Finish van abortusdebat na veertien jaar in zicht ijnwerkers in Rhondda vechten ~en bij voorbaat verloren strijd NENLAND/BUITENLAND ^PSIJTHOFF PERS Politiek - Partij Parlement Ceidac Qowuwt ZATERDAG 23 JUNI 1984 PAGINA T is DY, GLAMOR- S HIRE (ZUID-W A- g - In de groene val- sn de Rhondda ligt l elangrijk deel van ritse mijnwezen op si i. Vroeger telde 24! egio van Zuid-Wales 1j eenkoolmijnen en 74 mijnwerkers. Daar- lijft vandaag de dag én mijn over. Haar negebouwen leunen laerdy (een Welse die, merkwaardig ■*fe, melkhuis bete- stiegen een steile heu- Als gevolg van 07J mijnwerkersstaking eoo! n daar al sinds meer dj K) dagen geen steen- meer naar de op- B2o; kte gebracht. 159, sso, taking of geen staking, 102, B4 gaat ook de mijn van l63' dicht. Dit betekent dat ?43 lei van de Rhondda M^ch ten dode opgeschre- 52,De troosteloze gehuch- rpen en stadjes die daar 145 de eeuwwisseling zijn n, hebben niet veel toe- 71,1 meer. 33. r was de naam Rhond- l2a- loniem met steenkool. 05j em van het dal is on- 32' ?ar. al een het „zwarte ofl' bracht er een beetje «1,0 rt. Vele generaties van 43, rkers hebben er diep 33> de grond met hard n hun brood verdiend. 82,' «7; goud J]' ïondda is de „zwarte 43j mijn van Wales. Toen ^»de eeuwwisseling ont- 20 rerd dat de ondergrond is, enkolen zat, stroomden iwermen arbeiders met M.Arrouwen en kinderen et dal van de rivier de da om daar hun brood- ig te zoeken. Het was sh naar het zwarte goud. 1 de particuliere mijnen r verdiende net genoeg /c leven te blijven. Alleen M [enaars van de mijnen 1 schatrijk. 'ftiale, hygiënische en me- toestanden waren zo dat de nieuwe bewe id an de Rhondda Valley een revolutionaire 5hg aannamen. „Lang Be Britse Labourpartij ge- J werd, hadden wij hier al Jsten", vertelt de gepen- .erde mijnwerker Will Gardner (84), die er geboren en getogen is. „De 50.000 mijn werkers van vroeger waren heel arme mensen", zegt hij en vertelt een gruwelijk verhaal over zijn vader, die bij een mijnontploffing om het leven kwam. Andere arbeiders wa ren zwaar gewond aan de be nen. Zij werden in een huis gebracht waar de mensen za ten te eten. De gewonden wer den daar gewoon op tafel ge legd en hun benen geampu teerd. Will Gardner spreekt van de tijd toen het dal nog 160.000 inwoners had. Door de mijns- luitingen is dit cijfer tot nau welijks de helft teruggelopen. In het dorp Ferndale, waarvan Maerdy een gehucht is, komen de muzikanten van de Cory Band dagelijks bijeen om te re peteren voor het aanstaande gouden jubileum van hun fan fare. Het is een goede band, die in het verleden veel prij zen heeft gewonnen. Maar vandaag de dag kan hij niet meer meedingen in de wed strijden van de Nationale Steen kolen raad, de algemene directie van de Britse staats mijnen. Het reglement schrijft immers voor dat de deelne mende fanfares voor minstens de helft uit werkende mijn werkers moeten bestaan. Om dat er nog maar één mijn is, krijgt Ferndale niet meer zo veel musicerende mijnwerkers bij elkaar. Klein Moskou Ook de laatste mijn van Maer dy wordt dus gesloten, omdat ze haar rentabiliteit verloren heeft. Deze beslissing dateert van voor het moment dat vak bondsbaas Arthur Scargill een nationale actie ontketende uit protest tegen een nieuwe ver laging van de produktie, die volgens hem onvermijdbaar zou leiden tot het verlies van nog eens 20.000 arbeidsplaat sen in minstens 20 mijnen. De mijnwerkers van Maerdy hebben de stakingsoproep van Arthur Scargill nauwgezet op gevolgd. Het zijn militante jon gens, die de