HTÏÏ71 TAFEL Paus dag langer in Nederland Marshall-eilanden: elektronisch „paradijs"in Stille Zuidzee u 1 Praagse communisten: vervang paus door patriarch Moskou CcidócGoutattl kerk wereld zeepost ACHTERGROND Ceid&iQowuvnt WOENSDAG 4 JULI 1984 PAGINA R HENGELO Als het Vaticaan instemt met de plannen van de Stichting Pausbezoek, blijft paus Johannes Paulus II vol gend jaar een dag langer in Nederland dan aan vankelijk in de bedoe ling lag. Volgens het jongste concept-program ma zal de paus op zater dag 11 mei in ons land arriveren en woensdag 15 mei weer vertrekken. Het programma wordt morgen en overmorgen op het Vaticaan bespro ken in een bijeenkomst waaraan aartsbisschop Simonis en de Belgische kardinaal Danneels deel- Zoals het reisschema er nu uitziet zal de paus op zater dag 11 mei 's middags om streeks half vier op het vlieg veld Welschap bij Eindhoven aankomen. Vandaar zal de Heilige Vader naar Den Bosch gaan, waar hij, naar men verwacht, deelneemt aan de jaarlijkse Maria-om- megang. 's Avonds zal de paus in Den Bosch een dele gatie uit de wereld van het katholieke onderwijs ont moeten. Daarna reist hij per helicopter naar Amersfoort, waar hij de nacht doorbrengt in het klooster Maria Ter Eem. Zondag 12 mei bezoekt de paus Utrecht. Daar zal hij in de Irenehal van het Jaar- beurscomplex voorgaan in een eucharistieviering. Ver volgens zal de paus kennis kunnen nemen van het paro- chiegebeuren in Nederland en in de namiddag zal hij in het Jaarbeurscomplex verte genwoordigers van de Neder landse katholieke kerk, van de joodse gemeenschap hier te lande, van de orthodoxie en de Syrisch-orthodoxe christenen in Twente ont vangen. Maandag 13 mei wordt dan de „Haagse" dag met een eu charistieviering met gehandi capten en zieken. Deze zal vermoedelijk plaats hebben in de Onze Lieve Vrouw On bevlekt Ontvangen-kerk in de Elandstraat. Na de eucha ristieviering staat een ont vangst op het programma in de nuntiatuur. Voor de na middag in Den Haag is tijd gereserveerd voor ontmoe tingen met koningin Beatrix en prins Claus, met de rege ring en met leden van het Internationale Hof van Justi tie. Hierna keert de paus terug naar Utrecht. In het Paus huis in Utrecht zal de Heilige Vader worden ontvangen door de commissaris van de koningin in deze provincie en een ontmoeting hebben met kerkleiders uit de refor matie, een ontmoeting die be sloten zal worden met een gebedsdienst in het zgn. Pie- tershuis. Dinsdag 14 mei gaat de paus naar Limburg, waar hij de basiliek St.Servaas en de kerk Maria Sterre der Zee te Maastricht zal bezoeken. Het bezoek aan Limburg wordt besloten met een eucharistie viering in de open lucht op het vliegveld Beek. Vandaar vliegt de paus dan per heli copter terug naar Maria Ter Eem in Amersfoort, waar hij zich ruim een uur lang zal onderhouden met de leerlin gen van de daar gevestigde scholengemeenschap. De voorgestelde wijziging in de verblijfsduur van de paus in Nederland houdt verband met specifieke verlangens van de Belgische bisschop penconferentie ten aanzien van het pausbezoek, wegens de problemen die de tweeta ligheid van onze zuiderburen met zich meebrengt. Als ge volg daarvan dreigde zodani ge inperking van het verblijf van de paus in Nederland, dat de pastorale intentie van deze pauselijke reis door de Benelux-landen onvoldoende tot haar recht dreigde te ko men. Jezuieten gezuiverd van blaam in zaak-Galilei Met de publikatie een dezer dagen van de laatste