Jan Raas ook volgens Post goed kampioen Atleten hopen op clementie CcidócSomant Nico Verhoeven rekent op Los Angeles MOERMAN-BEKER SYLVIA BARLAG WEL ZES RECORDS, MAAR GEEN LIMIETEN OP TITELSTRIJD MAANDAG 25IUN11984 PAGINA 16 Scheidsrechter atletiek op matje SITTARD De sectie wedstrijdsport van de KNAU heeft scheidsrechter Jan van Leeuwen de wacht aange zegd. Het was de arbiter tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Sittard ontgaan dat snelwandelaar Frank van Ravensberg zich niet ge heel overeenkomstig de principes van deze tak van atletiek had voortbewo gen. SWS-funktionaris Niek Slipse toonde aan de hand van videobeelden aan dat Van Ravensberg, die Neder lands kampioen werd in een nieuwe nationale recordtijd (1.29.37.5). niet voortdurend contact had met de bo dem, Op grond daarvan had Van Leeuwen Van Ravensbergs moeten diskwalificeren. Olijslager tweede CRETEIL Marjan Olijslager is zaterdag bij atletiekwedstrijden in Créteil tweede geworden op de 100 meter horden dames. Ze maakte een tijd van 13,30 seconden, eentiende seconde boven haar Nederlandse re cord, dat ze op 9 juni in Fürth op 13,20 seconden bracht. De limiet van de KNAU voor de Olympi sche Spelen is 13,18 se conden. Winnares in Cré teil was de Francaise Michele Chardonnet, die een tijd van 13,28 secon den liet afdrukken. Negen Nederlanders Tourploeg Gisbers GEULLE De ploeg voor de Ronde van Frankrijk van Kwantum bestaat uit negen Nederlanders en een Belg. Na afloop van het Nederlands kampioenschap in Geulle stelde ploegleider Jan Gisbers. na overleg met zijn Belgische colle ga Walter Godefroot, het volgende tiental samen: Jan Raas. Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, Adri van der Poel, Ludo Peeters. Jacques Hanegraaf, Leo van Vliet, Ad Wijnands, Henrie Manders en Adri van Houwelingen. Op het laatse moment vielen Gerrit Solleveld en Jan van Houwelingen af. Peter Post verklaarde in Geulle zijn Tourploeg pas van avond definitief te selecteren. Gisteravond waren alleen Pe ter Winnen. Bert Oosterbosch. Gerard Veldscholten, Henk Lubberding. de Australiër Phil Anderson en de Belgen Erik Vanderaerden en Eddy Planckaert zeker van hun plaats. De Limburger Jean Habets werd niet geselecteerd door de Franse ploegleider De Gribaldy voor een plaats in een ploeg rond de Ier Sean Kelly. Gerrie Knetemann is de enige Ne derlander in de Ronde van Frankrijk in Belgische dienst. SITTARD Sylvia Barlag heeft gisteren de „In memoriam J.H. Moerman-bokaal" ontvangen. Deze beker, genoemd naar de voormalig technisch leider van de KNAU, wordt jaarlijks uitgereikt aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt door prestaties en instelling. Barlag (30), die aan de Olympische Spelen van 1980 op de zevenkamp deelnam, was Nederlandse kampioene op hoog- en verspringen, de hordensprint en meerkamp. Onlangs promoveerde de ADA-atlete aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De „In memoriam J.H. Moerman-bokaal" werd eerder in 1982 (aan Eltjo Schut ter) en in 1983 (Gerard Tebroke) uitgereikt. Roy Sedoc kreeg gisteren het Unie-Erekruis. De AAC-er, die zowel bij het verspringen als bij hinkstapsprong als vier de eindigde, veroverde in zijn loopbaan achttien nationale titels. GEULLE Was de pro longatie van het Neder lands kampioenschap dooi Jan Raas wel voorspel baar, de manier waarop dat gebeurde was dat ab soluut niet. De met span ning tegemoetgeziene con frontatie tussen de twee grote Nederlandse wieler ploegen leverde op de Slingerberg in het Zuid limburgse Geulle een zoutloze titelstrijd op. De vertoning was nog flau wer dan in de jaren dat de ploegen van Kees Pelle- naars en Peter Post het al leenrecht hadden. Raas il lustreerde dat na het Wil helmus door zijn tegen standers Henk Lubber ding