oude bijnaam van hun mijn, „Klein Moskou", eer aandoen. Die benaming da teert uit de jaren twintig, toen de steenkoolmijn van Maerdy een communistisch broeinest was. In de Rhondda raak je zo'n bijnaam niet nauw kwijt. De stakers van Maerdy weten dat zij voor zichzelf niets meer kunnen winnen. Hun actie is van symbolische aard. Zij zijn de laatste mijnwerkers van de Rhondda, die tegen hun onaf wendbaar lot vechten. „Wij geven onze broodwinning niet op zonder er voor te strijden", zegt Meirion Price (28), een van de jongere mijnwerkers van Maerdy. Hij heeft nog twee oudere broers in de mijn. Hun vader en grootvader wa ren ook mijnwerkers. „Vanuit ons ouderlijk huis kon je de machinegebouwen van drie mijnen zien", herinnert Mei rion zich nog. „Die zijn nu al lemaal verdwenen". Meirion en zijn broers vinden dat zij het niet alleen aan zich zelf, maar ook aan hun voor zaten verschuldigd zijn om op standig te reageren op de be slissingen van de Nationale Steenkolenraad. Meirion's echtgenote Julie is het met hen eens. Zij moet wel, want als zij er anders over dacht, zou het vaak ruzie zijn in huis. Harde tijd Voor de gezinnen van alle sta kende mijnwerkers is het een harde tijd. Hun vakbond be taalt geen stakingsgeld en zij trekken niet veel steun. Ge meentebelasting, gas en elek triciteit moeten betaald wor den. Daarnaast zijn er de afbe talingen van hypotheken en van auto's, tv's en video-appa- ratuur, die zij zich aangeschaft hadden vóór het huidige con flict begon. Voor eten en drinken blijft niet veel geld over, maar Julie Price houdt het hoofd koel. Zij voedt haar gezin met goedko pe snacks. „Niemand klaagt dat er geen vlees meer in huis komt", vertelt ze, „maar als mijn zoontje van vier jaar met dit warme weer naar een ijsje vraagt, doet het mij wel pijn dat ik nee moet zeggen". Haar man Meirion: „Wij moe ten ons er doorheen slaan. Niemand weet beter dan wij wat het betekent wanneer mij Het naargeestige toekomstbeeld van een groot aantal Britse mijnwerkersdorpen: vervallen straten met op de achtergrond de verlaten mijn. nen gesloten worden. Wij zijn met dit probleem opgegroeid. Wie het niet begrijpt, moet hier maar eens komen kij ken". Na de sluiting van de mijn van Maerdy zullen weer honder den mannen van nog geen 40 jaar voor de rest van hun le ven werkloos zijn. De econo mische weerslag daarvan is dramatisch. Net zoals vroeger, zullen er ook nu weer vele winkeliers zich gedwongen zien hun zaak te sluiten. In de vervallen straten van de Rhondda-gemeenten hangt een naargeestige stemming. Er rijden al jaren geen treinen meer. De toekomst is uitzicht loos. Sporen verdwenen Tegen het einde van de eeuw zullen in de vallei van de Rhondda praktisch alle sporen van het mijnwezen verdwenen zijn. Dan blijft nog één steen kolenmijn over: die van Ty Mawr-Lewis Merthyr, die af gelopen juli gesloten werd. Daar wordt nu een museum van gemaakt. Men hoopt dat jaarlijks ten minste 200.000 be zoekers te trekken. „We moeten toch ergens be ginnen om de Rhondda een ander karakter te geven", zegt Tony Roberts, ondervoorzitter van het gemeentebestuur van Tonypandy. „Een museum is zeker geen kwaad idee". Maar de werkloze mijnwerkers en hun gezinnen in de vallei van de Rhondda willen niet graag levende museumstukken wor den. De harde geschiedenis van het mijnwezen in hun val lei is voor hen bijna even on prettig om aan te denken als de nare toekomst, die zij voor de boeg hebben. ROGER SIMONS it uw krant naar -TENEN 4aagse ske touring-, JRREIS ƒ495.