proces stukken in de zaak van de Italiaanse natuur- en sterren kundige Galileo Galilei (1564-1642), wordt het "Ge zelschap van Jezus" de Jezuieten gezuiverd van de blaam dat het in de affaire is opgetreden als aanklager. Niet de Jezuieten, maar een "aartsbisschop of kardinaal" (in Galilei's tijd hoefden deze 'twee titels niet samen te gaan) is het geweest, die de grondlegger van de moderne fysica aanklaagde. Bij een be studering van het stuk waar in dit gebeurde, is in het per kament het watermerk ge vonden van een hooggeplaat ste kerkelijke ambtsdrager. De nieuwste en definitieve stukken uit het "Archivio Se- greto Vaticano" en de Pause lijke Academie van Weten schappen, zijn opgenomen in een boek dat de titel draagt "De documenten van het proces van Galileo Galilei", en volgens de prefect van het Vaticaans Geheim Archief, monseigneur Martino Giusti, is het werk "definitief" en is er "niets meer aan toe te voe gen" wat aan verder eerher stel voor de "ketter" zou kunnen bijdragen. In katholieke kringen in Tsjecho-Slowakije is heftig gereageerd op een voorstel van leidende kringen in de communistische partij om de Tsjechoslowaakse rooms-ka- tholieke kerk los te maken van Rome. De paus zou als geestelijk leider vervangen moeten worden door de pa triarch van de russisch-or- thodoxe kerk in Moskou. Dit heeft het Oostenrijkse katho lieke persbureau Kathpress in Tsjecho-Slowakije verno men. Vorige week hebben partij functionarissen, onder wie partijideoloog Vasil Bilak, leiders van de regeringsge zinde priesterbeweging Pa- cem in Terris tijdens een bij eenkomst in de Hoge Tatra twee voorstellen gedaan. In de eerste plaats zou niet de paus, maar de patriarch van de russisch-orthodoxe kerk uitgenodigd moeten worden voor de viering van de 1100e sterfdag van de H. Methodius in 1985. Bovendien werd voorgesteld, dat de rooms-ka- tholieke van Tsjechoslowa- kije zou breken met Rome, zich tot een nationale kerk zou verklaren en een „unie" zou aangaan met de russi sch-orthodoxe Kerk. Volgens Kathpress was de re actie van de leiders van Pa- cem in Terris „spectaculair". Sommigen protesteerden luid tegen deze voorstellen, ande ren verlieten uit protest de zaal. Het idee de russisch-ortho doxe patriarch in 1985 uit te nodigen, zou van Bilak zelf afkomstig zijn. Kardinaal To masek, de aartsbisschop van Praag, heeft in april de paus uitgenodigd de plechtigheden ter gelegenheid van de 1100e sterfdag van de H. Methodius bij te wonen. Op dit moment brengt een delegatie van de Tsjechoslo waakse regering onder lei ding van het hoofd van het Tsjechoslowaakse secretariaat voor religieuze zaken, Vladi mir Janku, een bezoek aan het Vaticaan. Naar verluidt wil het Vaticaan vooral be reiken, dat er weer bisschop pen in Tsjecho-Slowakije kunnen worden benoemd. Janku zou er vooral naar streven, dat het priesters niet langer verboden wordt lid te zijn van Pacem in Terris. De Dalai Lama, geeste lijk leidsman van de door China overheerste Tibetanen, heeft giste ren in Londen een ont moeting gehad met de aartsbisschop van Can terbury dr. Robert Run- cie. De Dalai Lama, die sinds zijn vlucht uit Lhasa in 1959 zijn hoofdkwartier heeft in de Indiase deelstaat Punjab, verblijft mo menteel in Groot-Brit- tannië voor een privé- bezoek. De witte sjaal die dr. Runcie op de foto draagt is een ge schenk van de Dalai Lama. De sjaal is sym bool van zuiverheid en eerbied. Bisschoppen synode in Twente over toekomst Syrisch- orthodoxe