Geslepen eindsprint Connie Meijer Herstel Piquet zet door Jurgen snelste SPORTTRIBUIME LAMMY VAN DE HEUVEL NAAR RACETITEL Dames-acht naar Spelen dank zij gratis tussenstop Twijfel over gelopen afstand TAMARA BYKOVA BLIJFT FENOMEEN Geldrop en Elinkwi strijden om Tamara Bykova tijdens haar recordsprong. ZANDVOORT Lammy van de Heuvel is gisteren de eerste kampioen van Neder land van dit autorensportsei- zoen geworden. In Zandvoort won de 25-jarige Eindhove- naar, die in 1977 in de Golf GTI-klasse al eens nationaal kampioen was en in de Sport- s-categorie ('79) de Europese titel veroverde, ook de vijfde race om het Nederlands kam pioenschap in de formule Ford 2000-klasse. Met de score van vijf uit vijf, goed voor 100 punten, is Van de Heuvel door de concurrenten Kox (48 punten) en Kitsz (45) niet meer in te halen. Ook de race van gisteren won Van de Heuvel met overmacht. Peter Kox, een jeugdig talent dat een nieuwe Reynard tot zijn beschikking had gekregen, moest als tweede aankomende vijftien seconden toegeven op de Brabander, die volgend seizoen formule 3 wil gaan rij den. De race over veertig ronden, met verplichte tankstop en rijderswissel, in de Sports 2000-klasse leverde een over winning op voor het gerouti neerde duo Henny Vollenber- g/Ron Kluit. Belgische titel voor Vanderaerden HOESELT Eric Vande raerden is gisteren in Hoe- selt wielerkampioen van België geworden. De ren ner uit de ploeg van Peter Post bleef in de eindsprint van het volledige peloton ziin ploeggenoot Eddy Planckaert voor. In Frankrijk ging de titel naar Laurent Fignon. tweede werd Eric Dall'Ar- mellina en derde Pascal Jules. Eric Maechler werd in Grevenbacher Zwitsers kampioen bij de professio nals. De 23-jarige Zwitser kwam bij het gecombi neerde Zwitserse, West- duitse en Luxemburgse ti telstrijd, na een solo als eerste over de finish. Zijn landgenoot Hubert Seiz werd tweede met 2.51 mi nuten achterstand. De als derde aankomende Rai- mund Dietzen werd West duits kampioen. De titel van Luxemburg ging naar Claude Michely. Hij ein digde als twaalfde. Het kampioenschap in Ita lië ging verrassend naar Vittorio Algeri. De 31-jari- ge wielrenner genoot de laatste jaren vooral be kendheid op de baan. Als stayer behoort hij tot de gerenomeerde rijders. De titelstrijd was gedeva lueerd door de afwezig heid van favorieten als Francesco Moser en Beppe Saronni. Ook in Spanje werd de titel veroverd door een buitenstaander. Jesus Ignacio Ibanez Loyo was op het zware parkoers met de Montjuich, waar in september ook het wereld kampioenschap wordt ge houden, oppermachtig. LEIDSE COURANT AMSTERDAM Nederland zal zeer waarschijnlijk op de olympi sche roeiregatta van Los Angeles ook uitkomen op het nummer da mes-acht. Het Nederlands Olympisch Comité is ermee akkoord ge gaan dat een dames-acht wordt aangemeld. Deze equipe zal bestaan uit de roeisters van de vier met stuurvrouw, de dubbeltwee en de twee zonder stuurvrouw, die eerder al voor de olympische titel strijd op het Meer van Casitas werden ingeschreven. De Neder landse nieuwe combinatie-acht komt alleen in actie als er geen voorwedstrijden op dat nummer worden gevaren en alle ploegen rechtstreeks naar de finale gaan. Dat is alleen het geval als er min der dan zeven boten worden ingeschreven. Momenteel zijn vijf da mes-achten aangemeld. Het NOC had voorts de eis gesteld dat de deelneming van de acht geen extra kosten met zich mocht bren gen. Doordat de Amerikaanse chartermachine, die de Roemeense olympische ploeg ophaalt gratis een speciale tussenlanding op Schiphol maakt, is ook aan