TAFEL CONCILIUM-THEOLOGEN OP DE BRES VOOR BEVRIJDINGSTHEOLOGIE „Kerk mag niet teveel naar binnen keren" 8TTÏÏ7I „Lot van Suriname wordt niet bepaald in Den Haag' SPANNINGEN ROND REGERING UDENHOUT kerk wereld >weer ACHTERGROND Katholieke „Nobelprijs" voor theoloog Urs von Balthasar QsidócQowiant MAANDAG 25 JUNI 1984 Pi) Nieuwe ontkenning moord-theorie paus Johannes Paulus I Het Vaticaan heeft op nieuw een verklaring uitgegeven waarin de verhalen over de vergif tiging van paus Johannes Paulus I naar het rijk der fabelen worden verwe zen. Enkele weken terug (direkt na de publikatie van David Yallops boek waarin werd gesteld dat de vorige paus een gewelddadige dood is ge storven) heeft het Vaticaan het hele verhaal al absurd genoemd. Nu levert de offi ciële biograaf van paus Jo hannes Paulus I, de hoge Va ticaanse ambtenaar mgr. Gio- lio Nicolini, een bijdrage. In een gesprek met de Ita liaanse krant Corriere della Sera zegt Nicolini dat het volstrekt ondenkbaar is dat de curiekardinalen de juiste gang van zaken rond de dood van de vorige paus zouden hebben verzwegen of ver draaid, hetgeen Yallop be weert. „Dan zouden zij, die de leidende klasse van de Kerk zijn, niet meer dan een onverantwoordelijke om niet te zeggen corrupte groep vor men". Volgens Nicolini is er inder daad geen lijkschouwing ver richt, maar dat is gebruike lijk als er geen reden bestaat aan de natuurlijke doodsoor zaak te twijfelen. Het Heilig College vond de lijkschou wing volstrekt overbodig. Die zou namelijk bevestigen wat men allang wist. Overi gens kon ook het resultaat van een eventuele lijkschou wing worden bestreden. En een lijkschouwing zou kun nen worden gezien als een concessie aan de verdenkin gen die juist geen enkele grond hadden. Edward Schillebeeckx: In het leven van de roomskatholieke kerk in de arme landen is een echte vernieuwing op gang gekomen. De theologen die zijn verbon den aan het progressieve in ternationale tijdschrift „Con cilium", hebben krachtig ge protesteerd tegen „de ver dachtmakingen en ongerecht vaardigde kritiek op de be vrijdingstheologie". In een ge zamenlijke verklaring bren gen zij hun diepe solidariteit met de bevrijdingsbewegin gen (in de Rooms-Katholieke Kerk) en de theologie ervan tot uitdrukking. Interventie van kerkelijke gezagsdragers bedreigt nieuwe wegen in de Kerk, aldus de verklaring. De afgelopen maanden heeft kardinaal Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de geloofsleer, ernstige kritiek op de bevrijdingstheologie ge uit. Deze bevat volgens hem behalve acceptabele,ook laak bare en volkomen afkeurens waardige stromingen. Hij zei dit in april na afloop van overleg met Zuidamerikaanse bisschoppen over deze theolo gie. Een deel van de bevrij dingstheologie heeft zich de marxistische ideologie eigen gemaakt, aldus Ratzinger. Verder maakte hij bekend dat de congregatie, die waakt over de zuiverheid van het Rooms-Katholieke geloof, overweegt een onderzoek in te stellen naar het werk van theologen als Leonardo Boff (Brazilië), Gustavo Gutierrez (Peru) en Jon Sobrino (El Sa- vador). „Concilium" is een in progres- sief-katholieke kring tijd schrift, dat probeert trouw te blijven aan de inspiraties en oriëntaties van het Tweede Vaticaanse Concilie. In de re dactie hebben onder anderen zitting Hans Küng, Johannes- -Baptist Metz, Jürgen Molt- mann en Edward Schille beeckx uit Europa en de al genoemde bevrijdingstheolo gen Leonardo Boff en Gusta vo Gutierrez. In hun verklaring wijzen zij erop dat sinds het Tweede Vaticaanse Concilie een echte vernieuwing is opgetreden in het leven van de R.K. Kerk in de arme landen. Er zijn tal rijke basisgemeenten en bij belse bezinningsgroepen ont staan. In de strijd voor het recht van de armsten op het