en Bert Oosterbosch te loven en te danken. Jarenlang was Jan Raas de uitblinker in het Nederlands wegkampioenschap. Hij had het nationale treffen altijd vol ledig in de hand. Soms. in 1976 en 1983 pakte hij zelf de rood- -wit-blauwe trui, vaak deed hij de driekleur cadeau aan een ploeggenoot, die dat in de voorjaarsklassiekers verdiend had. Anno 1984. zoekend naar topvorm voor de Tour de France ondanks rugpijn, leek Raas als een profiteur op weg naar zijn eerste grote succes van het. al deels mislukte, sei zoen. Hij won dit jaar alleen het criterium in Lage Zwalu- we en de kermiskoers in het Belgische Beringen-Koersel. Urenlang fietste de oud-we reldkampioen in Geulle in de zuiging van de ruggen van zijn tegenstanders Oosterbosch en Lubberding uit het kamp van de vorig jaar door hem verla ten ploeg Peter Post. De met Italiaanse sponsoring uitgerus te Johan van der Velde deed hetzelfde. Eerst leek het of Oosterbosch en Lubberding Raas murw wilden beuken. De Zeeuw was niet zo best voor bereid en zou misschien moei te krijgen met de afstand bo ven de 200 kilometer. Later bleek dat de rijders van Post zich op voorhand al min of meer hadden neergelegd bij de nederlaag tegen de numerieke meerderheid der Kwantums van Gisbers. Oosterbosch, de beste man uit de koers die met de vierde plaats naast de me dailles greep, zei venijnig: „Dat we zouden verliezen zat er dik in. maar we hebben het Nederlands publiek laten zien dat we hard kunnen fietsen". Geen afmakers Het Nederlands part van de ploeg Post herbergde gisteren geen afmakers met sprintcapa citeiten. Dit seizoen zijn dat bij Post de Belgen en een Austra liër. De tweede Nederlandse ploeg had er in Raas, Wij nands. Van Vliet en Hane graaf wel vier. De renners van Post konden alleen proberen de koers hard te maken en af te wachten of zich nog een buitenkansje voordeed. Het eerste uur van de koers over 130 kilometer was veel belovend. De demarrages volgden elkaar in snel tempo op. Het wielervolk, zo'n 40.000 in getal, leek zich op te mogen maken voor een bijzondere middag. Achter het peloton re den de ploegleiders elkaar in de nerveuze openingsfase haast van de weg af. Bert Oos terbosch maakte er een abrupt einde aan. De tijdritspecialist ging zo hard fietsen, dat alleen het beste Nederlandse talent in de persoon van Raas, Lubber ding en Van der Velde kon bijblijven en de rest op minu- De nieuwe nationale kampioen bij de wieleramateurs Nico hoeven, geflankeerd door „rondemissen" en Twan Poels (linK en Jannes Slendebroek, die derde werd. 11 Nico Verhoeven was zaterdag de man van de wedstrijd, met 20-jarige Amsterdammer Bob Rijkenberg als goede tweede. RP kenberg, pas enkele weken opgenomen in een van de grof; sponsorploegen, rijdt feitelijk zijn eerste seizoen bij de amateuf Vorig jaar kon hij, door de ziekte van Pfeiffer, geen meter mei doen. Zaterdag kwam hij als achtste binnen na een strijd, waarf hij als een van de weinigen een eerder gemaakte „fout" herstë' de door in een persoonlijke jacht terreinverlies goed te makel Nico Verhoeven verkeerde eigenlijk, zij het over een kortere p| riode, in dezelfde situatie. Vorig jaar veroverde hij zich, voorni melijk als tijdrijder, een plaats temidden van de Olympisch kandidaten. De mogelijkheid prof te worden, liet hij ongebruil om te kunnen strijden voor zijn startbewijs in Los Angeles. Hf goede begin uit het vroege seizoen werd gevolgd door een serf buitelingen, een ziekte en als uitvloeisel daarvan een condition? Ie achterstand. Van zekerheid werd hij kandidaat en ten slotf reserve. Naast een kortstondig gedragen leiderstrui in Olympic bleef zijn erelijst dit seizoen vrijwel schoon. Twijfels Verhoeven: „Op zo'n moment ga je twijfelen. Heb ik toch nil de verkeerde beslissing genomen, had