voor harttransplantatie tudenten nog niet nancieel zelfstandig SaidMQounmd PvdA woedend over transplantatie „Bestraf rijden onder invloed van medicijnen Schilderij van Appel gestolen NINKLIJK IS Kamer akkoord met salarissysteem onderwijs Vrijheid boekenclubs aan banden gelegd 6 14 lUlu GENLAND DINSDAG 26IUNI1984 PAGINA 9 twen terug op n verzetskamp De afgelopen nacht heb- Kveer 25 vrouwen zich weer gemaakt van het terrein tot gisteravond hun vrou- etskamp was gevestigd. Na- ;eveer 100 actievoerende rond acht uur van het ter en verwijderd, werden hun ren verdere eigendommen jolitie meegenomen en werd Sfin omgeploegd teneinde te- minder aantrekkelijk te ma- .(sondanks lagen rond twee ^ichts weer 25 vrouwen onder Epn in de open lucht. Er is po- r jhet veldje tegenover de in- de vliegbasis Volkel aan haar die grijpt nog niet in. Geen straf voor reptielenvrienden GRONINGEN De broers Stoffer en Hilko T. uit Leek, die meer dan 4700 reptielen in hun huis hielden, zijn daarvoor veroordeeld zonder straf. De officier van justitie had 3.650 gulden boete geëist. De kanton rechter in Groningen, heeft wel de menagerie van de reptielen, die vo rig jaar in beslag werd genomen, verbeurd verklaard. Het gaat om enige honderden krokodillen, kaai mannen, wurg- en gifslangen, schild padden, kikkers, varanen en legua nen, die de broers er in twee aan grenzende rijtjeswoningen op na hielden. De dieren zijn intussen on dergebracht in Blijdorp, Artis en het Noorder Dierenpark in Emmen. De broers hebben beroep aangetekend Kruisverenigingen beter bereikbaar BUNNIK De kruisvere nigingen, die onder meer de wijkverpleging onder hun hoede hebben, zullen in de komende jaren streven naar de invoering van constante bereikbaarheid en beschik- baarheicL in noodgevallen. De normale „bedrijfstijd" van de kruisverenigingen zal bovendien uitgebreid worden tot 11 uur 's avonds. Dat heeft voorzitster Van Leeuwen van de Nationale Kruisvereniging gisteren gezegd tijdens de algemene ledenvergadering van de organisatie. AMSTERDAM Uit de etalage van ga lerie Krikhaar in de Spuistraat in Am sterdam is vanmorgen vroeg'een schilde rij van Karei Appel gestolen. Het doek heeft een waarde van 16.000 gulden. Overburen hebben gezien hoe een man_ een straattegel door het raam gooide,' deze verder intrapte, een schilderij van de wand haalde en rustig wegliep met het schilderij onder zijn arm. Toen de gealarmeerde eigenaar Krikhaar kort daarna de politie belde had hij niet on middellijk begrip voor zijn mededeling: „Er is bij mij een Appel gestolen". Het antwoord van de politie luidde: „Belt u ons daarvoor zo vroeg op?" Opbrengst medicijn- knaak 119 miljoen AMSTELVEEN De Zieken- fondsraad verwacht op grond van voorlopige kostencijfers over 1983 een voordelig exploi tatiesaldo van 1,034 miljard gul den voor de verplichte zieken fondsverzekering, de bejaarden verzekering en het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten. Dat is 179 miljoen gul den meer dan in februari werd geraamd. Een belangrijk deel van het verschil is te danken aan de lagere kosten voor ge neesmiddelen en ziekenhuisver- pleging. De Ziekenfondsraad schat de opbrengst van de eigen bijdrage voor geneesmiddelen de medicijnenknaak óp 119 miljoen gulden. Nog dit jaar voorstel beperking alimentatieduur DEN HAAG Minister Korthals Altes (van justitie) verwacht dat hij nog dit jaar zal komen met een voor stel tot beperking van de alimenta tieduur. Hij heeft dat de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vra gen van Kamerleden van D'66, PvdA en VVD. Het besluit tot indie ning van een wettelijke regeling is genomen na overleg met de departe menten van financien en van sociale zaken. Uit het antwoord blijkt dat rekening wordt gehouden met een mogelijke toeneming van bijstands uitkeringen als gevolg van een wet telijke beperking van de alimentatie- ids nodig voor WjJ betaleil anciering van fisplantaties rolg van de voorpagina) ineen secretaris J. fries van de Vereni- van Nederlandse pnfondsen heeft er ddels voor gepleit hen fonds wordt ge- 54/St waaraan de parti- ire fondsen, de zie- jondsen en de Alge- e Wet Bijzondere tekosten (AWBZ) :™2petalen. Dat zou vol- i De Vries wellicht erste stap in de rich- !van een volksverze- voor harttrans- jtaties kunnen zijn. 