die voorwaarde voldaan. Halve marathon Enschede ENSCHEDE Martin ten Kate, die za terdag nationaal kampioen werd op de 5000 meter in Sittard, heeft gisteren in Enschede de halve marathon op zijn naam gebracht. Hij voltooide de afstand in 59 minuten en 25,4 seconden. Gerard Nijboer kwam als tweede binnen in één uur en 14,6 seconden. Zowel Ten Kate als Nijboer meenden dat het parkoers niet langer was dan ongeveer twintig kilometer en in ie der geval niet voldeed aan de lengte van de halve marathon. Dinant Zijlstra verstevigt leiderspositie ARNHEM Dinant Zijlstra heeft zijn leiderspositie in het klassement van de nationale motocross titel 125 cc-klasse verstevigd. De coureur uit Daarlerveen won op het circuit Koningsheide in Arnhem de eerste manche en finishte als derde in de tweede waarin zijn voornaamste concurrent John van der Berk zegevierde. De spanning in de strijd om het we reldkampioenschap motocross in de 250cc-klasse is terug. De Oostenrijkse ranglijstaanvoerder Heinz Kinigadner raakte gisteren in de Grote Prijs van West-Duitsland geblesseerd aan de knie. In de tweede manche moest Kini gadner opgeven. Vooral de Brit What- ley kwam hierdoor in Bielstein dichter bij; tot 31 punten. Whatley won de eer ste manche, in de tweede heat werd hij derde. De Nederlander Gert-Jan van Doorn, in Bielstein vijfde en vierde, rukte op naar de derde plaats in de stand van het WK. De Nederlandse zijspancombinatie Ton van Heugten/Frits Kiggen, in 1981 al eens kampioen van de wereld, heeft bij de zijspancross om de Grote Prijs van België de leidende positie in de wereld titelstrijd danig verstevigd. In de door de Brabanders Bennie Janssen en Frans Geurts van Kessel gewonnen cross op het zandcircuit van Hechtel profiteerden Van Heugten en Kiggen uitstekend van de weinig professionele taak-opvatting van hun grote concur renten, het Zwitserse tweetal Böhler- /Büsser. MAANDAG 25 JUNI 1984 De emoties laaiden tijdens IJsselmeervogels-Geldrop op. Hier wil een suppoost een fotograaf mores leren. SPAKENBURG Geldrop en Elinkwijk het terrrein van DOVO in Veenendaal een om het algehele landskampioenschap voor amateurs, ste ronde bleef de beslissing uit, omdat beide clubs drop versloeg in Spakenburg IJsselmeervogels met wijk kwam twee minuten voor tijd aan de winst bij een treffer van Reglero. Eindstand: 1. Geldrop 2. Elinkwijk 3. Rijnsb. Boys 5 4. IJsselmeervogels 5. NSW 6. Zwolsche Boys GEULLE De bloemen die Nederlands wegkam- pioene Connie Meijer za terdag kreeg uitgereikt, waren geplukt door stal- genote Mieke Havik. Meer dan ooit in een dames kampioenschap is het ploegenspel, bij min of meer gelijke krachtsver houdingen, zo bepalend voor het resultaat geweest als in dit Olympische jaar. Mieke Havik plukte, He- leen Hage bundelde en de 21-jarige Vlaardingse zwaaide na ruim twee uur wedstrijd met het boeket. Omdat de concurrentie, voor een belangrijk deel verzameld in de groep van Ben Scheperkamp, de agressiviteit van Mieke Havik onvoldoende had gepareerd. De wereldrecordhoudster op de 100 kilometer vloog vrijwel in het startschot weg voor een solo, die meer dan anderhalf uur zou duren en haar een grootste winst opleverde van iets meer dan een minuut. Die aanval eindigde meer door uit putting van de vroege vogel dan door opmerkelijke inspan ningen in de groep, die overi gens in de concurrentiestrijd de benen nimmer echt stil hield. Heieen Hage, Thea van Rijn soever, Connie Meijer en Le- ontien van de Lienden pikten als eersten de vluchtelinge op. Petra de Bruin, Hennie Top en Monique de Bruin volgden haar voorbeeld. De