ik geen prof moeten wol den. Dat soort gedachten doet je moreel geen goed. Zeker nil omdat het langzaam zakken op de lijst van kandidaten voor 4 Spelen niet anders dan redelijk is. Je moet uitslagen maken, moet er zijn. Aan een man die misschien iets kan, maar in wi zen niet presteert, heeft de coach natuurlijk niets. In Olympiaf Ronde kwam de vorm langzaam terug, al merkte ik in de tijdri ten dat ik er toch nog lang niet was. Maar ik heb die wedstril als training beschouwd voor dit kampioenschap". Verhoeven gaat verder met: „Toen ging het vroeg in de wel strijd, na een kilometer of zeventig weer mis. Ik voelde m doodziek. Ik kon geen hap eten binnen houden. Dan kun je twq dingen doen, afstappen en je nederlaag toegeven of je verbijtei Jezelf forceren in de hoop dat het lichaam toch gaat doen wat wilt. Ik heb de laatste keuze gemaakt". „Ik was dat tegenover mijzelf verplicht. Het doel was niet aan tonen dat ik in de Olympische ploeg hoorde, maar te bewijzi dat ik ook dit jaar kon, wat men van mij verwachtte. Ik wil< bovendien graag de kampioenstrui, al was het maar omdat toch een hulp is bij een overstap naar de profs". „Ik wist dat dit mijn laatste kans was een verloren seizoen goq te maken en misschien over goed een maand nog iets te bere, ken. Want ik mag nu toch wel hopen dat ik niet alleen maar reserve naar Los Angeles moet?". Tot de besten van zijn tegeij Eelers behoorden zijn Olympische maatjes Twan Poels (tweede ins Daams (vierde), Eric Breukink (vijfde). Maarten Ducrt (zesde) en Gert Jakobs (negende). Het Nederlands kampi< schap heeft' bewezen dat de Olympische selectie niet op toe' oet >evi Al vier renners zeker van WK i I GEULLE Na afloop van de Nederlandse kampioenschappé in Geulle heeft bondscoach Piet Liebrechts al vier beroepsret ners aangewezen voor het wereldkampioenschap wielrennen 4 de weg in het Spaanse Montjuich op 2 september. Het zijn land» kampioen Jan Raas, Henk Lubberding, Johan van der Velde Gerard Veldscholten. Na de Ronde van Frankrijk wijst Li» brechts nog zes renners aan. De laatste twee moeten een startbf wijs in de Ronde van Nederland verdienen. f c GEULLE Nico Verhoeven heeft de Nederlandj kansen in de Olympische wegwedstrijd over vijf wekl vergroot. Na zijn indrukwekkende overwinning in hi' wegkampioenschap te Geulle verdient hij promotie vjy reserve voor de wegploegen in Los Angeles naar dea^ nemer in de individuele wegwedstrijd. Het stapje zonder pijn te doen. De vierde plaats is nog vacant, on dat het NOC had besloten geen gebruik te maken v(\ het recht vier wegrenners in te schrijven, nadat doi( het wegblijven van de Oosteuropeanen het toegestal contingent van drie op vier per land was gebracht, n U Extra kosten zijn er niet gemoeid met een inschrijving van P 22-jarige Brabander, want hem was al toegezegd, als reserve, p reis naar Los Angeles te mogen maken. Na zijn succes in he kampioenschap, waarin ook bijna alle andere gekozenen nai behoren presteerden, kan de vierde plaats nauwelijks open gel? ten worden. p Het NOC zal officieel pas in juli over Verhoevens promotie slissen, maar wegcoach Piet Liebrechts zal zonder twijfel voP' die tijd al voorzichtige druk uitoefenen. Een vierde startbewp brengt Nederland namelijk kwantitatief op gelijke hoogte i# andere landen en een korting van 25 procent zou een moeilijk strijd betekenen voor de amateurs in een wedstrijd waar hand- en spandiensten van enorm belang kunnen zijn. -koning toonde in de finale wel ruggegraat en werd daar om zeker een waardig win naar. Een wielerkoers winnen bij de profs is tenslotte niet al leen hard op kop fietsen. Voor het publiek veranderde het wedstrijdbeeld niet. Spanning kwam er pas tijdens de laatste tien kilometer toen Lubber ding Raas ging uitdagen met