Minerva vol goede moed naar jaar 2000 ALLERLEI(DS) Optimisme over grafisch museum Kleurrijke luchtreuzen trekken veel bekijks „Het lijkt de Himalaya wel CeidaeSowuvnt ZEVENHOVEN Vechtpartijen en tientallen klachten bij Minervafeest KONINGIN BEATRIX AANWEZIG BIJ LUSTRUMVIERING Milieu-effecten van produkten beter meetbaar LEIDEN/REGIO MAANDAG 2 JULI 1984 PAGINA 3 AMRO-bank Drs. A. van Gorp (38) is met ingang van heden be noemd tot directeur zaken relaties van het districts kantoor van de AMRO-bank aan de Stationsweg. Hij volgt drs. M. den Exter op die een functie buiten de bank heeft aanvaard. De heer Van Gorp is afkomstig van het hoofdkantoor van de AMRO-bank in Rotter dam. Hij heeft zich daar in het bijzonder gespeciali seerd in de dienstverlening aan het bedrijfsleven. Recht Het rechtsspreekuur voor vrouwen dat elke vrijdag in het Leids Volkshuis wordt gehouden, is in de maanden juli en augustus gesloten. De Rechtswinkel aan de Ketelboeter- steeg is wel open. Faillissemen ten In het district van de Rijnlandse Kamer van Koophan del gingen vorig jaar 112 bedrijven failliet Dat waren er 8 minder dan een jaar tevoren. In '81 bedroeg het aantal faillissementen nog slechts 51. Het merendeel van de bedrijven die failliet gingen, was gevestigd in Leiden. Dit waren er in het totaal 20. Daaronder waren 7 bouwbedrijven en 4 detailhandelbedrijven. Op de tweede en derde plaats staan respectievelijk de ge meenten Katwijk en Alphen aan den Rijn. In de totale regio kwamen de economische klappen het hardste aan in de groothandel (31 faillissementen) en in de de tailhandel (28 faillissementen). Japanse prenten De film „Ukiyo-E, beroemde Japanse prenten" draait zon dag 8 juli in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Deze 30 minuten durende film laat de we reldberoemde Japanse prenten van „Het Vliedende Le ven" de revue passeren. Conservator van de afdeling Ja pan, drs. Matthi Forrer voorziet de film van een korte in leiding. De filmvoorstelling begint om drie uur. (ADVERTENTIE) BOUWBURO ARCHITEKTUUR - BOUWTECHNIEK - PROJEKTORGANISA TIE TEL. 01714-3500 - MOLENLAAN 3 2394 AR HAZERSWOUDE RIJNDIJK LEIDEN De onderhan delingen over de vestiging van een grafisch museum in Leiden verlopen voor spoedig. Volgens Ch. van der Weijden, het hoofd van de directie stadsver nieuwing, heeft de stich ting die het museum wil oprichten alle aandacht op Leiden gericht. Het gaat om de Stichting Mu seum voor de Grafische Vak ken. Achter deze stichting gaat een aantal mensen schuil, dat probeert drukpersen en mate riaal dat vroeger in het grafi sche vak werd gebruikt te be houden door het in een mu seum onder te brengen. Lei den wordt als een goede vesti gingsplaats gezien, omdat in het verleden beroemde druk kerijen als Brill, Elsevier en Plantijn zich hier vestigden. De stichting onderhandelt mo menteel met de gemeente over het Pesthuis aan de Plesman- laan. In dat gebouw was altijd het Legermuseum gevestigd, maar inmiddels is dat verhuisd naar Delft. De Rijks Gebou wen Dienst heeft de huur per eind 1985 opgezegd en voor de gemeente als eigenaar van het Pesthuis is het dus zaak nieuwe huurders te vinden. Volgens Van der Weijden is de gemeente bereid het Grafisch Museum voor een relatief lage prijs de benodigde 800 vier kante in het Pesthuis te ver huren. „Het Legermuseum heeft allerlei vitrines achter gelaten, omdat die niet ver voerd konden worden. Voor het Grafisch Museum zou dat mooi meegenomen zijn", voegt hij eraan toe. Andere huurders zou de gemeente voor het Pesthuis niet gevonden heb ben. Mogelijk dat een gedeelte van de directie civiele werken er ondergebracht wordt, maar Van der Weijden zou met die oplossing niet echt blij zijn. „De kans bestaat dat veel van het oorsponkelijke karakter verloren zou gaan. Dat moet ten alle tijden worden voorko men". TWEE AGENTEN LICHT GEWOND