook vindt de COM-voorzitter die terug loop niet vreemd. „Kijk, in het begin is het natuurlijk al lemaal heel leuk, praatjes in de geest van: goeiemorgen buurvrouw, wat eet jij van daag? Maar daar is de lol wel snel vanaf". Voor de handel in zendappa ratuur is er minder reden tot juichen, al zal geen enkele handelaar beweren dat hij in de rode cijfers raakt, alleen omdat hij minder 27MC-zen- ders verkoopt. Alleen in Amerika breidt het ver schijnsel zich nog uit, maar daar heeft men geen limieten gesteld aan bijvoorbeeld het vermogen. „Hier is duidelijk sprake van oververzadiging. Al in 1981 liep het terug", al dus een zegsman van Tandy Corporation. Hij weet overi gens te melden dat de „scan nerwereld" wel in opgang is. Maar aangezien het gebruik van een scanner, bijvoor beeld om de politieradio af te luisteren, een nogal passieve bezigheid is, zal dat nooit zo'n rage worden als die van de 27MC-bakkies is geweest. DENISE DANNIS hek de |n op aanhouden- slechte weer feft er weer jns voor ge- ffgd dat een leboel mensen het laatste |ment nog een naar de zon |3ben geboekt. zonzoekers ferstroomden Iteren in elk kei Schiphol, lar het perso- (el het bijzon- druk had om |ereen nog op I aan een paar hnige dagen of ftken te helpen. rRECHT „Straf rech- lijke vervolging van rartrijders is haast een >g groter probleem dan it zwartrijden zelf", zegt ESO, het samenwer- ngsorgaan van de reekbusondernemingen. /GT) een recente bijeenkomst het Landelijk overleg con sole is verklaard dat veel za- in van zwartrijders niet ge hikt kunnen worden en deze .jQirvolgens bij justitie vastlo pen, vooral, door chronisch personeelsgebrek. Alleen al in Amsterdam be handelt het openbaar ministe rie jaarlijks ongeveer 90.000 van dergelijke zaken. Maar er komt een tweemaal zo groot aantal zaken binnen. Sepone ren is niet te voorkomen. Daarbij spelen volgens mr. E. wegen daar lang niet tegenop. Volgens mr. Stokman is het van belang nog eens kritisch te kijken naar het vrije instap pen in tram en gelede bus, om dat dit nogal uitnodigend werkt op mogelijke zwartrij ders. Ook is op de bijeenkomst gepleit voor duidelijke aanwe zigheid van controleurs, omdat betaling daardoor wordt gesti muleerd. Over verhoging van Stokman, plv. officier van jus- de boetes wordt verschillend titie in Amsterdam, ook de enorm hoge kosten van de jus titiële behandeling een rol. De uiteindelijk opgelegde boetes gedacht. Er is al gebleken dat de boete van 15,- die de Spoorwegen hanteren, steeds moeilijker te innen is. UTRECHT De arts is in bepaalde gevallen gerech tigd, maar niet verplicht om euthanasie toe te passen. Dit standpunt heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Genees kunst voorgelegd aan de staatscommissie die de rege ring over het euthanasievraagstuk moet adviseren. Het bestuur heeft zich alleen maar uitgesproken over patiënten die volledig in staat zijn hun wil te bepalen. Als zo'n patiënt in een ondraaglijke situatie verkeert (dat hoeft niet per se in de stervensfase te zijn) en dan het uitdrukkelijke verlangen ken baar maakt om te sterven, is de arts gerechtigd tot euthanasie over te gaan. Geadviseerd wordt in zo'n geval een andere arts erbij te betrekken, of toetsingscommissies in het leven te roepen. Dit punt moet nog nader worden uitgewerkt. „Helioform Nieuw" heeft werk genoeg DRUNEN De orderportefeuille van de schoenfabriek Helio form Nieuw in het Brabantse Drunen is goed gevuld. De pro- duktie in de eerstkomende maanden is al verkocht. Dat zei di recteur J. Harder gisteren bij de opening van het bedrijf. Helio form Nieuw is een voortzetting van schoenfabriek Helioform die in maart failliet werd verklaard. De tweehonderd werknemers kwamen daardoor op straat te staan. De Drunense zakenman Harder besloot de fabriek met 97 werknemers voort te zetten. Volgens hem is er voldoende vraag naar de zogenoemde ge maksschoen voor dames, het belangrijkste produkt van Helio form Nieuw. „We gaan ervan uit dat we per jaar 350.000 paar schoenen kunnen afzetten. Dat is voldoende om te kunnen draaien". VVD: gemeenteraad van Staphorst moet tv op school toelaten DEN HAAG Het is onjuist als een gemeenteraad op prin cipiële gronden medewerking weigert aan de aanschaf van een televisietoestel voor een openbare lagere school. Dit stellen de VVD-Tweede Ka merleden Dijkstal en Den Ou den-Dekkers in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs). De liberale kamerleden doelen daarbij op recente discussies in de gemeenteraad van Stap horst over de aanschaf van een televisietoestel voor een openbare lagere school. Zij willen tevens weten wat de staatssecretaris vindt van de opvatting van een van de raadsleden in Staphorst dat de televisie er de oorzaak van is „da( onze maatschappij een maatschappij van verwording en verwarring is geworden". Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.. DEN HAAG Er zal een onderzoek worden inge steld naar een contract dat de KLM begin 1982 heeft gesloten met de Iraanse luchtvaartmaatschappij Iran Air, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren meege deeld. Doel van dit onder zoek is na te gaan of het contract over het on derhoud van een tiental Boeing 747 vliegtuigen militaire componenten heeft. De woordvoerder reageerde op berichten, als zou de KLM op Schiphol onderhoudswerk zaamheden verrichten aan een tankvliegtuig. Voor zo ver be kend worden tankvliegtuigen voornamelijk, zo niet uitslui tend, gebruikt voor het bijtan ken van militaire vliegtuigen in de lucht. Volgens de KLM gaat het óm een civiel contract gaan waarover geen advies van het ministerie van buiten landse zaken hoeft te worden gevraagd. Het ministerie moet wel worden gekend in militai re contracten. ARNHEM De discussie over de prijs van kernener gie heeft gisteren opnieuw geleid tot twee tegenstrijdi ge uitkomsten. Volgens een recente kostenvergelijking van de Europese Elektriciteitesbedrijven in samenwer king met het directoraat-generaal voor energie van de Europese Commissie is kernenergie veruit het goed koopst. Daarentegen stelt de bezinningsgroep energie beleid (mensen uit het energie-onderzoek, de industrie, overheid, milieu-organisaties en vakbeweging) in een gisteren gepubliceerd rapport, dat de Nederlandse be hoefte aan elektriciteit tot het jaar 2000 het voordeligst gedekt kan worden zonder kerncentrales. Volgens de eerste kostenvergelijking, die gisteren door de Vere niging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VEEN) werd gepubliceerd, is het kostenvoordeel het grootst in West-Duitsland en Frankrijk; respectievelijk 6,5 en 5,5 cent per kilowatt-uur. In Nederland zal een kilowatt-uur stroom uit een kerncentrale bijna drie cent goedkoper zijn dan stroom uit een kolencentrale. De kostenvoordelen van kernenergie hangen in hoge mate af van de kosten van fossiele brandstoffen. Het grote aandeel van de kapitaalkosten bij kernenergie maakt volgens de VEEN dat op lange termijn de produktiekosten van kernenergie veel minder gevoelig zijn voor ontwikkelingen van de brandstofprijs. Volgens de bezinningsgroep zou de regering er evenwel beter aan doen elektriciteit op te wekken via warmte-krachtkoppe- ling, windenergie en waterkracht. Dat zou een besparing opleve ren van 350 miljoen gulden per jaar. Het ministerie hanteert vol gens de bezinningsgroep een „uiterst onwaarschijnlijke" kost prijs voor kernenergie, van 8,7 cent per kilowatt-uur. Dat zou 12,4 cent moeten zijn, verreweg de hoogste kostprijs in vergelij king met andere vormen van het opwekken van elektriciteit UTRECHT Een extra verhoging van de rivierdijken op basis van nieuwe berekeningen van Rijkswaterstaat zou een ernstige aanslag op het rivierlandschap betekenen. Dit hebben twintig natuurbeschermingsorganisaties gisteren per brief aan minister Smit van verkeer en waterstaat en de Tweede Kamer laten we ten. Rijkswaterstaat hanteert sinds kort hogere hoogwaterstan den om de verhoging van de rivierdijken te berekenen. Hoe ho ger een dijk, hoe breder de bovenkant wordt, waardoor de scha de aan het landschap volgens de natuurorganisaties alleen maar toeneemt. Met name voor de rivier de Waal zouden hogere stan den gelden dan tot dusver. Daardoor zouden de ontwerppeilen tussen Gorinchem en Tiel een meter hoger worden. De organi saties dringen aan op het instellen van een nationale, evenwich tig samengestelde commissie die zich nader moet bezinnen op de kwestie van de plotseling verhoogde peilen. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant als nieuwe abonnee I Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een koker met tennisballen naar: I Naam Plaats/Postcode. Telefoon i i Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar: I a Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag. ,ndH>ntm**. teneen g om een abonnement worden geweigerd Ct I sriemels 3rt DEN HAAG Met in gang van 1 juli '85 vol gend jaar gaat de rijkso verheid een ander pun tenstelsel hanteren aan de hand waarvan de huur prijzen worden bepaald. Het ministerie van volks huisvesting heeft gisteren gezegd dat het nieuwe sy steem eenvoudiger wordt en dat verschil in de hu ren van gelijkwaardige woningen in de Randstad en in overig Nederland zal vervallen. Staatssecretaris Brokx wil de huurberekening veranderen omdat een punt verschil in het huidige systeem kan leiden tot aanzienlijk verschil in huur. Een woning met 124 punten kan in N-Brabant bijvoorbeeld worden verhuurd voor 322 gulden per maand, terwijl een bijna gelijkwaardige woning met 125 punten in Amsterdam voor 660 gulden mag worden verhuurd. Het verschil van dit ene puntje kan voortkomen uit een iets groter oppervlakte van de woonkamer. In het nieuwe systeém is het volgens het ministerie niet langer mogelijk dat dergelijke verschillen optreden. In het op stapel staande systeem zal meer worden gekeken naar de prijs van een nieuwbouw wo ningwetwoning en de daarbij passende huur. Huren van ou dere woningen zullen meer daarop worden afgestemd. Verder zal de waardering voor de ligging van de woning en omgeving aan strakkere crite ria worden onderworpen. Thans is de waardering hier voor nog strikt subjectief, zo dat hierover vaak conflicten ontstaan tussen verhuurders en huurders

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9