kerk Op de luchthaven Twente ar riveert vandaag Zijne Heilig heid Moran Mar Ignatius Zekka de Eerste, de patriarch van de Syrisch-orthodoxe kerk, voor een bezoek van bijna tien dagen aan Neder land. De patriarch, voor de Syrisch-orthodoxe christenen even belangrijk als de paus voor de rooms-katholieken, zal op 11 juli in Losser een synode leiden van bisschop pen uit de hele wereld. In deze Twentse gemeente be vindt zich het Europees cen trum van de Syrisch-ortho doxe kerk. Tijdens de bisschoppensyno de worden besluiten geno men over de toekomst van de Syrisch-orthodoxe kerk. De woordvoerder van de kerk sluit niet uit dat op deze bij eenkomst de vraag aan de orde komt of de hoofdzetel van de kerk in Damascus moet blijven, nu blijkt dat steeds meer Syrisch-ortho doxe christenen zich in het Midden-Oosten niet meer thuis voelen. Ze hebben nau welijks nog mogelijkheden om zich volgens hun eigen cultuur te uiten. Het is onder andere in sommige landen niet toegestaan de eigen taal te spreken. Het is om die reden dat een toenemend aantal Syrisch-or thodoxe christenen zich el ders vestigen. Populair bij hen is vooral Europa, omdat ze er over het algemeen goed worden opgevangen door an dere christelijke kerken. In Nederland telt de Syrisch-or thodoxe gemeenschap nu on geveer 2500 leden, voor het merendeel woonachtig in Twente. Na allerhande acties, zoals kerkbezettingen, moch ten ze uiteindelijk in ons land om humanitaire redenen blij ven. Justitie en de RS V-af faire INDIEN er bij de verhoren van de parlementaire enquêh commissie in de RSV-affaire kwesties naar voren zijn gekti men, waarbij het vermoeden is gewettigd dat het om straft re feiten gaat, dan wil de justitie daar de gegevens van hef^ ben. De enquêtecommissie is deze week van dat standpunt 'P de hoogte gebracht: een volstrekt normale stap die er| duidt, dat de justitie ook haar verantwoordelijkheden neenc in kwesties, die niet spontaan aan haar worden voorgelegj" Het gaat in de hele affaire natuurlijk vooral om het onde zoek van de parlementaire enquêtecommissie zelf. Zij tracl het antwoord te vinden op de vraag in hoeverre er foutl zijn gemaakt door overheid, Tweede Kamer en het bedrijl leven bij al die miljarden verslindende steunoperaties al het RSV-concern. Het belangrijkste oogmerk daarvan is 11 ring te trekken uit de affaire, teneinde ons in de toekomst verzekeren van een zo zorgvuldig mogelijk bestuur. INDIEN daarbij echter duidelijk wordt, dat individuele pe, sonen ernstige fouten hebben gemaakt en er zaken zijn passeerd die het daglicht niet kunnen verdragen, dan dien* die ook te worden bestraft indien het strafrecht daartoe aai leiding geeft. Commissievoorzitter Van Dijk heeft daarom ti recht de justitie toegezegd na afloop van de verhoren, ov< twee weken, eventueel verdachte feiten door te geven. In de RSV-affaire heeft in dit verband een uitspraak van c' voorzitter van de christelijke werkgevers, Van Eijkelenburf de aandacht getrokken. Hij is van mening, dat het werk va de parlementaire enquêtecommissie het bedrijfsleven in di|c krediet brengt. Van Eijkelenburg zal dan waarschijnlijk d( top van het bedrijfsleven, het management, hebben bedoel?; Hij heeft best een beetje gelijk als hij daarbij constateert, d«Ê' als gevolg van de RSV-enquête er de laatste tijd veel generi» liserende opmerkingen worden gemaakt over de top van h£ bedrijfsleven. „Als het bij RSV niet deugt, dan zal het elde£ ook wel niet