- TREK MAANDAG LI A.S. »n stad met veel cultuur, geschiedenis. Voor wie van de pracht van deze keizerstad wil hebben wl| weer enige reizen naar Oostenrijk liseerd. Het vertrek is maandag, vanuit Oen Haag en Rotterdam Keulen. Franklurt, Wurzburg it overnachtingshotel in "«wind wordt gereden. gaat het vla Neurenberg door het Donaudal, Passau, LJnz en St. Polten olMesserer (met overdekt zwembad). 8Mdag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom. de Kalser-appartementen. de Staatsopera en de jjlulurm. onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan hel Prater. Donderdag staat het slot 0 (nbrunn op het programma, "s Avonds wordt desgewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling in oWksoper. Vrijdag volgt een tocht door het prachtige Wlenerwald met o.a. bezoek aan Mayerllng en 's avonds bezoeken Op Heurlgen (wijngaardenier) In het wijndorpje Grlnzfng. ®»dag kan 's morgens een wandeling in de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en Is er "s middags 0 (enheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Zondag vertrek via St. Polten naar Salzburg, waar een 0 Srondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om te lunchen. Vla Rosenheim. Münehen naar Gelselwlnd. Maandag via fifurt. Keulen en Venlo terug, nadat onderweg het afscheidsdiner is gebruikt. bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts 495." per persoon 2-persoonskamer met douche en tollet en halfpenslon logies, ontbijt diner) Inclusief het De toeslag voor een öönper3oonskamer bedraagt 50.-. De entrees zijn eveneens Inbegrepen. Reis- 6.- per persoon 5.- poliskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de poliskosten en asaurantlebelastlng. ir Michelndorf v\ ir gelogeerd wordt In Hingen en boekingen telefonisch 070-190882 (van maendag vrijdag van 9 tot 16 uur) of xnlijk in onze vestigingen itraat 71. Den Haag op de hoek ui. en Cooisingei 67. kdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL 070-190682 SKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM DEN HAAG De politie ke discussie over het abor tusvraagstuk nadert ein delijk haar voltooiing. Veertien jaar lang heeft het parlement zich in alle toonaarden met deze zaak bezig gehouden. Nadat een aantal wetsontwer pen, waarin de zwanger schapsafbreking werd ge regeld, aan het Binnenhof was gesneuveld, haalde in het voorjaar van 1981 een wetsontwerp van de toen malige ministers De Rui ter en Ginjaar de politieke eindstreep. Met een mi nieme meerderheid keur den de beide Kamers der Staten-Generaal het ont werp goed. Op eieren lo pend en zich hullend in een moeilijk doordringba- re woordennevel wisten de beide verantwoordelij ke bewindslieden het bro ze compromis tussen CDA en VVD door de Kamers te loodsen. Daarna werd het geruime tijd stil rond de abortuskwestie. Het wachten was op het mo ment dat de wet zou worden ingevoerd. Dat kon niet zo maar. Indertijd was afgespro ken dat een aantal onderdelen van de wet nog nader geregeld zou worden in een „Algemene maatregel van bestuur". De abortuswet zou pas van kracht kunnen worden als deze Amvb zou zijn opgesteld. Een vergelijking kan worden ge trokken met iemand die een auto bezit, maar nog geen rij bewijs heeft. Net zomin als hij zonder dat bewijs met zijn wa gen de weg op mag, kan de abortuswet in praktijk worden gebracht zonder Amvb. Gedetailleerd Drie jaar heeft het parlement op de uitvoeringsmaatregel moeten wachten en al die tijd is de (illegale) abortuspraktijk zoals die in de loop der jaren in