sterke acht veroverden in het laatste half uur een winst die op de streep bijna anderhalve minuut be droeg. Daar stapte Leontien van de Lienden net weer naast de hoogste tree van het podi um. Meijer was in de sprint geslepener en sterker en ver lengde daarmee een reeks op merkelijke uitslagen van Van de Lienden in de laatste vijf nationale kampioenschappen. De voor Los Angeles gekozen rijdster bezette namelijk in 1980 ook de tweede plaats en werd in de daaropvolgende ja ren derde, tweede, weer derde en nog eens tweede. Met Top had Van de Lienden de laatste demarrage van He- leen Hage, ook uit de ploeg van Havik en Meijer, moeten weerstaan. Voor Connie Meij er waren de laatste meters na de beklimming van de Slinge- berg dan ook vrij eenvoudig. „Hennie Top had al veel ge daan om voorin te komen, ik moest dus alleen maar op Le ontien letten. Ons plan had volledig gewerkt. Mieke, He- leen of ik zouden aanvallen om de koers hard te maken. Zij hebben het gedaan en ten slotte moest ik er alleen maar voor zorgen niet als vorig jaar - vierde - geen fout in de eind sprint te maken". Connie Meijer voltooide het plan na een wedstrijd die de vroege selectieprocedure voor de Olympische Spelen en de Ronde van Frankrijk recht vaardigde. Van de Lienden (2), Top (3) en Van Rijnsoever (5), de Olympiërs, waren bij de eersten, de zes „Francaises" vulden het eerste elftal aan, De Vlaardingse Conny Meijer gaat als een stralende Nederlandse kampioene bij de wielerdames over de eindstreep. waarin verder alleen Erica Oomen en de pas 18-jarige Mo nique de Bruin een plaats had den gevonden. „Monique de Bruinvertelde dames-coach Rini Verboom, „is een gewel dig talent, maar zij is nog zo jong. Ik wil een beelje zuinig op haar zijn, zij rijdt pas haar eerste seizoen bij de dames". De nieuwe kampioene, die lie ver naar de Spelen had gewild dan naar de eerste Franse ron de voor dames, buitte haar succes in Geulle niet uit om onvrede over de selectieproce dure te spuien. Integendeel. „De keuze is goed geweest. Top, Van Rijnsoever en Van de Lienden zijn sterker dan ik, zeker, als er bergop moet wor den gereden. Dank zij het werk van de ploeg heb ik za terdag het Nederlandse kam pioenschap kunnen winnen". ai AMSTERDAM De Hollandbeker kr< tweede achtereenvolgende keer een Neder] kende winnaar. Toch verhuist de uit 1886 trofee voor tenminste één jaar naar het buit de zinderende finale eiste skiffeur Jurgen ren op de Bosbaan de zilveren bokaal op. Nederlander mag dan zijn roei-jeugd in lLrtj"ê hebben doorgebracht, de laatste jaren starL Trevires uit Trier. z[ Dat er aan het hoofdnummer nog enigszins een in| tintje zat, was voornamelijk aan Nelis te danken, r skiffeurs die de eindstrijd haalden, kwamen er oo?r P1 liefst vier uit Nederland zelf. Naast Nelis zorgde defravc Johansen verder voor enige buitenlandse inbreng, fesen het veld 750 meter aan. Voordat de helft van het pjhQ t afgelegd, was de Deen al kansloos voor de zege. Nel|ien voor het 1000-meterteken de leiding over. Aanvankc. Ronald Florijn hem op zeer korte afstand. De Leidenr. rig jaar bij verrassing de trofee opeiste en na zevent^1*01" hegemonie van de buitenlanders doorbrak, streed «klee voor een verloren zaak. of 1 Daarna volgde een enerverend duel tussen Nelaging Rienks. Een verschil van een halve lengte in het nai "echte" Nederlander werd vrijwel goed gemaakt. Zei voorsprong behield Nelis niet. Een felle eindsprint, 1'uist te machtig was, gaf Nelis op de finish een vooi el uttele decimeters. eenc Die finale van het hoofdnummer vergoedde veel. Zelpodzi les. Het was