Badmode 1984 met tal van variaties Vlees mee op vakantie een riskante zaak CONSUMENTENINFORMATIE Doelmatige beroepskleding kan werknemer uit Ziektewet houden Italiaans/Japans spel met licht en vormet Modeontwerpers „plunderen herengarderobe Eeidae Somont DINSDAG 26 JUNI 1984 PACS Noppen en strepen in geometrische vlak ken, 49) in badpakken van C. en A. Het noppenpak heeft een kleine split tussen de cups. Volwassen eendelige tijgerprint badpak ken. Het meisje links laat haar ravijndiep uitgesneden pak hangen aan twee hal sterbandjes. Ze draagt er een bril met donkere glazen in tijgerprint montuur bij. Haar vriendin (rechts) koos voor een stra pless model in dezelfde print met afneem bare bandjes 55 C. en A.). „Klaar voor onder water" in snel drogend materiaal. Geschikt voor demonstratie- zwemmen door de perfecte pasvorm. „No Nonsens" badpak voor figuurzwem- men in vier kleuren (85 procent polyamid en 15 procent elastan). Een kleurige (of witte) dochter van Neptunus trekt figuren door het gladde oppervlak van het water, beschenen door wisselend discolicht. (Tri umph International). Wat zie je eerder: de kettingen of het exotisch badpak, dat het heel goed zal doen bij figuurzwemsters. Wit-zwart is geliefd, ook bij de bikini in dezelfde print (rechts) met witte ketting om de taille. Met een bikini samen gekocht met een badbak in de zelfde print is het goed „zomer vieren". Golden Cup wedstrijdpak van Triumph. Volop zomer, en als het weer mee zit, een druk standleven. De meest beoefende sport voor alle leeftijden is zwem men. Eenendertig procent van alle Nederlanders zwemt; een aantal geregeld in een van de vele zwembaden, ve len spartelen rond in plas, ri vier en zeker in zee. waar aan de steeds populairder sport: surfen, aandeel heeft. De Koninklijke Nederlandse Zwembond slooft zich uit met promoten van de sport, want met lede ogen zag zij in 1982 en 1983 haar ledental enigs zins teruglopen. Nochtans zijn nog steeds 160.000 mensen bij de bond aangesloten. De nieu we cursussen „aerobic" in het water („hydrobic" heet dat dan) zijn er niet vreemd aan. Ook swim-joggen als conditie- verbetering helpt de bond te overleven in een tijd dat ve len op elke uitgave bezuini gen. Kunstzwemmen, waar van in F983 tijdens de Golden Cup zwemwedstrijden in Straatsburg schitterende de monstraties werden gegeven, breekt baan. Vandaar de nieuwe cursussen „figuur drij ven", zoals coaches dit noe men „een weg om spelend in het water tot het echte kunst- zemmen te komen". Hierbij vormen als bij volksdansen een groep zwemmers figuren in het water (en onder water). Met een wisselende belichting bij een demonstratie een sprookjesachtig gezicht. Er gaat veel oefening aan vooraf, want niemand mag „uit de boot" vallen bij de ingenieuze formaties, anders is de sym metrie verbroken. Zeer be gaafde figuurzwemmers(sters) geven ook wel solo's ten beste bij demonstraties; ze dansen verticaal in en door het natte element of ze een ballet op voeren.... in beeldige badpak ken. Het is een show, waarbij men ook wil opvallen niet al leen door sierlijk bewegen maar ook door elegante bad kleding, desnoods versierd met waterbestendige paillet ten. Op een echte wedstrijd kunstzwemmen moet men niet in fancy-badpak komen; hier zijn de deelnemers ge bonden aan het sportregie- ment, dat een bepaalde snit voorschrijft. Als recreant ech ter kan de (a.s.) kunstzwem ster alle kanten uit. Door het hele land wordt deze tak van zwemsport in kunstzwemver enigingen beoefend. Een tele foontje naar de Kon.Ned- .Zwembond (030-717144) le vert een verwijzing op naar de dichtstbijzijnde club. Vlees meenemen op vakantie is een riskante zaak. Vlees en de meeste vleesprodukten be derven snel en zijn gekoeld slechts enige dagen houdbaar. Wie op vakantie gaat kan be ter geen vers vlees of verse vleeswaren meenemen, ook al zijn deze nog zo goed verpakt. Deze waarschuwing komt van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Het bureau wijst er op dat vlees in vacuümverpakking zoals dat in veel supermark ten en bij slagerijen te koop is, slechts een paar dagen langer kan worden bewaard dan vers vlees dat niet op een der gelijke wijze is verpakt. Een uitzondering vormt rook worst, die na te zijn verpakt is gepasteuriseerd. Sommige sla gers kunnen vlees inblikken. Dit biedt een