deugen", zo redeneert menigeen. En dat is nr tuurlijk de grootst mogelijke onzin. e Het is evenwel net zo goed onzin te betogen, dat het teger^ deel het geval is. Het staat niet op voorhand vast dat RSV-top een uitzondering op de goede bedrijfsleven-reg(r vormde. Het is dan ook uiterst onverstandig van de NCV\^ voorzitter in een zo vroeg stadium al de bal naar de politie,r terug te spelen. .c HlJ heeft in dit verband ook betoogd, dat de enquête uife sluitend bedoeld is om het functioneren van regering et Tweede Kamer in de steunverlening aan RSV te onderzool ken, maar dat is volstrekt onjuist. Het is immers net zo goeu de opdracht van de commissie vast te stellen wat het ba drijfsleven, in dit geval de RSV-top, met de miljarden steu heeft gedaan; het een kan niet zonder het ander. Zo goed af het een zwaktebod zou zijn geweest als vooraanstaande pol^ tici het RSV-enquête-werk zouden hebben afgekraakt omd| de politiek er slecht van af is gekomen, zo is het- ook uiten zwak dat de ncw-voorzitter nu de commissie aanvalt omd4 het bedrijfsleven er slecht af komt. Gebakken ham met ijsbergsla en aardappelkoekjes ananasvla Nodig voor twee: 1 plak schouderham van 150 g, ei, paneermeel, 20 g margari ne; ijsbergsla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mos terd, 1 lepel olie, verse tuinkruiden (peterselie, bieslook, dille of lavas); 0,5 1 kg aardappelen, zout, ui, kerrie, 10 g mar garine, melk, paneermeel, circa 35 g margarine, pe terselie; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2 schijven ana nas (bewaar de rest van het blik tot overmorgen), jam. Snijd de ham in tweeën, haal de stukken door met één le pel water losgeklopt ei en door paneermeel. Bak de ham in warme margarine bruin (wees voorzichting met het korstje want dat stoot er gemakkelijk af). Haal de lelijke bladeren van de ijsbergsla en snijd de krop in repen van zo'n twee centi meter. Was de groente en laat haar uitlekken. Maak èen sausje van azijn, zout, pe per, suiker, mosterd en olie en meng er de sla en de fijn geknipte kruiden door. Bak van het overgebleven pa- neerei een omeletje, snijd het in repen en garneer er de sla mee. Kook de aardappelen gaar, giet ze af, stamp ze fijn en meng er de met kerrie ge fruite ui en zo weinig melk door, dat het een stevige pu ree wordt. Vorm van de pu ree op een plank met pa neermeel eerst een bal en maak daar een dikke rol van. Laat die koud worden, snijd er dikke plakken van en bak die in warme marga rine bruin. Strooi er fijnge knipte peterselie over. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een pap je, schenk daar wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even koken, voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat dè vla koud worden. Meng er stukjes ananas door. garneer de vla met een enkel stukje ananas en met jam. JEANNE KWAJALEIN Kwaja- lein is een eilandje dat deel uitmaakt van de Marshall-eilanden in de Stille Zuidzee. Het ligt in een vergeten uithoek van de wereld. Het zal daarom ook niemand verbazen dat 99,9 pro cent van de Amerikaanse bevolking niet op de hoogte is van het bestaan van dit eilandje, dat ech ter al 37 jaar Amerikaans grondgebied is. Evenmin weet men dat de rege ring in Washington er miljarden dollars heeft geïnvesteerd. Het eiland biedt een merk waardige aanblik. Tussen de wuivende kokospalmen staan stekelige radar- en radio-an tennes. Het heeft een vlieg veld waarop het grootste vliegtuig van de wereld ge