LEIDEN De politie heeft dit weekend de handenvol gehad aan de festiviteiten rond het lustrum van de studentenvereni ging Minerva. Vechtpartijen en vele tientallen klachten over ge luidsoverlast rond het Van der Werfpark zorgden vooral in de nacht van zaterdag en zondag voor veel werk. Bij het park zette de politie een hond in om aan het vechten een eind te maken. De vechtpartijen begonnen toen in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half drie een groep jongeren vanaf de Doeza- straat het feestterrein in het park probeerde binnen te dringen. De groep werd tegengehouden door de ordedienst van Minerva en probeerde het vervolgens vanaf de Garenmarkt. Daar stond al een andere groep jongeren en totaal twintig jongeren probeer den uiteindelijk over de hekken te klimmen. Volgens een woordvoerder van de politie ontstond toen een massale vecht partij met de ordedienst, waarbij ook de gewaardschuwde politie betrokken raakte. Over en weer vielen rake klappen. Een poli tiehond beet een vrouw en twee agenten raakte lichtgewond. Minerva had toestemming gekregen om tot twee uur 's nachts live muziek ten gehore te brengen en vooral dat zorgde voor veel klachten over de voortdurende herrie. De optredens wer den inderdaad om twee uur gestopt maar ook na twee uur ging de overlast voor de buurt door. Uiteindelijk werd het pas rustig tegen half zes zondagmorgen. Ook afgelopen nacht waren er veel klachten van onwonenden van het Van der Werfpark over de herrie. De woordvoerder van de politie merkte vanmorgen op dat weinig te doen is tegen een schreeuwende en joelende massa. „Wellicht kan men overwegen om dergelijke feesten voortaan bij de Groenoordhallen te houden", voegde hij eraan toe. Een bewoner van een studentenpand aan het Rapenburg had vanmorgen omstreeks zes uur alle moeite om drie dronken studenten van zich af te houden. Het drietal bonkte op de ramen waarop de bewoner een bloemenvaas naar beneden gooide. Eén van het drietal kreeg de vaas op het hoofd en verloor een con tactlens. Het drietal trapte vervolgens een deur in en ging het pand binnen. De bewoner haalde een sabel te voorschijn en daarop verdwenen de studenten. Marebrug een dag gesloten LEIDEN De Marebrug, de verbinding over de Oude Vest tussen de Mare en de Lange Mare, gaat morgen voor een dag dicht. De beweegbare de len van de brug, de voorhar en achterhar, krijgen een onder houdsbeurt en zullen met zandstralen en dergelijke wor den bewerkt. Het werk begint rond acht uur en zal naar ver wachting rond vier uur afge rond zijn. Gedurende die tijd wordt de rijroute op de Oude Vest omgekeerd, zodat de ver keer via de Jan Vossenbrug de stad uit kan. Gezellige drukte op braderie Lage Rijndijk Er heerste zaterdag een ge zellige drukte op de braderie van de Lage Rijndijk. Kinde ren vermaakten zich op Euro pa's grootste moonwalk of namen een kijkje op een ech te kinderboerderij. Naast de kraampjes van de winkeliers van de Lage Rijndijk waren er ook stands van Leidse ver enigingen. Tevens kon men ambachtslieden aan het werk zien. Voor de muzikale om lijsting zorgen acht majoret- tengroepen en twee muziek verenigingen. LEIDEN Het Centrum voor Milieukunde aan de Leidse universiteit heeft een nieuwe methode ontwikkeld om mi lieu-effecten van produkten te beoordelen. De verontreini ging die een produkt veroorzaakt, kan hiermee worden vastgesteld vanaf de produktie van de benodigde grond stoffen tot aan de uiteindelijke afdanking van het eindpro- dukt. De methode zou ertoe moeten leiden dat consument, produktie-ontwerpers en overheid meer rekening houden met de verontreiniging van produkten. De methode is ont wikkeld in opdracht van het ministerie van ruimtelijke or dening en milieu en komt erop neer dat het aantal kubieke meters lucht of water dat door een produkt verontreinigd zou kunnen worden, wordt berekend