'financiering van za- als harttransplanta- "\fi heeft volgens De een breed draag- i nodig. [emeente Gouda beraadt over de vraag of het de ;n van de operatip van inwoner uit de midde- - van de Algemene Bij- ïswet zal betalen. Direc- Van Boxmeer van de •entelijke Sociale Dienst }ouda verwacht dat de ising daarover niet eer- 'an eind deze week zal De ministeries waeh- log op een advies van de ndheidsraad, dat bin- ;ort wordt verwacht. Als van de partijen wil op- len voor de kosten dient le regel de AWBZ als jgnet. We wachten het «eg tussen de ministeries ie verzekeraars af", aldus I Boxmeer. DEN HAAG Minister Deetman van Onderwijs is niet bereid een bijdra ge te leveren aan de dek king van de kosten van de eerste harttransplan tatie in Nederland, die zaterdag werd uitge voerd in het Dijkzigt-zie- kenhuis in Rotterdam door chirurgen van dit ziekenhuis en het Acade misch Ziekenhuis (AZL) in Leiden. Directeur mr J.H. Peters van het AZL schatte de kosten zondag op 100.000 gulden. De bewindsman zei gisteren dat ook zijn departement niet tevoren op de hoogte was ge steld van de transplantatie. Dat bleek ook niet het geval met het ministerie van wvc, zo verklaarde staatssecretaris Van der Reijden zondag. „Voor het ministerie van on derwijs geldt dat in de Rijks bijdrage van het departement aan de academische zieken huizen daarom geen reke ning met de harttransplanta tie kan worden gehouden", aldus Deetman. De academische ziekenhui zen ontvangen van het mi nisterie een Rijksbijdrage voor onderwijs en onderzoek. De bewindsman stelde in dit verband: „Uit het oogpunt van onderwijs en onderzoek is de harttranplantatie niet direct nodig geweest. Dat be tekent dat voor een Rijksbij drage deze operatie nodig had moeten zijn uit het oog punt van volksgezondheid en patiëntenzorg. Die vraag kan ik uiteraard niet beantwoor den. Dat is ter beoordeling van het ministerie van V ol ksgezond heid". Een woordvoerder van het ministerie zei in een toelich ting dat over de financiering van harttransplantaties nog een advies van de Gezond heidsraad wordt afgewacht. De kosten van de eerste transplantatie worden in eer ste instantie door het Dijk- zigt-ziekenhuis en het AZL zelf gedragen, zo verklaarde AZL-directeur Peters zon- CDA EN VVD WACHTEN ADVIES GEZONDHEIDSRAAD AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Politiek Den Haag heeft met ge mengde gevoelens gerea geerd op de harttrans plantatie, die zaterdag volkomen onverwacht is uitgevoerd door de medi sche teams van de acade mische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam. CDA en VVD nemen voorlo pig een afwachtende houding aan. PvdA-woordvoerster Müller-van Ast noemde de gang van zaken gisteren evenwel „ronduit schande lijk". Volgens het PvdA-ka- merlid mag de politiek zich niet op deze manier onder druk laten zetten. Mevr. Mul ler is het eens met staatsse cretaris Van der Reijden van volksgezondheid, dat de poli tiek op basis van adviezen moet beslissen öf en zo ja waar harttransplantaties kunnen worden verricht. CDA-woordvoerder Lansink meent dat de Gezondheids raad enig debet heeft aan de huidige gang van zaken, om dat nog altijd geen advies is uitgebracht. VVD'er Dees heeft minder moeite met de eigenzinnige actie van Lei den en Rotterdam. Naar zijn mening moet deze operatie als een experiment worden beschouwd. Mede op basis van de ervaringen ermee kan naderhand worden be paald of dergelijke ingrepen al dan niet moeten worden vergoed via de AWBZ of het ziekenfonds. De politieke beslissing over deze kwestie is niet eerder dan in het najaar te verwach ten. De Gezondheidsraad zal naar verwachting een van de