3 Joordwijkerhout gebruikt meevaller m straks minder te bezuinigen Milieu Educatief Centrum is financieel halverwege REGIOUOURINAAL „Je maakt het lief en leed van de hele bevolking mee -n halve eeuw trouw Organist Ouwersloot verzuimde nog nooit NOORDWIJKS VERTROUWENSMAN VELDMAN MET VUT: JEN ÊeidócSoivumt DINSDAG 26 JUNI 1984 PAGINA 7 Hingbouw in Rehout is te duur BoJnAAR Een woningbouw- !08ode wijk Kerkehout in Wasse- 2i.}igt niet door te gaan omdat het :iN6ebestuur de tot nu toe geraam- d'Jprijzen veel te hoog vindt. De lofipngwetwoningen in het plan 2i.jhuren opbrengen van ongeveer iNE|en voor eengezinswoningen en ne1r 500 gulden voor twee- en NGierwoningen. Volgens het ge- Sj^estuur zijn deze huurprijzen irriinvaardbaar". De huren voor de nswoningen zullen maximaal 'a,®ken mogen bedragen, die voor qq'ige woningen hooguit 435 gul- Bekeuringen voor inhalen SASSENHEIM De politie van Sassenheim bekeurde gis teravond drie automobilisten die ondanks een verbod toch inhaalden op de A44. De weg was daar versmald voor weg werkzaamheden. Ondanks twee borden dat inhalen niet was toegestaan, gingen in een kwartier dat de controle duur de nog drie wegpiraten vlak vóór de afzetting van de rij strook inhalen. Volgens de po litie met snelheden tot hon derd kilometer per uur op een plaats waar vijftig was toege staan. Tegen hen is proces ver baal opgemaakt. CDA en VVD willen van palendorp af LEIDERDORP De fracties van CDA en VVD in de Leiderdorpse gemeenteraad hebben gisteravond in de raadsvergadering van het college geëist dat voor 1 januari 1985 een haalbaar plan op tafel komt voor het zogenaamde palendorp naast Muzenhof aan de Engendaal. Als een dergelijk plan uitblijft, zou de overeenkomst met project ontwikkelaar Van der Heijden BV uit Woerden moeten worden ontbonden, zo vinden de raadsleden W. Scheffer (VVD) en A. Roest (CDA). Met het „palendorp" worden de fundamen ten bedoeld waar Van der Heijden ooit lu xueuze flats op had willen bouwen totdat bleek dat de vraag naar dergelijke wonin gen was ingezakt. Van der Heijden is vanaf die tijd met een aantal alternatieve plannen gekomen, maar die bleken niet haalbaar te zijn. Momenteel ligt een waarschijnlijk laat ste plan van de projectontwikkelaar ter ta fel voor de bouw van goedkope woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. Ook dat plan is echter door de raadscom missie ruimtelijke ordening gereserveerd ontvangen vanwege de mogelijke concur rentie met de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp. Wethouder A.H. Meer burg van volkshuisvesting was het met de raadsleden eens, dat er onderhand iets moet gebeuren. Feitelijk had per 1 januari 1984 de ruimte naast Muzenhof al ingevuld moeten zijn. De wethouder stelde dat de overeenkomst met Van der Heijden waar schijnlijk wordt ontbonden als het laatste bouwplan geen haalbare kaart zal blijken te zijn. Veel verwijzingen naar de huisarts ALPHEN AAN DEN RIJN De schoolarts in het district. Alphen verwees vorig jaar 1364 kinderen naar de huis arts. In meer dan de helft ging het hier om afwijkingen en aandoeningen aan ogen en oren. Ondanks de pogingen van de kleuterconsultatiebu reaus om het zogenaamde luie oog al op de kleuterleeftijd te ontdekken, werden toch nog 63 kinderen met deze afwij king doorverwezen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Schoolartsendienst Alphen en omstreken. De schoolartsen onderzochten vorig jaar 8672 leerlingen. 