£eidae (Bowuvnt 9 5 ■Patiënt met ruilhart maakt het goed Erbij öndsen: premies "m en aaw kunnen "11985 omlaag ANDIJVIE EN ^RKENSSCHNITZEL Rellen na grote betoging voor onderwijsvrijheid r<r'/ BON -SUCCESVOLLE OPERATIE IN ROTTERDAM Otterdam/leiden 'ak valt opnieuw schepen in Golf aan Spanje gehavende finalist Maandag 25 juni 1984,75e )aargang no. 22920 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.HalIewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Wolkenvelden, op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer achttien. Matige, aan de kust krachtige noordwesten wind. Zon op: 5.22 uur, onder. 22.04 uur. Hoogwater Scheveningen: 1.29 en 13.54 uur, laagwater: 9.37 en 22.05 uur. jf| steelt |||ie-auto ^'..'Ëen auto van de gemeentepoli- pe is zaterdag ernstig bescha- lat een man er met het voer- oor was gegaan. De dief was van een wagen die door de ferd gecontroleerd. Hij meende de zaak te moeten bemoeien, ;en vechtpartij tussen hem en ;n leidde. Die werkten hem in je wagen, waarop de man alle [loot en er met de wagen van- Samen met agenten uit De- >n Apeldoorn zette de sterke achtervolging in. Zij vonden de Vaassen zwaar beschadigd te- boom terug. De autodief is nog pen jchtig. De 54-jarige Marian ne Strauss, echtge note van de West- duitse christen-de mocratische voorman Franz Jozef Strauss, is het afgelopen weekeinde in Zuid- Duitsland veronge lukt. De politie heeft nog niet willen zeg gen wanneer precies en onder welke om standigheden zij om het leven kwam. Het echtpaar Strauss was 27 jaar getrouwd. Waddengebied ontsnapt aan milieuramp HOLWERD De bemanning van de veerboot Holwerd-Ameland heeft op het nippertje een milieu ramp in het Waddengebied weten te voorkomen. Zij had zaterdag op gemerkt dat een met gasolie gela den bunkerboot bij Holwerd in Friesland gedeeltelijk was gezon ken. Tijdens de harde noordwesten wind en het hoogwater had de be manning het schip op de walbe- schoeiing gezet, maar bij afgaand tij was het voorschip blijven han gen en was water de machineka mer binnengelopen. Na het leeg pompen van het schip is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Vervolging van Nelissen in RSV-zaak gevraagd DEN HAAG De Haagse advocaat mr. B.J.J. Schwanebeck heeft op persoonlijke titel de hoofdof ficier van justitie in Den Haag schriftelijk verzocht oud-minister Nelissen te vervolgen wegens vermeen de meineed tegenover de parlementaire enquêtecom missie over de RSV-problematiek. De advocaat schrijft dat uit de getuigenis van de vroegere regeringswaarnemer Molkenboer gebleken is dat de oud-minister van economische zaken in zijn afgelegde verklaringen tegenover de commissie „kennelijk met opzet'' onder ede onwaarheid heeft gesproken, door te verklaren destijds niet op de hoogte te zijn geweest van ernstige verliezen bij Rijn-Schelde. Persofficier van justitie mr. Holthuis wilde vanmorgen nog geen commentaar geven op de brief. Pas na bestudering van de brief zal worden be slist of tot vervolging zal worden overgegaan. eerste Nederlandse hart- ipp. ansplantatiepatiënt, die za- 3 RErdagmiddag in het Rotter- imse Dijkzigt-ziekenhuis een ieuw hart heeft gekregen, tiakt het naar omstandighe- n goed. De operatie is ge- agd, complicaties hebben iL-h niet voorgedaan, maar terfcn prognose van de overle vingskansen van de 40-jarige atiënt, wiens naam om rede- B?n van privacy geheim ordt gehouden, is nog niet te even. )e operatie is uitgevoerd door een 'GE 25 man sterk team van artsen van Dijkzigt en het Academisch Zie kenhuis Leiden, onder leiding van ae hoogleraren hart/longchirurgie Bos, Huysmans en Hazenbos. Een andere manier om de patiënt te helpen was er niet, aldus de me dici gisteren op een persconferen tie. „Hij was er slecht aan toe en moest dringend geholpen worden". Zaterdagochtend werd bekend dat een donorhart beschikbaar was, 's middags werd de operatie uitge voerd. Tot nu toe moesten patiënten voor zo'n operatie naar het buitenland. Vorig jaar gold dat voor acht Ne derlandse hartpatiënten. „Maar", aldus mr.dr. J. Peters, algemeen di recteur van het AZL, „het wordt in Nederland bepaald niet minder goed gedaan". „Nederland heeft nu een uniek centrum met een grote hoeveelheid kennis, waarin hartoperaties ver antwoord kunnen worden ver richt", zo stelde Peters. Deze opera tie is in Rotterdam uitgevoerd, maar in Leiden (en in Nieuwegein) had het ook gekund. Dijkzigt en het