demarrages. Bij de eerste wa ren ze al los van Oosterbosch en de toch gevaarlijke Van der Velde In de sprint was Lub berding kansloos tegen Raas, die zelfs door zijn oude baas. Peter Post, overigens met kri tiek voor zijn aanvankelijke afwachtende houding, een goed kampioen werd ge noemd. ten achterstand kwam te ril den. Henk Lubberding vertel de later: „We reden zo hard. we konden door om onze te genstanders in het peloton te dwingen achter ons te jagen". Tussen de wielen Terwijl Jan Raas rustig tussen de wielen bleef, leek de opzet van Oosterbosch te slagen. De ploeggenoten van Raas, elf in getal, reden 100 kilometer lang in achtervolging. Twee ren ners van Post bleken sterker dan elf van Gisbers. Het gat van vier minuten werd welis waar tot de helft terugge bracht, maar nooit dichtgere- den. Dat betekende ook merk waardig genoeg, dat de af wachtende ploeggenoten van de langzaam vermoeider ra kende Oosterbosch en Lubber ding nooit zouden kunnen pro fiteren. Lubberding weer: „Hoe langer de aansluiting uit bleef, hoe groter de kansen van Raas werden". Raas voelde dat zelf ook aan. Zestig kilometer voor het ein de liet hij zijn ploegleider we ten zich sterk genoeg te voelen de titel te kunnen pakken. De achtervolging werd gestaakt. In de kopgroep nam Raas - Van der Velde deed dat al iets eerder - wel meermalen de kop ovef in de koude wind. Raas: „Ik wilde absoluut niet kampioen worden aan het wiel van een tegenstander. Dat is mijn stijl niet". De veel geplaagde klassieker- SITTARD Over minder dan twee weken gaan de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en het Nederlands Olym pisch Comité (NOC) de olympische atletiekbalans opmaken. De KNAU had gehoopt na de nationale titelstrijd, die het afgelo pen weekeinde werd ge houden, een aantal kandi daten te kunnen bijschrij ven aan de positieve kant. De 76e editie van de Ne derlandse Kampioen schappen leverde echter geen nieuwe kandidaten op. In het koude en twee dagen winderige stadion De Baandert bleven li mieten uit. Van de poten tiële kandidaten haalden alleen Harry Schulting (400 meter horden), Emiel Mellaard (verspringen) en Hans Koeleman (3000 me ter steeple chase), de door het IOC gestelde eis voor deelneming aan de Olym pische Spelen. De titelstrijd leverde verder nog zes nationale records op drie bij de senioren en drie bij de junioren. Van die zes pres taties was de 7,84 meter van de pas 18-jarige Emiel Mellaard bij het verspringen de beste. De senior-records kwamen op naam van Peter van Noort (62,58 meter kogelslingeren), Chris Leeuwenburgh (5.20 me ter polshoog) en Frank van Ravensberg (1.29.37, 20 kilo meter snelwandelen). Dat de prestatie van Van Ravensberg in de recordboeken wordt bij geschreven is een schandaal. De Haarlemmer is geen snel sche Spelen in Moskou werd uitgeschakeld en daarna zijn ingenieursstudie liet prevale ren, wil naar Los Angeles. Sinds enkele weken vrij van blessures, waagde hij zijn po- fing meteen in de series. Op et eerste rechte stuk, met de forse wind vol in het gezicht, ging hij opvallend gemakke lijk over de horden, maar kwam uiteindelijk een halve seconde tekort. Enkele uren later kreeg de Nederlandse re cordhouder niet alleen met meer wind, maar ook met de kou te maken. Hij veroverde de titel in 50,72. Een dag later bewees Schulting met een tweede plaats (46,99) op de „vlakke" ,in 46,65 seconde door Allan Ellsworth gewon nen 400 meter, dat zijn snel heid er ook weer is. Eenling Hans Koeleman is net als Elly van Hulst op de middenaf stand een eenling in Neder land. De atleet uit Uithoorn, die in de Verenigde Staten studeert, had gehoopt vorige week bij de Westathletic in Lissabon te slagen. Hoewel hij toen sterke tegenstand had, bleek de 8.24 minuut op de 3000 meter steeple