garantie voor de houdbaarheid, mits de blik ken zo koel mogelijk worden bewaard. Uitdrukkelijk stelt het bureau dat het meenemen van klaar gemaakt vlees in jus en onder het vet, bijvoorbeeld gehakt ballen, tot problemen kan lei den. Ongekoeld, bij een zo merse temperatuur zijn ze nog geen dag te bewaren. Het risi co van voedselvergiftiging is groot. Wat de vakantieganger wel kan meenemen zijn bij voorbeeld fabrieksmatig inge blikte vleesconserven, iip minium verpakte vleep dukten en rauwe worslj ten. Bovendien zijn er het buitenland slagei waar dan wel om het vlees moet worden gevr omdat bij de goede het t in de koelcel wordt bew}£ zegt het Voorlichtingsbul* De kleding van de vroegere diaconessen was verre van doelmatig; de verpleegster van nu (rechts) kan met haar uniform stukken beter uit de voeten. Het resultaat van het onlangs in de RAI gehouden congres over praktijk en toekomst van de ARBO-wet in het kader van bevordering van veilig heid, gezondheid en het wel zijn van de beroepsbevolking (mede van hen die het zgn .,vuil werk" verrichten) werd een „gedragskode Doelmatige Beroepskleding" geïntrodu ceerd. Deze gedragskode zal worden nageleefd door de be langrijkste Nederlandse con fectionairs en verhuurders van beroepskleding en door de producenten van grond stoffen en weefsels voor die kleding in Nederland. Op na leving van de kode wordt toe gezien door een Raad van Toezicht. Momenteel dragen circa 1,3 miljoen werknemers beroeps kleding, waarvan 35 procent van de mannen en 13 procent van de vrouwen in een be trekking die lichamelijke risi co's met zich meebrengt. Kle- dingmaterialen dienen te be schermen tegen los afval; al les wat loshangt in bedrijfs kleding kan in de klem ko men; verder wordt ruim 55 procent van alle ongevallen en ziektes veroorzaakt door chemische stoffen. De deskundigen P. Mendels en J. Teelker, respectievelijk arts en verpleegkundige van de bedrijfsgezondheidsdienst te Arnhem signaleren dat één op de 20 metselaars, cemen- texceem krijgt door giftige stoffen in de specie waarmee ze werken. Advies: Hand schoenen. In de gezondheids zorg heeft men bemerkt dat personeel uit tehuizen steeds meer „eigen" kleding draagt, die zij zelf wassen of laten wassen, in ieder geval niet professioneel hygiënisch be handelen. Teelker en Mendels vinden dit „een slechte zaak". Als er iemand is die doelmati ge beroepskleding nodig heeft, zeggen zij, is dit de bouwvakker. En hij komt er slecht af. Bloot staand aan temperatuursverschillen loopt hij s zomers met blote (ver brande) rug, 's winters met een uitmonstering die moeder in de kast heeft liggen: T- shirt, leren jack. „Voor deze mensen is er volstrekt geen toezicht; er is nog niets gere geld, alleen de helm is in som mige situaties verplicht, even als het dragen van hand schoenen en beroepsschoeisel (kistjes)". Teelker: „Toch zien we hen nog vaak op sloffen of gymp jes lopen. Bedrijfsartsen krij gen patiënten op hun spreek uur, die met geschikter kle ding niets zouden hebben ge mankeerd". Verkeerde kleding draait uit op verkoudheden, gewrichts- en spierklachten, „stratenma kersziekte", overbelaste knie- - schijven, snijwonden, spijkers in de voet. Dit alles kan leiden tot ar beidsongeschiktheid. Van ver pleegsters is bekend dat hy giëne in hun kleding voorop staat, modische aspecten ko men (in alle) beroepskleding op de tweede plaats, hoewel ze niet behoeven te worden verwaarloosd. Want couturier Frans Molenaar ontwierp spe ciale pakken voor mannen van de gemeentereiniging: veilig en modieus, met 100 procent draagcomfort. Meer inlichtingen: Voorlich tingsbureau Doelmatige Be roepskleding te Delft, Postbus 70, Delft of tel. 015-569330, toestel 2111. „Theedrinkende" varens Dat een varen dorstig is, weet iedere plantenliefhebber. Maar de plant heeft het hele maal naar zijn zin, als men aan het water een kopje slap pe thee toevoegt. Nog beter is een gebruikt theezakje in de pot. Wurmen, waaraan de va ren kan lijden, zijn te bestrij den met lucifers (4 a 6 voor een grote plant). Men stopt ze met de kop naar beneden in de potgrond. Er zijn verschil lende soorten varens, maar alle hebben zo ongeveer de zelfde behandeling nodig. Men kan de plant wennen aan wat meer of minder wa ter, maar ze houdt van dezelf de hoeveelheid water, op de zelfde dag in de