komende weken een tussen tijds advies uitbrengen. Staatssecretaris Van der Reij den gaat ervan uit dat in de loop van deze zomer het re geringsstandpunt over dat advies wordt opgesteld, zodat de Kamer in september over de zaak kan debatteren. plg van de voorpagina) iximale steun in het stelsel voor studie- en krijgt de student Jer het inkomen van Iders niet hoger is jet minimumloon. ;eval bedraagt de maxi- idiesteun 12.275 gulden n uitwonende student ^•Wetenschappelijk onder- 1 12.005 gulden voor een ,ende hbo-student. Voor ddelbaar beroepsonder- dat 12.000 gulden en et voortgezet onderwijs gulden. Thuiswonende ontvangen 3.375 minder. rbgte van de basisbeurs litwonende studenten ;t per jaar: voor 18 tm ƒ7386; 21 en 22 jaar: 23 jaar en ouder: 8275. gte van de basisbeurzen olgens Deetman goed de leeftijdafhankelijke (Vbijslag voor kinderen ^jaar. De basisbeurs van V jarige is namelijk hoger kinderbijslag, die men pn 17-jarige ontvangt, jivullingen op de basis- en! beurs (beurs en rentedragende lening) zijn in hoogte afhanke lijk van het inkomen van de ouders. Bij een belastbaar in komen op het niveau van het minimumloon heeft de student recht op een maximumaanvul ling. Een hoger belastbaar in komen wordt opgedeeld in schijven van ongeveer 10.000 gulden. Van de eerste schijf dragen ouders 10%. van de tweede 20 en van de volgen de schijven 30% bij in de kos ten van studie- en levenson derhoud van hun kinderen. De aanvullende beurs (die niet hoeft te worden terugbetaald) verschilt in hoogte aanmerke lijk per onderwijsvorm: maxi maal 500 voor studenten aan de universiteit, ƒ3.376 voor het voortgezet onderwijs. De omgekeerde situatie geldt voor het maximale bedrag aan ren tedragende lening: 3.500 voor de universiteit, 1000 voor de bovenbouw van de havo. De terugbetaling van de rente- dragende lening begint na af loop van de studie en ge schiedt over een periode van 15 jaar. I-n bijzondere gevallen in maximaal twee jaar uitstel mogelijk. Het bedrag dat na 16 jaar nog resteert aan uitgestel de verplichtingen wordt kwijstgescholden. Achterstalli ge betalingen blijven echter staan. Studenten mogen tot 2000 gul den per jaar bijverdienen. Al les wat zij meer aan inkomen genieten wordt voor driekwart in mindering gebracht op de studiebeurs. Zelfstandigheid Minister Deetman geeft in zijn nota toe dat de basisbeurs te laag is om de student zelfstan dig te kunnen laten studeren. Volgens hem is het wel de be doeling dat studenten volledi ge zelfstandigheid krijgen als er in de toekomst extra geld beschikbaar komt. Dat mo ment zal, aldus Deetman, zijn aangebroken als de aflossing van de in het .nieuwe stelsel opgebouwde studieschulden begint. Dan kan de basisbeurs verder worden verhoogd en de aanvullende studiefinancie ring worden verlaagd. Een ho gere basisbeurs betekent dat de afhankelijkheid van het ou derlijk inkomen verder af neemt. agenda voor de leden het Koninklijk Huis is olgt: fni ies Margriet woont in pngen een gedeelte bij de viering van het hon- Ijarig bestaan van de Tniging Nederlandse jlsen Sociëteit. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Bejaard echtpaar dood gevonden AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft zondagavond in een woning in de hoofdstad de stoffelijke overschotten gevon den van een bejaard echtpaar. De 76-jarige man en zijn 78-jarige vrouw lagen, volgens de politie, al enkele weken dood in het huis. Hoe de twee om het leven zijn gekomen is nog niet be kend. Gisteren is sectie verricht. De namen van de twee slacht offers zijn nog niet vrijgegeven, omdat de familie nog niet is ge waarschuwd. EMELS Zendmast ontmanteld Als een spin in een web. Zo moeten de twee ME-ers op deze foto zich gisteren hebben gevoeld toen ze de op dracht kregen de 40 meter hoge mast van de pira tenzender „Radio Einstein" in Am sterdam te ont mantelen. Voor het tuien van de mast, die boven op een vier eta ges hoog gebouw in Amsterdam was bevestigd, hadden de pira