rama voor Denen liócSoiwcmt Frankrijk krijgt Portugal pas laat op de knieën WAARDEN IN DE EINDSTRIJD Bolivia toch niet naar Spelen Fiets van Moser brengt ton op ZINDEREND DUEL IN MARSEILLE Munozniet verbaasdPiontek aangeslagen Derwall praat over nieuwe baan WILLY CARBO NAAR FC TWENTE eur/ti loudé MAANDAG 25 JUNI 1984 PAGINA 11 probeert STavermurwen waa "erk iin een iaatste po- de Hands Olympisch Co- eursjen hem in de wieler- "Hmen, is achtervolger 'n od^3* naar ^ann0" het e£°r een SP60»33! inge- sjnst) tegen de Australiër /raag de wereldkampioen K#n. Pieters, die door d gepasseerd voor de hij dit jaar interna- had laten zien, won 4 minuten en 44,80 Australiër liep bijna •hterstand op: 4.45,73. leden waren in Ha- ?t optimaal; er stond vrij harde wind. DISKWALIFIKATIE COUREURS NA GELUIDSOVERLAST ZAND VOORT Tijdens nationale motorwegraces gisteren op het circuit van Zandvoort zijn 33 rijders gediskwalificeerd we gens geluidoverlast. In Zandvoort gelden vanwege gemeentelij ke verordeningen strengere regels betreffende het geluid dan bij andere circuits. Ook heeft men in Noord-Holland de beschik king over meer en betere apparatuur om eventueel geluidsover last te meten. De diskwalificaties hadden onder andere tot ge volg dat in de 500 cc-klasse de eerste drie aankomenden uit de uitslag verdwenen. Behalve de geluidsoverlast, hadden ook valpartijen gevolgen voor de uitslagen in Zandvoort. Bij de ernstigste valpartijen brak Kees Bakker uit Zwaag zijn rechterpols, liep Harry Lindeman uit Nootdorp rug- en nekletsel op en brak Erik van der Knaap uit Haarlem zowel zijn rechterpols als zijn linkerenkel. In Zandvoort werd voor het eerst een gecombineerde 80-125 cc wedstijd gehouden. Winnaar werd Stefan Slootjes uit Benschop. ROME De revolutionaire fiets, waarop de Italiaan Francesco Moser op 23 januari in Mexico het werelduurrecord verbeter de tot 51,151 kilometer, is voor ruim 100.000 gulden verkocht tijdens een uit zending van een onafhankelijk televisie station. De opbrengst van het rijwiel is be stemd voor UNICEF. Moser overhandigde de futuristische fiets zelf aan de nieuwe eigenaars. Het opmerkelijke model, waar mee hij een half jaar geleden het record 49,431van Merckx tot twee keer toe scherper stelde, was door de wetenschap pers uitgerust met onder meer dichte wie len en een bijzonder stuur om de lucht- weerstand zo laag mogelijk te houden. Olympische grasmat vernield LOS ANGELES Peter Ueberroth, de voor zitter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Los Angeles, heeft za terdag bekend gemaakt, dat de grasmat van het stadion van Pasadena, de „Rose Bowl", zal moeten worden vernieuwd. In de Rose Bowl, waar tijdens de Spelen verscheidene wedstrijden worden afgewerkt, waaronder de finale van het olympische voetbaltoernooi, werd onlangs een motorcross gehouden. Het veld werd daardoor grotendeels omgeploegd. In het stadion, dat plaats biedt aan 104.000 toeschouwers, is vandaag een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden. Volgens Ue berroth zal het gazon ruim voor aanvang van de Spelen op 29 juli helemaal in orde zijn. Met het in allerijl leggen van de nieuwe gras mat is een bedrag gemoeid van tenminste drie miljoen gulden. \an dramatiek EK voetbal '84 erhand niet te irijk kwam de nen na een uk na verlen- spannende wij- n dag later de n de Fransen 1 Spanje, na n (1-1; 5-4). roemde Deen irsen was de niste. en krachtenslo- is het in het Stade „yon, zo mogelijk der dan de eerste trijd. Een duel, Denen zelfs met Berggreen kreeg «1) eindigden. Ei- Frankrijk al voor >ppen de enige ïsper Olsen en aren aan Deense J finale door kaar- Meerd en Maceda Kaan Spaanse. Het Krigens nooit ont- Hdesondanks zeven E rode kaart. De moeten dus zon- l te krachten aan- I eindstrijd. vas voor de Span een flitsende kop- irrasco. Het Deen- I 1 was een fraaie Bi Lerby op Arne- Lng via het hoofd N en de hand van Lerby schoot van i 1-0. utten uit die vroe- in de moed, enige s staaltjes voetbal Laudrup, Larsen tieten de Spanjaar- nat ze niet koploos nnen aanvallen, bij