week. Deze regelmaat en een lichte, maar niet zonnige plaats in de ka mer doen de plant goed. W andelroutenet Twente 70 kilometer langer Het net voor wandelroutes in Twente is uitgebreid met een zeventig kilometer lange tocht door het noordoostelijk gedeelte van deze streek. De tocht gaat door een zeer af wisselend landschap: vlak boerenland, bossen, landgoe deren, heuvels en rivierdalen. In de route zijn ook allerlei monumenten opgenomen, zo als kastelen, watermolens en kerken. De wandelaars kun nen ook een kijkje nemen bij de grafheuvels in Mander en kennismaken met de rijke flora en fauna van Noordoost- -Twente. Ook lopen ze een goede kans klootschieters te gen te komen, de beoefenaren van een oer-Twentse sport. Voor overnachting kan men terecht in een trekkershut of een hotel, maar men kan ook kamperen bij de boerderij. Den wandeltocht is een intia- tief van de Lions-Club Tub- bergen en sluit aan bij andere wandelroutes, zoals die van het Nivon. Inlichtingen bij de Overijsselse VVV of bij die in uw woonplaats. Goedkoop in het gebruik, duur in aanschaf (830 gulden), maar wel bijzonder. Tafellamp Samurai is er in wit, zwart en rood. Rijzige staande lampen van Siheaki Asahara. De Japanse ontwerper Sighe- aki Asahara heeft bij „Stilflo- vo" te Milaan, een der meest vooruitstrevende groep inte rieurzaken, een lichtje doen opgaan met de vormgeving van zijn nieuwe lampen. Of ze sfeer scheppen, valt nog te be zien. Niettemin is het prij zenswaard dat Italië, na de Tweede Wereldoorlog bol werk van nieuwe vormge ving, er een punt van maakt iedere designer zijn kans te geven. De Japanse lampen (verkrijgbaar bij Indoor, Am sterdam) hebben het voorde lig halogeen als lichtbron. In hun delicate uitvoering van met precisie afgewogen on derdelen in uitgebalanceerde verhoudingen doen ze soms denken aan onvoltooide bouwwerken of hoogst mo derne kunst, waarvan de be doeling niet voor iedereen duidelijk is. Sommige van die lampen doen ook denken aan een reiger, die op fijngevorm- de benen trots door het water stapt. Sigheaki Asahara werd geboren in Tokio, nj opgeleid in Italië. De la^ jaren pendelt hij tussen bj landen heen en weer. De 1, pen hebben meerdere li| sterkten of zijn voorzien een dimmer. Een nieuwe wintertrend voor de vrouw is duidelijk wegge haald uit de garderobe van de man. Eerst stal men zijn korte overjas, toen zijn blazer, zijn strikdas en nu maken de mo deontwerpers zich meester van van de leukste mannelijke kledingstukken: de ochtendjas. U weet wel, zo'n veloursachtig omslaggevai, bijeengehouden door een gestrikt koord en soms met fantasierijke brode rie langs de revers. Verkleinde visie hiervan is de „coin de feu", een wat ouderwets flu welen jasje om, na tafel, met een glas cognac in de hand in de bibliotheek wat na te pra ten Montana gaat zijn winter- vrouw 1984 bij het open vuur hullen in een fantastisch zij den pyama, gecompleteerd door de ochtendjas. Chanel keek de dressing-gown af van Lord Bellamy. Natuurlijk zijn er varianten op deze look mo gelijk. Voor aanstaande herfst echter hebben zowel Karl La- gerfeld als Claude Montana hun plannetjes met de heren ochtendjas voor dames, die zelfs geschikt is voor schouwburg, al klaar, trekke een satijnen pyam< of broekpak aan en gooii zo'n mannengewaad overh Dior heeft trouwens deze ding al in zijn Parijse bout hangen. T.F. Na de demonstratie een bijpasSj doek omslaan om de gelukwensen^ vrienden en vriendinnen in ontvang nemen.... (Triumph, collectie '84). It Dromend kijken naar de horizon, voor slanke figuren. Een badpak allewen gess r h Op het strand is de badmode 1984 ook niet mis! Voor mini- bikini's zijn exotische druks (reptiel en tijgerprint) popu lair, bij wat frisser weer of in de nazomer komt men die met diep uitgesneden rug en hoog opgeknipte pijpjes in eendelig pak vaak tegen. De foto's bij diot artikel geven een goed beeld mode in het water en langs de vloedlijn. Voor dit laatste tijdverdrijf worden enorme halskj' gen, breed en lang als I. gedragen, terwijl een smi' ketting zich rond de r even boven of over de r slingert. Haarbanden zijrf liefd voor dit soort „sr evenals een sluierachtiget11 in het haar. Een mini-b* echter vraagt van de dr ster een strak gespannen K van top tot teen. 1,1 T.F.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14