makkelijk kan landen. Het stadje met 3.000 geïmporteer de Amerikaanse inwoners is zo naar Amerikaans voor beeld gemodelleerd, dat je je ergens in Nebraska zou wa nen, als je niet beter wist. De eilandengroep waarvan Kwajalein deel uitmaakt, is alles wat nog boven water uitsteekt van wat eens een grote vulkaan moet zijn ge weest. Kwajalein is met een oppervlakte van ongeveer twee vierkante kilometer het grootste eiland en vormt de voornaamste Amerikaanse militaire controlebasis op de Marshall-eilanden. De afgelopen dertig jaar heeft de VS bijna alle eiland jes die deel uitmaken van de Marshall-groep ontruimd; de oorspronkelijke bewoners zit ten nu samengepakt op het mini-eilandje Eyebe. Het ei landje heeft een oppervlakte van slechts 250.000 vierkante meter en hierop moetjn de o nnnwonen, die oor- het 1 De wereld heeft zich het lot aangetrokken van de bewoners van het atol Bikini (Marshall-eilanden), die hun door Ameri kaanse kernproeven verwoeste eiland moesten ontvluchten (foto). Maar ook de bewoners van Kwajalein werden gedwon gen naar een ander eiland te verhuizen. hall- gebied bevolk- Crème de la crème De bevolking van Kwajalein betaat praktisch geheel uit Amerikanen, de crème de la crème van Amerika's geta lenteerde technici, die zich voornamelijk bezighouden met het controleren van de omloopbanen van elders ge lanceerde raketten. Er staan natuurlijk wel de nodige voordelen tegenover het wonen in een dergelijke uithoek van de aarde. Kwaja lein heeft drie bioscopen, die gratis de nieuwste films ver tonen. Ook zijn er basketbal velden en tennisbanen, er is gezorgd voor een golf-course, een bowlingclub en zelfs voor een zwembad voor die genen die liever niet in de met haaien bevolkte lagune zwemmen. Voedsel, kleding en andere goederen worden tegen hoge kosten uit de VS naar het eiland gevlogen. Volgens Tracy Puritz, de adjudant van de basis, zijn er per maand 580 vluchten nodig om de 40 ton aan goederen te vervoeren die de levensstan daard in Kwajalein op peil moeten houden. Aantrekkelijk zijn natuurlijk ook de hoge lonen en belas tingvoordelen voor de inwo ners van Kwajalein. Maar alle financiële en sportieve voordelen ten spijt is Kwaja lein toch niet echt een para dijsje op aarde. Het leven vereist er namelijk nogal wat aanpassing. Allereerst zijn daar de uitge breide, nooit aflatende mili taire veiligheidscontroles, waaraan niet alleen de we tenschappers, maar ook hun vrouwen en kinderen zich moeten onderwerpen. In het telefoonboek van de basis staan met vette letters waar schuwingen gedrukt dat „te lefoongesprekken afgeluis terd kunnen worden". Hoewel het grootste gedeelte van de buitenwereld nog nooit van Kwajalein gehoord heeft, lijken de uitgebreide veiligheidsmaatregelen wel terecht. Ergens aan de hori zon ligt namelijk een Rus sisch schip, door de plaatselij ke bevolking Type X ge noemd, dat uitgerust is met apparatuur die de stroom van elektronische informatie naar het vasteland afluistert, verwerkt en analyseert. Veel van de informatie is natuur lijk zwaar gecodeerd, maar Type X, of een van zijn colle ga's is toch permanent aan wezig in dit deel van de Gro te Oceaan. Een ander punt van onbeha gen vormt de grote politie macht op het eiland. Voor elke vijf werkhemers op de basis is er één politieman. Hierover bestaan zelf liedjes, die er op neer komen dat de geïmporteerde bevolking zich „gevangen" voelt. Invasie Een mogelijke oorzaak voor de breuk in de paradijselijke