genadeloos af- worden, zoals de was overkomen, asseerde geel toen je van Elkjaer on- Salva was voor n minuut later al t. Hét illustreerde elijke mentale, fy- I ichnische Deense irden, zonder de Jerdediger Goicoe- Srquiaga, raakten Btrustreerd, dat zij Kjten begonnen te ^ertredingen. Vic- E een keer tegen I |en, Courtney ver- I len Victor ging di- Uwel op de bon. De ;g maakte het zich lf onmogelijk een itwoord te vinden inse superioriteit, g, omdat de inter- ^leving mede een n de hervonden bijgebracht door zette na de her- ikt aan voor een ide counter. Lar- de insprintende te ver af leek, ijn sterke dribbel schietpositie ial redde Spanje, door niet oplet- ensrechter Miller :n mogelijkheid de ;prong teniet te mocht in buiten doorgaan, maar •ncentratie oog-in- ist. De wedstrijd Santillana miste irtje met het hoofd, j^re kant pakte Ar- Michei Platini haalt dan toch eens doeltreffend uit, waardoor Frar' rijk in de laatste minuut van de tweede verlenging Portugal letterlijk en figuurlijk toch op de knieën krijgt by voorlangs. Sarabia verving Julio Alberto en stelde vrijwel direkt Santillana in staat een fraaie kans te. benutten. De Spaanse spits raakte het leer echter weer niet goed. De Spanjaarden hadden de jacht op de benen geopend. Ze probeerden het nu met voetbal te doen en hadden bijna logi scherwijs succes. Carrasco ko gelde op de paal, Gordillo en Carrasco bedienden vervol gens Maceda en het was 1-1. Arnesen verliet zoals gewoon lijk omstreeks deze tijd het veld en werd vervangen door Jesper Olsen. Die ontving, net als Berggreen, geel. Beide ploegen wilden het, met het oog op het herstel voor de finale, niet op een verlenging aan laten komen. Denemarken kreeg door Larsen vlak voor tijd een grote kans op de be slissing, maar de grillige Deen knalde over. Maceda werd nog het slachtoffer van de „atten te" Courtney en kreeg geel, helaas voor hem dus zijn twee de, vlak voor het duel de extra tijd inging. Santillana had in de eerste verlenging de beslissing op zijn voet toen hij Nielsen de bal ontfutselde. Qvist was ra zendsnel uit zijn kooi en verij delde de Spaanse treffer, tot opluchting van de verslagen achtergebleven voorstopper van Feyenoord. De opwinding werd allemaal alleen maar groter toen Berg green Gordillo pakte en Courtney rood trok. Larsen kogelde een vrije trap tegen Arconada op en de Spaanse keeper pareerde de rebound van Nielsen ook nog eens. De kracht ontbrak aan beide zij den, het rad van avontuur vervolgens nog te ontwijken. HENK MULDER SpanjeDenemarken 1-1 (0-1, 1-1): 7. Lerby 0-1, 67. Maceda 1-1. Scheids rechter: Courtney (Eng). Toeschou wers: 47.863. Geel. GordiUo. Salva, Victor, Maceda. Arconada (Spanje), Jesper Olsen. Larsen (Denemarken). Geel en rood: Berggreen (Denemar ken). Strafschoppensene Brylle 1-0, Santillana 1-1. Jesper Olsen 2-1, Se- nor 2-2, Laudrup 3-2, Urquiaga 3-3, Lerby 4-3, Victor 4-4, Larsen gemist. Sarabia 4-5. Spanje: Arconada: Victor. Maceda, Salva (Urquiaga). Camacho; Senor, Gallego. Julio Alberto (Sarabia), Gor dillo; Santillana, Carrasco. Denemarken: Qvist; Busk. Morten Olsen (Brylle), Nielsen, Sivebaek; Bertelsen. Berggreen, Arnesen (Jes per Olsen), Lerby; Laudrup, Larsen. MARSEILLE De Fran se voetballers hebben zich in de catacomben van het Stade Velodrome in Mar seille het roet achter de scheenbeschermers van daan geklopt. Zo na heb ben de Portugezen hen het vuur eraan gelegd. Het scheelde heel weinig of het Europees kampi oenschap was beroofd ge weest van haar enige fa voriet. Dat zou de interes se voor de finale, die ove- helft verder slechts op door rigens toch al is uitver- nare geniepige overtredingen kocht, danig hebben doen afnemen. De zege na ver lenging (1-1, 3-2) en de narrow escape, die daar van de oorzaak was, heb ben toch enige zwakhe den van de rond Platini geformeerde blootgelegd. Le Roux tegen Jordao, de irri tante Fernandez tegen ver schillende slachtoffers en La- combe tegen Chalana. Dat maakte het Franse elftal voor de neutrale toeschouwer al een stuk minder geliefd. Tevreden waren ondanks