AZL hebben zich enkele weken geleden kandidaat gesteld als centrum voor harttrans plantaties. Onder dezelfde omstan digheden (dat wil onder andere zeggen: als de patiënt zo'n zware ingreep kan hebben) zou deze ope ratie weer kunnen worden ver richt. Prof. Huysmans benadrukte dat Nederlandse medici er al enige tijd „klaar voor zijn". Door nog niet op geloste problemen rond de finan ciering van de transplantatie is het er echter tot dusver niet van geko men. De medici zijn langzamer hand gefrustreerd geraakt door deze situatie. Vandaar dat zij, vol gens een ingewijde, tot de operatie hebben besloten met de overwe ging: we doen het gewoon en dan zien we wel verder. Prof. Huys mans gisteren: „We kunnen dit de Nederlandse patiënten niet onthou den". Staatssecretaris Van der Reij- den van Volksgezondheid heeft vanwege de financieringsproble men met gemengde gevoelens op het nieuws van de operatie gerea geerd. Vier uur Inclusief de narcose duurde de ope ratie vier uur. Het ingeplante hart is drie uur zonder bloed geweest. De patiënt, die inmiddels al weer met zijn vrouw heeft gepraat, is sinds gistermorgen niet meer op de beademingsapparatuur aangesloten. Na een harttransplantatie wordt de patiënt na gemiddeld vier tot zes weken uit het ziekenhuis ontsla gen. In dit stadium valt over de kansen van de patiënt niet veel te zeggen. Volgens de cardioloog dr. M. Simoons moeten de grootste problemen nog komen. jermeer De lies voor de Algeme- I Arbeidsongeschikt- '^vet aaw en de yjloosheidswet ww *n in 1985 dalen. In ,ag de te verwachten iehoogte voor de ww 0)6 procent. Voor 1985 'gdeze premie worden èrd op ongeveer 2,07 nt. lai ;emie van de aaw kan, j de sterk verbeterde po- van het Algemeen flsongeschiktheidsfonds aaw-gelden beheert, in dalen tot 6,2 procent, premie bedraagt nu 6,5 it. toekomstverwachtingen in de voorjaarsnota van Ie sociale fondsen, het Al- »n Arbeidsongeschikt- j'onds (AAF), het Arbeidsongeschiktheidsfonds (AOF) en het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWF). De wao-premie zal volgend jaar stijgen naar 20,2 procent (nu 19,1 procent). Hier zal ech ter een stijging van dat deel van het loon waarover geen premies betaald hoeven wor den tegenover staan. Deze vrije voet zal in 1985 op 101 gulden per dag komen (in 1984 is dat 91 gulden per dag). Bij deze verwachtingen voor volgend jaar is nog geen reke ning gehouden met de kabi netsplannen om per 1 januari de uitkeringspercentages wao, ww en wwv op 70 procent te zetten. Begin deze maand maakten de fondsen bekend dat zij dit jaar een meevaller zouden hebben van in totaal 2,1 miljard gul den, als de effecten van de kortingen per 1 juli op de soci ale uitkeringen werden mee gerekend. ADVERTENTIE 3e dinsdag en woensdag 3ben we groente en vlees de aanbieding. -ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PARIJS Na de zeer grote rustig verlopen demon stratie tegen de onderwijswet van de Franse minister Savary, waaraan gisteren in Parijs meer dan een mil joen mensen deelnamen, is het gisteravond en van nacht toch nog tot ongeregeldheden gekomen tussen betogers en de politie. Een paar honderd Parijse agenten moesten in actie komen toen een groep demonstranten probeerde de Champs-Elysées te bar ricaderen. Met traangas werden de betogers verspreid en een twintigtal van hen werd door de politie afgevoerd. Veel ernsti ger waren de relletjes daarna in het Quartier Latin, waar een honderdtal extreem rechtse jongeren een spoor van vernielin gen achterliet. Het kwam tot straatgevechten met de oproerpoli tie die door de aanhangers van de rechts-extremistische politicus Le Pen werd bekogeld met stenen en flessen. Tot drie uur in de nacht voerde de politie charges uit en werden tien mensen aan gehouden. In verband met de onderwijsmanifestatie waren gis teren in Parijs ruim tienduizend politiemannen op de been. Pagina 7: Fransen massaal de straat op voor vrije scholen AMA (Bahrein) Na amelijk rustige periode li wee weken waarin het er van de olie uit het ebied zich leek te her- n zijn gisteren opnieuw illen op olietankers in de sche Golf gemeld. De )0 ton metende Griekse olietanker Alexander de Grote werd getroffen door een raket en raakte licht beschadigd. Irak meldde gisteren overi gens dat het ten zuiden van het Iraanse olie-eiland Kharg op zee vier grote doelwitten had getroffen. Volgens Irak heeft de operatie ten doel de blokkade van het