illusie moet waarschijnlijk gezocht worden in de behan deling van de oorspronkelij ke bewoners, die er toe heeft geleid dat er in 1983 een po ging tot het herwinnen van hun door de Amerikanen be heerde land werd gedaan. De oorspronkelijke bewoners be gonnen toen vanuit het buur- eiland Eyebe met een invasie op de basis Kwajalein. Dat had niet alleen tot gevolg dat er nog strengere veiligheids controles kwamen, maar ook dat de op Kwajalein werken de Amerikanen zich er beter van bewust gingen worden wat de oorspronkelijke be volking uit naam van de VS was aangedaan. Als doekje voor het bloeden heeft de VS toegezegd 270.000 miljoen dollar uit te willen trekken om te zorgen voor een telefoonverbinding per satelliet voor de inwoners van Eyebe. Het wrange van de situatie is evenwel dat er op Eyebe helemaal geen tele foons zijn. En een telefoon is niet het voornaamste waar het de eilandbewoners aan ontbreekt. In feite ontbreekt het de 8.000 inwoners aan land, aan voldoende water toevoer, aan een goede medi sche verzorging en zelfs aan ruimte om hun doden te be graven. De voornaamste attracties van .de Kwajalein-atol voor de VS is dat het op ongeveer 6.000 kilometer van Califor- nië ligt ongeveer de af stand die Amerikaanse raket ten moeten afleggen om hun doelwitten in de Sovjet-Unie te bereiken dat het prak tisch onbekend is bij de rest van de wereld en dat de ei landbewoners sinds 1947 on der Amerikaanse rechtsbe voegdheid vallen. Eyebe is waarschijnlijks 's werelds slechtste voor beeld van kolonialisme en het is dan ook op z'n minst ronisch te noemen dat, ter- vijl president Reagan her- ïaaldelijk de mond vol heeft /an vrijheid en rechtvaardig- neid, de VS vasthoudt aan haar imperialistische houding ten opzichte van deze eilan den. Scherp contrast De condities waaronder de mensen op Eyebe moeten le ven, vormen een scherp con trast met het air-conditioned luxe leventje op de basis van Kwajalein. De oorspronkelij ke bewoners van het eiland pendelen elke dag heen en weer tussen Kwajalein, waar ze werken, en Eyebe, waar ze moeten leven. Ze mogen niet op het eiland blijven en de voornaamste voorzieningen gaan aan hun neus voorbij. Eyebe heeft te kampen met een groot tekort aan water, maar toch mogen de dagar beiders slechts 20 liter water terug naar hun huizen op Ey ebe nemen. En dat terwijl er op de basis water in over vloed is. De Amerikanen zullen waar schijnlijk verontwaardigd en in alle oprechtheid ontken nen, dat ze proberen de oor spronkelijke bewoners van het atol te verjagen. Maar het begint er wel op te lijken. De Marshall-bevolking heeft dan ook de hulp ingeroepen van een machtige advocatenbu reau uit Washington. Zij sle pen de federale regering op dit moment van rechtszaak naar rechtszaak. Het gevolg is dat de VS zich nu uiteindelijk gedwongen zien de bewoners de komen de vijftien jaar een compen satiebedrag van zeven mil joen dollar per jaar te beta len. De oorzaak van het pro bleem van de Kwajaleiners blijft echter bestaan. De wereld heeft zich wel het lot aangetrokken van de in woners van Bikini een van de andere eilanden in de Marshall-groep en hun door kernproeven verwoeste eiland, omdat die affaire nu eenmaal meer tot de verbeel ding spreekt. We zijn echter vergeten dat deze andere Marshall-bewoners net zo goed tot de slachtoffers van het atoomtijdperk gerekend kunnen worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Queensland 9 juli en mi Brazilië - ms