chase on haalbaar. In Sittard moest Koeleman het helemaal alleen doen, hoewel hij in de beginfa se even uit de wind werd ge houden. Met zijn 8.29,24 be wees Koeleman dat hij een te rechte Olympische kandidaat is. Elly van Hulst (Olympia '48) ontbeert in Nederland concur rentie. Ze veroverde in twee dagen zoals de laatste jaren gebruikelijk de titels op de 800, 1500 en 3000 meter. De ei sen, die aan haar gesteld wor den, zijn „solerend" echter niet op te brengen. Van Hulst haar hoop gevestigd op een 800 meter op 2 juli in Stock holm en een 1500 bij de FBK-games vier dagen later in Hengelo. De 6e juli is de laat ste dag waarop kwalificatie mogelijk is. De KNAU pro beert nog wel die datum iets te verschuiven maar het is de vraag of het Nederlands Olympisch Comité er mee ak koord gaat. Afwachten Erik de Bruin (Sparta) moet ondanks zijn twee titels bij het kogelstoten en discuswerpen een serie aansprekende presta ties in de laatste zes weken af wachten of het NOC hem naar Los Angeles afvaardigt. Zijn 63,66 meter met de discus viel op 13 mei twee dagen voor de limietperiode en 20,09 meter die hij op 9 juni in Leiden stootte, was nog niet bij een li mietwedstrijd. Rob Druppers won met speels gemak de 800 en 1500 meter. De Utrechter is tot nu toe zeer zuinig met zijn niet geringe talenten omge sprongen om in Los Angeles toe te slaan. Eén van de slotnummers van de atletiektweedaagse bracht een record op een spectaculair onderdeel. De polsstokhoog springer Chris Leeuwenburgh wipte over 5.20 meter. De in El Paso studerende atleet van Sparta deed vervolgens de al leszins redelijke poging met 5.40 de NOC-limiet te bedwin- fen. „In trainingen haal ik de .25. Ik wilde vandaag niet te veel sprongen maken en het ver, dus hoog, brengen. Dat lukte bijna". De 21-jarige Leeuwenburgh stelt met zijn recordsprong waarschijnlijk verdere studie in de Verenigde Staten zeker. Het was al op merkelijk dat Leeuwenbergh aan de wedstrijd deelnam. Tij dens het inspringen was hij zo ongelukkig gevallen, dat hij met een pijnverzachtend zalfje moest worden opgelapt. wandelaar maar hardloper. Die mening was ook^één van de scheidsrechters toegedaan. De bezwaren van de man te gen het „snelwandelen" van Van Ravensberg werden ech ter weggewuifd door de hoofd- scheidsrechter Een te sterke rugwind (2,32 meter/seconde) verhinderde gisteren op de 100 meter dat Nellie Cooman de eis van het NOC. rechtsgeldig, haalde. De donkere Rotterdamse kwam als een raket uit het startblok en pas kort voor de finish kon Els Vader verhinderen dat Cooman haar het goud op de korte sprint ontnam. Vader evenaarde met 11,25 seconden haar nationale record en Cooman finishte slechts één- -honderdste seconde later Door de rugwind. die iets meer dan 0,3 meter te sterk was, zijn de tijden voor het NOC van geen waarde. Clementie KNAU-trainingscoördinator Herman Buuts vertrouwde er echter op dat het Nederlands Olympisch Comité de tijden wel in aanmerking zal nemen. „Wanneer je met zo'n wind precies de limiet van 11,33 loopt, kan ik mij voorstellen dat het NOC daarmee niet ak koord gaat. En nu Nellie Cooman ruim onder de eis ge bleven is. reken ik toch op een zekere clementie". Buuts hoopt ook op een zekere meegaandheid van het NOC voor de drie atleten die in Sit tard aan de IOC-limiet volde den. Harry Schulting deed za terdag in de series van de 400 meter horden een poging de door het NOC gevraagde 49,80 seconde te halen. De Braban der. die vier jaar geleden in de halve finales bij de Olympi Harry Schulting tijdens zijn 400 meter horden in Sittard. Emiel Mellaard. die voor de meest opvallende verrichting tijdens de NK atletiek zorgde. De verspringer uit Spijkenisse kwam tot 7,84 me ter.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16