tot op het niveau dat voor mensen nog juist acceptabel is. Op produkten zou door middel van een vignet vervolgens de mate van ver vuiling aangegeven kunnen worden. Eijmeren; Leonie Martine dv. C. P. M. van Noort en A. L. van Nieuw koop; Bernard Hugo zv. B. H. van der Ploeg en J. J. P. Hagen; Stefanus Cornelis Johannes zv. M. P. J. van Vliet en N. N. Tran Thi; Dimitri zv. J. Lenselink en A. H. Sampiemon; Contijn zv. J. Buijs en J. E. Talsma; LEIDEN Geboren: Anouk Pauli- Maarten Laurens zv. J. J van Putten ne dv. D. C. van der Kooy en T. van en p. p. Gerritsen; Raoul zv. F. A. M. Straathof en A. Molevelt; Martijn Ar- M. de Groot; Willem Jan Peter zv. G. jan zv. A. Oostendorp; Camilo Shanti J- Thomassen en Y. Barning; Johan- zv. R. E. Liem en W. J. M. Coppes; nes Cornelis zv. N. G. H. van den Cornelis Dirk zv. D. de Jong en M. Berg en C. A. M. Keijzer; Petrus Hu- H. Zwaan; Ilona Maria Elisabeth dv. bertus zv. H. W. Hoogeveen en A. A. P. Overwater en A. M. Jong; Schrama; Kate Elisabeth dv. W. J. Anna Carina dv. P. Bijl en M. Ver- van Ginhoven en A. Molenaar; Ivette duyn Lunel; Huig zv. H. Guijt en A. dv. F. T. Hommen en J. P. M. A. Pe- de Jong, Sedat zv. A. Kayhan en R. ters; Petrus Marcus zv. R. J. J. van Kus; Nina dv. J. Torruella Vila en E. Tol en C. H. A. M. Mathot; Joey zv. S. Leupe; Helena dv. J. van Duijn en H. Messemaker; Marcus Julius zv. D. Egmond en M. A. J. Bollen; Mike zv. T. van Haastrecht en M. M. G- de Ridder; Nils zv. J. F. Möller en R. C. Wap; Jessica Gerarda Johanna dv. H. Feenstra en G. G. Goudsblom; Stefan Benjamin zv. R. C. van Dijk en A. Maaskant; David zv. L. P. Poppema en L. T. M. Rother; Lydia Peironella dij en L Reina Helena dv. A. A. van der Meij; Karin dv. D. H. de Mooij en C. E. de Mooij; Jessica Ger- dina Maria dv. A. van Zeist en G. G. Velthuijzen; Tessa Lara dv. F. J. San tos Julido en A. M. C. Kloet; Fadoua dv. A. Achqaph en R. Cherif; Maria Gerarda dv. J. M. M. van der Voet e G. C. M van Zeijl. LEIDEN „Tussen de Leidse Universiteit en het Huis van Oranje heeft al tijd een speciale band be staan. Diverse leden van het Huis van Oranje heb ben, net als U, hier gestu deerd. Ik hoop dat deze traditie in de toekomst wordt voortgezet". Dit zei P. Bijleveld, praeses van studentenvereniging Mi nerva, zaterdag tegen Ko ningin Beatrix. De konin gin was aanwezig bij de plechtige opening van het 34e lustrum van Minerva, die werd gehouden in een stampvolle Pieterskerk. De viering van het 34e lus trum begon zaterdag met de intocht der reünisten. De lan ge stoet trok door de Bree- straat naar het stadhuis waar burgemeester C. Goekoop, zelf reünist, de (zeer grote) sleutel van de stad overhan digde aan de reünistenprae- ses, mevrouw C.J.L.M. de Beaufort-Sickinghe. De dui zenden reünisten, die werden voorafgegaan door ruiters, koetsen en muziek, trokken vervolgens naar de Pieters kerk voor de officiële ope ning. Onder de oud-studenten bevonden zich de ministers Van Aardenne en Korthals Altes, oud-minister Van der Klaauw, Jonkheer de Brauw (van de brede maatschappelij ke discussie) en M. Geertse- Koningin Beatrix, die was ge kleed in een korenblauwe ja pon, kwam rond kwart voor vier aan bij de Pieterskerk. De heliumballon kiest het luchi van Waddinxveen kon een rood-geel gekleurde ballon ternauwernood een huis ontwijken. Op een landweg getje tussen Waddinxveen en Reeuwijk onstond een grote opstopping. Reden voor deze file was een mand van een ballon die midden op de weg stond. Gisterochtend zullen de bal lonnen minder publiek heb ben getrokken. Dit werd veroorzaakt door de zeer vroege starttijd van zes uur. Om zeven uur vlogen bal lonnen over Leiden en de meeste mensen zullen toen nog wel op een oor hebben gelegen. LEIDEN Het geduld ocbtend gepland, maar ook mensen zo'n met hete lucht van de (weinige) toe- dit keer werkte het weer gevuld