ten meer dan 10 kilometer draad gebruikt. DEN HAAG De Tweede Kamer is het in grote lij nen eens met het voorstel van minister Deetman van Onderwijs voor een nieuw salariëringssysteem in het onderwijs. Dit bleek gisteren tijdens een commissiever gadering over de nota Herziening Onderwijs Salaris- structuur. Eerder bereikte de bewindsman hierover een principe-akkoord met de onderwijsvakbonden. Een belangrijk element uit het nieuwe salarisstelsel vormt het feit dat onderwijskrachten wor den betaald naar hun functie in het onderwijs en niet langer op basis van hun onderwijsbevoegdheid. Het huidige stelsel van eerste-, tweede en derdegraadsleraren wordt teruggebracht tot een tweegradensysteem. Ook wordt in het nieuwe systeem on derscheid gemaakt tussen „gewone" leraren en senior-leraren, met een hoger salaris. Polder bier Burgemeester Gruyters van Le lystad kreeg gis teren het eerste flesje polderbier aangeboden. Het bier, officieel „Flevopilsner", wordt gemaakt van gerst uit de Flevopolders. Het is een project van de Junior Kamer Oostelijk Flevoland. De op brengst wordt aangewend voor een goed doel. Amsterdam wil ook derde Floriade AMSTERDAM Als ook de derde Floriade in 1992 in Am sterdam wordt gehouden kost dat de gemeente „maar" 10 tot 20 miljoen gulden aan extra voorzieningen. Alle andere kosten in verband met deze internationale tuinbouwten toonstelling moet de gemeente toch maken of worden later, zo leert de ervaring, terugver diend. Wethouder Heerma (econmische zaken) van Am sterdam zei dit gistermiddag bij de presentatie van de Am sterdamse plannen met be trekking tot de volgende Flo riade. De Nationale Tuinbou- wraad beslist dit najaar welke gemeente de nieuwe tentoon stelling krijgt toegewezen. In de markt zijn naast Amster dam onder andere Den Haag (met Zoetermeer), Rotterdam en Utrecht. De eerste twee Floriades vonden beide plaats in Amsterdam: in 1972 op de plaats waar nu het Amstelpark is en in 1982 rond de huidige Gaasperplas. Scholten wil bundeling kleine partijen DEN HAAG Bij de eerst volgende kamerverkiezingen (mogelijk in 1986) moet er een gezamenlijke kandidatenlijst en programma op hoofdpun ten komen van de PPR, EVP, de groep Scholten-Dijkman en de Europese groenen. Deze „persoonlijke visie" gaf het Tweede-kamerlid Scholten gisteren op een persconferen tie. Via een federatieve bunde ling kunnen de kleine partijen een behoorlijk deel van electo raat achter zich krijgen, zo veronderstelt Scholten. Bin nenkort volgt een gesprek met de PPR om samenwerking te bespreken. Met de EVP is de groep al een samenwerkings verband aangegaan. 99 VINKEVEEN De Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) werkt aan een lijst van genees middelen die minstens een even belangrijke rol spelen bij verkeersonge lukken als alcohol. Te vens wordt gezocht naar een analysemethode, die moet bewijzen dat de ver oorzaker van een ongeval onder invloed van medi cijnen aan het verkeer deelnam. Dit zei gisteren dr. J.J. de Gier van de werkgroep geneesmid delen en verkeer van de uni- verstiteit 'van Utrecht op een internationaal symposium over deze zaak in Vinkeveen. Hij pleitte voor de invoering van een bloedproef, zoals die nu wordt toegepast wanneer iemand dronken achter het stuur wordt aangetroffen. Is het eenmaal mogelijk om verkeersdeelname na het ge bruik van gevaarlijke medicij nen te bewijzen, dan zal er eenzelfde strafmaat als thans ten aanzien van alcohol moe ten worden gehanteerd, aldus De Gier. Mr. Pieter van Vollenhoven, die als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid het vierdaagse symposium opende, onderschreef dit. Hij zei dat 1Ü procent van het jaar lijks aantal verkeersdoden in ons land slachtoffer is van rij den onder invloed van medi cijnen. Dat komt, omdat één derde van de bevolking ver- keersgevaarlijke pillen slikt. Onderschat Volgens Van Vollenhoven gaat het om een volstrekt on derschatte zaak. Er wordt wel steeds op de gevaren van alco