leven hebben het geloof van het volk en het engagement van leken, priesters en bis schoppen nieuwe vitaliteit ge kregen. Op deze wijze, zo wordt ge steld, is de Kerk begonnen het lot van de armen te delen. Dit heeft een vervolg gekre gen in een theologische bezin ning om in het licht van het evangelie te zoeken naar een oplossing voor het probleem der onderdrukten en hun vol ledige bevrijding te bevorde ren. Hierop hebben degenen die politiek en economische macht bezitten, met onbegrip en vijandigheid gereageerd, aldus de Concilium-theologen. Binnen de Rooms-Katholieke Kerk hebben sommige ge zagsdragers deze bewegingen gesteund, maar zijn er ook verdachtmakingen van on trouw aan de christelijke boodschap en beschuldigingen van marxistische beïnvloe ding geuit. n De Kerk, zo wordt in ó2 cilium-verklaring gie leerd, heeft voor haar° spanningen nodig. Int4l tische en neoconseH" groepen trachten echtF spanningen meer en m£ te scherpen. Zij verzettP tegen elke maatschap]* verandering en zijn va* ning dat godsdienst niel politiek te maken heeft, om bestrijden zij de I dingsbewegingen en i een keuze die een belel is voor de armen en J drukten. Hiermee creëi! een klimaat dat ongum voor het zoeken naar rt wegen voor de Kerk verkondiging van het ev lie zo vinden de Contf theologen y JUBILEUMDAG BIJBELSE EN MEDISCHE ZENDINGSGEMEENSCHAP Er is een groot gevaar dat de kerk te veel bezig is met bin nenkerkelijke problemen. De kerk is allereerst een gezon den gemeente. Dat zei ds C. Trouwborst, voorzitter van de Bijbelse en Medische Zen- dings Gemeenschap, zaterdag te Zeist bij de viering van het 15-jarig bestaan van de BMGZ. Hij wees erop dat veel wer kers van de BMZG uitgaan als artsen, technici, onder wijskundigen of landbouw kundigen naar landen waar geen zending in de traditio nele betekenis mogelijk is. Het komt niet alleen daar maar ook in Nederland aller eerst aan op onze levenswan del, aldus ds Trouwborst. Ds W.J. Bouw signaleerde dat vooral gedurende de laat ste zeven jaar de BMZG een grote groei heeft meege maakt. Dat is vooral te dan ken aan de toename van een aantal verzoeken om assis tentie uit de Aziatische ker ken maar niet minder door" de groeiende missionaire be wustwording onder ionge mensen in Nederland. In de afgelopen jaren werden 30 werkers naar Azië uitgezon den. Vrijwel evenveel zen dingskandidaten bereiden zich op dit moment voor om uit te gaan. De BMZG wil al lereerst dienstbaar zijn aan de plaatselijke gemeente die naar haar mening de eerst» verantwoordelijke instantie is voor de zending. Dr A. Noordegraaf merkte op dat zending het werk is van de zendende God die wel mensen inschakelt maar het werk niet uitbesteedt. Zen ding is niet een soort liefheb berij van een aantal mensen maar de opdracht van de to tale gemeente. Een gezonde gemeente is een gezonden ge meente, aldus dr. Noorde graaf. Religieuzen VS beëindigen t investeringen wapenindustj! In de Verenigde Staten heb ben 26 orden en congregaties hun aandelen van General Electric, een van de grootste kernwapenfabrikanten in Amerika, verkocht omdat zij in geweten niet in militaire produktie kunnen investe ren. De orden, waaronder re gionale afdelingen van Do minicanen en Franciscanen, bezaten aandelen met een to- F-18 gevechtsvliegtuig de B-l bommenwerper mede kernreactoren v<j derzeeërs en vliegd& pen. Bovendien is het betrokken bij de prd1 van de MX intercontirf raketten. k De orden hebben gedi zes jaar gesprekken gi met de directie van G. r,'11 Electric. Verder lieten' tale waarde van ongeveer 7,5 resoluties op aandeelho" miljoen gulden. vergaderingen van hu General Electric vervaardigt onder meer de motoren van vergaderingen van hu zorgheid blijken. Deze^ Als een soort naspel van zijn recente