Estrella del Mar 9 ju) Canada wekelijkse afvaart; Israël ms Camelia 11 juli; Japan - ms Rhii Maru 11 juli; Ned. Antillen - bia Express (Oranjestad, Willemstai 10 juli en ms Hector (Philipsburg) juli; Nieuw-Zeeland - ms Act 7 juli; Suriname - ms Hector 12 ji Ver. Staten van Amerika - ms Atlc tic Service 9 juli. De persberichten van PTT wordel- ook gepubliceerd in Viditel pagin 1( Perioden met zon DE BILT Morgen wordt het weer wat warmer dan van daag. Door het KNMI wordt een middagtemperatuur van rond de 19 graden verwacht, aan de kust blijft het wat kou der. De kans op buien is mor gen maar heel klein. De wind is nog steeds noordwest, maar hij neemt steeds verder in kracht af. Dit alles hangt samen met een hogedrukgebied dat zich van uit Ierland naar Engeland en dan verder in onze richting uitbreidt. Het ziet er naar uit dat we een paar dagen onder invloed blijven van dit sy steem, waarbij de temperatuur verder oploopt. In Engeland en Ierland zorgt dit hogedruk gebied al voor temperaturen van boven de 20 graden. In Duitsland en Oostenrijk is het kouder. Daar vielen ook enke le buien. In Zuid-Frankrijk en de rest van Zuid-Europa komt de temperatuur boven de 25 graden en in het binnenland van Spanje is het 's middags rond de 33 graden. Weerrapporten van vanmorgen^ Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven 15 11 0.3 Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Klagenfurt Kopenhagen zw.bew. 19 9 0 Lissabon 1*e Londen Stockholm Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Zuid-Scandinavië: Flinke zonnige perioden vooiC al in Zuid-Noorwegen. Droo|[ Middagtemperatuur van vijig tien graden meer naar het ooJ ten tot twintig graden plaatse! lijk in Zuid-Noorwegen. If Denemarken rond zeventiel graden. Britse-eilanden: Droog en zonnig. In het noordj westen later wolkenvelden Middagtemperatuur van zesl< tien graden in het noorden to tweeëntwintig graden in he zuiden. Benelux, Noord-Duitsland: Eerst nog wolkenvelden, maa| droog. Geleidelijk vanuit he zuidwesten meer zon. Middag temperatuur van zestien gra«ï den in het Waddengebied er1 de Duitse kuststreken to'1 twintig graden meer naar hec zuidwesten. Is Noordoostelijke helft vaie Frankrijk, Zuid-Duitsland: e Overwegend droog maar eersh vooral in Zuid-Duitsland no^ bewolking. Middagtempera11 tuur van vijftien graden ii? Zuid-Duitsland tot twintig gra? den in Noordoost-Frankrijk. 0 p <mMaxeMin N»«r- Zuidwest Frankrijk, Spanje? temp temp »iag Portugal: 31 Zonnig. Middagtempera tuuf van rond vijfentwintig graderf" in Zuidwest-Frankrijk erlr langs de kusten, tot drieënderk tig graden in Zuid-Spanje erf< Zuid-Portugal. k is Alpengebied: e Vooral in het noordelijk erf" noordoostelijke Alpengebied»' eerst bewolking met plaatse-? lijk wat regen, in het zifiden? en westen en later ook meei?' naar het noordoosten zon?» Middagtemperatuur in d# noordelijke en oostelijke dalere rond vijftien, in het zuiden ert' westen tot vijfentwintig graJ den. Nul-graden-grens oplo-T; pend tot ongeveer 3000 a 350CÜ m hoogte. P Italië, Adriatische kust: Vrij zonnig. Vooral in de Zuid*' -Italiaanse bergstreken 's mid-n dags bewolking en mogelijk? een bui. Middagtemperatuuije meest tussen vijfentwintig to#'1 dertig graden op laaglandniki veau. f' lotreg. 15 11 0.5 n w.bew. 13 10 Ir 13 10 Ir 25 13 0 n ibew. 27 15 n 25 10 0 IT 22 10 0 IT nbew. 27 15 0 n ;gen 18 10 0.7 it w.bew. 17 10 2 n

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2