het dramatische verlies de Portu- formatie gezen wel. Zij hadden in Frankrijk die internationale Zo was daar eerst de meester erkenning gekregen, die zij zelf. Michel Platini had reeds sinds het begin van de zestiger met Juventus in de finale voor de Europa Cup II tegen FC kend. Om dat te bereiken wa- schot van Larsen itn poging van Ler- LYON Miguel Munoz. de trainer die zijn contract met de Spaanse voetbalbond voor nog twee jaar heeft verlengd, van behoorlijke schade aan het elftal. Onze grootste pech dit toernooi is, dat Gor- wii teleurgesteld, al zullen we met opgeheven hoofden naar Denemarken terugkeren. We vond het onverwachte succes kaarten tegen Denemarken van zijn team niet verbazing- niet tegen Frankrijk kunnen wekkend. „Ik heb steeds ver kondigd, dat mijn elftal zich bewust is van de eigen kwali- mijn et dillo en Maceda door de gele hebben de finaleplaats in de eerste helft verspeeld. Toen hadden we de Spanjaarden in aantreden. Die twee zijn de belangrijkste schakels 'lftal. r" onze greep, maar we verga ten de kansen op 2-0 te be- We zijn zeer ver- nutten. In zijn teleurstelling kraakte Piontek het optreden van de Dat is vanavond ook weer Zijn collega Sepp Piontek Britse arbiter Courtney. „Het naar voren gekomen. In de was aangeslagen door de uit- van het veld sturen van tweede helft en de verlen- schakeling van zijn elftal. Berggreen was belachelijk, ging hebben we de Denen „Zo'n beslissing door straf- Die Brit heeft vandaag onze wil opgelegd. We heb- schoppen in een dergelijke vreemde beslissingen geno- ben de finale gehaald, maar wedstrijd doet altijd pijn bij men. Die talloze waarschu- dat is wel ten koste gegaan de verliezer. Daarover zijn wingen spreken boekdelen. Porto's Frasco weinig in de ren zelfs de sterren van Benfi- melk te brokkelen gehad. Nu ca uit die periode, Augusto en vingen bij toerbeurt Frasco en Eusebio, aar diens clubgenoot Jaime Pache- toegevoegd, co hem op en dat bezorgde stelde onomwonden content te Platini een vervelende avond. Omdat Alain Giresse dit keer niet in staat bleek het com- zijn. Zijn collega Hidalgo moest zich nog enig angst zweet van het voorhoofd wis- mando over te nemen, is de sen, voordat hij uitblonk in ge- sensatie, die Portugal biina re- meenplaatsen als „Dit duel aliseerde, snel verklaard. had geen verliezer verdiend". Het tekent aan de andere kant Portugal had in drie wedstrij- de klasse van Michel Platini den twee treffers geprodu- dat hij in de laatste seconde ceerd tegen de Fransen negen. van de verlenging de rust wist te bewaren in een door Jean Tigana ingeleide scrimmage, half om zijn as draaide en het Veel kans om nog te winnen werd de Portugezen dus niet toegedicht. De lichtvoetige Chalana, een weergaloos drib- ;aatje feilloos vond. Daardoor belaar, zorgde er ditmaal ech- bleef de Fransen de nerveuze toestanden rond een serie strafschoppen bespaard. ter voor dat Jordao, nu niet meer zinloos en geïsoleerd in de aanval ronddoolde, maar aanvoer kreeg vanaf de vleu- Uvertredingen gels. De Franse doelman Bats De Fransen vielen in de eerste was eerst machteloos tegen een kopbal van Jordao en la ter, in de eerste verlenging, te gen een volley van de donkere speler van Sporting Lisboa. Aan die tweede treffer ging een werkelijk weer schitteren de manoeuvre van Chalana vooraf. Opgeheven hoofd In de kleine ruimte speelde Portugal beter dan Frankrijk, maar het boog in de zinderen de slotfase toch. Het boog vooral voor Tigana, die de toen zonder hersens rennende Franse ploeg de leidsels gaf en opzweepte tot het offensief, dat succesvol was. De Portuge zen verlieten met opgeheven hoofd de kolkende roodwit- blauwe arena. Cabrita lachte beminnelijk, wetende dat in de finale door gele kaarten zijn centrale verdedigingsduo toch niet had kunnen spelen. HENK MULDER Frankrijk-Portugal 3-2 (1-0, 1-1): 25. Domergue 1-0, 73. Jordao 1-1, 98. Jor dao 1-2, 115. Domergue 2-2, 120. Pla tini 3-2. Scheidsrechter: Bergamo (Ita), toeschouwers: 56.468 (uitver kocht). Geel: Lima Pereira, Eurico, Gomes .