0. [DWIJKERHOUT <g-gemeente Noordwij- Je,ut blijkt over 1983 v pdrag van 722.000 >1*ie houden. Met dit Vil B en W enkele versneld van de ;ing afschrijven, zo- e kosten in het ge liet meer terug zul- imen op begrotingen lomende jaren. Dat or 1985 een verlich- ip de bezuinigingen ;nen van 96.000. de jaren daarna zal 'rsnelde afschrijving erken. Wethouder Heemskerk reken de gisteravond in de gecombi neerde vergadering -financiën voor hoe het overschot van kon ontstaan. Vooral dank zij het feit dat het tekort van De Schelft geen drie ton had be dragen maar anderhalve ton, hoefde aan sportaccommoda ties in totaal 255.000 minder te worden uitgegeven dan was geraamd. Depositorente bracht 234.000 op en 60.000 werd bespaard omdat de rente was gezakt. Met dit geld wil B en W ver sneld o.a. de parkeerterreinen aan het Landbouwplein en naast fietsenmaker Jan Zwaan afbetalen en de huizen kopen van Meeuwenoord en Broek hof in de Jansensteeg in ver band met doortrekking van de Victorieberg. Maar vpor 1983 had de ge meente om een sluitende be groting te krijgen bovendien nog vijf ton uit het reservepo tje voor moeilijke tijden, het zogenaamde egalisatiefonds, gehaald. Dat bleek dus niet nodig, maar wethouder Heemskerk wilde dat geld toch niet terugstorten in het fonds. Liever loste hij nog wat posten versneld af zoals de waterleidingen aan de Ooster duinen en de. Tespellaan 187.000), de uittreding uit het automatiseringscentrum Midden-west-Nederland 70.000) en de betaling aan net dierenasiel in Noordwijk f 62.000). De 150.000 die dan nog overbleven, konden gebruikt worden voor ge meenschapsvoorzieningen of worden teruggestort in het egalisatiefonds. Enige tijd geleden had de ge meente bij een voorlopige ra ming geschat dat het voordeel van de versnelde afschrijvin gen voor 1984 70.000 zou zijn in plaats van f 96.000. Dat be tekende nu dus een extraatje van 26.000. Omdat de water leiding op de begroting voor 1985 voor 20.000 stond ge boekt, is het uiteindelijk voor deel voor 1985 46.000 (de an dere posten die B en W ver sneld'willen aflossen stonden namelijk nog niet op de begro ting voor 1985), Maar de wet houder waarschuwde dat dit alleen maar betekende dat over 1985 geen zes ton hoeft bezuinigd te worden, maar vijfeneenhalve ton. De PvdA keek naar de toe komst en vond dat de gemeen te nu al zoveel jaren achtereen geld over bleek te hebben dat er best alvast rekening gehou den kon worden met ook weer een overschot in 1985. Dus er hoefde minder bezuinigd te worden dan B en W voorstel de. De socialisten hadden bo vendien een alternatief voor dat overschot van f 722.000. Ze wilden maar voor vier ton versneld afschrijven en de rest gebruiken om de begroting van 1985 te verlichten. Dan hoefde er veel minder bezui nigd te worden, aldus de PvdA, die de financiële toe komst rooskleuriger zag dan de wethouder. Vooral de voorgestelde bezui nigingen van 5 procent op sub sidie aan sportverenigingen en de 5 procent verhoging van de zalenhuur stuit op verzet bij verschillende partijen. PvdA wil helemaal geen subsidiever laging, CDA voelt meer voor drie pro'cent. Ook VVD wilde zich nog eens nader hierover beraden. Kortom, men hield zich nu nog op de vlakte. LEIDERDORP Een Milieu Educatief Centrum in park De Houtkamp in Leiderdorp komt er als de stichting die door de bio- logiewerkgroep Leider dorp in het leven is geroe pen er in slaagt de nodige subsidie bijeen te krijgen. De gemeenteraad gaf gis