door het gure weer al niet al te plezii rond de Nederlandse roeibaan. Voor de echte liefhe j eerder nog dat het veld dat naar Amsterdam was gni gelijkingen met het recente verleden niet kon dooi het Oostblok waren alleen de Sovjet Unie en Bulgar sterke equipe aanwezig. De Russen wonnen alle r op zij startten, de Bulgaren vrijwel alle. De inbreng van de Nederlandse topploegen was i kwantitatief. Greet en Nicolette Hellemans, de Nedi mes dubbeltwee van Los Angeles, gaven na de RÏ van Luzern van vorige week de voorkeur aan rusi Sjoerd Hoekstra en Joost Adema niet. De Aegir tl -stuurman, één van de sterkste Nederlandse troeven! de dagen wel op het water. Overigens zonder suc< nog, zeker gisteren werden de Groningers weggerot De Nederlandse Olympische dames leverden de bestJ De vier-met-stuurvrouw van Orca eindigde als twa Spartak. Het verschil met de Russische boot, waarin sters van de wereldkampioensploeg van 1983 zater meer dan vijf, respectievelijk vier seconden. Lind; Hariette van Ettekoven zorgden als enigen voor Nederlandse zege. De Nederlandse twee-zonder-stuuj beide dagen in de eindstrijd de ploegen van Cambri rough zeer duidelijk voor. Prijsvragen DEN HAAG De resulta ten van de prijsvragen van het afgelo als volgt: Lotto: 5-19-22-26-28-41. Reserve: 39. Deelnemers: 473.196. Prijzen: f. 1.215.636,00. Cijferspel: 083244. Supertrio: 6-7-9. Niet gestart: 11 en 16. Omzet: 48.884,00. Uitbetaling f. 1086,30. Belgische lotto: 3-9-16-23-25-42. Bij komend: 38. Westduitse lotto: 2-6-22-25-35-36. Reserve: 7. Spiel "77: 0797505. Dynamo Mo bekerwinnaa Sovjet-Unie MOSKOU Moskou heeft del beker van de So\| veroverd. In de 1 werd gespeeld in l| in-stadion in werd Zenith verlenging met gen. Voor den Gazzajev ioek. keer dat de beker KIEV De Sovjetrussische hoogspringster Tamara Bykova heeft in Kiev bevestigt nog altijd een fenomeen te zijn. Ze ver beterde haar eigen wereldrecord en bracht het op 2,05 meter. Ze haalde die hoogte bij haar tweede poging. Bykova was record- houdster met 2,04 meter; gesprongen op 25 augustus 1983 in Pisa. De 25-jarige in Azov geboren Russin verwacht nog voor het be gin van de Olympische Spelen opnieuw het record te verbete ren. Die verwachting baseert zij op een kleine wijziging in de aanloop wat de effectiviteit van de sprongkracht vergroot. Een olympische titel zit er voor haar echter niet in, als gevolg van de Russische boycot. Evenals Bykova verraste ook Margarita Panomarjewa op de 400 meter horden. Vorig seizoen nog zestiende op de wereldranglijst verbrijzelde de 23-jarige loopster uit Leningrad het wereldre cord van haar landgenote Anna Ambraziene. In Kiev was Pano marjewa liefst 0,44 seconden sneller dan Ambraziene en stelde zij het record op de scherpe tijd van 53,88 seconden. Op de 800 meter voor dames verbeterde Irina Podjalowskaja haar beste wereldseizoenprestatie met maar liefst anderhalve se conde. In de finale finishte ze in 1 minuut 55,69 seconden, veruit de snelste tijd in dit seizoen. De opvallendste prestatie op de zesde dag van de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen kwam op naam van sprintster Valerie Brisco-Hooks. Ze won de 200 meter in 22,16 seconden. Alleen de Oostduitse atletes Marlies Göhr (21,74) en Marita Koch (22,13) waren dit seizoen sneller, maar zullen ontbreken in Los Angeles bij de Spelen. Brisco-Hooks veroverde op de 200 meter haar derde Olympische startbewijs, na al selec tie te hebben afgedwongen voor de 400 meter en 4 x 400 meter estafette. Tegenover superieure overwinningen van Mary Decker (8.34,91 op de 3000 meter) en Henry