Zwitserse reis heeft paus Johannus Paulus II za terdag in het Vaticaan een hoge katholieke onderschei ding uitgereikt aan de Zwit serse theoloog Urs von Bal thasar., Pater von Balthasar (79) ontving de „Internatio nale Paulus VI-prijs" (een oorkonde en een bedrag van 200.000 gulden) voor zijn theologisch onderzoek, dat „uniek" wordt genoemd. De Paulus VI-prijs, die pas onlangs is ingesteld, wordt voortaan elke twee jaar toe gekend aan iemand die op theologisch terrein zijn spo ren heeft verdiend. Het initi atief gaat uit van een katho liek wetenschappelijk insti tuut in Brescia, het Paulus VI Instituut. Maar uit het feit dat de paus de prijs uitreikt, en nog wel in het Vaticaan, blijkt hoezeer het Vaticaan de selectie van de winnaar beinvloedt. Ondervond de paus tiidens zijn Zwitserse reis nogal wat tegenwind van de kant van de lokale kerkgemeenschap, Von Balthasar is een Zwit serse theoloog die juist gezien wordt als een groot verdedi ger van de traditionele lijn van het Vaticaan. De Zwit serse kerk heeft te kennen gegeven een minder strakke Romeinse leiband te willen, meer vrijheid dus in de keu ze van een eigen geloofsbele ving. In die kerk neemt Von Balthasar een uitzonderings positie in. Door de toekenning van deze belangrijke katholieke on derscheiding (de katholieke Nobelprijs, zo wordt al ge zegd) aan de Zwitserse theo loog heeft het Vaticaan dui delijk willen maken Von Bal- thasar's opvatting te steunen, en dus impliciet de autonome opstelling van de Zwitserse kerk van de hand te wijzen. Von Balthasar, die op 44-jari- ge leeftijd de jezietenorde op gaf, is altijd een buitenbeen tje in de katholieke kerk ge weest. Eerst passeerde hij de kerk links, en de laatste ja ren rechts. Volgens hem is dat te verklaren door de koerswijziging van de kerk zelf, niet door zijn eigen om mezwaai. Von Balthasar is een groot bewonderaar van traditioneel katholieke bewe gingen als die van de Focola- rini en Comunione e Libera- zione. Hij besteedt veel tijd aan de speurtocht naar een nog overtuigender verdedi ging van de Heilige geest, de drieëenheid, de maagdelijk heid van Maria en andere uitgangspunten van de ka tholieke leer. Paus Johannes Paulus II overhandigt pater Von Balthasar de Internationale Paulus VI-prijs voor een verantwoor; drijfsleven, gevestigd tr York, dat te vergelijf0 met OSACI (Oecum j Studie- en Actiecentra zake investeringen) if land. Als het onmogelijk blijp beleid van een kernw producent te verandere* kunnen we niets anderrj dan onze betrekkingen' dig te verbreken, ald^ Dominicaan Charles r En zuster Katherine T1 bestuurslid van de Z van Liefdadigheid tee York, voegde eraan toe) kunnen als leden van etc ligieuze orde het niet vi woorden financieel be worden van een firm3 kernwapens produceert Paprika -koolsala de, spaghetti met champignonsaus gembervla Nodig voor twee personen: 1 paprika, stukje spitskool (koop morgen 650 g, be waar 500 g ongesneden in plastic verpakt in de koel kast tot donderdag), 1 le pel azijn, zout, peper, sui ker, bieslook, 1 lepel olie; uitje, 20 g margarine, 100 g champignons, 2,5 dl water, 1 bouillonblokje, 15 g bloem, 150 g gekookte ham in 2 plakken, selderij of la vas of basilicum 250 g spaghetti, zout, 1 lepel olie; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar bolletjes gember. Was de paprika en kool en snijd ze fijn. Meng de groen ten met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, fijnge knipte bieslook en olie. Fruit klein gesneden ui in de margarine goudgeel, bak in plakjes gesneden champig nons mee en doe er dan wa ter en een bouillonblokje bij. Laat de saus tien minuten trekken. Zet de spaghetti op volgens de gebruiksaanwij zing of neem, als er niets op het pak staat, een ruime pan halfvol