(Por), Lacombe (Fra) Frankrijk: Bats; Battiston, Bossis, Le Roux, Domergue; Fernandez, Gires se, Platini, Tigana; Lacombe (Ferreri) en Six (Bellone). Portugal: Bento; Joao Pinto, Lima Pereira, Eurico, Alvaro; Sousa (Nene), Frasco, Paceco, Chalana; Dia- (Gomes), Jordao. PARIJS Het aftreden van Jupp Derwall als trai ner van het Westduitse voetbalelftal lijkt een kwestie van dagen. Der wall, als hoofdschuldige aangewezen voor de uit schakeling in Frankrijk, onderbreekt woensdag zijn vakantie in Zwitser land om te praten met Hermann Neuberger, de voorzitter van de West duitse voetbalbond (DFB). Dat gesprek vindt plaats in Parijs na afloop van de finale van het toernooi om het Europees kampioen schap. Algemeen wordt verwacht, dat de 57-jarige Derwall zijn functie be schikbaar stelt om zijn laatste arbeidsjaren te slij ten als bondscoördinator, zoals de nieuwe baan va gelijk wordt omschreven. In West-Duitsland wordt druk gespeculeerd over de opvol ging van Derwall. Helmut Benthaus is daarbij nadrukke lijk naar voren geschoven. De oefenmeester van Vfb Stutt gart wordt echter door zijn werkgever gehouden aan de verbintenis, die duurt tot 1985. Een dubbelfunctie wordt uit gesloten geacht. Reeds voor het EK zou DFB-voorzitter Neuberger uitvoerig met Ben thaus hebben gesproken. Ook de namen van Franz Bec- kenbauer en Horst Koppel zijn veelvuldig opgedoken. Bec- kenbauer, de voormalige ve dette, heeft verklaard graag de verantwoordelijk voor de „Mannschaft" te nemen, even tueel in samenwerking met Koppel. Beckenbauer is even wel niet in het bezit van diplo mas. Koppel, de huidige assis tent-trainer, wordt met zijn 36 jaar te jong en te onervaren geacht. Ook Eric Ribbeek, de voormalige rechterhand van Derwall, en Dietrich Weise, trainer van Eintracht Frank fort en vroeger in dienst van de bond, worden genoemd als Derwalls opvolger. De grijze trainer heeft voor korte tijd de stilte van de Zwitserse bergen gezocht, buiten bereik van de media. Woensdag wordt de be slissing verwacht. Platini lijstaanvoerder LYON De Fransman Mi chel Platini voert na de halve finales van de eindronde om het Europees voetbalkampi oenschap de topscorerslijst aan. Platini kwam in vier wedstrijden tot acht doelpun ten. De stand is: 1. Michel Platini (Fra) 8 2. Frank Arnesen (Den) 3 3. Jean-Francois Domergue (Fra) Preben Elkjaer-Larsen (Den), Rui Manuel Jordao (Por) Antonio Maceda (Spa), Rudi Voller (Wdl), 2 Achttien voetballers schoten één keer raak. imaMMMÈuam ENSCHEDE FC Twente heeft Willy Carbo aangetrokken. De Enschedese voetbalclub en de 24-jarige aanvaller zijn het eens geworden over een twee-ja rige verbintenis. Carbo was eigendom van het Belgische FC Brugge. De laatste maanden was hij op uitleenbasis in dienst van Feyenoora. Mede door een blessure in het bovenbeen kwam hij nauwelijks aan spelen toe. FC Twente probeerde twee jaar geleden Carbo reeds in te lijven, maar vond destijds de vraag prijs van FC Utrecht, de toenmalige club van de voetballer, te hoog. Bij FC Twen te hebben naast Sörensen, die voor ruim 700.000 gulden te koop is aangeboden, Sanchez-Torres en Cooke nog niet bijge tekend. Ton Pattinama heeft zijn handtekening gezet onder een contract, dat hem voor twee jaar aan FC Den Bosch bindt. Pattinama, die de afgelopen iaren bij Excelsior speelde, stond bovenaan het verlanglijstje van de nieuwe Bossche trainer Rinus Israel, die een vervan ger zocht voor Theo de Jong, die stopt. Hoe veel geld is gemoeid is met de overgang van de 27-jarige Rotterdamse middenvelder naar FC Den Bosch is niet bekend gemaakt. LA PAZ Bolivia zal toch niet aan de Olympische Spelen van Los Angeles deelnemen. Dat maakte het na tionale olympische comité van de Zuidamerikaanse staat zaterdag in La Paz bekend. De Bolivianen zien van deelneming af wegens een beledigend artikel in het Amerikaans dagblad Washington Post. In het artikel werd de draak gestoken met de financiële problemen van Bolivia. Eerder in de week was nog besloten een ploeg van 22 sportmensen te sturen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11