gevaarte gemakke- cnhLwL ZrXL 1 niet mee- Zaterdagavond lijk vasthouden. De Blue f P leek de ballonnenwedstrijd, Bell was de eerste ballon die de proei gesteld, maar za- gehouden in het kader van vertrok. Het duurde tien mi- terdagavond om tien over het 34e lustrum van studen- nuten voordat nummer twee half negen was het zover, tenvereniging Minerva, een- startte, maar daarna stegen De Blue Bell koos op ma- zelfde lot beschoren, maar de ballonnen vlak achter el- jestueuze wijze het lucht- tegen zes uur besloot men kaar op. Om vijf voor half ruim en zette koers in dan tocb 'n ieder geval de 'tien vertrok de zeventiende zuidoostelijke richting. In heliumballon van de Haagse en laatste vliegende recla- korte tiid stegen vervol- ballonclub te laten vertrek- mezuil (de meeste ballonnen «ens not? eens zestien ken' Pe ballon steeg om tien ziJn voorzien van wervende gens nog eens zestien voor half acht op en om acht teksten). hete luchtballonnen op uur kreeg men bericht dat De ballonnen, die in zuid- vanaf net terrein bij de het gevaarte bij Gorkum oostelijke richting over Lei atletiekbaan in de Leidse was gesignaleerd. den vlogen, trokken overal Hout. Het lange wachten Hoewel het nog steeds flink veel bekijks. De tijden van werd dubbel en dwars waaide en er zelfs een re- de eerste auto's leken te zijn beloond, want het was êenbui v»el. besloten veel pi- teruggekeerd. In Hazers- een onverppteliik opzicht l°ten tocb een poging te wa- woude, waar men de hele deze luchtreuzen aan hun gen" Men koos een PlekJe °P vloot luchtschepen boven rd= t»ïtn het 6rote grasveld, waar al het polderlandschap prach- reis te zien beginnen. sndBeen koortsachtige be- tig kon zien, waren veel Voor de meeste ballon- drijvigheid heerste. De bal- mensen uit hun huizen ge nen eindigde de reis bij lonzeilen (die een opper- komen om het fraaie Hazerswoude, Waddinx- vlakte van 500 vierkante schouwspel te aanschouwen, veen, Gouda en Reeu- meter hebben), werden uit- Af en toe lichtten de gas- wijk. De belangstelling gerold. Een voor een wer- branders onder de ballon voor de ballonnen was den deze zeHen door een nen op, hetgeen een spook- enorm in Hpzp Hnmpn ventilator gevuld met koude achtige aanblik bood. Op de Ook gisterochtend «oeg L"cht, Me' e^n irotegT Middelweg (een landwegge- cf.0f,°00n Uoii«« brander werd deze lucht tje tussen Boskoop en Ha- steeg een aantal ballon- vervolgens verwarmd, zodat zerswoude) stopten tiental- nen °P' de prachtig gekleurde bal- len auto's. Deze belangstel- lonnen vorm kregen en het ling werd veroorzaakt door Het was de bedoeling dat de luchtruim wilden kiezen. een gelande ballon. Ook op eerste ballonnen al op vrij- Men had de ballonnen van- de weg tussen Boskoop en dagavond zouden vertrek- wege de harde wind aan au- Waddinxveen stopten tien ken, maar wegens het slech- to's vastgebonden zodat ze tallen auto's langs de kant te weer (regen en wind) kon niet zouden wegvliegen. On- van de weg en kwamen dat niet doorgaan. De vol- der normale weersomstan- mensen met verrekijkers gende start was op zaterdag- digheden kunnen twee hun huizen uit. In de buurt De toren bijna bedwongen... STADHUISTOREN BEDWONGEN Bij de ingang van de kerk werden door mevrouw A. Karsten, vice-voorzitter van de lustrumcommissie bloemen aangeboden. In de regenten kamer werd koningin Beatrix voorgesteld aan onder andere professor dr. A.A.H. Kasse- naar, rector magnificus en mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit. Tijdens de officiële opening zei Minerva-voorzitter P. Bij leveld dat de vereniging zich niet liet ontmoedigen door deze tijd van bezuinigingen. „Velen hebben gezegd, dat de twee-fasenstructuur het einde van de studentenverenigingen zou betekenen. Niets is min der waar, wij gaan vol goede moed naar het jaar 2000". De studentenvereniging, die in 1976 nog 2000 leden telde, heeft