kokend water met zout en olie, zet er de spa ghetti rechtop in en roer de slierten los van elkaar als ze er vanzelf ingezakt zijn. De kooktijd is circa tien minu ten. Maak de saus af door haar te binden met de met koud wa ter aangemaakte bloem, voeg de in blokjes gesneden ham toe en verse fijngeknipte tuinkruiden. Doe de uitge lekte spaghetti in een schaal en schenk er de saus over. Maak de helft van de melk warm. Meng custard, suiker en iets koude melk, schenk bij dit papje wat hete melk en doe het steeds roerende in de pan. Laat de vla even ko ken, voeg van het vuur de overige koude melk toe en koel haar af. Meng de klein gesneden gember door de vla. JEANNE Deze week begint mr. Henk Heid- weiller aan zijn nieuwe taak als ambassadeur van Suriname in ons land. Hij volgt de omstreden am bassadeur Herrenberg op, die naar Paramaribo is teruggekeerd. De afgelopen drie en een half jaar was Heidweiller Surinaams ambassa deur in Washington. Onze corres pondent in de Amerikaanse hoofd stad vroeg Heidweiller, kort voor diens vertrek naar Nederland, wat hij in Den Haag hoopt te bereiken. AMBASSADEUR HEIDWEILLER: (Van onze correspondent) WASHINGTON De Surinaamse ambassade in Washington is gehuisvest in het gebouw, dat sym bolisch werd voor de de cadentie waaraan zelfs een solide democratie als de Amerikaanse ten prooi kon vallen: het Watergate-complex. In de hal van suite 711 hangt het portret van be velhebber Desi Bouterse. In een kamer daarachter beantwoordt de nieuwe Surinaamse ambassadeur in Nederland, mr. Henk Heidweiller bedacht zaam de vragen van zijn Nederlandse gast. Van u is bekend dat u de Ne derlanders zeer dogmatisch en daarom vaak moeilijke ge sprekspartners vindt. U heeft zich er vast al op voorbereid, dat veel Nederlanders ook over u een onwrikbare op vatting zullen hebben: Heid weiller is de vertegenwoordi ger van een moordenaar; met die man willen we niets te maken hebben. Heidweiller: „Ik hoop toch niet dat in alle kringen zo ge dacht zal worden. Maar be paalde groepen zullen dit verwijt zeker constant op mij afvuren. Hen zal ik duidelijk maken dat er na de revolutie van 1980 verschillende Suri naamse regeringen zijn ge weest die alle in Nederland en andere landen zijn erkend en aanvaard. Daarna hebben we de „december-moorden" van 1982 gehad. Die zijn nog steeds zeer te betreuren, maar hebben de wettigheid van het huidige bewind niet aangetast". Bent u een democraat in hart en nieren? „Democratie is een begrip dat sedert Plato veel verschillen de betekenissen heeft gehad. In Nederland is democratie iets anders dan in de zoge naamde democratische repu bliek Noord-Korea. En in Latijns- Amerika, waar Suri name deel van uitmaakt, is het wéér iets anders. In Ve nezuela en Panama bestaan respectabele democratieën. Toch heeft het leger er grote zeggenschap". Is een parlementaire demo cratie toch niet de best denk bare vorm, ook voor Surina- Het antwoord, na een lange pauze, lijkt het resultaat van een geestelijke worsteling. „Uiteindelijk moeten we in Suriname terug naar een stelsel van vrije politieke partijen. Maar dan moeten die partijen niet meer langs raciale lijnen georganiseerd zijn. Ze moeten ook intern democratisch zijn en niet door partijleiders op dictato riale wijze gemanipuleerd, zoals vóór 1980 het geval was. Als het zo gaat, heb ik absoluut geen bezwaar tegen een parlementaire democra tie en dan kan het parlement inderdaad het hoogste wetge vende orgaan zijn' Maar uw hoogste baas, bevel hebber Bouterse, zegt nu juist niet terug te willen naar een parlementaire democratie. „Als hij dat zegt, dan bedoelt hij dat Suriname niet terug mag naar het oude systeem. Voor 1980 waren regering en parlement in mijn land vol komen verlamd, hetgeen ook de besteding