teravond weliswaar het groene licht door een be drag van 40.000 gulden beschikbaar te stellen, maar er moet nog zo'n be drag op tafel komen voor dat met de bouw begon nen kan worden. De stich ting is niettemin optimis tisch omdat op korte ter mijn een niet onaanzienlij ke subsidie wordt ver wacht van het Wereld Na tuur Fonds. Over de financiering van de exploitatiekosten bleek de no dige verwarring te bestaan. In de gemeentebegroting voor dit jaar was al rekening gehouden met een bedrag van 8000 gul den. Het CDA-raadslid P. van der Kwaak bleek er grote moeite mee te hebben dat 2000 gulden hiervan ten laste van het het SOCU-budget werd ge bracht. „Natte vingerwerk", noemde hij het omdat een plan en programma voor de sociaal- culturele activiteiten van het centrum ontbrak. Van der Kwaak maakte er bezwaar te gen dat het educatief centrum niet op dezelfde manier als alle sociaal-culturele instellin gen werd behandeld. Discussie was er ook over de stichtingsvorm. Men name mevrouw C. Huigen (VDD) en R. Visser (D'66) maakten hier een punt van. Hoe staat dan het met de inspraak van de ge bruikers, zo wilden zij weten. Wethouder J. Bezemer maakte duidelijk dat het beheer van het gebouw in gemeentelijke handen komt. Met de biologie- werkgroep Leiderdorp wordt overleg gevoerd over de be heersvorm. Gedacht wordt aan een soortgelijke constructie als in het gemeentelijk sociaal- cultureel centrum Muzenhof waar een activiteitencommis sie het beheer voert. chtpaar Bon-Zonneveld in Lisse viert morgen met ren en kleinkinderen het 50-jarig huwelijksfeest. In Ijiathakerk wordt om kwart voor drie een mis opge- y/n en van half vijf tot half zes wordt er een receptie /en in De Beurs aan de Haven. ■j. jaar geleden kwam de jongeman Bon uit Lisse de -enzangse schone voor het eerst tegen. Dat hij zijn -^le steeds dubbel zag. lag niet aan sterke drank of Sergelijks, maar aan het feit dat de toekomstige =3uw Bon deel van een twee-eiïge tweeling is. De ngzusjes Zonneveld haalden regelmatig grappen un aanbidders uit. Mevrouw Bon komt uit een ge- Kt vijf dochters en verdiende haar brood in diverse Muizen. De heer Bon begon, als lid van een gezin 3 kinderen, al op 11-jarige leeftijd met werken in illen. Het langst deed hij dat, 22 jaar, bij de firma Li der Mey en het laatst bij de vroegere HBG-veiling RIB). Het gezin Bon heeft bijna twee jaar in Canada T>nd. Bij het 40-jarig huwelijksfeest werd een herin- jgjsreis naar Canada gemaakt. In Lisse huist het i <jpar aan de Eikenlaan 218, waarin ook de vier en een dochter zijn opgegroeid. VEERTIG JAAR IN DIENST VAN HERVORMD VALKENBURG VALKENBURG De heer H. Ouwersloot uit Valkenburg viert zijn 40- jarig jubileum als organist van de Hervormde Kerk in Valkenburg. Vrijdag is iedereen welkom in de kerkzaal van de Her vormde Gemeente waar de Kerkvoogdij aan de heer Ouwersloot van 19.30 tot 21.00 uur een receptie aanbiedt. De jubilaris kan zich die be ginperiode goed herinneren. In 1944 kwam de gemeente nog bijeen in een houten nood kerk omdat het eigenlijke kerkgebouw in mei 1940, de eerste oorlogsdagen, was ver woest. „Het waren bijzonder slechte omstandigheden", zegt Ouwersloot. „Het daar aanwe zige orgel was in zo'n slechte staat, dat tussen de diensten in, de noodzakelijke reparaties moesten worden verricht, wil de men 's avonds weer kun nen spelen". In 1950, bij de ingebruikname van de nieuwe kerk kreeg Ou wersloot een splinternieuw or gel tot zijn beschikking. Het