momenteel 3000 leden. Professor Kassenaar ging in zijn rede in op de verhouding tussen universiteit en maat schappij (bedrijfsleven). „Wij weten niet waar de maat schappij behoefte aan heeft. Er komen vage antwoorden op onze vragen om informa tie, terwijl er wel wordt ge klaagd over de kwaliteit van de academici". Kassenaar zei dat Leiden meer en meer een onderzoeks-universiteit wordt. „Maar dat gaat niet ten koste van onze creativiteit op onderwijsgebied", stelde hij zijn gehoor gerust. Na de officiële opening trok ken de reünisten naar het feestterrein in het Van der Werfpark. Koningin Beatrix, die lid is geweest van de niet meer bestaande Vereniging Vrouwelijke Studenten (opge gaan in Minerva), maakte vol komen onverwacht met enke le vriendinnen van haar jaar club Agapantus een wande ling door de Leidse binnen stad. Koningin Beatrix maakt met enkele jaargenoten een wandeling door de Leidse Binnenstad. LEIDEN Halverwege de klim naar de top verzuchtte een van de klimmers, terwijl de regen op hem neergutste. „Het lijkt de Himalaya wel". Hij klaagde ook over trillende vingers. Maar de alpinisten zetten door en om vijf voor half twee bereikten ze de top. De klim had precies 35 minu ten geduurd. Nee, het ging hier niet om de beklimming van een Alp, maar om een klauterpartij naar de spits van de 60 meter hoge stadhuisto ren. Waaghalzen Damiaen van Doorninck en Jan-Joost Knopper waren de alpinisten die deze toren bedwongen. En dat allemaal omdat studenten vereniging Minerva 170 jaar bestaat. Van Doorninck en Knopper zijn waaghalzen die weten wat ze doen. Ze zijn allebei lid van de Leidse Studenten Al pen Club en beklimmen op gezette tijden een berg. Van Doorninck is zes jaar actief als alpinist en kan bogen op er varing die is opgedaan in de Alpen. Collega Knopper is pas 2,5 jaar bergbeklimmer, maar hij noemt zichzelf zeer fana tiek. Als het even kan, gaat hij een weekeinde naar de Maasrotsen in Dinant om daar te oefenen. De klim zou zaterdagmiddag om twaalf uur beginnen, maar wegens regen werd de start uitgesteld. „Het enige ge vaar is regen, er zit veel mos op de stenen en het wordt dan spiegelglad. Als het gaat rege nen, houden we ook meteen op", verklaarde Van Door ninck vooraf. Later, toen de door de wind opgezweepte re gen de klimmers geselde, stopten ze niet, maar klom men ze gewoon door. „Echt Alpenweer", was de enige op merking die Knopper maakte toen hij zo'n veertig meter bo ven het Stadhuisplein bungel de. „De regen viel wel mee", zei Van Doornink na afloop. In de top van de stadhuisto ren waren touwen vastgebon den die tot aan de grond vie len. Met behulp van die tou wen, de klimmers zaten eraan vastgehaakt, klommen ze naar boven. De touwen hin gen er voor de veiligheid. „We zitten altijd aan een touw vast", legde Van Doorninck uit. Problemen vormden vooral richels (uitstekende randen) waar omheen moest worden geklommen. Daarbij warén die richels erg glad. In de toren zaten leden van de Alpenclub die erop toezagen dat de touwen goed bleven zitten. Heel opvallend was dat beide klimmers zeer ontspannen waren. In de stromende re gen, vijftig meter boven de grond waren ze in staat grap jes te maken. Eenmaal boven wilde men de vlag uithangen, maar die bleek te zijn verge ten. Een van de helpers moest toen helemaal via de zeer smalle trap naar beneden en weer naar boven om de vlag op te halen en te kunnen uit hangen. De afdaling verliep zeer snel, het tweetal gleed soepeitjes via de touwen naar beneden. De belangstelling voor de klim was heel mager. Veel mensen keken even en liepen weer door. Onder de toe schouwers bevond zich ook de vader van van Doorninck, die toch enigszins opgelucht was toen zoonlief weer heelhuids beneden stond. „Het is toch raar om je zoon daar boven tegen die toren te zien".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3