van het Neder landse ontwikkelingsgeld parten speelde. Kijk, wij Su- rinamers hebben twee ken merken. Wij houden ener zijds van de vrijheid en an derzijds van een sterk leider schap. Ik ben er daarom voorstander van, dat ons volk op zo vrij mogelijke wij ze deelneemt in het staatsge- beuren. In welke vorm dat precies moet, zou ik op dit moment ook niet weten. Maar wezenlijk worden een duidelijke wetgeving, een on afhankelijke rechtspraak en de afwezigheid van vrees voor willekeur". Interesseert het u of het hui dige bewind door het volk geliefd wordt of gehaat? „Uiteraard zou ik willen dat het huidige bewind door een zo groot mogelijk aantal Suri- namers wordt gesteund. Maar ik moet toegeven en ook Bouterse heeft dat er kend dat er tussen het po litieke streven van de macht hebbers en de massa's nog een vacuum bestaat. Zij trachten dit vacuum op te vullen. Maar dat zal niet ge makkelijk zijn, omdat zij de bevolking moeten overtuigen van een abstract ideaal: de eenheid van de natie". Betekent dat voor Bouterse niet gewoon een autoritaire eenheidsstaat? „Ik geloof niet dat hij met de eenheidsbeweging Stanvaste de vorming beoogt van slechts één politieke partij, maar de totstandkoming van nationale eenheid via het doorbreken van de raciale scheiding. Overigens bestaat er in landen als Tanzania, waaraan Nederland géén voorwaarden stelt bij het verlenen van ontwikkelings hulp, ook een eenheidspartij. Maar in Suriname zal dat niet gebeuren, omdat Surina- Zou het totalitarisme voor u ook onaanvaardbaar zijn? „Het zou niet mijn ideaal zijn. Maar een term als „on aanvaardbaar" is voor een diplomaat niet te hanteren". Toch lijkt u geen normale di plomatieke taak in Neder land te hebben, U zegt wei nig precieze instructies en veel persoonlijke ruimte van Paramaribo te krijgen. U heeft ook op bepaalde punten openlijke kritiek op het be wind. U lijkt meer een be middelaar tussen Paramaribo en Den Haag te moeten wor den dan een diplomatiek ver tegenwoordiger van Parama ribo? Heidweiller, die zijn diploma tieke opleiding in Nederland se buitenlandse dienst heeft genoten en onder meer Ne derlands ambassadeur bij de Verenigde Naties in New York is geweest, zegt: „Een Nederlands diplomaat mag zich absoluut niet inlaten met het politieke gebeuren in Den Haag. Maar voor een functionaris van een ontwik kelingsland, van een land in wording, ligt dat anders. Die is direct betrokken, ook emo tioneel, bij dat wordingspro- Ais uw taak in Nederland of ficieel luidt: „Het normalise ren van de betrekkingen dan weet iedereen dat dat ei genlijk gewoon betekent dat u het Nederlandse ontwikke lingsgeld weer moet zien los te Krijgen Maar dat is verkeerd, van Suriname zal niet wor den bepaald in Den Haag, maar door de vraag of wij in Suriname met elkaar leren samenwerken en een geluk kige, rechtzekere staat kun nen opbouwen. Niet het al dan niet hervatten van de ontwikkelingshulp is essen tieel. Het is wel heel belang rijk. Dat wel. Maar zelf kan ik er weinig aan doen om dat geld weer vlot te krijgen. Daartoe moeten de Neder landse politici een eigen be slissing nemen. Zij moeten zich afvragen voor wie ze bij de onafhankelijkheid van Suriname dat geld bedoeld hebben. Als ze willen kun nen ze komen vaststellen dat het geld na de revolutie van 1980 veel efficiënter dan voorheen is aangewend 'tot het nut van het volk". MARC DE KONINCK DEN HAAG Rond het Su rinaamse kabinet zijn span ningen ontstaan, als gevolg van competentiegeschillen met het militair gezag en de top van de vakbeweging. Dat is dit weekeinde in zeer goed ingelichte kringen in Para maribo vernomen. De pro blemen hebben vooral te ma ken met het zogenoemde „topberaad" dat de afgelopen weken .regelmatig heeft gevonden tussen de mi