begeleiden van de gemeente zang vindt de organist een „machtig mooie taak", zoals hij het zelf uitdrukt. Het zingen van minder bekende melo dieën geeft wel eens proble men, aldus de reeds enkele ja ren gepensioneerde PTT-amb- tenaar. „Daarom ga ik meestal een uur voor de kerkdienst de liederen wat doornemen". Wat dat betreft is er op dit terrein de laatste jaren veel veran derd. Ouwersloot is van me ning dat men uit het Liedboek voor de Kerken moet leren zingen. Kerkbezoekers van buiten de eigen gemeente zeggen wel eens dat Hervormd Valken burg goed zingt, de eigen ge meente bemerkt dat zelf op den duur niet meer. „Begrijp me goed, ik ben maar een ge wone jongen en verbeeld me helemaal niets. Ik heb ook niet de pretentie een vakorganist te zijn, al doe ik m'n best om de gemeente zo goed mogelijk te begeleiden". Verzuim De huidige predikant ds. C. Vermeulen, is de zesde domi nee die de jubilaris als organist meemaakt. Het aantal kerk voogden is door de jaren niet meer te tellen. Wel weet hij dat hij medewerking verleen de aan ongeveer vierhonderd rouw- en trouwdiensten. Het is natuurlijk geen eigen ver dienste, weet de heer Ouwer sloot, als hij vertelt, dat hij tot nu toe nooit wegens ziekte heeft behoeven te verzuimen. Wat dat betreft: „Soli Deo Glo ria" merkt hij op. Voortuinkeuring De afdeling Voorschoten van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert dit jaar een voortuinkeurig in de wijk Adgegeest in Voorscho ten. Dat gebeurt in samenwerking met de Stichting tot Behoud van Oud Groen en Leefbaar Voorschoten. Deze verenigingen hebben besloten elk jaar een andere wijk te keuren. Doel is de wijken een nog fleuriger en fraai er aanzien te geven. Iedere voortuinbezitter(ster) doet automatisch mee. De jury zal eind juni en begin sep tember de tuinen keuren. In de maand november zal de uitslag op een speciale bijeenkomst bekend worden ge maakt en worden de prijzen uitgereikt. Project Valkenburg De „School met de Bijbel" en Kleuterburg in Valkenburg sluiten hun schooljaar af met een project over zee, strand en duin. Elke klas diept een onderwerp uit. Zo maken de kinderen werkstukken over flora en fauna, de kustbe- scherming, zeevisserij en andere onderwerpen. Het resul taat wordt donderdagavond tentoongesteld van vier tot ne gen uur in de school aan de Oosterleestraat. PS Progressief Sassenheim, in de wandeling PS genaamd, houdt donderdag in „De Twee Wezen" in de Hoofd straat een openbare vergadering. Alle onderwerpen van de gemeenteraadsvergadering op 3 juli zullen wor den besproken. Aanvang 20.00 uur. Good Time Gang De vroegere leadzanger van The Dizzyman 's band Jaques Kloes heeft een nieuwe band achter zich gevormd, de Good Time Gang. bestaande uit professionele musici. Zij brengen een gevarieerd repertoire ten gehore. Donderdag avond treedt de groep op in de Blues Brothers aan het Du- nantplein in Hillegom. Aanvang 21.00 uur, entree gratis. Paardrijden Paardenclub De Poelway houdt donderdag wedstrij den in de manege aan de Rooverbroekdijk in Lisse. Het concours begint om zeven uur met de dressuur. Een half uur later vangt het springen aan. De deelne mende verenigingen zijn Van Merlen uit Heemstede; De Venneper Ruiters uit Nieuw Vennep; Kapitein van der Wal uit Hoofddorp en de Pony Club Poeleway uit Lise. De parade en prijsuitreiking is om ongeveer tien uur. Zand, zee, duin Zeven kunstenaars uit Noord- en Zuid-Holland hebben de handen ineen geslagen