klinieken en ziekenhuizen was gegroeid, voortgezet. Evenals over de wet zelf is ook over de Amvb heel wat afge praat door de coalitiepartners CDA en VVD. althans door de vertegenwoordigers daarvan in het kabinet. En zo werd de Amvb eveneens een moeizaam compromis tussen twee ogen schijnlijk onverenigbare stand punten. De liberalen, die zoals bekend een veel ruimere op vatting over het abortusvraag stuk hebben dan het CDA, willen niet dat de wet in de praktijk een strak keurslijf wordt waarin voor vrouwen die om een abortus vragen en artsen die de ingreep moeten verrichten nauwelijks meer enige bewegingsvrijheid be staat. De VVD vindt hierin de PvdA en de kleine progressie ve fracties aan haar zijde. Het CDA daarentegen wil de uit voering van abortussen het liefst gedetailleerd regelen. De christen-democraten staan met hun standpunt in feite alleen. De kleine christelijke fracties, SGP, RPF en GPV, zijn in principe tegen abortus en vin den dat een zwangerschap al leen bij hoge uitzondering mag worden afgebroken, bijvoor beeld als de gezondheid van de vrouw ernstig gevaar loopt. Dit „nee, tenzij" gaat het CDA te ver. De Algemene maatregel van bestuur bij de abortuswet mocht dan nog net de goed keuring van de VVD-minis- ters in het kabinet hebben ge kregen, de liberale Tweede- Kamerfractie was er beslist niet voor honderd procent over te spreken. De bezwaren van de VVD richtten zich vooral op drie punten. Ten eerste vroeg men zich af, waarom het kabinet niet tege lijk met de Amvb had aange kondigd dat abortussen die in een kliniek worden verricht voortaan ook via het zieken fonds zouden kunnen worden betaald. Een abortus die plaatsvindt in een ziekenhuis is momenteel al in het zieken fondspakket opgenomen. „Ge lijke monniken, gelijke kap pen", redeneert de VVD, daar in bijgevallen door de progres sieve fracties. Betuttelend In de tweede plaats wenste de liberale fractie een soepeler opstelling van de overheid je gens de samenwerking tussen abortusklinieken en zieken huizen. Zo'n samenwerkings verband is verplicht als een abortuskliniek zwangerschap pen van meer dan 13 weken wil afbreken. Indien zich daarbij medische complicaties zouden voordoen, moet een kliniek altijd de hulp kunnen inroepen van een ziekenhuis. In de Amvb wordt gesproken van een ziekenhuis „in de om geving" van de kliniek. Nu zijn er echter ziekenhuizen van protestantse en rooms-ka- tholieke signatuur, die weige- ren een samenwerkingsver band met een naburige abor tuskliniek aan te gaan. Wat dan? Volgens de VVD en de linkse partijen moet een kli niek in zo'n geval worden toe gestaan, samenwerking te zoe ken met een ziekenhuis dat een aantal kilometers verder op ligt. Ten derde verzette de VVD zich tegen artikel 28 van de Amvb, waarin gesproken wordt over het toezicht dat de inspectie voor de volksgezond heid moet uitoefenen op de abortuspraktijk. Een arts die een abortus verricht moet aan tekeningen maken van zijn bevindingen en deze notities (achteraf) ter inzage geven aan de inspectie. In het door de VVD gewraakte artikel 28 wordt de controle van de in spectie nogal zwaar aangezet. Van de arts werd volgens de Amvb verwacht dat hij zeer gedetailleerde rapportjes zou schrijven en bovendien schiep de Amvb de mogelijkheid dat de arts door de inspectie voor elkndividueel geval op het matje kon worden geroepen. Onnodig betuttelend, vonden de VVD en de linkse oppositie. Hierdoor zou een arts bij de voorbereiding en de verrich ting van een abortus voortdu rend het gevoel kunnen