litaire leiding en de top van vakbeweging en bedrijfsle ven. Bij dit beraad is ook pre mier Udenhout betrokken. Militair gezag en vakbond stop willen dat dit „topbe raad" een officiële functie krijgt en aanwijzingen moet kunnen geven aan het kabi net. Premier Udenhout zou zich hiertegen verzetten, om dat zijn kabinet dan een soort „superregering" boven zich krijgt. Volgens goed ingelich te kringen in Parmaribo gaat het op dit ogenblik nog te ver te speculeren op de mogelijk heid van een kabinetscrisis. Met name de militairen zou den willen dat het kabine- t-Udenhout aanblijft, omdat weinig alternatieven voor handen zijn. Wolkenvelden DE BILT De wind blijft in de noordwesthoek zitten, met als gevolg aanvoer van bewol king van de Noordzee. Het blijft echter dinsdag op de meeste plaatsen droog. De noordwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een depressie boven Scandina vië en een rug van hogelucht- druk die van Ierland over Frankrijk naar het zuidoosten loopt. De temperatuur daalt vannacht tot ongeva graden. Voor morgej worden temperaturen r achttien graden verwj noordwestenwind is aan de kust en op hef meer krachtig. Weerrapporten van vanmorgen 0 Wear Mai Mi Amsterdam regen Oe Bilt regen Dee ten regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Lh. Rdam regen Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, gel dig voor dinsdag en. woens dag: Zuid-Scandinavië: Aberdeen Barcelona Berlijn regenb. 15 1 «v.bew. 19 K Wisselend bewolkt en vooral in zuid-Zweden en Denemar ken enkele buien. Middagtem- peratuur ongeveer zeventien graden. Brits eilanden: Veel bewolking en in Schot land mogelijk regen. Middag- temperatuur van veertien in Schotland tot twintig in de omgeving van Londen. Benelux Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Middagtempera- tuur ongeveer negentien gra den. Frankrijk: Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van acht tien graden in de kanaalzone tot dertig graden in zuid- Frankrijk. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur van zeventien graden in noord-Duitsland tot tweeen twintig graden in het zuiden. Alpenlanden: Aan de noordkant veel bewol king, af en toe regen en mid dagtemperatuur van rond twintig graden, aan de zuid kant perioden met zon en mid dagtemperatuur ongeveer ze venentwintig graden. Portugal en Spanje: Franklort zw.bew. 16 Genève onbew. 23 Helsinki zw.bew. 17 Innsbruck zw.bew. 14 Klagenfurl l.bew. 17 Kopenhagen onbew. 14 Lissabon zw.bew. 29 Malaga Mallorca Malta Müncben l.bew. h bew. «v.bew. 24 1?) Stockholm zw.bew. Wenen h.bew. Zürich l.bew. Casablanca onbew. Las Palmas onbew. Zonnig en vooral woensdag in Portugal en noordwest Spanje enkele buien. Middagtempera tuur van drieentwintig graden. In het noordwesten tot drieen dertig graden in het binnen land. Italië en Joegoslavische kust: Droog en zonnig. Middagtem peratuur ongeveer zevenen twintig graden. Geen krant ontvangen1' tussen 18.00 en 19.00 i terdags tussen 14.00 er uur, telefoonnr.071-122.£ uw krant wordt nog avond nabezorgd. Beurs van Amsteri Aegon Ahold Slot- j* beurs 22-6 bef 112.00 173.00 t I Akzo ABN Amev Amro-bank Boskalis Westm Dordtsche petr Idem petr pref Elsevier-NDU FGH Gist Brocades Helneken Hold. 83.30 I 315.00 3 149.00 58.80 30,50 137.70 1" 137,50 t 75.50 1 48,30 'i 132.70 1| 119.30 -ta 109.00 1< Holl.Beton.Gr. Hoogovens KLM Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. NMB Oce v. Grinten v. Ommeren Pakh. Hold, cert Philips Robeco Rodamco Rollnco Rorento 99.00 1 50.00 154.00 1 150.00 I" 204,50 2i 110.00 1' 128.50 1J 226.00 27.10 57.00 P 44.40 I 609.80 137.90 K 58.00 r, 198,50 Ver.Bez.VNU Volker Stevin WUH 249.50 2t 143.00 1# 26.50 V 74.50 f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2