Marsh (8.15,91 op de 3000 meter hindernisloop) stonden op de voorlaatste dag dramatische neder lagen van hordenloopster Stephanie Hightower en discuswerper Ben Plucknett. Vooral de uitschakeling van de Amerikaanse specialiste bij uitstek, op de 100 meter horden (12,79 in 1982 en 12,93 dit jaar) kwam hard aan. In de finale van dit onderdeel kwamen zaterdag vier atletes zij aan zij over de eindstreep. De electronische tijdwaarneming wees Kim Turner met 13,12 seconden als winnares aan. Het menselijk oog had twintig minuten nodig om op de finishfoto het verschil tussen Benita Fitzgerald-Brown, Pam Page en Hightower (allen 13,13) te ontdekken. De jury besliste in het na deel van de 26-jarige Amerikaanse recordhoudster, wier coach in tranen vertelde een protest te zullen indienen. Steve Cram, wereldkampioen op de 1500 meter, won de Engelse titel op de 800 meter in 1.46,84, maar moest daarna geblesseerd afhaken. Sebastian Coe, de Olympische 1500 meterkampioen, werd op deze afstand verslagen door Peter Elliott (3.39,79) en is er bijna van overtuigd dat hij zijn titel in Los Angeles niet zal kunnen verdedigen. De tumultueuze start van de Grand Prix van de Verenigde Staten in Detroit. Een band van de bolide van Nelson Piquet heeft na een botsing de vrijheid gekozen. Een deel van de carrosserie volgt dit voorbeeld. OOK EERSTE IN DETROIT DETROIT Het Noord- amerikaanse continent heeft voor wereldkam pioen Nelson Piquet het herstei opgeleverd in een tot voor acht dagen gele den rampzalig seizoen. In de eerste zes formule- -1-races van 1983 viel de Braziliaan telkens uit. In Montreal kwam vorige week zondag, met een zege in de Grand Prix van Canada, weer wat ver trouwen in de Brabham- -stal. In Detroit toonde Pi quet gisteren de vorm en de taaiheid, die hem vorig jaar in het slot van de competitie alsnog het we reldkampioenschap brachten. de Verenigde Staten kwam voor Piquet vooral tot stand door een geweldige beheersing van zijn zenuwen. Als snelste rijder van de training, met een baanrecord, nam hij bij de eer ste start onmiddellijk de lei ding, tot Mansell bij hem bin nenreed. Bij de herstart gaf Pi quet, over de -ergste schrik heen, in zijn reserve-wagen weer vol gas en liet de koppo sitie niet meer aan anderen. Slechts de Brit Martin Brundle kon op de hobbelige baan in de straten van Detroit in de nabijheid van Piquet blijven. Zes van de 26 gestarte wagens haalden slechts de finish, waaronder de bolide bestuurd door Alain Prost, die blijft sco ren voor het wereldkampioen schap. Prost verkeerde lange tijd niet in de top van het veld, maar machineproblemen bij de concurrentie deed de in Zwitserland wonende Frans man naar de de vijfde plaats opschuiven. Uitzichten Piquet heeft door zijn dubbel- zege in Noord-Amerika weer uitzichten gekregen op zijn derde wereldkampioenschap in de formule 1. Eerder won de 31-jarige in Zuid-Frankrijk levende Braziliaan de belang rijkste autosporttitel in 1981 en 1983. De twee overwinningen in acht dagen leverden Piquet achttien punten op, waardoor hij Lauda (24) en De Angelis (19,5), tot nu toe de voornaam ste belagers van Prost, weer in beeld kreeg. De voorsprong van Prost bedraagt zestiene- neenhalf punt. Zolang de Fransman niet te nerveus wordt, kan hij zijn misser van vorig seizoen in de WK-com- petitie herstellen. De Nederlander Huub Rothen- gatter ging in Detroit niet van start. Hij kwalificeerde zich niet bij de beste 26 rijders in de training. De Westduitse skiffeur Jürgen Nelis toont de Koninklijke Hollandbeker.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12