heb ben op de vingers te worden gekeken door de inspectie. Dat betekende een aantasting van het in de wet vastgelegde prin cipe dat de vrouw en de arts samen over een abortus beslis sen. In feite zou het straks de arts worden, die (uit vrees voor de inspectie) de zwaarste stem in het kapittel zou krij gen. VVD-woordvoerder Dick Dees diende daarom een motie in met het verzoek aan het ka binet, het bewuste Amvb-arti- kel te schrappen. Het was dui delijk dat deze motie de steun van een flinke meerderheid zou verwerven. Addertje Minister Brinkman, die de Amvb in de Kamer verdedig de (herhaaldelijk onzeker naar boven blikkend, waar zijn ambtelijke adviseurs in een loge het dabat volgden) kwam de VVD en de oppositie op één punt geheel tegemoet, name lijk in de kwestie rond het sa menwerkingsverband tussen klinieken en ziekenhuizen. De minister beloofde dat dit in de praktijk soepel zou worden be keken, zodat een abortuskli niek niet in moeilijkheden hoeft te komen als het dichtst bijzijnde ziekenhuis elke sa menwerking afwijst. Ten aanzien van de opneming van „kliniek-abortussen" in het ziekenfondspakket hield Brinkman het been stijf. Het kabinet is van plan het gehele ziekenfondspakket te herzien en mogelijk uit te dunnen. Pas bij die herziening zal worden bekeken of abortussen al dan niet in het pakket moeten worden opgenomen. In de kwestie rond het omstre den artikel 28 van de Amvb deed Brinkman een kleine stap in de richting van de kmermeerderheid. Hij kortte het artikel een beetje in, waar door er nu alleen nog staat dat de inspectie voor de volksge zondheid aan de hand van de gegevens van de arts moet kunnen nagaan of deze zich aan de abortuswet heeft ge houden. Dat leek op het eerste gezicht een flinke tegemoetko ming, ware het niet dat Brink man vervolgens een addertje onder het gras vandaan tover de. Hij breidde de schriftelijke toelichting bij de Amvb uit met een aantal criteria, aan de hand waarvan de inspectie de abortussen moet beoordelen Overigens vloeien deze toets stenen alle voort uit de wet, dus wat dat betreft is er niets op aan te merken. De arts moet zich immers aan de wet houden en derhalve dient hij in gesprekken met de vrouw en eventueel met deskundigen na te gaan of een abortus on ontkoombaar is en of de vrouw in vrijwilligheid tot haar beslissing is gekomen. Wat de VVD en de oppositie wél steekt, is dat de arts nu via een achterdeur toch weer wordt gedwongen, een vrij ge detailleerd verslag te maken. Een lichtpunt voor deze partij en is echter weer. dat Brink man de Kamer heeft verze kerd dat de geneeskundige in spectie niet elk individueel ge val aan controle zal onderwer pen. De toetsing achteraf zal steekproefsgewijs aan de hand van een hele reeks gevallen worden toegepast. Aanstaande dinsdag wil de Kamer het debat over de uit voering van de abortuswet af ronden. Verwacht wordt dat de VVD de controle-kwestie na enig gesputter uiteindelijk wel zal slikken. Als conflict stof rest dan alleen nog de li berale en progressieve wens tot opneming van alle abortus sen in het ziekenfondspakket. Wat dat betreft houdt de VVD voet bij stuk. zo verzekeren de liberalen iedereen die het maar horen wil. Het is vol strekt duister hoe het kabinet zal reageren op een door een ruime meerderheid van de Kamer aangenomen motie over de ziekenfondskwestie. Zeker is in elk geval, dat het debat wat dat aangaat volgen de week nog wel enig vuur werk zal opleveren. DICK VAN RIETSCHOTEN*.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7