hol en verkeer gewezen, maar aan de gevolgen van medicij- nengebruik wordt nauwelijks iets gedaan. Weliswaar plak ken apothekers gele stickers op doosjes en flesjes, maar de vrij vage opmerkingen over geneesmiddelen en verkeer die in de bijsluiters en op ver pakkingen voorkomen, wor den nauwelijks serieus geno men, aldus Van Vollenhoven. Hij gaf overigens toe dat het vaststellen van een aanvaard bare grens voor geneesmidde- lengebruik in het verkeer, moeilijk is. Bij alcohol gaat het om één stof, bij medicijnen is er sprake van meer stoffen en combinaties daarvan. Ook prof.dr. F.A. Nelemans (farmacoloog) merkte op, dat het huidige waarschuwingssy steem met gele en rood-witte stickertjes tekort schiet. Bij driekwart van de patiënten komt zo'n waarschuwing vol gens hem helemaal niet over. Hij brak een lans voor het Scandinavische systeem, waar met rode driehoek op de ver pakking wordt aangegeven, dat het betreffende middel het rijgedrag negatief beïnvloedt. Bovendien worden in de Noor delijke landen aparte brochu res verstrekt bij dergelijke me dicijnen, waarin staat wat de bijwerkingen zijn en be langrijker hoe lang het middel na stoppen van het ge bruik ervan nog doorwerkt. DEN HAAG Na vijftien jaar vrijheid van handelen mogen de boekenclubs pas vier maanden na het ver schijnen van een boek, dat boek met korting de leden aanbieden. Aldus besloot gisteravond tijdens de le denvergadering in het Am sterdamse Hilton de Veree- niging ter Bevordering van de Belangen des Boekhan dels. De clubs, zoals NLK, NBK, en ECI, mogen vol gens de nieuwe regeling een korting van maximaal twin tig procent geven, en veer tig procent op „Kroonboe- ken". De Vereniging besloot voorts de bonus- en premie regelingen om leden te wer ven te beperken tot een éénmalige aanbieding per jaar. De nieuwe regeling gaat 1 januari van het vol gend jaar in. De teleurstel ling bij de boekenclubs is dermate groot, dat de boe kenclubs besloten tijdelijk uit de vereniging te stap pen. Maar uit de houding van de boekenclubs blijkt, dat het verlies manmoedig wordt gedragen en in berus ting de resultaten worden afgewacht van -het onder zoek naar hun situatie, dat in september begint. Met het besluit van de Vereni ging is een einde gekomen aan de stellingenoorlog die twee jaar tussen boekverko pers en boekenclubs heeft geduurd. KTi FTIÏTÏT17772 2 3 4 S Minder uitkeringen 9 10 11 I 12 voor werkloosheid Horizontaal: 1 pas; 4 bevlieging; 7 soort sleutel; 9 en dergelijke (afk); 11 13 15 drank; 12 muzieknoot; 13 windvlaag; 16 17 I 18 DEN HAAG In april is het oude dans; 19 voorzetsel; 20 muziek noot; 21 geslacht; 26 veerkracht; 27 rekenkundig vraagstuk; 28 voeg woord; 29 staafje om iets te bevesti gen; 31 voorzetsel; 32 kleurling; 34 slaginstrument; 35 zonder hoofdhaar. Verticaal: 1 als sieraad gedragen band; 2 hoewel; 3 stoot; 4 belemme ring (fig.); 5 paardeslee; 6 keur; 8 massa van vergruizelde steen; 10 tweetal; 12 R.-K. godsdienstoefening; 20 loosheidsuitkering met ruim 22.000 gedaald. Hiermee is het aantal uitkeringsgerechtigden 21 22 U3 24 25 26 27 weer onder de 700.000 geko men. In dezelfde maand is het aantal bij de arbeidsbureaus 28 29 I 30 31 32 33 geregistreerde werklozen ge daald met ruim 20.000 tot ruim 814.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling deed zich voornamelijk voor bij ont vangers van WW- (-11 pet) en WWV-uitkeringen (-2 pet). 34 35 tuig; 17 één (Engels); 18 bontgekleur de papegaai; 21 handvat v.e. zeis; 22 .8J rr ,r nc telwoord; 23 harig; 24 elektrisch gele- 99 s XT den atoom; 25 brand.erf; 29 brand- auo L bare stol; 30 deelI van de hal,; 32 op ?0'np fi,nd 8 M.lte 9 tie' dit moment; 33 dwarshout aan een :uieJ .J0d e »s |6BM ge :>)nBd *e 'Jeöeu g :eu ie luid 62 :ue 82 'utos ig :>tej 9» :e|jejeu96 ig :ej 02 :ui 61 '.osisuoiotf npi rtQQiKir 91 :,,J 51 "*nJ ei :!UJ Zi :ujnj u :'p'* v-frUJooilNo 6 -ïédoj 1 :a6ej :deis 1 :|*etuozuon

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9