en het resultaat is een expositie in de N.H. Kapel aan de Noordwijke Hoofdstraat met als the ma „Zand. zee, duin". De expositie wordt vrijdagavond om acht uur geopend op het strand ter hoogte van het Palace- plein en is daarna tot 16 juli te bezichtigen op maandag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdag van twee tot vijf en van zeven tot negen uur, woensdag van twee tot vij uur en za terdag en zondag van een tot vier uur. De kunstenaars zijn: Gretha Aerts (weefsels en collages), Han van Hagen (teke ningen en fotografie). Theo Hoogewerf (installaties en gra fiek), Hans Janssen (fotografie), Bertie Kamman (tekenin gen. Lia van Rhijn (keramiek) en Jan van Winkel (grafiek en collages). Weefsel In doosje, stenen van het strand van Gretha Aerts. Orgelserie 8 Het Van den Heuvelorgel in de Katwijkse Nieuwe Kerk aan de Voorstraat wordt vrijdagavond in het ka der van de Orgelserie 1984 bespeeld door Christopher Herrick, organist van de Londonse Westminster Ab bey. Vanaf 20.15 uur beroert hij de pedalen en klavie ren van het 80 stemmen tellende orgel. Hij speelt wer ken van S. Preston, D.N. Johnson, E. Elgar, H. Brewer en F. Liszt. Kaarten zijn op de avond van het concert verkrijgbaar aan de kerk voor f 7,50, CJP- en 65+-ers f6,00 en kinderen f4,00. )ORDWIJK „Je takt het lief en leed lt^i de hele bevolking lc»e. Dat is het leuke van werk. Iedereen denkt t het een kantoorbaan met een papieren ïipslomp, maar achter «e kaart zit een per- ~jn. Het lief maak je -fe bij geboorte en hu- ilijk en het leed in de rm van echtscheidin- n en overlijden". Aan "t woord is de heer M. -ildman, chef van de af- Jing bevolking van de meente Noordwijk. Iel Noord wijkers kent en velen kennen hem. inderdag neemt hij af leid. Hij maakt gebruik Ji dit jaar afgekondigde |el dat iedere ambte- ~"ar met 40 dienstjaren, -k al is hij of zij nog _en 61 jaar, vervroegd mag treden. De heer -lidman vierde vorig ir al zijn 40-jarig ambts- Jileum. Donderdag kan "Hereen hem de hand -pkken tijdens een sfenbare receptie vanaf p£r uur in De Rank. De heer Veldman is in 1943 bij de gemeente Noordwijk in dienst gekomen. Hij begon op het distributiekantoor met de verdeling van bonnen voor kleding en voedsel, deed sa- Privacy men met de toenmalige ge meentesecretaris Ike zijn „plicht" voor volk en vader land, maar werd in januari 1945 overgeplaatst omdat er niets meer te distribueren viel. den. „Maar Noordwijk is ook gegroeid. In '51 hadden we 16.000 inwdners en nu ruim 24.000". Hij werd uitgeleend aan het kantoor van de gemeente ontvanger en trok in novem ber 1946 de wapenrok aan om de verplichte 3,5 iaar de dienstplicht te vervullen, het geen voor een deel in Indone sië gebeurde. „Dat was niet leuk. Net na de oorlog hier, kwam je daar weer in een staat van oorlog terecht", zegt hij over die periode. In 1950 kwam Veldman dus weer te rug in Noordwijk en een jaar later verhuisde hij naar de af deling bevolking, die toen nog van de burgerlijke stand ge scheiden was en onder alge mene zaken viel. Hij klom in de loop der jaren op tot chef en de afdeling groeide van twee naar vijf personeelsle- De heer Veldman is niet los- meer zomaar misbruiken. Dat er toch steeds op de bescher ming van privacy gehamerd wordt, is vaak uit vrees. Vooral bij automatisering is dat de angst voor het onbe kende, maar daarmee kan de privacy ook heel goed ge waarborgd worden. Het is heel goed mogelijk een deel van de persoonsgegevens