olie-eiland en de overige Iraanse havens aan de Golf te verscherpen. De zes Golfstaten hebben gis teren in de Saoedische hoofd stad Riaad beraadslaagd over de verdediging van de scheep vaart in de Golf en de samen stelling van een snelle inter ventiemacht. De landen zullen militaire inlichtingen verza meld met behulp van de in Saoedi-Arabië gestationeerde ultramoderne vliegende radar stations, Awacs, aan elkaar doorgeven. De demonstratie voor vrijheid van onderwijs trekt door Parijs. Relschoppers beheersten na afloop het Quartier Latin in het cen trum van Parijs waar politie-auto's werden aangevallen. Brinkman: „Geen overspannen verwachting van kunstsponsoring" DEN HAAG Op grond van een onderzoek door het bureau Knapper en McAlley koestert minister Brinkman van WVC geen hooggespannen verwachtingen van de geldbedragen die met kunstsponsoring gemoeid zullen zijn. In schriftelijke ant woorden op vragen van senator Tummers (PvdA) verzekert de bewindsman dat de bedragen die bedrijfssponsors in kunstmani festaties steken niet gelijktijdig en volledig zullen leiden tot een navenante verlaging van de overheidssubsidie voor de kunst. De vrees dat kunstsponsoring de autonomie van de kunst zou aan tasten wordt niet gestaafd door het bedrijfsleven, zo blijkt uit een peiling onder de bedrijven. Man breekt been LEIDEN Een 50-jarige man uit Katwijk is vanmorgen omstreeks half zeven tegen een paaltje gereden op het fiets pad van Hoge Rijndijk naar Cronestein. De man brak daarbij zijn been en is naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. LYON Voor de Spanjaar den Maceda en Gordillo is het toernooi om het Euro pees voetbalkampioenschap voorbij. Het uitblinkende tweetal, dat een belangrijke rol speelde in de kwalificatie van Spanje voor „Parijs" ten Icoste van Denemarken, kreeg van de „consequent" leidende Brit George Court ney de gele kaart voorge houden. Voor beiden was het de tweede waarschuwing tijdens het EK. Automatisch treedt dan een schorsing van één bindende wedstrijd in, waardoor het tweetal woens dag niet zal aantreden in de eindstrijd tegen Frankrijk, dat zaterdag ook al door een verlenging met 3-2 de baas bleef over Portugal. Het duel in Lyon leverde negen gele kaarten op. Aan Spaanse zijde vijf (Gordillo, Salva, Victor, Maceda en Ar- conada), aan Deense kant vier, waarvan twee voor Klaus Berggreen, die na dat tweede vergrijp dertien mi nuten voor het eind van de tweede verlenging door Courtney naar de kleedka mers werd gezonden. Jesper Olsen en Preben Larsen wa ren de andere zondaars in het Deense elftal, dat na de eindstand van 1-1 door straf schoppen werd uitgescha keld toen Larsen vanaf elf meter op het beslissende mo ment miste. Tot strafschoppen kwam het zaterdag niet, toen Frankrijk en Portugal elkaar in de hal ve eindstrijd ontmoetten. De thuisploeg nam een voor sprong. maar kwam toch nog met 2-1 achter. Vlak voor tijd zorgde Domergue voor de gelijkmaker. De po pulaire Platini zorgde in de laatste minuut vervolgens voor de winnende treffer. Vreugde bij Frankrijk na de openingstreffer van Domergue (3). Op dat moment kon de formatie van Michel Platini nog niet bevroeden, hoe zwaar zij het tegen Portugal zou krijgen. - Verder onder meer in Sporttribune: Drama voor Denen Geslepen eindsprint Connie Meijer Flinke zwemploeg naar Los Angeles Troostprijs voor Rijnsburgse Boys Frans Grimbergen maakt favorietenrol niet waar Jan Raas ook volgens Post goed kampioen ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uil 100 stuks. Alkemadelaan 1 RoelofarartdsvMn Telefoon 01713-2806-2073. O NISSAN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. U hebt hei gisteravond misschien met eigen ogen op de tv gezien. Maar om goed tot u door te laten dringen dat de Denen tóch nog van Spanjaarden wisten te verliezen is beslist meer nodig. En om dat allemaal nog eens, vanuit een heel ander oogpunt bezien, zwart op wit na te kunnen lezen bieden wij dat „meer" met de visie van onze sportverslaggever, die er bovenop zat. Zie de „Sporttribune" van vandaag, de wekelijkse sportbijlage van de Leidse Courant En u leest met het gevoel, dat u er zelf bij bent De Leidse Courant wil ik beat 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend b een open envelop tonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 398,2500 VD Den Haag. w2*Ccidoc£outont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1