af te schermen. Zo zelfs dat mocht iemand onverhoopt twee sy stemen gekoppeld krijgen, nog niet alle gegevens zo maar op te vragen zijn". Anecdotes Anecdotes uit zijn lange loop baan bij het bevolkingsregis ter wil de heer Veldman ei genlijk niet kwijt. Dat druist in tegen zijn idee dat de pri vacy van de burger be schermd moet worden. Toch laat hij, na veel nadenken, M. Veldman: „Achter elke kaart zit een persoon" twee aardige zaken los. Zo moet hij nog lachen bij de ge dachte aan het feit dat hij een bekende, die om half tien 's morgens de geboorte van een kind kwam aangeven, grap- lippig over de zaken die hij vanuit zijn werk weet. „Je bent de vertrouwensman van velen. Dat kan wel eens een zware belasting zijn. Je kent ook ontzettend veel mensen, vaak niet eens van gezicht, maar alleen van papier. Daar om ben je vaak een vraag baak, maar men weet dat ik me niet over personen laat uithoren. Dan vinden ze bij mij „niet thuis". Je hebt een soort beroepsgeheim. Ik ver geet dat soort dingen daarom ook weer even snel. Ik vertel vaak vertrouwenszaken niet eens aan mijn vrouw en dan hoor ik een week later dat ze dit of dat heeft gehoord van de buurvrouw. Maar ze kun nen dingen beter te horen krijgen via dè geruchtenma chine dan via mij", vertelt hij. Veldman is ook een voorstan der van privacy-bescherming en stelt dat die bescherming de laatste 30 jaar veel beter is geworden. „Vroeger was het heel gewoon dat je gegevens over personen verstrekte. Nu is dat niet meer zo makkelijk. Je kunt die gegevens niet pend toeriep: „Fijn, want we drinken om tien uur koffie". „Toen was er om tien uur plotseling een doos gebak. Dat lok je dan uit, maar je moet natuurlijk wel weten tegen wie je zo iets kan zeggen". Een andere bijzonderheid die hem ontlokt kan worden, be treft de dood in 1952 van Ma ria Montessori, de eerste Ita liaanse vrouw die na een stu die medicijnen promoveerde. Zij vond voor moeilijk leren de kinderen de naar haar ge noemde vorm van onderwijs uit.„We hebben in Nöordwijk de overlijdensacte ik heb hem niet zelf opgemaakt, hoor van deze beroemde dame. Zij verbleef graag in Noordwijk. Dat soort dingen streelt je ijdelheid een beetje". Ook trieste zaken blijven de heer Veldman bij. „Elk voor jaar is er wel een oudere uit Duitsland die hier blijft. Die gaan mee met zo'n bus op een drukke trip en die overlijden hier. En dat met alle sousa van dien. Je moet de vens van zo'n persoon achter halen en de papieren in orde maken zodat het stoffelijk overschot naar Duitsland kan worden vervoerd". De heer Veldman zal zich ze ker niet vervelen. Hij blijft vooral binnen de Hervormde kerk actief en is sinds een half jaar ook bezig in het be stuur van het Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark aan het Picképlein, temidden van de bars en dancings. „Dat vraagt veel tijd. Het loopt goed, we krijgen een hoop vaste bezoekers maar ook jon geren die zomaar binnen wip pen. Voor hen is de bar of dancing vaak het enige alter natief als ze niet thuis naar het kastje (de televisie) willen kijken. Ze kunnen nergens een boom opzetten. In De Ark kan dat wel en we staan daar heus niet met de bijbel klaar om iedereen te bekeren", ver telt 'Veldman. Verder heeft hij talloze andere nevenfunc ties. Zo is hij al meer dan 40 jaar bibliothecaris van de Ontspanningsbibliotheek in De Rank, iets waarvoor hij nu gege- ASTRID SCHOORDIJK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7